Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#4251 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by bull21 »

Možda su vratili prijemne? Često su to spominjali kao najveći minus (otkako su ih ukinuli) pa me ne bi iznenadilo da ih vrate jer fakat se svako upisao (pod tim svako mislim na one koji pričaju engleski kao da su jučer prvi put se upoznali sa istim) :D Ugl, sretno svima.
User avatar
Mračajski proto
Posts: 7292
Joined: 03/04/2012 12:06

#4252 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Mračajski proto »

A da odete nekad do Fakulteta i raspitate se?
Viktorija94
Posts: 6
Joined: 10/05/2013 22:25

#4253 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Viktorija94 »

Sarajevo_Grad wrote:A da odete nekad do Fakulteta i raspitate se?
Pa i namjeravam, ali tek krajem maja/pocetkom juna, sada imam obaveze vezane za eksternu maturu i strucne predmete. Pa ako ce biti prijemnog, zelim da se pocnem pripremati sto prije, a pocetak juna mi je kasno. A i moram upasti u redovne studente.
User avatar
charrrmed
Posts: 1003
Joined: 08/06/2009 13:37

#4254 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by charrrmed »

Moj prijatelj zeli da se upise na FF, medjutim on je ranije zavrsio kada nije bilo eksterne mature. Moze li predati papire, ne shvatam bas to najboljem, pa je vjerovatno glupo pitanje?
Balaševićka
Posts: 61
Joined: 19/01/2012 17:42

#4255 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Balaševićka »

Mene nešto zanima :D. Je l' se iko ikad maloljetan upisao na fakultet? :D. Evo recimo, ja sam završila srednju, 18 punim u decembru, a sad se planiram upisati. Mogu li mi praviti probleme zbog toga?
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#4256 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Individualism18 »

Balaševićka wrote:Mene nešto zanima :D. Je l' se iko ikad maloljetan upisao na fakultet? :D. Evo recimo, ja sam završila srednju, 18 punim u decembru, a sad se planiram upisati. Mogu li mi praviti probleme zbog toga?
Naravno da ti ne mogu praviti problem oko toga. Svako ko ima završenu četverogodišnju srednju školu može se upisati na fakultet, a godine nemaju veze s tim.
nermou
Posts: 54
Joined: 02/04/2013 18:15

#4257 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by nermou »

Može li mi neko reći da li je moguće završiti filozofsku psihologiju i onda nastaviti medicinsku psihologiju na medicinskom fakultetu? Čula sam nešto o tome,pa ako iko o tome nešto zna da mi malo pojasni?

Te da li postoji prijemni na odsjeku za psihologiju,općenito za Filozofski fakultet, te da li primaju vrlodobre-odlične učenike iz srednjih tehničkih škola osim gimnazijalaca?
Viktorija94
Posts: 6
Joined: 10/05/2013 22:25

#4258 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Viktorija94 »

Da li neko zna koliko je ostavljeno mjesta na budzetu za strane drzavljane?
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#4259 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Individualism18 »

nermou wrote:Može li mi neko reći da li je moguće završiti filozofsku psihologiju i onda nastaviti medicinsku psihologiju na medicinskom fakultetu? Čula sam nešto o tome,pa ako iko o tome nešto zna da mi malo pojasni?

Te da li postoji prijemni na odsjeku za psihologiju,općenito za Filozofski fakultet, te da li primaju vrlodobre-odlične učenike iz srednjih tehničkih škola osim gimnazijalaca?
Jedna meni bliska osoba se raspitivala za to na medicinskom fakultetu i rekli su joj da ne može jer je to specijalizacija na medicinskom fakultetu, a da bi je upisao, moraš završiti studij medicine. Ja s tim nisam upoznata pa ti to još provjeri, a ovo je što su njoj rekli.

Nema prijemnog na FF-u. Na psihologiji bude velika navala i jaka je konkurencija jer se odlični učenici upisuju pa ne znam da li ćeš se uspjeti upisati u redovne na budžet, ali u samofinansirajuće sigurno možeš.
nermou
Posts: 54
Joined: 02/04/2013 18:15

#4260 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by nermou »

Individualism18 wrote:
nermou wrote:Može li mi neko reći da li je moguće završiti filozofsku psihologiju i onda nastaviti medicinsku psihologiju na medicinskom fakultetu? Čula sam nešto o tome,pa ako iko o tome nešto zna da mi malo pojasni?

