poslovna/visha shkola u sarajevu - gdje, shta, kako?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#1 poslovna/visha shkola u sarajevu - gdje, shta, kako?

Post by Lisac »

trebam informacije o mogucnostima koje postoje da se u ovom gradu upishe neka vrsta poslovne ili vishe shkole. menadzhment, informatika ili finansije.

ukoliko neko zna gdje se mogu dobiti informacije o programima, trajanju semestara, predavanjima, cijenama bio bih jako zahvalan.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#2

Post by debela »

znam samo za poslovnu skolu u okviru ekonomije. valjda je nisu ukinuli sa uvodjenjem bolonje. probaj http://www.efsa.unsa.ba/ef/
tigris
Posts: 3670
Joined: 25/01/2005 14:21
Location: sarajevo

#3

Post by tigris »

koliko znam, menagement ( to je popularan naziv) odnosno poslovna skola je na ekonomiji.......ja sam to zavsila al davno.....to je u moje vrijeme trajalo dvije godine i imalo je komercijalni informaticki i racunovodstveni smjer.........predavanja nisu bila obavezna, semestar je trajao isto kao i kod studenata ekonomije, cijena je bila 1000 KM po godini i moglo se uplatiti u dvije rate.....sad ne znam kakve su cijene........i ostali uslovi.......kad zavrsis dobijes dipolmu ekonomiste a kod ekonomije si diplomirani ekonomista.......

tako.... :D
Simplay
Posts: 52
Joined: 09/04/2007 20:25

#4

Post by Simplay »

Da, na ekonomiji imaju dva smjera, EiM (ekonomija i menadzment) i VPS (visoka poslovna skola). Upis je moguc kao redovan, paralelan ili vanredan student (distance learning). Skolovanje je uskladeno s "Bolonjskim procesom"... Vise informacija mozes naci na stranici ekonomskog fakulteta (link u postu iznad).
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#5

Post by Lisac »

hvala debs. prob'o sam vec.

Poslovna akademija je organizaciona jedinica Fakulteta čija je misija organiziranje i izvođenje kurseva kraćeg formata (jednodnevni, dvodnevni, sedmični, dvo-sedmični) namjenjenih za obrazovanje i stručno usavršavanje preduzetnika i poslovnih ljudi u najširem spektru. Poslovna akademija je razvila veći broj različitih kurseva, a posebno su popularni kursevi iz oblasti strateškog menadžmenta, marketinga, menadžmenta ljudskih resursa i izrade biznis planova. Pored toga, za potrebe bosanskohercegovačkih poslovnih subjekata Poslovne akademije organizira odgovarajuće, potrebama datih poslovnih subjekta prilagođene kurseve koje imaju za cilj daljnje unapređenje znanja i sposobnosti njihovih menadžera i zaposlenika u različitm poslovnim oblastima.

Poslova akademija u okviru zasebnog centra organizuje kurseve za učenje poslovnog engleskog jezika za sve nivoe potrebnog znanja i više specifičnih oblasti biznisa kao što su spoljna trgovina, bankarstvo, informatika, finansije i druge.



pa sam tako nakon jedno pola sata bezuspjeshnog povrshnog traganja za informacijama na netu odluchio da priupitam "sveznalishte" :D :D
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#6

Post by debela »

ja kliknuh na ovaj mba http://www.efsa.unsa.ba/ef/index.php?op ... Itemid=316 ali kad procitah ovo "Cijena studija iznosi 18.000 KM, uz dinamiku plaćanja: 7.200 KM prilikom upisa u prvi semestar, 5.400 KM upisom drugog semestra i 5.400 KM uz upis trećeg semestra. Polaznicima stoji na raspolaganju i mogućnost kreditiranja od strane određenih banaka sa kojima je Fakultet postigao dogovor."

:run:
hejter
Posts: 177
Joined: 04/07/2006 15:59

#7 Re: poslovna/visha shkola u sarajevu - gdje, shta, kako?

