ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#126 Re: ASTRONOMIJA

Post by walkabout »

Arminovski wrote:greska... dupla poruka... dajte nam molim vas opciju da mozemo sami svoje poruke brisati...
hvala na trudu i pokusaju da se odgovori...

izgleda da moram postaviti i crtez kako bih blize opisao dogadjaj (a nisam bash neki crtac)...

u medjuvremenu, neki drugi ljudi pokusavaju da odgovore neka druga pitanja...

------------------------------

NASA says it's gearing up for the scariest seven minutes of it's space mission to Mars as it prepares to land the Phoenix spacecraft on the planet's very cold north pole.

After travelling 679 million kilometres through space, the probe will have just seven minutes to decelerate from 21,000 kilometres per hour to a mere float to manage a safe touchdown on the Red Planet's arctic region.

About half of the previous three-dozen attempts have crashed, disappeared or missed the planet altogether.

If successful the $440 million probe will become the first spacecraft to land on the Martian arctic surface, where it'll dig into the polar ice in a new three-month mission searching for signs of life on Mars.

AAP
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#127 Re: ASTRONOMIJA

Post by walkabout »

evo sam na brzinu naskrabao kako je to izgledalo...
napomena, "kraci" "zvijezde" koje se povecavala (eksplodirala?) su puno pravilnije rasporedjeni nego sto sam ih ja nezgrapno pokazao...

Image

ako diskusija bude zahtijevala mogu se bas potruditi da napravim bolji crtez...

i da dodam...pravilnost crnog kruga koji se kao tacka pojavio u sredini "zvijezde" je bila besprijekorna...jasno sam mogao uhvatiti savrsenost kruga...

PS. zamolio bih samo za ozbiljnije odgovore...
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#128 Re: ASTRONOMIJA

Post by Op3r4t0r »

guardian wrote:NASA TV ce direktno prenositi slijetanje Phoenix-a na Mars u nedjelju/ponedjeljak (pocinje u ponoc po centralnoevropskom vremenu, slijetanje je predvidjeno za ponedjeljak, 25.05., 1:53 poslije ponoci): http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html

Phoenix je lansiran 04.08.2007. http://en.wikipedia.org/wiki/Phoenix_(spacecraft)
Gleda li ko osim mene NASA TV ???
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#129 Re: ASTRONOMIJA

Post by walkabout »

nisam u prilici da to gledam na TV...
ako si odgledao, javi kako je proslo spustanje...
guardian
Posts: 439
Joined: 29/08/2003 00:00
Location: Neverwhere

#130 Re: ASTRONOMIJA

Post by guardian »

Op3r4t0r wrote:
guardian wrote:NASA TV ce direktno prenositi slijetanje Phoenix-a na Mars u nedjelju/ponedjeljak (pocinje u ponoc po centralnoevropskom vremenu, slijetanje je predvidjeno za ponedjeljak, 25.05., 1:53 poslije ponoci): http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html

Phoenix je lansiran 04.08.2007. http://en.wikipedia.org/wiki/Phoenix_(spacecraft)
Gleda li ko osim mene NASA TV ???
Spustio se prije 40-ak minuta bez ikakvih problema (dernek u u JPL-u :-)). Ako solarni paneli budu radili, trebao bi biti aktivan najmanje iduca 3 mjeseca...
Phoenix Mars lander touches down on Mars
By Catherine Elsworth in Los Angeles
Last Updated: 1:17AM BST 26/05/2008

Cheers rang out at Nasa’s Jet Propulsion Laboratory in Pasadena early this morning as word reached Earth the space agency’s latest mission to explore the Red Planet had touched down safely.

Image

The Phoenix Mars Lander is due to spend the next three months digging down into the icy reservoirs believed to lie beneath the Martian surface

The Phoenix Mars lander, a robotic probe designed to investigate whether the planet’s subterranean ice ever supported life, successfully pulled-off a hair-raising decent that had mission controllers 170 million miles away anxiously holding their breath.

During the so-called “seven minutes of terror”, the final moments of the craft’s hazardous plunge to the Martian surface, the three-legged probe activated its heat shield, deployed a parachute and used 12 rockets to slow from 13,000 mph to just 5mph.

With little room for error, there was significant risk the 420 million dollar venture could end the same way more than half of previous missions to Mars have done - in failure.

But in the final hours before the scheduled arrival, engineers at JPL remained upbeat about their chances of success, citing the clear weather and fact Phoenix was on course to touch down on target amid the arctic plains near the planet’s north pole.

