Evolucija

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
VerticalHairFactor

#3601 Re: Evolucija

Post by VerticalHairFactor » 01/07/2011 00:29

wex.alpha wrote:
morti wrote:Misliš, ono... Ljudi ih jahali i to...ili? :D De to malo detaljnije! :)

Ma sta bolan jahali... okretali T-Rexa na raznju. Eno u Jablanici nasli ispod zemlje mnogo kostiju dinosaurusa, sa jasnim oznakama na kostima da su bili na raznju :D
Otkud smisli to da su T-Rexa okretali na ražnju :lol:
Ono, na more, pa u Jablanicu na T-Rexa, malo velociraptora i za kraj pterodaktila, ono krilca....
"More fukara i sa T-Rexovih rebara"....

Collector604

#3602 Re: Evolucija

Post by Collector604 » 01/07/2011 00:38

:lol: 8-)

chengaba

#3603 Re: Evolucija

Post by chengaba » 01/07/2011 01:47

Nema baš veze sa evolucijom, ali jedna meni interesantna i neobična priča/ideja i za "jedne" i za "druge"!

LINK! ;-)

Collector604

#3604 Re: Evolucija

Post by Collector604 » 01/07/2011 02:14

Joj chenge i price :lol:

Image

statix

#3605 Re: Evolucija

Post by statix » 01/07/2011 10:36

chengaba wrote:Nema baš veze sa evolucijom, ali jedna meni interesantna i neobična priča/ideja i za "jedne" i za "druge"!

LINK! ;-)
Prica koja jednostavno i duhovito rijesava pitanje brutalnih sudbina mnogih ljudi. :)

fatamorgana

#3606 Re: Evolucija

Post by fatamorgana » 01/07/2011 13:41

Za Dragančeta:

Dragan M

#3607 Re: Evolucija

Post by Dragan M » 01/07/2011 16:32

sarajlija_ba wrote:
Dragan M wrote:Da...pozdrav i laku noc, i sanjajmo dinosauruse...
Nećeš mi citirati iz Evanđelja gdje se spominju dinosaurusi ?
U novom zavetu nema, ali ima u starom zavetu, u biblijskoj knjizi o Jovu se na primer spominje jednp vodeno bice koje biblija imenuje kao BEHEMOT, dok Vuk Karadjic tu navodi SLON, ali se iz opisa ove zivotinje moze videti da je u pitanju vrsta Dinosaurusa.
Drugi tekst se nalazi u apokrifnoj knjizi proroka Danila u Hrvatskom prevodu Stvarnost - Zagreb.
Tu se spominje zmaj koji je bio zarobljen u Vavilonu, i koga je Danilo ubio ubacivsi mu u usta neki rasprskavajuci materijal.

Po tumacenju biblije, zmija koja je prevarila Evu da uzme jabuku sa drveta poznanja dobra i zla, nije bila obicna zmija, vec ptica zmijolikog oblika sa divnim sarenim perjem, ovu zivotinju danas poznajemo kao letecu zmiju, ili zmaj, koja se pominje u razlicitim kulturama, kako u folkloru tako i u umetnosti.

Inace iz izvestaja biblije o padu coveka, mozemo da vidimo da je Bog prokleo zmiju da se vuce na trbuhu.
pitanje koje se postavlja je sledece, zasto bi Bog to uradio ako je ona vec imala oblik zmije koji danas poznajemo.
Iz toga proizilazi da je zmija pre Bozjeg prokletstva bila ustvari zmaj, i da su ove zivotinje zivele zajedno sa covekom, sto se moze pronaci u analima razlicitih civilizacija, i otkricima koji potvrdjuju izvestaje istorijskih svetih spisa.

GAU8

#3608 Re: Evolucija

Post by GAU8 » 01/07/2011 16:42

Dragan M wrote:
sarajlija_ba wrote:
Dragan M wrote:Da...pozdrav i laku noc, i sanjajmo dinosauruse...
Nećeš mi citirati iz Evanđelja gdje se spominju dinosaurusi ?
U novom zavetu nema, ali ima u starom zavetu, u biblijskoj knjizi o Jovu se na primer spominje jednp vodeno bice koje biblija imenuje kao BEHEMOT, dok Vuk Karadjic tu navodi SLON, ali se iz opisa ove zivotinje moze videti da je u pitanju vrsta Dinosaurusa.
Drugi tekst se nalazi u apokrifnoj knjizi proroka Danila u Hrvatskom prevodu Stvarnost - Zagreb.
Tu se spominje zmaj koji je bio zarobljen u Vavilonu, i koga je Danilo ubio ubacivsi mu u usta neki rasprskavajuci materijal.

