studiranje u usa?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#26 Re: studiranje u usa?

Post by danas »

Eborg wrote:Zahvaljujem puno na odgovorima.Sad mi je pao kamen sa srca...Dakle,poslije faxa i eventualnog radnog iskustva mogu aplicirati za Master of Science?I uz trazhenje stipendije ponuditi se kao RA i sl.?

Medjutim,kako znati koga kontaktirati od tih profesora kada vec za to bude vrijeme?Svaki predmet na tom programu ima po 3-4...Mislim,to su velichine poput Madeleine Albright,ne mogu joj tek tako napisati mail i trazhiti da se zauzme za mene jer zhelim tu studirati...
naravno da mozes aplicirati, sve dok georgetown priznaje undergrad degree sa sarajevskog univerziteta -- sto mislim da priznaje.

trazi kontakt sa redovnim profesorima -- znaci onima kojima je JEDINI posao da predaju na tom programu. otidji na web-stranicu programa i svako ko je 'visiting' ili 'lecturer' ili tako nesto -- ne obracaj paznju. albright je redovni prof na georgetown-u -- pa bas je mozes zainteresovati jer si sa ex-YU terena sa kojima je ona relativno dobro upoznata. ne pises joj da se 'zauzme za tebe' (to je smijesno :-) ) vec jos pises kao potencijalni student koji bi mozda mogao ponuditi nesto toj skoli i koji sebe nastoji prestaviti u sto boljem akademskom iprofesionalnom svjetlu... ove kontakte ne biraj samo po zvucnosti imena ili po statusu -- uvijek prije idi onima ciji te rad zanima, i cija se istrazivanja poklapaju sa tvojim interesima, a najbolje bi bi bilo ako oni vec imaju tim studenata i neki funded research program u koji bi se ti onda samo ukljucio. ovo -- buduca saradnja -- je ono na osnovu cega pristupas profesorima, pa je veoma bitno da imate iste interese. naravno, najbolja je situacija kada imas 'jako' ime koji radi na temi koja i tebe zanima. tako uspostavis kontakt i zainteresujes i njih za sebe kao potencijalnog studenta i kasnije saradnika, kolegu.

PS samo jedna mala digresija glede magisterija. kada ides na PhD ili ScD ili EdD (znaci, kada ides na doktorat) magisterij je uglavnom automatski dio programa i dobija se poslije 2 ili 3 godine redovnog doctoral programa. ako ides na 'terminal' masters, onda je bolje ici na MS -- to je masters of science, i znaci imaces jaci nastavni plan i program istrazivanja, metoda, mozda cak i statistike, ekonometrike, zavisi od programa... masters of arts (MA) je -- ne znam... pomalo beskorisna diploma ako mene pitas. sta ces tacno raditi sa MA nije bas najjasnije. mozda kao ucitelj u srednjoj skoli, u oblasti iz koje imas MA, ne znam...

pored MA i MS imas masu profesionalnih magisterija koji su uglavnom na drugim skolama a ne na school of arts and sciences. to su recimo magisteriji iz socijalnog rada (MSW), iz obrazovanja (M Ed), iz javnog zdravlja (MPH), biznisa (MBA), lijepih umjetnosti (MFA) i slicno. to su uveliko drugacije diplome, jer im cilj nije toliko da proizvedu 'akademskog gradjanina' i nekog hajde recimo 'intelektualca' :-) vec im je cilj da studentu daju specifican 'set of skills' koji ce im pomoci (ili je mozda cak i neophodan) u datoj im profesiji. ove diplome su mnogo vise (da ne kazem iskljucivo) profesionalno orijentisane. MS u inzinjeringu ili CS bih rekla da je jedina dobra kombinacija akademske i profesionalne diplome, jer otvara mnoga vrata i ostavlja i akademski i profesionalni put kao mogucnost.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#27 Re: studiranje u usa?

Post by ahuseino »

Eborg wrote:Zahvaljujem puno na odgovorima.Sad mi je pao kamen sa srca...Dakle,poslije faxa i eventualnog radnog iskustva mogu aplicirati za Master of Science?I uz trazhenje stipendije ponuditi se kao RA i sl.?

Medjutim,kako znati koga kontaktirati od tih profesora kada vec za to bude vrijeme?Svaki predmet na tom programu ima po 3-4...Mislim,to su velichine poput Madeleine Albright,ne mogu joj tek tako napisati mail i trazhiti da se zauzme za mene jer zhelim tu studirati...
Mozes, naravno da mozes.
U stvari dali cesh probiti do tih velikana ce zavisiti o mnogo chemu, izmedju ostalog i njihovog raspolozenja, otvorenih mjesta, fundinga, etc...
Ono sto ti mozes uchiniti s svoje strane je da dobro 'osmislish' svoju aplikaciu, prichu, i pristup. Moras im pokazati svoju originalnost, entuzijazam, i tacno pokazati sta je to sto ti imas da ponudis. Zasto bi njima bilo korisno da te prime? Znachi stvaras svoju nishu.

