Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Locked
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#51 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by baustelac »

sila - jedinica kg*m/s^2 = N
rad - Sila izvrsena na prijedjenom putu N*m=J
energija - rad u jedinici vremena J/s=W

prvi termodinamski zakon kaze: energija se ne moze unistiti niti ni iz cega stvoriti , samo se moze izvrsiti pretvaranje jednog oblika u drugi.

Svi tehnicki obrazovani ljudii prihvataju ove postulate i zakone dok laici postavljaju svoje i usput izmisljaju toplu vodu .

Na primjeru podmornice si jasno pokazao koliko ne poznajes materiju i koliko je besmislena dalja diskusija. Ja se odjavljujem s ove diskusije
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#52 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by Vertigo »

brodski wrote: Nemam ja nikakav izum i nisu potrebni nikakvi idealizirani primjeri
Ako si ispravno zaključio da podmornici za odlazak na 610 m dubine nije potrebna nikakva energija već samo promjena srednje gustoće( kako bi bila veća od gustoće vode) da bi sila gravitacije bila veća od sile uzgona i "spuštala podmornicu" na zadanu dubinu.
Vjerojatno ti je jasno da se bocama zraka određene zapremine i pritiska npr.200 bara omogućava izbacivanje vode iz tankova podmornice, smanjuje njena srednja gustoća u odnosu na gustoću vode, povećava sila uzgonai u trenutku kad postane veća od sile gravitacije podmornica ide "sama " prema gore".
Nema tu nikakve čarala barala- to funkcionira preko 100 godina, ali energija rada koji izvrši podmornice mase 10 000 tona, odnosno sila od cca 100 000 kN na putu 1220 metara je 12 200 000 kJ . [/i]
Nije loše razmisliti o konstrukciji gdje će se pri istoj zapremini nekog tijela( kao ove podmornice) promijeniti gustoća tog tijela, osigurati automatski,siguran i trajan rad, i pokušati dobiti koristan rad, smanjujući gubitke tokom kretanja, koristeći suvremene tehnologije i materijale .a naročito MOZAK. Slažemo li se ??????????
da li si u racunao na to da podmornica pod vodom lebdi i uslovno se nalazi u bestezinskom stanju, tako da je potrebno relatvno malo energije za njeno kretanje dole-gore (rad kompersora zraka) ali jos manje daje.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#53 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by illuminated »

brodski wrote:
illuminated wrote:
brodski wrote:Odeš lijepo na Google pretraga i ukucaš " Sila uzgona".
ok. evo ukucao.
nego imam drugo pitanje, kolika je energija potrebna da se tijelo homogene gustoce i poznatog volumena potopi u vodu na 1 metar dubine. (g=9.81m/s2).
i jos jedno pitanje kolika se energija dobije kada isto tijelo izroni iz vode na povrsinu....

(zanemariti otpore usljed kretanja kroz vodu)
Kao što ti je poznato sila uzgona jednaka je umnošku zapremine tijela ,ubrzanja sile gavitacije i gustoće okoline u koju je tijelo uronjeno.
Ako tijelo pluta na površini npr. vode. znaći da ssu dvije sile u ravnoteži tj u ravnoteži su sila uzgona i sila gravitacije a da bi tijelo zaronilo na dubinu 1 m potrebna je sila kojaq je veća od sile uzgone .No kad već pitaš evo da i ja tebe nešto priupitam.
Kolika je potrebna energija da nuklearnu podmornicu iz ovog primjera spustiš na maksimalnu operativnu dubinu od 610 metara?????
Kao primjer podmornice uzet ćemo nuklearnu podmornicu „Seawolf“ koja ima osnovne parametre:
Dužina 108 m; širina 12 m; gaz 10m; istisnina ili deplasman 9137 tona pod vodom i 7460 tona na površini. Maksimalna operativna dubina zarona 610m.
Pogoni ju nuklearni reaktor Westinghouse ukupne snage 200 MW od kojih se 39 MW koristi za pogon-propulziju tihog vodomlaznog propulzora-potiskivača.
Ako podmornica miruje na površini kako smo kazali, u ravnoteži su :
sila uzgona : FUZG= qV*VP*g i
sila mase podmornice: FmP = qP*VP*g
Moras gledati energetski bilans, i bice ti jasnije.
iako mi nisi odgovorio na pitanje, koje sam ti postavio, ovaj zadatak ustvari je moje pitanje upuceno tebi.

kada podmornica zaroni i izroni njena promjena potencijalne energije je nula.
Promjena njene energije u gravitacionom polju je: masa * g * delta(h)
Pri njenom potonucu rad vrsi sila gravitacije, koja je pomjera u gravitacionom polju, a pri izronu vrse njeni motori.
ako hoces, predstavi nam energetski bilans ovog "uzgonskog" motora. dakle bez Sila, samo energija, pri cemu mozes uzeti da su kutijice mase 0,
tako da nemaju kineticke energije i da imaju konstan Volumen V i pojasni nam princip generisanja energije, da ne teoretiziramo previse okolo...
pri proracunu uvazi i promjene energije vode u rezervoaru...jer se voda malo podigne kad "kockica udje" sa donje strane.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#54 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by illuminated »

