Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#5851 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Pooll »

zelmedin wrote: Odlukom Fakulteta, svi studenti koji su završili četverogodišnji studij na nekom drugom fakultetu, makar bio i struka (zenica, mostar, tuzla...), ukoliko žele upisati master na Filozofskom u Sarajevu, moraju ići dvije godine. Ukoliko si završio na FFSA, ideš na petu godinu. Znam, pomalo apsurdno ali donekle imaju pravo. Sve u svemu, ja se nisam pokajao, NPiP za nastavnički smjer je jedan od boljih u BiH, i kad sam poredio sa drugim fakultetima, FF mi je bio najbolji. Na nekim drugim fakultetima, godina je oko 2000 + ostali troškovi (Mostar preko 5000 :-) ), pa mi je nekako laganije bilo razgoditi. p.s. priznali su mi samo 3 predmeta sa dodiplomskog.
Nisam ovo znao... Je malo apsurdno, pogotovo jer bi sama Bolonja trebala donijeti olaksice, prelaske, priznavanje... ali kod nas je to sve smijesno... Znam za slučajeve studenata koji su završili npr. filozofiju i sociologiju, 4 godine, pa im je master 2 godine ali na drugom odsjeku unutar FF u Sa (npr. komparativna književnost...), a ako nastavljaju na filozofiji i soc. onda jedna godina... Ja sam razmisljao o Mostaru kao opciji, Džemal Bijedić za master, svidio mi se program, no nisam našao baš nekih dodatnih informacija, a na kraju je i peglancija, putovati i sl...
ivana 22
Posts: 4
Joined: 30/07/2014 13:27

#5852 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by ivana 22 »

Pozdrav svima !

dolazim iz Hrvatske i planiram upisati psihologiju u Sarajevu. zanima me koja je procedura ? pišemo li prijemni ? plaćamo li fakultet ?

ako ima koja dobra duša koja bi me malo bolje uputila bila bih jako zahvalna i sretna :D
pokušala sam kontaktirat fakultet ali uzalud :(
User avatar
Zelda Sayre
Posts: 8
Joined: 15/03/2013 21:31

#5853 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Zelda Sayre »

ivana 22 wrote:Pozdrav svima !

dolazim iz Hrvatske i planiram upisati psihologiju u Sarajevu. zanima me koja je procedura ? pišemo li prijemni ? plaćamo li fakultet ?

ako ima koja dobra duša koja bi me malo bolje uputila bila bih jako zahvalna i sretna :D
pokušala sam kontaktirat fakultet ali uzalud :(
Mjesta na psihologiji su sva popunjena. :( Fakultet ne radi, na kolektivnom su godisnjem odmoru. Bio je prijemni iz matematike, psihologije i opste informiranosti. Redovni studenti placaju 100 KM, samofinansirajuci 1200 i vanredni 900. Ako planiras upisati Filozofski u drugom roku, ovdje je spisak na kojim odsjecima su ostala slobodna mjesta: http://ff.unsa.ba/dokumenti/upis_2014_2 ... I_roka.pdf
ivana 22
Posts: 4
Joined: 30/07/2014 13:27

#5854 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by ivana 22 »

:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( hvala na odgovoru.
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#5855 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by l33t »

matematika prijemni na psihologiji ??????? hahaha
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#5856 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by P308 »

l33t wrote:matematika prijemni na psihologiji ??????? hahaha
Sta je smijesno? Znas li uopce koji predmeti se slusaju i polazu u okviru tog odsjeka?
ivana 22
Posts: 4
Joined: 30/07/2014 13:27

#5857 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by ivana 22 »

jeste li sigurni da su popunjena mjesta za strane državljane ? :sad: :sad: :sad:
User avatar
Zelda Sayre
Posts: 8
Joined: 15/03/2013 21:31

#5858 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Zelda Sayre »

ivana 22 wrote:jeste li sigurni da su popunjena mjesta za strane državljane ? :sad: :sad: :sad:
Najvjerovatnije, ali najbolje je da pitas na studentskoj. Fakultet se otvara 25.8. Sretno! :)
Last edited by Zelda Sayre on 30/07/2014 16:07, edited 1 time in total.
ivana 22
Posts: 4
Joined: 30/07/2014 13:27

