ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
chengaba

#526 Re: ASTRONOMIJA

Post by chengaba » 05/06/2012 19:16

jalle wrote:Meni to nikako nije OK. Kaže se , vrijeme, materija isve ostalo je stvoreno prilikom BB i svemir se od tada širi iz te tačke tj. širi svoje granice svemira.

PRije BB je moralo NEŠTO biti
Iza krajnjih GRANICA svemira MORA nešto biti.

koja još teorija osim BigBanga je aktuelna ?
Imaš npr. teoriju ekpirotičnog svemira (turok-steihardt), prema kojoj autori tvrde da je svemir ciklična pojava, nastala sudarom dvije membrane (guglaj m-theory, brane cosmology i sl.), a mi se trenutno nalazimo između dva sudara, gdje je posljednji bio prije 13,7 milijardi godina. U ovoj teoriji idu u prilog i podaci sa WMAP satelita koji se prilično podudaraju sa ovim modelom (ali isto tako i sa Big Bang hipotezom).

Imaš isto i Hawkingov no boundary svemir, koji je dosta sličan big bangu, samo što ovdje nije postao iz singulariteta, već iz jedne tačke, koja je sasvim obična u prostoru i vremenu, tj. da je beskonačno konačan...
Arminovski wrote: Nisam upoznat sa dokazima iz cern-a. Jedino sam upoznat sa kobe/planck satelitima i mogucim indikacijama preko njih. Da li bi mogao da kazes malo vise o tome sta je lhc (totem) nasao u vezi multiverse-a? Jako me interesuje a bilo bi mi od velike pomoci za dalju potragu kad bi bio malo konkretniji.
Da povežem sa WMAP-om što sam gore spomenuo i sa multiverzumima - LINK (ili guglaj WMAP cold spot)

belfy

#527 Re: ASTRONOMIJA

Post by belfy » 06/06/2012 09:26

ja za WMAP-ov cold spot naletih na pobijanje postojanja tog cold spota ovdje.

chengaba

#528 Re: ASTRONOMIJA

Post by chengaba » 06/06/2012 15:22

belfy wrote:ja za WMAP-ov cold spot naletih na pobijanje postojanja tog cold spota ovdje.
Što da ne, vrlo moguće...

Sensei

#529 Re: ASTRONOMIJA

Post by Sensei » 07/06/2012 03:19

svemir.ba wrote:
staradis wrote:Moze li mi neko reci kakva se to astronomska pojava desava sutra.
Koliko sam skontao u jednom malo clanu Venus i Sunce ce se poklopiti? :sax:
http://www.svemir.ba/2012/06/prelaz-ven ... an-prizor/
Friška fotografija od jučer. Filter napravio od neiskorištenog x-ray filma.

Image

touch brain

#530 Re: ASTRONOMIJA

Post by touch brain » 07/06/2012 23:52

jalle wrote:Meni to nikako nije OK. Kaže se , vrijeme, materija isve ostalo je stvoreno prilikom BB i svemir se od tada širi iz te tačke tj. širi svoje granice svemira.

prije bb nije bilo nista..da bi bilo nesto mora postojati prostor i vrijeme,materija,a prostor i vrijeme su upravo nasatli prilikom bb-a..isto vrijedi za sirenje svemira tj iza granice svemira ne postoji nista...kako se sire svemir tako se siri prostor i vrijeme i sve ostalo

NIN

#531 Re: ASTRONOMIJA

Post by NIN » 12/06/2012 10:44

Evidence of a Past Universe? Circular Patterns in the Cosmic Microwave Background

Stephen Hawking has said: "We should look for evidence of a collision with another universe in our distant Past." Some experts believe that what we call the universe may only be one of many. Is there any conceivable way that we could ever detect and study other universes if they exist? Is it even falsifiable?
This was a key question Hawking was was asked in an interview with the BBC. "Our best bet for a theory of everything is M-theory --an extension of string theory," Hawking continued. "One prediction of M-theory is that there are many different universes, with different values for the physical constants. This might explain why the physical constants we measure seem fine-tuned to the values required for life to exist."