Post by hejter »

Lisac wrote:trebam informacije o mogucnostima koje postoje da se u ovom gradu upishe neka vrsta poslovne ili vishe shkole. menadzhment, informatika ili finansije.

ukoliko neko zna gdje se mogu dobiti informacije o programima, trajanju semestara, predavanjima, cijenama bio bih jako zahvalan.
Ja sam zavrsio Poslovnu skolu na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu tj. visu (menadzment, popularnije). E, sad vidi na fakultetu se raspitaj sta i kako, najbolje je tako. Skoro sam zavrsio ali ova bolonja je nesto promijenila tu, mislim...
papahet
Posts: 26
Joined: 20/04/2007 12:40
Location: Bulevar
Contact:

#8

Post by papahet »

To je ipak postdiplomskij studij...
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#9

Post by Lisac »

hvala tigris, hvala simplay. potrudio sam se da pronadjem shto me interesira na efsa.ba no nije mi poshlo za rukom. najblizhe shto sam pronashao je nastavni planza 2001/2002 i to za 4-godishnji i 2-godishnji studij. no bojim se da je malo "outdated"

ovo je ono shto me interesira
na ekonomiji imaju dva smjera, EiM (ekonomija i menadzment) i VPS (visoka poslovna skola). Upis je moguc kao redovan, paralelan ili vanredan student (distance learning)
plus cijene i eventualno program studiranja po semestrima, no izgleda da ili ja ne znam trazhiti ili to na web-stranici EF-a nije moguce naci.

anyway hvala josh jednom za informacije
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#10

Post by prleitihi »

ovi studenti hoće sve na gotovo.. :oops::D:D
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#11

Post by Lisac »

halo zhurnalista :D ne sumnjam da dobro gadjash :D no meta ti je pogreshna :D :D ja sam sretno neobrazovan i nemam namjeru to mjenjati :D :D :D a da studenti sve hoce na gotovo, hoce :D
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#12

Post by prleitihi »

žurnalista (diplomirani..:oops::D )..nije nikog imentovo.. :D ..šta se lišpa odmah.. 8-):D ..k'o da je bruka biti student.. :oops: ..ha ja..i sam sam (ovo sam ponavljam..u slučaju da nisi obrisao cvike..:oops::D ) nekad davno.. :oops: ..bio.. :D:D
bianconero
Posts: 126
Joined: 04/02/2007 01:59

#13

Post by bianconero »

tigris wrote:koliko znam, menagement ( to je popularan naziv) odnosno poslovna skola je na ekonomiji.......ja sam to zavsila al davno.....to je u moje vrijeme trajalo dvije godine i imalo je komercijalni informaticki i racunovodstveni smjer.........predavanja nisu bila obavezna, semestar je trajao isto kao i kod studenata ekonomije, cijena je bila 1000 KM po godini i moglo se uplatiti u dvije rate.....sad ne znam kakve su cijene........i ostali uslovi.......kad zavrsis dobijes dipolmu ekonomiste a kod ekonomije si diplomirani ekonomista.......

tako.... :D
valjda ako zavrsisis
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#14

Post by debela »

evo lija opste informacije o tim smjerovima http://www.efsa.unsa.ba/ef/index.php?op ... Itemid=150

a onda dole cijela brosura u pdf-u. nastavni plan http://www.efsa.unsa.ba/ef/dokumenti/tpd/P28.pdf

ostalo klikaj sam :D
Simplay
Posts: 52
Joined: 09/04/2007 20:25

#15

Post by Simplay »

Lisac wrote:hvala tigris, hvala simplay. potrudio sam se da pronadjem shto me interesira na efsa.ba no nije mi poshlo za rukom. najblizhe shto sam pronashao je nastavni planza 2001/2002 i to za 4-godishnji i 2-godishnji studij. no bojim se da je malo "outdated"

ovo je ono shto me interesira
na ekonomiji imaju dva smjera, EiM (ekonomija i menadzment) i VPS (visoka poslovna skola). Upis je moguc kao redovan, paralelan ili vanredan student (distance learning)
plus cijene i eventualno program studiranja po semestrima, no izgleda da ili ja ne znam trazhiti ili to na web-stranici EF-a nije moguce naci.

anyway hvala josh jednom za informacije

Na straici imaju sve informacije, ali treba pratiti redovno. Neko ko dodje prvi put ne moze se bas snaci...
Koliko ja znam, to ti ide ovako:
Raspise se konkurs za prijem studenata na prvu godinu studija. Ti imas dvije mogucnosti.

1. Prijaviti se za vanredan studij, odnosno DL studij koji kosta 2000 KM za godinu dana.
Sve materijle dobijas preko web stranice za dl studente dl.efsa.unsa.ba. Ispite polazes "in class".

DL studenti ne polazu prijemni ispit.

2. Prijaviti se kao redovan/paralelan student. Potencijalni studenti polazu prijemni i onda ih rangiraju prema ostvarenom uspjehu na prijemnom i prema rezultatima iz srednje skole...
Oni koji su u gornjem dijelu rang liste upisuju zeljeni smjer kao redovni studenti. Oni koji su u srednjem dijelu liste upisuju se kao paralelni.
Razlika u pojmovima redovan/paralelan je u finansiranju. Redovni studenti su sponzorirani, pa ne placaju skolovanje, osim nekih 100 maraka upisnih materijala, clanskih kartica isl. Paralelni studenti snose samostalno troskove studiranja, tako da ih godina izadje nesto preko 1000 KM.

