Masinski fakultet Sarajevo?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#526 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by r_faruk »

Prije je moglo, kako je dosla bolonja, niko nista ne zna. Nazovi studenstsku sluzbu i pitaj.....
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#527 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Canton »

Koliko kosta vanredni studij ukupno za jednu godinu : knjige, raznorazni papirici, ispiti ?
Koliko vanrednih studenata prima, da li i oni polazu prijemni :)


Hvala
Seherovac
Posts: 243
Joined: 17/01/2012 20:05

#528 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Seherovac »

Pozdrav svima :)

Posto mi je san da jednog dana pravim motore za neku auto marku, zanima me kakav je smjer motori i motorna vozila, da li kod nas ima buducnosti u tome i inace o tome smjeru na masinskom fakultetu.Hvala :)
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#529 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by vnm »

smjer motori i vozila je odlicno organizovan, a strucni predmeti pocinju na trecoj godini, do tada su svi predmeti zajednicki, tako da je ko do trece izdrzi tek pocne da slusa zanimljive stvari.
profesori i asistenti su medju najboljim na fakultetu. ako te zanimaju motori i vozila onda ti nece biti problem pratiti predavanja i uciti jer su predmeti zanimljivi a svaki profesor i asistent se trudi da ti utjera znanje u glavu.

studenti obicno izbjegavaju smjer jer vazi kao tezak, uglavnom jer je pored proizvodnog jedini gdje jos imas usmene ispite. neke odbija i to da je jedini smjer gdje imas obaveznu visu inzinjersku matematiku, neki se prepadnu kad vide na trecoj godini dinamiku motora i dinamiku vozila, a obicno se na drugoj svi pate sa opstom dinamikom pa im mrak padne na oci. to sve ne treba da te plasi.

moras biti spreman da ucis i moras da volis motore i vozila, jer kad dodje vrijeme ispita mnogo je lakse kad te to cime se patis zanima. :)
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#530 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by r_faruk »

ne bi bilo lose da odes i porazgovaras sa profesorima, raspitas se malo. ne znam koliko ce biti nagodni da te prime, ali ne kosta te nista da pokusas. da sam na tvom mjestu ja bih to uradio.

imam par prijatelja na tom odsijeku i ne zale se :)............
mujgan
Posts: 1
Joined: 31/01/2012 15:16

#531 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by mujgan »

Cao! Ove godine zavrsavam gimnaziju opći smjer i ucenica sam 4/5 pri tom da sam prolazila 5! Iskreno matematika mi i nije jaca strana, neka zlatna sredina! Uglavnom "ne rasturam" ! :sad: Sve do sada, gdje za 3 mjeseca zavrsavam gimnaziju nisam imala neku zelju za nekim posebnim fakultetom! Nakon osnovne upisala sam gimnaziju upravo općeg smjera jer nisam znala sta me zanima, pa sam isla na tu soluciju da ucim sve! Sada sam tek shvatila da predmeti poput biologije, geografije...i sl. me ne zanimaju. doslovno mi ide na zivce strebanje tih predmeta :x gdje ja moram uciti tudje rijeci opsirno, vise mi odgovaraju predmeti fizika gdje uz teoriju idu i zadaci, a informatiku obozavam i sigurno imam dobro znanje iz nje. Tako da sam kontala da upisem masinstvo ali u Mostaru. Zanima me da li mi neko moze, ali iskreno da kaze koji je smjer najbolji ( jer nema nekih doslovnih objasnjenja), da li je tesko upisati masinstvo u mostaru i da li je potrebno biti potkovan extra znanjem iz mat. i fiz. da bi se zavrsila bar ona prva godina ili je dovoljno to da se fax shvatiti ozbiljno, da se učiti i da se ne odustaje! Molim vas odg... Hvala :-D
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#532 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by nermin9200 »

