Evolucija

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#1451

Post by seljak_cojek »

Ako uzmemo, za potrebe diskusije, da je tačno ono što je pisao terapija, da su DNA molekuli ti koji upravljaju tokom evolucije, i ako te molekule zamislimo kao "program" onda bi postala prilično vjerovatnom teorija da je život na zemlji "posijan" (ostaci kometa ili možda meteriti ili, otkud znam, kosmičkoj prašini). To bi dalje moglo značiti kako je sigurno još negdje u svemiru, u nekom vremenu postojao (ili možda i danas postoji) život nalik ovome na zemlji.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1452

Post by NIN »

seljak_cojek wrote:Ako uzmemo, za potrebe diskusije, da je tačno ono što je pisao terapija, da su DNA molekuli ti koji upravljaju tokom evolucije, i ako te molekule zamislimo kao "program" onda bi postala prilično vjerovatnom teorija da je život na zemlji "posijan" (ostaci kometa ili možda meteriti ili, otkud znam, kosmičkoj prašini). To bi dalje moglo značiti kako je sigurno još negdje u svemiru, u nekom vremenu postojao (ili možda i danas postoji) život nalik ovome na zemlji.
Entiteti viseg reda u odnosu na svoju okolinu su pravilo u kosmosu! Biogeneza (onako kako je mi nazivamo) je takodjer entitet viseg reda i kao takav je pravilo u kosmosu. Jedina razlika i razlog za manju frekventnost u odnosu na neorganske entitete viseg reda je sto isti zahtjevaju uzi spektar faktora za svoju genezu. Recimo, jedino (nama znano) mjesto u nasem Suncevom sistemu je nasa planeta. Nismo sigurni za Titan ali po dosadasnjim saznanjima indicije su da je taj mjesec dom biogenim spojevima (metan i amonijak). Prilicno je sigurna konstatacija da je i Mars bio naseljen svojim biogenim oblicima do prije 3 milijarde godina. Umiranjem tektonike i ukrucivanjem jezgre nestaje i magnetno polje koje je esencija za nesmetanu organsku hemiju. Ako sa tom premisom razmislimo o ostatku kosmosa nije tesko zakljuciti da je isti krcat zivotom. Druga je stvar u kompleksnosti organizama. Za njihov razvoj je potreban mnogo uzi spektar cinilaca tako da je inteligencija jos sporadicnija (Drake equation).

Ali moras imati na umu da je nas zivot UNIKATAN jer na drugim mogucim mjestima sasvim drugi faktori determiniraju genezu i razvoj biohemije! Dakle, sasvim je za ocekivati da na drugom planetu ili mjesecu zivotni temelj nije zasnovan na DNK molekulama kao nas. Takodjer, energija potrebna za odrzavanje viseg reda, odnosno nize entropije, je vjerovatno druge vrste i intenziteta tako da je biohemija i metabolizam susta suprotnost nasoj biohemiji radi cega bi moguci susret trece vrste ostao neregistriran. Naime, problem je sto mi, kada smo u potrazi za vanzemaljskim zivotom, tragamo za vodom koja je nama esencija. Veca je mogucnost da biogeni sistemi van nase planete koriste sasvim drugaciju hemiju za svoju fluktuaciju materije i energije tako da je potraga za vanzemaljskim oblicima dosta komplikovanija nego sto se misli, a da ne spominjem prostorno-vremenske faktore.

Pozdrav...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1453

Post by NIN »

Očitana evolucija

Image

Vijest o otkriću dr. Tomislava Domazeta-Loše, mladog znanstvenika s Instituta Ruđer Boković, u samo nekoliko sati nakon objavljivanja pojavila se na svim važnijim svjetskim portalima. Nova teorija "genomske filostratigrafije", koju je sa suradnicima razvio molekularni genetičar i bioinformatičar dr. sc. Domazet-Lošo, daje odgovore na neke od najvećih zagonetki evolucije koje su mučile biologe od Charlesa Darwina do danas. Naime, on je pokazao da je u genima svakog živog organizma zapisana čitava evolucijska povijest vrste kojoj taj organizam pripada, te je ujedno pojasnio i postupak kojim se taj do sada neprepoznati zapis može jasno očitati. Njegovo izvanredno otkriće bit će službeno objavljeno u magazinu Trends in genetics, jednom od najuglednijih svjetskih časopisa za molekularnu genetiku.