#5859 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by ivana 22 »

pretpostavljam da je "studentska" referada ? :lol: :roll:
Hvala i kontaktirat ću onda fakultet 25og ! Hvala ti još jednom na odgovoru :D :)
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#5860 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by l33t »

P308 wrote:
l33t wrote:matematika prijemni na psihologiji ??????? hahaha
Sta je smijesno? Znas li uopce koji predmeti se slusaju i polazu u okviru tog odsjeka?
znam, nego mi je drago da sam izbjegao taj prijemni :D
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#5861 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Individualism18 »

ivana 22 wrote:jeste li sigurni da su popunjena mjesta za strane državljane ? :sad: :sad: :sad:
Koliko ja znam na Filozofskom fakultetu ne postoji posebna kvota za strane državljane, već se svi kandidati rangiraju pod jednakim uslovima. Na odsjeku za Psihologiju sigurno nije ostalo mjesta za drugi rok. Pogledaj druge odsjeke, možda nađeš neku kombinaciju koja te zanima.
Trunks
Posts: 60
Joined: 17/04/2013 20:39

#5862 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Trunks »

Kakav je bio prijemni za engleski jezik?
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#5863 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Pooll »

Individualism18 wrote:
ivana 22 wrote:jeste li sigurni da su popunjena mjesta za strane državljane ? :sad: :sad: :sad:
Koliko ja znam na Filozofskom fakultetu ne postoji posebna kvota za strane državljane, već se svi kandidati rangiraju pod jednakim uslovima. Na odsjeku za Psihologiju sigurno nije ostalo mjesta za drugi rok. Pogledaj druge odsjeke, možda nađeš neku kombinaciju koja te zanima.
Posebna kvota za strane državljane postoji na svim fakultetima na UNSA... ove godine je za FF predviđen upis 20 stranih državljana...

Opširnije: http://unsa.ba/s/images/stories/dokumen ... 142015.pdf

p.s Matematika na psihologiji je pretpostavljam zbog statistike... mada ti za statistiku trebaju osnove matematike... no psihologija, kao psihologija... uvijek posebni... :oops:
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#5864 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Individualism18 »

Pooll wrote:
Individualism18 wrote:
ivana 22 wrote:jeste li sigurni da su popunjena mjesta za strane državljane ? :sad: :sad: :sad:
Koliko ja znam na Filozofskom fakultetu ne postoji posebna kvota za strane državljane, već se svi kandidati rangiraju pod jednakim uslovima. Na odsjeku za Psihologiju sigurno nije ostalo mjesta za drugi rok. Pogledaj druge odsjeke, možda nađeš neku kombinaciju koja te zanima.
Posebna kvota za strane državljane postoji na svim fakultetima na UNSA... ove godine je za FF predviđen upis 20 stranih državljana...

Opširnije: http://unsa.ba/s/images/stories/dokumen ... 142015.pdf

p.s Matematika na psihologiji je pretpostavljam zbog statistike... mada ti za statistiku trebaju osnove matematike... no psihologija, kao psihologija... uvijek posebni... :oops:
Izvinjavam se na pogrešnoj informaciji, nisam vidjela da na rang listama uopće postoji kategorija "strani državljani". :)
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#5865 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by tagomago »

kala wrote:Zna li neko kada ce biti konkurs za master? Koja je cijena za vanredne studente? Hvala!
5.9.
User avatar
kala
Posts: 96
Joined: 30/11/2008 00:28

#5866 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by kala »

tagomago wrote:
kala wrote:Zna li neko kada ce biti konkurs za master? Koja je cijena za vanredne studente? Hvala!
5.9.

Hvala! Zahvaljujem i Zelmedinu i Poollu. Divni ste! :thumbup:
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#5867 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Klitemnestraaa »

Može li mi neko reći da li je potrebno imati nabrojanu literaturu na sajtu za svaki predmet? Da li se sve knjige kupuju ili posudjuju iz biblioteke, kopiraju ili kako već najčešće?

