Pravni fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#1726 Re: Pravni fakultet-UPIS

Post by sorei »

.
Last edited by sorei on 05/12/2012 20:21, edited 1 time in total.
User avatar
2407
Posts: 4437
Joined: 26/07/2007 21:32
Location: on a 50 milion year trip...

#1727 Re: Pravni fakultet-UPIS

Post by 2407 »

vdivna wrote:
2407 wrote:
vdivna wrote: Marquee mi se nikad nije svidjao i ta furka ovo je nas kafic, cekanje pola sta na konobara koji je i sam na kafi..al eto nekad u srednjoj je bilo prespavanih dana u Ma. i da, remi se mogao igrati bez problema, jedina stvar u kojoj sam mu davala prednost nad Teatrom. :lol: :lol: :lol:
Ko ti je kriv sto nisi sama sebi znala napraviti kafu(niko ti ne bi branio :mrgreen: ) vec cekati konobara :)
A ta furka ovo je nas kafic je mislim da ne bi bilo onoga dosli divlji i otjerali pitome 8-) mada u Markiju se ne zna je li tako ili obratno :lol:
ih, pa bi jos i soljicu i casu iza sebe morala da operem.. :lol:
Ili da bacis u kantu ako bi ti bilo mrsko oprati :mrgreen: kao sto su neki konobari tamo imali obicaj raditi :lol: :lol: :lol:
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#1728 Re: Pravni fakultet-UPIS

Post by ladyblue18 »

vdivna wrote: Tacno tako. Ljudi koji su upisali po starom sistemu jos uvijek se razvlace po faxu i kukaju kako je tesko jer ne uce..slusajuci njih nikad niko do bolonje nije zavrsio pravo.
Ne mora znaciti da ne uce, vec da iz zajebavaju profesori kao i nas, njih mozda i malo vise jer su stari jos uvijek.
;-)

A vas dvoje hajte na pp pa nastavite, ovo je tema o PFSA. ;-)
sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#1729 Re: Pravni fakultet

Post by sorei »

.
Last edited by sorei on 05/12/2012 20:21, edited 1 time in total.
sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#1730 Re: Pravni fakultet

Post by sorei »

.
Last edited by sorei on 05/12/2012 20:21, edited 1 time in total.
User avatar
2407
Posts: 4437
Joined: 26/07/2007 21:32
Location: on a 50 milion year trip...

#1731 Re: Pravni fakultet

Post by 2407 »

Svakako drugarice moderatorice :oops: :mrgreen:

Nego sta ima na pravu ovih dana, jel ko postavljao kakve apsolventske?
lol_sa
Posts: 99
Joined: 11/05/2007 18:07

#1732 Re: Pravni fakultet

Post by lol_sa »

Potreban mi je seminarski rad iz krivicnog prava 1, na bilo koju temu. Tacnije, kupujem seminarski rad, ukoliko ima zainteresovanih nek me kontaktiraju na pp. Hvala :)
sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#1733 Re: Pravni fakultet

Post by sorei »

.
Last edited by sorei on 05/12/2012 20:22, edited 1 time in total.
ja2
Posts: 300
Joined: 13/07/2010 19:41

#1734 Re: Pravni fakultet

Post by ja2 »

vdivna koliko sam ja upucena stari sistem ima identican problem sa Duvnjakom na cetvrtoj godini!
Jeste da je upravu ranije bilo puno lakse poloziti, ali ipak mislim da je stari sistem imao mnogo vise teskih predmeta nego bolonjci. Posebno jer smo mi vecinu ispita polagali usmeno, sto je mnogo teze nego pismeno gdje ponekad mozes i da prepises ili se posluzis bubicom. Na usmenom nema varanja il si naucio il nisi.
Pored toga mi smo 99% ispita morali spremati iz knjiga, jer su profesori pratili sve skripte i namjerno postavljali ono sto u skripti nema.
ja2
Posts: 300
Joined: 13/07/2010 19:41

#1735 Re: Pravni fakultet

Post by ja2 »

p.s. ima li sto novo u duelu Duvnjak-Ajanovic? Ko ce biti u novembru?
User avatar
VeDooo1gim
Posts: 153
Joined: 05/07/2010 15:33

#1736 Re: Pravni fakultet

Post by VeDooo1gim »

Imal ko od ovih finih forumasa da je sliko spisak sociologije ? rezultata 1 parcijale za brucose ? Nemogu da budem u neizvjesnosti ni sekunde :-) :run:
pravnicAM
Posts: 163
Joined: 20/08/2010 23:09

#1737 Re: Pravni fakultet-UPIS

Post by pravnicAM »

vdivna wrote:
ladyblue18 wrote:
pravnicAM wrote: u svakom slučaju studiranje po starom sistemu je mnogo teže nego po bolonji- studij koji se bazira na testovima,bodovima i parcijalinim parcijalama........
A bil ti vjerovala kada bi ti mi rekli da kod dobrog djela profesora moras na kraju polagati cijeli ispit bez obzira na parcijale koje si polozio, ili testove?