...Korištenjem statističkih metoda i analiza došao je do zaključka kad su se dogodile velike promjene u evoluciji, kad su nastali novi geni koji su prethodili nastanku novih vrsta. Usporedbom genoma uspio je rekonstruirati evolucijsku povijest. Njegov je pristup izuzetno zanimljiv i nadam se da će naći odjeka u znanstvenoj zajednici te da će ga i drugi prihvatiti kao novi pristup analizi genoma", rekla je dr. Ugarković...

http://www.net.hr/znanost/page/2007/09/02/0055006.html

"Genomske filostratigrafija" omogućava izradu cjelovitog atlasa evolucije živog svijeta na Zemlji, ali i izvlačenje informacija o nastanku pojedinih gena, pa tako i onih vezanih uz različite bolesti i njihove izvorne evolucijske uzroke.

http://www.net.hr/znanost/page/2007/09/04/0471006.html

Genomska filostratigrafija - novi pristup u makroevolucijskim istrazivanjima

Filogenomika, presjek izmedju genomike i evolucije je nova disciplina za koju se ocekuje da ce omoguciti novi uvid u u bioloske sisteme. Na primjer, teorija evolucije genoma “konstrukcijskom selekcijom“ predvidja da svojstva gena u danasnjim organizmima barem dijelom reflektiraju selekcijske rezime koji su djelovali tijekom nastanka tih gena u evolucijskoj proslosti. S druge strane studije gena bez podrijetla (“orphan genes“) ukazuju na nacin kako testirati prije navedenu hipotezu, koja ako je tocna odmah otvara novi pristup rekonstrukciji adaptivne evolucijske povijesti organizama.
Ipak, usprkos dostupnosti odgovarajucih podataka gore navedena predikcija nije testirana. U ovom izlaganju pokazujem, koristeci genomske i ekspresijske podatke vinske musice, da je grupiranjem gena ovisno o njihovom evolucijskom nastanku moguce otkriti otiske vaznih adaptivnih dogadjaja u evolucijskoj povijesti zivotinja.
Nadalje pokazujem da su embrionalni zametni listici evoluirali u ektoderm-endoderm-mezoderm progresiji, a isto tako i da su se adaptacije koje su omogucili novonastali geni uglavnom dogadjale u ektodermu. Uocljiva i znacajna iznimka u tom trendu je evolucijska linija koja vodi nakon diverzifikacije Eumetazoa do zadnjeg zajednickog pretka bilateralno simetricnih zivotinja gdje novonastali geni podjednako pridonose aktivnosti sva tri embrionalna zametna listica. U istom medjucvoru detektirao sam i iznimnu fiksaciju novih gena koja upucuje da je jedinstvena erupcija u genomu prethodila Kambrijskoj ekspoziji kao najznacajnijoj diverzifikaciji u evoluciji zivotinja.
Prezentirani rezultati imaju utjecaj na razumjevanje makroevolucijskih procesa kod zivotinja, medjutim predstavljeni pristup rekonstrukcije adaptivne evolucijske povijesti, koji nazivam genomska filostratigrafija, moze biti isto tako uporabljen u bilo kojoj evolucijskoj liniji.

http://www.genetika.hr/content/view/29/7/lang,en/

Pozdrav...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1454

Post by NIN »

Dinosauri su nestali zbog dvaju asteroida

Image

Dinosauri su prije 65 milijuna godina izumrli zbog sudara dvaju asteroida do kojega je došlo 100 milijuna godina prije toga, objavio je znanstveni časopis Nature. Dva golema asteroida, objasnila je skupina američkih i čeških znanstvenika, sudarila su se i raspršila u brojne fragmente, od kojih se jedan sudario sa Zemljom prije 65 milijuna godina i izazvao nagle klimatske promjene i nestanak dinosaura. Ostali fragmenti sudarili su se s Mjesecom, Venerom i Marsom, tvrde znanstvenici. Istraživači su uz pomoć kompjutorske simulacije objasnili podrijetlo toga sudara, proučavajući asteroid (298) Baptistina, koji je bio u istoj orbiti sa skupinom manjih stijena. Zaključili su da ti različiti elementi pripadaju istome golemom asteroidu promjera 170 kilometara koji se prije približno 160 milijuna godina sudario s drugim asteroidom promjera 60 kilometara i izazvao kišu fragmenata od kojih ih je tristotinjak imalo promjer oko deset kilometara.

