Bolonja i stare diplome

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#1 Bolonja i stare diplome

Post by ztluhcs »

U zadnje vrijeme se mo¾e èuti dosta govorkanja, informacija i dezinformacija o Bolonji, problemu priznavanja i bodovanja starih diploma, zakonu o visokom obrazovanju i sl... Svako prièa svoju prièu i na fakultetima postoji N varijanti moguæeg rje¹enja. Od nièega preko uvoðenja hrvatskog sistema do kompletnog automatskog priznavanja...

Koliko sam ja upoznat ova prièa je aktuelna i u Hrvatskoj i u Srbiji i mislim da nemaju konaèno rje¹enje. Da li na¹i mogu sami skontati ne¹to pametno ili æe kao paraziti èekati da neko drugi rije¹i za njih ostaje da se vidi.

Zanimaju me va¹e informacije... Ko zna ne¹to o ovome, a da nije kafanska prièa?

Znaèi taèke potencijalnih problema su: stare diplome na fakultetima, stari magistri, stari doktori, magistarski i doktorski u toku i sl... U principu sve je problem osim èiste Bolonje koja je u toku... Fakulteti iako znaju da uvode ljude u probleme i izvlaèenje jo¹ novca i dalje forsiraju upise na postdiplomske studije po starom planu i programu iako znaju da se ovaj track gasi...

Unaprijed zahvaljujem...

P.S. svrha teme je skupljanje informacija i konstruktivan razgovor. Nije mi cilj otvoriti raspravu i preseravanje trebali bi ili ne bi trebali i ova ili ona diploma je bolja.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#2

Post by pitt »

Pa bilo bi normalno da ih priznaju automatski. Nekako mi je glupo sad za ocekivati od nekog ko ima 50+ godina da mora verificirati diplomu ili polagati neke ispite. Mene najvise zanima sta ce po bolonji biti sa priznavanjem cafirskih diploma? Da li ce i one biti priznate automatski ili ce opet biti neki harach? :)
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#3

Post by ztluhcs »

pitt wrote:Pa bilo bi normalno da ih priznaju automatski. Nekako mi je glupo sad za ocekivati od nekog ko ima 50+ godina da mora verificirati diplomu ili polagati neke ispite. Mene najvise zanima sta ce po bolonji biti sa priznavanjem cafirskih diploma? Da li ce i one biti priznate automatski ili ce opet biti neki harach? :)
Pa poenta Bolonje je (in my book) da se ne mora¹ zajebavati kad doðe¹ izvana i obratno. To ¹to na¹i majmuni diplome priznaju po sistemu ispit za ispit, (ime predmeta za ime predmeta) i u tom procesu skontaju da nemaju pola predmeta i da èak nemaju ni ime za njih je prièa za drugu temu...

Zavr¹eni sluèajevi (diplome) su jedna grupa problema. Ljudi koji su u toku studija su druga grupa...

I u ime $ se kolièina tih problema i dalje poveæava iako se zna da su promjene u toku... Ljudi se i dalje primaju po starom sistemu iako se ne zna kako æe se to rije¹iti...

Take the money and run...
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#4

Post by pitt »

Pa i ja na to nekako tako gledam......da diplome budu priznate u oba smjera. Samo sto je kod nas nedostatak smisla i razuma sveprisutan sto se tice obrazovanja. :)
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#5 Re: Bolonja i stare diplome

Post by Maystor »

ztluhcs wrote:U zadnje vrijeme se može čuti dosta govorkanja, informacija i dezinformacija o Bolonji, problemu priznavanja i bodovanja starih diploma, zakonu o visokom obrazovanju i sl... Svako priča svoju priču i na fakultetima postoji N varijanti mogućeg rješenja. Od ničega preko uvođenja hrvatskog sistema do kompletnog automatskog priznavanja...

Koliko sam ja upoznat ova priča je aktuelna i u Hrvatskoj i u Srbiji i mislim da nemaju konačno rješenje. Da li naši mogu sami skontati nešto pametno ili će kao paraziti čekati da neko drugi riješi za njih ostaje da se vidi.

