Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
bree

#1201 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by bree » 18/05/2011 19:36

Ne znam kako je na ostalim fakultetima, ali Ekonomski Fakultet u Sarajevu izdaje potvrdu svima koji su zavrsili prvi ciklus po bolonji da je nivo stecenog znanja jednak prethodnom cetverogodinjem sistemu.

Ne vidim u cemu je problem stalno isticati tipa"kako 3 godine mogu biti kao 4" kad su bolonjci u 3 godine imali isto predmeta ili cak i vise kao studenti starog cetverogodisnjeg sistema. (sto je opet slucaj na pomenutom fakultetu). Znaci stecen je isti nivo znaja samo u kracem roku.

I naravno da je I ciklus visa, kako bi se poslije vise upisivao magistarski????

perfect_guy

#1202 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by perfect_guy » 18/05/2011 21:15

diplomac wrote:
Bachelor je svugdje na svijetu fakultetsko obrazovanje i sam naziv znaci diplomant.
svi moji postovi na ovoj temi i idu u tom smjeru

Rookie

#1203 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by Rookie » 23/06/2011 19:28

bree wrote: Ne vidim u cemu je problem stalno isticati tipa"kako 3 godine mogu biti kao 4" kad su bolonjci u 3 godine imali isto predmeta ili cak i vise kao studenti starog cetverogodisnjeg sistema.

[email protected]

#1204 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by [email protected] » 23/06/2011 22:58

To je površno gledano.Onda zamislite kad bi svi ispiti bili u dvije godine pa da fakultet toliko traje jel i to isto.Šta hoću da kažem čim smanjuješ godine znači da su ispiti lakši.Na medicini su htjeli neke dvosemestralne ispite staviti u semestralne i profesori nisu dali normalno zato što nije isto izučavati nešto pola godine ili godinu.Sve ima svoje.Broj ispita apsolutno ništa ne znači već koliko su temeljni i kakva je prolaznost.Druga stvar po starom si imao i usmeni na nekim ispitima što je znatno otežavalo prolaz odnosno teže je bilo položiti.
Kako god i sa bachelorom možeš raditi na većini mjesta gdje i oni koji su završili po starom nastavnom planu izuzev tehničkih nauka.Znam milion ljudi koji su sad u deset puta boljem položaju sa VPŠ nego oni koji su duže studirali četvorogodišnji studij barem kada su u pitanju društvene nauke.

perfect_guy

#1205 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by perfect_guy » 23/06/2011 23:01

[email protected] wrote:To je površno gledano.Onda zamislite kad bi svi ispiti bili u dvije godine pa da fakultet toliko traje jel i to isto.Šta hoću da kažem čim smanjuješ godine znači da su ispiti lakši.Na medicini su htjeli neke dvosemestralne ispite staviti u semestralne i profesori nisu dali normalno zato što nije isto izučavati nešto pola godine ili godinu.Sve ima svoje.Broj ispita apsolutno ništa ne znači već koliko su temeljni i kakva je prolaznost.Druga stvar po starom si imao i usmeni na nekim ispitima što je znatno otežavalo prolaz odnosno teže je bilo položiti.
Kako god i sa bachelorom možeš raditi na većini mjesta gdje i oni koji su završili po starom nastavnom planu izuzev tehničkih nauka.Znam milion ljudi koji su sad u deset puta boljem položaju sa VPŠ nego oni koji su duže studirali četvorogodišnji studij barem kada su u pitanju društvene nauke.Bitnije je početi ranije raditi nego ganjati "titule".
ali ti je stari sistem kroz čitavu godinu nudio rokove, dok ih ovdje imaš dva (tri, ako računaš i ljetnu školu)

lerdi

#1206 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by lerdi » 24/06/2011 00:07

[email protected] wrote:To je površno gledano.Onda zamislite kad bi svi ispiti bili u dvije godine pa da fakultet toliko traje jel i to isto.Šta hoću da kažem čim smanjuješ godine znači da su ispiti lakši.Na medicini su htjeli neke dvosemestralne ispite staviti u semestralne i profesori nisu dali normalno zato što nije isto izučavati nešto pola godine ili godinu.Sve ima svoje.Broj ispita apsolutno ništa ne znači već koliko su temeljni i kakva je prolaznost.Druga stvar po starom si imao i usmeni na nekim ispitima što je znatno otežavalo prolaz odnosno teže je bilo položiti.
Kako god i sa bachelorom možeš raditi na većini mjesta gdje i oni koji su završili po starom nastavnom planu izuzev tehničkih nauka.Znam milion ljudi koji su sad u deset puta boljem položaju sa VPŠ nego oni koji su duže studirali četvorogodišnji studij barem kada su u pitanju društvene nauke.
A ko tebe slaga da sada nema usmenih? Ja sam iz svakog ispita imao usmeni. Ti si školski primjer nekoga ko kritikuje nešto o čemu nema blage veze, tj. kritikuje samo da bi kritikovao ;)

Rookie

#1207 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by Rookie » 24/06/2011 02:09

Dobra ti ta prva rečenica. Uvod u nešto veoma duboko. Samo mi reci kojom tačno logikom ideš kad kažeš da čim kraće traje, mora sadržaj biti lakši. Kao, postoji neka univerzalna sila koja izjednačava teškoću jedne studijske godine svugdje u svijetu.

