ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3751 Re: ETF

Post by mk ultra »

S4mpion wrote: 01/10/2021 13:52
mk ultra wrote: 01/10/2021 12:24 https://www.etf.unsa.ba/fileadmin/UPIS/ ... ispita.pdf

6 studenata TK?
energetike 22
aie 28

znači za 4-5 godina možemo očekivati da se fakultet preimenuje u Računarstvo i informatiq :(
Ovo me nimalo ne čudi, zadnjih 6-7 godina, broj upisanih na drugi ciklus TK nikad nije prešao 20, vrtio se oko 16-17 ljudi. Znam da su ljudi na prijemni izlazili reda radi, bez ikakve pripreme, čisto da se tuspase, jer je prolaz na budžet svakako zagarantovan.

Stvar je u tome da je TK odsjek zastario k'o Grčka, izučavaju se gluposti iz 60-ih koje nigdje i nikome više ne trebaju, a niko na tržište rada, sa diplomom ETF-a, ne izlazi manje spreman od jednog inženjera TK, a da ne pričam da ljudi dobiju diplomu bez ijednog jedinog dana prakse.

Za AiE znam da ima posla u struci, energetika tu i tamo, ali TK je taraba, mahom se ljudi prebacuju na programiranje. Diploma im ne vrijedi ničemu, jer su, kroz studij, pripremani za NASA-u, a ne za domaće tržište rada.
TK inzinjera fali.

pa se onda tu krpe razni "majstori" koji odokativnom metodom spajaju i kopĆaju

ali razumijem ih iskreno. ne vrijedi sa rogatim.
već sad dolaziš do toga da ako ti treba dipl. ing. energetike sa stručnim da ga naći nećeš.

fakultet je tome dosta dosta kriv, ne zbog prakse jer biće prakse, već upravo to što se drže znanja iz 1966god.
NelsonM
Posts: 190
Joined: 10/06/2013 14:03

#3752 Re: ETF

Post by NelsonM »

mk ultra wrote: 01/10/2021 12:24 https://www.etf.unsa.ba/fileadmin/UPIS/ ... ispita.pdf

6 studenata TK?
energetike 22
aie 28

znači za 4-5 godina možemo očekivati da se fakultet preimenuje u Računarstvo i informatiq :(
To je samo kod nas tako i to odnedavno. U mojoj generaciji je bila ogromna potraznja za TK, valjda smo svi mislili da cemo raditi u telekomima :-) , naravno bili smo glupi i sad je vecina vani ili u infobipu (ili oboje). Vani je jako mala razlika izmedju onog sto su na ETF-u RI, TK i AiE, u biti manje vise svi se bavimo istim stvarima, sad su to AI, sistemi (cloud, edge, containerization tehnologije), komunikacija (znaci sve od fizickog medija do aplikacijskog sloja), itd. I naravno bar minimum programiranja za sviju, ali npr. za samo programiranje uopste nije potrebno zavrsiti elektrotehniku. Tuzno je vidjeti da se kod nas razvija samo jedna oblast, ali eto bolje i to nego nista.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3753 Re: ETF

Post by S4mpion »

mk ultra wrote: 01/10/2021 14:07
S4mpion wrote: 01/10/2021 13:52

Ovo me nimalo ne čudi, zadnjih 6-7 godina, broj upisanih na drugi ciklus TK nikad nije prešao 20, vrtio se oko 16-17 ljudi. Znam da su ljudi na prijemni izlazili reda radi, bez ikakve pripreme, čisto da se tuspase, jer je prolaz na budžet svakako zagarantovan.

Stvar je u tome da je TK odsjek zastario k'o Grčka, izučavaju se gluposti iz 60-ih koje nigdje i nikome više ne trebaju, a niko na tržište rada, sa diplomom ETF-a, ne izlazi manje spreman od jednog inženjera TK, a da ne pričam da ljudi dobiju diplomu bez ijednog jedinog dana prakse.