Nemoj se samo limitirati na jednu skolu.
'Nako neko 'odoka pravilo, sto sam ja chuo, je da apliciras u ~7 top skola (ako si top student) da te prime u jednu. Ti sam mozes zakljuchiti/saznati dali je ta skola sto zelis top ili ne.

Da sam na tvom mjestu ja bih aplicirao na 7 - 10 skola i obuhvatio svu skalu stepena prestiza. Valjda ches uletit u jednu fully funded. Znam da je malo skupo za nashe uslove, al' sta ces ovo su stvari zivotnih izbora.

Nemoj se puno brinuti za radno iskustvo. Treba ti nesto extracurricular to je istina.

Zavisno od polja, to bi mogle biti mnoge stvari. U mom sluchaju su to bili moja 'upetljanost' u istrazivanje i izdavanje papira/publikacija. U tvom bi to mogle biti neki placen ili ne rad u NGO's ili nekim dobrotvornim, politickim, legalnim organizacijama. Ne znam najbolje oko tvog polja... mozda da osnujes neku studentsku ili dobrotvornu organizaciju. :-?
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#28 Re: studiranje u usa?

Post by Dado dijasporitus »

Eborg wrote:Zahvaljujem puno na odgovorima.Sad mi je pao kamen sa srca...Dakle,poslije faxa i eventualnog radnog iskustva mogu aplicirati za Master of Science?I uz trazhenje stipendije ponuditi se kao RA i sl.?

Medjutim,kako znati koga kontaktirati od tih profesora kada vec za to bude vrijeme?Svaki predmet na tom programu ima po 3-4...Mislim,to su velichine poput Madeleine Albright,ne mogu joj tek tako napisati mail i trazhiti da se zauzme za mene jer zhelim tu studirati...
@Eborg
Madeleine Albright je penzionisana pa se mozda pravo obraduje ako joj posaljes pismo :D Nikad ne znas. Inace samo da pojednostavim malo stvari. Masters je Masters kako neko rece. Nebitno je da li je generalni MA, MS ili vec neki profesionalni (u mom slucaju M-ARCH). Svaki te jednako priprema za PhD. Sve zavisi sta studiras jer u nekim strukama i nemas opciju da dobijes MA ili MS.

@danas
Za primjer M-ARCH kao profesionalno zvanje u mojoj struci je neophodan jer bez njega nemogu biti registrovan arhitekta, dakle u pravu si da je poprilicno specijalizovan. Bez istog takodjer nebih mogao da upisem PhD mada na arhitekturi malo ko ide na PhD. Cak i vecina profesora na arhitektonskim fakultetima imaju samo M-ARCH sto ce reci da sa istim ti je otvoren i akademski put. Jos ce sad ispasti da nisam intelektualac :D Pravo me nasikira. :D . :-)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#29 Re: studiranje u usa?

Post by Eborg »

Dado dijasporitus wrote:@Eborg
Madeleine Albright je penzionisana pa se mozda pravo obraduje ako joj posaljes pismo :D Nikad ne znas. Inace samo da pojednostavim malo stvari. Masters je Masters kako neko rece. Nebitno je da li je generalni MA, MS ili vec neki profesionalni (u mom slucaju M-ARCH). Svaki te jednako priprema za PhD. Sve
Madeleine K Albright
Title
Mortara Distinguished Professor of Diplomacy
Department
MORTARA CENTER FOR INTERNATIONAL STUDIES

Radi stara k'o zmaj,nadam se da ce ostati josh koju godinu... :D
guardian
Posts: 439
Joined: 29/08/2003 00:00
Location: Neverwhere

#30 Re: studiranje u usa?

Post by guardian »

danas wrote:
Eborg wrote:Zahvaljujem puno na odgovorima.Sad mi je pao kamen sa srca...Dakle,poslije faxa i eventualnog radnog iskustva mogu aplicirati za Master of Science?I uz trazhenje stipendije ponuditi se kao RA i sl.?

Medjutim,kako znati koga kontaktirati od tih profesora kada vec za to bude vrijeme?Svaki predmet na tom programu ima po 3-4...Mislim,to su velichine poput Madeleine Albright,ne mogu joj tek tako napisati mail i trazhiti da se zauzme za mene jer zhelim tu studirati...
naravno da mozes aplicirati, sve dok georgetown priznaje undergrad degree sa sarajevskog univerziteta -- sto mislim da priznaje.