mujgan wrote:Cao! Ove godine zavrsavam gimnaziju opći smjer i ucenica sam 4/5 pri tom da sam prolazila 5! Iskreno matematika mi i nije jaca strana, neka zlatna sredina! Uglavnom "ne rasturam" ! :sad: Sve do sada, gdje za 3 mjeseca zavrsavam gimnaziju nisam imala neku zelju za nekim posebnim fakultetom! Nakon osnovne upisala sam gimnaziju upravo općeg smjera jer nisam znala sta me zanima, pa sam isla na tu soluciju da ucim sve! Sada sam tek shvatila da predmeti poput biologije, geografije...i sl. me ne zanimaju. doslovno mi ide na zivce strebanje tih predmeta :x gdje ja moram uciti tudje rijeci opsirno, vise mi odgovaraju predmeti fizika gdje uz teoriju idu i zadaci, a informatiku obozavam i sigurno imam dobro znanje iz nje. Tako da sam kontala da upisem masinstvo ali u Mostaru. Zanima me da li mi neko moze, ali iskreno da kaze koji je smjer najbolji ( jer nema nekih doslovnih objasnjenja), da li je tesko upisati masinstvo u mostaru i da li je potrebno biti potkovan extra znanjem iz mat. i fiz. da bi se zavrsila bar ona prva godina ili je dovoljno to da se fax shvatiti ozbiljno, da se učiti i da se ne odustaje! Molim vas odg... Hvala :-D
slabo da ces naci nekog da studira u mostaru ovdje, ali evo mozda ti kolega iz tuzle pomogne 8-)
uglavnom, matematika je temelj, ali nije najbitnija... medjutim, ako ti nije jaca strana, onda ovo mozda i nije fax za tebe... fizika je... uh... ja stvarno, stvarno volim fiziku, tako da mi nije neki veci problem bila ni na masinstvu, ali podatak da je na prvom roku kod nas polozilo 13/143 redovna i 5/120 studenata koji obnavljaju... nek ti govori sam za sebe...
pa onda imas grafickih preko glave, zadataka, racunanja, rada, ucenja, neprospavanih noći... teorije i nema toliko na pocetku, ili se meni cini da je nema, jer imam osjecaj da sam vecinu stvari naucio iz vjezbanja, crtanja i s predavanja... a sad... upisati ili ne? to ti niko ne moze odgovoriti... ako volis i ako mislis da jedan dio zivot mozes posvetiti tome - sretno :thumbup: ... u suprotnom, bjezi od toga... prijateljski savjet :run:
Samir90
Posts: 80
Joined: 18/09/2009 11:13
Location: Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

#533 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Samir90 »

Jedna informacije..

Od ove godine nema prijemnog na Mašinskom fakultet u Sarajevu. Prima se samo 120 studenata i od ove godine po prvi put ce biti redovni, redovni (samofinancirajuci) i vandredni studenti!

Cijene: Redovni (samofinancirajuci) 1200 KM, Vandredni 1800KM godina!

Rang lista ce biti sastavljena prema uspjehu iz srednje skole :)

Informacija iz prve ruke :)
Ado88
Posts: 48
Joined: 09/10/2009 20:52

#534 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Ado88 »

Samir90 wrote:Jedna informacije..

Od ove godine nema prijemnog na Mašinskom fakultet u Sarajevu. Prima se samo 120 studenata i od ove godine po prvi put ce biti redovni, redovni (samofinancirajuci) i vandredni studenti!

Cijene: Redovni (samofinancirajuci) 1200 KM, Vandredni 1800KM godina!

Rang lista ce biti sastavljena prema uspjehu iz srednje skole :)

Informacija iz prve ruke :)
Ja kako sam cuo neki dan na TVSA (gost je bio dekan) primat ce 240 studenata, od toga 80 ce biti samofinansirajuci
Aldin1993
Posts: 26
Joined: 12/12/2011 22:34

#535 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Aldin1993 »

pozzz
može li mi iko reći kakav je smjer na mašinstvu procesno inženjerstvo
Krone
Posts: 111
Joined: 23/09/2011 07:30

#536 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Krone »

Aldin1993 wrote:pozzz
može li mi iko reći kakav je smjer na mašinstvu procesno inženjerstvo
Odličan!!! :thumbup:
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#537 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by JOINT_1921 »

Na taj smijer ne idi ni za zivu glavu. Tamo ti je jedna budaletina (Sikalo) koji ce te izmuciti za te 2,3 godine, i sto je najgore kod njega imas haman uvijek 4,5 od 6 predmeta. Na taj smijer niko ne ide, pa ces morati sve raditi sam, bez ikakve pomoci od npr bivsih kolega sa nekim projektnim, imas ispite kod njega u kancelariji, ugl ne preporucujem ni u kom slucaju.
User avatar
dzejkej
Posts: 746
Joined: 16/03/2011 16:17