Zanimaju me vaše informacije... Ko zna nešto o ovome, a da nije kafanska priča?

Znači tačke potencijalnih problema su: stare diplome na fakultetima, stari magistri, stari doktori, magistarski i doktorski u toku i sl... U principu sve je problem osim čiste Bolonje koja je u toku... Fakulteti iako znaju da uvode ljude u probleme i izvlačenje još novca i dalje forsiraju upise na postdiplomske studije po starom planu i programu iako znaju da se ovaj track gasi...

Unaprijed zahvaljujem...

P.S. svrha teme je skupljanje informacija i konstruktivan razgovor. Nije mi cilj otvoriti raspravu i preseravanje trebali bi ili ne bi trebali i ova ili ona diploma je bolja.
Upravo obrnuto, nije problem u starim diplomama, vec novim- bolonjskim. Ko god je stekao diplomu/magistarski/doktorat po starom sistemu, stvar je cista ko suza - nema tu sta da se priznaje, vec je priznato. Ali problem je u bolonjskim diplomama: vecina fakulteta je uvela sistem 3+2 (batchelor/master). E sad kad studenti zavrse petu godinu po novom, trebali bi biti ko neki magistri (MSc npr.). Ali ti magistarski nisu ni blizu onih magistarskih po starom sistemu (koji su u vecini slucajeva trajali godinama). Slicno je i sa doktoratima: po novom ce se uvesti doktorski studij koji ce trajati tri godine. U sustini ce to biti da platis, polozis neke ispite (vecinom u vidu seminarskih radova) nesto napises i eto- doktor si. To opet nije ni D od starog doktorata. Problem je u tome sto bi nekako tu nepravdu trebalo ispraviti, pa da se u tituli jasno vidi ko je sta radio. Al s druge strane ne mozes ni ovim novim osporiti zvanja: il je magistar il nije. ne mozes mu reci da je polu-magistar. Problem nije rijesen, i ne zna se kako ce biti. Moguce je cak da razliciti fakulteti razlicito rijese ovaj problem (sto ipak nije u skladu sa osnovnim idejama bolonjske deklaracije).
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#6 Re: Bolonja i stare diplome

Post by ztluhcs »

Maystor wrote:
Upravo obrnuto, nije problem u starim diplomama, vec novim- bolonjskim. Ko god je stekao diplomu/magistarski/doktorat po starom sistemu, stvar je cista ko suza - nema tu sta da se priznaje, vec je priznato. Ali problem je u bolonjskim diplomama: vecina fakulteta je uvela sistem 3+2 (batchelor/master). E sad kad studenti zavrse petu godinu po novom, trebali bi biti ko neki magistri (MSc npr.). Ali ti magistarski nisu ni blizu onih magistarskih po starom sistemu (koji su u vecini slucajeva trajali godinama). Slicno je i sa doktoratima: po novom ce se uvesti doktorski studij koji ce trajati tri godine. U sustini ce to biti da platis, polozis neke ispite (vecinom u vidu seminarskih radova) nesto napises i eto- doktor si. To opet nije ni D od starog doktorata. Problem je u tome sto bi nekako tu nepravdu trebalo ispraviti, pa da se u tituli jasno vidi ko je sta radio. Al s druge strane ne mozes ni ovim novim osporiti zvanja: il je magistar il nije. ne mozes mu reci da je polu-magistar. Problem nije rijesen, i ne zna se kako ce biti. Moguce je cak da razliciti fakulteti razlicito rijese ovaj problem (sto ipak nije u skladu sa osnovnim idejama bolonjske deklaracije).
Uop¹te nije poenta prièe u (generalnom) priznavanju veæ u poku¹ajima kompenzacije za stare ¹kolarce èiji oblik niko ne zna... Sa aspekta Bolonje najbolje bi bilo da ne postoje raniji sluèajevi i poèinjemo od nule. Po¹to to nije sluèaj potrebno je rije¹iti problem - "¹ta sa ljudima/diplomama od ranije". "©ta sa ljudima èiji su magistarski i doktorski u toku a po sistemu koji se gasi i koji su uhvaæeni u meðuprostoru"...

