Matematika - ljubav izmedju tacke i linije

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Da li volite matematiku?

Da
34
67%
Ne
17
33%
 
Total votes: 51

nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#1 Matematika - ljubav izmedju tacke i linije

Post by nausnica »

Da li ste znali da su vecina evropskih jezika matrix funkcija Latinskog i sadrzavaju 1-3 transpoziciju kako god okrenes? 8-)

Matematika je umjetnost jednostavnosti i univerzalni jezik. Sve zivo moze biti opisano matematikom. Za sve ljubitelje matematike, evo jedan sladak crtani iz 60-tih, o romansi izmedju linije i tacke tokom konzervativne ere americkog drustva:

“The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics”
http://www.youtube.com/watch?v=OGh97__-uLA

Koga interesuje, nek pogleda jos i ovo:

Flatland, by E. A. Abbott, 1884
http://www.ibiblio.org/eldritch/eaa/FL.HTM

kao i sjajna stranica o 10-toj dimenziji:
http://www.tenthdimension.com/medialinks.php
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#2

Post by nausnica »

Sta je ovo? Gdje ste ljubitelji naj nauke? :?
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#3

Post by nausnica »

Cccc.....
FX1
Posts: 138
Joined: 01/08/2005 17:28

#4

Post by FX1 »

interesantno.
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#5

Post by nausnica »

Konacno jos jedan ljubitelj matematickih znanosti :-D
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#6

Post by atko »

nausnica wrote:Sta je ovo? Gdje ste ljubitelji naj nauke? :?
Evo nas tu smo :) :-D

Jesi li mozda citala knjigu "papagajeva teorema" ? :)
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#7

Post by nausnica »

Jok ja. Pricaj.
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#8

Post by nausnica »

A jeste li gledali ovaj Disnijev filmic: "Donald in Mathmagic Land"?

Obavezno za malu raju i odrasle!!!

http://www.imdb.com/title/tt0052751/
User avatar
niskoprofilni
Posts: 344
Joined: 17/12/2006 04:12
Location: Canada

#9

Post by niskoprofilni »

NeJma na(h)uke bez MatemOtike :D
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#10

Post by nausnica »

matemOtika ti je meni ti najtijedraza naHuka
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#11

Post by Citizen-X »

Ja bih ipak replicirao i rekao da se neke pojave u prirodi ne mogu objasniti tek tako matematicki - citaj - natprirodne pojave. Neke da.

Kada spominjemo matematiku u svjetlu mjeseca Ramazana, ukljucuje se pojam logike tako da sam razmisljao o jednoj cinjenici iz Islama gdje se kaze:

"Melek Dzebrail obidje svakog svog roba za Lejletu-l-Kadr"

Onako gledajuci zvuci smijesno i nemoguce - medjutim ako to gledamo kroz prizmu cinjenice da su meleci - andjeli stvoreni od svjetlosti i ako znamo da je brzina svjetlosti 300000km/s onda je to sasvim normalna cinjenica.

Eto tek da malo dam kontribucije na temu....
zmijaIzmaj
Posts: 2574
Joined: 12/08/2006 13:28

#12

Post by zmijaIzmaj »

Citizen-X wrote:
niskoprofilni wrote:NeJma na(h)uke bez MatemOtike :D
Ja bih ipak replicirao i rekao da se neke pojave u prirodi ne mogu objasniti tek tako matematicki - citaj - natprirodne pojave.

Kada spominjem matematiku ukljucuje se pojam logike tako da sam razmisljao o jednoj cinjenici iz Islama gdje se kaze:

"Melek Dzebrail obidje svakog svog roba za Lejletu-l-Kadr"

Onako gledajuci zvuci smijesno i nemoguce - medjutim ako to gledamo kroz prizmu cinjenice da su meleci - andjeli stvoreni od svjetlosti i ako znamo da je brzina svjetlosti 300000km/s onda je to sasvim normalna cinjenica.

Eto tek da malo dam kontribucije na temu....
te pojave se ne mogu objasniti niti jednom naukom...
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#13

Post by basta sljezove boje »

Kvadrat nad hipotenuzom,to zna svako dete,jednak je zbiru kvadrata nad obe katete

:-D
enes-s
Posts: 504
Joined: 24/08/2007 11:16
Location: Bojmunte - Livanjsko Polje, mercedes SLK Turbo Indžekšn, jambolija na volanu.

#14

Post by enes-s »

Baštice, znaš da te volim kad pričaš tako. Dobro ti stoji. Jesi za kavicu? :D
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#15

Post by FFK as Lucy01 »

zmijaIzmaj wrote:
Citizen-X wrote:
niskoprofilni wrote:NeJma na(h)uke bez MatemOtike :D
Ja bih ipak replicirao i rekao da se neke pojave u prirodi ne mogu objasniti tek tako matematicki - citaj - natprirodne pojave.

Kada spominjem matematiku ukljucuje se pojam logike tako da sam razmisljao o jednoj cinjenici iz Islama gdje se kaze:

"Melek Dzebrail obidje svakog svog roba za Lejletu-l-Kadr"

Onako gledajuci zvuci smijesno i nemoguce - medjutim ako to gledamo kroz prizmu cinjenice da su meleci - andjeli stvoreni od svjetlosti i ako znamo da je brzina svjetlosti 300000km/s onda je to sasvim normalna cinjenica.