Za AiE znam da ima posla u struci, energetika tu i tamo, ali TK je taraba, mahom se ljudi prebacuju na programiranje. Diploma im ne vrijedi ničemu, jer su, kroz studij, pripremani za NASA-u, a ne za domaće tržište rada.
TK inzinjera fali.

pa se onda tu krpe razni "majstori" koji odokativnom metodom spajaju i kopĆaju

ali razumijem ih iskreno. ne vrijedi sa rogatim.
već sad dolaziš do toga da ako ti treba dipl. ing. energetike sa stručnim da ga naći nećeš.

fakultet je tome dosta dosta kriv, ne zbog prakse jer biće prakse, već upravo to što se drže znanja iz 1966god.
Ja znam 10ak TK inženjera koji rade kao prodavači robe, komercijalisti popularno nazvani "prodajni inženjeri" i zbog nemogućnosti zaposlenja(usljed nedostatka znanja i iskustva i manjka volje da se novi kadar osposobi), firme su sve bezobraznije, pa za komercijalistu traže magistra, znači ne može više ni bachelor, nego magistar, a realno, prodaja je promašaj sa tom diplomom, jer napretka skoro da nema, zaposleni se mogu graditi samo kao prodavači, dok im karijera inženjera manje-više tapka u mjestu.

I nisu ovim pogođeni samo TK inženjeri, pogođeni su i ostali ETF-ovci, pa i MEF-ovci. Takođe, znam da ih je nekoliko otišlo predavat' nastavu djeci u srednjim školama...
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3754 Re: ETF

Post by S4mpion »

Evo jednog, baš brutalnog, primjera onog o čemu pričam, ljudi traže magistra sa završenim mašinskim ili ekonomskim fakultetom, a da pri tome ima iskustvo prodavača iz penny plus-a:

Image
User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3755 Re: ETF

Post by mk ultra »

S4mpion wrote: 01/10/2021 14:33

Ja znam 10ak TK inženjera koji rade kao prodavači robe, komercijalisti popularno nazvani "prodajni inženjeri" i zbog nemogućnosti zaposlenja(usljed nedostatka znanja i iskustva i manjka volje da se novi kadar osposobi), firme su sve bezobraznije, pa za komercijalistu traže magistra, znači ne može više ni bachelor, nego magistar, a realno, prodaja je promašaj sa tom diplomom, jer napretka skoro da nema, zaposleni se mogu graditi samo kao prodavači, dok im karijera inženjera manje-više tapka u mjestu.

I nisu ovim pogođeni samo TK inženjeri, pogođeni su i ostali ETF-ovci, pa i MEF-ovci. Takođe, znam da ih je nekoliko otišlo predavat' nastavu djeci u srednjim školama...
ako misliš da dobro prodaju radiš, moraš znati tehnologiju bolje nego onaj kome je prodaješ... i to jeste belaj kad upadnu u neku uhodanu ekipu i prodaj 5 rutera i završi.

šta je iza toga, prestaje da ga zanima

ako mene pitaš, tu ti je sve individualno.. jer ti kao prodajni ing budeš u projektonoj prodaji, i ako onaj ko naručuje zajebe stvar neće reći da je on kriv već ti... a naručuješ 100k, pa fuli
User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3756 Re: ETF

Post by mk ultra »

ko bi onda trebao da radi projektnu prodaju?

zašto misliš da je to "ispod časti" za struku?

dođi u punu salu inžinjera i hajd im predstavi nešto. hoćeš reći da ćeš ti sa neznanjem proći pred 30 ing koji to rade? bez pitanja o tome, i da ništa ne znaš

za ove stvari ti treba jako jako iskusan čovjek, nikako početnik i neko ko je upoznat sa svim i onim što dolazi na tržište
projektanti i korisnici, koriste i projektuju samo ono što je već prefabrikovano i gotovo, nemaš ni tu neke veće pameti od ovog gore.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3757 Re: ETF

