Evolucija

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1026

Post by NIN »

vazda problemi wrote:
Eh vidis,
pogledaj sutra ujutro u sunce i imaces priliku da vidis kako od H nastaje He dok te bombarduju fotoni!

A sada baci sve na papir onom svojom algebrom pa mi daj rezultat!

Pozdrav...

jes al malo sutra... to sto si reko sad je nedje veze jer nije da se jedan atom hidrogena pretvara u jedan atom helija vec je dva atoma hidrogena u jedan atom helija.... a s obzirom na energiju sunca vjerovatnoca za ovo je odprilike 100%
:) ....hehehehehehe..... :)

Izvlacis se druze, izvlacis..., al' ja tebe navede da sam shvatis...

Sada uzmi formulaciju kao takvu (vise a ne jedan) i impliciraj je u mnostvo biogenih molekula i ogroman spektar interakcija kroz eone i dobit ces malo drugaciji rezultat od onog sto nam ga postavi jucer!

Pozdrav... :)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#1027

Post by sojka »

A wrote:
sojka wrote:
A wrote: OK, hajde po ovoj tezi da uzmemo da je Bog energija. Da li je ta inteligentna energija, taj svemoguci entitet koji je po nekom svom planu stvorio univerzum, planete, zivot na zemlji?

Znaci, da li energiji pridajes sposobnosti Boga, kako god da ga neko zamislja - svemoguc, stvaralac, koji ce da sudi na Sudnji dan, koji sve vidi i sve zna, koji salje poruke ljudima kroz svoje glasnike, koji odredjuje ko ce u raj, ko u pakao?
Sta znam?! Komplikovano.. Po Platonu svemu predhodi ideja, neki vid kreacije. I sam protein (tvoja teza- ne znam jos uvijek sto bas protein kao aminokiselina) mozes podijediliti na podelemente hemijskog sustava. Pitanje je kako su nastali sami proteini ? Praprasak nastao je oslobadjenjem energije,
stoga moj zakljucak da je energija moguca kljucna rijec. Po Platonu bi svemu trebala predstojiti zamisao. Ne vjerujem bas sasvim. Mislim da smo posljedica "prapraska", koji se nije desio bas sasvim slucajno. Dakle nisam sigurna da je to zacrtana zamisao, ali njena posljedica.
Ko od nas moze sasvim sigurno da postoji plan??
Nerijesiv rebus. Misterija za sve nas.
Protein se spominje jer ga je neko uveo u diskuciju, kao dokaz kompleksnosti zivog organizma. Ne znam ni ja otkud on tu inicijalno.

Energija je MOZDA kljucna rijec, ali kad dajes jednacinu Bog = energija, onda moras da se opredijelis:

1 Bog = energija, u smislu da je energija taj inicijator dogadjanja, a ti jednostavno dajes energiji ime "bog". Ako je tako, tu nemam sta reci, to je tek ime, mozes reci isto tako Kreacija = energija, ili Faganabljax = energija... mislim to su samo igre rijeci.

2 Bog = energija = svemoguce bice u koje vjeruju sve monoteisticke religije, onaj koji nas je stvorio, onaj koji nam sudi, itd. Eh, u tom slucaju se pitam - da li je ta energija-Bog isto sto i energija koja se oslobadja recimo eksplozijom, ili sagorijevanjem?
Krenula sam od postavke da je igra rijeci u pitanju, Bog, pokretac, incijator ili kako vec. Dijelim vjeru od nauke. Mislim da su postavke "vjere" suvise skucene da bi prozrele bas cijelu mapu.Krenimo od postavke da je zemlja ploca.Koliko bi nas ostavila u neznanju takva shvatanja??
Neka nevidljiva mapa kreatora mozda postoji, ali vise mi se cini da je izvjesna teorija haosa, nego ciljanog plana.
"Sude" nam prirodna pravila. A zapitamo li se kako su nastala prirodna pravila dolazimo do opet istog odgovora- Bog, kreator i opet pocinje neka vrsta igre rijeci.
jusuff
Posts: 523
Joined: 03/12/2005 13:44

#1028

Post by jusuff »

A wrote:
jusuff wrote:
A wrote:...
Prvo - nepotrebno je racunati vjerovatnocu da se desi nesto sto se - desilo. Tim prije sto se nije desilo odjednom, naprasno, nego je rezultat milijardi godina postepenih promjena.

