Evolucija

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5826 Re: Evolucija

Post by Dozer »

Pa iznad je napisao da zna sve o bogu, nastanku, blabla.
Jos samo da nam to fino i pojasni, korak po korak. E, da :mrgreen:
teodati
Posts: 653
Joined: 07/09/2017 20:25

#5827 Re: Evolucija

Post by teodati »

vaučer wrote: 10/03/2023 23:57 Pa imaš dokumentirane nastanke novih vrsta. Za primjer, čitao sam jednom o novoj vrsti zeba na Galapagosu, može se naći i cijeli znanstveni rad o tom slučaju. Jedna jedinka doletila 100km na otok na kojem nema njene vrste, parila se s lokalnom zebom - nastala vrlo brzo treća vrsta koja se nije više mogla pariti ni s pra-očevom ni s pra-majčinom vrstom. Nova vrsta. Na Zemlji. Nastala. Čudna li čuda. Koliko ih je nastalo i nestalo - nebrojeno.
Prvo treba objasniti KAKO je nastala zeba, od početka do kraja, pa onda objasniti KAKO je kod parenja nastala treća vrsta, nije to bez uzroka, jel kontaš?

Kada to evolucija objasni, onda se može reći da je to teorija koja nešto i objašnjava od početka do kraja, ovako se samo nabraja što vidimo da se događa a KAKO pitaj Boga, jel?
Last edited by teodati on 11/03/2023 11:53, edited 2 times in total.
teodati
Posts: 653
Joined: 07/09/2017 20:25

#5828 Re: Evolucija

Post by teodati »

Dozer wrote: 11/03/2023 10:26 Pa iznad je napisao da zna sve o bogu, nastanku, blabla.
Jos samo da nam to fino i pojasni, korak po korak. E, da :mrgreen:
Ovdje na forumu na filozofiji lijepo sam kod Ljubine teme napisao da svatko može pitati što hoće, odgovoriti ću ne detaljno jer je to preteško za forume (sve detalje u samoj teoriji objašnjavam), ali općenito o postanku svega što postoji, bolje i to znati nego ništa, seveda! 8-)
User avatar
vaučer
Posts: 9176
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#5829 Re: Evolucija

Post by vaučer »

teodati wrote: 11/03/2023 11:50
vaučer wrote: 10/03/2023 23:57 Pa imaš dokumentirane nastanke novih vrsta. Za primjer, čitao sam jednom o novoj vrsti zeba na Galapagosu, može se naći i cijeli znanstveni rad o tom slučaju. Jedna jedinka doletila 100km na otok na kojem nema njene vrste, parila se s lokalnom zebom - nastala vrlo brzo treća vrsta koja se nije više mogla pariti ni s pra-očevom ni s pra-majčinom vrstom. Nova vrsta. Na Zemlji. Nastala. Čudna li čuda. Koliko ih je nastalo i nestalo - nebrojeno.
Prvo treba objasniti KAKO je nastala zeba, od početka do kraja, pa onda objasniti KAKO je kod parenja nastala treća vrsta, nije to bez uzroka, jel kontaš?

Kada to evolucija objasni, onda se može reći da je to teorija koja nešto i objašnjava od početka do kraja, ovako se samo nabraja što vidimo da se događa a KAKO pitaj Boga, jel?
Pitao si kako je nastala vrsta, dobio si konkretan odgovor. Sad pomjeraj stative koliko hoćeš. Odgovor si dobio. To što ne razumiješ ni pitanje a ni odgovor nije moj problem.
teodati
Posts: 653
Joined: 07/09/2017 20:25

#5830 Re: Evolucija

Post by teodati »

vaučer wrote: 11/03/2023 12:31
teodati wrote: 11/03/2023 11:50

Prvo treba objasniti KAKO je nastala zeba, od početka do kraja, pa onda objasniti KAKO je kod parenja nastala treća vrsta, nije to bez uzroka, jel kontaš?

Kada to evolucija objasni, onda se može reći da je to teorija koja nešto i objašnjava od početka do kraja, ovako se samo nabraja što vidimo da se događa a KAKO pitaj Boga, jel?
Pitao si kako je nastala vrsta, dobio si konkretan odgovor. Sad pomjeraj stative koliko hoćeš. Odgovor si dobio. To što ne razumiješ ni pitanje a ni odgovor nije moj problem.
Haha, šti si ti sad objasnio, daj ne budi smiješan, da bi objasnio kako nastaje nova vrsta prvo moraš objasniti kako je uopće ta vrsta nastala koja je doletjela a kako vrsta koje je bila već na tom otoku, pa kad shvatiš taj princip, NA ISTI način i nova vrsta nastaje, jednostavno.

Ali ajde, kako je to konkretno nastala nova vrsta zeba, parenjem, jel, a tko ili što je MIJENJALO genetski materijal da bi nastao novi DNK, nove vrste?