Nije bolonja tako lahka kao sto vi mislite, ni priblizno. Za sve treba zavrnut rukave i zagrijati stolicu.

Tacno tako. Ljudi koji su upisali po starom sistemu jos uvijek se razvlace po faxu i kukaju kako je tesko jer ne uce..slusajuci njih nikad niko do bolonje nije zavrsio pravo.

sta da kazem osim da sam za septembar imala 300str kod Duvnjaka i da diplomiram i sad poslije septembra i oktobra imam SAMO 200str. jer znate nama je po bolonji lagano..I tako meni iskreni kolega koji je zavrsio faks prije dvije godine kaze "Upravu ucis pola godine, pa jbte mi smo imali skriptu 30str" da, da bolonji je prelagano

nisam ja ni rekla da je lahko po Bolonji,nego da je znatno lakše nego po starom sistemu....
a s obzirom da su profesori uglavnom ostali isti,,,,eh....nek vam je Bog na pomoći......
ja sam za bolje obrazovanje,pogotovo na Pravnom fakultetu,više prakse a manje suhe teorije,,,, nadam se da će i to jednog dana zaživjeti u našem obrazovanju.......
i da će profesori naučiti to biti u pravom smislu riječi,a ne ''iživljavati'' se na studentima
evo jednog primjera šta je mojoj generaciji ('99) prof.Saltaga uradio: za spremanje ispita iz soc. bile su 3 knjige po 300 str, mogli smo polagati knjigu po knjigu,,a onda se ON sjetio da izda novu knjigu (ništa drugačiju) i poništi nam sve ono što smo imali već položeno..........
nuki_cika
Posts: 1078
Joined: 06/07/2010 16:19

#1738 Re: Pravni fakultet-UPIS

Post by nuki_cika »

I se slažem da je studiranje po starom sistemu teže,nego po bolonji.Neshvatljivo je nap.da predmet "uvod u nauku o državi i pravu" bude u 2 parcijale.Mislim HALOOOOO,predmet od 80 stranica knjige da ga podijele na 2 parcijale,pa gdje to još ima.
Dalje profesori su na predavanjima samo zato što moraju ispoštovati to da nam lafo ispredaju ono malo jada neka 2 sata.Neko je ovdje na predhodnim postovima spomenuo da mu je bikić i njegova predavanja dosta pomogla kad se zaposlio,e ako je on pomogao,ja se pitam ko ti može odmoći.Bikić je meni tako dosadan čovjek i nije mi uopće zanimljiv u prilog tome ide nekoliko konstatacija:
1.Bikić se u vecini slucajeva zajebava na predavanjima(Priča suvišne stvari,koje barem mene ne zanimaju)
2.Ej molim te lijepo pocne nešto pricati i onda nam kaže da zapišemo zadatak i taj jedan jedini zadatak rijesavamo citav cas i to tako što od nas traži da dođemo do rješenja,i onda se studenti pocnu prosipati koje je rješenje u pitanju,da bi tek tamo 16,17 student lupio i pogodio o cemu se radi.Mislim stvarno besmisleno.Umjesto da nam on rastumaci odmah to,i samim tim ce nam biti jasnije,(i kad bi on odmah objasnjavo konkretne slučajeve mogli bi uraditi i po 6 ili 7 zadataka iz određene oblasti)uzme se naglabati sa nama čitav cas i šta smo naucili
3.Il najace je rjsavamo slucaj i kaže e eto vi to dovršite kuci :x
Jedino ciji rad cijenim na onom fakultetu je asistenta izmirlije i profesorice melihe povlakic,jer žena zaista zna objasniti i meni licno nikad nije bilo dosadno na njenim predavanjima,samo što ima dosta studenata koji se žale na njene ispite,ali ti indolentni studenti da dolaze barem na 70 posto njenih predavanja,slušaju i zapisuju šta prica grantujem da ce i nasljedno i stvarno položiti iz prve.Ih da je ona nama na obligacija,vjerovatno bi i naucili dosta toga i bili kvalitetni pravnici sutra,a onako ... :zzzz:
ja2
Posts: 300
Joined: 13/07/2010 19:41

#1739 Re: Pravni fakultet

Post by ja2 »