I kad napravis ovu "naucnu" racunicu o vjerovatnoci da nastane protein, zamisli kako bi izgledala ta ista racunica za nastanak natprirodne sile, sposobne da zamisli i realizuje ovako slozen projekat, kao sto su svemir, planete, zivot na njima, molekuli proteina, atomi, zivotinje, ljudi... Meni je u toj racunici opet vjerovatnija ona da nastane molekul proteina, nego Bog.
a, naravno da znamo da se desilo... pitanje je kako se desilo.
ta natprirodna sila o kojoj govoris, a valjda mislis na boga, nije nastala, rodjena ili kako god da se izrazim... to je nesto sto mi ne mozemo skontati... ima nesto iznad vremena, gospodar vremena, rodjen nije niti je rodio, i nista mu nije ravno... interpretacija kuranskog teksta...
Naravno, najlakse izmisliti "nulto pravilo" koje sluzi kao objasnjenje za sve neobjasnjivo - boga ne mozemo da shvatimo, a od njega sve polazi. Znaci, dovoljno je sve tesko razumljive, tesko objasnjive stvari, dovesti do te "nulte tacke" i izbjeci trazenje pravog odgovora. I ne samo to, nego tu nemogucnost objasnjenja koristiti kao "dokaz" o postojanju Boga.
prije svega, ovdje se ne radi o neobjasnjivom nego o nepoznatom... da je stvaranje kosmosa i zivota na zemlji samo neobjasnjivo bilo bi mnogo lakse... ono je nama nepoznato... otuda tolika polemika
zamolio bih te da mi ti izmislis nesto bolje od tog "nultog pravila"...
vazda problemi
Posts: 97
Joined: 26/10/2006 08:56

#1029

Post by vazda problemi »

NIN wrote:
Sada uzmi formulaciju kao takvu (vise a ne jedan) i impliciraj je u mnostvo biogenih molekula i ogroman spektar interakcija kroz eone i dobit ces malo drugaciji rezultat od onog sto nam ga postavi jucer!

Pozdrav... :)
mozes li malo pojasniti ziv bio - nisam skonto bas sta hoces reci
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1030

Post by NIN »

Evo jedno jako dobro edukativno stivo vezano za razvoj zivota i nacine kako su se odvijali dani procesi. Akcenat je na genetici.

U tekstu se nalaze i mnogi odgovori na evoluciju oka sto se mnogi kreacionisti hvataju u nedostatku znanja.

Uzivajte:

Image

Scientists are tracing the steps through which evolution forged its successes. They're finding that the same genetic tool kit can build structures both simple and complex.

The father of evolution was a nervous parent. Few things worried Charles Darwin more than the challenge of explaining how nature's most complex structures, such as the eye, came to be. "The eye to this day gives me a cold shudder," he wrote to a friend in 1860.

Today biologists are beginning to understand the origins of life's complexity—the exquisite optical mechanism of the eye, the masterly engineering of the arm, the architecture of a flower or a feather, the choreography that allows trillions of cells to cooperate in a single organism.

The fundamental answer is clear: In one way or another, all these wonders evolved. "The basic idea of evolution is so elegant, so beautiful, so simple," says Howard Berg, a Harvard researcher who has spent much of the past 40 years studying one of the humbler examples of nature's complexity, the spinning tail of common bacteria. "The idea is simply that you fiddle around and you change something and then you ask, Does it improve my survival or not? And if it doesn't, then those individuals die and that idea goes away. And if it does, then those individuals succeed, and you keep fiddling around, improving. It's an enormously powerful technique."


Text:
http://www7.nationalgeographic.com/ngm/ ... index.html

Pozdrav...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1031

Post by NIN »

Nadjoh nesto na nasem jeziku ali, na zalost, tekst nije kopletan:


Peraja je ud je krilo


Oči, krila, složena tijela – priroda vrvi začudno složenim strukturama. Danas znanstvenici otkrivaju kako su se one pojavile. Od sićušnih morskih stvorenja, preko kukaca, do ljudi – tijela svih tih bića izgrađuju isti geni otkrivajući put evolucije od jednostavnih početaka do složenih oblika.

