drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Pearl

#551 Re: drzavni ispit

Post by Pearl » 23/10/2012 16:58

na federalnom novou su ostala pitanja iz onih postojecih skripti - iz svih poglavlja.. meni je dolazilo par pitanja iz evropskih integracija svaki put, za koje neko rece da ne dolaze na fed.nivou. taj je lakse poloziti, jer postoje odgovori koji se mogu nabubati...

na drzavnom nivou su dodana pitanja neka, sad je mozda pola starih, pola novih.. neka su trik pitanja, i odgovori se mogu "zakljuciti" iz onoga sto se nauci iz skripti.. a neka su skroz nova - finansije, revzija, zakon o akcizama, UIO.. ja sam saznala da to forsiraju nakon sto sam izasla na ispit :) ali sam cula da na stranici ADS-a postoje materijali za ta nova pitanja.. a ni ta pitanja nisu bila "teska" (op.a meni je tesko pitanje nesto sto mi nije logicno, npr sta se stavlja u bijelu, ili plavu ili zelenu fasciklu ?!?!?! ili ona koja sva izgledaju kao pravilan odgovor :))

s obzirom da se i polozen ispit na fed.nivou pika za drzavni nivo (kako sam ja razumjela), izlazite i na fed. konkurse, ako nista radi ispita opsteg znanja jer ga je lakse spremiti po pitanjima iz skripte.. popisala sam nova pitanja koja su meni bila prosle sedmice, kopiram vam kasnije..

manda

#552 Re: drzavni ispit

Post by manda » 25/10/2012 10:00

begzad wrote:
manda wrote:jutro ljudi, položila sam jučer ispit općeg znanja, eto samo da se pohvalim,pozz

hahahahahhahahaa
hhheeeeehhhhheeee

jeanne darc

#553 Re: drzavni ispit

Post by jeanne darc » 27/10/2012 23:58

Zanima me bodovanje u vezi sa javnim ispitom.
Znam da ima 42 pitanja ali me konkretno zanima da li se ispit boduje ili se samo ocijeni u smislu polozio/nije polozio?
I ako se boduje, da li to ima ikakvog uticaja za prijem u sluzbu? Po pravilu bi trebao biti primljen onaj tko je najuspjesniji ali kako se sta boduje, tko je najuspjesniji?(ako zanemarimo stelu :lol: ) Onaj tko bude najbolji na strucnom ili kako vec??? :-) :-)
Ok, nadam se mi pitanje nije toliko zbunjujuce :-D
Pa ako ima tko da mi pojasni moju dilemu, bila bih zahvalna :zoka:

Chuckie

#554 Re: drzavni ispit

Post by Chuckie » 28/10/2012 00:53

Na Javnom ispitu samo pise polozio / nije polozio. Na uvjerenju o polozenom JI samo ti stoji da si polozio/la i nista vise. Cini mi se da je granica 27-28 tacnih od 42, neka me neko ispravi ako grijesim, davno sam polagao pa sam zaboravio.

Onda ides na strucni, 10 test pitanja, 7 moras odgovorit da odes na intervju.

Nakon obavljenog intervjua formira se lista uspjesnih kandidata (oni koji su prosli intervju), poredanih po abecedi i prakticno niko ne zna konacan saldo bodova, znaci moze prvi na listi cije ime pocinje sa A A da je bio najlosiji po konacnom zbiru ocjena.

Izbor kandidata koji ce biti zaposlen vrsi se po subjektivnoj ocjeni ministra ili koga vec ko je rukovodioc organa drzavne sluzbe, citaj prolazi onaj kome je nasteljeno, a ne ko je bio najuspjesniji, tako da te lista i ne zanima u krajnjem slucaju.

Moj savjet, trazi stelu prije konkursa, na postenje se neces zaposliti.

Iz mog iskustva nakon xy konkursa, uvijek su se zaposljavali ljudi koji bi strucni uradili 10/10 tj 100%, znaci ono preofirno se zna na svakom konkursu kad cita rezultate strucnog prije intervjua ko je uradio maksimalno strucni, on ce biti i primljen.