Vertigo wrote:
brodski wrote: Nemam ja nikakav izum i nisu potrebni nikakvi idealizirani primjeri
Ako si ispravno zaključio da podmornici za odlazak na 610 m dubine nije potrebna nikakva energija već samo promjena srednje gustoće( kako bi bila veća od gustoće vode) da bi sila gravitacije bila veća od sile uzgona i "spuštala podmornicu" na zadanu dubinu.
Vjerojatno ti je jasno da se bocama zraka određene zapremine i pritiska npr.200 bara omogućava izbacivanje vode iz tankova podmornice, smanjuje njena srednja gustoća u odnosu na gustoću vode, povećava sila uzgonai u trenutku kad postane veća od sile gravitacije podmornica ide "sama " prema gore".
Nema tu nikakve čarala barala- to funkcionira preko 100 godina, ali energija rada koji izvrši podmornice mase 10 000 tona, odnosno sila od cca 100 000 kN na putu 1220 metara je 12 200 000 kJ . [/i]
Nije loše razmisliti o konstrukciji gdje će se pri istoj zapremini nekog tijela( kao ove podmornice) promijeniti gustoća tog tijela, osigurati automatski,siguran i trajan rad, i pokušati dobiti koristan rad, smanjujući gubitke tokom kretanja, koristeći suvremene tehnologije i materijale .a naročito MOZAK. Slažemo li se ??????????
da li si u racunao na to da podmornica pod vodom lebdi i uslovno se nalazi u bestezinskom stanju, tako da je potrebno relatvno malo energije za njeno kretanje dole-gore (rad kompersora zraka) ali jos manje daje.
nemoj upadati u njegove zamke. rad koji se uradi je veliki..a radi ga gravitaciona sila....
User avatar
Haris.ba
Posts: 24877
Joined: 08/09/2005 20:08

#55 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by Haris.ba »

http://en.wikipedia.org/wiki/Perpetual_motion

Mislim da je ovo tema koja ce neizbejzno ici na pricu o ovome.

I da, neko je spominjao magnete. Je l' mislio na ovo: # Johnson, Howard R., U.S. Patent 4,151,431 "Permanent magnet motor", April 24, 1979[12]

I jos, pronadjite svastiku :)

http://www.youtube.com/watch?v=Bq0P6XDK ... re=related

zanimljivo :)

http://www.youtube.com/watch?v=kEho9dWd ... re=related

I evo magneta:

http://www.youtube.com/watch?v=ujma1uN_ ... re=related
brodski
Posts: 138
Joined: 25/04/2008 16:15

#56 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by brodski »

baustelac wrote:sila - jedinica kg*m/s^2 = N
rad - Sila izvrsena na prijedjenom putu N*m=J
energija - rad u jedinici vremena J/s=W

prvi termodinamski zakon kaze: energija se ne moze unistiti niti ni iz cega stvoriti , samo se moze izvrsiti pretvaranje jednog oblika u drugi.

Svi tehnicki obrazovani ljudii prihvataju ove postulate i zakone dok laici postavljaju svoje i usput izmisljaju toplu vodu .

Na primjeru podmornice si jasno pokazao koliko ne poznajes materiju i koliko je besmislena dalja diskusija. Ja se odjavljujem s ove diskusije
Dobro,malo se "razbacuješ nečim",ali je pitanje dali je to znanje ili nešto drugo.Znaš.NAUČITI je lako ali ZNATI,ZNATI nešto e to je jako ,jako teško.
No krenimo redom:
1.energija - rad u jedinici vremena J/s=W NE, to je SNAGA .Snaga je RAD izvršen u jedinici vremena .Inače, svi tehnički obrazovani ljudi kada kažu KRETANJE,podrazumijevaju pojmove ENERGIJA,MATERIJA,KRETANJE ,RAD jer jedno bez drugog ama baš ništa ne predstavljaju.
2.prvi termodinamski zakon kaze: Možemo se mi dogovoriti i da su to ZAKONI ali su to u stvari PRINCIPI.Principi koji su nastali na osnovu iskustva- mnogobrojnih eksperimenata

3.prvi termodinamski zakon kaze: energija se ne moze unistiti niti ni iz cega stvoriti , samo se moze izvrsiti pretvaranje jednog oblika u drugi.
odgovor:
Prvi termodinamički princip kaže:Ako se nekom tijelu dovodi toplinska energije energija ona će se prije svega "utrošiti" na povećanje unutarnje energije tog tijela ali i za vršenje radaako za to postoje uvjeti.
Prvi princip uopće ne govori o tome dali ti uvjeti uopće postoje.O tim uvjetima govori 2.termodinamički princip.


4. Na primjeru podmornice si jasno pokazao koliko ne poznajes materiju i koliko je besmislena dalja diskusija. Ja se odjavljujem s ove diskusije
Odgovor:Na primjeru podmornice sam pokušao pokazati nešto što je veliki ARHIMED pokazao još prije 2250 godina , njegovim poznatim dokazom o čistoći krune kralja Hijerona a to je:
Mogu dvije mase biti u ravnoteži u fluidnoj sredini zraka, ali u fluidnoj sredini tekućine(fluida puno gušćeg od zraka) da bi te mase bile u ravnoteži, moraju im biti iste i zapremine oddnosno GUSTOĆE tijela.