NAPISAO CARL ZIMMER SNIMILA ROSAMOND PURCELL

Otac evolucije bio je živčan roditelj. Za Charlesa Darwina jedan od najvećih problema bio je objasniti postanak najsloženijih struktura u prirodi, poput oka. “Oko me i danas ispunjava strahopoštovanjem”, pisao je prijatelju 1860. godine.

Danas biolozi počinju razumijevati podrijetlo složenosti života – izvanredan optički mehanizam oka, majstorsku konstrukciju ruke, arhitekturu cvijeta ili pera, koreografiju koja omogućuje suradnju bilijunā stanica unutar organizma.

Temeljni je odgovor jasan: na ovaj ili onaj način, sva su ta čuda nastala evolucijom. “Osnovna zamisao evolucije tako je elegantna, tako lijepa, tako jednostavna”, kaže Howard Berg, istraživač s Harvarda koji je veći dio posljednjih 40 godina proveo proučavajući jedan od skromnijih primjera složenosti prirode – bič običnih bakterija. “Jednostavno se malo igrate i nešto mijenjate, a zatim se upitate: ‘Povećava li to moje šanse za opstanak?’ Ako ne, te jedinke ugibaju i zamisao propada. A ako da, te jedinke uspijevaju, te se i dalje nastavljaju igrati i poboljšavati. Riječ je o iznimno moćnoj tehnici.”

No gotovo 150 godina nakon što je Darwin prvi put zainteresirao javnost za tu zamisao objavivši Postanak vrsta, evoluciju složenih struktura još nije lako prihvatiti. Većina nas može zamisliti kako se u okviru prirodnog odabira mijenjaju jednostavna svojstva – primjerice krzno životinje postaje gušće ili vrat dulji. Teže je, međutim, zamisliti evoluciju kako stvara novi složeni organ, sa svim njegovim precizno povezanim dijelovima. Kreacionisti tvrde da je život toliko složen da nije mogao nastati evolucijom. Iznimnu konstrukciju bakterijina biča, koji sliči sićušnom elektromotoru što pokreće osovinu, često navode kao dokaz da takva složenost mora biti izravan proizvod “inteligentnog nacrta” višeg bića...

...nastavite na engleskom, zalim...
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#1032

Post by safran »

vazda problemi wrote:
NIN wrote:
U laboratoriju na sveucilistu Cornell naucnici su radili na predbioloskoj organskoj hemiji, stvarajuci neke note glazbe zivota. Naime, pod elektricnim iskrama mijesali su plinove nekadasnje Zemlje; vodik, vodenu paru, amonijak, metan, sumporovodik – koji svi, usput receno, postoje danas na planetu Jupiteru, kao i sirom svemira. Iskre su analogne atmosferskim praznjenjima na pradavnoj Zemlji, odnosno danasnjem Jupiteru. Hemijska retorta u pocetku je prozirna: pocetni plinovi posve su nevidljivi. Ali nakon desetak minuta iskrenja vidi se neobican smedji pigment kako pocinje polako sarati zidove posude. Unutrasnjost postupno postaje neprozirna, ispunjena gustim smedjim katranom. Da su upotrijebili ultraljubicastu svjetlost – simulirajuci rano Sunce – rezultat bi bio vise manje isti. Katran je izuzetno bogata zbirka slozenih organskih molekula, medju kojima se nalaze i sastavni dijelovi proteina i nukleinskih kiselina. Sastojci zivota, ustanovili su, mogu se lako nappraviti.
Pozdrav…

to o cemu govoris je Miller-Urey-ov eksperiment. Jeste se formirala ta neka gusta tecnost koja je sadrzavala te organske tvari i amino-kiseline...


Ali nije postojao niti najmanji znak zivota...Naime osnovne dvije odlike zivota su da se moze ramnozavati i da je nezavisan od okoline... Nijedno od ovo dvoje se nije moglo vidjeti u ovim eksperimentima, iako je pedesetih godina mnogo ovakvih eksperimenata napravljeno...


A za vjerovatnocu... prvo moras reci iz kog razloga se moze pretvoriti hidrogen u helij (jer helij hem ima vise elektrona hem ima vecu masu od hidrogena...sto hoce rec tesko da ikako more sam od sebe)
Cekaj malo, kad trebaju nastati bioloske molekule vjerovatnoca je haman 0 jer pretpostavljamo haoticno sudaranje atoma a kad ti se trazi vjerovatnoca nastajanja He od H dopustas usmjeravajuce djelovanje energije. Odluci se, je li slucajno ili nije.