Npr od nas 20, strucni polozi 7-8, svi po 7/10 rezultatom (to je i granica za prolazak na intervju), a jedna osoba je uvijek 10/10 i to je sretni dobitnik, odmah mu ime zapises i cekas obavijest ADS-a da vidis da je taj i primljen.

Ako te jos sta zanima pitaj. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

jeanne darc

#555 Re: drzavni ispit

Post by jeanne darc » 28/10/2012 12:17

Hvala na objasnjenju! Dobila sam odgovor na pitanje :thumbup:
Mada je tužno, to je izgleda ipak realna slika onog što se događa pri zapošljavanju.
Koliko god zvučalo naivno, mislila sam da bi eto, uz puno sreće i još više znanja, neko tko je zaista bio uspješan na stručnom, a bez štele, mogao da se zaposli :?
Ok, svi govore da je najpotrebnija štela i da se bez nje ne moze, ali opet ima mnogih koji odustaju na dan polaganja državnog/strucnog zbog toga sto se nisu spremili, ali na taj nacin ipak cine uslugu onima koji imaju stelu, zar ne?
Ali opet, ni ja ne poznajem nikog da je zaposlen samo zbog toga sto je uspjesan, mada bi to zapravo trebalo da bude praktično jedini razlog zbog kojeg je neko zaspolen :?

Lupin III

#556 Re: drzavni ispit

Post by Lupin III » 29/10/2012 13:35

Pozz narode

Imam jedno pitanje.
U konkursu kada je navedeno da se trazi poznavanje rada na racunaru treba dostaviti ovjerenu kopiju certifikata ili diplome.

Posto sam ja podavno polozio kurs informatike tacnije krajem 2008, na certifikatu mi ne pise broj koji se treba navesti u obrascu.
Poseban uslov propisan javnim konkursom-Tačan naziv..-Od koga je izdato.---Broj-Datum

Pitanje je : Da li ce mi to predstavljati problem, odnosno da li ce to smatrati kao nepotpunu prijavu

( i ja se raspisa) :D

blesava

#557 Re: drzavni ispit

Post by blesava » 29/10/2012 13:47

Zasto bi ti to trebalo biti problem, upisi broj sa diplome i gotovo.
Ja imam diplome iz engleskog iz 1999 godine i 2005 godine i nikakav mi to problem nije, upisem broj sa diplome i datum i do sada nisam imala problema.

Lupin III

#558 Re: drzavni ispit

Post by Lupin III » 29/10/2012 14:59

blesava wrote:Zasto bi ti to trebalo biti problem, upisi broj sa diplome i gotovo.
Ja imam diplome iz engleskog iz 1999 godine i 2005 godine i nikakav mi to problem nije, upisem broj sa diplome i datum i do sada nisam imala problema.
Problem i jest u tome, sto mi na diplomi pise samo kada je izdata, adresa i kontakt podaci gdje sam polagao, i opis sta sam polozio, nema nikakvog rednog broja ili nest slicno

Trle78

#559 Re: drzavni ispit

Post by Trle78 » 30/10/2012 21:47

Može li mi neko odgovoriti,položio sam javni ispit sa visokom stručnom spremom a radim trenutno sa srednjom!Trebam li polagati ispit i za srednju ili tražiti verefikaciju od min.pravde bih? :)

federalac

#560 Re: drzavni ispit

Post by federalac » 31/10/2012 08:04

jeanne darc wrote:Hvala na objasnjenju! Dobila sam odgovor na pitanje :thumbup:
Mada je tužno, to je izgleda ipak realna slika onog što se događa pri zapošljavanju.
Koliko god zvučalo naivno, mislila sam da bi eto, uz puno sreće i još više znanja, neko tko je zaista bio uspješan na stručnom, a bez štele, mogao da se zaposli :?
Ok, svi govore da je najpotrebnija štela i da se bez nje ne moze, ali opet ima mnogih koji odustaju na dan polaganja državnog/strucnog zbog toga sto se nisu spremili, ali na taj nacin ipak cine uslugu onima koji imaju stelu, zar ne?
Ali opet, ni ja ne poznajem nikog da je zaposlen samo zbog toga sto je uspjesan, mada bi to zapravo trebalo da bude praktično jedini razlog zbog kojeg je neko zaspolen :?
Kakve stele ljudi dragi????!!!! Sve koje poznajem a rade u drzavnoj sluzbi, SVI su primljeni na osnovu ZNANJA, NIKO NIJE IMAO STELU!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
(naravno, zvanicna verzija )