Da banaliziram: 2 godine dodatno trlja¹ za diplomu koju navodno veæ ima¹ out of box a dao si 2 godine i 10 000KM... Fakulteti i dalje primaju ljude naveliko pod ovim uslovima iako znaju da æe kasnije biti problema.

I opet, ne ¾elim raspravu jel magistar po starom sistemu bolji od Bolonjca ili nekog vani... Zanima me zakon i pravila a ne emocije...
housewife
Posts: 112
Joined: 09/03/2005 09:31
Location: BiH

#7

Post by housewife »

"I opet, ne želim raspravu jel magistar po starom sistemu bolji od Bolonjca ili nekog vani... Zanima me zakon i pravila a ne emocije..."

Problem je što kod nas još uvijek ne postoji zakon koji te stvari jasno definiše. Ja sam bila u sličnim dilemama prije dvije godine, kada sam se pitala treba li upisivati postdiplomski po starom sistemu ili ne. Što je najgore, ni profesori koji drže taj postdiplomski nisu znali odgovoriti šta ću poslije moći sa magisterijem stečenim po "starom" sistemu. (Zašto li su onda organizovali taj postdiplomski :-) )

Možeš pretražiti po hrvatskim i srbijanskim forumima, mislim da ćeš naći korisnih linkova, te saznati kako su kod njih stvari riješene. Pretpostavljam da će naši prepisati njihove zakone...
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#8

Post by ztluhcs »

housewife wrote: Problem je ¹to kod nas jo¹ uvijek ne postoji zakon koji te stvari jasno defini¹e. Ja sam bila u sliènim dilemama prije dvije godine, kada sam se pitala treba li upisivati postdiplomski po starom sistemu ili ne. ©to je najgore, ni profesori koji dr¾e taj postdiplomski nisu znali odgovoriti ¹ta æu poslije moæi sa magisterijem steèenim po "starom" sistemu. (Za¹to li su onda organizovali taj postdiplomski :-) )

Mo¾e¹ pretra¾iti po hrvatskim i srbijanskim forumima, mislim da æe¹ naæi korisnih linkova, te saznati kako su kod njih stvari rije¹ene. Pretpostavljam da æe na¹i prepisati njihove zakone...
Ne znaju ni sada par mjeseci prije "rje¹avanja problema" a za¹to? Da uzmu N x 10K KM, naravno...
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#9 Re: Bolonja i stare diplome

Post by Forsaken »

Maystor wrote:
ztluhcs wrote:U zadnje vrijeme se može čuti dosta govorkanja, informacija i dezinformacija o Bolonji, problemu priznavanja i bodovanja starih diploma, zakonu o visokom obrazovanju i sl... Svako priča svoju priču i na fakultetima postoji N varijanti mogućeg rješenja. Od ničega preko uvođenja hrvatskog sistema do kompletnog automatskog priznavanja...

Koliko sam ja upoznat ova priča je aktuelna i u Hrvatskoj i u Srbiji i mislim da nemaju konačno rješenje. Da li naši mogu sami skontati nešto pametno ili će kao paraziti čekati da neko drugi riješi za njih ostaje da se vidi.

Zanimaju me vaše informacije... Ko zna nešto o ovome, a da nije kafanska priča?

Znači tačke potencijalnih problema su: stare diplome na fakultetima, stari magistri, stari doktori, magistarski i doktorski u toku i sl... U principu sve je problem osim čiste Bolonje koja je u toku... Fakulteti iako znaju da uvode ljude u probleme i izvlačenje još novca i dalje forsiraju upise na postdiplomske studije po starom planu i programu iako znaju da se ovaj track gasi...

Unaprijed zahvaljujem...