#538 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by dzejkej »

Krone wrote:
Aldin1993 wrote:pozzz
može li mi iko reći kakav je smjer na mašinstvu procesno inženjerstvo
Odličan!!! :thumbup:
procesno inzenjerstvo ti je odlican smjer.. pretpostavljam da nisi usao u onih 20 za energetku pa sad razmisljas sta dalje, slobodno upisi procesno.. ima jako mnogo zajednickih predmeta sa energetikom..
ne daj se prepasti, ako budes ucio i polagaces ispite.. do tebe je..
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#539 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by veljaca »

JOINT_1921 wrote:Na taj smijer ne idi ni za zivu glavu. Tamo ti je jedna budaletina (Sikalo) koji ce te izmuciti za te 2,3 godine, i sto je najgore kod njega imas haman uvijek 4,5 od 6 predmeta. Na taj smijer niko ne ide, pa ces morati sve raditi sam, bez ikakve pomoci od npr bivsih kolega sa nekim projektnim, imas ispite kod njega u kancelariji, ugl ne preporucujem ni u kom slucaju.
E cuj, zar je takav Sefko ?

Btw - vi dok studirate - najbitnije vam je da polozite ... a znanje - ne interesuje mnogo ( na zalost ) .... Tek kada dodjete na posao - onda se hvatate za glavu i pitate - sto ne naucih to kod onoga profesora .....

Bbtw - ovo se ne odnosi na neke ( nadam se u vecem broju ) studente ....
vuk_samotnjak
Posts: 113
Joined: 23/06/2011 23:50

#540 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by vuk_samotnjak »

veljaca wrote:
JOINT_1921 wrote:Na taj smijer ne idi ni za zivu glavu. Tamo ti je jedna budaletina (Sikalo) koji ce te izmuciti za te 2,3 godine, i sto je najgore kod njega imas haman uvijek 4,5 od 6 predmeta. Na taj smijer niko ne ide, pa ces morati sve raditi sam, bez ikakve pomoci od npr bivsih kolega sa nekim projektnim, imas ispite kod njega u kancelariji, ugl ne preporucujem ni u kom slucaju.
E cuj, zar je takav Sefko ?

Btw - vi dok studirate - najbitnije vam je da polozite ... a znanje - ne interesuje mnogo ( na zalost ) .... Tek kada dodjete na posao - onda se hvatate za glavu i pitate - sto ne naucih to kod onoga profesora .....

Bbtw - ovo se ne odnosi na neke ( nadam se u vecem broju ) studente ....
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Šefko :thumbup:
Ovi što se bune protiv njega su uglavnom prepisivači, generalno 80% je takvih na odsjeku, sto je zalosno.
Moja preporuka upisi taj smijer jer je daleko jaci od same energetike, tezi jeste, zato ga energeticari i blate, jer se mora uciti.
pozz... :bih:
Seherovac
Posts: 243
Joined: 17/01/2012 20:05

#541 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Seherovac »

dzejkej wrote:
Krone wrote:
Aldin1993 wrote:pozzz
može li mi iko reći kakav je smjer na mašinstvu procesno inženjerstvo
Odličan!!! :thumbup:
procesno inzenjerstvo ti je odlican smjer.. pretpostavljam da nisi usao u onih 20 za energetku pa sad razmisljas sta dalje, slobodno upisi procesno.. ima jako mnogo zajednickih predmeta sa energetikom..
ne daj se prepasti, ako budes ucio i polagaces ispite.. do tebe je..
Ne da ima mnogo zajedničkih predmeta sa energetikom, nego ima sve. Prve dvije godine su isti predmeti za sve smjerove osim Tehnologije Drveta.Pozz
User avatar
dzejkej
Posts: 746
Joined: 16/03/2011 16:17

#542 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by dzejkej »

to je zajednicki dio studija, prva i druga godina.
u 5 i 6 semestru se pojavljuju razlike po smjerovima ali energetika i procesna opet imaju zajednickih predmeta.
student moze i u ovim semestrima u izbornim predmetima slusati neke predmete sa energetike. opet, svake godine se napravi lista izbornih predmeta koje se sugerisu studentima i za koje imaju nastavnici i asistenti ali sudeci prema dosadasnjem iskustvu nece biti nekih znacajnih promjena u narednom periodu.
User avatar
ortodont
Posts: 1810
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#543 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ortodont »

