Prirodno matematicki fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1626 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

nije jos ni upis poceo.
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#1627 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by megaman4 »

danas sam bio na PMF-u, i vidio da se tek 13. septembra završavaju ispiti... upisi ni na vidiku, jer valja upisati prvo brucoše, zatim II, III i IV godinu, zatim ide upis na II ciklus, koji će dobrano kasniti...nastava za I ciklus (I, II, III i IV godina), kako sam već napisao, kreće kasnije u odnosu na prošlu godinu tj. kreće 7. oktobra, nastava za II ciklus će kretati još kasnije, moguće početkom novembra, jer valja završiti upise, i napraviti rasporede časova...što s tiče obnova godine, prvo se mora završiti obnova za II, III i IV godinu, pa tek onda za one koji su na drugom ciklusu...iz ovoga se može zaključiti da će sve kasniti...ništa novo za najgori fakultet u državi, jer uprava PMF-a je zaslužila kolektivnu ostavku. :-x
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#1628 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by alkalna_baterija »

Gore je na filozofiji :D

Nego, molim djevojku s kojom sam imala dogovor oko nekih knjiga da mi se javi u pp, sasvim slučajno sam obrisala njene poruke, a zaboravila sam joj nick... :roll: :D
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1629 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cyprus »

megaman4 wrote:danas sam bio na PMF-u, i vidio da se tek 13. septembra završavaju ispiti... upisi ni na vidiku, jer valja upisati prvo brucoše, zatim II, III i IV godinu, zatim ide upis na II ciklus, koji će dobrano kasniti...nastava za I ciklus (I, II, III i IV godina), kako sam već napisao, kreće kasnije u odnosu na prošlu godinu tj. kreće 7. oktobra, nastava za II ciklus će kretati još kasnije, moguće početkom novembra, jer valja završiti upise, i napraviti rasporede časova...što s tiče obnova godine, prvo se mora završiti obnova za II, III i IV godinu, pa tek onda za one koji su na drugom ciklusu...iz ovoga se može zaključiti da će sve kasniti...ništa novo za najgori fakultet u državi, jer uprava PMF-a je zaslužila kolektivnu ostavku. :-x
Ja koliko sam čuo... drugi ciklus kreće 7. oktobra, a za prvi se još ne zna...
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#1630 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Elokventni »

ima li ista od promjena za upis na master od ove godine?
majaa90
Posts: 9
Joined: 09/09/2013 11:59

#1631 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by majaa90 »

Elokventni wrote:ima li ista od promjena za upis na master od ove godine?
kakvih promjena? :? :sad:
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#1632 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Elokventni »

Postoji mogucnost da se uvede prijemni za kandidate koji dolaze sa drugih fakulteta/univerziteta, naravno skladno zakonima. Ili neki drugi mehanizam koji ce dati određene prednosti "domacim studentima" sto je krajnje korektno.
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1633 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by purgatorio »

Elokventni wrote:Postoji mogucnost da se uvede prijemni za kandidate koji dolaze sa drugih fakulteta/univerziteta, naravno skladno zakonima. Ili neki drugi mehanizam koji ce dati određene prednosti "domacim studentima" sto je krajnje korektno.
Ne zove se to prijemni, već diskriminacija.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1634 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

Elokventni wrote:Postoji mogucnost da se uvede prijemni za kandidate koji dolaze sa drugih fakulteta/univerziteta, naravno skladno zakonima. Ili neki drugi mehanizam koji ce dati određene prednosti "domacim studentima" sto je krajnje korektno.
nece biti promjena.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1635 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

jedino korektno bi bilo da se uvede prijemni za SVE studente ali do toga nazalost nece doci.
nurr
Posts: 34
Joined: 28/09/2012 15:16

#1636 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by nurr »

Evo izaslo za upis na vise godine na stranici PMF-a :)
http://www.pmf.unsa.ba/dokumenti/stsluz ... stenje.pdf


Uhh kako bi bilo dobro da se uvede prijemni za master, mozda bi se mogla pokrenuti kakva incijativa preko udruzenja studenata PMF-a ili ne znam ni ja šta, ali nešto bi trebalo uraditi po tom pitanju.
User avatar
me22
Posts: 24316
Joined: 08/06/2007 22:08
Location: kod potocaRke u :skoljka:

#1637 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by me22 »

minjonja wrote:
Elokventni wrote:Postoji mogucnost da se uvede prijemni za kandidate koji dolaze sa drugih fakulteta/univerziteta, naravno skladno zakonima. Ili neki drugi mehanizam koji ce dati određene prednosti "domacim studentima" sto je krajnje korektno.
nece biti promjena.
nazalost.
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#1638 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Elokventni »

Ne znam, normalno da se studentima koji nisu "domaci" osjecaju time ugrozenim. Ali kako da se mi osjecamo? Zavrsim studiji koji je relativno tezi od nekih i nemam mogucnost da se upisem na master jer mi je prosjek 7 ili 8, a doticno gospodi npr u Mostaru iznad 9. Kao primjer sam uzeo Mostar jer su se vec mnogi studenti pokazali prebacivajuci se na diplomski studiji. Tamo su imali minimalno prosjek 8, a kod nas nisu mogli da daju godinu. Eto neka mi neko objasni prvo kako je to moguce? Druga stvar, meni ne bi smetalo da se upisuju npr na master nastavnickog smjera biologije jer su oni nastavnici. Ne, oni dođu lagano na master iz genetike/biohemije/mikrobiologije/ekologije, a nikakve veze s tim nemaju. Nakon godinu dana budu masteri te oblasti, a znanje se za tu godinu ne promjeni nesto puno jer uz duzno postavanje prema profesorima, master je kod nas laksi nego diplomski. Kuriozitet, jedan za drugim.

Sto se tice studenata oni su potakli to pitanje koliko znam bilo je i razgovora sa dekanom. Koliko znam trazilo se rjesenje po tom pitanju, koje je ne ispada van zakonskih regulativa, kada ce se to promjeniti vidjet cemo.
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1639 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by purgatorio »

Elokventni wrote:Ne znam, normalno da se studentima koji nisu "domaci" osjecaju time ugrozenim. Ali kako da se mi osjecamo? Zavrsim studiji koji je relativno tezi od nekih i nemam mogucnost da se upisem na master jer mi je prosjek 7 ili 8, a doticno gospodi npr u Mostaru iznad 9. Kao primjer sam uzeo Mostar jer su se vec mnogi studenti pokazali prebacivajuci se na diplomski studiji. Tamo su imali minimalno prosjek 8, a kod nas nisu mogli da daju godinu. Eto neka mi neko objasni prvo kako je to moguce? Druga stvar, meni ne bi smetalo da se upisuju npr na master nastavnickog smjera biologije jer su oni nastavnici. Ne, oni dođu lagano na master iz genetike/biohemije/mikrobiologije/ekologije, a nikakve veze s tim nemaju. Nakon godinu dana budu masteri te oblasti, a znanje se za tu godinu ne promjeni nesto puno jer uz duzno postavanje prema profesorima, master je kod nas laksi nego diplomski. Kuriozitet, jedan za drugim.

Sto se tice studenata oni su potakli to pitanje koliko znam bilo je i razgovora sa dekanom. Koliko znam trazilo se rjesenje po tom pitanju, koje je ne ispada van zakonskih regulativa, kada ce se to promjeniti vidjet cemo.
Kao prvo master = diplomski, studij I ciklusa je dodiplomski.

A kao drugo, evo navešću primjer geodezije na sveučilištu u Zagrebu (koje je za Sarajevo Oxford). Tamo, diplomski iz geodezije (koja je prilično uska i specijalizirana struka) možeš upisati sa dodiplomskim iz hemije/šumarstva/nečega desetoga uz polaganje 4 predmeta razlike.

Takav modalitet treba usvojiti i na UNSA, na svim univerzitetima. Pa bi se onda, oni slabije potkovani znanjem, dvoumili oko upisa ukoliko bi morali polagati par najtezih predmeta s I ciklusa.

I da, kvote za II ciklus trebaju biti puno veće, smatram da svim studentima jednog fakulteta treba biti zajamčen upis na master pri istom odsjeku/smjeru na tom fakultetu.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1640 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

nurr wrote:Evo izaslo za upis na vise godine na stranici PMF-a :)
http://www.pmf.unsa.ba/dokumenti/stsluz ... stenje.pdf


