Savjeti maturantima -sta upisati?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
zlaataan
Posts: 892
Joined: 31/05/2009 22:19
Location: Macondo

#576 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by zlaataan »

armin.i.am wrote:naravno :D
samo 19 nije polozilo prijemni na etf-u :D
ima jos mozda 50 tak mjesta da se popuni na drugom roku :D

ti? upisala sto si planirala?
29, kolega :D
Vjerovatno će se vratiti tih 29 ponovo na prijemni i doći možda 10ak novih. Skoro svi će upasti i imaćemo brojku od 300 studenata koji prvi put upisuju prvu godinu. :D
Što nije puno više od lanjskih brucoša. :D
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#577 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by Mr. Brightside »

ko nije polozio na prvom roku nije za ovog faxa :roll:
User avatar
zlaataan
Posts: 892
Joined: 31/05/2009 22:19
Location: Macondo

#578 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by zlaataan »

armin.i.am wrote:ko nije polozio na prvom roku nije za ovog faxa :roll:
Ko nije položio na prvom roku, neće položiti ni Inžinjerske matematike. Bez brige ;-)
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#579 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by bosnianidiot »

armin.i.am wrote:ko nije polozio na prvom roku nije za ovog faxa :roll:
Nikad ne sudi o tome ko je kapacitet za ETF, a ko nije, prije nego sto krocis na taj fax.
Ima ljudi koji rasturaju srednjoskolsku matematiku, a kada dodje IM, izgube se potpuno. Ili ih uniste Tehnike Programiranja, krugovi i slicno...
Na drugoj strani, brojni su primjeri drugorokasa kojima dodje iz guzice u glavu, skontaju da moraju strebati i ociste godinu bez problema...
Sve se vidi vrlo brzo...
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#580 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by Mr. Brightside »

posteno :D
User avatar
zlaataan
Posts: 892
Joined: 31/05/2009 22:19
Location: Macondo

#581 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by zlaataan »

bosnianidiot wrote:
armin.i.am wrote:ko nije polozio na prvom roku nije za ovog faxa :roll:
Nikad ne sudi o tome ko je kapacitet za ETF, a ko nije, prije nego sto krocis na taj fax.
Ima ljudi koji rasturaju srednjoskolsku matematiku, a kada dodje IM, izgube se potpuno. Ili ih uniste Tehnike Programiranja, krugovi i slicno...
Na drugoj strani, brojni su primjeri drugorokasa kojima dodje iz guzice u glavu, skontaju da moraju strebati i ociste godinu bez problema...
Sve se vidi vrlo brzo...
Drugorokaša na prijašnjim prijemnim. Ovaj je bio zaista prelagan.
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#582 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by nino90 »

Durga wrote:Znate sta ja ne shvatam, ove godine je primljeno na ETF vise nego sto im je potraznja, isto ce se desiti kao sa Farmaceutskim fakultetom, ne shvatam sto su digli broj na ETF-u a nemaju ih gdje zaposliti, mali broj ce dobiti stipendije i toci vani.. a 200 ce hvatati zjale po gradu i jedno dvije godine se hvaliti kako su zavrsili ETF i onda skontati koje sranje su ucinili. Tako i sa medicinom, to pretenciozno ponasanje tih studenata mi ide uzasno na neku stvar....Eh morala sam ovo napisati, nisu svi takvi ali vecina jeste:)

I jeste li primljeni svi? Da vidimo prolaznost nase generacije..... :oops: :oops: :oops: :oops:
haj nekako ok za etf i farmaciju ali cuj za medicinu XD
Keksich
Posts: 253
Joined: 26/09/2009 22:38

#583 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by Keksich »

Vala da idem na medicinu i ja bih bila pretenciozna :D
User avatar
X Factor
Posts: 30
Joined: 07/08/2011 19:20

#584 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by X Factor »

Evo baš gledam nešto rezultate prijemnog s medicine.. Pa jel moguće da je ostalo 77 mjesta za septembarski rok? Šta to znači da je samo 30-40 ljudi položilo prijemni? Jel stvarno tako težak ili? Ne kontam. Sve prevelika navala, a na kraju ih dobar dio ne položi prijemni. :-)
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#585 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by newone »

