Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
clarina
Posts: 1
Joined: 04/07/2013 12:19

#1076 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by clarina »

Pozdrav svima!

Potrebna mi je pomoc onih koji studiraju po DL-u. Voljela bi upisati taj studij, ali me zanima je li 5 in-class nedjelja obvezno, tj. je li MORAM tada dolaziti na predavanja.

Unaprijed hvala i sorry ako je vec ta info negdje napisana.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#1077 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Muhamed Đakmić »

clarina wrote:Pozdrav svima!

Potrebna mi je pomoc onih koji studiraju po DL-u. Voljela bi upisati taj studij, ali me zanima je li 5 in-class nedjelja obvezno, tj. je li MORAM tada dolaziti na predavanja.

Unaprijed hvala i sorry ako je vec ta info negdje napisana.
Ne moraš nikad dolaziti na fakultet na DL-u. Ne moraš ni na redovnom još uvijek :D
saramica
Posts: 147
Joined: 12/02/2010 20:08

#1078 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by saramica »

Zna li iko kad ce biti rang lista??
Jenna20
Posts: 8
Joined: 29/05/2013 13:59

#1079 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Jenna20 »

Moze li mi iko reci da li postoji sansa da se nekako prebacim sa dl studija na redovan samofinasirajuci? Mogu li molbu kakvu pisati ili?
anel222
Posts: 1
Joined: 04/07/2013 17:29

#1080 Ekonomski fakultet Sarajevo DL studij

Post by anel222 »

Ovako novi sam na forumu, malo sam citao o temi koja me interesuje. Upisao sam Ekonomski fakultet u Sarajevu tj polagao sam prijemni, nisam polozio matematiku i nisam primljen. U studentskoj sluzbi su mi rekli da mi daju mogucnost da upisem DL studij (distance learning) sada interesuje me ima li neko da studira ekonomiju da mi malo blize objasni sta je to kako ide koja je procedura cuo sam da imaju neki kvizovi i da li mozemo ici na predavanja jer su mi neki rekli da mozemo prisustvovati sa redovnim ali da nisamo obavezni na to. Znate i sami kada vam 10 osoba isprica svoju pricu onda se izgubite i ne znate sta kako pa me interesuje. Unaprijed hvala :)
User avatar
Capajebo
Posts: 20752
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#1081 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Capajebo »

Ima li neko iskustva sa prebacivanjem iz Tz u Sa? Za koliko se procesuiraju svi polozeni ispiti u Tz, da li pretezno priznaju sve ispite, i da li je moguce upisati 3-cu godinu u Sa, nakon zavrsetka 2 godine u augustu u Tz?
Ako neko zna nesto vise molim da mi javi jer mi je bas hitno :roll:
gilla
Posts: 463
Joined: 21/03/2008 13:53

#1082 Re: Ekonomski fakultet Sarajevo DL studij

Post by gilla »

anel222 wrote:Ovako novi sam na forumu, malo sam citao o temi koja me interesuje. Upisao sam Ekonomski fakultet u Sarajevu tj polagao sam prijemni, nisam polozio matematiku i nisam primljen. U studentskoj sluzbi su mi rekli da mi daju mogucnost da upisem DL studij (distance learning) sada interesuje me ima li neko da studira ekonomiju da mi malo blize objasni sta je to kako ide koja je procedura cuo sam da imaju neki kvizovi i da li mozemo ici na predavanja jer su mi neki rekli da mozemo prisustvovati sa redovnim ali da nisamo obavezni na to. Znate i sami kada vam 10 osoba isprica svoju pricu onda se izgubite i ne znate sta kako pa me interesuje. Unaprijed hvala :)

Da danas opet upisujem upisao bih dl opet :-D .

Kvizove, seminarske, imaš na svim smjerovima, nose određene bodove i sl. npr.kvizovi 5,10 bodovva, seminarski 10, testovi 2*40 itd, zavisi od predmeta kakva je koncepcija.