Jel znaš?

Samo pitam.
Last edited by teodati on 11/03/2023 16:37, edited 1 time in total.
User avatar
vaučer
Posts: 9176
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#5831 Re: Evolucija

Post by vaučer »

Sve ti je u postu koji sam postavio. Kad bi se dalo čitati s razumijevanjem. Evo ti i jedan članak, ima i link za znastveni rad. https://cosmosmagazine.com/science/biol ... nerations/
teodati
Posts: 653
Joined: 07/09/2017 20:25

#5832 Re: Evolucija

Post by teodati »

vaučer wrote: 11/03/2023 15:43 Sve ti je u postu koji sam postavio. Kad bi se dalo čitati s razumijevanjem. Evo ti i jedan članak, ima i link za znastveni rad. https://cosmosmagazine.com/science/biol ... nerations/
Kako ste vi evolucionisti naivni to je neverjetno, pa gdje je tu što objašnjeno KAKO je nastala zbilja nova vrsta, nigdje.

Križale se dvije vrste zeba, i već pri prvom pokušaju nastala je nova loza, ok, to se dogodilo, ali ja pitam KAKO, jel shvaćaš pitanje?

Parenjem? Muški je polizao, ženka popušila, onda joj ga stavio, svršio, jel TAKO nastao novi genetski materijal?

Novi genetski materijal treba imati informaciju koja je vrsta u pitanju i KOJE promjene treba izvršiti, a ŠTO ili TKO to konkretno radi da bi nastao novi DNK, jel sad shvaćaš o čemu pitam?

Ak ne shvaćaš onda zaboravi! :)
teodati
Posts: 653
Joined: 07/09/2017 20:25

#5833 Re: Evolucija

Post by teodati »

Dakle jednostavno pitanje TKO radi promjene na DNK, kada evolucija na to odgovori, shvatiti će je ne samo vjernici nego i svi ostali ozbiljno, ovako, gledati samo tko je bio prije tko poslije, samo nabrajati da je nastalo nešto novo a NE ZNATI objasniti kako nije ni teorija, a kamoli istina o postanku bilo koje vrste na Zemlji, samo kažem. 8-)
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#5834 Re: Evolucija

Post by Avetinho »

teodati wrote: 11/03/2023 16:59 Dakle jednostavno pitanje TKO radi promjene na DNK, kada evolucija na to odgovori, shvatiti će je ne samo vjernici nego i svi ostali ozbiljno, ovako, gledati samo tko je bio prije tko poslije, samo nabrajati da je nastalo nešto novo a NE ZNATI objasniti kako nije ni teorija, a kamoli istina o postanku bilo koje vrste na Zemlji, samo kažem. 8-)
Cinjenica da ti nesto ne znas ne znaci da niko nista ne zna. Logika ti je pogresna. Da se latis malo kakve knjige osim Biblije (ako si i to uopste citao) mozda bi nesto i naucio.

Jadno je kad se vjernik sakriva od pitanja da dokaze postojanje Boga odgovorom da je u postojanje Boga dovoljno samo vjerovati a ne i dokazivati ga, a u isto vrijeme trazi dokaze o Njegovom nepostojanju ili o evoluciji od ateista i naucnika. Zasto i za takvo nesto mu nije dovoljna njegova, ili barem tudja, vjera, e to je velika zagonetka.

Ja cu umjesto dokaza podnijeti svoju duboku nevjeru u Boga kakvim ga oslikavaju svete knjige i svoju duboku vjeru u evoluciju, a jos cu to sve potvrditi sljedecim filozofskim izrazom: E DA! SEVEDA!
teodati
Posts: 653
Joined: 07/09/2017 20:25

#5835 Re: Evolucija

Post by teodati »

Avetinho wrote: 11/03/2023 18:04
teodati wrote: 11/03/2023 16:59 Dakle jednostavno pitanje TKO radi promjene na DNK, kada evolucija na to odgovori, shvatiti će je ne samo vjernici nego i svi ostali ozbiljno, ovako, gledati samo tko je bio prije tko poslije, samo nabrajati da je nastalo nešto novo a NE ZNATI objasniti kako nije ni teorija, a kamoli istina o postanku bilo koje vrste na Zemlji, samo kažem. 8-)
Cinjenica da ti nesto ne znas ne znaci da niko nista ne zna. Logika ti je pogresna. Da se latis malo kakve knjige osim Biblije (ako si i to uopste citao) mozda bi nesto i naucio.

Jadno je kad se vjernik sakriva od pitanja da dokaze postojanje Boga odgovorom da je u postojanje Boga dovoljno samo vjerovati a ne i dokazivati ga, a u isto vrijeme trazi dokaze o Njegovom nepostojanju ili o evoluciji od ateista i naucnika. Zasto i za takvo nesto mu nije dovoljna njegova, ili barem tudja, vjera, e to je velika zagonetka.