Po tumacenju biblije, zmija koja je prevarila Evu da uzme jabuku sa drveta poznanja dobra i zla, nije bila obicna zmija, vec ptica zmijolikog oblika sa divnim sarenim perjem, ovu zivotinju danas poznajemo kao letecu zmiju, ili zmaj, koja se pominje u razlicitim kulturama, kako u folkloru tako i u umetnosti.

Inace iz izvestaja biblije o padu coveka, mozemo da vidimo da je Bog prokleo zmiju da se vuce na trbuhu.
pitanje koje se postavlja je sledece, zasto bi Bog to uradio ako je ona vec imala oblik zmije koji danas poznajemo.
Iz toga proizilazi da je zmija pre Bozjeg prokletstva bila ustvari zmaj, i da su ove zivotinje zivele zajedno sa covekom, sto se moze pronaci u analima razlicitih civilizacija, i otkricima koji potvrdjuju izvestaje istorijskih svetih spisa.
Hajd onako ko covjek nam jos reci, jel fakat pushis tu suplju?
Nakako i prihvatam da neko tesko svari evoluciju. Nismo svi podjednako razumom obdareni :D

Ali ovakve stvari BUKVALNO prihvatiti, tu treba nesto zestoko da ne stima s mozgom :D :D
Kako to da smatras da zemlja nije ploča. Pa i to BUKVALNO pise u Bibliji.

fatamorgana

#3609 Re: Evolucija

Post by fatamorgana » 01/07/2011 16:47

Problem je baš u tome što mnogi protestanti, evangelisti pa izgleda i adventisti vjeruju BUKVALNO
u Bibliju i svaku napisanu riječ u istoj.

Dragan M

#3610 Re: Evolucija

Post by Dragan M » 01/07/2011 17:07

Prijatelji moji, u bibliji su zapisane stvari koje nauka tek danas otkriva.

Naprimer u biblijsko knjizi o Jovu Bog otkriva da je zemlja lopta, i da je obesena ni o sta, kako kaze biblijski tekst.
Znaci biblija je 3000-4000 godina unapred otkrila cinjenice koje nauka tek danas poznaje.
Naravno postojalo je vreme mracog srednjeg veka u kome nisu dozvoljena naucna otkrica, posto je upravo zvanicna Rimokatolicka crkva plasirala ideju da je zemlja ravna ploca, a trebali su samo da procitaju u biblijskom izvestaju koji kaze da je okrugla.
Biblija spominje i odredjena sazvezdja kao sto su Orion, Velika i mala kola, itd, takodje i savete na polju medicine i pravilne ishrane, anatomije...za jednog proucavaoca ove stvari su tako ocigledne, da tu nema govora o neistinosti onoga sto je zapisano i onoga sto nauka danas otkriva kao cinjenice...

Collector604

#3611 Re: Evolucija

Post by Collector604 » 01/07/2011 17:09

Izadjite malo sa djevojkama,malo ovo ono kontate me 8-)

Bolan poludicete od tih diskusija dubokoumnih :razz: :lol:

:run:

Dragan M

#3612 Re: Evolucija

Post by Dragan M » 01/07/2011 17:12

Lepo ti ucis ovaj narod...
Ja idem u prirodu na kosutnjak, pa ako je neko u blizini moze da svrati na diskusiju uzivo.
Pozdrav

wex.alpha

#3613 Re: Evolucija

Post by wex.alpha » 01/07/2011 20:57

Dragan M wrote:Prijatelji moji, u bibliji su zapisane stvari koje nauka tek danas otkriva.

