ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#451 Re: ASTRONOMIJA

Post by r_faruk »

Nije mi jasna jedna stvar. Koliki je pritisak na marsu? Ako je temperatura oko 400 stepeni celzijusa, pritisak bi morao biti najmanje 200bara da ta voda ne ispari........................
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#452 Re: ASTRONOMIJA

Post by Kinaski »

ko kaze da kljuca na 100 C :)
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#453 Re: ASTRONOMIJA

Post by statix »

Na Marsu temperature su uglavnom ispod nule, nikako 400 celzijusa. Zbog niskog pritiska led direktno prelazi u gasovito stanje tj. isparava.

Although the temperature on Mars can reach above freezing (0 °C), liquid water is unstable over much of the planet, as the atmospheric pressure is below water's triple point and water ice simply sublimes into water vapor.


http://en.wikipedia.org/wiki/Climate_of ... emperature
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#454 Re: ASTRONOMIJA

Post by r_faruk »

....................... onda moja greska, al negdje mi je u glavi ostalo da je 400.........

znam za vodu i isparavanje, u svakom slucaju hvala................
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#455 Re: ASTRONOMIJA

Post by r_faruk »

"ko kaze da kljuca na 100 C :)"

na pritisku od jedan bar kljuca na sto stepeni, u vakuumu pri 20 stepeni isparava :).............
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#456

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 10/05/2023 21:03, edited 1 time in total.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#457 Re: ASTRONOMIJA

Post by atko »

kad vec filozofirate o dihidrogen monoksidu da odlijem i ja vode na vatru :D ima i trojna tacka :D

Image
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1295
Joined: 09/10/2009 14:24

#458 Re: ASTRONOMIJA

Post by haubica_i_to_teshka »

atko wrote:kad vec filozofirate o dihidrogen monoksidu da odlijem i ja vode na vatru :D ima i trojna tacka :D

Image
@Hatko :-D bolje bi ti bilo da “savladash” STR :x :-D nego da gubish vrijeme na ovoj temi, al’ eto...valjda znash shta je korisnije za tebe.. :-) :-D

p.s. ima da Te malo “preispitam” za ovo napisano...kasnije :mrgreen:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#459 Re: ASTRONOMIJA

Post by atko »

pa sto ... smijem i ja ponekad lajati na zvijezde :D
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#460 Re: ASTRONOMIJA

Post by Kinaski »

atko wrote:kad vec filozofirate o dihidrogen monoksidu da odlijem i ja vode na vatru :D ima i trojna tacka :D

Image
da mene je uvijek fascinirala ova sublimacija , majku mu
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#461 Re: ASTRONOMIJA

Post by r_faruk »

Nije tacno da isparava na svakoj temperaturi iznad nule........................... isparavanje i ishlapljivanje su dva razlicita pojma.................. al necemo sada o tome, to je termodinamika i prenos toplote i mase, oticemo predaleko, a poslije cemo se poceti prepucavati, ako vec nismo. Ipak je tema o astronomiji. Mene je eto zanimalo to o marsu i dobio sam odgovor..............

Nego imal jos slika sa marsa? Da li su ove vozilice na marsu stigle do ovog zaledjenog dijela? Stvarno nisam upucen.......
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#462 Re: ASTRONOMIJA

Post by atko »

Zasto prosto kad moze komplikovano kolega :-) :) ... da, pricamo o najobicnijoj vodi i njenim elementarnim osobinama koje su predstavljene faznim dijagramom ... i voda kao jedan od uslova zivota nije offtopic na temi ASTRONOMIJA ;) ... svi senzori koje odaslasmo su u tu vodu uprti haman ;)
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#463 Re: ASTRONOMIJA

Post by r_faruk »

Ma hebi ga. :D . Kad govorim o tim stvarima onda tako i razmisljam. Isto je i sa masom i tezinom. Dva totalno razlicita pojma, a koristimo ih na isti nacin......................
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#464 Re: ASTRONOMIJA

Post by Nocty »

http://thehiddenrecords.com/clues.php

kako na nebu tako i na zemlji
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#465 Re: ASTRONOMIJA

Post by NIN »

Image

Also known as the Cigar Galaxy for its elongated visual appearance, M82 is a starburst galaxy with a superwind. In fact, through ensuing supernova explosions and powerful winds from massive stars, the burst of star formation in M82 is driving the prodigous outflow of material. Evidence for the superwind from the galaxy's central regions is clear in this sharp composite image, based on data from small telescopes on planet Earth. The composite highlights emission from filaments of atomic hydrogen gas in reddish hues. The filaments extend for over 10,000 light-years. Some of the gas in the superwind, enriched in heavy elements forged in the massive stars, will eventually escape into intergalactic space. Triggered by a close encounter with nearby large galaxy M81, the furious burst of star formation in M82 should last about 100 million years or so. M82 is 12 million light-years distant, near the northern boundary of Ursa Major.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#466 Re: ASTRONOMIJA

Post by harač »