A sto se tice organske corbice to je kao ona prica o nastajanju engleskog travnjaka.
vazda problemi
Posts: 97
Joined: 26/10/2006 08:56

#1033

Post by vazda problemi »

safran wrote:
Cekaj malo, kad trebaju nastati bioloske molekule vjerovatnoca je haman 0 jer pretpostavljamo haoticno sudaranje atoma a kad ti se trazi vjerovatnoca nastajanja He od H dopustas usmjeravajuce djelovanje energije. Odluci se, je li slucajno ili nije.

A sto se tice organske corbice to je kao ona prica o nastajanju engleskog travnjaka.
Da moalo pojasnim...

To sto se desava na suncu su nuklearne reakcije...Za nuklearne reakcije je potrebno moooogo energije...Tacnije na suncu nuklearnom fuzijom od hidrogena nastaje helij ali uz veliku kolicinu oslobodjene energije (toplota,svetlost..)

Eh sad... ja ti nisam nikad rekao da se na zemlji desava isto (mislim u slucaju nastanka organskih tvari)...(Ljudi dosad nisu uspjeli koristiti nuklearnu fuziju jer ona zahtijeva mnogo energije... a temperatura koja se stvara kod prisustva tolike energije je priblizna onoj na suncu, to jest 10 na 8 kelvina(sto znaci da nema govora o zivotu na toj temperaturi)... jedino su neki rusi uspjeli napraviti nesto pomocu nekih magneta, ali proces je trajao samo 10 na minus 8 sekundi...)... ono sto sam rekao je da se spajaju razliciti atomi i nastaju razlicite molekule, a ne da nekim nuklearnim reakcijama nastaju novi atomi...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1034

Post by NIN »

vazda problemi wrote:
safran wrote:
Cekaj malo, kad trebaju nastati bioloske molekule vjerovatnoca je haman 0 jer pretpostavljamo haoticno sudaranje atoma a kad ti se trazi vjerovatnoca nastajanja He od H dopustas usmjeravajuce djelovanje energije. Odluci se, je li slucajno ili nije.

A sto se tice organske corbice to je kao ona prica o nastajanju engleskog travnjaka.
Da moalo pojasnim...

To sto se desava na suncu su nuklearne reakcije...Za nuklearne reakcije je potrebno moooogo energije...Tacnije na suncu nuklearnom fuzijom od hidrogena nastaje helij ali uz veliku kolicinu oslobodjene energije (toplota,svetlost..)

Eh sad... ja ti nisam nikad rekao da se na zemlji desava isto (mislim u slucaju nastanka organskih tvari)...(Ljudi dosad nisu uspjeli koristiti nuklearnu fuziju jer ona zahtijeva mnogo energije... a temperatura koja se stvara kod prisustva tolike energije je priblizna onoj na suncu, to jest 10 na 8 kelvina(sto znaci da nema govora o zivotu na toj temperaturi)... jedino su neki rusi uspjeli napraviti nesto pomocu nekih magneta, ali proces je trajao samo 10 na minus 8 sekundi...)... ono sto sam rekao je da se spajaju razliciti atomi i nastaju razlicite molekule, a ne da nekim nuklearnim reakcijama nastaju novi atomi...
Profulo si poentu, drug, al' nema veze...

Pozdrav...
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#1035

Post by safran »

NIN wrote:
vazda problemi wrote:
safran wrote:
Cekaj malo, kad trebaju nastati bioloske molekule vjerovatnoca je haman 0 jer pretpostavljamo haoticno sudaranje atoma a kad ti se trazi vjerovatnoca nastajanja He od H dopustas usmjeravajuce djelovanje energije. Odluci se, je li slucajno ili nije.

A sto se tice organske corbice to je kao ona prica o nastajanju engleskog travnjaka.
Da moalo pojasnim...

To sto se desava na suncu su nuklearne reakcije...Za nuklearne reakcije je potrebno moooogo energije...Tacnije na suncu nuklearnom fuzijom od hidrogena nastaje helij ali uz veliku kolicinu oslobodjene energije (toplota,svetlost..)