Ja sam spominjala prof. Bikica!
To sto covjek radi na predavanjima je prava stvar. Umjesto da monotono prica po tri cetiri sata, on pokusava ukljuciti u raspravu sve studente da ne bi blejali u njega ko tele u sarena vrata dok on sam objasnjava zadatak.
I to nije nikakvo lupetanje i prosipanje studenata, on ih tjera na konstruktivno razmisljanje. Normalno je da ce i pogrjesiti ali bitno je da razmisljaju i kombiniraju ono sto su do tada naucili. Tako se uci! To sto ti nemas znanje ili ti se mrsko ukljuciti u raspravu, to je druga prica.
Ovo je meni mnogo bolji pristup nego da prof drzi monolog po cetiri sata.
I ne vidim zasto vam je uvod u nauku o drzavi i pravu tezak jer je podijeljen na dvije parcijale???? To bi vam trebalo samo olaksati ucenje!!!!
Ma zalite se vi na uslove studiranja jer ne znate za gore, a vjeruj stari sistem je bila tiranija. Ja kada sam upisala bili su nam ukinuli rokove, mogli smo izaci samo jednom na ispit u junsko julskim rokovima i jednom u septembru, jedva smo se bili izborili da nam daju dva termina.
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#1740 Re: Pravni fakultet

Post by elSaik »

Polagati 2 puta po 200 stranica ne može nikako biti lakše nego jednom 400 stranica. To što je manje stranica samo znači da moram detaljnije učiti, jer umjesto nekadašnjih 10 pitanja 400 stranica ja ih sad dobijam 20.

Što se fakulteta tiče, on je smiješan.
Cibra
Posts: 193
Joined: 15/09/2009 21:28

#1741 Re: Pravni fakultet

Post by Cibra »

Ajanović od decembra, oficijalno danas na NNV odluceno. Samo onima kojima je ostala Uprava od decembra, a svima ostalima za upravu od januara.
sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#1742 Re: Pravni fakultet

Post by sorei »

.
Last edited by sorei on 05/12/2012 20:22, edited 1 time in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#1743 Re: Pravni fakultet

Post by JThomas »

ja sam govorio da je nele stavljen na upravu u dogovoru sa biroom, da se smanji priliv dipl. iur... :D
farfalla
Posts: 1
Joined: 11/11/2010 10:54

#1744 Re: Pravni fakultet

Post by farfalla »

Znam da su izasli novembarski-apsolventski rokovi, pa ako je neko dobre volje da ih sopsti nama koji nismo iz sa...hvala :)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1745 Re: Pravni fakultet

Post by Eborg »

ELSA - Novi STEP Newsletter sa stažiranjima :thumbup:

Preporučio bih apsolventima, postdiplomcima i mladim pravnicima, jedna djevojka iz BiH je evo upravo u Berlinu dobila! :thumbup:
User avatar
djenananna
Posts: 29
Joined: 18/06/2010 15:20

#1746 Re: Pravni fakultet

Post by djenananna »

heeeejj ljudi, treba mi pomoc oko uvodaa , za integralni ispit, pola stvari nema u knjizi, ima li ko neke stvari koje mogu pomocii. :| :x :razz: :razz:
pravnicAM
Posts: 163
Joined: 20/08/2010 23:09

#1747 Re: Pravni fakultet

Post by pravnicAM »

semlaca wrote:Draga kolegice, što se predmeta Uvod u nauku o državi i pravu tiče, pretpostavljam da na taj misliš, prošle godine sam ga polagala i sve što nam je trebalo bilo je u knjizi Nikole Viskovića, naravno pored vježbi ass Izmirlije ili Banovića (nadam se da si kod Izmirlije) vježbe su ti neizostavne, ako mislis poloziti predmet. Sretno, knjigu u šake, ništa ne preskači i uči s razumjevanjem.
zanima me da li još uvjek predaje prof. Neđeljko Milićević????

zar ne kombinujete i knjigu F.Muhića?
User avatar
djenananna
Posts: 29
Joined: 18/06/2010 15:20

#1748 Re: Pravni fakultet

Post by djenananna »

[H vala ti kolegice, ma kod banovica sam.. aa na prvoj parcijali me zeznulo esejsko pitanjee, koje je nosilo 10 bodova.. nisam ga znala uraditi, vjerovatno smo spominjali sve to na vjezbama, al etoo.. pa sam na te informacije mislilaa .
:oops:
User avatar
VeDooo1gim
Posts: 153
Joined: 05/07/2010 15:33

#1749 Re: Pravni fakultet

Post by VeDooo1gim »

Znal ko kad saltaga djeli potpise na 1 godini , bilo bi fino kad bi ko odgovorio :D
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#1750 Re: Pravni fakultet

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 13:29, edited 1 time in total.
Post Reply