Zasto zijevate kada drugi zijevaju

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
nerko13

Post by nerko13 » 10/05/2007 16:47

najvjerovatnije sugestija..
kada neko u nasem drustvu zijeva, najvjerovatnije zbog nedostatka kisika, kod nas se naravno stvara sugestija da radimo isto to, neznajuci da ustvari i
mi sami u tom momentu nemamo dovoljno kisika.... a naravno i "zjevoni" su ukljuceni u igru!!!!! :D

Anka

Post by Anka » 10/05/2007 19:09

Meni se teorija o zjevonima čini sve verovatnijom...
Sa željom da se ta teorija razvije i da se najzad razreši to mistično pitanje,izneću moje skromno zapažanje: ubeđena sam da postoje dve kategorije zjevona: dobri i loši.
Loši zjevoni se aktiviraju u neadekvatnim situacijama, sa jasnom namerom da nam zagorčaju život, npr, kada ste na nekom važnom predavanju koje drži ekspert u nekoj oblasti,kada ste na koncertu, u pozorištu ili ne daj bože, na prvom sastanku sa simpatijom...

Image

NIN

Post by NIN » 10/05/2007 19:29

Anka wrote:Tema je postavljena na pravom mestu, jer ovo i jeste nauka (biologija,medicina). Koliko znam, zevanje reguliše deo međumozga, hipotalamus, u kojem se nalaze i centri za glad, sitost, žeđ,...zevanje počinje pre rođenja a postaje zarazno oko druge godine života. Zevamo kada nam se spava, kada nam je dosadno, tada i sporije dišemo, u krvi se nakuplja CO2, nedostaje nam kiseonik, i tada hipotalamus "šalje" poruku plućima da je potreban jedan veliki udah. Zevanje prati istezanje, istežu se mišići, povećava se krvni pritisak i broj otkucaja srca. Naravno, više ljudi će zevati, nevezano za "prenošenje", ako su u prostoru sa manje kiseonika, ili negde gde je veoma dosadno,...Ta je neki vid komunikacije među ljudima...neka refleksna reakcija. Nisam citala ništa o zevanju, ovo je moje mišljenje...volela bih da čujem to objašnjenje do kojeg su došli naučnici.
Ukratko - empatija.
Jedine dvije vrste osim nase kojima je zijevanje "zarazno" su cimpanze (Pan trogloditi) i bonoboi (Pan paniskusi) - nama najblizi prirodni rodjaci.

Pozdrav...

parafin

Post by parafin » 10/05/2007 19:55

E.coli wrote:Zato sto su naucnici prosle godine otkrili zasto. :)
Evo proslo 36 sati a niko nije pametnu ideju imao - osim zjevona naravno. Elem ima li sanse da nam odas tajnu ili da guglamo?

NIN

Post by NIN » 10/05/2007 20:06

Ja rekoh da je empatija kljuc za ovaj fenomen:

"Scientists (and everybody else) have known for decades that yawns are contagious, but they've never known why. Some think it's an unconscious mirror effect - someone yawns, you yawn in response almost like a reflex. But Platek says he thinks it has to do with empathy. The way he sees it, the more empathetic you are, the more likely it is that you'll identify with a yawner and experience a yawn yourself. In a recent study, Platek looked at contagious yawning in people with "high empathy," "low empathy" and everything in between. He found that higher empathy meant more yawn-susceptible and lower empathy meant more yawn-immune.

But that wasn't proof enough. So Platek put volunteers in M.R.I. machines and made them yawn again and again to pinpoint the areas of the brain involved. When their brains lighted up in the exact regions of the brain involved in empathy, Platek remembers thinking, "Wow, this is so cool!"

http://www.nasw.org/users/skloot/Yawning.htm

Sto se tice nasih rodjaka u Africi:

"Six adult female chimpanzees were shown video scenes of chimpanzees repeatedly yawning or of chimpanzees showing open-mouth facial expressions that were not yawns. Two out of the six females showed significantly higher frequencies of yawning in response to yawn videos; no chimpanzees showed the inverse. Three infant chimpanzees that accompanied their mothers did not yawn at all. These data are highly reminiscent of the contagious yawning effects reported for humans. Contagious yawning is thought to be based on the capacity for empathy. Contagious yawning in chimpanzees provides further evidence that these apes may possess advanced self-awareness and empathic abilities."

http://www.pri.kyoto-u.ac.jp/hope/pub/2 ... 040224.pdf

"Pozdrav...

E.coli

Post by E.coli » 10/05/2007 20:08

Evo kao sto sam i obecao da odgovorim na postavljeno pitanje. Vidim da su neki(e) forumasi(ce) vec (donekle) upoznati s ovim „fenomenom“.
Giacomo Rizzolatti je naucnik ciji su rezultati istrazivanja dali odgovore na mnoga pitanja: zasto je zijavanje „zarazno“, zasto, spontano, na osmjeh odgovaramo osmjehom, zasto suosjecamo sa drugima itd…
Istrazujuci mozak majmuna saznao je da u mozgu postoje posebne nervne celije koje „pucaju“ samo pri odredjenim radnjama – konkretno u njegovom eksperimentu: pokazao je da te celije, kod majmuna, „pucaju“ samo kada bi majmun krenuo sa rukom da uzme kikiriki. Nisu, dakle, pucale pri posmatranju tog kikirikija, vec samo prilikom uzimanja kikirikija. Medjutim ono sto je mnogo zanimljivije jeste da te celije „pucaju“ i kada majmun posmatra da neko drugi krene da uzme kikiriki. Kada bi majmun posmatrao osobu da uzima kikiriki, kod njega u mozgu bi se aktivirale te celije. Iz tog razloga su te nervne celije nazvane „mirror neurons“!
Da skratim: u mozgu postoji jedan region gdje su smjesteni ovi tzv. „mirror neurons“. Oni se aktiviraju pri cinjenju odredjenih radnji, i pri posmatranju tih istih radnji kod drugih osoba.
Samo bih jos dodao da ove celije nisu prisutne samo kod ljudi i majmuna vec i kod mnogih drugih zivih bica (od primata pa nadalje)!
Izvor ovog odgovora ne mogu navesti, to je bila jedna tema o kojoj sam pisao seminarski rad – ima dakle jako mnogo literature. Ukoliko neko hoce da procita citav clanak moze mi poslati pm!
Image

lampard

Post by lampard » 10/05/2007 21:06

ja u drustvu zjevam radi furke,cisto da podrzim kolegu koji je prethodno zjevnuo,da ga drugi ne bi zezali,da se ne osjeca usamljenim na ovom turobnom mjestu koje zovemo planeta :D :D :D

Post Reply