Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#2351 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mini2 »

pitam se pitam wrote:E ovako, mene zanima sto se tocno podrazumijeva pod pojmom studijska grupa, te da li je moguce kombinirati npr. sociologiju i njemacki? I jos znate li mogu li upisati njemacki jezik iako ga uopce nisam imala u srednjoj skoli? :?
što se tiče upisa na njemački jezik, vjeruj, ništa nije nemoguće. Nema logike da ne možeš biti primljena, ako ga nisi imala u toku svog školovanja. Vjerujem da će ti uzeti neke druge predmete, jezike, jer su i meni tako rekli na studentskoj službi, s tim da ja neću aplicirati na germanistici. :) Samo je bitan prosjek sve četiri godine, predmeti manje-više. Bodovaće ti nešto :D
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#2352 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by bull21 »

Bitni su i predmeti, posebno glavni predmet koji nosi 40 bodova od ukupnih 100 pri upisu. Ne valja im ovaj sistem bez prijemnog nikako... :/

@megi_rainbow__(ono prije pitanje :P) prijavio sam se na anglistiku, jednosmjerni sf. =)
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#2353 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mini2 »

bull21 wrote:Bitni su i predmeti, posebno glavni predmet koji nosi 40 bodova od ukupnih 100 pri upisu. Ne valja im ovaj sistem bez prijemnog nikako... :/

@megi_rainbow__(ono prije pitanje :P) prijavio sam se na anglistiku, jednosmjerni sf. =)
pa jesu bitni, ali šta ako neko nije imao te predmete, a ima želju da baš to studira?? Meni su rekli da se gledaju onda neki predmeti koje si imao
saramica
Posts: 147
Joined: 12/02/2010 20:08

#2354 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by saramica »

mini2 wrote:
bull21 wrote:Bitni su i predmeti, posebno glavni predmet koji nosi 40 bodova od ukupnih 100 pri upisu. Ne valja im ovaj sistem bez prijemnog nikako... :/

@megi_rainbow__(ono prije pitanje :P) prijavio sam se na anglistiku, jednosmjerni sf. =)
pa jesu bitni, ali šta ako neko nije imao te predmete, a ima želju da baš to studira?? Meni su rekli da se gledaju onda neki predmeti koje si imao
Pa npr ako boduju engleski a nije imao engleski, a ne moze da mu ne boduju njemacki kad je to ustvari studij njemackog jezika.. i objasni sad tu logiku, neko imao npr cetvorke uvijek iz njem, a on imao petice iz nekog drugog predmeta koji mu umzu i on bude primljem.. nikakve logike nema :D
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#2355 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mini2 »

saramica wrote:
mini2 wrote:
bull21 wrote:Bitni su i predmeti, posebno glavni predmet koji nosi 40 bodova od ukupnih 100 pri upisu. Ne valja im ovaj sistem bez prijemnog nikako... :/

@megi_rainbow__(ono prije pitanje :P) prijavio sam se na anglistiku, jednosmjerni sf. =)
pa jesu bitni, ali šta ako neko nije imao te predmete, a ima želju da baš to studira?? Meni su rekli da se gledaju onda neki predmeti koje si imao
Pa npr ako boduju engleski a nije imao engleski, a ne moze da mu ne boduju njemacki kad je to ustvari studij njemackog jezika.. i objasni sad tu logiku, neko imao npr cetvorke uvijek iz njem, a on imao petice iz nekog drugog predmeta koji mu umzu i on bude primljem.. nikakve logike nema :D
pa ne znam ja to sad. ja govorim kako su meni rekli na studentskoj. ne kažem da je to sad fer, jer baš kako ti kažeš, neko može imati sve petice iz drugog predmeta , a biće primljen, dok ovaj drugi neće jer mu se gledaju ti predmeti koje je imao :roll: a opet, s druge strane, nije fer da ne bude primljen neko samo što nije imao te odgovarajuće predmete, zar ne?? pa i za nas treba biti alternative, nismo mi krivi što je ova glupost uvedena , a izbačen prijemni. niko to nije tražio.
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#2356 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by bull21 »