Post by S4mpion »

mk ultra wrote: 01/10/2021 14:44 ko bi onda trebao da radi projektnu prodaju?

zašto misliš da je to "ispod časti" za struku?

dođi u punu salu inžinjera i hajd im predstavi nešto. hoćeš reći da ćeš ti sa neznanjem proći pred 30 ing koji to rade? bez pitanja o tome, i da ništa ne znaš

za ove stvari ti treba jako jako iskusan čovjek, nikako početnik i neko ko je upoznat sa svim i onim što dolazi na tržište
projektanti i korisnici, koriste i projektuju samo ono što je već prefabrikovano i gotovo, nemaš ni tu neke veće pameti od ovog gore.
Prema onome što sam ja vidio u domaćim firmama, a svojevremeno i iskusio, iskusni ljudi su već u firmi, zadatak novih inženjera je da zaprimaju narudžbe na telefon, prošetaju malo po terenu, uvaljuju robu, tu i tamo prodaju po neku alatku, multimetar, server i ćao, ograničeni u polju rada i tako godinama, a gadgeti uglavnom nisu ništa specijalno, haman plug and play, samo pročitat' uputstvo, mnogo ih pobjegne nakon 4-5 godina, kad uzmu dovoljno love.
User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3758 Re: ETF

Post by mk ultra »

S4mpion wrote: 01/10/2021 15:00
mk ultra wrote: 01/10/2021 14:44 ko bi onda trebao da radi projektnu prodaju?

zašto misliš da je to "ispod časti" za struku?

dođi u punu salu inžinjera i hajd im predstavi nešto. hoćeš reći da ćeš ti sa neznanjem proći pred 30 ing koji to rade? bez pitanja o tome, i da ništa ne znaš

za ove stvari ti treba jako jako iskusan čovjek, nikako početnik i neko ko je upoznat sa svim i onim što dolazi na tržište
projektanti i korisnici, koriste i projektuju samo ono što je već prefabrikovano i gotovo, nemaš ni tu neke veće pameti od ovog gore.
Prema onome što sam ja vidio u domaćim firmama, a svojevremeno i iskusio, iskusni ljudi su već u firmi, zadatak novih inženjera je da zaprimaju narudžbe na telefon, prošetaju malo po terenu, uvaljuju robu, tu i tamo prodaju po neku alatku, multimetar, server i ćao, ograničeni u polju rada i tako godinama, a gadgeti uglavnom nisu ništa specijalno, haman plug and play, samo pročitat' uputstvo, mnogo ih pobjegne nakon 4-5 godina, kad uzmu dovoljno love.
moguće za te neke manje stvari, ali vjeruj mi da nije baš za sve tako...

opet ti kažem, dok je neka cifra koju možeš platiti onda su greške popravljive

a taj ko može za jedno jutro proći kroz jedan Metrelov uređaj kojeg Uniortehna prodaje ja mu čestitam. mjerio sam i sa metrelom i flukeom i gossenom. radiš slična mjerenja svaki dan, neka mjerenja rijeđe, i svaki put moraš uzeti uputstvo da se provjeriš da bude sve ok.
npr. otpor poda
to mjeriš svako drugi mjesec, u kojem režimu za koju težinu tega? kolike rezultate da očekuješ? oprema koja ti treba itd itd... mnogo informacija, glupih, ali bitnih.

meni da je prodavao, satro bi ga pitanjima, tako da, jeste jednostavno ako hoćeš da je jednostavno pa da ti se poslije smiju kako ne znaš.

prodaj i nabavi opremu za nešto u vrijednosti većoj od 100k, ni to nije jednostavno
nikad neće firma reći mi smo fulili što smo to tražili, ti si nas zajebo
a ti mu prodao transformator koji mu ne paše, a proizvodi se po naruđbi, niko ga neće nazad :mrgreen:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3759 Re: ETF