IMaš mislim 5 inclass sedmica, 1,5,8,12,15 semica, testove u 8 i 15, dakle u ovim sedmicama imaš nastavu direktno namjenjenu za dl. Nisi obavezan ni na ovu nastavu ići ali ti je preporučljivo, neki poredmeti imaju bodove za prisustvo.
Nastava je uglavnom u večernjem terminu tipa pod 17-22, sa pauzama. MOžeš ako zatreba samo ustati i otici.
Također možeš prisustvovati sa redovnim kad hoćeš, predavanjima, vježbama, ako želiš bolje razumjeti materiju i sl. Ne moraš brinuti za prisustvo to se dlu uglavnom ne gleda.

Vodiš se kao redovan-samofinansirajući dl, imaš prava na uvjerenja, prevoz, penziju i sl ako te zanima.
Sa strane naravno možeš biti i zaposlen. :D
Jest da je skuplje, ali mislim da tih 1000 kermi nije nesšto sem ako nisi baš u teškoj situaciji. et
DeeJaa
Posts: 1
Joined: 27/07/2013 20:37

#1083 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by DeeJaa »

Ja se stvarno ispričavan, al nigdje nisan mogla nać niti približno pa da pitam.
Ja sam Hrvatica i planiram ići iduće godine na Ekonomski fakultet u TZ. Bila sam na njihovoj stranici, doduše nisam mnogo saznala pa moram ovdje pitat. Molim vas, ako znate odgovor.. Makar i za Sarajevo, samo da znam okvirno.
Dakle. Koja je razlika između redovnog i redovnog samofinancirajućeg? Kolike su cijene fakulteta godišnje i ima li razlike za državljane BiH i za ostale?
Prijamne sam pogledala, traže informatiku i matematiku. Ja sam imala informatiku samo 1 godinu redovno, dalje ne, dok se tamo traže 2 godine.. Može li se to ikako rješit?
Kolika je cijena studentskog doma za strane državljane? I jel se bolje isplati naći stan i biti cimerica?
Vezano za stipendiju.. Kakvi su uvjeti? Imam li šanse dobiti je kao strankinja? Koliki otprilike treba biti prosjek ocjena za stipendije, jer čula sam da općenito ovisi o prijamnom i prosjeku.

Pretjerala san, znan :D Al kad kod nas nije kao u BiH.
Hvala van unaprijed, nadam se da će mi netko odgovorit.
ad0o
Posts: 165
Joined: 27/06/2012 17:27

#1084 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by ad0o »

DeeJaa wrote:Ja se stvarno ispričavan, al nigdje nisan mogla nać niti približno pa da pitam.
Ja sam Hrvatica i planiram ići iduće godine na Ekonomski fakultet u TZ. Bila sam na njihovoj stranici, doduše nisam mnogo saznala pa moram ovdje pitat. Molim vas, ako znate odgovor.. Makar i za Sarajevo, samo da znam okvirno.
Dakle. Koja je razlika između redovnog i redovnog samofinancirajućeg? Kolike su cijene fakulteta godišnje i ima li razlike za državljane BiH i za ostale?
Prijamne sam pogledala, traže informatiku i matematiku. Ja sam imala informatiku samo 1 godinu redovno, dalje ne, dok se tamo traže 2 godine.. Može li se to ikako rješit?
Kolika je cijena studentskog doma za strane državljane? I jel se bolje isplati naći stan i biti cimerica?
Vezano za stipendiju.. Kakvi su uvjeti? Imam li šanse dobiti je kao strankinja? Koliki otprilike treba biti prosjek ocjena za stipendije, jer čula sam da općenito ovisi o prijamnom i prosjeku.

Pretjerala san, znan :D Al kad kod nas nije kao u BiH.
Hvala van unaprijed, nadam se da će mi netko odgovorit.
Tesko je da ces dobiti stipendiju u 1. godini, kasnije ti zavisi od prosjeka( pozeljno 8.5) i materijalne situacije.
Jenna20
Posts: 8
Joined: 29/05/2013 13:59

#1085 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Jenna20 »

Može li mi neko reći da li je počela studentska sa radom i zna li iko o prijelazu sa drugih fakulteta? Kad mogu predati molbu, da li je neko predavao ranije? Hvala.
DON_eARL
Posts: 3733
Joined: 31/10/2010 22:26

#1086 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by DON_eARL »

Jenna20 wrote:Može li mi neko reći da li je počela studentska sa radom i zna li iko o prijelazu sa drugih fakulteta? Kad mogu predati molbu, da li je neko predavao ranije? Hvala.