Naprimer u biblijsko knjizi o Jovu Bog otkriva da je zemlja lopta, i da je obesena ni o sta, kako kaze biblijski tekst.
Znaci biblija je 3000-4000 godina unapred otkrila cinjenice koje nauka tek danas poznaje.
Naravno postojalo je vreme mracog srednjeg veka u kome nisu dozvoljena naucna otkrica, posto je upravo zvanicna Rimokatolicka crkva plasirala ideju da je zemlja ravna ploca, a trebali su samo da procitaju u biblijskom izvestaju koji kaze da je okrugla.
Biblija spominje i odredjena sazvezdja kao sto su Orion, Velika i mala kola, itd, takodje i savete na polju medicine i pravilne ishrane, anatomije...za jednog proucavaoca ove stvari su tako ocigledne, da tu nema govora o neistinosti onoga sto je zapisano i onoga sto nauka danas otkriva kao cinjenice...
Da niej bilo religije... mi bi sad vec kolonizirali Mars... a vjerovatno i posjetili prve zvijezde...

ja71

#3614 Re: Evolucija

Post by ja71 » 01/07/2011 23:27

wex.alpha wrote: Da niej bilo religije... mi bi sad vec kolonizirali Mars... a vjerovatno i posjetili prve zvijezde...
Da nisi gledo u grah ?

Collector604

#3615 Re: Evolucija

Post by Collector604 » 02/07/2011 04:38

Mozda nije gledao u grah,ali je sigurno gledao proslost,gleda sadasnjost i pretpostavlja buducnost.

Religija vecinom koci znanost,i trose se milijarde dolara na religijske institucije umjesto u znanstvene institucije.

Evo kako znanost koce ugledni ljudi religije a i sama religija.

http://www.youtube.com/watch?v=UhYxUBoF ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=pWGPwDQa ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=l3ykvPSE ... re=related

:-?

VerticalHairFactor

#3616 Re: Evolucija

Post by VerticalHairFactor » 02/07/2011 08:18

Ovi tipovi su autsajderi, "daije", kreaconisti. Njihov utjecaj u formiranju nečijeg stava je lokalan - oni ne predstavljaju nikakvu religiju, crkvu, ili nešto slično. Problem se javlja kada se bilo koja vjerska misao kanonizira u crkvu, ili neki širi nauk, koji se onda agresivno propovijeda u smislu represije.
U jednom vremenskom periodu u Evropi crkva je upravo to radila i jedino tu možemo objektivno govoriti o njenom pogubnom utjecaju na boljitak ljudskog roda. U tom periodu na bliskom istoku je vladalo islamsko zlatno doba, razvila se matematika, medicina, čak i razrađena ideja o evoluciji u 9. stoljeću sa svim elementima koje je i Darwin inkorporirao u svoju teoriju.
Pretenciozno je i neispravno reći da je religija spriječila napredak ljudskog roda - isuviše je uopćeno i neodređeno i odražava isključivo nečiji stav spram nečega; zato jer su vjerski doživljaji različiti, i ne može se kršćanskom crkvenom dogmom objašnjavati stanje u hinduskoj, budističkoj, ili nekoj drugoj zajednici, recimo. Baš kao što ne bi liječio nekoga oboljelog od srca lijekovima za bubrege. Religija u smislu vjere nije spriječila da upravo teolog prvi dođe na ideju evolucije, ponukan određenim religijskim stavovima - i to iste provenijencije kao ova dva tupsona gore. Svi imaju nekakva uvjerenja, ovakva ili onakva. Svi mi kažemo ja mislim, ja vjerujem, ja smatram - čak i najveći naučnici koji su sebi postavili empirijski metod kao jedinu vodilju u život na kraju ipak kažu ja mislim, vjerujem da je nešto ovakvo ili onakvo, itd. Mislim, treba biti objektivan oko svih stvar.
Sa druge strane, kada god se religija počne smiještati u crkvene kalupe gdje ljudi sa ograničenim mogućnostima žele da njihova bude kao Božija - i počnu natezati religijske tekstive da bi poduprli unaprijed zadatu dogmu - tada se javlja spomenuti kontraefekt.
Poznata je fraza: Bog je ljudima dao istinu. No, onda je došao Satana i rekao im: - Ja ću vam pomoći da to malo organizirate, trebate napraviti crkvu da ljudi ne lutaju... Tako je sa svakom idejom.
Dakle bilo kakva kanonizirana ideologija sa elementima represije je zafrkana stvar. Ideologija može nastati na temelju religije (različite crkve, vehabije, itd.), društvenog učenja pa makar bilo i ateističko (komunizam, nacizam - kad kažem komunizam naspram nacizma mislim na diktat proletarijata karakterističan za Staljinov CCCP, itd.), odnosno na temelju bilo kakve ideje. Svaka od spomenutih represija košta ljude nečega vrijednog i nečemu ih "povlači natrag" - ali tako funkcionira evolucija i razvoj, tako ljudi stječu iskustva i razvijaju se. Bilo kakva represija je loša stvar.
Ljudski rod se kao cjelina razvija brzinom kojom se razvija, ljudski rod je cjelina ali i kompleksna stvar, te se zato evoluiranje ljudskog roda odvija u skladu sa njegovim karakteristikama. Nismo mi ni zakasnili, niti pretekli, idemo baš onako kako nas naša evolucija "gura".