jeanne darc

#561 Re: drzavni ispit

Post by jeanne darc » 31/10/2012 12:31

Kakve stele ljudi dragi????!!!! Sve koje poznajem a rade u drzavnoj sluzbi, SVI su primljeni na osnovu ZNANJA, NIKO NIJE IMAO STELU!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
(naravno, zvanicna verzija )[/quote]

Pa dobro, mozda se i ADS-u nekad omakne, pa prime nekog i bez stele :lol: :lol: :lol:

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#562 Re: drzavni ispit

Post by KatarinaKosaca » 31/10/2012 17:40

Ma, državni službenici su nam inače čudo. Pa, molim vas sve ako se zaposlite da ne budete takvi. U ministarstvu sigurnosti u odjelu za strance nema valjda niti jednog referenta koji se rodio u BIH. Ali, nije ni to problem, nego što nisu ni jezik naučili... Pa, ako hin se šta priupita neće da kažu i budu drski, ako napomenete da kao poreski obveznik tražite informaciju, kažu šta ima veze što si poreski obveznik :-) :-) :-) O državooooooo
Možda nije tema, nego samo da zaista zamolim ko se uspije zaposliti da bar ne zaboravi od koga prima plaću i da bude ako ništa ljubazan prema narodu...

federalac

#563 Re: drzavni ispit

Post by federalac » 01/11/2012 09:43

KatarinaKosaca wrote:Ma, državni službenici su nam inače čudo. Pa, molim vas sve ako se zaposlite da ne budete takvi. U ministarstvu sigurnosti u odjelu za strance nema valjda niti jednog referenta koji se rodio u BIH. Ali, nije ni to problem, nego što nisu ni jezik naučili... Pa, ako hin se šta priupita neće da kažu i budu drski, ako napomenete da kao poreski obveznik tražite informaciju, kažu šta ima veze što si poreski obveznik :-) :-) :-) O državooooooo
Možda nije tema, nego samo da zaista zamolim ko se uspije zaposliti da bar ne zaboravi od koga prima plaću i da bude ako ništa ljubazan prema narodu...
Primio k znanju, nadam se da cu jeeeeednom prilikom sjetiti se tvojih rijeci kad budem u tim vodama :bih:

jeanne darc

#564 Re: drzavni ispit

Post by jeanne darc » 01/11/2012 23:01

Imam pitanje u vezi sa strucnim ispitom pa bih bila zahvalna da me neko uputi :roll:

Da li je istina da se moze ponijeti i koristiti literatura na strucnom ispitu i da li su pitanja na strucnom ispitu
iskljucivo vezana za to radno mjesto/instituciju ili se i na strucnom mogu pojaviti pitanja, ona opcenita, sa
drzavnog ispita koja obuhvataju 7 oblasti?
Da li su pitanja tipa zaokruzi, ili su u vidu pismenih zadataka, ili oboje?
Isto tako u vezi sa usmenim dijelom strucnog ispita? Da li su pitanja isključivo vezana za to radno mjesto i
eventualno o iskustvu, CV itd.?

Hvala vam :) :) :)

Chuckie

#565 Re: drzavni ispit

Post by Chuckie » 01/11/2012 23:21

Procitaj par postova unazad, ponavljamo se ko papagaji.