Ja cu umjesto dokaza podnijeti svoju duboku nevjeru u Boga kakvim ga oslikavaju svete knjige i svoju duboku vjeru u evoluciju, a jos cu to sve potvrditi sljedecim filozofskim izrazom: E DA! SEVEDA!
Pa ja ne znam KAKO je po evoluciji moguće da se promijeni DNK zato i pitam, kontaš?

Mene nije briga u što ti ili bilo tko drugi vjeruje, mene zanimaju činjenice i ISTINA o tome, sve ostalo nije bitno.

Dakle ono što ne znam rado pitam, dakle još jednom pitam TKO radi promjene na DNK za novu vrstu?

A što se Boga tiče, NIJE dovoljno samo u to vjerovati i potpuno si u pravu glede toga, treba to i razumno i logično objasniti, pa PITAJ onda, rado ću ti o pravome Bogu sve odgovoriti, dapače! 8-)
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#5836 Re: Evolucija

Post by Avetinho »

teodati wrote: 11/03/2023 19:18
Avetinho wrote: 11/03/2023 18:04

Cinjenica da ti nesto ne znas ne znaci da niko nista ne zna. Logika ti je pogresna. Da se latis malo kakve knjige osim Biblije (ako si i to uopste citao) mozda bi nesto i naucio.

Jadno je kad se vjernik sakriva od pitanja da dokaze postojanje Boga odgovorom da je u postojanje Boga dovoljno samo vjerovati a ne i dokazivati ga, a u isto vrijeme trazi dokaze o Njegovom nepostojanju ili o evoluciji od ateista i naucnika. Zasto i za takvo nesto mu nije dovoljna njegova, ili barem tudja, vjera, e to je velika zagonetka.

Ja cu umjesto dokaza podnijeti svoju duboku nevjeru u Boga kakvim ga oslikavaju svete knjige i svoju duboku vjeru u evoluciju, a jos cu to sve potvrditi sljedecim filozofskim izrazom: E DA! SEVEDA!
Pa ja ne znam KAKO je po evoluciji moguće da se promijeni DNK zato i pitam, kontaš?

Mene nije briga u što ti ili bilo tko drugi vjeruje, mene zanimaju činjenice i ISTINA o tome, sve ostalo nije bitno.

Dakle ono što ne znam rado pitam, dakle još jednom pitam TKO radi promjene na DNK za novu vrstu?

A što se Boga tiče, NIJE dovoljno samo u to vjerovati i potpuno si u pravu glede toga, treba to i razumno i logično objasniti, pa PITAJ onda, rado ću ti o pravome Bogu sve odgovoriti, dapače! 8-)
Vrlo citljivo sam ti gore napisao: kad vec znas da ne znas, uzmi kakav udzbenik u ruku i udri. Ne vjerujem da je po forumu iko bas toliko dokon da ti daje ubrzani kurs iz biologije.

Sto se tice promjene DNK, evo bas u ovo vrijeme te promjene ti se desavaju pred nosom (i u nosu) i pred ocima, ali neuk i slijep ne vide. Jedan od glavnih agenata promjene DNK, a sve u udzbenicima za srednju skolu vec pise, su virusi. Nekad su promjene (u smislu evolucije) dobrodosle nama postojecim vrstama i organizmima, nekad ne, ali su nesumnjive. A da si malo vise paznje obratio, primijetio bi da cak i virus evoluira i to se, za razliku od vecine zivih stvorenja, kod virusa desava relativno brzo i lako, o cemu gotovo svakodnevno i po novinama mozes procitati (ne treba ti ni udzbenik), pa nam svaki put kao odgovor na virus koji se mijenja treba i malo drugacija vakcina.

Cudno mi je malo da neko ko o ovim elementarnim stvarima pojma nema sve zna o "pravome Bogu", ali s druge strane nista me vise kod vjerskih fanatika ne moze previse iznenaditi. E DA! SEVEDA! DAPACE!

Ove gore uzvike odusevljenja koristim jer vidim da mislis da oni pale kod drugih, pa onda mozda pale i kod tebe. U kojoj tacno crkvi i sekti su omiljeni? U adventista? Evandjelista? Jehovinih svjedoka? Bice da su ovi zadnji, njih se kao guznih muha uvijek bilo tesko otrest i kad ti na vrata dodju da ti sole pamet.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5837 Re: Evolucija

Post by Dozer »

teodati wrote: 11/03/2023 19:18
Pa ja ne znam KAKO je po evoluciji moguće da se promijeni DNK zato i pitam, kontaš?

Mene nije briga u što ti ili bilo tko drugi vjeruje, mene zanimaju činjenice i ISTINA o tome, sve ostalo nije bitno.

Dakle ono što ne znam rado pitam, dakle još jednom pitam TKO radi promjene na DNK za novu vrstu?