DavidsEdgar

#3617 Re: Evolucija

Post by DavidsEdgar » 02/07/2011 08:45

@verticalhairfactor, moram reci da je tvoj svaki post fantastican, i za razliku od drugih, pises veoma sadrzajno, svaka cast

seln

#3618 Re: Evolucija

Post by seln » 02/07/2011 09:05

Dragan M wrote:Prijatelji moji, u bibliji su zapisane stvari koje nauka tek danas otkriva.
Apsolutno istu stvar neki tvrde i za Kuran.

wex.alpha

#3619 Re: Evolucija

Post by wex.alpha » 02/07/2011 11:33

VerticalHairFactor wrote:Ovi tipovi su autsajderi, "daije", kreaconisti. Njihov utjecaj u formiranju nečijeg stava je lokalan - oni ne predstavljaju nikakvu religiju, crkvu, ili nešto slično. Problem se javlja kada se bilo koja vjerska misao kanonizira u crkvu, ili neki širi nauk, koji se onda agresivno propovijeda u smislu represije.
U jednom vremenskom periodu u Evropi crkva je upravo to radila i jedino tu možemo objektivno govoriti o njenom pogubnom utjecaju na boljitak ljudskog roda. U tom periodu na bliskom istoku je vladalo islamsko zlatno doba, razvila se matematika, medicina, čak i razrađena ideja o evoluciji u 9. stoljeću sa svim elementima koje je i Darwin inkorporirao u svoju teoriju.
Pretenciozno je i neispravno reći da je religija spriječila napredak ljudskog roda - isuviše je uopćeno i neodređeno i odražava isključivo nečiji stav spram nečega; zato jer su vjerski doživljaji različiti, i ne može se kršćanskom crkvenom dogmom objašnjavati stanje u hinduskoj, budističkoj, ili nekoj drugoj zajednici, recimo. Baš kao što ne bi liječio nekoga oboljelog od srca lijekovima za bubrege. Religija u smislu vjere nije spriječila da upravo teolog prvi dođe na ideju evolucije, ponukan određenim religijskim stavovima - i to iste provenijencije kao ova dva tupsona gore. Svi imaju nekakva uvjerenja, ovakva ili onakva. Svi mi kažemo ja mislim, ja vjerujem, ja smatram - čak i najveći naučnici koji su sebi postavili empirijski metod kao jedinu vodilju u život na kraju ipak kažu ja mislim, vjerujem da je nešto ovakvo ili onakvo, itd. Mislim, treba biti objektivan oko svih stvar.
Sa druge strane, kada god se religija počne smiještati u crkvene kalupe gdje ljudi sa ograničenim mogućnostima žele da njihova bude kao Božija - i počnu natezati religijske tekstive da bi poduprli unaprijed zadatu dogmu - tada se javlja spomenuti kontraefekt.
Poznata je fraza: Bog je ljudima dao istinu. No, onda je došao Satana i rekao im: - Ja ću vam pomoći da to malo organizirate, trebate napraviti crkvu da ljudi ne lutaju... Tako je sa svakom idejom.
Dakle bilo kakva kanonizirana ideologija sa elementima represije je zafrkana stvar. Ideologija može nastati na temelju religije (različite crkve, vehabije, itd.), društvenog učenja pa makar bilo i ateističko (komunizam, nacizam - kad kažem komunizam naspram nacizma mislim na diktat proletarijata karakterističan za Staljinov CCCP, itd.), odnosno na temelju bilo kakve ideje. Svaka od spomenutih represija košta ljude nečega vrijednog i nečemu ih "povlači natrag" - ali tako funkcionira evolucija i razvoj, tako ljudi stječu iskustva i razvijaju se. Bilo kakva represija je loša stvar.
Ljudski rod se kao cjelina razvija brzinom kojom se razvija, ljudski rod je cjelina ali i kompleksna stvar, te se zato evoluiranje ljudskog roda odvija u skladu sa njegovim karakteristikama. Nismo mi ni zakasnili, niti pretekli, idemo baš onako kako nas naša evolucija "gura".
Stoji cinjenica da mi evoluiramo po nekom tempu. Sta god se desilo, mi i dalje evoluiramo.