Biće objavljen termin upisa, a mislim da možeš bez problema predati molbu i nakon početka akademske godine. ;-)
Jenna20
Posts: 8
Joined: 29/05/2013 13:59

#1087 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Jenna20 »

DON_eARL wrote:
Jenna20 wrote:Može li mi neko reći da li je počela studentska sa radom i zna li iko o prijelazu sa drugih fakulteta? Kad mogu predati molbu, da li je neko predavao ranije? Hvala.

Biće objavljen termin upisa, a mislim da možeš bez problema predati molbu i nakon početka akademske godine. ;-)
Hvala ti puno na informaciji :) vidim jos nema nista, pa kontam da nece biti.
User avatar
žuta lala
Posts: 4015
Joined: 23/01/2013 13:45

#1088 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by žuta lala »

Jenna20 wrote:Moze li mi iko reci da li postoji sansa da se nekako prebacim sa dl studija na redovan samofinasirajuci? Mogu li molbu kakvu pisati ili?
Može, samo napiši molbu i odi do studentske da pitaš kome da predaš. Tako sam ja savjetovala svom drugu, i on je evo sad redovni samofinansirajući. :D
anel222 wrote:Ovako novi sam na forumu, malo sam citao o temi koja me interesuje. Upisao sam Ekonomski fakultet u Sarajevu tj polagao sam prijemni, nisam polozio matematiku i nisam primljen. U studentskoj sluzbi su mi rekli da mi daju mogucnost da upisem DL studij (distance learning) sada interesuje me ima li neko da studira ekonomiju da mi malo blize objasni sta je to kako ide koja je procedura cuo sam da imaju neki kvizovi i da li mozemo ici na predavanja jer su mi neki rekli da mozemo prisustvovati sa redovnim ali da nisamo obavezni na to. Znate i sami kada vam 10 osoba isprica svoju pricu onda se izgubite i ne znate sta kako pa me interesuje. Unaprijed hvala :)
Možeš biti i redovni samofinansirajući. Ako nemaš neki posao, bolje ti je da si redovni samofinansirajući jer kad omladina studira preko DL-a, uglavnom se previše opusti pa rijetko šta položi.
purifier wrote:Ima li neko iskustva sa prebacivanjem iz Tz u Sa? Za koliko se procesuiraju svi polozeni ispiti u Tz, da li pretezno priznaju sve ispite, i da li je moguce upisati 3-cu godinu u Sa, nakon zavrsetka 2 godine u augustu u Tz?
Ako neko zna nesto vise molim da mi javi jer mi je bas hitno :roll:
Nazovi studentsku pa pitaj ako je hitno!
DeeJaa wrote:Ja se stvarno ispričavan, al nigdje nisan mogla nać niti približno pa da pitam.
Ja sam Hrvatica i planiram ići iduće godine na Ekonomski fakultet u TZ. Bila sam na njihovoj stranici, doduše nisam mnogo saznala pa moram ovdje pitat. Molim vas, ako znate odgovor.. Makar i za Sarajevo, samo da znam okvirno.
Dakle. Koja je razlika između redovnog i redovnog samofinancirajućeg? Kolike su cijene fakulteta godišnje i ima li razlike za državljane BiH i za ostale?
Prijamne sam pogledala, traže informatiku i matematiku. Ja sam imala informatiku samo 1 godinu redovno, dalje ne, dok se tamo traže 2 godine.. Može li se to ikako rješit?
Kolika je cijena studentskog doma za strane državljane? I jel se bolje isplati naći stan i biti cimerica?
Vezano za stipendiju.. Kakvi su uvjeti? Imam li šanse dobiti je kao strankinja? Koliki otprilike treba biti prosjek ocjena za stipendije, jer čula sam da općenito ovisi o prijamnom i prosjeku.