Jednom sam vec cini mi se ovdje ostavio svoj post ali da ponovim u utvrdim. Pokusajte spojiti ono sto volite sa onim sa cim mozete racunati na posao. To je tesko, ali barem pokusajte! Po meni jako je dobro studirati Farmaciju i Medicinu jer bolesnih ce uvijek biti i bolest ne bira ni drzavu ni naciju ni vjeru. Udara na sviju prije ili kasnije. Uvijek mozete racunati na posao sa ovim fakultetima. Trenutno je ogromna potraznja za farmaceutima i tako ce ostati i nadalje. Pravo i ekonomija, iako ih najvise pozavrsava ove fakultete, uglavnom se svi zaposle. Socijalizam, kapitalizam, vjerska drzava, trzisna ili dogovorena ekonomija, oni su stub svakog sistema. Ekonomisti mogu racunati i na odlicne plate. Kravatica, odijelo i kancelarija. Stomatologija je isto tako dobra jer to je jedini fakultet koji ti zapravo daje zanat u ruke - konkretno znanje i sposobnosti. Dobar stomatolog, dobro i zaradi!
Ono sto ne treba studirati u ovoj zemlji do daljnjeg su tehnicki fakulteti. ETF, samo za one sa sigurnim radnim mjestom u Telekomu ili EP stim da je i to na klimavim nogama jer ide to u privatizaciju prije ili poslije. Stranac kada kupi odmah otpusta sve nase inzenjere i zaposljava third party inzenjerske firme na tenderu da mu odradjuju poslove. Vec sad na birou za zaposljavanje Stari Grad je preko 36 zavrsenih ETFovaca registrovanih. Masinstvo, jos ih je vise na birou. Arhitektura nista. Gradjevina, tu i tamo nadje se neki posao kod privatnika ali sve nesigurno i na kratke staze. Prirodne Nauke.....evo znam hemicare rade za ove velike trgovacke lance. Srecnici su zavrsili kao profesori u skolama. Inzenjering i prirodne nauke su za bogate zemlje, industrijske i sa jakom naucnom bazom. To Bosna nije. Ostale fakultete necu ni spominjati jer nista ni od njih nema kada je posao u pitanju. Tehnicki fakulteti su odlican izbor za one koji se zele ispaliti iz zemlje. Sa tim diplomama ce imati najmanje problema sto se strucne kvalifikacije tice.
Keksich
Posts: 253
Joined: 26/09/2009 22:38

#586 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by Keksich »

X Factor wrote:Evo baš gledam nešto rezultate prijemnog s medicine.. Pa jel moguće da je ostalo 77 mjesta za septembarski rok? Šta to znači da je samo 30-40 ljudi položilo prijemni? Jel stvarno tako težak ili? Ne kontam. Sve prevelika navala, a na kraju ih dobar dio ne položi prijemni. :-)
Položilo ih je 24 :D
Ne znam, dosta moje raje je išlo na taj prijemni, najviše su se na fiziku žalili, navodno su ih sa zadacima zeznuli. I prije izlaska rezultata znali su da su loše uradili.
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#587 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by nOrMaLaC »

Veliki pozz!
Htio bih znati na kojem fakultetu se može studirati logistiku???
Ako ima iko da to pohađa neka malo ispriča utiske itd..... :-D
User avatar
X Factor
Posts: 30
Joined: 07/08/2011 19:20

#588 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by X Factor »

Keksich wrote:
X Factor wrote:Evo baš gledam nešto rezultate prijemnog s medicine.. Pa jel moguće da je ostalo 77 mjesta za septembarski rok? Šta to znači da je samo 30-40 ljudi položilo prijemni? Jel stvarno tako težak ili? Ne kontam. Sve prevelika navala, a na kraju ih dobar dio ne položi prijemni. :-)
Položilo ih je 24 :D
Ne znam, dosta moje raje je išlo na taj prijemni, najviše su se na fiziku žalili, navodno su ih sa zadacima zeznuli. I prije izlaska rezultata znali su da su loše uradili.
A jel običino to tako teško? Msm. ako je preteško džaba mi pokušavat i protezat se do Sarajeva. :mrgreen:
Keksich
Posts: 253
Joined: 26/09/2009 22:38

#589 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by Keksich »

Po njihovoj priči ali i po tako lošoj prolaznosti rekla bih da je stvarno prijemni bio teži nego inače. Ali opet, medicina je to, nema tu zezanja :roll:
User avatar
Durga
Posts: 351
Joined: 14/01/2011 13:56
Location: Kod Kafke na obali