Moj prijedlog:Prije nego se isključiš iz diskusije bilo bi dobro da se konsultiraš sa nekim tko dobro poznaje problematiku hehanike fluida -statiku fluida i možda ti zna objasniti,preko matematike, uvjete koji moraju vladati da bi neki fluid ,u konzervativnom polju sile gravitacije uopće mogao biti u stanju ravnoteže.
Uostalom.Svima koji čitaju ove postove predlažem da, meni koji ih pišem ne vjeruju , i da se konsultiraju sa stručnim ljudima ,jer to je ispravan način kako se iz faze UČI i NAUČI da položiš, prelazi u fazu NAUČI da ZNAŠ.A znanje je ,kao što znate najveće bogatstvo koje čovjek može posjedovati.
brodski
Posts: 138
Joined: 25/04/2008 16:15

#57 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by brodski »

da li si u racunao na to da podmornica pod vodom lebdi i uslovno se nalazi u bestezinskom stanju, tako da je potrebno relatvno malo energije za njeno kretanje dole-gore (rad kompersora zraka) ali jos manje daje.[/quote]

Odgovor :Ne mogu ja "računati na to da podmornica lebdi" naprosto zato što pojam lebdenje - po mom mišljenju predstavlja MIROVANJE tijela . a to mirovanje je ruzltat ravnoteže sila koje na to tijelo djeluju.
Pojam bestežinsko stanje može se koristiti u uvjetima gdje ne vladaju (ili sujako male)sile kako gravitacije tako i uzgona.
Dakle:Kada su ISTE srednja gustoća podmornice i gustoća okolne fluidne sredine u kojoj se ta poodmornica nalazi sile UZGONA i sila GRAVITACIJEW će biti u ravnoteži i podmornica će mirovati.
Kao što ti jepoznato da bi brodovi uopće plovili. te dvije sile uvijek moraju biti u ravnoteži.

Da je potrebna vrlo mala energija kako bi se podmornica kretala po pravcu djelovanja sila gravitacije i sile uzgona - tu se potpuno slažemo,a iz toga slijedi osnovni zaključak:Postoje uvjeti da se uloži jako malo energije a "oslobodi" se jako puno energije(energija kretanja podmornice) a dali smo mi sposobni da tu energiju nekako iskoristimo kroz neko automatsko, sigurno i trajno kretanje - e o tome mi upravo i diskutujemo. Netko misli da možemo, a netko i da nemožemo.
Ja osobno mislim da bi mogli, ako bi se riješili pojedinih zabluda.
brodski
Posts: 138
Joined: 25/04/2008 16:15

#58 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by brodski »

illuminated wrote:
brodski wrote:
illuminated wrote: ok. evo ukucao.
nego imam drugo pitanje, kolika je energija potrebna da se tijelo homogene gustoce i poznatog volumena potopi u vodu na 1 metar dubine. (g=9.81m/s2).
i jos jedno pitanje kolika se energija dobije kada isto tijelo izroni iz vode na povrsinu....

(zanemariti otpore usljed kretanja kroz vodu)
Kao što ti je poznato sila uzgona jednaka je umnošku zapremine tijela ,ubrzanja sile gavitacije i gustoće okoline u koju je tijelo uronjeno.
Ako tijelo pluta na površini npr. vode. znaći da ssu dvije sile u ravnoteži tj u ravnoteži su sila uzgona i sila gravitacije a da bi tijelo zaronilo na dubinu 1 m potrebna je sila kojaq je veća od sile uzgone .No kad već pitaš evo da i ja tebe nešto priupitam.
Kolika je potrebna energija da nuklearnu podmornicu iz ovog primjera spustiš na maksimalnu operativnu dubinu od 610 metara?????
Kao primjer podmornice uzet ćemo nuklearnu podmornicu „Seawolf“ koja ima osnovne parametre:
Dužina 108 m; širina 12 m; gaz 10m; istisnina ili deplasman 9137 tona pod vodom i 7460 tona na površini. Maksimalna operativna dubina zarona 610m.
Pogoni ju nuklearni reaktor Westinghouse ukupne snage 200 MW od kojih se 39 MW koristi za pogon-propulziju tihog vodomlaznog propulzora-potiskivača.
Ako podmornica miruje na površini kako smo kazali, u ravnoteži su :
sila uzgona : FUZG= qV*VP*g i
sila mase podmornice: FmP = qP*VP*g
Moras gledati energetski bilans, i bice ti jasnije.
iako mi nisi odgovorio na pitanje, koje sam ti postavio, ovaj zadatak ustvari je moje pitanje upuceno tebi.

kada podmornica zaroni i izroni njena promjena potencijalne energije je nula.
Promjena njene energije u gravitacionom polju je: masa * g * delta(h)
Pri njenom potonucu rad vrsi sila gravitacije, koja je pomjera u gravitacionom polju, a pri izronu vrse njeni motori.
ako hoces, predstavi nam energetski bilans ovog "uzgonskog" motora. dakle bez Sila, samo energija, pri cemu mozes uzeti da su kutijice mase 0,
tako da nemaju kineticke energije i da imaju konstan Volumen V i pojasni nam princip generisanja energije, da ne teoretiziramo previse okolo...
pri proracunu uvazi i promjene energije vode u rezervoaru...jer se voda malo podigne kad "kockica udje" sa donje strane.
Moram priznati da ne razumijem pitanje.
OVO :"kada podmornica zaroni i izroni njena promjena potencijalne energije je nula".
Ako aludiraš na ono čuveno :Rad konzervativne sile po zatvorenoj putanji je jedank nuli - o tome možemo jer to je još jedna "istina" za koju,barem ja ne vidim praktični smisao.

Možda da nekako kanališem diskusiju jednim običnim primjerom.