It is no surprise that we observe the physical constants to be finely-tuned. If they weren't, we wouldn't be here to observe them. One way of testing the theory that we may be one of many universes would be to look for features in the cosmic microwave background radiation (CMB) which would indicate the collision of another universe with ours in the distant past.
...
http://digg.com/newsbar/topnews/evidenc ... background

chengaba

#532 Re: ASTRONOMIJA

Post by chengaba » 12/06/2012 11:58

Spomenuo sam to u postu iznad.
Interesantno je što je moguće za ovo dati i materijalni dokaz umjesto isključivo matematičkog hipotetiziranja.
Opet ostaje pitanje da li je ovo rezultat statističke slučajnosti, ili fakat odudara, ali stoji da je po M teoriji itekako prihvatljivo. Brian Greene je naširoko pričao o ovome...

jalle

#533 Re: ASTRONOMIJA

Post by jalle » 14/06/2012 23:12

touch brain wrote:

prije bb nije bilo nista..da bi bilo nesto mora postojati prostor i vrijeme,materija,a prostor i vrijeme su upravo nasatli prilikom bb-a..isto vrijedi za sirenje svemira tj iza granice svemira ne postoji nista...kako se sire svemir tako se siri prostor i vrijeme i sve ostalo
ti zbilja u to vjeruješ ? pa razmisli malo dublje i nećeš se složiti sa samim sobom.

Zašto ne bi bilo ništa prije banga?
zašto ne bi bilo ništa iza granice ovog svemira?

nemam ništa protiv teorije bbanga, ona je skoro pa dokazana,
ali je isto tako i zastarjela. aktuelna teorija nastanka govori da se bb dešava stalno i svugdje tako da se unverzumi stvaraju u brojnim bbangovima.

Ajnštajn je rekao : Svemir je beskonačan i ograničen
beskonačan -možemo pretpostaviti u mislima ;
ograničen - jer prostorvrijem doživljavamo u onome što smo izmjerili do sada tj 13,7mld SG unazad
i o ostalom dijelu svemira ne znamo ništa ali ga mozemo zamisliti kao beskonačnog

morti

#534 Re: ASTRONOMIJA

Post by morti » 14/06/2012 23:30

jalle wrote:ti zbilja u to vjeruješ ? pa razmisli malo dublje i nećeš se složiti sa samim sobom.
Jako, jako jako teška stvar uzrokuje da se prostor oko nje iskrivi (wtf?), a vrijeme uspori (mog!)...

Kako se tek um hebe sa ovim, zbog BB se 'ladno moš samobacit od ludila :D

Stvarnost nije tu da zadovolji ljude :D

touch brain

#535 Re: ASTRONOMIJA

Post by touch brain » 20/06/2012 22:28

jalle wrote:
touch brain wrote:

ti zbilja u to vjeruješ ? pa razmisli malo dublje i nećeš se složiti sa samim sobom.

Zašto ne bi bilo ništa prije banga?
zašto ne bi bilo ništa iza granice ovog svemira?

nemam ništa protiv teorije bbanga, ona je skoro pa dokazana,
ali je isto tako i zastarjela. aktuelna teorija nastanka govori da se bb dešava stalno i svugdje tako da se unverzumi stvaraju u brojnim bbangovima.

Ajnštajn je rekao : Svemir je beskonačan i ograničen
beskonačan -možemo pretpostaviti u mislima ;
ograničen - jer prostorvrijem doživljavamo u onome što smo izmjerili do sada tj 13,7mld SG unazad
i o ostalom dijelu svemira ne znamo ništa ali ga mozemo zamisliti kao beskonačnog

nije bilo zato sto nije bilo materije,vremena i prostora..da bipostojalo "nesto" prije bb-a (lupam npr planeta) potrebna je materija a ta materija mora biti u necemu tj mora postojati prostor i vrijeme....a sve tri nabrojane stvari (i ostale kao tamna energija i ostale pizdarije)su nastale prilikom bb...
isto vazi i za svemir

pojednostavljeno:npr hoces da uzgajas paradajz u svom vrtu...da bi ga uzgojio svoj paradajz moras imati zemlju,sjeme paradajza,djubrivo itd..ako to nemas nema ni paradajza u tvom vrtu