Prije 65 milijuna godina jedan od njih sudario se sa Zemljom i stvorio krater Chicxulub u Meksiku. Nakon njegova pada podignuli su se oblaci prašine koji su zakrili Sunce i izazvali dugotrajnu zimu koja se pokazala kobnom za vrste poput dinosaura. Znanstvenici su utvrdili da u uzorcima tla uzetim iz tog kratera ima tragova minerala prisutnoga samo u nekim meteoritima. Na temelju toga zaključili su da krater nije nastao nakon pada kometa nego nakon sudara s asteroidom. Prema njihovim tvrdnjama, postoji 90 posto izgleda da asteroid potječe od Baptistine.

"Naše simulacije pokazuju da približno 20 posto asteroida koji se danas nalaze u blizini Zemlje potječe iz obitelji Baptistina", napisali su znanstvenici.

Hina|Net.hr
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#1455

Post by terapija »

preporucio bih svima knjigu "The Selfish Gene" Richard-a Dawkins-a.

Znam da mozda nije korektno "rasturanje" iste, ali ako neko zeli mogu poslati pdf. verziju na engleskom.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1456

Post by NIN »

terapija wrote:preporucio bih svima knjigu "The Selfish Gene" Richard-a Dawkins-a.

Znam da mozda nije korektno "rasturanje" iste, ali ako neko zeli mogu poslati pdf. verziju na engleskom.
Knjiga je BETON!
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1457

Post by NIN »

Mališani pametniji od majmuna

Image

Sada je i službeno potvrđeno: vaše je dijete pametnije od čimpanze, barem u nekim stvarima, priopćili su znanstvenici s Instituta Max Planck za evolucijsku antropologiju u Leipzigu.

U istraživanju koje je obuhvatilo dvogodišnje mališane, te čimpanze i orangutane, pokazalo se da djeca imaju razvijenije društvene vještine učenja od majmuna. U jednom pokusu, znanstvenici su djeci i majmunima pokazali kako otvoriti plastičnu kutiju u kojoj je bila hrana ili igračka. Djeca su promatrala i potom oponašala radnje odraslih, tj. pokušala su maknuti poklopac, dok su majmuni kutiju htjeli razbiti i tako doći do sadržaja, ili su je pokušali otvoriti zubima.

Tijekom dva tjedna, 105 dvogodišnjaka, 106 čimpanzi i 32 orangutana bilo je podvrgnuto raznim kognitivnim testovima koji su pokazali da su djeca daleko naprednija od čimpanzi i orangutana u razumijevanju neverbalne komunikacije, imitiranju drugih osoba u riješavanju problema i razmijevanju namjera drugih osoba. Dvogodišnjaci su bili podjednaki s majmunima u fizičkim sposobnostima, ali su ih uvelike nadmašili u socijalnim vještinama. Čimpanze i orangutani spadaju u velike primate. Čimpanze se smatraju genetski najbližim rođacima čovjeka, dok su orangutani evolucijski udaljeniji. Ljudski mozak tri puta je veći od mozga najbližih primata.

Hina|Net.hr

Pozdrav...
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#1458

Post by luciferino »

Imam jedno pitanjce, "inspirisano" je raspravom na jednoj drugoj temi (koja je zaključana).
Može li mi neko reći kakav je odnos prema Darvinovoj teoriji na fakultetima (PMF, Medicina, Farmacija)? Jel' evolucija još uvijek ok i priznata kao činjenica ili se propaganda protura samo mlađim generacijama u osnovnim školama?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1459

Post by NIN »

luciferino wrote:Imam jedno pitanjce, "inspirisano" je raspravom na jednoj drugoj temi (koja je zaključana).
Može li mi neko reći kakav je odnos prema Darvinovoj teoriji na fakultetima (PMF, Medicina, Farmacija)? Jel' evolucija još uvijek ok i priznata kao činjenica ili se propaganda protura samo mlađim generacijama u osnovnim školama?
Nisam siguran da li si ozbiljno postavio/la pitanje ali jedini fakulteti kojima je fizikalno-bioloska cinjenica trn u oku su teologije, a koji i nemaju nikakve veze sa prirodnim naukama. Sve ti je zasnovano na evoluciji - pocevsi od kulturologije i lingvistike pa do fizike i biologije!

Pozdrav...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1460

Post by NIN »

Škrob zaslužan za evoluciju?

Image
DNK je materija specifična za svaki živi organizam. Ona je osnovna materija naslijeđa - prenošenja osobina s roditelja na potomke

Sposobnost ljudskog organizma da bez problema razgrađuje hranu koja sadrži škrob, poput krumpira, mogla bi biti objašnjenje za našu evoluciju i održanje čovjeka na planetu.