#590 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by Durga »

U sustini prijemni nije bio tezak, gledala sam oba, fizika je bila malo zeznuta...davali su im zadatke sa arhimedovim silama, koji nije bio zastupljen u prijasnjim prijemnim ispitima. U sustini cijeli prijemni je drugaciji nego prijasnji, samim tim da ovaj put imate po petnaest pitanja iz svake oblasti, morali su pojacati kriteriji. Ali nije strasno, nego to pokazuje samo koliko smo mi losa generacija po znanju. I ove godine svi ce biti redovni na medicini, barem je to neka olaksica :) :) :)
figaroUno
Posts: 29
Joined: 06/09/2011 07:30

#591 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by figaroUno »

Gledajuci vase postove vezano za fakultete tehnicke nauka, mogu vam reci da gledate malo realnije stvari:
Naime, bosanska privreda nije bas poznata po eksportu neki Hightech-proizvoda i razvoj neki novi uredjaja (mozda ima izuzetka, a gledano globalno), nego vishe po tzv. servisne usluge (naprimjer: Outsourced projects iz neki drugi oblasti, ili proizvodnja neki
rezervni dijelova). Dakle potrebna je radna snaga iz oblasti nadgledanja proizvodnje i konstrukcije ili obicnog software engineeringa.
Posteno govoreci to veoma cesto nisu pozicije koje su adekvatne za fak. obrazovanog covijeka. Nazalost, uslijed bologna procesa mnogo vishe zavrsavaju elektrotehniku ili masinstvo. Pa stime konkurencija na trzistu ce biti teza i za inzenjera. Velike sisteme poput bh telecom ili energoinvest su netrebam vam dalje govorit.
E pa iz tog razloga one reklame "etfovci lagano nadju poso" ili "nema nezaposlenog inzenjera" nisu tacni.

Licno vidim buducnost u bosni u recycling tehnologiji ili u sektoru socijalnog zbrinavanje. Prosijecna starost
u BiH je u porastu, a sistem i nije bas razvijen.
CasaMila
Posts: 1
Joined: 28/09/2011 16:24

#592 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by CasaMila »

Mene zanima sljedeće: medicina u Tuzli ili Sarajevu? ( savjeti, iskustva..)
I da li neko možda zna gdje se kupuje i koliko košta informator za Medicinski fakultet u Sarajevu :) ? Hvala unaprijed :)
amr diab
Posts: 10
Joined: 23/05/2011 22:26

#593 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by amr diab »

zelim da mi neko,po mogucnosti strucan :D, da misljenje vrijedi li upisivati fakultete sumarstva i poljoprivrede, ako ne zasto ne ako da koji su smjerovi najbolji itd. unaprijed zahvaljujem :)
Snekoki
Posts: 76
Joined: 27/11/2011 21:43

#594 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by Snekoki »

Mis mekinjas wrote:
damirdamic wrote:NEMA PRAVILA SVE ZAVISI OD SRECE,STELE I OD VAS SAMIH

iMA LJUDI SA ZAVRSENA 3 FAKULTETA PA RADE ZA 700 km A IMA I GLUPSONA KOJI SA JEDVA sss VRTE MILIONE

SVE JE INDIVIDUALNO

ali evo ipak jedan mali savjet sta treba upisati

pravo i ekonomija- mnogo ljudi ali i mnogo sansse za zaposlenje.elektrotehnika,masinstvo,arhitektura,stomatologija i medicina su takodje pristojni i donose pare na stol

evo sad savjet sta ne treba upisati niposto osim ako vam otac nije Edhem Bicakcic a majka Borjana Kristo :-D

1.politicke nauke
2.privatne fakultete univerziteta u travniku,gluhoj bukovici i sl
3.filozofski fakultet
4.kriminalistika
5.DiF
6.muzičke ,filmske i sl umjetnicke akademije

ovih 6 grupa su fakulteti koji garantuju dugi niz godina na birou,male plate i sve ostalo sto frustrira

sretnoooo
Ja se uvijek sjetim mog tate kad sam došla i rekla: "Tata, ja ću na DIF."
-"MOŽE KĆERI, AL' U SLOBODNO VRIJEME!" :lol: :lol: :lol:
PA bas da inspektori imaju male plate to i neznam.
Najobičniji policajac izadje 1300 maraka mjesečno, sa jednom linijom.
PA sada vidi koliko imaju oni sa VSS (puno više), ali da rade na poziciji sa VSS.
Snekoki
Posts: 76
Joined: 27/11/2011 21:43

#595 Re: FAX diskusija?