citao sam nesto o tim teorija o multi-paralelnim svemirima i drugu teoriju o tome da se svemir " umire" tj sve se vraca unatrag (ko je gledao seriju crveni patuljak zna o cemu govorim :mrgreen: ) i da se iz njega stvara novi bb i tako u nedogled... trenutno u naucnim krugovima takve teorije su sf...tu se radi iskljucivo o hipotezama bez ikakvih indicija u ispravnost istih..naravno takve teorije ne treba odbacivat ali smatrat ih ispravnih samo na osnovu hipoteze je neozbiljno
ps; Ajnštajn :thumbup: problem je sto je to vise filozofsko objasnjenje naseg (ljudskog) ogranicenja da svatimo svemir u sirem kontekstu

jalle

#536 Re: ASTRONOMIJA

Post by jalle » 21/06/2012 09:41

touch brain wrote: citao sam nesto o tim teorija o multi-paralelnim svemirima i drugu teoriju o tome da se svemir " umire" tj sve se vraca unatrag (ko je gledao seriju crveni patuljak zna o cemu govorim :mrgreen: ) i da se iz njega stvara novi bb i tako u nedogled... trenutno u naucnim krugovima takve teorije su sf...tu se radi iskljucivo o hipotezama bez ikakvih indicija u ispravnost istih..naravno takve teorije ne treba odbacivat ali smatrat ih ispravnih samo na osnovu hipoteze je neozbiljno
ps; Ajnštajn :thumbup: problem je sto je to vise filozofsko objasnjenje naseg (ljudskog) ogranicenja da svatimo svemir u sirem kontekstu
sam si se opovrgao ovdje govoreći o kontinuumu vremena
ako se svemir širi i skuplja tj ide od bigbanga do bigshrinka i tako ukrug onda vrijeme i materija je uvijek postojala i uvijek će postojati.

Ajnštajn nije bio neki filozof kako ih mi danas smatramo. Čovjek je studirao kosmoos i sve njegove izjave su vezane za činjenice a ne fantacije.

ak omalo prostudiraš njegovo poimanje svemira , uvidjet ćeš logičnost
Svemir je
1. ograničen - jer prostorvrijeme doživljavamo u onome što smo izmjerili do sada tj 13,7mld SG unazad
to je ono što teleskopi i naša mjerenja mogu izmjeriti jer dokle stiže i samo prostiranje svjetlosti u ovom "našem" svemiru
2. beskonačan - to je ono što nemožemo izmjeriit , šta je bilo prije bb i što se nalazi izvan granica ovog "našeg" ekspandirajućeg svemira.

opet ponavljam probaj brojati od 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10.. i reci mi kad ćeš stati.
beskonačnost prostora/vremena je jedina logična pošto mi nemožemo da zamislmo drugačije.

shin

#537 Re: ASTRONOMIJA

Post by shin » 21/06/2012 10:36

Sve u fizici je konacno, nema veze sto je to veliki broj, ali ima kraj i pocetak. Mozemo se sada doticati astrofilozofije, ali 1+1=2

touch brain

#538 Re: ASTRONOMIJA

Post by touch brain » 21/06/2012 11:25

jalle wrote:
touch brain wrote: citao sam nesto o tim teorija o multi-paralelnim svemirima i drugu teoriju o tome da se svemir " umire" tj sve se vraca unatrag (ko je gledao seriju crveni patuljak zna o cemu govorim :mrgreen: ) i da se iz njega stvara novi bb i tako u nedogled... trenutno u naucnim krugovima takve teorije su sf...tu se radi iskljucivo o hipotezama bez ikakvih indicija u ispravnost istih..naravno takve teorije ne treba odbacivat ali smatrat ih ispravnih samo na osnovu hipoteze je neozbiljno
sam si se opovrgao ovdje govoreći o kontinuumu vremena
ako se svemir širi i skuplja tj ide od bigbanga do bigshrinka i tako ukrug onda vrijeme i materija je uvijek postojala i uvijek će postojati.