Ako ja volim roniti i ronim na dubinu od 10 metara da bi pogledao jednu perisku.
Ja moram uložiti energiju kako bi savladao put od 10 m dubine. Ta energija mora biti veća od 100 mT (J)( m*g*h) gdje je mT masa moga tijela g ~ 10 m/s2 i h = 10 m( zašto moram savladati tu silu koja se opire mom ronjenju?To je sila uzgona a manifestirala se naprosto zato što je srednja gustoća mog tijela manja od gustoće vode.
Pogledao sam perisku i prepustio si tijelo sili uzgona da moje tijelo potjera prema površini.
Postavlja se jedno najobičnije pitanje.Jesam li ja perpetuum mobile ,jer sam ulagao energiju samo 10 metara, a prešao sam put od 20 metara????????
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#59 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by illuminated »

brodski wrote: Možda da nekako kanališem diskusiju jednim običnim primjerom.

Ako ja volim roniti i ronim na dubinu od 10 metara da bi pogledao jednu perisku.
Ja moram uložiti energiju kako bi savladao put od 10 m dubine. Ta energija mora biti veća od 100 mT (J)( m*g*h) gdje je mT masa moga tijela g ~ 10 m/s2 i h = 10 m( zašto moram savladati tu silu koja se opire mom ronjenju?To je sila uzgona a manifestirala se naprosto zato što je srednja gustoća mog tijela manja od gustoće vode.
Pogledao sam perisku i prepustio si tijelo sili uzgona da moje tijelo potjera prema površini.
Postavlja se jedno najobičnije pitanje.Jesam li ja perpetuum mobile ,jer sam ulagao energiju samo 10 metara, a prešao sam put od 20 metara????????
ne!
moras uloziti mnogo vise od mgh.
da pojednostavimo, pretpostavicemo da si cijelo vrijeme u vodi. u trenutku kad si u vodi, na tvoje tijelo djeluje sila qv*g*V potisak + gravitacija m*g koje su manje vise konstantne (mozemo uzeti da je g konstanta).
1.
pretpostavimo da je sila potiska veca, sto znaci da je rezultanta sila "okrenuta prema gore".
iduci u vodu, ti svojim misicima proizvodis jos jednu trecu silu, da savladas (qV*g*V-mg) silu i radis rad koji je jednak sila * put , a to je
(mg - qV*g*V)*h , gdje je h dubina na koju si zaronio. Tu mozemo reci da si ulozio (mg - qV*g*V)*h (J) energije.


2. Kada si zaronio, na tebe djeluje i dalje (qV*g*V-mg) sila. Koja ce te izbaciti na povrsinu. i uraditi ponovo rad: (qV*g*V - mg)*h, isti onaj koji si ti ulozio.

Ne, nisi perpetum mobile.
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#60 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by baustelac »

brodski wrote: Ako ja volim roniti i ronim na dubinu od 10 metara da bi pogledao jednu perisku.
Ja moram uložiti energiju kako bi savladao put od 10 m dubine. Ta energija mora biti veća od 100 mT (J)( m*g*h) gdje je mT masa moga tijela g ~ 10 m/s2 i h = 10 m( zašto moram savladati tu silu koja se opire mom ronjenju?To je sila uzgona a manifestirala se naprosto zato što je srednja gustoća mog tijela manja od gustoće vode.
Pogledao sam perisku i prepustio si tijelo sili uzgona da moje tijelo potjera prema površini.
Postavlja se jedno najobičnije pitanje.Jesam li ja perpetuum mobile ,jer sam ulagao energiju samo 10 metara, a prešao sam put od 20 metara????????
Priznajem gresku u koracima za definiciju rada, energije i snage. Dobar si primjer naveo iz kojeg mozes lahko da skontas da nemas pozitivnog energetskog bilansa, samo ako hoces.

Ti jesi presao put od 20 metara ali pri kretanju dole si ULOZIO energiju koja je nesto veca od tvoje TEZINE U VODI na prijedjenom put. Pri povratku na povrsinu ti si VRATIO DIO te energije. Na kraju, ukupan energetski bilans je NEGATIVAN, nije cak ni 0
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#61 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by illuminated »

to je isto kao kad se sa biciklom popnes na brdo, i spustis niz brdo.
presao si 2x puta isti put, ali se se oznojio samo jednom, al kako treba :D
jednom si sebi povecao potencijalnu energiju, i onda si je pretvorio u kineticku kad si ubrzao niz brdo.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#62 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by illuminated »

Rad konzervativne sile po zatvorenoj putanji je jedank nuli - o tome možemo jer to je još jedna "istina" za koju,barem ja ne vidim praktični smisao.
evo da ti objasnimo smisao.
potencijalna energija u gravitacionom polju odredjenog tijela mase m je odredjena samo jednom stvari: polozajem
tijela u prostoru.
Isto tijelo, isto mjesto, ista energija. Vrlo logicno.

Ako se tijelo krece kroz potencijalno polje, dobija ili gubi na energiji, i na kraju se vrati u istu tacku, njegova energija mora biti ista kao na pocetku,
jer je energija odredjena polozajem.

To je razlog da bilo kakva mehanicka konstrukcija (kao npr ge3ge) ne moze imati pozitivan energetski bilans jer se mora vratiti u polozaj iz kojeg je krenula. (ona kockica kad zaroni u vodu, mora da izroni i da se vrati na "isto mjesto" s kojeg je i krenula.) S druge strane i voda se vrati u svoj prvobitni polozaj kad je kockica usla u vodu.
Energetski bilans je ostao ne promjenjen.