Oni koji su polozili prijemni, a ipak se nalaze u donjm dijelu rang liste mogu se upisati kao DL studenti ukoliko zele, bas kao i oni koji nisu polozili prijemni.
Nakon drugog roka za upis, nisam siguran da li je moguce upisati DL studij...


Smjerovi koje mozes birati su, kao sto sam vec napisao, VPS i EiM.
Razlika na prvoj godini je u matematici. Razlika u starijim godinama je u svega nekoliko predmeta, a razlika za onog ko zavrsi je u tituli.
Sa VPS postaje se ekonomist, a sa EiM dobija se akademsko zvanje.
Postdiplomski se moze upisati samo nakon zavrsenog EiM.

Smjer EiM je zajednicki smjer i kao takav odrzava se do druge godine. Tada se bira jedan od smjerov ili E-ekonomija ili M-menadzment.


Sto se tice programa studiranja po semestrima, to potrazi na stranici faksa, ja ne znam napamet.
U prvoj godini as sljedece predmete:

Prvi semestar
Ekonomika preduzeća
Matematika za ekonomiste *samo za EiM
Poslovna informatika
Poslovno pravo
Preduzetništvo *samo za VPS
Uvod u ekonomiju

Drugi semestar
Tjelesni odgoj
Menadžment *samo za EiM
Makroekonomija
Marketing
Menadžerska ekonomija *samo za VPS
Mikroekonomija
Organizacija *samo za VPS
Poslovna statistika *samo za VPS
Statistika u ekonomiji i menadžmentu *samo za EiM

Eto, nadam se da sam pomogao. Ako bude jos sta trebalo, koristi PP.
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#16

Post by Lisac »

debs, simplay :thumbup: hvala,

ovo sam otprilike i sam pronashao. ono shto me interesuje a shto nisam nashao je da li na ekonomiji josh uvijek postoji ono shto oni zovu dvogodishnji studij. peretpostavljam da postoji obzirom da se nalazi na web-stranici :D ako postoji onda bih imao josh jedno pitanje, da li DL studenti pored polaganja ispita "in class" takodjer imaju i neka predavanja "in class" ili se sve odvija po sistemu nauchi sam?

HVALA again
Simplay
Posts: 52
Joined: 09/04/2007 20:25

#17

Post by Simplay »

Prvo pitanje: Dvogodisnji studij nema - svi studiji su trogodisnji

Drugo pitanje: DL studenti slusaju "in class" predavanja u dvije sedmice. Dvije sedmice se dolazi na fakultet radi polaganja ispita. Znaci, ukupno 4 sedmice treba dolaziti na fakultet. Sva predavanja i ispiti su u popodnevnim terminima ili subotom...
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#18

Post by Lisac »

tnx, evo upravo listam ovaj info-pack i vidim da su prekrojili studijske programe i sad su svi "shatro" bologna-based.
Simplay
Posts: 52
Joined: 09/04/2007 20:25

#19

Post by Simplay »

Ekonomski fakultet je poprilicno "Bologna based". Mnogo vise od bilo kojeg drugog fakulteta. Ovo govorim iz vlastitog iskustva. Studirao sam 4 razlicita fakulteta u BiH... :-)
tigris
Posts: 3670
Joined: 25/01/2005 14:21
Location: sarajevo

#20

Post by tigris »

bianconero wrote:
tigris wrote:koliko znam, menagement ( to je popularan naziv) odnosno poslovna skola je na ekonomiji.......ja sam to zavsila al davno.....to je u moje vrijeme trajalo dvije godine i imalo je komercijalni informaticki i racunovodstveni smjer.........predavanja nisu bila obavezna, semestar je trajao isto kao i kod studenata ekonomije, cijena je bila 1000 KM po godini i moglo se uplatiti u dvije rate.....sad ne znam kakve su cijene........i ostali uslovi.......kad zavrsis dobijes dipolmu ekonomiste a kod ekonomije si diplomirani ekonomista.......

tako.... :D
valjda ako zavrsisis
valjda ako zavrsis
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#21