Their optimism was borne out when mission controllers received a signal at 12:53am BST telling them the Phoenix had landed 15 minutes earlier, the time it took the signal to travel the distance to Earth.

Phoenix is the first spacecraft in four years to land on the Red Planet. Not since Nasa’s Viking missions in the 1970s has the space agency put down a craft there using rockets to slow its decent rather than air bags to cushion its landing.

To reach Mars, the probe, which was launched last August, travelled 422 million miles.

The mission marks Nasa’s first exploration of the planet’s northern polar region and the first since the 1970s to scour for organic compounds that could indicate Mars was once capable of supporting life.

The probe is due to spend the next three months digging down into the icy reservoirs believed to lie beneath the arctic plains of Mars and analyse samples in its sophisticated onboard laboratory.

The 772lb craft, which stretches 16ft across with its solar panels extended, will operate in temperatures ranging between -99F (-73C) and -27F (-33C).

Phoenix engineers have spent years subjecting the probe to an exhaustive battery of tests. “It’s kind of like going to Vegas. If you have high odds, you play a number of times, eventually one of them is going to bite you,” said Barry Goldstein, Phoenix project manager at JPL. “That’s what’s concerns us the most.”
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#131 Re: ASTRONOMIJA

Post by Op3r4t0r »

walkabout wrote:nisam u prilici da to gledam na TV...
ako si odgledao, javi kako je proslo spustanje...
nisam ni ja gledao preko tv nego preko neta :) a sve je proslo bez problema, sad se opijaju :)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#132 Re: ASTRONOMIJA

Post by ljubav_aha »

dans sam gledala na vijestima :thumbup:
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#133 Re: ASTRONOMIJA

Post by walkabout »

walkabout wrote:evo sam na brzinu naskrabao kako je to izgledalo...
napomena, "kraci" "zvijezde" koje se povecavala (eksplodirala?) su puno pravilnije rasporedjeni nego sto sam ih ja nezgrapno pokazao...

Image

ako diskusija bude zahtijevala mogu se bas potruditi da napravim bolji crtez...

i da dodam...pravilnost crnog kruga koji se kao tacka pojavio u sredini "zvijezde" je bila besprijekorna...jasno sam mogao uhvatiti savrsenost kruga...

PS. zamolio bih samo za ozbiljnije odgovore...
dadoh se juce u kracu potragu za odgovorom na ovo gore (druze gugle mi ti se kunemo)...
a i red je bio nakon 2-3 godine otkad se desilo... :oops:

uglavnom, evo "nalaza":
- pronasao sam da su ovakvi slucajevi (vidjeti golim okom) moguci/poznati/vec zabiljezeni ali i veoma rijetki (ovo primih sa olaksanjem jer sam na trenutak pomislio nije valjda da sam jedini... :roll: )
- ovo zasigurno nije bio meteorit/meteor
- pogledao sam par simulacija eksplozije supernove/zvijezde i odmah prepoznao karakteristicnu pojavu "crnog kruga" u sredini
- medjutim, ono sto je ostalo nejasno, kod simulacije supernove se pokazuje da je eksplozija popracena "crvenom bojom" (ono sto sam ja vidio je bilo bijele boje) te da je prikazana samo po dvije dimenzije (sto nikako ne moze biti tacno - eksplozija mora ici u sve tri dimenzije, poput mjehura)
- isto tako nisam uspio pronaci vise o trajanju ekplozije, ono sto sam vidio je trajalo 1-2 sec, dok neki podaci za supernovu govore da je to puno duze
-dodatna poteskoca u ovome je sto se ovo desilo na Juznom nebu koje je sigurno 10-100 puta manje pokriveno teleskopima nego Sjeverno, za slucaj da je to jos neko vidio i zabiljezio
- jos jedan zanimljiv podatak - neke od ovih eksplozija su se desile i prije nego sto se Zemlja formirala ~ 4 milijarde godina a mi ih tek sad vidimo (jos jedna jezovita potvrda da je nebo samo "odsjaj proslosti")