Nema ti logike priča. Može ti on bodovati njemački na anglistici ali neće sigurno računati kao što bi računao da je engleski. Računati će ali ćeš imati manje bodova, vjerovatno umjesto 40 (koliko 'vrijedi' petica na engleskom) ti češ imati maksimalno 20 (koliko imaš na drugim manje važnim predmetima, na anglistici je to materni jezik i drugi strani jezik/historija/filozofija). Normalno da nije fer da ti ne daju da studiraš to što hoćeš ali bi ja za takve studente i sada ostavio prijemni pa ako prođeš prijemni da imaš šanse ako ne...
User avatar
antropolog
Posts: 230
Joined: 16/06/2009 15:19
Location: lisboa

#2357 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by antropolog »

Ja danas predao na DP ruski i francuski :D :D :D :D :D

buduci slavisti i romanisti ima li vas ?
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#2358 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mini2 »

tu mislim da si upravu. Ne vjerujem da će mi dati max bodove i vjerujem da će prednost imati oni koji su imali te predmete. ali hajde, šta je tu je. Vidim da konkurišu s prosjekom 4,00 i slično, pa se opet nadam. :lol: :lol: Mislim da ipak neće primiti sviju koji su imali te predmete, moraju i par "nas" ubaciti i biće tako sigurno. A mislim da ne bi bilo ok da nam baš polovinu bodova oduzmu, kako ti reče (umjesto 40 , da mi daju 20 bod), to je previše. Kao što rekoh, ipak se nadam da ću upasti na psihologiju, neka na studentskoj sluzbi mi je rekla da to apsolutno nikakve veze nema (btw.ekonomsku sam završila :lol: :lol: )
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#2359 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by bull21 »

Meni je prosjek 3,25 (ako zaokružuješ onda je 3,5) i nadam se da ću upast. U svakom slučaju sretno i berićetli :)
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#2360 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mini2 »

bull21 wrote:Meni je prosjek 3,25 (ako zaokružuješ onda je 3,5) i nadam se da ću upast. U svakom slučaju sretno i berićetli :)
nada zadnja umire, pa i u tvom slučaju :D šta planiraš upisati
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#2361 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by bull21 »

Anglistiku. Nekako se nadam da će veći prioritet imati engleski (4), maternji jezik (3,75) i drugi strani - francuski (3,5) od općeg uspjeha (3,27). Još mi je nekako valjda u korist što idem na samofinansirajuće, spreman sam odmah u startu izvalit pare samo da me prime... valjda neće tu biti prevelika gužva.
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#2362 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mini2 »

bull21 wrote:Anglistiku. Nekako se nadam da će veći prioritet imati engleski (4), maternji jezik (3,75) i drugi strani - francuski (3,5) od općeg uspjeha (3,27). Još mi je nekako valjda u korist što idem na samofinansirajuće, spreman sam odmah u startu izvalit pare samo da me prime... valjda neće tu biti prevelika gužva.
imaš pravilnik bodovanja , pa fino vidiš koliko imaš bodova (ja još nisam skontala kako oni to izračunaju, što se predmeta tiče) :lol: a opći uspjeh ti je max 20 bod to sabereš sve godine i dobiješ koliki ti je prosjek . Trebalo bi da ti predmeti imaju više uticaja od općeg uspjeha, ali tako je kako je , oni sve gledaju. Pošto planiraš biti samofinansirajući, ne vjerujem da bi tu trebalo biti većih problema, malo ko ti se tako upisuje :-D . Moj drug je tako bio "osrednji učenik" pa je bio primljen na samofinansirajuće. Anyway, wish u good luck ! :D
Amy*
Posts: 12
Joined: 22/06/2011 14:34

#2363 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Amy* »

Zdravo....
Citam vase postove vec neko vrijeme..prepuni ste informacija...Vise nego sto se bilo gdje moze naci o upisu ili slicno...
Naime ,zelim vas pitati da li se i za vanredan studij ...gleda neki kriterij.....i znaci li to da ako su mi ocjene iz srednje skole osrednje....necu biti primjena ni u vanredne i necu dobiti sansu da se obrazujem ...jer u srednjoj mi nije na um padalo da ucim.....:))
Ice32
Posts: 12
Joined: 15/06/2011 18:41

#2364 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Ice32 »

Sutra predajem za psihologiju ;) Gimnazija, odlican sve cetiri godine, iako ne tako sjajne ocjene :)
User avatar
Critty Bo
Posts: 397
Joined: 16/04/2011 21:25