Ajnštajn nije bio neki filozof kako ih mi danas smatramo. Čovjek je studirao kosmoos i sve njegove izjave su vezane za činjenice a ne fantacije.

ak omalo prostudiraš njegovo poimanje svemira , uvidjet ćeš logičnost
Svemir je
1. ograničen - jer prostorvrijeme doživljavamo u onome što smo izmjerili do sada tj 13,7mld SG unazad
to je ono što teleskopi i naša mjerenja mogu izmjeriti jer dokle stiže i samo prostiranje svjetlosti u ovom "našem" svemiru
2. beskonačan - to je ono što nemožemo izmjeriit , šta je bilo prije bb i što se nalazi izvan granica ovog "našeg" ekspandirajućeg svemira.

opet ponavljam probaj brojati od 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10.. i reci mi kad ćeš stati.
beskonačnost prostora/vremena je jedina logična pošto mi nemožemo da zamislmo drugačije.

nisam sam sebe opovrgao vec sam samo navodio neke od alternativnih teorija koje ti zagovaras a koje su samo teorija

svemir se ne širi "u nečemu", jer je svemir sve ono što postoji dakle za razliku od drugih objekata koji imaju unutrašnjost i vanjštinu, svemir ima samo unutrašnjost.

nemogucnost svatanja nista ocito zulja tvoj mozak(i ne samo tvoj vec i svih ljudi )..i onda dolazimo do tvoje teze...naravno da ne možemo zaista shvatiti "ništa", pošto se shvaćanje temelji na koncipiranju percepata, i na višoj razini analizom tako nastalih koncepata i sintezom novih. No sve kreće od percepcija, pa tako ne možeš koncipirati ono što ne možeš percipirati, uključujući ništa, ili jednako tako beskonačnost ili vječnost. Možeš računati s tim stvarima, možeš ih čak i "shvatiti" u terminima njihovih osobina u odnosu na osobine drugih stvari koje percipiraš, ali ih ne možeš zaista zamisliti pa tako ni "shvatiti" u potpunosti..rimjerice, možeš zamisliti da od bilo kojeg broja koji zamisliš postoji još veći, ali onaj najveći broj ne možeš zamisliti. No možeš ga "shvatiti" ako shvatiš da je on veći od svakog broja koji zamisliš

statixx

#540 Re: ASTRONOMIJA

Post by statixx » 07/07/2012 19:23

Edo_Krolj

#541 Re: ASTRONOMIJA

Post by Edo_Krolj » 14/07/2012 18:26

Možda uskoro stignemo i na Mars: http://goo.gl/BG005 :D

jalle

#542 Re: ASTRONOMIJA

Post by jalle » 10/08/2012 13:25

touch brain wrote: svemir se ne širi "u nečemu", jer je svemir sve ono što postoji dakle za razliku od drugih objekata koji imaju unutrašnjost i vanjštinu, svemir ima samo unutrašnjost.
Hajmo reći da se slažim , zvuči logično
touch brain wrote: nemogucnost svatanja nista ocito zulja tvoj mozak(i ne samo tvoj vec i svih ljudi )..i onda dolazimo do tvoje teze...naravno da ne možemo zaista shvatiti "ništa", pošto se shvaćanje temelji na koncipiranju percepata, i na višoj razini analizom tako nastalih koncepata i sintezom novih. No sve kreće od percepcija, pa tako ne možeš koncipirati ono što ne možeš percipirati, uključujući ništa, ili jednako tako beskonačnost ili vječnost. Možeš računati s tim stvarima, možeš ih čak i "shvatiti" u terminima njihovih osobina u odnosu na osobine drugih stvari koje percipiraš, ali ih ne možeš zaista zamisliti pa tako ni "shvatiti" u potpunosti..rimjerice, možeš zamisliti da od bilo kojeg broja koji zamisliš postoji još veći, ali onaj najveći broj ne možeš zamisliti. No možeš ga "shvatiti" ako shvatiš da je on veći od svakog broja koji zamisliš
Ja nisam uopšte komentarisao "ništa" ni da li postoji ni da li ne. Sada kada bolje razmislim mislim da ne postoji, to potvrđuje i Casimir effect in vacuum
shin wrote:Sve u fizici je konacno, nema veze sto je to veliki broj, ali ima kraj i pocetak. Mozemo se sada doticati astrofilozofije, ali 1+1=2
Možda i jeste konačno ali samo u fizici jer su si oni to prilagodili da dobiju neku razumnu računicu u svojim teorijama. Ipak dosta prirodnih veličina je u stvari - beskonačno.