Uglavnom, ostaje nejasno kakva je ovo eksplozija bila, cini mi se da ce prije biti neka "bijela" zvijezda nego supernova (zbog boje i zbog duzine trajanja).
Mislim da je moguce objasniti pojavu i rast "crnog kruga" vidjenu kao dvodimenzionalnu pojavu iako je trodimenzionalna - kako se sfera eksplozije siri i materija razredjuje najprije se "razrijedi" onaj dio koji je "najblizi" (okomit) posmatracu dok je "ostatak" materije jedan iza druge te izgleda kao "cjelina" - otud pojava crnog kruga koji se iz sredine siri dok sve skupa ne postane nevidljivo ("ispari"... :shock: )

Sjecam se da sam odmah po nestanku te zvijezde na nocnom nebu pomislio za trenutak da ja to posmatram nase Sunce iz nekog udaljenog coska...
te sa razocarenjem pomislih "Zar je to - to?"... :( :oops:
Libra on the Moon
Posts: 1
Joined: 28/05/2008 00:40

#134 Re: ASTRONOMIJA

Post by Libra on the Moon »

Da li postoji u BiH neko astronomsko društvo?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#135 Re: ASTRONOMIJA

Post by NIN »

Svim onima koji se zanimaju za fiziku crnih rupa i kozmologiju uopste, iskreno preporucujem ovu (odlicnu) knjigu:

Image

Thorne, the Feynman Professor of Theoretical Physics at CalTech, here offers an accessible, deftly illustrated history of curved spacetime. Covering developments from Einstein to Hawking, he takes his readers to the very edge of theoretical physics: straight through wormholes--and maybe back again--past hyperspace, "hairless" wormholes and quantum foam to the leading questions that drive quantum physics. He even addresses the tabloid taunt that has tantalized him since 1988: Do quantum laws allow time travel? (In his foreword, Hawking suggests, "Maybe someone will come back from the future and tell us the answers.") Thorne is rigorous, modest and, true to the spirit of science, determined that readers move beyond the appeal of exotic answers and grasp the significance of quantum questions. This volume, a model of style, format and illustration, will speak eloquently to the readership, ranging widely in scientific literacy and interest, that such theoretical physics writers as Hawking and Feynman have established.

Ugodno stjecanje znanja! :)

Pozdrav...
User avatar
godes
Posts: 189
Joined: 02/02/2008 22:47

#136 Re: ASTRONOMIJA

Post by godes »

Dragi NIN,
oduševio si me sa znanjem i interesovanjima u ovom području za koje nemam druge riječi nego hvale i divljenja za tebe,svaka čast!
Imam neka pitanja za tebe za koja se nadam da ih nisi vec nekom odgovorio pa i ako jesi uputi me da ih procitam...uglavnom interesuje me tvoje misljenje o AREI 51 i UFO-ima.opsezno i argumentirano sa tvoje strane.
Unaprijed srdačno zahvaljujem :-D
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#137 Re: ASTRONOMIJA

Post by RtrnOfSalisbury »

nomen est omen :)

mene niko ne pita pa ce budem kratak i neargumentiran (posto nije ni blizu teme)

Robert Bob Lazar je potkraj osamdesetije, po vlastitom pripovijedanju radio u istoj ... tesko je naci veceg Lazu-Lazara na Planeti ... mozda nas Indijana ...
tek, sve o 51 je negdje u toj domeni.
posto nije tema, o UFO-s necem :) mozda neki Lazar ima vise povjerljivi podaci
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#138 Re: ASTRONOMIJA

Post by Sensei »

...
Last edited by Sensei on 25/05/2019 17:19, edited 1 time in total.
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#139 Re: ASTRONOMIJA

Post by Sensei »

User avatar
armin_tz
Posts: 789
Joined: 17/05/2008 10:12

#140 Re: ASTRONOMIJA

Post by armin_tz »

Zna li neko kada ce Mars doci na najkracu udaljenost zemlji da sa teleskopom poblize pogledam Crveni planet
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#141 Re: ASTRONOMIJA

Post by NIN »