Eto tek da malo dam kontribucije na temu....
te pojave se ne mogu objasniti niti jednom naukom...
samo da te demantujem...Si-Fi :D
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#16

Post by forUMASH »

Citizen-X wrote:"Melek Dzebrail obidje svakog svog roba za Lejletu-l-Kadr"

Onako gledajuci zvuci smijesno i nemoguce - medjutim ako to gledamo kroz prizmu cinjenice da su meleci - andjeli stvoreni od svjetlosti i ako znamo da je brzina svjetlosti 300000km/s onda je to sasvim normalna cinjenica.
.....jes'....al' ako uzmemo u obzir cinjenicu da Muslimani nisu ogledala i da ne reflektuju svijetlost saljuci je na sljedeceg, teorija ti pada u vodu..... :D
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#17

Post by Tesssa »

Moja sreca kad skontam da nemam u zivotu vise doticaja s matematikom je nemjerljiva :D :D :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#18

Post by pitt »

A tek ALternativne nauke.....pod okriljem dr mr spec prof prim Semira Ef. Osmanagica (Indiana Sem) :-D
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#19 Re: Matematika - ljubav izmedju tacke i linije

Post by Jara »

nausnica wrote:Da li ste znali da su vecina evropskih jezika matrix funkcija Latinskog i sadrzavaju 1-3 transpoziciju kako god okrenes? 8-)
Da! :) Omiljena mi je knjiga Vladimira Devidea "Zanimljiva matematika" ( autor je sam po sebi zanimljiv i bez matematike :) ).
O boldiranom pojma nemam :D , pa te molim da, ako možeš, ukratko objasniš o čemu se radi, ako ne, da daš upute za link...
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#20 Re: Matematika - ljubav izmedju tacke i linije

Post by nausnica »

Jara wrote:
nausnica wrote:Da li ste znali da su vecina evropskih jezika matrix funkcija Latinskog i sadrzavaju 1-3 transpoziciju kako god okrenes? 8-)
Da! :) Omiljena mi je knjiga Vladimira Devidea "Zanimljiva matematika" ( autor je sam po sebi zanimljiv i bez matematike :) ).

O boldiranom pojma nemam :D , pa te molim da, ako možeš, ukratko objasniš o čemu se radi, ako ne, da daš upute za link...
Naravski. Ovdje imas sve fino objasnjeno: http://en.wikipedia.org/wiki/Matrix_function
_ambassador
Posts: 1102
Joined: 05/09/2006 17:51
Location: kaj ima lima

#21

Post by _ambassador »

ja sam davno bio na drzavnom takmicenju iz matematike :oops: ili 8-)

kada budem star i imao puno slobodnog vremena sve sto nisam uspio savladati u matematici ce biti savladano :-) :D

mene i fizika pravo zanima. samo neznam zasto ovo govorim :D mozda sam pod uticajem neceg pa se ne razumijem bas najbolje :D:D
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#22

Post by lady midnight »

forUMASH wrote:
Citizen-X wrote:"Melek Dzebrail obidje svakog svog roba za Lejletu-l-Kadr"

Onako gledajuci zvuci smijesno i nemoguce - medjutim ako to gledamo kroz prizmu cinjenice da su meleci - andjeli stvoreni od svjetlosti i ako znamo da je brzina svjetlosti 300000km/s onda je to sasvim normalna cinjenica.
.....jes'....al' ako uzmemo u obzir cinjenicu da Muslimani nisu ogledala i da ne reflektuju svijetlost saljuci je na sljedeceg, teorija ti pada u vodu..... :D
nemoj tako, evo ti nas sve obasjavash :lol: ko sunce zharko :lol: aj majko draga, oplakah :lol: :lol: :lol:
zmijaIzmaj
Posts: 2574
Joined: 12/08/2006 13:28

#23 Re: Matematika - ljubav izmedju tacke i linije

Post by zmijaIzmaj »

nausnica wrote:
Jara wrote:
nausnica wrote:Da li ste znali da su vecina evropskih jezika matrix funkcija Latinskog i sadrzavaju 1-3 transpoziciju kako god okrenes? 8-)
Da! :) Omiljena mi je knjiga Vladimira Devidea "Zanimljiva matematika" ( autor je sam po sebi zanimljiv i bez matematike :) ).

O boldiranom pojma nemam :D , pa te molim da, ako možeš, ukratko objasniš o čemu se radi, ako ne, da daš upute za link...
Naravski. Ovdje imas sve fino objasnjeno: http://en.wikipedia.org/wiki/Matrix_function
nema tu nista fino objasnjeno :D :D nego nam pojasni...mislim, znam sta je transponovana matrica, nego sta su elementi matrice jezika u ovom slucaj... slova?
zmijaIzmaj
Posts: 2574
Joined: 12/08/2006 13:28

#24

Post by zmijaIzmaj »

forUMASH wrote:
Citizen-X wrote:"Melek Dzebrail obidje svakog svog roba za Lejletu-l-Kadr"

Onako gledajuci zvuci smijesno i nemoguce - medjutim ako to gledamo kroz prizmu cinjenice da su meleci - andjeli stvoreni od svjetlosti i ako znamo da je brzina svjetlosti 300000km/s onda je to sasvim normalna cinjenica.
.....jes'....al' ako uzmemo u obzir cinjenicu da Muslimani nisu ogledala i da ne reflektuju svijetlost saljuci je na sljedeceg, teorija ti pada u vodu..... :D
bitno je da imas izvor svjetlosti i funkciju raspodjele :P ne trebaju ti ogledala :oops: :D
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#25

Post by Simply_Red »

znas sta meni je matematika u teoriji predivna, al sam ofulio one osnovne principe i sad niss ne mogu da shvatim
Post Reply