shin

#543 Re: ASTRONOMIJA

Post by shin » 14/08/2012 23:30

Volio bih da vidim neke od tih ''dosta'' prirodnih velicina koje su beskonacne.

A usput, vacuum nije ona strana svemira u koju se siri :wink:

Rob_Atl

#544 Re: ASTRONOMIJA

Post by Rob_Atl » 17/08/2012 18:34

Ma nece oni na mars covjeka poslati jos za 20 godina najmanje, prevelik je to put, kad naprave neku masinu koja eventualno moze stici za 3 mjeseca e onda mozemo pricati, a ovako gdje se putuje po 7-8 mjeseci nista od toga... Al eto ovog robota sto je sletio neki dan, ima citavu labaratoriju na sebi pa ce sve moci saznati, ima li vode, je li bilo vode, je li bio zivot nekad na marsu, moze li ga biti itd... Tako da im se i ne zuri da salju ljude gore, osim ako ne ustanove da je zivot moguc gore, pa cemo da gradimo kolonije :D

dale cooper

#545 Re: ASTRONOMIJA

Post by dale cooper » 25/08/2012 21:55

Neil Armstrong je preminuo u 82 godini života. :( Put na mjesec je bio jedna o ljepših
i inspiritavnijih priča u ljudskoj istoriji. Šteta što je takvih priča danas sve manje.

http://www.huffingtonpost.com/2012/08/2 ... 30343.html

R.I.P.

drag_gost

#546 Re: ASTRONOMIJA

Post by drag_gost » 17/09/2012 10:56

jalle wrote:
touch brain wrote: svemir se ne širi "u nečemu", jer je svemir sve ono što postoji dakle za razliku od drugih objekata koji imaju unutrašnjost i vanjštinu, svemir ima samo unutrašnjost.
Hajmo reći da se slažim , zvuči logično
touch brain wrote: nemogucnost svatanja nista ocito zulja tvoj mozak(i ne samo tvoj vec i svih ljudi )..i onda dolazimo do tvoje teze...naravno da ne možemo zaista shvatiti "ništa", pošto se shvaćanje temelji na koncipiranju percepata, i na višoj razini analizom tako nastalih koncepata i sintezom novih. No sve kreće od percepcija, pa tako ne možeš koncipirati ono što ne možeš percipirati, uključujući ništa, ili jednako tako beskonačnost ili vječnost. Možeš računati s tim stvarima, možeš ih čak i "shvatiti" u terminima njihovih osobina u odnosu na osobine drugih stvari koje percipiraš, ali ih ne možeš zaista zamisliti pa tako ni "shvatiti" u potpunosti..rimjerice, možeš zamisliti da od bilo kojeg broja koji zamisliš postoji još veći, ali onaj najveći broj ne možeš zamisliti. No možeš ga "shvatiti" ako shvatiš da je on veći od svakog broja koji zamisliš
Ja nisam uopšte komentarisao "ništa" ni da li postoji ni da li ne. Sada kada bolje razmislim mislim da ne postoji, to potvrđuje i Casimir effect in vacuum
shin wrote:Sve u fizici je konacno, nema veze sto je to veliki broj, ali ima kraj i pocetak. Mozemo se sada doticati astrofilozofije, ali 1+1=2
Možda i jeste konačno ali samo u fizici jer su si oni to prilagodili da dobiju neku razumnu računicu u svojim teorijama. Ipak dosta prirodnih veličina je u stvari - beskonačno.
Ovo je mozda vise filozofsko pitanje, ali dotice se i astronomije poblize. Ako je svemir beskonacan, da li je vrijeme beskonacno? Vrijeme je dimenzija, nastala (stvorena) kako hocete (da se ne doticemo religije), paralelno sa svemirom i jedno drugo prate. Prostor i vrijeme moraju biti u konstantnoj korelaciji da bi taj mehanizam funkcionisao. Posto se svemir siri, a morao je krenuti iz jedne tacke da bi se sirio, jedna od teorija kaze da ce prestati da se siri i poceti opet da se "skuplja". Buduci da je tako, to se desava u uskoj povezanosti sa vremenom. Sta ce biti kada svemir pocne da se "skuplja"? Da li ce se vrijeme vracati unazad? Sta se desava sa prostorom tada? Zemlja se okrece u suprotnom pravcu? Mada se mislilo dugo da svemir svoje sirenje usporava, po najnovijim istrazivanjima desava se bas suprotno - sirenje se dosta ubrzalo. Zasto je to tako? Da li nam vrijeme govori nesto?