A što se Boga tiče, NIJE dovoljno samo u to vjerovati i potpuno si u pravu glede toga, treba to i razumno i logično objasniti, pa PITAJ onda, rado ću ti o pravome Bogu sve odgovoriti, dapače! 8-)
Da si procitao malo vise materijala o genetici, biologiji i hemiji, vjerovatno bi ti bilo jasnije kako i zasto dolazi do promjena u DNK, i ne bi pisao ovakve gluposti.
Ukratko, tvoj problem je sto ne kontas kako su nastale inicijalne "informacije" koje sadrzi DNK, i to je sasvim OK jer to jos uvijek ne zna niko.

Religije to pokusavaju "objasniti" kreacionizmom i bogom, iako nijedna vjerska knjiga nema DNK ni u naznakama, a sve jer im je to lakse nego se zaista zapitati o dubini sveg toga, a nauka ipak trazi malo konkretnije odgovore.

Evolucija = promjena. A promjena = cijeli niz elemenata koji uticu da se nesto ili neko promijeni, i to ukljucuje hemijske i bioloske, pa do klimatskih faktora. A to je vrlo kompleksna tema i veoma opsirno gradivo, za koje nisam siguran da ga uopste mozes shvatiti, s obzirom da ne shvatas ni ove inicijalne faktore. Inace ne bi ni postavljao potanje koje si postavio.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#5838 Re: Evolucija

Post by apsidejzi »

Saces dobit odgovor kako se virusi ne broje jer nisu zivi organizmi. Onda ces preci na bakterije i dati im eksperiment koji je trajao godinu i po gdje su istrazivaci namjerno promijenili gene zaduzene za proces elongacije. Ali to ce biti ignorisano i zanemareno, vjerovatno zbog nerazumjevanja ili sto se ne slazee sa njihovim narativom.

No prirodu zaboli ona stvar za necijim narativom. Betul Kacar je turska naucnica koja je uzela Eserihiju Koli i promjenila joj proces elongacije. To je uradila sa svojim timom nakon sto su drugi istrazivaci pronasli Eserihiju koli u fosilu starom 700 miliona godina. Oni su analizirali tu bakteriju i skontali kakav je gen morao biti da bi proizveo protein zauduzen za elongaciju kod te e. colli. Onda su uzeli danasnje e. coli koje imaju dosta izmjenjen genetski kod elongacije i ubacili ovaj stari kod. Htjeli su da vide kako ce se ponasati bakterija kad joj se ubaci stari kod.

Zatim su svaki dan uzimali uzorak bakterija i gledali promjene u genomu. Ako e coli rodi novu generaciju svakih 20 minuta onda to znaci da cemo imati mutacije svakih 20 minuta. Nakon 24 sata imamo oko 70 generacija. Kod ljudi, 70 generacija je cca 1500 godina. Nije mnogo ali je dovoljno da se vidi neka promjena. Betul je ovo ponavljala 150 dana sto znaci da je svaki dan uzimala "fosilni uzorak" i gledala promjene u genetskom materijalu kroz vrijeme. U terminima ljudskog zivota govorimo o periodu cca 200.000 godina. Kada bismo imali genetski uzorak ljudi svakih 1500 godina u prethodnih 200.000 godina vidjeli bismo razlike. Ne toliko drasticne ali bismo vidjeli odredjene promjene jer 200k godina nije mnogo za evoluciju.

I sta je ona otkrila? Otkrila je da su bakterije razvile proces elongacije i prilagodile se novoubacenom genu na razne nacine. Jedna kolonija je imala mutacije na tom izmjenjenom dijelu a druga je pocela mutirati na nekih drugim mjestima. U principu, sve se radi o efikasnosti. Koja mutacija ce donijeti vecu efikasnost. Sve ide random i neka ce ubost nesto sto ce biti efikasnije od ostalih i imace vecu sansu da prezivi. BUkvalno se to i desilo i sto je zanimljivo, ni jedna kolonija bakterija nije zavrsila sa istom DNA kao orginalna danasnja e coli. Svaka je evoluirala drugacije.

Fascinantan podcast sa njom. O ovoj elongaciji govori na 1:04:00 pa narednih 10tak minuta.

teodati
Posts: 653
Joined: 07/09/2017 20:25

#5839 Re: Evolucija

Post by teodati »

Dozer wrote: 12/03/2023 12:52
teodati wrote: 11/03/2023 19:18
Pa ja ne znam KAKO je po evoluciji moguće da se promijeni DNK zato i pitam, kontaš?

Mene nije briga u što ti ili bilo tko drugi vjeruje, mene zanimaju činjenice i ISTINA o tome, sve ostalo nije bitno.

Dakle ono što ne znam rado pitam, dakle još jednom pitam TKO radi promjene na DNK za novu vrstu?