Te da li postoji prijemni na odsjeku za psihologiju,općenito za Filozofski fakultet, te da li primaju vrlodobre-odlične učenike iz srednjih tehničkih škola osim gimnazijalaca?
Jedna meni bliska osoba se raspitivala za to na medicinskom fakultetu i rekli su joj da ne može jer je to specijalizacija na medicinskom fakultetu, a da bi je upisao, moraš završiti studij medicine. Ja s tim nisam upoznata pa ti to još provjeri, a ovo je što su njoj rekli.

Nema prijemnog na FF-u. Na psihologiji bude velika navala i jaka je konkurencija jer se odlični učenici upisuju pa ne znam da li ćeš se uspjeti upisati u redovne na budžet, ali u samofinansirajuće sigurno možeš.

Aha,hvala ti puno na ovim informacijama,moraću se negdje drugo izgleda raspitati.
Reci mi,ako si upoznata s tim,koliko plaćaju samofinansirajući i koji se predmeti gledaju za psihologiju? I ako ne bi mogla upasti u redovne,da li bi mogla na drugom roku na neki drugi odsjek upasti u redovne,da li ostane mjesta?
Balaševićka
Posts: 61
Joined: 19/01/2012 17:42

#4261 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Balaševićka »

Individualism18 wrote:
Balaševićka wrote:Mene nešto zanima :D. Je l' se iko ikad maloljetan upisao na fakultet? :D. Evo recimo, ja sam završila srednju, 18 punim u decembru, a sad se planiram upisati. Mogu li mi praviti probleme zbog toga?
Naravno da ti ne mogu praviti problem oko toga. Svako ko ima završenu četverogodišnju srednju školu može se upisati na fakultet, a godine nemaju veze s tim.
Hvala ti :)
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#4262 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Individualism18 »

nermou wrote:
Individualism18 wrote:
nermou wrote:Može li mi neko reći da li je moguće završiti filozofsku psihologiju i onda nastaviti medicinsku psihologiju na medicinskom fakultetu? Čula sam nešto o tome,pa ako iko o tome nešto zna da mi malo pojasni?

Te da li postoji prijemni na odsjeku za psihologiju,općenito za Filozofski fakultet, te da li primaju vrlodobre-odlične učenike iz srednjih tehničkih škola osim gimnazijalaca?
Jedna meni bliska osoba se raspitivala za to na medicinskom fakultetu i rekli su joj da ne može jer je to specijalizacija na medicinskom fakultetu, a da bi je upisao, moraš završiti studij medicine. Ja s tim nisam upoznata pa ti to još provjeri, a ovo je što su njoj rekli.

Nema prijemnog na FF-u. Na psihologiji bude velika navala i jaka je konkurencija jer se odlični učenici upisuju pa ne znam da li ćeš se uspjeti upisati u redovne na budžet, ali u samofinansirajuće sigurno možeš.

Aha,hvala ti puno na ovim informacijama,moraću se negdje drugo izgleda raspitati.
Reci mi,ako si upoznata s tim,koliko plaćaju samofinansirajući i koji se predmeti gledaju za psihologiju? I ako ne bi mogla upasti u redovne,da li bi mogla na drugom roku na neki drugi odsjek upasti u redovne,da li ostane mjesta?
Samofinansirajući plaćaju 1200 KM po godini. Ja imam informator Univerziteta u Sarajevu iz 2011/2012 godine i piše da se za upis na studij psihologije boduju:
1. bosanski, hrvatski i srpski jezik
2. filozofija, pedagogija ili biologija
3. matematika
Ne znam da li se sada nešto promijenilo pa bilo bi dobro da provjeriš. Do sada je najviše mjesta ostajalo na orijentalistici, pa sad sve zavisi, ali najveća je konkurencija na anglistici, psihologiji i donekle germanistici, ovo ostalo manje-više. Sretno ti. :)
User avatar
Zelda Sayre
Posts: 8
Joined: 15/03/2013 21:31

#4263 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Zelda Sayre »

Zdravo svima! :)
Interesuje me dvopredmetni studij. Planiram upisati engleski- to je sigurno, a za drugi predmet jos nisam sigurna sta cu i da li cu uopste upisati. Prvo sam razmisljala o francuskom, ali nisam sigurna da je to pravi izbor. Sad razmisljam o ruskom. Voljela bih kada bi mi se javio neko ko studira engleski-francuski, a pogotovo neko ko studira ruski, nije bitno jednopredmetni ili dvopredmetni. O ruskom sam ovdje najmanje saznala, pa me svasta interesuje. Nadam se da ce se neko javiti. Svaka informacija bi mi bila korisna. Unaprijed hvala. :)
melich4
Posts: 3
Joined: 27/06/2012 17:11