Post by Lisac »

tigris legendo :D :D

simplay, jeste ekonomija jako dobro organizirana (mozhda i ponajbolje u BiH od ovih "drzhavnih" fakulteta) no pricha o bologni je neshto sasvim drugo. u ovoj drzhavi trenutno ne postoji nijedan politichar (na vlasti), a bogami ne vjerujem da ima vishe od 2 profesora i mozhda 3 studenta koji znaju pobrojati samo principe bologne a primjeni istih da ne pricham. da to nije tako vjerovatno ne bi BiH u implementaciji deklaracije, prema bologna-reportu koji je predstavljen na nedavno (mislim pije 2 sedmice) odrzhanoj konferenciji u Londonu, bila na 3 mjestu odozdo na listi zemalaj potpisnica. to shto je ekonomija uvela ECTS je takodjer lijepo ali ECTS ima smisla jedino ako se primjenjuje koordinirano na svim univerzitetima u zemlji (barem ovim drzhavnim), inache je smijeshan jer trenutno imash situaciju da odesh npr. sa ekonomije u sarajevu gdje odredjeni obavezni predmet nosi 60 kredita na ekonomiju recimo u bihacu gdje obavezni smjerski program nosi 40 kredita. lakrdija :D zato nam treba zakon o visokom obrazovanju, zato nam treba integracija univerziteta, zato nam treba funkcionalna rektorska konferencija, zato nam treba neovisna agencija za akreditaciju na drzhavnom nivou i zato nam treba agencija za osiguranje kvaliteta, kako bi napori fakulteta koji se zaista trude ponuditi kvalitetnije i savremenije obrazovanje (kao shto j eekonomija npr.) i zaista imali smisla i kako bi svi ti 'bologna-based' programi i zaista imali neku upotrebnu vrijednost i izvan granica BiH.
No kao shto rekoh bologna je preshiroka i prekomplikovana da bi se strpala u ECTS, no ....
Costumer
Posts: 10
Joined: 12/03/2007 14:16
Location: Sarajevo

#22 Udruzenje "Academia Bosniensis" - vase misljenje

Post by Costumer »

Pozdrav raja,
Zanima me da li je neko gledao prilog na Hayatu (CD Dnevnik) o Udruzenju "Academia Bosniensis". Također, me zanima da li neko zna ko su oni i naravno i vase misljenje o njihovim ciljevima, odnosno da li mogu da zastupaju samo nauku, odnosno da ostanu izvan politike.
Evo i njihova web. stanica http://www.academia.ba/ a na toj stranici ima i emitovani prilog.


Pozdrav
senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#23

Post by senadd »

Po još niko da Ti kaže da ranija Viša ekonomska i sadašnja VPS su talašika od znanja,pardon obrazovanja.
1.Raspitaj se šta radi ekonomista,a šta dipl.ecc?
2.Koliko se traže ovi s 2 ili sada 3 god.Talašika od obrazovanja.
To još uvijek koriste političari,vojnici i ini.
Ako želiš studirati onda ne ubijaj vrijeme sa "talašika školama i fakultetitma"
To su danas : VPS ,FPN.PRIMAT ( svi nastavnički smjerovi) i ....
Jednom se ima cca.20g. pa treba razmišljati,a ne kao neki...4x,ali i On ako je Sarajlija ili blizu nije ništa izgubio,studirao je život,i nije sigurno ostao papak.
Razmisliti!!!
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#24

Post by Dezze »

Lisac wrote:tigris legendo :D :D

simplay, jeste ekonomija jako dobro organizirana (mozhda i ponajbolje u BiH od ovih "drzhavnih" fakulteta) no pricha o bologni je neshto sasvim drugo. u ovoj drzhavi trenutno ne postoji nijedan politichar (na vlasti), a bogami ne vjerujem da ima vishe od 2 profesora i mozhda 3 studenta koji znaju pobrojati samo principe bologne a primjeni istih da ne pricham. da to nije tako vjerovatno ne bi BiH u implementaciji deklaracije, prema bologna-reportu koji je predstavljen na nedavno (mislim pije 2 sedmice) odrzhanoj konferenciji u Londonu, bila na 3 mjestu odozdo na listi zemalaj potpisnica. to shto je ekonomija uvela ECTS je takodjer lijepo ali ECTS ima smisla jedino ako se primjenjuje koordinirano na svim univerzitetima u zemlji (barem ovim drzhavnim), inache je smijeshan jer trenutno imash situaciju da odesh npr. sa ekonomije u sarajevu gdje odredjeni obavezni predmet nosi 60 kredita na ekonomiju recimo u bihacu gdje obavezni smjerski program nosi 40 kredita. lakrdija :D zato nam treba zakon o visokom obrazovanju, zato nam treba integracija univerziteta, zato nam treba funkcionalna rektorska konferencija, zato nam treba neovisna agencija za akreditaciju na drzhavnom nivou i zato nam treba agencija za osiguranje kvaliteta, kako bi napori fakulteta koji se zaista trude ponuditi kvalitetnije i savremenije obrazovanje (kao shto j eekonomija npr.) i zaista imali smisla i kako bi svi ti 'bologna-based' programi i zaista imali neku upotrebnu vrijednost i izvan granica BiH.
No kao shto rekoh bologna je preshiroka i prekomplikovana da bi se strpala u ECTS, no ....
A bogami je i tesko sve odjednom svariti. Zato Bolonjski proces jeste upravo kako se zove - PROCES. Treba vremena da se sve ugajguli kako je planirano. Ovo ne vazi samo za BiH vec za sve zemlje potpisnice Bolonje. Ne bih da branim nase ovdje, sve je tacno sto si napisao, ali i da imamo sve uslove (zakonske itd.) ne bismo opet bili pri vrhu ljestvice. Jednostavno treba vremena i iskustva kako bi ovaj sistem studiranja postao onakav kakav je i zamisljen.
Raul Gonzales Blanco
Posts: 75
Joined: 31/05/2007 12:17