Gurnuo si kockicu u vodu, potencijalna energija vode se podigla, jer si izvrsio rad, koji je qV*g*V*h. Naravno i nivo se podigao, i onda je voda dala tu energiju kockici nazad u vidu sile potiska...toliko.
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#63 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by Tomislav MO »

brodski wrote:
Tomislav MO wrote: Ne može, jer treba uložiti energiju da se tijelo ubaci u gušći fluid. Ta potrošena energija je veća od dobivene uzgonom i tu je i kraj priče o uzgonskom motoru. :roll:
To nije problem naprosto zato što je to tijelo stalno uronjeno kako u rijeđi tako i u gušći fluid.
U svakom slučaju vlasnici patenta upravo patentiraju taj dio uređaja - ulaz, ali se time ne treba opteretiti - treba provjeravati princip . Dali ti je poznato da je Francuz patentirao prvi motor SUS( sa unutarnjim sagorijevanjem)- malo mu tko zna i prezime, ali ga je prvi konstruirao i izradio Nijema Diesel.
Možeš li samo zamisliti to vrijeme kada čovjek objašnjava da se neki klip može okretati npr .10 okretaja u sekundi.Smijurija(danas se okreću i sa 300 o/sec pa mikom ništa a turbo elisni i sa 500 o/sec.
Jedan dan će možda i ova naša diskusija biti smijurija.

Ha? Pa ulaz i jeste jedini problem. :D

Tijelo nije stalno uronjeno u gušći fluid, nego po slici s lijeve strane putuje zrakom i opet ulazi na dno rezervoara.

Pri ulazu u rezervoar tijelo mora podignuti vodeni stub i istisnuti vodu (ili koji već bude taj gušći fluid). Za to je potrebna energija koju od nekud moraš dovesti.
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#64 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by Tomislav MO »

illuminated wrote: Gurnuo si kockicu u vodu, potencijalna energija vode se podigla, jer si izvrsio rad, koji je qV*g*V*h. Naravno i nivo se podigao, i onda je voda dala tu energiju kockici nazad u vidu sile potiska...toliko.
Upravo tako. :thumbup:
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#65 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by illuminated »

Tomislav MO wrote:
brodski wrote:
Tomislav MO wrote: Ne može, jer treba uložiti energiju da se tijelo ubaci u gušći fluid. Ta potrošena energija je veća od dobivene uzgonom i tu je i kraj priče o uzgonskom motoru. :roll:
To nije problem naprosto zato što je to tijelo stalno uronjeno kako u rijeđi tako i u gušći fluid.
U svakom slučaju vlasnici patenta upravo patentiraju taj dio uređaja - ulaz, ali se time ne treba opteretiti - treba provjeravati princip . Dali ti je poznato da je Francuz patentirao prvi motor SUS( sa unutarnjim sagorijevanjem)- malo mu tko zna i prezime, ali ga je prvi konstruirao i izradio Nijema Diesel.
Možeš li samo zamisliti to vrijeme kada čovjek objašnjava da se neki klip može okretati npr .10 okretaja u sekundi.Smijurija(danas se okreću i sa 300 o/sec pa mikom ništa a turbo elisni i sa 500 o/sec.
Jedan dan će možda i ova naša diskusija biti smijurija.

Ha? Pa ulaz i jeste jedini problem. :D

Tijelo nije stalno uronjeno u gušći fluid, nego po slici s lijeve strane putuje zrakom i opet ulazi na dno rezervoara.

Pri ulazu u rezervoar tijelo mora podignuti vodeni stub i istisnuti vodu (ili koji već bude taj gušći fluid). Za to je potrebna energija koju od nekud moraš dovesti.
stub ce se podici sam od sebe, od straha, kad vidi lopticu da hoce da udje :D :lol:
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#66 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by terapija »

Pa ljudi je li iko od vas imao fiziku, u osnovnoj i srednjoj.

Nevjerovatno da svako malo neko pokusa osmisliti dobivanje energije na mistican nacin iz nicega...
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#67 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by DobroJutroKolumbo »

Evo imam ja rjesenje za Perpetuum mobile ,moze se omoguciti da pocne raditi samo od sebe(pomocu prirodnih sila) i da nikad ne stane...Evo laicki , ispravite me ako grijesim... Svi znamo za vjetrenjace koje pokrece vjetar i koje same proizvode struju , ali kad prestane vjetar da puse i one prekidaju svoj rad i to nije neprekidan rad...Ali evo rjesenja , trebalo bi uz "lopatice" vjetrenjace , postaviti jaku turbinu na struju koja bi pravila umjetni vjetar , kroz usmjerenu cijev na lopatice tako da pokrece vjetrenjacu , vjetrenjacu bi prvobitno pokrenuo prvi prirodni vjetar , vjetrenjaca bi stvorila struju , struja bi pokrenula turbinu koja bi stvorila umjetni vjetar , taj vjetar iz turbine bi osigurao neprekidan rad vjetrenjace...

Jedini problem ovde koji bi trebalo rijesiti , da nebi imali kontra-uticaj na vjetrenjacu , prirodnih vjetrova i vjetra iz te turbine kad jednom bude pokrenuta sa druge strane...
I trebalo bi osigurati modus da dio proizvedene struje ide za pokretanje te turbine koja bi stvarala umjetni vjetar , a dio za napajanje npr. domacinstva , EP i sta ti ja vec znam...Jer koja korist , ako ne proizvodi energiju za dalju upotrebu...