Post by S4mpion »

mk ultra wrote: 01/10/2021 15:10
S4mpion wrote: 01/10/2021 15:00

Prema onome što sam ja vidio u domaćim firmama, a svojevremeno i iskusio, iskusni ljudi su već u firmi, zadatak novih inženjera je da zaprimaju narudžbe na telefon, prošetaju malo po terenu, uvaljuju robu, tu i tamo prodaju po neku alatku, multimetar, server i ćao, ograničeni u polju rada i tako godinama, a gadgeti uglavnom nisu ništa specijalno, haman plug and play, samo pročitat' uputstvo, mnogo ih pobjegne nakon 4-5 godina, kad uzmu dovoljno love.
moguće za te neke manje stvari, ali vjeruj mi da nije baš za sve tako...

opet ti kažem, dok je neka cifra koju možeš platiti onda su greške popravljive

a taj ko može za jedno jutro proći kroz jedan Metrelov uređaj kojeg Uniortehna prodaje ja mu čestitam. mjerio sam i sa metrelom i flukeom i gossenom. radiš slična mjerenja svaki dan, neka mjerenja rijeđe, i svaki put moraš uzeti uputstvo da se provjeriš da bude sve ok.
npr. otpor poda
to mjeriš svako drugi mjesec, u kojem režimu za koju težinu tega? kolike rezultate da očekuješ? oprema koja ti treba itd itd... mnogo informacija, glupih, ali bitnih.

meni da je prodavao, satro bi ga pitanjima, tako da, jeste jednostavno ako hoćeš da je jednostavno pa da ti se poslije smiju kako ne znaš.

prodaj i nabavi opremu za nešto u vrijednosti većoj od 100k, ni to nije jednostavno
nikad neće firma reći mi smo fulili što smo to tražili, ti si nas zajebo
a ti mu prodao transformator koji mu ne paše, a proizvodi se po naruđbi, niko ga neće nazad :mrgreen:
Vjerujem ti, ima složenih uređaja za koje je potrebno odlično poznavanje tehnologija, ali govorim da je to za nekog ko tek dođe u firmu misaona imenica narednih nekoliko godina, pa čak i za magistra, ne zbog toga što on to ne može savladat', već zato što nema prostora za priliku. Ali tražiti magistra je čisto preseravanje, baš zato što znam gdje će ga smjestit'.

Zapravo, u većini firmi je otimačina poslova, jedni druge gledaju preko oka, nema zalazit' u tuđe polje rada. Priliku za napredak dobiješ kad neko pobjegne iz ekipe, a to može potrajat' godinama, jer novajlija obično dolazi u već sređenu okolinu, gdje se zna šta je čiji pos'o.
User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3760 Re: ETF

Post by mk ultra »

to je tako...

a šta radi u EP, kuca dozvole za priključak? :mrgreen:

jbg, to je naš domet. mada ti je i vani prodaja br 1, white glove posao, ovo mjeri i radi po terenu, radio duži period, ako je to za magistra, onda radite svi :mrgreen: a vjeruj mi velika većina moje generacije ni ne bi pristala na to ovdje (vani da), a svi bi u STRUKI da rade

imao na poslu svako odjelo
1. fluorescentni prsluk i kaciga obavezno
2. skijaško odijelo
3. odijelo za kanala
4. čizme za snijeg i blato
5. HTZ obuća za naftna okna
6. odjeća u kojoj dođeš, a u nekoj normalnoj ni ne možeš, jer si do podne prljav sigurno

kao magistar se osjećao nisam.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#3761 Re: ETF

Post by Guadalajara »

S4mpion wrote: 01/10/2021 15:25 Zapravo, u većini firmi je otimačina poslova, jedni druge gledaju preko oka, nema zalazit' u tuđe polje rada. Priliku za napredak dobiješ kad neko pobjegne iz ekipe, a to može potrajat' godinama, jer novajlija obično dolazi u već sređenu okolinu, gdje se zna šta je čiji pos'o.
Ovoga ima svugdje. :lol: :mrgreen:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#3762 Re: ETF