P.S. svrha teme je skupljanje informacija i konstruktivan razgovor. Nije mi cilj otvoriti raspravu i preseravanje trebali bi ili ne bi trebali i ova ili ona diploma je bolja.
Upravo obrnuto, nije problem u starim diplomama, vec novim- bolonjskim. Ko god je stekao diplomu/magistarski/doktorat po starom sistemu, stvar je cista ko suza - nema tu sta da se priznaje, vec je priznato. Ali problem je u bolonjskim diplomama: vecina fakulteta je uvela sistem 3+2 (batchelor/master). E sad kad studenti zavrse petu godinu po novom, trebali bi biti ko neki magistri (MSc npr.). Ali ti magistarski nisu ni blizu onih magistarskih po starom sistemu (koji su u vecini slucajeva trajali godinama). Slicno je i sa doktoratima: po novom ce se uvesti doktorski studij koji ce trajati tri godine. U sustini ce to biti da platis, polozis neke ispite (vecinom u vidu seminarskih radova) nesto napises i eto- doktor si. To opet nije ni D od starog doktorata. Problem je u tome sto bi nekako tu nepravdu trebalo ispraviti, pa da se u tituli jasno vidi ko je sta radio. Al s druge strane ne mozes ni ovim novim osporiti zvanja: il je magistar il nije. ne mozes mu reci da je polu-magistar. Problem nije rijesen, i ne zna se kako ce biti. Moguce je cak da razliciti fakulteti razlicito rijese ovaj problem (sto ipak nije u skladu sa osnovnim idejama bolonjske deklaracije).
Potpuno se slazem.

Dodacu jos par stvari buduci da sam malo upucen jer to i ja ganjam. Dakle, imao sam namjeru upisati postdiplomski na ETFu za stjecanje zvanja magistra. Ali, na ETFu mi rekose - nema toga. Dakle, polako ali sigurno nestaje i stari magistar.
Sa druge strane sto se naziva titula tice, nakon zavrsetka 5 godina po bolonji se dobija zvanje Master of Science a to nije isto sto i magistar. U stvari master je ekvivalent dipl. ing( Acronym Definition
DIPL.-ING. Diplom-Ingenieur (German equivalent of M.S. degree)). Dakle, nakon 5 godina bolonjci ce biti dipl. ing ili ekvivalent toga ali ce se zvati masteri of science.

Sto se tice doktorata konkretno ce se na ETFu primjenjivati sistem kakav se primjenjuje u Zagrebu -> upises doktorat po novom a stare diplome(dipl.ing) ce se ekvivalentirati sa master(ali to ne znaci da cemo biti magistri! magistar kao takav ne postoji po bolonji). Znaci sad u biti ce svi koji su zavrsili fax moci upisati doktorat po bolonji :D Bice doktora :D Naravno ti doktori nece biti ni D od "starih" doktora ali mislim da je to vise problem terminologije(koja koristi iste nazive za razlicite stepenice znanja Doktor po starom nije isto sto i Doktor po novom).
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#10

Post by amrica »

Meni niko nikad nije spomenuo mogucnost "nevazenja" moje stare diplome, za koju sam odrapila 4 godine, dok je po Bolonji 3 god
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#11 Re: Bolonja i stare diplome

Post by encian »

Forsaken wrote:
Maystor wrote:
ztluhcs wrote:U zadnje vrijeme se može čuti dosta govorkanja, informacija i dezinformacija o Bolonji, problemu priznavanja i bodovanja starih diploma, zakonu o visokom obrazovanju i sl... Svako priča svoju priču i na fakultetima postoji N varijanti mogućeg rješenja. Od ničega preko uvođenja hrvatskog sistema do kompletnog automatskog priznavanja...

Koliko sam ja upoznat ova priča je aktuelna i u Hrvatskoj i u Srbiji i mislim da nemaju konačno rješenje. Da li naši mogu sami skontati nešto pametno ili će kao paraziti čekati da neko drugi riješi za njih ostaje da se vidi.

Zanimaju me vaše informacije... Ko zna nešto o ovome, a da nije kafanska priča?

