Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
mini2

#2501 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mini2 » 07/07/2011 18:40

da li zna iko kada se otprilike znaju slobodna mjesta za upis u drugom roku??

help ME

#2502 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by help ME » 07/07/2011 22:21

Primljen sam na dvopredmetni studij kao redovni student :D E sad imam jedno pitanje pa ako netko zna bio bih zahvalan na odgovoru.Imam želju da uz ovaj dvopredmetni studiram još i germanistiku :-) e sad kakve su mi šanse za to :?: Da li je moguc paralelni studij ili mi ostaje samo vanredno?I koliko se to placa(mislim paralelni).
U srednjoj nisam imao njemacki ali eto imam veliku zelju da i to studiram.

saramica

#2503 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by saramica » 08/07/2011 00:46

help ME wrote:Primljen sam na dvopredmetni studij kao redovni student :D E sad imam jedno pitanje pa ako netko zna bio bih zahvalan na odgovoru.Imam želju da uz ovaj dvopredmetni studiram još i germanistiku :-) e sad kakve su mi šanse za to :?: Da li je moguc paralelni studij ili mi ostaje samo vanredno?I koliko se to placa(mislim paralelni).
U srednjoj nisam imao njemacki ali eto imam veliku zelju da i to studiram.
Ne znam jesam li dobro razumjela.. Zelis da studiras 3 odsjeka?? Ako je tako, moj savjet ti je da prvo vidis kako ces se snalaziti prvu godinu.. jer tesko je studirati dva odsjeka, a pogotovo tri

help ME

#2504 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by help ME » 08/07/2011 09:26

Da znam :thumbup: Zato sam mislio dodati njemacki tek sljedece godine, ono da prvo vidim kako mi ide.A sad ovo dvopredmetno mi je malo nejasno jer kad sam prijavljivao prijavio sam odsjek za filozofiju -filozofiju sociologiju a sad ti kazes da studiram 2 odsjeka :? :? Ja sam mislio da je to samo osjek za filozofiju, mada nije problem ako su i dva odsjeka. Ako moze netko da mi to malo objasni.I da, zanima me eto kakve su mi onda mogucnosti da sljedece godine upišem i njemacki :?:

semirDAX

#2505 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by semirDAX » 08/07/2011 13:06

help ME wrote:Da znam :thumbup: Zato sam mislio dodati njemacki tek sljedece godine, ono da prvo vidim kako mi ide.A sad ovo dvopredmetno mi je malo nejasno jer kad sam prijavljivao prijavio sam odsjek za filozofiju -filozofiju sociologiju a sad ti kazes da studiram 2 odsjeka :? :? Ja sam mislio da je to samo osjek za filozofiju, mada nije problem ako su i dva odsjeka. Ako moze netko da mi to malo objasni.I da, zanima me eto kakve su mi onda mogucnosti da sljedece godine upišem i njemacki :?:
moj ti je savjet nemoj se zalijetati. masa ljudi je ove godine upisala dvopredmetni i bruku ih je upola odustalo od jednog ppredmeta jer je tesko stici sve :) te filozofija i sociologija nisu nesto pretjerano teski i moze se, al gotovo sam siguran da germanistika uz sve to nece ici, gotovo nemoguce, jer je stvarno teska :) ja studiram anglistiku i nije lagano, a sva raja sa germanistike kazu da je jos teze :) a to za 2 odsjeka, trebas razlikovati odsjeke i studijske grupe. na FF ima ukupno 13 odsjeka, ali zajedno sa studijskim grupama ta brojka se penje na 17 :D sad je samo pitanje sta je sociologija, da li odsjek ili studijska grupa, to ne bih znao :)

JingoBA

#2506 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by JingoBA » 08/07/2011 16:13

mokosh wrote:
JingoBA wrote:Ja sam ovaj fax napustio davno, nisam vise mogao stajati u redu ispred studentske i čekati za svaku informaciju par sati, moralo se ići raditi i zarađivati za život. Da li su se ikad modernizovali, i jel objave informacije o ispitima na webu, netu i slično, ili se još mora maksuz prošetat do oglasne table? :lol:
Sve ti je isto :D jedino što su razdvojili studentsku, jedna za 1. ciklus, a 2. za drugi te je na drugoj manja gužva:D Nama su jedne godine pokušali da uvedu prijavljivanje ispita preko interneta, pokušali :D i onda opet klasično prijavljivali :D Obavještenja na stranici...znam da za moj odsjek (bhs) rijetko ima, skoro nikad.