Post by Guadalajara »

mk ultra wrote: 01/10/2021 15:30 to je tako...

a šta radi u EP, kuca dozvole za priključak? :mrgreen:

jbg, to je naš domet. mada ti je i vani prodaja br 1, white glove posao, ovo mjeri i radi po terenu, radio duži period, ako je to za magistra, onda radite svi :mrgreen: a vjeruj mi velika većina moje generacije ni ne bi pristala na to ovdje (vani da), a svi bi u STRUKI da rade

imao na poslu svako odjelo
1. fluorescentni prsluk i kaciga obavezno
2. skijaško odijelo
3. odijelo za kanala
4. čizme za snijeg i blato
5. HTZ obuća za naftna okna
6. odjeća u kojoj dođeš, a u nekoj normalnoj ni ne možeš, jer si do podne prljav sigurno

kao magistar se osjećao nisam.
A po plati jesi se osjećao? :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3763 Re: ETF

Post by mk ultra »

Guadalajara wrote: 01/10/2021 15:43
mk ultra wrote: 01/10/2021 15:30 to je tako...

a šta radi u EP, kuca dozvole za priključak? :mrgreen:

jbg, to je naš domet. mada ti je i vani prodaja br 1, white glove posao, ovo mjeri i radi po terenu, radio duži period, ako je to za magistra, onda radite svi :mrgreen: a vjeruj mi velika većina moje generacije ni ne bi pristala na to ovdje (vani da), a svi bi u STRUKI da rade

imao na poslu svako odjelo
1. fluorescentni prsluk i kaciga obavezno
2. skijaško odijelo
3. odijelo za kanala
4. čizme za snijeg i blato
5. HTZ obuća za naftna okna
6. odjeća u kojoj dođeš, a u nekoj normalnoj ni ne možeš, jer si do podne prljav sigurno

kao magistar se osjećao nisam.
A po plati jesi se osjećao? :mrgreen:
pa vidi, da je samo to bilo ne bih sigurno
iako sam bio skoro najplaćeniji u firmi... neki prosjek koji možeš očekivati od domaćeg poslodavca, sve je bilo 100% regularno i plaćeno po zakonu.

uzeo učio energetsku efikasnost sam, učio rashladne sisteme, učio HVAC sisteme, čilere, radio ko konsultant online i dobre pare bile
Zavrsio 5 godina etf diplomirao na elektromotornom pogonu, a nikad nisam cuo za klase efikasnosti i standarde npr IE3 standard efikansosti motora i zna se tacno koliko i sta... To ucio i radio...
nekad i projektovanje usputno
nadzora isto

sad radim kao konsultant za 40% više nego ovo prošlo, s tim da nema dodatnih poslova, to sam morao i u ugovoru da spakujem.

oćelićio i otišao na drugu stranu. u prvom imaš sve osim nekih velikih para i osjećaja magistra.
I opet ucenje :skoljka:
Last edited by mk ultra on 01/10/2021 16:03, edited 1 time in total.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#3764 Re: ETF

Post by Guadalajara »

mk ultra wrote: 01/10/2021 15:49
Guadalajara wrote: 01/10/2021 15:43
A po plati jesi se osjećao? :mrgreen:
pa vidi, da je samo to bilo ne bih sigurno
iako sam bio skoro najplaćeniji u firmi... neki prosjek koji možeš očekivati od domaćeg poslodavca, sve je bilo 100% regularno i plaćeno po zakonu.

uzeo učio energetsku efikasnost sam, učio rashladne sisteme, učio HVAC sisteme, čilere, radio ko konsultant online i dobre pare bile
nekad i projektovanje usputno
nadzora isto

sad radim kao konsultant za 40% više nego ovo prošlo, s tim da nema dodatnih poslova, to sam morao i u ugovoru da spakujem.