A što se Boga tiče, NIJE dovoljno samo u to vjerovati i potpuno si u pravu glede toga, treba to i razumno i logično objasniti, pa PITAJ onda, rado ću ti o pravome Bogu sve odgovoriti, dapače! 8-)
Da si procitao malo vise materijala o genetici, biologiji i hemiji, vjerovatno bi ti bilo jasnije kako i zasto dolazi do promjena u DNK, i ne bi pisao ovakve gluposti.
Ukratko, tvoj problem je sto ne kontas kako su nastale inicijalne "informacije" koje sadrzi DNK, i to je sasvim OK jer to jos uvijek ne zna niko.

Religije to pokusavaju "objasniti" kreacionizmom i bogom, iako nijedna vjerska knjiga nema DNK ni u naznakama, a sve jer im je to lakse nego se zaista zapitati o dubini sveg toga, a nauka ipak trazi malo konkretnije odgovore.

Evolucija = promjena. A promjena = cijeli niz elemenata koji uticu da se nesto ili neko promijeni, i to ukljucuje hemijske i bioloske, pa do klimatskih faktora. A to je vrlo kompleksna tema i veoma opsirno gradivo, za koje nisam siguran da ga uopste mozes shvatiti, s obzirom da ne shvatas ni ove inicijalne faktore. Inace ne bi ni postavljao potanje koje si postavio.
Jel ti razumiješ neke stvari da nitko od ljudi NE ZNA kako se dolazi do promjene genetskog materijala, za razliku od tebe ja sam i o postanku svega kao i o postanku vrsta razgovarao sa akademskim obrazovanim ljudima, tako da me nemoj učiti što biologija o tome može reći, ako najviše obrazovani priznaju da to još NE ZNAJU, što će onda neki daleko manje obrazovani nekome nešto tvrditi napamet, neće ići, dapače!
teodati
Posts: 653
Joined: 07/09/2017 20:25

#5840 Re: Evolucija

Post by teodati »

Avetinho wrote: 12/03/2023 05:18
teodati wrote: 11/03/2023 19:18

Pa ja ne znam KAKO je po evoluciji moguće da se promijeni DNK zato i pitam, kontaš?

Mene nije briga u što ti ili bilo tko drugi vjeruje, mene zanimaju činjenice i ISTINA o tome, sve ostalo nije bitno.

Dakle ono što ne znam rado pitam, dakle još jednom pitam TKO radi promjene na DNK za novu vrstu?

A što se Boga tiče, NIJE dovoljno samo u to vjerovati i potpuno si u pravu glede toga, treba to i razumno i logično objasniti, pa PITAJ onda, rado ću ti o pravome Bogu sve odgovoriti, dapače! 8-)
Vrlo citljivo sam ti gore napisao: kad vec znas da ne znas, uzmi kakav udzbenik u ruku i udri. Ne vjerujem da je po forumu iko bas toliko dokon da ti daje ubrzani kurs iz biologije.

Sto se tice promjene DNK, evo bas u ovo vrijeme te promjene ti se desavaju pred nosom (i u nosu) i pred ocima, ali neuk i slijep ne vide. Jedan od glavnih agenata promjene DNK, a sve u udzbenicima za srednju skolu vec pise, su virusi. Nekad su promjene (u smislu evolucije) dobrodosle nama postojecim vrstama i organizmima, nekad ne, ali su nesumnjive. A da si malo vise paznje obratio, primijetio bi da cak i virus evoluira i to se, za razliku od vecine zivih stvorenja, kod virusa desava relativno brzo i lako, o cemu gotovo svakodnevno i po novinama mozes procitati (ne treba ti ni udzbenik), pa nam svaki put kao odgovor na virus koji se mijenja treba i malo drugacija vakcina.

Cudno mi je malo da neko ko o ovim elementarnim stvarima pojma nema sve zna o "pravome Bogu", ali s druge strane nista me vise kod vjerskih fanatika ne moze previse iznenaditi. E DA! SEVEDA! DAPACE!

Ove gore uzvike odusevljenja koristim jer vidim da mislis da oni pale kod drugih, pa onda mozda pale i kod tebe. U kojoj tacno crkvi i sekti su omiljeni? U adventista? Evandjelista? Jehovinih svjedoka? Bice da su ovi zadnji, njih se kao guznih muha uvijek bilo tesko otrest i kad ti na vrata dodju da ti sole pamet.
Nijedan udžbenik ne objašnjava KAKO je došlo do promjene genetskog materijala DNK, nema toga biologa koji to zna, zato ne laži sebi i drugima da netko nešto ne zna i da samo treba pročitati i proučiti, kada to nitko ne zna, kratko i jasno.

Virusi su čestice na granici žive i nežive prirode i nemaju stanične dijelove, ali to nije objašnjenje KAKO virusi mijenjaju genetski materijal nekog organizma kada dođu u dodir, jel kontaš što pitam? Ne?