Post by Snekoki »

Sizzla wrote:
smokan wrote:hmm, kontam ovih dana gdje cu, kako cu, sta cu... pa da vidim imali ovdje studenata sa fakulteta na kojima razmisljam da odem, trenutno su mi dva u izboru>
FIT u Mostaru i Kriminalistika u Sarajevu
Dva fakulteta nemaju veze jedan sa drugim, no to su neke 2 stvari koje me zanimaju i koje bi volio studirati.

Za FIT sam nasao dosta podataka, uglavnom informisan sam dobro, a za kriminalistiku skoro nista, znam samo plan i program koji sam nasao na njihovoj stranici. Imal iko da ide, sta vi ostali mislite o ovom fakultetu itd. sve je welcome ______________ :bih: :bih:
Ma uzas kriminologiju studiram , brate ja sam se zeznuo ne normalno ... pokusavam da se prebacim na hemiju na pmf
profesori katastrofa

Preteško jelde.
Snekoki
Posts: 76
Joined: 27/11/2011 21:43

#596 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by Snekoki »

antropolog wrote:
anthonymorrow22 wrote:ljudi upomoć !!!!

ja sam maturirao i sad sam na raskrsnici života. šta i kako dalje? čime se baviti i šta mi to zanimanje može donijeti?
završio sam ekonomsku i logičan odabir bila bi ekonomija,međutim kažu mi svi nemoj tamo tamo je hiperprodukcija,završi dosta a malo posla.
od ekonomije puno više volim engleski i historiju ali i tu je slicna situacija,puno zavrsi a nema posla uopce.
sta je bolje upisati,ono od cega se moze dobro zivjeti ili ono što volim jer bi se stvarno lose osjecao da se borim sa ekonomijom 5 godina i na kraju nema posla.

aj em so konfjuzd :sad:
moj savjet, upisi ono sto volis sto te zanima, u cemu ces biti najbolji i dati svoj maximum, ne mozemo svi biti inzenjeri i doktori, mora neko biti prevoditelj i historicar :D ako upises nesto sto te ne zanima, samo radi novca, sjeti se da ces se tim baviti narednih 40 godina, raditi nesto sto ne volis, a nikad se ne zna sto ti zivot nosi, mozda vise uspijes kao anglista i historicar nego kao ing. elektrotehnike :-) opet kazem nikad se ne zna

Eto ruski jezik , mrtav odavno na nasim prostorima, ali imala vezu . i radi.

ja znam jednu curu koja je zavrslila ruski i filozofiju :? svi su se cudili kada je to upisala, rasturala je matematiku, sada radi za UN magistrirala je i doktorirala, putuje po svijetu ima extra posao i primanja, tako da sve je to individualno, uglavnom dobro razmisli sto ces upisati, ipak je to TVOJ zivotni poziv

sretno :D
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#597 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by nermin9200 »

CasaMila wrote:Mene zanima sljedeće: medicina u Tuzli ili Sarajevu? ( savjeti, iskustva..)
I da li neko možda zna gdje se kupuje i koliko košta informator za Medicinski fakultet u Sarajevu :) ? Hvala unaprijed :)
ma nema neke vece razlike, idi gdje ti je blize :mrgreen:
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#598 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by cyprus »

Savjeti maturantima -sta upisati?
Nemojte samo nastavničke smjerove - ima nas viška :P
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#599 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by Toto »

amr diab wrote:zelim da mi neko,po mogucnosti strucan :D, da misljenje vrijedi li upisivati fakultete sumarstva i poljoprivrede, ako ne zasto ne ako da koji su smjerovi najbolji itd. unaprijed zahvaljujem :)
nije kljucna u vrijednosti fakulteta vengo je odlucujuci tvoj sistem vrijednosti...
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#600 Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

Post by minjonja »

cyprus wrote:
Savjeti maturantima -sta upisati?
Nemojte samo nastavničke smjerove - ima nas viška :P
ja sam raju prije nagovarala da svi probaju biologiju jer je meni ekstra, sad kako sam na trecoj svima govorim da bjeze sa biologije jer ne zelim sebi konkurenciju da stvaram :D da sam bogdo odma od pocetka tako govorila... :D
Post Reply