Ovima kojima će Jahić predavati opći bosanski; naoružajte se živcima :)
Hahahahhaha... Što ti je Bolonja :lol: :mrgreen:

pitam se pitam

#2507 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by pitam se pitam » 08/07/2011 21:30

Je li istina da studenti filozofije i sociologije ne mogu raditi master iz sociologije nego mogu samo iz filozofije :x :?: Malo mi je to bezveze jer sam imala namjeru raditi master iz sociologije.Ako netko zna... :?:

mini2

#2508 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mini2 » 08/07/2011 22:48

može li mi neko reći da li se dobiju dvije diplome kada se izabere dvopredmetni studij?? da li su te diplome iste vrijednosti kao i one za jednopredmetni studij?? :-?

saramica

#2509 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by saramica » 09/07/2011 00:30

mini2 wrote:može li mi neko reći da li se dobiju dvije diplome kada se izabere dvopredmetni studij?? da li su te diplome iste vrijednosti kao i one za jednopredmetni studij?? :-?
Dobijes jednu diplomu u kojoj ti pise odsjek koji ti je bio pod A, i dodatak uz diplomu u koji su ti upisani predmeti iz drugog odsjeka.. A ne znam imaju li istu vrijednost.. I mene to zanima :?

mokosh

#2510 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mokosh » 09/07/2011 00:36

Ja mislim da ako ti je A1 i A2 onda dobiješ dvije diplome, npr. ako studiraš na Odsjeku za anglistiku i na Odsjeku za germanistiku. To ti je kao dva faxa. Na jednom si redovan, a na drugom vanredan. A ako ti je A i B,npr. Odsjek za bosanski, hrvatski i srpski jezik i Odsjek za književnost BiH (nastavnički smjer), onda dobiješ jednu diplomu. Ali najapametnije je otići do studentske dok još fax radi i pitat.

DeepPurple

#2511 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by DeepPurple » 09/07/2011 01:39

mokosh wrote:Ja mislim da ako ti je A1 i A2 onda dobiješ dvije diplome, npr. ako studiraš na Odsjeku za anglistiku i na Odsjeku za germanistiku. To ti je kao dva faxa. Na jednom si redovan, a na drugom vanredan. A ako ti je A i B,npr. Odsjek za bosanski, hrvatski i srpski jezik i Odsjek za književnost BiH (nastavnički smjer), onda dobiješ jednu diplomu. Ali najapametnije je otići do studentske dok još fax radi i pitat.
Tako je. Ja studiram jedno redovno, drugo vanredno, upravo zbog ovih problema. Sad sam imala 11 predmeta po semestru, a onako bih imala 9 (medjutim uvijek gubis 2 najgluplja predmeta) i mislim da nije okej da sa 9 odslusanih dobijes 1 diplomu i onaj pomocni dodatak da si imao nesto pod B. Ipak, kako god okrenes, uvijek moras slusati one najteze i najobimnije predmete, tako da ako moram birati, draze mi je 11 predmeta, 2 seminarska/diplomska/magistarska i 2 diplome, nego 9 predmeta sa jednom. Ovo se odnosi na studiranje na dva razlicita odsjeka (u mom slucaju orijentalna filologija i anglistika).
Ako se studiraju 2 smjera sa istog odsjeka (npr. turski i arapski), situacija je malo povoljnija jer ima i zajednickih predmeta. :)

ZiBastet

#2512 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by ZiBastet » 09/07/2011 02:06

zna li neko kad su konacni rezultati? ili su vec bili? :-)

pitam se pitam

#2513 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by pitam se pitam » 09/07/2011 11:00

DeepPurple wrote:
mokosh wrote:Ja mislim da ako ti je A1 i A2 onda dobiješ dvije diplome, npr. ako studiraš na Odsjeku za anglistiku i na Odsjeku za germanistiku. To ti je kao dva faxa. Na jednom si redovan, a na drugom vanredan. A ako ti je A i B,npr. Odsjek za bosanski, hrvatski i srpski jezik i Odsjek za književnost BiH (nastavnički smjer), onda dobiješ jednu diplomu. Ali najapametnije je otići do studentske dok još fax radi i pitat.
Tako je. Ja studiram jedno redovno, drugo vanredno, upravo zbog ovih problema. Sad sam imala 11 predmeta po semestru, a onako bih imala 9 (medjutim uvijek gubis 2 najgluplja predmeta) i mislim da nije okej da sa 9 odslusanih dobijes 1 diplomu i onaj pomocni dodatak da si imao nesto pod B. Ipak, kako god okrenes, uvijek moras slusati one najteze i najobimnije predmete, tako da ako moram birati, draze mi je 11 predmeta, 2 seminarska/diplomska/magistarska i 2 diplome, nego 9 predmeta sa jednom. Ovo se odnosi na studiranje na dva razlicita odsjeka (u mom slucaju orijentalna filologija i anglistika).
Ako se studiraju 2 smjera sa istog odsjeka (npr. turski i arapski), situacija je malo povoljnija jer ima i zajednickih predmeta. :)
Sad mi ništa nije jasno :?: :?: :?: :?:Ako studiram filozofiju i sociologiju ocu li onda na kraju imati 2 diplome ili jednu, kad sam upisivala nije me nitko pitao to za A1 i A2 ili A i B, samo sam u onoj prijavi napisala dvopredmetno :-)

mini2

#2514 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mini2 » 09/07/2011 11:31

ZiBastet wrote:zna li neko kad su konacni rezultati? ili su vec bili? :-)
trebali bi biti u utorak

mini2

#2515 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mini2 » 09/07/2011 11:33

je li to znači da, kako god okreneš, na jednom odsjeku si redovan, a na drugom vanredan :? i kako znati za koja dva odsjeka ću imati 2 diplome, a za koja jednu??

mokosh

#2516 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mokosh » 09/07/2011 14:43

mini2 wrote:je li to znači da, kako god okreneš, na jednom odsjeku si redovan, a na drugom vanredan :? i kako znati za koja dva odsjeka ću imati 2 diplome, a za koja jednu??