godes wrote:Dragi NIN,
oduševio si me sa znanjem i interesovanjima u ovom području za koje nemam druge riječi nego hvale i divljenja za tebe,svaka čast!
Imam neka pitanja za tebe za koja se nadam da ih nisi vec nekom odgovorio pa i ako jesi uputi me da ih procitam...uglavnom interesuje me tvoje misljenje o AREI 51 i UFO-ima.opsezno i argumentirano sa tvoje strane.
Unaprijed srdačno zahvaljujem :-D
Hajde da se malo osvrnem na ovaj, mnogima jos uvijek zanimljiv fenomen NLO-a. Prilicno sam ubjedjen u to da nasa planeta nije jedino mjesto u kozmosu na kojem je zivot uspio evoluirati i u nasoj vrsti dostici kvantitativni (ali ne i kvalitativni) nivo inteligencije (doduse, definitivno ne kod svih pripadnika! :D) koja je sposobna s jedne strane sistematski i prilicno ignorantno i glupavo unistavati jedini joj dom ali tako i s druge strane stici do samog ruba Suncevog sustava (Voyager 1,2 i Pioneer 10, 11), sto je prilicno nevjerovatno! Ako znamo koliko je ustvari prostranstvo ovaj nas Svemir onda bi bilo prilicno ignorantno i arogantno pomisliti da je nas svijet jedini na kojem je zivot procvjetao. Prvo sto moramo znati je to da je nase Sunce, kao jedini i ultimativni izvor zivota, ustvari samo jedna manja srednjovjecna zvijezda, pozicionirana na samom rubu jednog od krakova nase spiralne galaksije koju smo nazvali Mlijecni put ili Kumova slama. Kumova slama ima oko 400 milijardi takvih sunaca! Planete su takoreci otpaci nastali iz rotirajuceg diska nakon generiranja zvijezde u njegovom sredistu (da preskocim samu nebulu cije su gravitacijske interakcije inicirale samu genezu buduceg sustava, a tako i nastanak same nebule od prethodno ugasene zvijezde koja ostala bez svog goriva i otpuhnula svoju materiju u vatrometu kojeg danas nazivamo Supernova, jel'). Po dosadasnjim saznanjima prilicno smo sigurni da su takvi rotirajuci diskovi vise pravilo no izuzetak. To nam mnogo govori. Ali, sama cinjenica da su planete normalna pojava i oko drugih zvijezda sirom nase galaksije ne znaci da na svakoj ima zivota, naprotiv. Mnogo je tu faktora koji moraju biti zadovoljeni za genezu zivota ali ako imamo na umu broj i vrijeme onda uopste nije pretjerano reci da zivot buja!

Kad smo vec kod ovih faktora koje spomenuh onda moram napomenuti da kod nas postoji jedan veliki problem u percipiranju zivota. Naime, mi smo upoznati samo sa jednim jedinim oblikom zivota u nasem Svemiru. Taj oblik zivota je baziran na ugljiku i, tako da kazem, na vodi koja je neophodna za hemiju istog. U potrazi za izvanzemaljskim oblicima zivota ovaj biogeni model sa kojim smo jedino upoznati moze nam prilicno otezati tu potragu zarad nasih predrasuda o istom, osim ako ih se ne oslobodimo na vrijeme. Pogledajte samo varijetete zivota na ovoj nasoj planeti - bezbroj njih baziranih na jednom elementu! I, zamislite kakvim je sve putevima priroda mogla poci u evoluciji zivota baziranih na drugim elementima, u drugacijim svijetovima sa razlicitim karakteristikama?

Sada zamislite da je nasa galaksija samo jedna od nekoliko stotina milijardi drugih sa slicnim brojem sunaca u njima! :D

Ovi vanzemaljci o kojima me pitas su sasvim nesto drugo! Opisi istih nam odmah daju razloga za sumnju:

- fizionomski su identicni primatima,
- pricaju nase (zemljane) jezike ili se koriste telepatijom (vjecita ljudska zelja),
- u svojim ordinacijama na maticnom brodu koriste se tipicno zemljanim hirurskim alatkama,
- opsjednuti su seksom (iako nam je poznata biloska cinjenica da najblize vrte sa skoro pa identicnim genomima ne mogu imati potomstvo, ali ko za to mari jel' :D ),
- dospjeli su u na nasu planetu, za sto je potreban nama nezamisliv tehnoloski nivo, a ne znaju neke osnove algebre i, recimo, trigonometrije! :lol:
- itd.