Znači tačke potencijalnih problema su: stare diplome na fakultetima, stari magistri, stari doktori, magistarski i doktorski u toku i sl... U principu sve je problem osim čiste Bolonje koja je u toku... Fakulteti iako znaju da uvode ljude u probleme i izvlačenje još novca i dalje forsiraju upise na postdiplomske studije po starom planu i programu iako znaju da se ovaj track gasi...

Unaprijed zahvaljujem...

P.S. svrha teme je skupljanje informacija i konstruktivan razgovor. Nije mi cilj otvoriti raspravu i preseravanje trebali bi ili ne bi trebali i ova ili ona diploma je bolja.
Upravo obrnuto, nije problem u starim diplomama, vec novim- bolonjskim. Ko god je stekao diplomu/magistarski/doktorat po starom sistemu, stvar je cista ko suza - nema tu sta da se priznaje, vec je priznato. Ali problem je u bolonjskim diplomama: vecina fakulteta je uvela sistem 3+2 (batchelor/master). E sad kad studenti zavrse petu godinu po novom, trebali bi biti ko neki magistri (MSc npr.). Ali ti magistarski nisu ni blizu onih magistarskih po starom sistemu (koji su u vecini slucajeva trajali godinama). Slicno je i sa doktoratima: po novom ce se uvesti doktorski studij koji ce trajati tri godine. U sustini ce to biti da platis, polozis neke ispite (vecinom u vidu seminarskih radova) nesto napises i eto- doktor si. To opet nije ni D od starog doktorata. Problem je u tome sto bi nekako tu nepravdu trebalo ispraviti, pa da se u tituli jasno vidi ko je sta radio. Al s druge strane ne mozes ni ovim novim osporiti zvanja: il je magistar il nije. ne mozes mu reci da je polu-magistar. Problem nije rijesen, i ne zna se kako ce biti. Moguce je cak da razliciti fakulteti razlicito rijese ovaj problem (sto ipak nije u skladu sa osnovnim idejama bolonjske deklaracije).
Potpuno se slazem.

Dodacu jos par stvari buduci da sam malo upucen jer to i ja ganjam. Dakle, imao sam namjeru upisati postdiplomski na ETFu za stjecanje zvanja magistra. Ali, na ETFu mi rekose - nema toga. Dakle, polako ali sigurno nestaje i stari magistar.
Sa druge strane sto se naziva titula tice, nakon zavrsetka 5 godina po bolonji se dobija zvanje Master of Science a to nije isto sto i magistar. U stvari master je ekvivalent dipl. ing( Acronym Definition
DIPL.-ING. Diplom-Ingenieur (German equivalent of M.S. degree)). Dakle, nakon 5 godina bolonjci ce biti dipl. ing ili ekvivalent toga ali ce se zvati masteri of science.

Sto se tice doktorata konkretno ce se na ETFu primjenjivati sistem kakav se primjenjuje u Zagrebu -> upises doktorat po novom a stare diplome(dipl.ing) ce se ekvivalentirati sa master(ali to ne znaci da cemo biti magistri! magistar kao takav ne postoji po bolonji). Znaci sad u biti ce svi koji su zavrsili fax moci upisati doktorat po bolonji :D Bice doktora :D Naravno ti doktori nece biti ni D od "starih" doktora ali mislim da je to vise problem terminologije(koja koristi iste nazive za razlicite stepenice znanja Doktor po starom nije isto sto i Doktor po novom).
mala ispravka, nakon tri godine na etf-u ili ekonomiji i 2 godine tog mastera bit ces master of engeneering odnosno master of economics. to je zamisljeno da ne bude profesorske i naucne, nego prakticne orjentacije. ovi do sada masteri su biti za master of science, usmjereni na nauku i profesorovanje. doktorat je iskljucivo doctor of philosophy, tj nadogradnja na master of science. ne znam da li ovi sa master of engineering/economics mogu na doktorat ili ne.

uglavnom, mojoj su jaranici neki dan priznali sve i jedan ispit, a samim tim i diplomu, poljoprivrednog fakulteta u sarajevu i uredno joj izdali diplomu na njemaskom. meni su priznali moju ekonomiju kad sam se upisivala na master u japanu.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#12

Post by ztluhcs »

Amrice, nije problem da li va¾e ili ne...