#25

Post by Raul Gonzales Blanco »

tigris wrote:koliko znam, menagement ( to je popularan naziv) odnosno poslovna skola je na ekonomiji.......ja sam to zavsila al davno.....to je u moje vrijeme trajalo dvije godine i imalo je komercijalni informaticki i racunovodstveni smjer.........predavanja nisu bila obavezna, semestar je trajao isto kao i kod studenata ekonomije, cijena je bila 1000 KM po godini i moglo se uplatiti u dvije rate.....sad ne znam kakve su cijene........i ostali uslovi.......kad zavrsis dobijes dipolmu ekonomiste a kod ekonomije si diplomirani ekonomista.......

tako.... :D
da, zavrsila si davno i radi se o necemo skroz drugacijem,gdje se stari menagment ili ti ga visha poslovna ,ne moze porediti sa visokom poslovnom(jednom od tri studija na ekonomiji),radi se o skroz drugacijem studiju koji nema veze sa menadzmentom od prije par godine,gdje je nivo nastave i predavanja potpuno isti na EiM i VPS(ako uopste neki znaju o cemu se radi o kakvim studijima sl. s obzirom da ima ovdje dosta neupucenih koji vole da se prave pametni-ne mislim na tebe tigris,da me pogresno ne shvatis) ... cast izuzecima koji uopste znaju sta pricaju u vezi s ovom temom!

...mrzim kada neki ljudi ovdje pljuju po po necemu i prave se pametni i prenose tudje traceve, sire mahalske price od raznih tipova koji su negdje negdje naculi u vezi sa datom temom a koji nista ne rade i samo pricaju :"sta ce meni fakultet,jebo fakultet ko da cu imati nesto od toga",i slicno,to su primitivci koji ce samo pokusati da nadju izgovor ,da se slucajno ne bi zrtvovali 3-4 godine studirajuci, a blate druge i one koji zele da zavrse nesto...

vratimo se temi, to sto je bilo prije par godina vise ne vazi,zar ne bi trebali ici malo u korak sa vremenom i vidjeti sta se ustvari desava sada a ne sta se desavalo prije 5 godina?! Za neke koji nisi znali uvedene je bolonja i dodiplomski studij je sveden na 3 godine na svim fakultetima i nema vise manje priznate diplome i vise priznate diplome i slicnih stvari.ma nee,to su sve talasike od obrazovanja, nemoj to sta ti jee!!! senadee(talasiko)jesi cuo mozda koje zvanje imas nakon zavrsenog trogodisnjeg studija: Bachelor of Science,ali sta je sad too pita se senadd ,vjerovatno neko talasika zvanje,talasika diploma,sigurno je to !!!!

ne znam zasto neko skroz neupucen pokusava da blati ili nekim slucajem pokusava da odvrati takvim rijecima nekoga da upise nesto sto zeli, ako nesto ne znas,nisi upucen,suti i slusaj a nemoj siriti neke mahalsko price iz kafica i sa ulice ljudi koji ne znaju sta bi od sebe vec pricaju gluposti..

VELIKI POZDRAV ZA SVE...nadam se da nema ljutnje,senade tebi svaka cast sto si mozda nekome pokusao pomoci ali sljedeci put nemoj zalaziti u teme za koje nisi siguran..malo me isprovociralo to sto si se zaletio sa tim talasikama.pozz
Post Reply