Voyager 1 i 2 su lansirani krajem '70-tih. Sa njima je poslana po jedna zlatna fonografska ploca (nesto kao nase longplejke) sa osnovnim podacima o zivotu i nasoj vrsti na planeti sa koje su ove dvije letjelice lansirane. One su tek prije par godina presle heliopauzu ali nisu ni blizu dosle Oortovom oblaku koji je krajnji region u kojem nasa zvijezda ima gravitacioni monopol. Voyagerima ce trebati jos 20,000 godina dok ne dodju u pravi interstelarni prostor! Ne znam koliko sam ti predstavio velicinu prostora o kojem se radi ali bas ta prostranost je ogromna prepreka u kontaktima trece vrste. Neki entuzijasti bi se mozda mogli obratiti za pomoc teoriji relativiteta ali ako je dovoljno poznajemo onda cemo znati da ona izricito reducira velike brzine za masivna tijela, a da ne spominjem kontrakcije i diletacije koje takodjer reduciraju sanse za kontaktima.
Misljenja sam da za kontakte o kojima pricamo postoji zaista jako malo vjerovatnoce jer Svemir je ustvari jedna velika praznina sa pokojim otokom materije tu i tamo na koje je naletjeti kao dobiti dobitak na svim lutrijama na planeti u isto vrijeme!

Area 51 je takodjer jedna vrsta pomame u dobu Hladnog rata o kojoj ima podosta materijala u kojem se objasnjavaju i pojasnjavaju zablude o navodnim fenomenima.

Pozdrav...
User avatar
godes
Posts: 189
Joined: 02/02/2008 22:47

#142 Re: ASTRONOMIJA

Post by godes »

Hvala NIN jako si ljubazan :-D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#143 Re: ASTRONOMIJA

Post by NIN »

Cassini snimio 'tigrove pruge'

Image

Sedma slika snimljena u 'pucanju na glinene golubove' prikazuje blokove leda u raspuklini nazvanoj Damascus Sulcus

Svemirska letjelica je brzinom od 64.000 km/h preletjela iznad južnog pola Saturnovog mjeseca Enkelada, ukrižanih napuklina gdje led i voda eruptiraju iz otvora na površini – i snimala. Nove Cassinijeve slike mogle bi pomoći u objašnjanju neobičnih gejzira na Enkeladu. Članovi misije provjeravaju poklapaju li se lokacije poznati ispuha gejzira sa slikama.

Jedan od zadataka misije bio je snimanje fotografija visoke rezolucije na području koje okružuje četiri takva otvora. No, sonda se kretala prebrzo ili je letjela prenisko – u najnižem preletu spustila se na 50 kilometara iznad površine – da bi pravilno usmjerila sustav za snimanje nazvan Imaging Science Subsystem (ISS). Umjesto toga Cassini je izveo manevar koji u NASA-i uspoređuju s pucanjem na glinene golubove. Znanstvenici su poput puške usmjerili kameru tik iznad mjeseca te su zarotirali letjelicu u pokušaju da drži mjesec "na oku" kad prolazi "ispod" nje brzinom od 64.000 kilometara na sat.

Znanstvenici su se nadali da će te brzokidajuće fotografije biti oštre, a prvi podaci koji su stigli do Zemlje nisu razočarali: s njima je stiglo i sedam slika strukture tigrovih pruga, a najbolja je imala rezoluciju od samo 10 metara po pixelu. Ispusti gejzira "Napravili smo vraški dobar posao", rekla je voditeljica tima ISS-a Carolyn Porco iz Svemirskog znanstvenog instituta u Boulderu. Fotografije prikazuju ledene gromade točkaste površine i nekoliko novih fraktura koje tek treba imenovati.

Image

Znanstvenici sada provjeravaju ima li na snimljenom području poznatih ispusta gejzira. Ti otvori od po pola metra su premali da bi bili vidljivi na ovim fotografijama, ali se u NASA-i nadaju da će pronaći posredne tragove njihove pristunosti, kao što su raspored okolnih gromada ili nepravilnsoti u ledu. Cassini je pomoću Vizualnog i infracrvenog spektrometra (VIMS) skupio i podatke o temperaturama na površini mjeseca. Ti bi podaci mogli pomoći u otkrivanju nalaze li se izvori gejzira u podzemnim spreminicma vode ili je voda zarobljena u višim slojevima leda.

net.hr
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#144 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Izgleda da bi crne rupe mogle imati plafon: Maksimalno milijardu puta teze od Sunca.

Pogledati ovde

Tekst je na engleskom.
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#145 Re: ASTRONOMIJA

Post by Sensei »

Snimljen planet druge zvijezde

Image
Izvor: Gemini Observatory

Znanstvenici sa Sveučilišta u Torontu su po prvi put direktno fotografirali ekstrasolarni planet iz kategorije plinovitih divova koji kruži oko zvijezde nalik Suncu, ali puno mlađe.