Pretjerala san, znan :D Al kad kod nas nije kao u BiH.
Hvala van unaprijed, nadam se da će mi netko odgovorit.
Ne znam kako je u Tuzli, ali kod nas u Sarajevu redovni plaćau upisninu 100 KM, a redovni samofinansirajući 1000 KM. Ima razlike za domaće i strane državljane. Ima određeni broj mjesta za strane državljane i čini mi se da samofinansirajući stranci plaćaju više. Ne vjerujem da možeš dobiti stipendiju ovdje, prije da ćeš dobiti u Hrvatskoj. :)
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#1089 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Muhamed Đakmić »

Lalo, jesmo mi to kolege? :oops:
User avatar
žuta lala
Posts: 4015
Joined: 23/01/2013 13:45

#1090 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by žuta lala »

Muhamed Đakmić wrote:Lalo, jesmo mi to kolege? :oops:
Očito jesmo! :oops:
Voltriz
Posts: 155
Joined: 02/11/2012 16:50

#1091 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by Voltriz »

Jel zna neko kada bi trebale da pocnu pripreme za Master na EFSA?
Oni nisu normalni, uplate bile do 11 jula od tada ni traga ni glasa. Svi na godisnjem.... :-)
anonymus
Posts: 1
Joined: 24/01/2012 18:20

#1092 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by anonymus »

Da li ce biti drugi prijemni rok za Visoku poslovnu skolu, nema nikakvih obavjestenja na stranici fakulteta, da li je moguce naknadno upisati ikako, bio sam onemogucen da apliciram na prvom roku, ima li sanse da se upise DL, je li ogranicen broj mjesta i za DL?
User avatar
žuta lala
Posts: 4015
Joined: 23/01/2013 13:45

#1093 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by žuta lala »

anonymus wrote:Da li ce biti drugi prijemni rok za Visoku poslovnu skolu, nema nikakvih obavjestenja na stranici fakulteta, da li je moguce naknadno upisati ikako, bio sam onemogucen da apliciram na prvom roku, ima li sanse da se upise DL, je li ogranicen broj mjesta i za DL?
Možeš upisati DL u septembarskom roku. Odi do studentske službe i raspitaj se malo. Kod nas sve može, samo kad se plaća, tako da - no sikiriki. :D A za VPŠ ne znam...
beeri
Posts: 182
Joined: 27/10/2008 17:08
Location: Sarajevo

#1094 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by beeri »

Zna li neko koja je cijena zajednickog master studija EFSA i Ekonomskog fakulteta iz Mostara?
ad0o
Posts: 165
Joined: 27/06/2012 17:27

#1095 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by ad0o »

Kako se placa kolizija ?
Da li se placa nakon sto polozis ispite ili?
DON_eARL
Posts: 3733
Joined: 31/10/2010 22:26

#1096 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by DON_eARL »

ad0o wrote:Kako se placa kolizija ?
Da li se placa nakon sto polozis ispite ili?
Plaćaš ispite iz godine koju obnavljaš, kolizioni predmeti su "džaba". Kad stekneš uslov za iduću godinu, prilikom upisa plaćaš punu školarinu za tu godinu, bez obzira da li si već koliziono položio neki ispit sa te godine. Kontaš? :D
ad0o
Posts: 165
Joined: 27/06/2012 17:27

#1097 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by ad0o »

DON_eARL wrote:
ad0o wrote:Kako se placa kolizija ?
Da li se placa nakon sto polozis ispite ili?
Plaćaš ispite iz godine koju obnavljaš, kolizioni predmeti su "džaba". Kad stekneš uslov za iduću godinu, prilikom upisa plaćaš punu školarinu za tu godinu, bez obzira da li si već koliziono položio neki ispit sa te godine. Kontaš? :D
Kontam kontam :D
Hvala na informaciji obradovo si me pravo :-D
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1098 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by pinkman »

Je li neko studirao na II ciklusu usmjerenje Kvantitativna ekonomska analiza i modeli ili barem zna nekoga ko studira?

Je li zadovoljan, kakvi su profesori, koliko je teško i sl?
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#1099 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by mistek »

Zar se taj smjer uopšte organizuje? Mislim da ne makar zadnjih par godina, i da nemaju namjeru organizovati ga opet.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1100 Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Post by pinkman »

Nemam pojma. Zato i pitam.
Post Reply