Ovo je laicki , da znam crtat i nacrtao bi , kako bi to izgledalo...
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#68 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by terapija »

DobroJutroKolumbo wrote:Evo imam ja rjesenje za Perpetuum mobile ,moze se omoguciti da pocne raditi samo od sebe(pomocu prirodnih sila) i da nikad ne stane...Evo laicki , ispravite me ako grijesim... Svi znamo za vjetrenjace koje pokrece vjetar i koje same proizvode struju , ali kad prestane vjetar da puse i one prekidaju svoj rad i to nije neprekidan rad...Ali evo rjesenja , trebalo bi uz "lopatice" vjetrenjace , postaviti jaku turbinu na struju koja bi pravila umjetni vjetar , kroz usmjerenu cijev na lopatice tako da pokrece vjetrenjacu , vjetrenjacu bi prvobitno pokrenuo prvi prirodni vjetar , vjetrenjaca bi stvorila struju , struja bi pokrenula turbinu koja bi stvorila umjetni vjetar , taj vjetar iz turbine bi osigurao neprekidan rad vjetrenjace...

Jedini problem ovde koji bi trebalo rijesiti , da nebi imali kontra-uticaj na vjetrenjacu , prirodnih vjetrova i vjetra iz te turbine kad jednom bude pokrenuta sa druge strane...
I trebalo bi osigurati modus da dio proizvedene struje ide za pokretanje te turbine koja bi stvarala umjetni vjetar , a dio za napajanje npr. domacinstva , EP i sta ti ja vec znam...Jer koja korist , ako ne proizvodi energiju za dalju upotrebu...

Ovo je laicki , da znam crtat i nacrtao bi , kako bi to izgledalo...
Procitaj moj post gore. :lol: :lol: :lol: :lol:

Ovaj patent "uzgonskog motora" je totalno bez veze. Kako je uopste zamisljeno da radi kao zatvoren sistem??? Kako je uopste "rijeseno" sprjecavanje mijesanja strana, tj sprjecavanje gubitka vode???

Perpetuum mobile je danad dokazano nemoguce napraviti, tako da ovakve "izume" ni ne uzimam za ozbiljno.
brodski
Posts: 138
Joined: 25/04/2008 16:15

#69 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by brodski »

illuminated wrote:
brodski wrote: Možda da nekako kanališem diskusiju jednim običnim primjerom.

Ako ja volim roniti i ronim na dubinu od 10 metara da bi pogledao jednu perisku.
Ja moram uložiti energiju kako bi savladao put od 10 m dubine. Ta energija mora biti veća od 100 mT (J)( m*g*h) gdje je mT masa moga tijela g ~ 10 m/s2 i h = 10 m( zašto moram savladati tu silu koja se opire mom ronjenju?To je sila uzgona a manifestirala se naprosto zato što je srednja gustoća mog tijela manja od gustoće vode.
Pogledao sam perisku i prepustio si tijelo sili uzgona da moje tijelo potjera prema površini.
Postavlja se jedno najobičnije pitanje.Jesam li ja perpetuum mobile ,jer sam ulagao energiju samo 10 metara, a prešao sam put od 20 metara????????
ne!
moras uloziti mnogo vise od mgh.
da pojednostavimo, pretpostavicemo da si cijelo vrijeme u vodi. u trenutku kad si u vodi, na tvoje tijelo djeluje sila qv*g*V potisak + gravitacija m*g koje su manje vise konstantne (mozemo uzeti da je g konstanta).
1.
pretpostavimo da je sila potiska veca, sto znaci da je rezultanta sila "okrenuta prema gore".
iduci u vodu, ti svojim misicima proizvodis jos jednu trecu silu, da savladas (qV*g*V-mg) silu i radis rad koji je jednak sila * put , a to je
(mg - qV*g*V)*h , gdje je h dubina na koju si zaronio. Tu mozemo reci da si ulozio (mg - qV*g*V)*h (J) energije.


2. Kada si zaronio, na tebe djeluje i dalje (qV*g*V-mg) sila. Koja ce te izbaciti na povrsinu. i uraditi ponovo rad: (qV*g*V - mg)*h, isti onaj koji si ti ulozio.

Ne, nisi perpetum mobile.
Evo i primjera pa razmislite svi skupa:

Ako sam ja težak 115 kilograma, a jesam i ako kada legnem u kadu istisnem „x“ litara vode i ako znam da je gustoća vode 1000 kg/m3 koliko sam težak u vodi ?????????
Hajde da to malo objasnimo preko ronioca.
Neka je gustoća ljudskog tijela negdje oko 0,97 kg /dm3
1.Kolika je zapremina moga tijela: VT = FmT/ qT = 115/ 0,97 = 118,557( dm3 )ili 0,118557( m3 )
Kolika sila uzgona djeluje na moje uronjeno tijelo?

FUZG= qV*VT*g = 1000 * 0,118557 + 9,81 = 1163,04 N

Ako je sila mase moga tijela jednaka 1128,15 N a sila uzgona koja takođe djeluje na moje tijelo jer ja sam komplet uronjen u vodu, iznosi 1163,04 N zaključujemo da treba uložiti energiju kako bi se savladala samo razlika sila i to sile uzgona koja djeluje prema gore i vrijednost joj je 1163,04 N i vrijednosti sile mase moga tijela koja djeluje prema dolje, a iznosi 1128,15 N . Dakle treba savladati silu koja iznosi (1163.04 – 1128,15 )= 34,894 (N) , pa je uložena energija na putu od 10 metara jednaka ili veća od 348,94 J.(Zavisi koliko brzo želim roniti)

