ja, ti, on, ona...i kako dalje?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#1 ja, ti, on, ona...i kako dalje?

Post by Baby Jane »

Imam pitanje za sve one koji uce strane jezike, koji su nekada morali nauciti neki strani jezik, one koji studiraju neki strani jezik itd, kako uciti nove rijeci? Da li imate neku metodu koja je bas ucinkovita ? Kako prosiriti znanje ako ne zivis u zemlji ciji jezik ucis ? Sta vas motivise da ucite nove rijeci ? Meni se desava da, kada naucim, vrlo brzo zbog neupotrebe rijeci, iste zaboravim. Pokusala sam sa prepisivanjem, asocijacijama..itd itd...ali nijedna metoda mi nije pomogla da rijeci ostanu "zapisane u glavi".
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#2 Re: ja, ti, on, ona...i kako dalje?

Post by kockica_kockica »

Baby Jane wrote:Imam pitanje za sve one koji uce strane jezike, koji su nekada morali nauciti neki strani jezik, one koji studiraju neki strani jezik itd, kako uciti nove rijeci? Da li imate neku metodu koja je bas ucinkovita ? Kako prosiriti znanje ako ne zivis u zemlji ciji jezik ucis ? Sta vas motivise da ucite nove rijeci ? Meni se desava da, kada naucim, vrlo brzo zbog neupotrebe rijeci, iste zaboravim. Pokusala sam sa prepisivanjem, asocijacijama..itd itd...ali nijedna metoda mi nije pomogla da rijeci ostanu "zapisane u glavi".

ja sam engleski ucila tako sto sam puno citala knjige na engleskom... pa kad zastanem na nekoj rijeci uzmem olovku i papir i zapisem tu rijec plus prevod, kad je procitas 10 puta u istoj knjizi upamtis... dok sam mladja bila prevodila sam tekstove sa naseg jezika na engleski pa davala te iste nekome ko zna dobro engleski da mi ispravi greske... ali uvjerljivo najbolji metod je citanje knjiga.. prvo neku laganu literturu a poslije sve teze i teze... :)
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#3 Re: ja, ti, on, ona...i kako dalje?

Post by alica.k »

gledaj filmove i citaj knjige. to ti je najbolja metoda. ako ne volis knjige onda casopise ;)
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#4 Re: ja, ti, on, ona...i kako dalje?

Post by spekulant »

slazem se sa kockicom i baby jane. narocito za pocetnike, filmovi su zakon. prvo sa bosanskim titlovima, pa onda sa titlovima na jeziku kojem ucis i kojem je i film, i na kraju i bez titlova :)

od ucenja napamet rijeci koje ne koristis i ne cujes cesto nema puno koristi.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#5 Re: ja, ti, on, ona...i kako dalje?

Post by Baby Jane »

Hvala vam na savjetima! Jos me samo zanima da li imate kakve preporuke za knjige na njemackom jeziku ? Pocela sam citati Zovem se crvena od Orhana Pamuka, ali tekst nije toliko tezak, koliko je dosadan. Da li ima nekih linkova gdje je moguce skinuti casopise ili knjige na njemackom?
Post Reply