U usporedbi s primatima, ljudi imaju puno više genskih kopija koje su temeljne za razgradnju škroba bogatog kalorijama, rezultati su istraživanja objavljeni u časopisu Nature Genetics. Dodatne kalorije možda su bile ključne u hranidbenom lancu za rast mozga kod ljudi, pretpostavljaju autori studije sa Sveučilišta Santa Cruz u Kaliforniji. Ranije su znanstvenici slično pitanje postavljali u vezi s prehranom bogatom mesom, no zaključili su da meso nije predstavljalo važan faktor. Znanstvenici su kod ljudi pronašli dodatne genske kopije, nazvavši ih genima AMY1. Ustvrdili su da su oni temeljni za stvaranje enzima amilaze koji se nalazi u žlijezdi slinovnici te pomaže ljudskom organizmu pri razgradnji škroba.

Ustvrdili su i da osobe koje konzumiraju hranu bogatu škrobom imaju i više kopija gena AMY1 od osoba koje konzumiraju manje količine takve vrste hrane. Primjerice narod Jakuta s Arktika koji se tradicionalno hrani ribom ima manje kopija spomenutog gena od Japanaca koji se osim ribom, hrane i rižom – bogatom škrobom. "Obogativši dotadašnju prehranu (voće, povrće, meso, riba) gomoljastim plodovima i lukovicama naši su preci, ne znajući, učinili uslugu svojem organizmu jer im je tijelo postupno počelo proizvoditi ekstra enzime amilaze, posebno kad su otkrili vatru i činjenicu da su gomoljike ukusnije kuhane ili pečene, zbog čega su ih počeli konzumirati češće", smatraju dr. Nathaniel Dominy i njegovi kolege s kalifornijskog sveučilišta.

Profesor filozofije i znanosti na britanskom Sveučilištu Exter, John Dupre upozorava da "ne bi trebalo donositi prerane zaključke o utjecaju škroba na evoluciju čovjeka, no rezultate kolega o dodatnim enzimima amilaze, vezi s razgradnjom škroba i utjecaju na razvoj evolucije smatra zanimljivima te vjeruje da su dobar indikator nečega što počinjemo sve više cijeniti – funkcionalnu plastičnost genoma".

Hina|Net.hr

Pozdrav...
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#1461

Post by luciferino »

NIN wrote:
luciferino wrote:Imam jedno pitanjce, "inspirisano" je raspravom na jednoj drugoj temi (koja je zaključana).
Može li mi neko reći kakav je odnos prema Darvinovoj teoriji na fakultetima (PMF, Medicina, Farmacija)? Jel' evolucija još uvijek ok i priznata kao činjenica ili se propaganda protura samo mlađim generacijama u osnovnim školama?
Nisam siguran da li si ozbiljno postavio/la pitanje ali jedini fakulteti kojima je fizikalno-bioloska cinjenica trn u oku su teologije, a koji i nemaju nikakve veze sa prirodnim naukama. Sve ti je zasnovano na evoluciji - pocevsi od kulturologije i lingvistike pa do fizike i biologije!

Pozdrav...
Pitanje je postavljeno s ciljem poticanja određenih pojedinaca na razmišljanje (onih što su učili Darvinovu teoriju s blagim podsmjehom u osnovnoj školi). Ja odgovor već znam.
Naravno da je sve zasnovano na evoluciji. Nadala sam se da će mi oni što se rugaju malo pojasniti kako misle da im djeca jednog dana postanu doktori, biolozi, farmaceuti (ako opšte imaju takvih ambicija)...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1462

Post by NIN »

luciferino wrote:
NIN wrote:
luciferino wrote:Imam jedno pitanjce, "inspirisano" je raspravom na jednoj drugoj temi (koja je zaključana).
Može li mi neko reći kakav je odnos prema Darvinovoj teoriji na fakultetima (PMF, Medicina, Farmacija)? Jel' evolucija još uvijek ok i priznata kao činjenica ili se propaganda protura samo mlađim generacijama u osnovnim školama?
Nisam siguran da li si ozbiljno postavio/la pitanje ali jedini fakulteti kojima je fizikalno-bioloska cinjenica trn u oku su teologije, a koji i nemaju nikakve veze sa prirodnim naukama. Sve ti je zasnovano na evoluciji - pocevsi od kulturologije i lingvistike pa do fizike i biologije!