Zatim prekrižimo lijepo ruke pa rezultantna sile uzgona i sile mase moga tijela, koja iznosi FUZG= 34,894 N izvrši rad od 348,94 N pri povratku na površinu .
Dakle.gdje je onaj što želi izračunati bilans energija neka izračuna tko je od nas dvoje MENE i SILE UZGONA i koliko uložio energije da savlada silu uzgona (uz pomoć sile gravitacije) najprije na putu prema dolje , a zatim savladao silu gravitacije na putu prema gore i jesamli ja tu perpetuum mobile jer sam se potrudio i uložio oko 350 J da bi došao dolje a sila me vratila prema gore bez mog uloženog rada. Dakle važi ono :"Alaj sam se naigrala tarabana,gore skočim dolje idem sama"
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#70 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by DobroJutroKolumbo »

terapija wrote:
DobroJutroKolumbo wrote:Evo imam ja rjesenje za Perpetuum mobile ,moze se omoguciti da pocne raditi samo od sebe(pomocu prirodnih sila) i da nikad ne stane...Evo laicki , ispravite me ako grijesim... Svi znamo za vjetrenjace koje pokrece vjetar i koje same proizvode struju , ali kad prestane vjetar da puse i one prekidaju svoj rad i to nije neprekidan rad...Ali evo rjesenja , trebalo bi uz "lopatice" vjetrenjace , postaviti jaku turbinu na struju koja bi pravila umjetni vjetar , kroz usmjerenu cijev na lopatice tako da pokrece vjetrenjacu , vjetrenjacu bi prvobitno pokrenuo prvi prirodni vjetar , vjetrenjaca bi stvorila struju , struja bi pokrenula turbinu koja bi stvorila umjetni vjetar , taj vjetar iz turbine bi osigurao neprekidan rad vjetrenjace...

Jedini problem ovde koji bi trebalo rijesiti , da nebi imali kontra-uticaj na vjetrenjacu , prirodnih vjetrova i vjetra iz te turbine kad jednom bude pokrenuta sa druge strane...
I trebalo bi osigurati modus da dio proizvedene struje ide za pokretanje te turbine koja bi stvarala umjetni vjetar , a dio za napajanje npr. domacinstva , EP i sta ti ja vec znam...Jer koja korist , ako ne proizvodi energiju za dalju upotrebu...

Ovo je laicki , da znam crtat i nacrtao bi , kako bi to izgledalo...
Procitaj moj post gore. :lol: :lol: :lol: :lol:

Ovaj patent "uzgonskog motora" je totalno bez veze. Kako je uopste zamisljeno da radi kao zatvoren sistem??? Kako je uopste "rijeseno" sprjecavanje mijesanja strana, tj sprjecavanje gubitka vode???

Perpetuum mobile je danad dokazano nemoguce napraviti, tako da ovakve "izume" ni ne uzimam za ozbiljno.

Kakve vode , radi se o zracnoj turbini...? Pa rekao sam da je problem u tome da se moze pokrenuti prirodnim silama , i nastaviti svoj rad , ali problem je mijesanje prirodnih vjetrova i umjetnog vjetra...
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#71 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by nellington »

DobroJutroKolumbo, terapija ne odgovara na tvoj post. Ali evo, ja ću odgovoriti: u kaskadnoj konverziji vjetar-struja-vjetar-struja, gubici su ogromni. Faktički, tebi bi uz vjetrenjaču trebao još jedan vanjski generator - ulažeš previše energije, a ne dobijaš gotovo ništa. Nije mi baš jasan smisao. Bolje bi prošao da si elektro-motor prikačio :)
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#72 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by Tomislav MO »

DobroJutroKolumbo wrote:Evo imam ja rjesenje za Perpetuum mobile ,moze se omoguciti da pocne raditi samo od sebe(pomocu prirodnih sila) i da nikad ne stane...Evo laicki , ispravite me ako grijesim... Svi znamo za vjetrenjace koje pokrece vjetar i koje same proizvode struju , ali kad prestane vjetar da puse i one prekidaju svoj rad i to nije neprekidan rad...Ali evo rjesenja , trebalo bi uz "lopatice" vjetrenjace , postaviti jaku turbinu na struju koja bi pravila umjetni vjetar , kroz usmjerenu cijev na lopatice tako da pokrece vjetrenjacu , vjetrenjacu bi prvobitno pokrenuo prvi prirodni vjetar , vjetrenjaca bi stvorila struju , struja bi pokrenula turbinu koja bi stvorila umjetni vjetar , taj vjetar iz turbine bi osigurao neprekidan rad vjetrenjace...

Jedini problem ovde koji bi trebalo rijesiti , da nebi imali kontra-uticaj na vjetrenjacu , prirodnih vjetrova i vjetra iz te turbine kad jednom bude pokrenuta sa druge strane...
I trebalo bi osigurati modus da dio proizvedene struje ide za pokretanje te turbine koja bi stvarala umjetni vjetar , a dio za napajanje npr. domacinstva , EP i sta ti ja vec znam...Jer koja korist , ako ne proizvodi energiju za dalju upotrebu...

Ovo je laicki , da znam crtat i nacrtao bi , kako bi to izgledalo...
Oh my God :-)

Jedino ne kontam zašto će ti prirodni vjetar? Pa pokreni je pedalama ili jednostavno motorom na struju, onda isključiš struju i vjetrenjača nastavi "raditi" na umjetnom vjetru.