oćelićio i otišao na drugu stranu. u prvom imaš sve osim nekih velikih para i osjećaja magistra.
Tako ti je na svakom poslu dok ne pokupiš folove.
User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3765 Re: ETF

Post by mk ultra »

U svakom slucaju, ako si ovdje, nema biranja poslova

A vremenom nadođe nešto drugo... Ali da sad kazes isti cu posao raditi za 5-10 god, to samo u EP i telekomu ima
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#3766 Re: ETF

Post by Guadalajara »

mk ultra wrote: 01/10/2021 16:15 U svakom slucaju, ako si ovdje, nema biranja poslova

A vremenom nadođe nešto drugo... Ali da sad kazes isti cu posao raditi za 5-10 god, to samo u EP i telekomu ima
Daj šta daš...ima šta ima...Bolje išta nego išta...jel...Sve ide u iskustvo i životno i profesionalno. Barem sebe naučiš cijeniti.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1473
Joined: 09/09/2019 10:05

#3767 Re: ETF

Post by Mate_Miso_Kovac »

Ućite Engjular i SiŠarp, nema filozofiranja 8) :D
kozmopolita
Posts: 13
Joined: 12/09/2021 19:47

#3768 Re: ETF

Post by kozmopolita »

...
Last edited by kozmopolita on 30/05/2022 01:25, edited 1 time in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3769 Re: ETF

Post by mk ultra »

Mate_Miso_Kovac wrote: 02/10/2021 12:02 Ućite Engjular i SiŠarp, nema filozofiranja 8) :D
endava zapošljava rekoše mi 150 ljudi :shock:
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1473
Joined: 09/09/2019 10:05

#3770 Re: ETF

Post by Mate_Miso_Kovac »

mk ultra wrote: 05/10/2021 12:43
Mate_Miso_Kovac wrote: 02/10/2021 12:02 Ućite Engjular i SiŠarp, nema filozofiranja 8) :D
endava zapošljava rekoše mi 150 ljudi :shock:
Nevjerovatno je koliko vecini firmi treba ljudi. Pravo veliki brojevi, uglavnom .net devova i QA profila. Ne mogu ih nahvatati koliko im treba...
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#3771 Re: ETF

Post by ProgramskiJezik »

Mate_Miso_Kovac wrote: 05/10/2021 12:51
mk ultra wrote: 05/10/2021 12:43

endava zapošljava rekoše mi 150 ljudi :shock:
Nevjerovatno je koliko vecini firmi treba ljudi. Pravo veliki brojevi, uglavnom .net devova i QA profila. Ne mogu ih nahvatati koliko im treba...
brt ja sam u europi, i ovdje fali jedno 100.000 radnika a kamoli u Bosni
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#3772 Re: ETF

Post by ProgramskiJezik »

S4mpion wrote: 01/10/2021 15:25
mk ultra wrote: 01/10/2021 15:10
moguće za te neke manje stvari, ali vjeruj mi da nije baš za sve tako...

opet ti kažem, dok je neka cifra koju možeš platiti onda su greške popravljive

a taj ko može za jedno jutro proći kroz jedan Metrelov uređaj kojeg Uniortehna prodaje ja mu čestitam. mjerio sam i sa metrelom i flukeom i gossenom. radiš slična mjerenja svaki dan, neka mjerenja rijeđe, i svaki put moraš uzeti uputstvo da se provjeriš da bude sve ok.
npr. otpor poda
to mjeriš svako drugi mjesec, u kojem režimu za koju težinu tega? kolike rezultate da očekuješ? oprema koja ti treba itd itd... mnogo informacija, glupih, ali bitnih.

meni da je prodavao, satro bi ga pitanjima, tako da, jeste jednostavno ako hoćeš da je jednostavno pa da ti se poslije smiju kako ne znaš.

prodaj i nabavi opremu za nešto u vrijednosti većoj od 100k, ni to nije jednostavno
nikad neće firma reći mi smo fulili što smo to tražili, ti si nas zajebo
a ti mu prodao transformator koji mu ne paše, a proizvodi se po naruđbi, niko ga neće nazad :mrgreen:
Vjerujem ti, ima složenih uređaja za koje je potrebno odlično poznavanje tehnologija, ali govorim da je to za nekog ko tek dođe u firmu misaona imenica narednih nekoliko godina, pa čak i za magistra, ne zbog toga što on to ne može savladat', već zato što nema prostora za priliku. Ali tražiti magistra je čisto preseravanje, baš zato što znam gdje će ga smjestit'.