Ovo moram da odvojim! "Broj ispita ništa ne znači"! Fantastična misao! Neću ni da je obrazlažem. Isto da ja samo kažem da broj godina ništa ne znači. Ali znači. Znači da se duže studiralo bez ikakve potrebe. Da je stari sistem kvalitetniji, ne bi bio upravo to što jeste, STARI! Da sad ne promovišem nešto Bolonju, koja je na kraju krajeva i usvojena jer jer neko mislio da je bolja, samo ću reći da mi je nestvarno da neko bez pojma o ičemu samo tako obezvrjeđuje novi(bolji?!) sistem koji je sam uveo :cry:

Rookie

#1208 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by Rookie » 24/06/2011 02:10

bree wrote:Ne znam kako je na ostalim fakultetima, ali Ekonomski Fakultet u Sarajevu izdaje potvrdu svima koji su zavrsili prvi ciklus po bolonji da je nivo stecenog znanja jednak prethodnom cetverogodinjem sistemu.
Kako se dolazi do te potvrde?

Ništa, nađoh je par stranica ranije.

hurmasica

#1209 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by hurmasica » 24/06/2011 11:57

e hajte vi meni objasnite ovu enigmu. Zavrsila sam cetverogodisnji studij po starom sistemu i stekla zvanje diplomiranog propalog pravnika hehe...uglavnom na nasem fakultetu vise nema magistarskog po starom sistemu, nego samo master. Studentima koji su diplomirali po starom sistemu je omoguceno da upisu taj master u nedostatku druge mogucnosti.
E sada, ako ja to upisem i zavrsim koji cu dzavo onda biti? I treba li mi to uopste, kada evo kao sto mogu da vidim pokusavaju da izjednace master sa VSS??????
Treba da predam papire za par dana i jos uvijek nisam sigurna isplatili mi se to raditi?

studentina1

#1210 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by studentina1 » 28/06/2011 12:05

Rookie wrote:
bree wrote:Ne znam kako je na ostalim fakultetima, ali Ekonomski Fakultet u Sarajevu izdaje potvrdu svima koji su zavrsili prvi ciklus po bolonji da je nivo stecenog znanja jednak prethodnom cetverogodinjem sistemu.

Evo mene ,ali ne sa Pala i ne zovem se Božo!!!
mene skoro "otjerali" s foruma oni što su završili visoku poslovnu školu (tri god)zato što sam daaavno kazao da je to talašika i nije ravno dipl.ecc.
Izišao Pravilnik i šta kaže za ove "trogodišnje"
Hajde sada da mi se javno izvine,ona što me .....

perfect_guy

#1211 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by perfect_guy » 28/06/2011 12:14

studentina1 wrote:
Rookie wrote:

Evo mene ,ali ne sa Pala i ne zovem se Božo!!!
mene skoro "otjerali" s foruma oni što su završili visoku poslovnu školu (tri god)zato što sam daaavno kazao da je to talašika i nije ravno dipl.ecc.
Izišao Pravilnik i šta kaže za ove "trogodišnje"
Hajde sada da mi se javno izvine,ona što me .....
ono šta kaže za trogodišnje, vrijedi i za četverogodišnje bolonjce

studentina1

#1212 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by studentina1 » 28/06/2011 12:25

Odgovor nije tačan
Odgovor nije tačan,pokušaj ponovo.

Za inženjere se traži 240 ECTS i poslije pripravničkog,stručnog i državnog svaki će biti stručni saradnik,inspektor i savjetnik,što trogodišnji može sanjati.
Provjeri,pa demantuj,if mere

ISTA LOGIKA ZA SVE ČETVEROGODIŠNJE BOLONJCE.BOLJE 4 NEGO TRI,A LAKŠE

perfect_guy

#1213 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by perfect_guy » 28/06/2011 12:34

Formalno, svi trogodišnji i četverogodišnji bolonjci imaju titulu bachelor, koja je u ovu tabelu postavljena tako kako jeste, i s te strane su jednaki

studentina1

#1214 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by studentina1 » 28/06/2011 12:44

perfect_guy wrote:Formalno, svi trogodišnji i četverogodišnji bolonjci imaju titulu bachelor, koja je u ovu tabelu postavljena tako kako jeste, i s te strane su jednaki