Ne možeš biti redovan na dva odsjeka ako su ti oni A1 i A2, to je isto kao da studiraš dva faxa. Hoćeš li dobiti dvije diplome zavisi od smjerova koje imaš na Odsjeku, npr. ako imaš neki smjer na fil.koji uključuje soc i upišeš taj smjer onda ćeš dobiti jednu. Na Odsjeku za bos,hrv i srpski imaš nastavnički smjer, odmah imaš pod B Odsjek za književnost BiH, jer se i književnost,kao i jezik,predaje u školi. Ali isto tako možeš upisati lektorski smjer koji ne obuhvata nikakvu književnost i on bi ti bio A1 i možeš upisati komparativnu književnost i to ti je A2.

Nazovi stud. i pitaj to ti je najsigurnije, nemoj da se zezneš.

mokosh

#2517 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mokosh » 09/07/2011 14:44

mini2 wrote:je li to znači da, kako god okreneš, na jednom odsjeku si redovan, a na drugom vanredan :? i kako znati za koja dva odsjeka ću imati 2 diplome, a za koja jednu??

Ne možeš biti redovan na dva odsjeka ako su ti oni A1 i A2, to je isto kao da studiraš dva faxa. Hoćeš li dobiti dvije diplome zavisi od smjerova koje imaš na Odsjeku, npr. ako imaš neki smjer na fil.koji uključuje soc i upišeš taj smjer onda ćeš dobiti jednu. Na Odsjeku za bos,hrv i srpski imaš nastavnički smjer, odmah imaš pod B Odsjek za književnost BiH, jer se i književnost,kao i jezik,predaje u školi. Ali isto tako možeš upisati lektorski smjer koji ne obuhvata nikakvu književnost i on bi ti bio A1 i možeš upisati komparativnu književnost i to ti je A2.

mini2

#2518 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mini2 » 09/07/2011 19:29

mokosh wrote:

aha, sad mi je malo jasnije, ipak ću se ja još malo na studentskoj raspitati. Hvala ti. :)

Incerum Canabea

#2519 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Incerum Canabea » 11/07/2011 12:56

Koju kopirnicu i gdje koristite za knjige?

Hvala. :)

pitam se pitam

#2520 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by pitam se pitam » 11/07/2011 15:30

Je li istina da studenti filozofije i sociologije ne mogu raditi master iz sociologije nego mogu samo iz filozofije :x :?: Malo mi je to bezveze jer sam imala namjeru raditi master iz sociologije.Ako netko zna... :?:

lala*

#2521 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by lala* » 11/07/2011 17:36

Incerum Canabea wrote:Koju kopirnicu i gdje koristite za knjige?

Hvala. :)
HSK kopirnica, iza Holiday Inn-a. Prvi dan ce vam na fax-u, najvjerovatnije, dijeliti njihove prospekte, na kojima se nalazi spisak knjiga koje imaju. Uglavnom imaju sve knjige skoro koje koriste studenti FF.

pitam se pitam

#2522 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by pitam se pitam » 11/07/2011 19:26

Jel mi može netko rec koliko otprilike novca trebam izdvojiti za knjige u prvom semestru.Koliko sam shvatila knjige se kopiraju :?: A mogu li se naprimjer kupiti negdje polovne knjige ili tako nešto :?:

because_of_you

#2523 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by because_of_you » 11/07/2011 19:27

pitam se pitam wrote:Jel mi može netko rec koliko otprilike novca trebam izdvojiti za knjige u prvom semestru.Koliko sam shvatila knjige se kopiraju :?: A mogu li se naprimjer kupiti negdje polovne knjige ili tako nešto :?:

Raspitaj se kod starijih generacija, svi bi da se riješe starih knjiga, a tebi se ne isplati kupovati ni kopirane čak ;-)

Ja se zeznuh za mnogo knjiga, isto poletila kupovati na početku godine :roll: :roll:

Zatamnjena stakla

#2524 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Zatamnjena stakla » 11/07/2011 19:55

pitam se pitam wrote:Jel mi može netko rec koliko otprilike novca trebam izdvojiti za knjige u prvom semestru.Koliko sam shvatila knjige se kopiraju :?: A mogu li se naprimjer kupiti negdje polovne knjige ili tako nešto :?:
25 miliona :D

pitam se pitam

#2525 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by pitam se pitam » 11/07/2011 20:15

Sorel wrote:
25 miliona :D
Molim samo studente da mi odgovaraju, ti ocigledno nisi :thumbup:

Post Reply