Diplome va¾e - kvaka je u (poku¹aju) kompenzacije ljudima koji su zavr¹ili po starom sistemu i igranka sa izrazima:
mr. eng, mr. sci, dipl. ing, polaganju razlika predmeta/ispita, automatskom priznavanju titula
...

P.S. Na ETF-u æe izgleda ipak biti konkursa za pd po starom planu i programu... Zavisi koga pita¹ takvu informaciju i dobije¹... Ovo je naravno sve nezvanièna prièa...
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#13

Post by Miki123 »

Ja cuo da do 2014. stari sistem vise nece postojati nikako! Vjerovatno ce do te godine i svi postdiplomski po starom sistemu morati biti gotovi.
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#14

Post by Maystor »

amrica wrote:Meni niko nikad nije spomenuo mogucnost "nevazenja" moje stare diplome, za koju sam odrapila 4 godine, dok je po Bolonji 3 god
Nema takve mogucnosti. Tvoja diploma je cista ko suza (uz pretpostavku da nisi na apejronu studirala).
Bez obzira sta ce na kraju pisati na diplomama, trziste ce ipak znati razlikovati stvari; vec sada postoje ljudi, vlasnici firmi, koji izrazavaju sumnju u kvalitet bolonjskih studenata. Npr. nekada je bilo tesko studirati tehnicke fakultete, moralo se dobro raditi za svaki ispit. Danas i moja nana moze zavrsiti ETF po bolonjskom sistemu.
Ja ne kazem da treba biti kako je bilo prije, ali tek ce vrijeme pokazati da li smo dobili ili izgubili uvodjenjem ovog novog sistema.
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#15

Post by Maystor »

ztluhcs wrote:Amrice, nije problem da li važe ili ne...

Diplome važe - kvaka je u (pokušaju) kompenzacije ljudima koji su završili po starom sistemu i igranka sa izrazima:
mr. eng, mr. sci, dipl. ing, polaganju razlika predmeta/ispita, automatskom priznavanju titula
...

P.S. Na ETF-u će izgleda ipak biti konkursa za pd po starom planu i programu... Zavisi koga pitaš takvu informaciju i dobiješ... Ovo je naravno sve nezvanična priča...
Situacija je za sada potpuno nejasna, ali nesto ce se morati rijesiti. Morace postojati neke prelazne odredbe. Nedavno je Seleskovic (sekretar rektorata univerziteta u sarajevu) izjavio u avazu da vise nema prijava doktorata po starom. Ali ja sam vec nacuo da ce ih ipak biti. Kako sada stvari stoje, doktorski studij ce vjerovatno poceti sk. 2010/11 g. Ne moze postojati vakuum od tri godine. Kada bi doktorati "stali" do 2011. mnogi asistenti bi izgubili posao, zbog nenapredovanja. Nesto ce se morati rijesiti po tom pitanju, ali za sada cak ni rektorat pojma nema kako.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#16

Post by ztluhcs »

Maystor wrote:
ztluhcs wrote:Amrice, nije problem da li va¾e ili ne...

Diplome va¾e - kvaka je u (poku¹aju) kompenzacije ljudima koji su zavr¹ili po starom sistemu i igranka sa izrazima:
mr. eng, mr. sci, dipl. ing, polaganju razlika predmeta/ispita, automatskom priznavanju titula
...