Ajde da ti "nacrtam" možda i shvatiš. Čestice virusa recimo dolaze u dodir s nekom biljkom, KAKO će te čestice promijeniti DNK te biljke? Objasniti to, a ne samo reći da su virusi došli i napravili promjenu, to svaka budala zna, ali KAKO se to događa, to je BIT shvaćanja problema.

Ili još bolje, valjda ćete vi evolucionisti ovo pitanje lakše shvatiti što se pita, dakle poseksaju se dvoje ljudi, žena zatrudni, nastaje NOVI DNK novoga bića, toga djeteta, koji NIJE isti kao kod oca i majke, pitanje je KAKO, TKO to radi taj novi DNK sa svim informacijama o novom biću, zatim se ta informacija dalje prenosi na izgradnju samoga tijela djeteta, pitanje je TKO to izgrađuje, KAKO zna koje treba organe napraviti, KAKO zna što je recimo mozak, pluća, bubregi i KAKO to napraviti, kAKO zna koje je biće u pitanju i koja vrsta da ne napravi nešto drugo, recimo slona a ne čovjeka, i još tisuće takvih pitanja.

Nemate vi evolucionisti pojma KAKO je bilo što od toga napravljeno kao ni sama nauka danas, sve jasno, ali kako kome, pa i dalje vjerujte u BAJKE o evoluciji koja ama baš ništa ne zna od početka do kraja objasniti, živjeli! :kontrabas:
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5841 Re: Evolucija

Post by Dozer »

teodati wrote: 12/03/2023 17:32
Dozer wrote: 12/03/2023 12:52
Da si procitao malo vise materijala o genetici, biologiji i hemiji, vjerovatno bi ti bilo jasnije kako i zasto dolazi do promjena u DNK, i ne bi pisao ovakve gluposti.
Ukratko, tvoj problem je sto ne kontas kako su nastale inicijalne "informacije" koje sadrzi DNK, i to je sasvim OK jer to jos uvijek ne zna niko.

Religije to pokusavaju "objasniti" kreacionizmom i bogom, iako nijedna vjerska knjiga nema DNK ni u naznakama, a sve jer im je to lakse nego se zaista zapitati o dubini sveg toga, a nauka ipak trazi malo konkretnije odgovore.

Evolucija = promjena. A promjena = cijeli niz elemenata koji uticu da se nesto ili neko promijeni, i to ukljucuje hemijske i bioloske, pa do klimatskih faktora. A to je vrlo kompleksna tema i veoma opsirno gradivo, za koje nisam siguran da ga uopste mozes shvatiti, s obzirom da ne shvatas ni ove inicijalne faktore. Inace ne bi ni postavljao potanje koje si postavio.
Jel ti razumiješ neke stvari da nitko od ljudi NE ZNA kako se dolazi do promjene genetskog materijala, za razliku od tebe ja sam i o postanku svega kao i o postanku vrsta razgovarao sa akademskim obrazovanim ljudima, tako da me nemoj učiti što biologija o tome može reći, ako najviše obrazovani priznaju da to još NE ZNAJU, što će onda neki daleko manje obrazovani nekome nešto tvrditi napamet, neće ići, dapače!
Ti brkas ono sto ne kontas, pa postavljas pogresno pitanje.
Zna se kako dolazi do promjena u DNK, za nesto se zna i zasto, a za nesto ne.
Npr. zna se i kako se i zasto se kroz generacije mijenja ili moze promijeniti boja koze kod ljudi, ili krzna kod zivotinja, i to direktno zavisi od lokacije i klime zivljenja. To su genetske promjene prilagodjavanja, a cilj im je adaptacija na okolinu radi prezivljavanja. To je evolucija.

Primjer s dvije razlicite podvrste prica iz kojih je nastala treca, nova, vec ti je ponudjen. Iz toga je proizasla/nastala nova podvrsta, vjerovatno malo prilagodjenija i otpornija od izvornih, pojedinacno. I to je evolucija.

Ono sto se ne zna, tj. sto mi jos uvijek ne znamo, jeste sta se tacno desava na genetskom, odnosno molekularnom i celijskom nivou prilikom tih promjena.
Ali, do prije 30 godina nismo znali skoro nista o DNK, a danas smo sposobni za kloniranje, tako da je i samo pitanje vremena kada cemo otkriti i tacne mehanizme promjena DNK, a onda i uticati na njih.

Ali, ti slobodno nastavi vjerovati da je Isus stvorio svijet i nas. Seveda, e da, dapace, damace, dalabud.