Ali takodjer cinjenice stoje, da nas je religija unazadila. Pocev od spaljivanja ljudi zbog tvrdnji da se zemlja okrece oko sunca, pa do lova na vjestice... dark ages.
Ni ja sam ne volim situaciju "Sta bi bilo kad bi bilo", jer to je sve sada iz nas.

Samo se mozemo nadati, da nas religija nece ponovo spoticati kao sto je nekada radila.

Great Cornholio

#3620 Re: Evolucija

Post by Great Cornholio » 02/07/2011 11:38

I šta bi, dokazaše li vijernici da je bilo 'nako k' o u Flinstonsima :D

VerticalHairFactor

#3621 Re: Evolucija

Post by VerticalHairFactor » 02/07/2011 13:47

Stoji cinjenica da mi evoluiramo po nekom tempu. Sta god se desilo, mi i dalje evoluiramo.

Ali takodjer cinjenice stoje, da nas je religija unazadila. Pocev od spaljivanja ljudi zbog tvrdnji da se zemlja okrece oko sunca, pa do lova na vjestice... dark ages.
Ni ja sam ne volim situaciju "Sta bi bilo kad bi bilo", jer to je sve sada iz nas.

Samo se mozemo nadati, da nas religija nece ponovo spoticati kao sto je nekada radila.
Upravo sam htio reći da ta generalizacija ne stoji. Ko je spaljivao ljude jer su govorili da se zemlja okreće?
Budisti? Muslimani? Hindusi? Jevreji?
Recimo slavni arapski astronomi iz 11. stoljeća, koji su ujedno bili i teolozi po običajima tog perioda, i od kojih su nam ostali nazivi Aldebaran, Altair, Vega i azimut, almucantar i alhidade, poput Birunija i Kuščua iz Maraga astronomske škole, uredno su iznosili svoju ideju da je zemlja okrugla, da je Sunce veće od Zemlje, da su zvijezde jako daleko i da su one velika pozadina našeg svijeta (Biruni), i niko ih nije bacio u šiš-kebab. Biruni koji je bio poznati Indolog pisao je o velikim dostignućima indijskih učenjaka, ali i o vjerama Indije, komparirajući to sa islamom.
Evrocentrizam je čudna pojava u kojoj se svaka religijska misao ljudskog roda gleda kroz evropsko iskustvo crkve, a potom se radovi evropskih naučnika koji su utemeljeni na radovima ovih ranijih predstavljaju kao otkrovenje i nastavak grčke civilizacije i kulture, što je pojava svojstvena sredinama teško opterećenim "identitetom" i nacionalizmima.
Ljudski rod se mora gledati kao jedna cjelina u svoj svojoj raznolikosti, i sam religijski osjećaj, da tako to definiram, očigledno je evolucijska činjenica kao manifestacija ljudske prirode u sklopu univerzuma u kojem je nastao - to je recimo ideja koju su i mu'tezile, jedan islamski racionalni pokret, promovirale. Čovjek je po prirodi religiozan i bez ikakve objave bi počeo gajiti religiozne osjećaje i razmišljati o ustroju svijeta i njegovom tvorcu, začetniku, sili koja ga je stvorila, onome što je prauzrok. To je evolucijska činjenica, na kraju krajeva zar neandertalci nisu gajili vjerske osjećaje, također - dok ih homosapiens nije poklao (uvijek ratoboran i željan prevlasti - recept za opstanak).
Što bi Al Jahiz u 9. stoljeću rekao:
"Životinje su uključene u borbu za opstankom i resursima, izbjegavaju da budu pojedene i žele se hraniti... Faktori iz okoliša utječu na organizme da razviju nove karakteristike, koje će osigurati njihov opstanak, i nakon toga oni se transformiraju u nove vrste. Životinje koje prežive i odrastu te svoje karakteristike prenose na mlade."
I niko ga nije bacio na ražanj, štaviše on je imao svoju školu unutar mu'tezilijskog islamskog pravca, zvanu Al Jahizijje.