Uhh kako bi bilo dobro da se uvede prijemni za master, mozda bi se mogla pokrenuti kakva incijativa preko udruzenja studenata PMF-a ili ne znam ni ja šta, ali nešto bi trebalo uraditi po tom pitanju.
Elokventni wrote:Ne znam, normalno da se studentima koji nisu "domaci" osjecaju time ugrozenim. Ali kako da se mi osjecamo? Zavrsim studiji koji je relativno tezi od nekih i nemam mogucnost da se upisem na master jer mi je prosjek 7 ili 8, a doticno gospodi npr u Mostaru iznad 9. Kao primjer sam uzeo Mostar jer su se vec mnogi studenti pokazali prebacivajuci se na diplomski studiji. Tamo su imali minimalno prosjek 8, a kod nas nisu mogli da daju godinu. Eto neka mi neko objasni prvo kako je to moguce? Druga stvar, meni ne bi smetalo da se upisuju npr na master nastavnickog smjera biologije jer su oni nastavnici. Ne, oni dođu lagano na master iz genetike/biohemije/mikrobiologije/ekologije, a nikakve veze s tim nemaju. Nakon godinu dana budu masteri te oblasti, a znanje se za tu godinu ne promjeni nesto puno jer uz duzno postavanje prema profesorima, master je kod nas laksi nego diplomski. Kuriozitet, jedan za drugim.

Sto se tice studenata oni su potakli to pitanje koliko znam bilo je i razgovora sa dekanom. Koliko znam trazilo se rjesenje po tom pitanju, koje je ne ispada van zakonskih regulativa, kada ce se to promjeniti vidjet cemo.
pa evo ja ti kazem da nece biti promjena, htjela sam pokrenuti to, isla na sastanak u dekanat i odbijeno je.
majaa90
Posts: 9
Joined: 09/09/2013 11:59

#1641 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by majaa90 »

pozz,
moze li mi molim vas neko s PMFa reci koje se tacno zvanje stice (tacno zvanje koje ce pisati na diplomi) po zavrsetku dodiplomskog i master studija biohemije i fiziologije na PMFu?

da li se nakon 4 godine (tj. dodiplomskog studija) stice zvanje becler biohemije? :shock:

i da li je istina da bez obzira koji smjer izaberes na odsjeku biologija, za master studij, da ce na diplomi pisati Magistar biologije :shock: , ili ipak Magistar biologije, usmjerenje biohemija i fiziologija? bila bih jako zahvalna nekome ko mi kaze ovu informaciju... :D
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1642 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by purgatorio »

majaa90 wrote:pozz,
moze li mi molim vas neko s PMFa reci koje se tacno zvanje stice (tacno zvanje koje ce pisati na diplomi) po zavrsetku dodiplomskog i master studija biohemije i fiziologije na PMFu?

da li se nakon 4 godine (tj. dodiplomskog studija) stice zvanje becler biohemije? :shock:

i da li je istina da bez obzira koji smjer izaberes na odsjeku biologija, za master studij, da ce na diplomi pisati Magistar biologije :shock: , ili ipak Magistar biologije, usmjerenje biohemija i fiziologija? bila bih jako zahvalna nekome ko mi kaze ovu informaciju... :D
Spisak titula na Univerzitetu u Sarajevu.

http://www.pmf.unsa.ba/dokumenti/dokume ... 20UNSA.pdf
majaa90
Posts: 9
Joined: 09/09/2013 11:59

#1643 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by majaa90 »

hvala! :D :D
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#1644 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Elokventni »

Mislim da ima neki problem sa tim nazivima i da se pokusava rijesiti ta problematika, mada necu sad' siriti informacije jer ce biti da odvracam curu od upisa :)
zana 5
Posts: 20
Joined: 11/08/2013 17:22

#1645 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by zana 5 »

Sta mislite o opcem smjeru hemija,koliko su sanse za zapossljavanje :)
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#1646 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by un1ted »

Nista ne mislimo, nista ne znamo. Ova tema to zna pa citaj opet.
malamaza12
Posts: 1
Joined: 22/09/2010 02:04

#1647 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by malamaza12 »

Pita moj prijatelj da li se moze upisati na master ako se nema uvjerenje o zavrsetku prvog ciklusa nego kao neka potvrda da ce se uskoro zavrsiti :? Posto nije jos zavrsio imamo je neke probleme privatne
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#1648 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by un1ted »

Ne znamo, neka pita na faxu takva pitanja. Nemoguce je odgovoriti na to pitanje jer nije svakodnenvo.
User avatar
BlueBlood
Posts: 5225
Joined: 20/06/2012 18:16
Location: JUG

#1649 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by BlueBlood »

Dječak Mustafa Bajramović brži od digitrona

http://www.glassrpske.com/drustvo/panor ... 35136.html
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#1650 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by gnjev »

Mustafa kompjuteru

Sent from my ST21i using Tapatalk 4
Post Reply