P.S. CPT, jesi to ti....? :mrgreen:
teodati
Posts: 653
Joined: 07/09/2017 20:25

#5842 Re: Evolucija

Post by teodati »

Dozer wrote: 12/03/2023 19:26
teodati wrote: 12/03/2023 17:32

Jel ti razumiješ neke stvari da nitko od ljudi NE ZNA kako se dolazi do promjene genetskog materijala, za razliku od tebe ja sam i o postanku svega kao i o postanku vrsta razgovarao sa akademskim obrazovanim ljudima, tako da me nemoj učiti što biologija o tome može reći, ako najviše obrazovani priznaju da to još NE ZNAJU, što će onda neki daleko manje obrazovani nekome nešto tvrditi napamet, neće ići, dapače!
Ti brkas ono sto ne kontas, pa postavljas pogresno pitanje.
Zna se kako dolazi do promjena u DNK, za nesto se zna i zasto, a za nesto ne.
Npr. zna se i kako se i zasto se kroz generacije mijenja ili moze promijeniti boja koze kod ljudi, ili krzna kod zivotinja, i to direktno zavisi od lokacije i klime zivljenja. To su genetske promjene prilagodjavanja, a cilj im je adaptacija na okolinu radi prezivljavanja. To je evolucija.

Primjer s dvije razlicite podvrste prica iz kojih je nastala treca, nova, vec ti je ponudjen. Iz toga je proizasla/nastala nova podvrsta, vjerovatno malo prilagodjenija i otpornija od izvornih, pojedinacno. I to je evolucija.

Ono sto se ne zna, tj. sto mi jos uvijek ne znamo, jeste sta se tacno desava na genetskom, odnosno molekularnom i celijskom nivou prilikom tih promjena.
Ali, do prije 30 godina nismo znali skoro nista o DNK, a danas smo sposobni za kloniranje, tako da je i samo pitanje vremena kada cemo otkriti i tacne mehanizme promjena DNK, a onda i uticati na njih.

Ali, ti slobodno nastavi vjerovati da je Isus stvorio svijet i nas. Seveda, e da, dapace, damace, dalabud.

P.S. CPT, jesi to ti....? :mrgreen:
Sada si sam rekao zapravo da nauka, dakle i teorija evolucije NE ZNA kako se to zapravo događa promjena genetskog materijala DNK, hvala što to priznaješ! :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5843 Re: Evolucija

Post by Dozer »

teodati wrote: 12/03/2023 19:41
Dozer wrote: 12/03/2023 19:26
Ti brkas ono sto ne kontas, pa postavljas pogresno pitanje.
Zna se kako dolazi do promjena u DNK, za nesto se zna i zasto, a za nesto ne.
Npr. zna se i kako se i zasto se kroz generacije mijenja ili moze promijeniti boja koze kod ljudi, ili krzna kod zivotinja, i to direktno zavisi od lokacije i klime zivljenja. To su genetske promjene prilagodjavanja, a cilj im je adaptacija na okolinu radi prezivljavanja. To je evolucija.

Primjer s dvije razlicite podvrste prica iz kojih je nastala treca, nova, vec ti je ponudjen. Iz toga je proizasla/nastala nova podvrsta, vjerovatno malo prilagodjenija i otpornija od izvornih, pojedinacno. I to je evolucija.

Ono sto se ne zna, tj. sto mi jos uvijek ne znamo, jeste sta se tacno desava na genetskom, odnosno molekularnom i celijskom nivou prilikom tih promjena.
Ali, do prije 30 godina nismo znali skoro nista o DNK, a danas smo sposobni za kloniranje, tako da je i samo pitanje vremena kada cemo otkriti i tacne mehanizme promjena DNK, a onda i uticati na njih.

Ali, ti slobodno nastavi vjerovati da je Isus stvorio svijet i nas. Seveda, e da, dapace, damace, dalabud.

P.S. CPT, jesi to ti....? :mrgreen:
Sada si sam rekao zapravo da nauka, dakle i teorija evolucije NE ZNA kako se to zapravo događa promjena genetskog materijala DNK, hvala što to priznaješ! :thumbup:
Pa nema se tu sta priznati ba. To su trenutne naucne cinjenice, kao sto je i cinjenica da 1811. niko nije znao ni za kompjuter, mobitel, internet. Cak nisu ni postojale te rijeci.
A ni pojam DNK.

Ali, danas to sve postoji, cak smo sposobni i za kloniranje, sto je vrlo dobar pokazatelj da smo sposbni s DNK uraditi isto ono sto je uradio i bog s Adamom.i Evom, jel' tako?
Ali,.danas i te kako znamo.sta je evolucija, ona je naucna cinjenica, znamo i zasto se desava, kao i dosta faktora koji je uzrokuju.

Kontas poentu....?
teodati
Posts: 653
Joined: 07/09/2017 20:25

#5844 Re: Evolucija

Post by teodati »

Dozer wrote: 12/03/2023 19:46
teodati wrote: 12/03/2023 19:41

Sada si sam rekao zapravo da nauka, dakle i teorija evolucije NE ZNA kako se to zapravo događa promjena genetskog materijala DNK, hvala što to priznaješ! :thumbup:
Pa nema se tu sta priznati ba. To su trenutne naucne cinjenice, kao sto je i cinjenica da 1811. niko nije znao ni za kompjuter, mobitel, internet. Cak nisu ni postojale te rijeci.
A ni pojam DNK.