Gledao sam nedavno sjajan BBC-jev program "Everything" kojeg je vodio Jim Al-Khalili, i ima nastavak "Nothing", ali ne mogu da nađem na youtube-u. Da li je neko gledao, ima li kakav link?
User avatar
Arminovski
Posts: 1210
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#467 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

harač wrote:Gledao sam nedavno sjajan BBC-jev program "Everything" kojeg je vodio Jim Al-Khalili, i ima nastavak "Nothing", ali ne mogu da nađem na youtube-u. Da li je neko gledao, ima li kakav link?
Imas pm...
User avatar
Arminovski
Posts: 1210
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#468 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Nocty wrote:http://thehiddenrecords.com/clues.php

kako na nebu tako i na zemlji
Moze li ovo na Semirovu adresu? Nekako mi ne mirisi na neku ozbiljnu nauku...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#469 Re: ASTRONOMIJA

Post by NIN »

Image
Foto: NASA

SVEMIRSKI teleskop Hubble, američke svemirske agencije NASA, snimio je do sada najoštriju infracrvenu fotografiju centra naše galaksije. Fotografija otkriva novu populaciju masivnih zvijezda i nove detalje na prostoru od 300x115 svjetlosnih godina. U sredini fotografije može se vidjeti supermasivna crna rupa u centru galaksije koja se na ovoj slici očituje kao svijetla spirala. Ova fotografija je nastala zahvaljujući najmodernijoj infracrvenoj kameri NICMOS. Ona je omogućila znanstvenicima proučavanje centra Mliječnog puta što je zbog mnogih poteškoća bilo nemoguće u vidljivom spektru svjetlosti. U tome su "smetali" oblaci plina i prašina.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/pogl ... 77033.aspx
User avatar
cartman
Posts: 1106
Joined: 02/12/2004 13:31

#470 Re: ASTRONOMIJA

Post by cartman »

upravo sam bio na balkonu i jako me iznenadio sjaj Sirius-a.Bijelo-crveno-plavi sjaj.Da li je jos neko primjetio nesto slicno? Naravno, mozda uvijek tako sija, samo sto to nisam primjetio prije :D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#471 Re: ASTRONOMIJA

Post by NIN »

cartman wrote:upravo sam bio na balkonu i jako me iznenadio sjaj Sirius-a.Bijelo-crveno-plavi sjaj.Da li je jos neko primjetio nesto slicno? Naravno, mozda uvijek tako sija, samo sto to nisam primjetio prije :D
Mislim da uvijek tako sija, ustvari sve zvijezde tako sijaju ali se slabije primjeti radi manjeg intenziteta svjetlosti. Treperenje u bojama je posljedica prolaska svjetlosti groz nasu atmosferu.
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#472 Re: ASTRONOMIJA

Post by Bušman »

NIN wrote:
cartman wrote:upravo sam bio na balkonu i jako me iznenadio sjaj Sirius-a.Bijelo-crveno-plavi sjaj.Da li je jos neko primjetio nesto slicno? Naravno, mozda uvijek tako sija, samo sto to nisam primjetio prije :D
Mislim da uvijek tako sija, ustvari sve zvijezde tako sijaju ali se slabije primjeti radi manjeg intenziteta svjetlosti. Treperenje u bojama je posljedica prolaska svjetlosti groz nasu atmosferu.
Ja sam se frapirao sinoc, kontam Venera, ali nema sanse da je na onoj poziciji mogla sinoc biti. Sta li se desava sa Siriusom? Oooogroman je sinoc bio na nebu, nisi ga mogao fulit nikako. :D
User avatar
Vegetastar
Posts: 391
Joined: 22/04/2011 10:46

#473 Re: ASTRONOMIJA

Post by Vegetastar »

harač wrote:Gledao sam nedavno sjajan BBC-jev program "Everything" kojeg je vodio Jim Al-Khalili, i ima nastavak "Nothing", ali ne mogu da nađem na youtube-u. Da li je neko gledao, ima li kakav link?
bilo je na youtube, ali vidim da je bbc blokirao zbog autorskih prava.

pored tog dokumentarca, preporucujem da pogledas i serijal "Atom: Clash of the titans", koji je takodjer radio BBC, a vodi prof Al Khalili.

http://www.youtube.com/watch?v=80dS-xZ5-MQ

http://www.imdb.com/title/tt1173021/episodes

fantasticno
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#474 Re: ASTRONOMIJA

Post by atko »

"sve" i "nista" sam gledo jedno pet puta :D :thumbup: ...

@vegetastar hvala za gornje linkove ... kradem :D
User avatar
cartman
Posts: 1106
Joined: 02/12/2004 13:31

#475 Re: ASTRONOMIJA

Post by cartman »

Asteroid YU55 , 9 novembra 2011-te prilazi zemlji jako blizu!

http://neo.jpl.nasa.gov/news/news171.html
Near-Earth asteroid 2005 YU55 will pass within 0.85 lunar distances from the Earth on November 8, 2011. The upcoming close approach by this relatively large 400 meter-sized, C-type asteroid presents an excellent opportunity for synergistic ground-based observations including optical, near infrared and radar data. The attached animated illustration shows the Earth and moon flyby geometry for November 8th and 9th when the object will reach a visual brightness of 11th magnitude and should be easily visible to observers in the northern and southern hemispheres. The closest approach to Earth and the Moon will be respectively 0.00217 AU and 0.00160 AU on 2011 November 8 at 23:28 and November 9 at 07:13 UT.
na ovom linku mozete sami kretanje objekata u nasem suncevom sistemu, posmatrajte blizinu izmedju asteroida i zemlje. bice gusto!

http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2 ... ;cad=1#orb
Post Reply