Pozdrav...
Pitanje je postavljeno s ciljem poticanja određenih pojedinaca na razmišljanje (onih što su učili Darvinovu teoriju s blagim podsmjehom u osnovnoj školi). Ja odgovor već znam.
Naravno da je sve zasnovano na evoluciji. Nadala sam se da će mi oni što se rugaju malo pojasniti kako misle da im djeca jednog dana postanu doktori, biolozi, farmaceuti (ako opšte imaju takvih ambicija)...
...tu je to negdje, ...., u svakom slucaju :thumbup:

Pozdrav...
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#1463

Post by amrino »

luciferino wrote:
NIN wrote:
luciferino wrote:Imam jedno pitanjce, "inspirisano" je raspravom na jednoj drugoj temi (koja je zaključana).
Može li mi neko reći kakav je odnos prema Darvinovoj teoriji na fakultetima (PMF, Medicina, Farmacija)? Jel' evolucija još uvijek ok i priznata kao činjenica ili se propaganda protura samo mlađim generacijama u osnovnim školama?
Nisam siguran da li si ozbiljno postavio/la pitanje ali jedini fakulteti kojima je fizikalno-bioloska cinjenica trn u oku su teologije, a koji i nemaju nikakve veze sa prirodnim naukama. Sve ti je zasnovano na evoluciji - pocevsi od kulturologije i lingvistike pa do fizike i biologije!

Pozdrav...
Pitanje je postavljeno s ciljem poticanja određenih pojedinaca na razmišljanje (onih što su učili Darvinovu teoriju s blagim podsmjehom u osnovnoj školi). Ja odgovor već znam.
Naravno da je sve zasnovano na evoluciji. Nadala sam se da će mi oni što se rugaju malo pojasniti kako misle da im djeca jednog dana postanu doktori, biolozi, farmaceuti (ako opšte imaju takvih ambicija)...
Hoces da kazes da svi ljudi koji pripadaju gore nabrojanim profesijama slijepo vjeruju Darvinu? hahahaha e to nije za podsmijeha nego da se grohotom odvalis smijat' :lol:
Kod mene u famaliji ima i doktora i farmaceuta...pa ipak ne ocekuju da ce se cimpanze jednog dana pretvotit u insane...
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#1464

Post by luciferino »

amrino wrote:
luciferino wrote:
NIN wrote: Nisam siguran da li si ozbiljno postavio/la pitanje ali jedini fakulteti kojima je fizikalno-bioloska cinjenica trn u oku su teologije, a koji i nemaju nikakve veze sa prirodnim naukama. Sve ti je zasnovano na evoluciji - pocevsi od kulturologije i lingvistike pa do fizike i biologije!

Pozdrav...
Pitanje je postavljeno s ciljem poticanja određenih pojedinaca na razmišljanje (onih što su učili Darvinovu teoriju s blagim podsmjehom u osnovnoj školi). Ja odgovor već znam.
Naravno da je sve zasnovano na evoluciji. Nadala sam se da će mi oni što se rugaju malo pojasniti kako misle da im djeca jednog dana postanu doktori, biolozi, farmaceuti (ako opšte imaju takvih ambicija)...
Hoces da kazes da svi ljudi koji pripadaju gore nabrojanim profesijama slijepo vjeruju Darvinu? hahahaha e to nije za podsmijeha nego da se grohotom odvalis smijat' :lol:
Kod mene u famaliji ima i doktora i farmaceuta...pa ipak ne ocekuju da ce se cimpanze jednog dana pretvotit u insane...
Smij se ti smij... :) I ja se sada kidam od smijeha.
Ovo niko ozbiljan u naučnom svijetu ne očekuje (pa ni tvoji farmaceuti i doktori, a sumljam da si ikada ozbiljno s nekim porazgovarala na ovu temu). Ovo je nešto što se djeci utuvi u glavu dok su još mala, tj. da je čika Darvin (mrcina jedna) rekao ovo ili ono, kao što ćeš i ti utuviti svom djetetu, a o evoluciji nemaš pojma. Dokaz za to? Ono boldirano.
U TEORIJI EVOLUCIJE SE NE TVRDI DA SU LJUDI POSTALI OD MAJMUNA!
E sada, možda su to tvrdili u tvojoj školi (a to je ona gdje su govorili da je i Draža bio narodni heroj, pa smo zaključili da lagiš). :-)

Ako mi ponudiš naučno zasnovanu alternativu teoriji evolucije, kupim ti auto. 8-)
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1465

Post by NIN »

luciferino wrote:
amrino wrote:Hoces da kazes da svi ljudi koji pripadaju gore nabrojanim profesijama slijepo vjeruju Darvinu? hahahaha e to nije za podsmijeha nego da se grohotom odvalis smijat' :lol:
Kod mene u famaliji ima i doktora i farmaceuta...pa ipak ne ocekuju da ce se cimpanze jednog dana pretvotit u insane...
Smij se ti smij... :) I ja se sada kidam od smijeha.