Zapravo, u većini firmi je otimačina poslova, jedni druge gledaju preko oka, nema zalazit' u tuđe polje rada. Priliku za napredak dobiješ kad neko pobjegne iz ekipe, a to može potrajat' godinama, jer novajlija obično dolazi u već sređenu okolinu, gdje se zna šta je čiji pos'o.
U software imas termin Evangelist, ljudi koji "prodaju" i rade sa nekom tehnologijom. Npr u nas u Bih najvise poznajem Microsoft Evangelists (https://careers.microsoft.com/professio ... ommunities.)

Ubise pare ti ljudi, koji su dobri naravno
User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3773 Re: ETF

Post by mk ultra »

ako je došao do tog stadija prodaje onda jeste dobar

i moguće je da ti ne treba diploma za te stvari, ali ako stvarno kreneš u projektnu prodaju, haj stisni muda i stani iza milionskog projekta
da se niko ne nađe uvrijeđen, srednjoškolac ili neko sa nekim obrazovanjem van ETF EE ili AiE ne konta dosta nekih tehnologija, i neće ih nikad ni skontati, i vjerovatno mu i ne trebaju. Mogu i ja biti vrhunski prodavač u bingu, i šta, bace me da prodajem Soft startere za motore? ABB-ov uređaj od 5000€, ili da prodajem u farmaciji pa da potrujem pola kantona? moguće je da postoje ti mlatimudani što bi uzeli avion da vozaju

opet kažem, prodaja u dosta djelatnosti zahtijeva daleko veću stručnost od znanja cijene i 2 karakteristike za Penny shop
ko ne vjeruje neka proba
a to su top tier poslovi vani, nije hrngačenje na crtanju projekta ;-)
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3774 Re: ETF

Post by S4mpion »

ProgramskiJezik wrote: 05/10/2021 15:14
S4mpion wrote: 01/10/2021 15:25

Vjerujem ti, ima složenih uređaja za koje je potrebno odlično poznavanje tehnologija, ali govorim da je to za nekog ko tek dođe u firmu misaona imenica narednih nekoliko godina, pa čak i za magistra, ne zbog toga što on to ne može savladat', već zato što nema prostora za priliku. Ali tražiti magistra je čisto preseravanje, baš zato što znam gdje će ga smjestit'.

Zapravo, u većini firmi je otimačina poslova, jedni druge gledaju preko oka, nema zalazit' u tuđe polje rada. Priliku za napredak dobiješ kad neko pobjegne iz ekipe, a to može potrajat' godinama, jer novajlija obično dolazi u već sređenu okolinu, gdje se zna šta je čiji pos'o.
U software imas termin Evangelist, ljudi koji "prodaju" i rade sa nekom tehnologijom. Npr u nas u Bih najvise poznajem Microsoft Evangelists (https://careers.microsoft.com/professio ... ommunities.)

Ubise pare ti ljudi, koji su dobri naravno
Na software-u ima prostora, međutim, ovdje traže magistre sa iskustvom prodavača iz penny-a, traže magistre da im prodaju alate(primjer uniortehne)...

I sve to ne bi bio neki problem da plate nisu mizerija tipa 1200-1500KM.
User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3775 Re: ETF

Post by mk ultra »

sa energetikom ćeš u privatnoj lokalnoj firmi teško izaći preko 1500.

ovo ti iz iskustva govorim

a ima li bonusa kvartalno? :mrgreen:
Post Reply