Ali, danas to sve postoji, cak smo sposobni i za kloniranje, sto je vrlo dobar pokazatelj da smo sposbni s DNK uraditi isto ono sto je uradio i bog s Adamom.i Evom, jel' tako?
Ali,.danas i te kako znamo.sta je evolucija, ona je naucna cinjenica, znamo i zasto se desava, kao i dosta faktora koji je uzrokuju.

Kontas poentu....?
Evolucija nije činjenica nego BAJKA, u koju ti i još milijuni ljudi vjerujete, ali kada objavim svoju "teoriju svega". dokazati će se kako sam i rekao da su Veliki prasak i evolucija KRIVE teorije, živ bio pa to i doživio, e da! 8-)
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5845 Re: Evolucija

Post by Dozer »

Majstore, evolucija je cinjenica, ne treba vjerovati u nju :lol:
teodati
Posts: 653
Joined: 07/09/2017 20:25

#5846 Re: Evolucija

Post by teodati »

Dozer wrote: 12/03/2023 20:55 Majstore, evolucija je cinjenica, ne treba vjerovati u nju :lol:
Nije majstore, recimo ti vjeruješ u nju a nemaš pojma kako je bilo koja vrsta živih bića na Zemlji nastala od početka do kraja, to NIJE činjenica, to se zove VJERA, a ja ću dodati u jednu veliku BAJKU, e da! :D
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5847 Re: Evolucija

Post by Dozer »

Mozes ti edadakat do besvijesti, ali prije toga bi ipak trebao nauciti sta je evolucija i sta to znaci. :D
Ni ti ne znas nista o samom startu, kao ni bilo ko drugi, ali si ipak ubijedjen da je Jizuz bio nekakav starter. A nije. To je prava bajka.

Hint: Jizuz nema nista s tim, samo je dio toga, kao i ti i ja, i sve i svako drugi.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#5848 Re: Evolucija

Post by Avetinho »

Gledaj ti kolika je arogancija u osvijestenih Jehovinih Svjedoka. To sve odjednom zna, i o evoluciji i o Bogu. To je cak "razgovaralo s akademski obrazovanim ljudima koji nista ne znaju" pa posto onda i on nist ne zna kao ni oni, onda ga to cini ravnopravnim sagovornikom.

Hodanje po vodi, ozivljavanje mrtvaca, pa onda ozivljavanje "svog jedinog sina" kako bi ovaj sin iskupio sva nase prosle i buduce grijehe, e to vise ne treba dokazivati, fino ti pise u svetim knjigama i to ce on nama sve fino objasniti, samo treba da pitamo. Nema veze sto su ljudi oprostenih grijeha u te zadnje 2 hiljade godina pocinele toliko zla jedni drugima, potamanili zena, djece, nevinog svijeta, sto je taj nas dobri Bog svijet bezrazlozno izlozio tolikim epidemijama, znanim i neznanim bolestinama. Nema veze, Bog zna zasto on to nama radi, on je milordan i pametan. Ali nema veze ni sto nam je oprostio, opalice on nas s jos malo nesrece i posasti, samo da se zna ko je glavni. Bog je dobar i milosrdan.

E to je njemu nauka, o ove trice i kucine, evolucija, to je bajka.

E da, dapace, seveda.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#5849 Re: Evolucija

Post by apsidejzi »

teodati wrote: 12/03/2023 19:41 Sada si sam rekao zapravo da nauka, dakle i teorija evolucije NE ZNA kako se to zapravo događa promjena genetskog materijala DNK, hvala što to priznaješ! :thumbup:
Ja sam u svom proslom postu na ovoj temi opisao eksperiment koji je provela grupa istrazivaca, te sam dao youtube podcast sa osobom koja je predvodila taj eksperiment. Ako si procitao post (a ocito nisi) vidio bi da je ona upravo dokazala ovo sto ti kazes da nauka ne zna. Nauka zna tj upravo je saznala. Imaju tacno korak po korak kako se mijenjao genetski materijal. Uzimali su uzorak svakih 70 generacija i analizirali genetski materijal te pratili promjenu po promjenu. Izvoli pogledaj video, ima i vremenski zapis kada o tome pocinju pricati. Ako te interesuju detalji mozes u opisu videa naci link za njen naucni rad na tu temu.

prema tome, nauka ZNA kako dolazi do promjena genetskog materijala.
scarr
Posts: 492
Joined: 28/01/2019 23:34

#5850 Re: Evolucija

Post by scarr »

Mozes ti postaviti ovdje sta hoces, on to uopšte neće pročitati i uzeti u razmatranje, jer uopšte nije cilj da nešto novo nauči.

Evolucija mu bajka, al nije da je prvi covjek prvu zenu iz rebra napravio :lol:
Post Reply