Odgovor na sva pitanja je prilicno jednostavan: Zajedno sa dimenzijom vremena, stvaraju se i druge prostorne, nama bliske dimenzije. One nisu beskonacne, ali su blizu tog broja. Te prostorne dimenzije su sve propustene prilike, i sve one situacije koje su mogle biti. Druge prostorne dimenzije nisu "zive". Ziva je samo ona u kojoj smo mi, one su samo dah u proslosti, sadasnjosti i buducnosti. One su samo mrtve slike, duhovi proslih, sadasnjih i buducih zivota i prilika. Buduci da pratimo jedan cilj, i nema povratka nazad (odbacujem teoriju putovanja kroz vrijeme), shvacamo da je vrijeme mnogo fleksibilnije i privrzenije prostoru i masi, nego sto se mislilo ranije.

Svemir ubrzava jer je vremena sve manje, dimenzija zavrsava svoj put i mora da ispuni prostor sobom. Uporedicu to sa flasom vode: Voda se brze puni, ako je vec napunjena blize kraju, zato sto je manji prostor. A svemir nikada nije bio veci? - Zapamtite, najljepse stvar se u prirodi, kao i u svemiru desavaju iz suprotnosti. :) Sta ce biti poslije beskonacnosti? - Vjerovatno jos jedna beskonacnost, ali u nekom drugom obliku. :)

@jalle, bez namjere da budem nametljiv, ali tvoja slika sa avatara, iako je mogi danas pisu tako, inace u izvornom znacenju tako ne izgleda. Ima mali "otvor", s kojim ide u beskonacnost. Matematicari koji poznaju historiju ce znati. :)

Lijep pozdrav svima!

pojedinac

#547 Re: ASTRONOMIJA

Post by pojedinac » 18/09/2012 14:47

Da li treba da se zabrinemo vezano za ova događanja?

Electromagnetic Event: Magnetic Pole Shift Could Be In Progress

4L0n3

#548 Re: ASTRONOMIJA

Post by 4L0n3 » 20/09/2012 19:10

Ne, koliko sam ja razumio i kad bi se takvo nesto desilo najgora stvar koju bi dozivjeli jeste da moramo promjenit kompase :D
EDIT: Sad sam tek vidio harp i nibiru u opisu videa, moji pozdravi tebi prijatelju uz preporuku da ne uzimas iz ovog videa nista zdravo za gotovo.

Ikas

#549 Re: ASTRONOMIJA

Post by Ikas » 24/09/2012 10:10

dale cooper wrote:Neil Armstrong je preminuo u 82 godini života. :( Put na mjesec je bio jedna o ljepših
i inspiritavnijih priča u ljudskoj istoriji. Šteta što je takvih priča danas sve manje.

http://www.huffingtonpost.com/2012/08/2 ... 30343.html

R.I.P.
Bolo bi dobro kada bi robote posalali na Europu - Jupiterov satelit ili Titan Saturnov satelit. Oni su mnogo zanimljiviji od Marsa

shin

#550 Re: ASTRONOMIJA

Post by shin » 25/09/2012 08:41

Kao da je europa sledeća ulica pored marsa pa da je to tako lako.

Post Reply