trazi kontakt sa redovnim profesorima -- znaci onima kojima je JEDINI posao da predaju na tom programu. otidji na web-stranicu programa i svako ko je 'visiting' ili 'lecturer' ili tako nesto -- ne obracaj paznju. albright je redovni prof na georgetown-u -- pa bas je mozes zainteresovati jer si sa ex-YU terena sa kojima je ona relativno dobro upoznata. ne pises joj da se 'zauzme za tebe' (to je smijesno :-) ) vec jos pises kao potencijalni student koji bi mozda mogao ponuditi nesto toj skoli i koji sebe nastoji prestaviti u sto boljem akademskom iprofesionalnom svjetlu... ove kontakte ne biraj samo po zvucnosti imena ili po statusu -- uvijek prije idi onima ciji te rad zanima, i cija se istrazivanja poklapaju sa tvojim interesima, a najbolje bi bi bilo ako oni vec imaju tim studenata i neki funded research program u koji bi se ti onda samo ukljucio. ovo -- buduca saradnja -- je ono na osnovu cega pristupas profesorima, pa je veoma bitno da imate iste interese. naravno, najbolja je situacija kada imas 'jako' ime koji radi na temi koja i tebe zanima. tako uspostavis kontakt i zainteresujes i njih za sebe kao potencijalnog studenta i kasnije saradnika, kolegu.
Da dodam: postdiplomski uz finansijsku pomoc (s Research ili Teaching Assistantship) je mjesavina obrazovnog programa i posla (slabo placenog :P). Nijedan profesor se nece "zauzeti za tebe" vec ce te zaposliti jer mu/njoj mozes pomoci -- bilo s predavanjima, bilo s istrazivanjem (koji ce voditi ka nekoj studiji, clanku, knjizi...). Apliciranje za TA/RA, na nekom nivou, nije puno drukcije od apliciranja za bilo koji drugi posao; dobice ga onaj ko je (nekad na kratke, nekad na duge staze) najbolja investicija poslodavcu...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#31 Re: studiranje u usa?

Post by Eborg »

Zahvaljujem na odgovorima,odavno nisam dobio ovoliko puno korisnih informacija... ;-)

Sad me interesuje josh samo jedna stvar.Neko na pochetku teme reche da je potrebno predochiti sve dotadashnje obrazovne rezultate,dakle osnovna,srednja shkola i fakultet?Koliki je BH prosjek na faxu "dovoljan" da bi mogao biti razmatran u USA za stipendiju i sl. poshto je kod njih drugachiji sistem ocjenjivanja?
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#32 Re: studiranje u usa?

Post by ahuseino »

Dado dijasporitus wrote:
Eborg wrote:Zahvaljujem puno na odgovorima.Sad mi je pao kamen sa srca...Dakle,poslije faxa i eventualnog radnog iskustva mogu aplicirati za Master of Science?I uz trazhenje stipendije ponuditi se kao RA i sl.?

Medjutim,kako znati koga kontaktirati od tih profesora kada vec za to bude vrijeme?Svaki predmet na tom programu ima po 3-4...Mislim,to su velichine poput Madeleine Albright,ne mogu joj tek tako napisati mail i trazhiti da se zauzme za mene jer zhelim tu studirati...
@Eborg
Madeleine Albright je penzionisana pa se mozda pravo obraduje ako joj posaljes pismo :D Nikad ne znas. Inace samo da pojednostavim malo stvari. Masters je Masters kako neko rece. Nebitno je da li je generalni MA, MS ili vec neki profesionalni (u mom slucaju M-ARCH). Svaki te jednako priprema za PhD. Sve zavisi sta studiras jer u nekim strukama i nemas opciju da dobijes MA ili MS.

@danas
Za primjer M-ARCH kao profesionalno zvanje u mojoj struci je neophodan jer bez njega nemogu biti registrovan arhitekta, dakle u pravu si da je poprilicno specijalizovan. Bez istog takodjer nebih mogao da upisem PhD mada na arhitekturi malo ko ide na PhD. Cak i vecina profesora na arhitektonskim fakultetima imaju samo M-ARCH sto ce reci da sa istim ti je otvoren i akademski put. Jos ce sad ispasti da nisam intelektualac :D Pravo me nasikira. :D . :-)
Da malo zakomplikujem stvari. Ne mogu se u potpunosti sloziti sa dadom, mada jesi intelektualac :D .

Ne svi profesionalni magisteriji te pripremaju za doktorat. Recimo u (gotovo?) SVIM inzenjerskim programima imas dva razlichita programa MS i ME (Master of Engineering). ME te NE VODI ka doktoratu i ne mozes nastaviti na PhD, ScD, jer ovi imaju requirement da imas MS Thesis (za istrazivacki rad). Znachi razlika izmedju ME and MS je u diplomskom radu (MS thesis). ME obicno uzimaju ljudi koji idu malo lakshim putem i ne moraju uraditi istrazivacki rad (mada mozda imaju neki semester-long project). Cesto je ovaj stepen ponudjen i na part time basis za ljude kojima obichno kompanija placha chas po chas da se usavrsavaju. Vechinom je sluchaj da skole cak ne dozvoljavaju da se transferishes sa ME na MS (tokom studija) jer im je tuition paid from different sources.
Post Reply