#2365 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Critty Bo »

antropolog wrote:Ja danas predao na DP ruski i francuski :D :D :D :D :D

buduci slavisti i romanisti ima li vas ?
Fantasticna kombinacija. Neki dan sam mami govorila da bih iz ovih stopa i ruski upisala da mogu fizicki stici :). Sretno!
User avatar
Critty Bo
Posts: 397
Joined: 16/04/2011 21:25

#2366 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Critty Bo »

Amy* wrote:Zdravo....
Citam vase postove vec neko vrijeme..prepuni ste informacija...Vise nego sto se bilo gdje moze naci o upisu ili slicno...
Naime ,zelim vas pitati da li se i za vanredan studij ...gleda neki kriterij.....i znaci li to da ako su mi ocjene iz srednje skole osrednje....necu biti primjena ni u vanredne i necu dobiti sansu da se obrazujem ...jer u srednjoj mi nije na um padalo da ucim.....:))
Gleda se sve, vanrednih obicno najmanje primaju.
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#2367 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mini2 »

Ice32 wrote:Sutra predajem za psihologiju ;) Gimnazija, odlican sve cetiri godine, iako ne tako sjajne ocjene :)
ja sam danas predala za psihologiju :) reci mi molim te, jesi li imao sve one predmete koji se najviše boduju (filozofija, psihologija ili biologija) i koliko godina si ih imao??
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#2368 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by BSn »

Radi li vama stranica fakulteta?



Posto se namjeravam prebaciti na filozofski, interesuje me ima li sada onaj drugi rok za upis, ko sto je bio u moj vakat? I kolko je kod vas samofinacirajuci?
Last edited by BSn on 22/06/2011 20:01, edited 2 times in total.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#2369 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by BSn »

minjonja wrote:prvi put cujem za to :? valjda je to i razlog zbog cega se traze samo originali, inace bi svi konkurisali na sve fakultete, ja bi prva i na medicinu i na veterinu i zdravstvene nauke pa gdje me prime.

Mislim da jos uvijek moze na Akademiji Scenskih da im se preda ovjerena kopija, bar je tako bilo prije, jer malo primaju i duug je proces, pa da raja ima rezervu.
help ME
Posts: 5
Joined: 22/06/2011 21:20

#2370 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by help ME »

Pozdrav svima :-D Planiram ovih dana predati papire za upis na fakultet, medutim ima dosta stvari koje mi nisu jasne, trazio sam po internetu medutim informacije su cesto nepotpune :? , pa ako mi netko moze pomoci bio bih jako zahvalan.Kao prvo zelim prijaviti sociologiju i pedagogiju pa je pitanje moze li se to studirati zajedno kao dvopredmetni studiji.Sto se tice ocjena ukupni prosjek mi je 3.8 a iz sociologije(5), psihologije(5), maternji jezik(3). Zanima me kolike su mi sanse da me prime kao redovnog studenta, i ako pri upisu naznacim da konkurisem kao redovni pa ako me ne prime jel me prebacuju na SF ili me nikako ne primaju.I zadnje pitanje posto zivim daleko od sarajeva, da li kada dodem postoji netko na fakultetu kome se mogu obratiti za pomoc(dekan, profesori...)jer imam još par pitanja ba bih volio popricati s nekim. Unaprijed hvala na pomoci :)
Amy*
Posts: 12
Joined: 22/06/2011 14:34

#2371 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by Amy* »

Critty Bo wrote:
Amy* wrote:Zdravo....
Citam vase postove vec neko vrijeme..prepuni ste informacija...Vise nego sto se bilo gdje moze naci o upisu ili slicno...
Naime ,zelim vas pitati da li se i za vanredan studij ...gleda neki kriterij.....i znaci li to da ako su mi ocjene iz srednje skole osrednje....necu biti primjena ni u vanredne i necu dobiti sansu da se obrazujem ...jer u srednjoj mi nije na um padalo da ucim.....:))
Gleda se sve, vanrednih obicno najmanje primaju.


