Pomoć - Fizika

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Enchyy
Posts: 4
Joined: 19/12/2009 17:50

#1 Pomoć - Fizika

Post by Enchyy »

Niz strmu ravan nagibnog ugla 45 klizi tijelo krećući se ravnomjernom brzinom. Koliki je koeficijent trenja? (g = 10 m/s2) hitno...pomozite...ne snalazim se bas najbolje..Kako se rjesava? Koje se formule koriste?
Enchyy
Posts: 4
Joined: 19/12/2009 17:50

#2 Kako se ovo radi???

Post by Enchyy »

Na tijelo mase 4 kg koje je mirovalo djeluje sila od 16 N u horizontalnom pravcu. Koliki su brzina i pređeni put nakon 20 s ako je koeficijent trenja 0,2??????
Enchyy
Posts: 4
Joined: 19/12/2009 17:50

#3 heeelp

Post by Enchyy »

1.

Hokejaška pločica udarena je tako da joj je početna brzina iznosila 4 m/s. Koliki je koeficijent trenja ako je pločica prešla put od 40 metara do zaustavljanja?

2.

Niz strmu ravan dužine 5 m, visine 3 m klizi tijelo krećući se ravnomjernom brzinom. Koliki je koeficijent trenja? (g = 10 m/s2)
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#4 Re: Kako se ovo radi???

Post by chuchumbamayumbe »

Pa zar niste ucili to u skoli prije nego sto ste dobili zadacu, ili si luftala taj cas?
holger
Posts: 111
Joined: 19/10/2009 14:27

#5 Re: heeelp

Post by holger »

fali ti tu masa i tako to. trenje = F/N, rad=Fs
Enchyy
Posts: 4
Joined: 19/12/2009 17:50

#6 Re: Kako se ovo radi???

Post by Enchyy »

chuchumbamayumbe wrote:Pa zar niste ucili to u skoli prije nego sto ste dobili zadacu, ili si luftala taj cas?

Pa bila sam bolesna jedno vrijeme...i prof je dao zadatke da vjerzbamo preko vikenda u pon imam pismenu,a kako nisam bila nisam sigurna kako se radi...Uradila sam zadatak sad samo zelim provjerit..ako neko uradi mozda skontam da li sam negdje pogrijesila...
User avatar
Truba
Posts: 81742
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Kako se ovo radi???

Post by Truba »

kako se meni povraća od ovih zadataka

sve me vraća u usranu srednju katoličku gimnaziju i profu valentića koji nam je nabijao komplekse... možda i zbog njega ne upisah informatiku... :mrgreen:

možda je moja dvica kod njega vrijedila kao 4 u drugim školama :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ne ne ne znam... sada riješiti :mrgreen: zadatak
holger
Posts: 111
Joined: 19/10/2009 14:27

#8 Re: Kako se ovo radi???

Post by holger »

F=trenje*mg
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#9 Re: Kako se ovo radi???

Post by nellington »

@holger: to je sila trenja. Ali sila koja će tijelu dati ubrzanje je F=Fukupno-Ftrenja, odnosno 16-4*9.81*0.2.

Znajući da je F=ma, odatle imamo i ubrzanje a.

s=at^2/2, v=at.

Je li ovo OK? :)

@komi: meni je Vali bio zakon :D
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#10 Re: Kako se ovo radi???

Post by chuchumbamayumbe »

Enchyy wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Pa zar niste ucili to u skoli prije nego sto ste dobili zadacu, ili si luftala taj cas?

Pa bila sam bolesna jedno vrijeme...i prof je dao zadatke da vjerzbamo preko vikenda u pon imam pismenu,a kako nisam bila nisam sigurna kako se radi...Uradila sam zadatak sad samo zelim provjerit..ako neko uradi mozda skontam da li sam negdje pogrijesila...
U tom slucaju IZVINI, ali ti je veoma neozbiljno otvarati ovoliko tema zbog svakog zadatka posebno, moglo je to sve lijepo pod jedan naslov i da postavis konkretnije pitanje, tipa "potrebna pomoc iz fizike" ili slicno.
Ovako ce ti teme bezze biti zatvorene.
Prijateljski savjet.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#11 Re: Kako se ovo radi???

Post by Jara »

Enchyy wrote:Na tijelo mase 4 kg koje je mirovalo djeluje sila od 16 N u horizontalnom pravcu. Koliki su brzina i pređeni put nakon 20 s ako je koeficijent trenja 0,2??????
A da uzmeš udžbenik i zbirku, pogledaš formule, preradiš koji urađen zadatak, ubaciš zadane veličine, i iz dobijenih jednačina izračunaš nepoznate veličine?
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#12 Re: heeelp

Post by nellington »

Ne treba masa.

za strm uravan: koeficijent trenja je tangens ugla strme ravni. Isto se može iskoristiti i za pitanje sa teme "Fizika".