P.S. Na ETF-u æe izgleda ipak biti konkursa za pd po starom planu i programu... Zavisi koga pita¹ takvu informaciju i dobije¹... Ovo je naravno sve nezvanièna prièa...
Situacija je za sada potpuno nejasna, ali nesto ce se morati rijesiti. Morace postojati neke prelazne odredbe. Nedavno je Seleskovic (sekretar rektorata univerziteta u sarajevu) izjavio u avazu da vise nema prijava doktorata po starom. Ali ja sam vec nacuo da ce ih ipak biti. Kako sada stvari stoje, doktorski studij ce vjerovatno poceti sk. 2010/11 g. Ne moze postojati vakuum od tri godine. Kada bi doktorati "stali" do 2011. mnogi asistenti bi izgubili posao, zbog nenapredovanja. Nesto ce se morati rijesiti po tom pitanju, ali za sada cak ni rektorat pojma nema kako.
Pa problem je u tome ¹to se ljudima nudi opcija postdiplomskog studija na naèin:

"Stari vam ko¹ta 10K. On se ne pika vi¹e. Po¹to ne bi htjeli da stvorimo rupu eto vi upi¹ite. Ne znamo kako æemo vam priznati. Ne znamo da li æemo vam priznati. Ne znamo koliko æe dodatno ko¹tati ako vam priznamo kao dio sljedeæeg stepena. Ne znamo koliko æe vremenski biti priznato za sljedeæi stepen a koliko morate domiriti. Ne znamo da li æete morati raditi magistarski rad. Ne znamo da li se to raèuna kao prvi dio sljedeæeg stepena pod drugim imenom - da se ne gubi vrijeme. Ali znamo da sad ko¹ta 10K - molimo vas uplatite. Ne brinite - samo uplatite.".
Last edited by ztluhcs on 15/10/2007 16:53, edited 1 time in total.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#17

Post by danas »

pa pobogu, kako su druge drzave to rijesile?
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#18

Post by ztluhcs »

danas wrote:pa pobogu, kako su druge drzave to rijesile?
Ne znam al ono staro je XYZ $ :D Ne sekiraj se...
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#19

Post by WizzardFromBOZ »

ovo je plaho interesantna tema...
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#20

Post by amrica »

moj susjed na moru, inace iz zg, zavrsio ekonomski management po bolonji 3 godine i jos 2 godine tzv magistarskog, dobio posao u T-Comu sa tom diplomom. Znaci u Croatiji vaze diplome
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#21

Post by pitt »

amrica wrote:moj susjed na moru, inace iz zg, zavrsio ekonomski management po bolonji 3 godine i jos 2 godine tzv magistarskog, dobio posao u T-Comu sa tom diplomom. Znaci u Croatiji vaze diplome
gdje je cro a gdje mi :D:D treba vidjeti kako je u zimbabveu :D:D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#22

Post by tranquil »

Ok, pa zna li neko sada koja je zvanična pozicija za npr. nekoga ko je diplomirao po starom sistemu, a sada želi da upiše postdiplomski (koji još nije po Bolonji). Hoće li mu to biti priznato i u budućnosti i kako, da li će se titule razlikovati, da li će biti polaganja dodatnih ispita i sl.

Ili je bolje sačekati par godina i upisati postdiplomski po Bolonji, što opet otvara novi set pitanja, da li će biti u goroj poziciji od onih koji su dodiplomski završili po Bolonji ?

Da li neko barem zna gdje se mogu dobiti odgovori na ova pitanja, a da se pri tome može pouzdati u te odgovore ?
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#23

Post by Maystor »

tranquil wrote:Ok, pa zna li neko sada koja je zvanična pozicija za npr. nekoga ko je diplomirao po starom sistemu, a sada želi da upiše postdiplomski (koji još nije po Bolonji). Hoće li mu to biti priznato i u budućnosti i kako, da li će se titule razlikovati, da li će biti polaganja dodatnih ispita i sl.

Ili je bolje sačekati par godina i upisati postdiplomski po Bolonji, što opet otvara novi set pitanja, da li će biti u goroj poziciji od onih koji su dodiplomski završili po Bolonji ?