#4264 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by melich4 »

Pozdrav svima. Planiram da upisem historiju, cuo sam da nema prijemnog ispita. Da li se broji prosjek sve cetiri godine ili samo neki predmeti?
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#4265 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Zatamnjena stakla »

Post iznad, prelistaj malo ovu temu, unazad 2-3 stranice imaš sve objašnjeno.
Viktorija94
Posts: 6
Joined: 10/05/2013 22:25

#4266 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Viktorija94 »

Da li ima neko ili nekoga poznaje sa smjera Anglistika da je student, a nije iz BIH? :) Imam neka pitanja vezana za upis.
User avatar
crusader
Posts: 266
Joined: 30/03/2010 19:37
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#4267 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by crusader »

Nadam se da neko od cijenjene forumske zajednice zna odgovor na moje pitanje :D Upisan sam kao redovan student na odsjeku bosanski jezik i knjizevnost, medjutim na faukultet skoro nikako nisam dolazio,niti imam potpise tako da nisam uplatio 2.semestar, pa sad me zanima jel mogu sljedece akademske godine obnoviti godinu na istom odsjeku,i u kojem mjesecu se uplacuju/upisuju obnove ? Jel moram uplatiti ovaj 2 semestar sto nisam ove godine uplatio ili kako to hoda ? Unaprijed zahvalan
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#4268 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by P308 »

crusader wrote:Nadam se da neko od cijenjene forumske zajednice zna odgovor na moje pitanje :D Upisan sam kao redovan student na odsjeku bosanski jezik i knjizevnost, medjutim na faukultet skoro nikako nisam dolazio,niti imam potpise tako da nisam uplatio 2.semestar, pa sad me zanima jel mogu sljedece akademske godine obnoviti godinu na istom odsjeku,i u kojem mjesecu se uplacuju/upisuju obnove ? Jel moram uplatiti ovaj 2 semestar sto nisam ove godine uplatio ili kako to hoda ? Unaprijed zahvalan
Ako si redovan student, morao si platiti cijelu godinu na pocetku (to ti je onih 100KM + 30KM index + 30KM biblioteka), osim ako nisi redovan samofinansirajuci pa placas u ratama?
Mozes naravno obnoviti godinu, obnova se upisuje koliko ja znam u septembru, neka me ispravi neko ako grijesim. Ako si redovan samofinansirajuci, prvo moras platiti sve sto dugujes, pa tek onda upisati obnovu.
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#4269 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by bull21 »

Obnova se upisuje u septembru. Kažu, sad je i definitivno, od naredne godine startamo u oktobru. Ima da crnčimo zato i u julu k'o da gledam. :D
crazyMADRFAKER
Posts: 59
Joined: 13/03/2013 16:27

#4270 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by crazyMADRFAKER »

Pozdrav, da vas pitam, kolike su šanse da budem primljen na anglistiku kao samofinansirajući student, s prosjekom 3,5-6, sve 4 godine srednjoškolskog obrazovanja? ;-)
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#4271 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by bull21 »

Dobre. Zavisi sve, nećeš znati ako ne probaš (mo'š mislit')
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#4272 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Individualism18 »

crazyMADRFAKER wrote:Pozdrav, da vas pitam, kolike su šanse da budem primljen na anglistiku kao samofinansirajući student, s prosjekom 3,5-6, sve 4 godine srednjoškolskog obrazovanja? ;-)
Možda i možeš kao samofinansirajući, mada je konkurencija velika na anglistici i nema prijemnog, tako da su ti ocjene najvažnije, a tebi i nisu nešto.
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#4273 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Zatamnjena stakla »

Kao redovan neće sigurno biti primljen. SF je realna opcija tako da pokušaj :thumbup:
User avatar
partybrakerica
Posts: 1281
Joined: 24/10/2012 10:53
Location: tamo gdje more ljubi dugu...

#4274 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by partybrakerica »

Ima li neko da zna od kad do kad radi ona kopirnica/knjizara na faxu?
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#4275 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by bull21 »

od 9 do 15
Post Reply