Do sada je otkriveno otprilike 300 takozvanih ekstrasolarnih planeta pomoću posrednih metoda, poput opaženih promjena na zvijezdi kada se planet nalazi direktno ispred nje gledano iz perspektive Zemlje.

Kanadski znanstvenici su objavili da su koristili teleskop Sjeverni blizanac (Gemini North), koji se nalazi na Mauna Keai na Havajima, za direktno fotografiranje planeta veličine slične Jupiteru, ali osam puta veće mase.

Taj planet, znatno topliji od Jupitera, i zvijezda1 RSX J160929.1-210524 oko koje se okreće nalaze se u našoj galaktici, a od Zemlje je udaljen oko 500 svjetlosnih godina.

"Oduvijek je postojao cilj snimiti fotografije planeta koji kruži oko druge zvijezde. Izazov je naravno u tome što su ti planeti znatno, znatno bljeđi od zvijezda", rekao je Ray Jayawardhana, član kanadskog astronomskog tima.

Od svih poznatih ekstrasolarnih planeta, ovaj ima orbitu najudaljeniju od svoje zvijezde. On je otprilike 11 puta udaljeniji od zvijezde nego što je Neptun, najudaljeniji planet Sunčevog sustava, udaljen od Sunca.

Znanstvenici navode da rade na potvrdi da se taj planet zaista okreće oko zvijezde kako misle, ali dodaju da će za obradu podataka biti potrebne dvije godine.

Jayawardhana navodi da je malo vjerojatno da je taj planet dobar kandidat za život zato što se vjerojatno radi o plinovitom divu i zato što je isuviše mlad – njegova zvijezda je nastala prije oko pet milijuna godina, dok je Sunce nastalo prije oko četiri i pol milijarde godina.

"To je tipična zvijezda. Nalik je Suncu, ali je puno mlađa. No sam planet je vrlo neobičan. Jedan je od najmasivnijih ekstrasolarnih planeta i vrlo je udaljen od svoje zvijezde", rekao je.

Prije ovog jedini planeti ili objekti snimljeni izvan Sunčevog sustava su ili slobodno plutali svemirom i nisu kružili oko zvijezda, ili su kružili oko smeđih patuljaka, "propalih zvijezda" koje nisu dosegle masu potrebnu za pokretanje atomske fuzije, koja je karakteristična za zvijezde.

Znanstvenici kažu da im je otkriće olakšala tehnologija koja smanjuje distorzije iz turbulencija u Zemljinoj atmosferi.

Jayawardhana kaže da su u atmosferi planeta otkrili tragove vode i ugljičnog monoksida.

Net.hr
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#146 Re: ASTRONOMIJA

Post by NIN »

Sensei wrote:Snimljen planet druge zvijezde

Image
Pocelo je!

:thumbup:
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#147 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#148 Re: ASTRONOMIJA

Post by Sensei »

net.hr wrote:Na Marsu padao snijeg

Image
Izvor: NASA

NASA-ina sonda Phoenix snimila je kristale leda kako padaju iz oblaka visoko iznad površine Crvenog planeta. No, meteorološki su instrumenti pokazali da je snijeg ispario prije nego je pao na tlo.

Phoenixova kamera i meteorološka oprema snimila je oblake i maglu koji nastaju noću kako se zrak hladi.

"Ništa takvo nikada prije nije primijećeno na Marsu. Ali se sada događa svake noći. Nastavljamo istraživati je li snijeg ipak pao na tlo", rekao je Jim Whiteway sa sveučilišta York u Torontu koji je vodio istraživanje.

Laserski instrument usmjeren direktno u Marsovu atmosferu pokazao je da se sniježni oblaci formiraju na visini od oko 4 kilometra iznad mjesta slijetanja sonde.

Znanstvenici su također rekli da su na Marsu pronašli kalcijev karbonat – glavni sastojak krede – a možda i glinu.

Obje tvari nastaju samo u prisutnosti tekuće vode, a Phoenix je ranije potvrdio da je na Marsu bilo leda.

Dokaz o prisutnosti tekuće vode na površini Marsa mogao bi biti ključan za odgovor na pitanje je li na stjenovitom Crvenom planetu ikad mogao postojati život.
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#149 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Prve slike tri planete oko zvijezde udaljene oko 25 svjetlosnih godina.

Image


Image

http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/7725584.stm
User avatar
hepok
Posts: 113
Joined: 13/02/2006 16:12

#150 Re: ASTRONOMIJA

Post by hepok »

Post Reply