Da li neko barem zna gdje se mogu dobiti odgovori na ova pitanja, a da se pri tome može pouzdati u te odgovore ?
Hoce, bice mu priznato, nece morati nista dodatno polagati, a titula mu moze biti samo vrijednija od buducih bolonjskih, nikako manje vrijedna. Ali problem je to sto se ti programi gase. Bilo je najavljeno da od ove godine vise nece biti postdiplomskih studija po starom, kao ni prijave doktorata. Ipak se ispostavilo da ce ih biti: neki fakulteti upravo upisuju kandidate za magistarski (po starom, naravno), a vjerovatno ce proci i prijave doktorata. Ko upise magistarski ili prijavi doktorat - miran je (dok ne prekoraci zakonski rok). Medjutim, pitanje je dokle ce to trajati. Mozda vec naredne godine to sve bude obustavljeno, i da se za sve to ceka na bolonju.
Da li se isplati cekati na novi sistem? Pa zavisi da li vam se zuri. Ovaj drugi stepen bolonje (nazovimo ga MSc) krece iduce godine. Po mom misljenju, ako vam bas nije hitno, mozete sacekati. Bice lakse zavrsiti to, nego ovaj "tradicionalni". Teoretski se moze desiti da morate nesto polagati, ako ste zavrsili po starom sistemu, a hocete MSc po novom. Kazem teoretski, jer sam ucestvovao u izradi planova za novi sistem, i na mom fakultetu nista specijalno nije dodano, uglavnom su se kresali stari programi, pa ako je neko vec dipl. ing. ne vidim sta bi to morao polagati da nastavi MSc po bolonjskom. Ali konacni pravilnici jos nisu doneseni. Sve su ovo nagadjanja, dok se ne donosu novi zakoni i pravilnici, nema definitivnih odgovora na ova pitanja.
saljah
Posts: 17
Joined: 25/07/2007 14:11

#24

Post by saljah »

Zakonom se mora regulisati da se sadasnje zvanje diplomca izjednaci sa zvanjem mastera i to je jedino rjesenje.Po kojima svi oni koji su zavrsili fakultet po starom sistemu nece biti osteceni.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#25

Post by tranquil »

Maystor wrote: Hoce, bice mu priznato, nece morati nista dodatno polagati, a titula mu moze biti samo vrijednija od buducih bolonjskih, nikako manje vrijedna. Ali problem je to sto se ti programi gase. Bilo je najavljeno da od ove godine vise nece biti postdiplomskih studija po starom, kao ni prijave doktorata. Ipak se ispostavilo da ce ih biti: neki fakulteti upravo upisuju kandidate za magistarski (po starom, naravno), a vjerovatno ce proci i prijave doktorata. Ko upise magistarski ili prijavi doktorat - miran je (dok ne prekoraci zakonski rok). Medjutim, pitanje je dokle ce to trajati. Mozda vec naredne godine to sve bude obustavljeno, i da se za sve to ceka na bolonju.
Da li se isplati cekati na novi sistem? Pa zavisi da li vam se zuri. Ovaj drugi stepen bolonje (nazovimo ga MSc) krece iduce godine. Po mom misljenju, ako vam bas nije hitno, mozete sacekati. Bice lakse zavrsiti to, nego ovaj "tradicionalni". Teoretski se moze desiti da morate nesto polagati, ako ste zavrsili po starom sistemu, a hocete MSc po novom. Kazem teoretski, jer sam ucestvovao u izradi planova za novi sistem, i na mom fakultetu nista specijalno nije dodano, uglavnom su se kresali stari programi, pa ako je neko vec dipl. ing. ne vidim sta bi to morao polagati da nastavi MSc po bolonjskom. Ali konacni pravilnici jos nisu doneseni. Sve su ovo nagadjanja, dok se ne donosu novi zakoni i pravilnici, nema definitivnih odgovora na ova pitanja.
Ako sam dobro razumio boldirano, već od iduće godine (dakle recimo februar kada bude upis na postdiplomski na mom fakultetu) mogu izabrati postdiplomski po Bolonji i neću imati problema ?

S druge strane, ako i ne bude toga, nego "klasični" postdiplomski, imaću nekoliko godina "fore" da ga završim - neko je čini mi se pomenuo 2014. I ova informacija mi je dosta korisna.

Hvala na odgovorima, sada mi je jasnije i malo mi je i lakše, jer baš sada odlučujem da li ću upisati postdiplomski ili ne.
Post Reply