Ludilo! :mrgreen:
brodski
Posts: 138
Joined: 25/04/2008 16:15

#73 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by brodski »

illuminated wrote:
Rad konzervativne sile po zatvorenoj putanji je jedank nuli - o tome možemo jer to je još jedna "istina" za koju,barem ja ne vidim praktični smisao.
evo da ti objasnimo smisao.
potencijalna energija u gravitacionom polju odredjenog tijela mase m je odredjena samo jednom stvari: polozajem
tijela u prostoru.
Isto tijelo, isto mjesto, ista energija. Vrlo logicno.

Ako se tijelo krece kroz potencijalno polje, dobija ili gubi na energiji, i na kraju se vrati u istu tacku, njegova energija mora biti ista kao na pocetku,
jer je energija odredjena polozajem.

To je razlog da bilo kakva mehanicka konstrukcija (kao npr ge3ge) ne moze imati pozitivan energetski bilans jer se mora vratiti u polozaj iz kojeg je krenula. (ona kockica kad zaroni u vodu, mora da izroni i da se vrati na "isto mjesto" s kojeg je i krenula.) S druge strane i voda se vrati u svoj prvobitni polozaj kad je kockica usla u vodu.
Energetski bilans je ostao ne promjenjen.

Gurnuo si kockicu u vodu, potencijalna energija vode se podigla, jer si izvrsio rad, koji je qV*g*V*h. Naravno i nivo se podigao, i onda je voda dala tu energiju kockici nazad u vidu sile potiska...toliko.
Dobro kada ste već toliko zapeli idemo malo i o konzervativnoj sili i njenom radu na zatvorenoj putanji.
Za mene je ta istina isto toliko bitna kao i komentar TV izvjestitelja da je trkač maratona br.257 ćelav.
pokušat ću to polako i objasniti.
Kao prvo može li mi bilo tko od vas objasniti gdje to i u kojim uvjetima konzervativna sila (a evo i gravitacija je konzervativna sila) bez djelovanja neke NEKONZERVATIVNE SILE izvršiti rad po zatvorenoj putanji.???????
usput se prisjetimo 1.principa termodinamike koji kaže :Ako nekom tijelu dovodimo toplinu ona će se iskoristiti za poovećanje unutarnje energije tog tijela i za vršenje rada ako postoje za to uvjeti.A dali postoje ili ne uvjeti o tome 1. princip ništa ne govori.
Isto je i ovdje:Rad konzervativne sile po zatvorenoj putanji je jednak nuli adali ona može ili nevršiti rad po zatvorenoj putanji bez djelovanja neke druge sile - o tome ni rijeći.

Usput, neznam o kojim kockicama govoriš, a ako imaš link tog ge3ge motora molim te pošalji ga.
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#74 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by DobroJutroKolumbo »

Tomislav MO wrote:
DobroJutroKolumbo wrote:Evo imam ja rjesenje za Perpetuum mobile ,moze se omoguciti da pocne raditi samo od sebe(pomocu prirodnih sila) i da nikad ne stane...Evo laicki , ispravite me ako grijesim... Svi znamo za vjetrenjace koje pokrece vjetar i koje same proizvode struju , ali kad prestane vjetar da puse i one prekidaju svoj rad i to nije neprekidan rad...Ali evo rjesenja , trebalo bi uz "lopatice" vjetrenjace , postaviti jaku turbinu na struju koja bi pravila umjetni vjetar , kroz usmjerenu cijev na lopatice tako da pokrece vjetrenjacu , vjetrenjacu bi prvobitno pokrenuo prvi prirodni vjetar , vjetrenjaca bi stvorila struju , struja bi pokrenula turbinu koja bi stvorila umjetni vjetar , taj vjetar iz turbine bi osigurao neprekidan rad vjetrenjace...

Jedini problem ovde koji bi trebalo rijesiti , da nebi imali kontra-uticaj na vjetrenjacu , prirodnih vjetrova i vjetra iz te turbine kad jednom bude pokrenuta sa druge strane...
I trebalo bi osigurati modus da dio proizvedene struje ide za pokretanje te turbine koja bi stvarala umjetni vjetar , a dio za napajanje npr. domacinstva , EP i sta ti ja vec znam...Jer koja korist , ako ne proizvodi energiju za dalju upotrebu...

Ovo je laicki , da znam crtat i nacrtao bi , kako bi to izgledalo...
Oh my God :-)

Jedino ne kontam zašto će ti prirodni vjetar? Pa pokreni je pedalama ili jednostavno motorom na struju, onda isključiš struju i vjetrenjača nastavi "raditi" na umjetnom vjetru.

Ludilo! :mrgreen:

Pa hajde ti procitaj o cemu se radi... Ako je pokrenem pedalama to vise nije perpetuum mobile! :lol: :lol: :lol:
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#75 Re: Uzgonski motor: zabluda ili realnost

Post by DobroJutroKolumbo »

nellington wrote:DobroJutroKolumbo, terapija ne odgovara na tvoj post. Ali evo, ja ću odgovoriti: u kaskadnoj konverziji vjetar-struja-vjetar-struja, gubici su ogromni. Faktički, tebi bi uz vjetrenjaču trebao još jedan vanjski generator - ulažeš previše energije, a ne dobijaš gotovo ništa. Nije mi baš jasan smisao. Bolje bi prošao da si elektro-motor prikačio :)
Hvala na odgovoru , to je vec druga strana medalje...Sta se dobija , a sta gubi...Tu sam totalni laik... Ja sam samo pokusao , da objasnim kako bi "to nesto" , samo radilo...
Locked