Dakle, svaka ideja može postati potencijalno opasna ako se kanonizira i postane filter za život i smrt, napredak i nazadak; a religijski osjećaji nikada neće nestati - nadam se da će crkve kao skup perverznih, zatucanih i nazadnih malignih pojava u ljudskom rodu izgubiti svoj značaj, i - mada vrlo, vrlo teško - nestati.

VerticalHairFactor

#3622 Re: Evolucija

Post by VerticalHairFactor » 02/07/2011 14:00

Ako želiš saznati nešto više o usponu evolucijske misli kod Al Jahiza i njegovih savremenika u 9. stoljeću, evo jedan kratak rad rad od dr. Mehmeda Bajraktara:

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/37/772/9842.pdf

VerticalHairFactor

#3623 Re: Evolucija

Post by VerticalHairFactor » 02/07/2011 14:38

Recimo, Ibn Arabi u svome djelu Uklatul-Mustahfiz nabraja 28 "kraljevstva egzistencijalne graduacije", tvrdeći da je sav kosmos u svojim prostor-vremenskim korelacijama evolutivan, i kaže da je kraj svakog kraljevstva početak sljedećeg, pa tako veli da je zadnji od životinja i prvi od ljudi - majmun! Inb Arabi je poznati sufijski mislilac iz Andaluzije iz 12. stoljeća.
Mada nije prvi koji je progovorio o evoluciji u tom vremenu, jeste otvoreno sažeo Birunijevu i Al Jahizovu misao u cjelinu - evolucija Univerzuma, biljaka, životinja i čovjeka.

Evo još jedan rad od Bajraktara, "Kosmička relativnost Ibn Arabija", koji govori o njegovoj filozofskoj, teološkoj i naučnoj misli:

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/37/773/9857.pdf

Razlika između Al Jahizovog, Birunijevog, Gazalijevog i Razijevog pogleda u odnosu na Ibn Arabija jeste što su ovi prvi bili pobornici strogo empirijskog metoda u pogledu na materijalni svijet, dok je Ibn Arabi bio mistik - sufija dakle.

NIN

#3624 Re: Evolucija

Post by NIN » 03/07/2011 20:31

@VerticalHairFactor, svaka cast na doprinosu temi i znanju generalno. :thumbup: Ljudi, citajte i ucite! Evo, recimo, ja pojma nisam imao o nekim stvarima vezano za neke od mislioca koje @Factor navodi.

Nego, evo jedan brzinski citat vezan za evoluciju mehanizama preferenci koje se ticu odabira partnera. Ne bi bilo lose da se malo zabavimo ovim fenomenom koji je takodjer produkt prirodnog odabira.

For most sexually reproducing species all conspecifics of the other sex are not equally valuable as mates: that is, they differ in "mate value". In many species selection has produced mechanisms to detect potential mates of high mate value. In other words, just as the taste of fruit varies with food value, in a natural setting, sexual attractiveness varies with mate value.
Donald Symons

Eto malo za razmisljanje. :)

fatamorgana

#3625 Re: Evolucija

Post by fatamorgana » 03/07/2011 20:38

"NIN"]

Nego, evo jedan brzinski citat vezan za evoluciju mehanizama preferenci koje se ticu odabira partnera. Ne bi bilo lose da se malo zabavimo ovim fenomenom koji je takodjer produkt prirodnog odabira.

For most sexually reproducing species all conspecifics of the other sex are not equally valuable as mates: that is, they differ in "mate value". In many species selection has produced mechanisms to detect potential mates of high mate value. In other words, just as the taste of fruit varies with food value, in a natural setting, sexual attractiveness varies with mate value.
Donald Symons

Eto malo za razmisljanje. :)
Ma što prije ne reče, :wink:

Post Reply