Procesno :thumbup:
hufflepuff
Posts: 2
Joined: 29/08/2012 23:46

#544 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by hufflepuff »

pozdrav!
moze li neko napisati nesto vise o smjeru Industrijsko inženjerstvo i menadžment, prednosti i mane u odnosu na druge smjerove? zahvaljujem :-D
User avatar
ortodont
Posts: 1810
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#545 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ortodont »

hufflepuff wrote:pozdrav!
moze li neko napisati nesto vise o smjeru Industrijsko inženjerstvo i menadžment, prednosti i mane u odnosu na druge smjerove? zahvaljujem :-D
Dobar smjer, interesantan, ali ne toliko povoljan sa aspekta zaposlenja, nešto slično kao i smjer odbrambene tehnologije.

Savjet, svi smjerovi su kvalitetni, ali ova dva bih ti rekao da zaobiđeš.
hufflepuff
Posts: 2
Joined: 29/08/2012 23:46

#546 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by hufflepuff »

ortodont wrote:
hufflepuff wrote:pozdrav!
moze li neko napisati nesto vise o smjeru Industrijsko inženjerstvo i menadžment, prednosti i mane u odnosu na druge smjerove? zahvaljujem :-D
Dobar smjer, interesantan, ali ne toliko povoljan sa aspekta zaposlenja, nešto slično kao i smjer odbrambene tehnologije.

Savjet, svi smjerovi su kvalitetni, ali ova dva bih ti rekao da zaobiđeš.

koji smjer bi bilo najbolje upisati sa aspekta zaposlenja? ja sam gimnazijalc pa bas i ne znam mnogo o masinstvu i pokusavam se odluciti za smjer
User avatar
ortodont
Posts: 1810
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#547 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by ortodont »

Hm, procesno inžinjerstvo je odličan smjer, konstrukcije su po meni fenomenalne sa aspekta zaposlenja, ali je smjer dosta zahtjevan.

Dakle, konstrukcije, procesno inžinjerstvo, energetika (procesno i energetika su u suštini povezani jer slušaš većinu predmeta sa energetike), proizvodni smjer je takođe kvalitetan.
A1B
Posts: 3595
Joined: 29/08/2012 22:01
Location: trazim baHsuz zensko - krHni ban, izbrisi post!

#548 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by A1B »

hufflepuff wrote:
ortodont wrote:
hufflepuff wrote:pozdrav!
moze li neko napisati nesto vise o smjeru Industrijsko inženjerstvo i menadžment, prednosti i mane u odnosu na druge smjerove? zahvaljujem :-D
Dobar smjer, interesantan, ali ne toliko povoljan sa aspekta zaposlenja, nešto slično kao i smjer odbrambene tehnologije.

Savjet, svi smjerovi su kvalitetni, ali ova dva bih ti rekao da zaobiđeš.

koji smjer bi bilo najbolje upisati sa aspekta zaposlenja? ja sam gimnazijalc pa bas i ne znam mnogo o masinstvu i pokusavam se odluciti za smjer
Koji god da izaberes, uglavnom sve ti se svodi na 3D modeliranje, projektovanje...
nedzad_repcic
Posts: 1
Joined: 18/09/2012 09:57

#549 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by nedzad_repcic »

Pravilan naslov glasi: Počela je rasprodaja knjiga kod profesora Repčića. Cijena oko 60 KM po predmetu.
Molim da se gornji post skine, jer nanosi ogromnu štetu profesoru, ako to ne želite onda postojeći post zamjenite sa pravilnim postom. Zašto objavljujete anonimne postove bez ikakvog dokaza i zašto se krijete ako ste u pravu.

Molim administratore da mi pošalju imena osoba koje su objavile gorenje postove za dalju proceduru, vezanu za klevetu.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#550 Re: Masinski fakultet Sarajevo?

Post by Truba »

profesore nemaju oni imena na forumu neko samo nikove
morat ćete tražiti IP adresu kod provajdera možete ime dobiti osim ako se nisu javljali iz internet kluba ili sa faxa :mrgreen:
Post Reply