Ako mi ponudiš naučno zasnovanu alternativu teoriji evolucije, kupim ti auto. 8-)
...vala, i recept za hajvar ne bi bio los :D
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#1466

Post by amrino »

:lol:

Cujemo se kada "evoluirate" na sl. stepen... :P

a ti NIN i dalje imas nesto protiv ajvara?! ili ga ljudi koji se kunu u cika Darvina ne jedu?
Last edited by amrino on 17/09/2007 13:06, edited 1 time in total.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#1467

Post by Bullet Tooth Tony »

amrino wrote::lol:

Cujemo se kada evoluirate na sl. stepen... :P
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#1468

Post by luciferino »

amrino wrote::lol:

Cujemo se kada "evoluirate" na sl. stepen... :P

a ti NIN i dalje imas nesto protiv ajvara?! ili ga ljudi koji se kunu u cika Darvina ne jedu?
Mi barem evoluiramo...vi ste stali. :zzzz:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#1469

Post by Bullet Tooth Tony »

luciferino wrote:
amrino wrote::lol:

Cujemo se kada "evoluirate" na sl. stepen... :P

a ti NIN i dalje imas nesto protiv ajvara?! ili ga ljudi koji se kunu u cika Darvina ne jedu?
Mi barem evoluiramo...vi ste stali. :zzzz:
blago se vama joj bi ja volio da evoluiram bas bi volio da evoluiram sccjooooo

:lol: :lol: :lol: :lol:
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#1470

Post by luciferino »

Beg_Babic wrote:
luciferino wrote:
amrino wrote::lol:

Cujemo se kada "evoluirate" na sl. stepen... :P

a ti NIN i dalje imas nesto protiv ajvara?! ili ga ljudi koji se kunu u cika Darvina ne jedu?
Mi barem evoluiramo...vi ste stali. :zzzz:
blago se vama joj bi ja volio da evoluiram bas bi volio da evoluiram sccjooooo

:lol: :lol: :lol: :lol:
Čisto sumljam da ćeš evoluirati kao pojedinac... a zašto je to tako, čitajte u sljedećem broju. :oops:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#1471

Post by Bullet Tooth Tony »

luciferino wrote:
Beg_Babic wrote:
luciferino wrote: Mi barem evoluiramo...vi ste stali. :zzzz:
blago se vama joj bi ja volio da evoluiram bas bi volio da evoluiram sccjooooo

:lol: :lol: :lol: :lol:
Čisto sumljam da ćeš evoluirati kao pojedinac... a zašto je to tako, čitajte u sljedećem broju. :oops:
:lol: :lol: :lol: :lol:
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#1472

Post by luciferino »

Beg_Babic wrote:
luciferino wrote:
Beg_Babic wrote: blago se vama joj bi ja volio da evoluiram bas bi volio da evoluiram sccjooooo

:lol: :lol: :lol: :lol:
Čisto sumljam da ćeš evoluirati kao pojedinac... a zašto je to tako, čitajte u sljedećem broju. :oops:
:lol: :lol: :lol: :lol:
A ti bi kao dobar poznavalac materije trebao znati zašto je to tako, zar ne? ;-)
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#1473

Post by amrino »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#1474

Post by luciferino »

amrino wrote:
luciferino wrote:
amrino wrote::lol:

Cujemo se kada "evoluirate" na sl. stepen... :P

a ti NIN i dalje imas nesto protiv ajvara?! ili ga ljudi koji se kunu u cika Darvina ne jedu?
Mi barem evoluiramo...vi ste stali. :zzzz:
Ko to MI?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
A ti bi sada među NAS? :kiss:
Pa prihvati Darvina kao spasitelja i primljena si. 8-)
Također se moraš odreći ajvara. :(
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#1475

Post by amrino »

luciferino wrote:
amrino wrote:
luciferino wrote: Mi barem evoluiramo...vi ste stali. :zzzz:
Ko to MI?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
A ti bi sada među NAS? :kiss:
Pa prihvati Darvina kao spasitelja i primljena si. 8-)
Također se moraš odreći ajvara. :(
Haj sve- al kus' mi u ajvar?! :shock: :D
Nisam ja ba prodana dusa... 8-)
Post Reply