A za prvo pitanje - izjednačiš kinetičku energiju na početku mv^2/2 sa radom sile trenja koja je konstantna na putu, pa je to koeficijent trenja * mg * s (jer je rad sila po putu). Onda pokratis m i m pa dobijes

koeficijent=v^2/(2gs)
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#13 Re: Pomoć - Fizika

Post by nellington »

Hvala Chmoljo na kompilaciji :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45498
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#14 Re: Pomoć - Fizika

Post by Chmoljo »

@Enchyy, da znaš ubuduće, ako ti treba pomoć, napiši na ovoj temi. ne otvaraj nove za svaki zadatak inače ćeš biti odstranjena sa foruma.

ovo ti se sad tolerisalo zato što vjerovatno nisi znala kako treba. sada znaš.

sretno sa zadaćom.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45498
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#15 Re: Pomoć - Fizika

Post by Chmoljo »

nellington wrote:Hvala Chmoljo na kompilaciji :)
;-)
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#16 Re: Pomoć - Fizika

Post by nellington »

Chmoljo wrote:
nellington wrote:Hvala Chmoljo na kompilaciji :)
;-)
Kad narastem, 'oćem da budem moderator na Nauci i edukaciji, baš kao Chmoljo :)

On topic: Enchyy, da li bi ti bio problem da učiš fiziku s razumijevanjem, a ne sistemom 'uvrsti u formulu'?
holger
Posts: 111
Joined: 19/10/2009 14:27

#17 Re: Pomoć - Fizika

Post by holger »

Jel frikcija leda 0 i je li to onda drugi Newtonov zakon za plocicu da je zbir sila 0 . O trebam ponoviti gradivo :lol:
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#18 Re: Pomoć - Fizika

Post by nellington »

holger wrote:Jel frikcija leda 0 i je li to onda drugi Newtonov zakon za plocicu da je zbir sila 0 . O trebam ponoviti gradivo :lol:
Budi malo jasniji. Imaš pak na koji djeluje samo i isključivo sila trenja. Rad te sile troši jedinu energiju koju pak ima - kinetiču energiju. Pak se zaustavlja kad rad isle trenja potroši svu kinetičku energiju.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#19 Re: Kako se ovo radi???

Post by suncica24 »

komi wrote:kako se meni povraća od ovih zadataka

sve me vraća u usranu srednju katoličku gimnaziju i profu valentića koji nam je nabijao komplekse... možda i zbog njega ne upisah informatiku... :mrgreen:

možda je moja dvica kod njega vrijedila kao 4 u drugim školama :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ne ne ne znam... sada riješiti :mrgreen: zadatak
Sta 4, 6, drug kao 6 u drugim skolama :)
Nama da zadatak za kontrolni, izadje iz ucionice, da bi nas pustio da ga zajedno rjesavamo, i svi zajedno u ucionici ga ne znamo rjesiti :-)
On i one njegove ruske zbirke, i Jure i njegov zemljopis su mi ovih par sjedih na glavi...

PS: Na tuznu zalost, nas drug iz razreda koji je imao velikih problema sa fizikom na kraju si je i okoncao zivot ...
holger
Posts: 111
Joined: 19/10/2009 14:27

#20 Re: Pomoć - Fizika

Post by holger »

nellington wrote:
holger wrote:Jel frikcija leda 0 i je li to onda drugi Newtonov zakon za plocicu da je zbir sila 0 . O trebam ponoviti gradivo :lol:
Budi malo jasniji. Imaš pak na koji djeluje samo i isključivo sila trenja. Rad te sile troši jedinu energiju koju pak ima - kinetiču energiju. Pak se zaustavlja kad rad isle trenja potroši svu kinetičku energiju.
Kontam sad. Nevjerovatno kako se ove stvari zaboravljaju. Dvije sile suprotnog pravca. Nekad sam ovo znao na prvu :-)
Last edited by holger on 19/12/2009 20:04, edited 1 time in total.
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#21 Re: Kako se ovo radi???

Post by jedna tamo »

komi wrote:kako se meni povraća od ovih zadataka

sve me vraća u usranu srednju katoličku gimnaziju i profu valentića koji nam je nabijao komplekse... možda i zbog njega ne upisah informatiku... :mrgreen:

možda je moja dvica kod njega vrijedila kao 4 u drugim školama :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ne ne ne znam... sada riješiti :mrgreen: zadatak
:lol:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#22 Re: heeelp

Post by Jara »

Draga @Enchhy, kad ne budeš na časovima, onda fino posudiš teke od školskih drugova pa preradiš zadatke koji su se radili...pa onda preradiš slične zadatke iz knjige i zbirke...i sve će ti biti jasno.
U ovom zadatku nema nikakvih "začkoljica", zadatak je sasvim običan, tipski, elementaran
Bolesni Doktor
Posts: 552
Joined: 05/04/2014 19:58

#23 Re: Odg: Pomoć - Fizika

Post by Bolesni Doktor »

Image
Zna li itko išta od ovoga?
Kakvo vam se čini ovo gradivo?
Bolesni Doktor
Posts: 552
Joined: 05/04/2014 19:58

#24 Re: Pomoć - Fizika

Post by Bolesni Doktor »

Itko ista?
Post Reply