Jaoooo :) neznam sta da radim ..ovo je uzas..... hvala na odg :)
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#2372 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mini2 »

help ME wrote:Pozdrav svima :-D Planiram ovih dana predati papire za upis na fakultet, medutim ima dosta stvari koje mi nisu jasne, trazio sam po internetu medutim informacije su cesto nepotpune :? , pa ako mi netko moze pomoci bio bih jako zahvalan.Kao prvo zelim prijaviti sociologiju i pedagogiju pa je pitanje moze li se to studirati zajedno kao dvopredmetni studiji.Sto se tice ocjena ukupni prosjek mi je 3.8 a iz sociologije(5), psihologije(5), maternji jezik(3). Zanima me kolike su mi sanse da me prime kao redovnog studenta, i ako pri upisu naznacim da konkurisem kao redovni pa ako me ne prime jel me prebacuju na SF ili me nikako ne primaju.I zadnje pitanje posto zivim daleko od sarajeva, da li kada dodem postoji netko na fakultetu kome se mogu obratiti za pomoc(dekan, profesori...)jer imam još par pitanja ba bih volio popricati s nekim. Unaprijed hvala na pomoci :)
Ovo ti je iz akademske 2008/2009. godine, ali vjerujem da važi i sada.
"Nastavnim planom i programom predviđeno je da se Odsjek za pedagogiju može studirati kao jednopredmetni i
dvopredmetni studij. Kao dvopredmetni studij Odsjek za pedagogiju se može studirati u kombinaciji sa svim
studijskim oblastima na „jezičkim“ odsjecima, kao što su: Odsjek za anglistiku, Odsjek za germanistiku, Odsjek
za romanistiku, Odsjek za slavenske jezike i književnost, Odsjek za orijentalnu filologiju, Odsjek za
bosanski/hrvatski/srpski jezik i onim odsjecima koji svojim nastavnim planovima nude mogućnost
dvopredmetnog studija, kao što su: filozofija i sociologija, historija, historija umjetnosti, književnost naroda BiH,
komparativna književnost i bibliotekarstvo".
Nisam sigurna da li za dvopredmetni studij primaju mnogo. To možeš provjeriti , idi na njihovu stranicu I otvori konkurs, pa ćeš vidjeti koliko ih primaju. Evo ja sam sad htjela, nego stranica im je temporarily unavailable lol. Dalje, ako konkurišeš kao redovni student i ne ostvariš dovoljan broj bodova da se tako školuješ, prebace te oni kao SF ako budeš imao bodova dovoljno , s obzirom da studenti predaju i za SF studij . Ali mislim da s ovim ocjenama ne bi trebao imati problema :D A to, kome se možeš obratiti za pomoć, vjeruj da ne znam. Preporučila bih ti da odeš na studentsku službu i njih pitaš pa će ti oni reći možeš li ili ne. Uostalom, sve što te interesuje možeš na studentskoj pitati, oni isto znaju :) Ako ti nešto od ovoga nije jasno, pitaj
help ME
Posts: 5
Joined: 22/06/2011 21:20

#2373 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by help ME »

Evo upravo citam konkurs i pise npr. "Jednopredmetni studiji A.Pedagogija+druga studijska grupa" primaju redovno 20 redovnoSF 25. A onda pise "Dvopredmetni studiji A.Pedagogija+druga studijska grupa primaju samo redovno i to 5.Možel mi netko molim vas objasniti koja je sad razlika jer i kod jednog i drugog pise + druga studijska grupa . Kontam da je ovo drugo dvopredmetni ali zar primaju tako malo i nema SF :? Onda se pitam isplatili mi se to prijavljivat jer me strah da me ne prime :(
saramica
Posts: 147
Joined: 12/02/2010 20:08

#2374 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by saramica »

[quote="help ME"]Evo upravo citam konkurs i pise npr. "Jednopredmetni studiji A.Pedagogija+druga studijska grupa" primaju redovno 20 redovnoSF 25. A onda pise "Dvopredmetni studiji A.Pedagogija+druga studijska grupa primaju samo redovno i to 5.Možel mi netko molim vas objasniti koja je sad razlika jer i kod jednog i drugog pise + druga studijska grupa . Kontam da je ovo drugo dvopredmetni ali zar primaju tako malo i nema SF :? Onda se pitam isplatili mi se to prijavljivat jer me strah da me ne prime :(

na svakom odjesku dvopredmetnih primaju 5
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#2375 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu

Post by mini2 »

ako piše da primaju samo 5 i to redovnih, onda je tako. Konkretno, čula sam da se teško upisati na dvopredmetni studij, još pogotovo ako nemaš dobar prosjek i ocjene.
Post Reply