Upala sam na dvopredmetni, između ostalog na sociologiju i jezik, kad sve saberem ima preko 50 obaveznih knjiga. :? (btw imam filing za sociologiju da to sve naučim morat ću učiti 15 sati dnevno, svaka knjiga po 100 str to je 5000 ukupno)

Koliko će mi novca okvirno trebati za svu literaturu za 1. semestar?
Ali-sa
Posts: 785
Joined: 22/06/2013 16:05

#5868 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Ali-sa »

Knjige NE KUPUJ!!! :D
Ja sam se u prvom semestru zeznula i kupila haman sve što su prof. rekli da se kupi i što je navedeno u silabusu, a u biblioteci sve ima. Naravno, možeš i kopirati, ali msm da ćeš sve važnije knjige naći u biblioteci na faxu. Literatura koja je nevedena u silabusu ti neće ni trebati sva, već samo neke knjige kako bi mogla spremiti ispit. Uglavnom, knjige ne kupuj.
Revenger
Posts: 7
Joined: 17/05/2014 23:23

#5869 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by Revenger »

Pozdrav
mozete li mi reci hoce li se upisi vrsiti cijeli ovaj tjedan (jer sam u 7.mj zakasnio)? Hvala :)
beatfreak
Posts: 470
Joined: 31/05/2011 12:38

#5870 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by beatfreak »

Zna li ovdje neko da li postoje ljudi koji su prenijeli predmet iz prve(koji naravno nije uvjet nicemu) u trecu godinu? Znam da je to bilo koguce prosle godine, ima li raje koja je imala iskustva sa tim?
honey-heart
Posts: 16
Joined: 04/07/2013 01:06

#5871 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by honey-heart »

Zdravo rajaaa! Molim kolege sa anglistike da me usmjere na način učenja historije SAD,šta je to toliko strašno tu što mali broj studenata položi taj predmet, u čemu je problem? Zar se ne može naštrebati kao i historija VB? :?
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#5872 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by bull21 »

Problem kod historije SAD-a je što profesorica traži da znaš sve i jednu riječ iz knjige. Doslovno pita do u detalje (a sada je tu i novi asistent koji je još gori). Što se tiče štrebanja, moguće je no zbog veličine gradiva (svih predmeta iz 2. godine ne samo historije) poprilično je teško održavati ritam iz sedmice u sedmicu. To i nitpicking na parcijalama... ljudima je križala tačne odgovore jer su prestupili preko zadanih linija ili su stavili viška član u rečenici.
ophelia92
Posts: 31
Joined: 10/12/2013 18:41

#5873 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by ophelia92 »

honey-heart wrote:Zdravo rajaaa! Molim kolege sa anglistike da me usmjere na način učenja historije SAD,šta je to toliko strašno tu što mali broj studenata položi taj predmet, u čemu je problem? Zar se ne može naštrebati kao i historija VB? :?
Nema posebne metode učenje samo sjedneš i naštrebaš. Žena ne traži bukvalno ništa više, a uvijek će se naći studenti koji će reći da ih je oborila zato što su napisali colour umjesto color, a da pritom nisu dva dana čestito zagrijali stolicu. Imaš skraćenu verziju one knjige, ja sam iz nje učila i dobila 8. Bitno je da ne slušaš ostale kako kukaju. Navikli da se provlače i prepisuju, a kad treba malo sjesti i naučiti nešto onda je profesorica kriva što ne polože.
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#5874 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by bull21 »

Ti znaš da je colour pravilan spelling isto tako? :lol:
ophelia92
Posts: 31
Joined: 10/12/2013 18:41

#5875 Re: Filozofski fakultet u Sarajevu - procitati prvi post

Post by ophelia92 »

bull21 wrote:Ti znaš da je colour pravilan spelling isto tako? :lol:

lol navela sam kao primjer jer ona predaje američku historiju pa su se neki našli žaliti da ih obara jer pišu neke riječi po britanskom spellingu.
Post Reply