Zvanje im jest isto na engleskom,ali na nekim fakultetima za četverogodišnji bolonjski studij daju i staro zvanje.
Primjer Zenica mašinstvo.
Ko ne vjeruje,neka pita ove što su u ZE ponavljli dva puta prvu godinu,a onda se prebacili na UNSA-TROGODIŠNJI I ZA 3 i po godine završili,ali dobili zvanje inženjer mašinstva,pa sada moraju "dooobrooo naguliti,a nemaju osnove za +2,jer su ovdje i profesori "pametniji",jedan je život,a para never mnogo.

lerdi

#1215 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by lerdi » 28/06/2011 12:53

E čuj u ZE ponavljali a u SA ko sposlom položili sve iz prve. Imamo izgleda Oksford kod nas ali još ga nismo odkrili. Svi u ZE na studij :thumbup:

studentina1

#1216 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by studentina1 » 28/06/2011 13:03

lerdi wrote:E čuj u ZE ponavljali a u SA ko sposlom položili sve iz prve. Imamo izgleda Oksford kod nas ali još ga nismo odkrili. Svi u ZE na studij :thumbup:
Nije ni Ze za hvalu.
Ze ima zamku,smjerovi očaj-zaštita okoliša,sččhc i sl,ali imaju i trogodišnje.inž..mdqjdc

perfect_guy

#1217 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by perfect_guy » 28/06/2011 13:39

studentina1 wrote:
perfect_guy wrote:Formalno, svi trogodišnji i četverogodišnji bolonjci imaju titulu bachelor, koja je u ovu tabelu postavljena tako kako jeste, i s te strane su jednaki

Zvanje im jest isto na engleskom,ali na nekim fakultetima za četverogodišnji bolonjski studij daju i staro zvanje.
Primjer Zenica mašinstvo.
Ko ne vjeruje,neka pita ove što su u ZE ponavljli dva puta prvu godinu,a onda se prebacili na UNSA-TROGODIŠNJI I ZA 3 i po godine završili,ali dobili zvanje inženjer mašinstva,pa sada moraju "dooobrooo naguliti,a nemaju osnove za +2,jer su ovdje i profesori "pametniji",jedan je život,a para never mnogo.
u ovom trenutku nema koristi od toga što daju kad su i oni u rangu više škole

nellington

#1219 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by nellington » 29/06/2011 08:53

Nemamo svi FB :roll:

lerdi

#1220 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by lerdi » 29/06/2011 08:58

Ukratko i najbitnije. Ministarstvu krivo što se odma prijetilo demonstracijama (svaka čast za ovo jer jebo više finjaka), ali zajednički zaključak je da se Bsc ne može poistovjetiti sa višom i da tabela "nije dobro shvaćena" (dakle radi se o puštanju probnih balona). Ministarstvo je stava da je dokument samo pravac u kojem se možda treba ići ali kao ovakav nije pravno obavezujući. ;)

elSaik

#1221 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by elSaik » 29/06/2011 11:48

Da, ali je u praksi bitan broj bodova, a broj bodova zavisi od broja godina. Bodovi su ključni, a ne titula. ;-)

perfect_guy

#1222 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by perfect_guy » 29/06/2011 11:53

elSaik wrote:
Da, ali je u praksi bitan broj bodova, a broj bodova zavisi od broja godina. Bodovi su ključni, a ne titula. ;-)
i tu ima istine, ali jednostavno treba vidjeti slijedeće korake oko ovog okvira

CharlesBukowski

#1223 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by CharlesBukowski » 29/06/2011 12:02

Sluzbeni glasnik BiH (25.4.2011.)
Image

CharlesBukowski

#1224 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by CharlesBukowski » 29/06/2011 12:04

lerdi wrote:E čuj u ZE ponavljali a u SA ko sposlom položili sve iz prve. Imamo izgleda Oksford kod nas ali još ga nismo odkrili. Svi u ZE na studij :thumbup:
Ne znam na koji se fakultet ovo odnosi ali poznajem nekoliko studenata mašinstva koji su se iz Zenice prebacili u Sarajevo jer je lakše. :)

veljaca

#1225 Re: Bolonja,diplome,zakon o radu ALL ABOUT

Post by veljaca » 29/06/2011 12:25

CharlesBukowski wrote:Sluzbeni glasnik BiH (25.4.2011.)
Image
E, sada pitanje - sta je trebam da uradim - od koga da dobijem potvrdu da moj Magistarski prijasnji ( Magistar znanosti ) je u rangu sada Doktorata ...... Ne bi mi smetalo da pod stare dane uz svoje ime dodam i dr ..... :D

Post Reply