jeanne darc

#566 Re: drzavni ispit

Post by jeanne darc » 02/11/2012 00:08

Chuckie wrote:Procitaj par postova unazad, ponavljamo se ko papagaji.
OK, evo sad ugledah, citala sam dosta postova - ali na pocetku teme.
Hvala :)

abi

#567 Re: drzavni ispit

Post by abi » 06/11/2012 18:47

Pozz, molim Vas ako mi neko moze pomoci nek se javi bicu mu zahvalan.Polozio sam javni ispit, i sada sam dobio obavjest za polaganje strucnog ispita.ali u obavijesti stoji nacin polaganja ispita koji glasi otprilike ovako : Ispit se polaze izradom jednog pismenog zadatka u vidu pisanog teksta, vrijeme izrade 45 minuta i to je za mjesto strucnog saradnika. Za mjesto viseg strucnog saradnika 2 zadatka, i tako dalje.
Sve stranice foruma sam iscitao i mislio sam da se stucni ispit sastoji od 10 pitanja i da je 7 dovoljno za prolaz, odgovori su bili a,b,c,d.
jel doslo do nekih promjena ili sam ja to pogresno protumacio?
Ako neko zna nesto o ovome molim Vas da mi pomognete. POzz

Chuckie

#568 Re: drzavni ispit

Post by Chuckie » 06/11/2012 19:11

abi wrote:Pozz, molim Vas ako mi neko moze pomoci nek se javi bicu mu zahvalan.Polozio sam javni ispit, i sada sam dobio obavjest za polaganje strucnog ispita.ali u obavijesti stoji nacin polaganja ispita koji glasi otprilike ovako : Ispit se polaze izradom jednog pismenog zadatka u vidu pisanog teksta, vrijeme izrade 45 minuta i to je za mjesto strucnog saradnika. Za mjesto viseg strucnog saradnika 2 zadatka, i tako dalje.
Sve stranice foruma sam iscitao i mislio sam da se stucni ispit sastoji od 10 pitanja i da je 7 dovoljno za prolaz, odgovori su bili a,b,c,d.
jel doslo do nekih promjena ili sam ja to pogresno protumacio?
Ako neko zna nesto o ovome molim Vas da mi pomognete. POzz
Nisi pogrešno protumačio. Na ADSFBIH na stručnom bude test od 10 pitanja, 7 za prolaz, dok na državnoj stručni se nerijetko sastoji iz 2-3 lekcijska pitanja/zadatka, mada i na državnoj nekada zna biti test > npr konkursi kod Agencije za statistiku BIH.

abi

#569 Re: drzavni ispit

Post by abi » 06/11/2012 21:39

ok, hvala :thumbup:

deni47

#570 Re: drzavni ispit

Post by deni47 » 07/11/2012 10:53

Zamolio bih ako neko zna koliko vremena prođe od uspješnog polaganja do dobijanja potvrde o položenom Stručnom upravnom ispitu u Ministarstvu pravde, odnosno ispitu Općeg znanja ako se položi preko adsfbih? Hvala unaprijed.

Pantera.

#571 Re: drzavni ispit

Post by Pantera. » 07/11/2012 11:05

Ima tema namjenjena za stručni ispit i sve vezano za nj ... lično sam je otvorila :-D :-D da se ne mješamo sa javnim ispitom... eto bujrum...

deni47

#572 Re: drzavni ispit

Post by deni47 » 07/11/2012 11:51

Ne mislim na Strucni ispit iz struke, već na Stručni upravni ispit koji se polaže u Ministarstvu pravde, odnosno Javni ispit u adsfbih, tj ispit Općeg znanja na ads-u. To je sve jedan te isti ispit samo ima tri imena.

selmana

#573 Re: drzavni ispit

Post by selmana » 09/11/2012 20:17

pozz imam jedno pitanjce... da li i sada postoje negdje oni testovi koji se popunjavaju online na stranici agencije, prije nekad je bilo, zna li ko?

Veliko Stopalo

#574 Re: drzavni ispit

Post by Veliko Stopalo » 09/11/2012 20:24

imam ja negdje pitanja za državni pa ako neko hoće, bujrum.

anaksunamun

#575 Re: drzavni ispit

Post by anaksunamun » 09/11/2012 20:29

selmana wrote:pozz imam jedno pitanjce... da li i sada postoje negdje oni testovi koji se popunjavaju online na stranici agencije, prije nekad je bilo, zna li ko?
selmana, nema tih testova online vise, prosle godine je ADS objavio da se ta stranica ažurira i da kandidati ne bi trebali uciti po starim pitanjima, evo pogledaj: http://ads.gov.ba/v2/index.php?option=c ... 78&lang=hr

Post Reply