Eh sad... ja ti nisam nikad rekao da se na zemlji desava isto (mislim u slucaju nastanka organskih tvari)...(Ljudi dosad nisu uspjeli koristiti nuklearnu fuziju jer ona zahtijeva mnogo energije... a temperatura koja se stvara kod prisustva tolike energije je priblizna onoj na suncu, to jest 10 na 8 kelvina(sto znaci da nema govora o zivotu na toj temperaturi)... jedino su neki rusi uspjeli napraviti nesto pomocu nekih magneta, ali proces je trajao samo 10 na minus 8 sekundi...)... ono sto sam rekao je da se spajaju razliciti atomi i nastaju razlicite molekule, a ne da nekim nuklearnim reakcijama nastaju novi atomi...
Profulo si poentu, drug, al' nema veze...

Pozdrav...
Selektivno pamcenje, cini mi se ...

Mozda bi shvatio da ponovo procita vlastite postove ...

PS. e nek si mi pojasnio ovo oko fuzije ...
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#1036

Post by digger »

vazda problemi wrote: jes al malo sutra... to sto si reko sad je nedje veze jer nije da se jedan atom hidrogena pretvara u jedan atom helija vec je dva atoma hidrogena u jedan atom helija.... a s obzirom na energiju sunca vjerovatnoca za ovo je odprilike 100%
I sta ho's da kazes? Da sunce prakticno ne postoji! Da fuzija cetiri nukleusa hidrogena ne pravi jedan nukleus helijuma?

Ja o tome nista ne znam. Hajd' daj nam link za taj tvoj dokaz ili eksperiment.
Gorcin
Posts: 95
Joined: 26/02/2006 12:28

#1037

Post by Gorcin »

User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1038

Post by NIN »

Što je bilo prije dinosaura

Image

Nigerijska Sahara krije tajnu o životu na Zemlji prije vremena dinosaura. Pronađene su nove vrste životinja slične krokodilima i golemim gmazovima koje su živjele na kopnu i u vodi.

PARIZ - Brojne ostatke životinja i biljaka koji su živjeli 50 milijuna godina prije razdoblja dinosaura ovih dana je pronašla skupina međunarodnih stručnjaka u pijesku nigerske Sahare, rekao je francuski paleontolog Jean-Sebastien Steyer.

Image
Saharastegina fosilna lubanja

Znanstvenici su pritom pronašli prve ostatke okamina iz doba prekambrija u zapadnoj Africi i stablo drveta dugo 25 metara.

To bi otkriće trebalo omogućiti da se bolje shvati klima tog razdoblja koje je prethodilo pojavi dinosaura, zaključio je istraživač koji radi u Državnom prirodoslovnom muzeju u Parizu.

Američki, nizozemski, južnoafrički i francuski paleontolozi i geolozi uz pomoć arheologa sa sveučilišta u Niameyju radili su u području Arlita i duž zapadnog ruba masiva Ajr (između Agadeza i Arlita) gdje na površinu zemlje izbijaju stijene iz doba perma, posljednjeg razdoblja paleozoika.

Image
Nalazište Nigerpetona i Saharastege

Znanstvenici su pronašli nove vrste životinja iz perma koje su dosad bile nepoznate, napose mesoždere koji su živjeli na kopnu i u vodi pod nazivom Nigerpeton i Saharastega, slične krokodilima i golemim gmazovima biljojedima Moradisaurusu i Bunostegosu.

Istraživači drže da posjeduju važne nalaze zahvaljujući kojima će moći bolje razumjeti važnost Afrike u razvoju Zemlje 50 milijuna godina prije pojave dinosaura.

Ugoda...
Gorcin
Posts: 95
Joined: 26/02/2006 12:28

#1039

Post by Gorcin »

elhamdulillah :)
Image
BEFORE
Image
AFTER

Without evolution, there can be no Marxism, no Leninism, no Secular Humanism; unless the universe created itself, unless man is a god, unless there is no creator, none of these philosophies will stand.


TRILOBITE EYES

The trilobites that appeared in the Cambrian period all of a suddenhave an extremely complex eye structure. Consisting of millions of honeycomb-shaped klix particles and a double-lens system, this eye "has an optimal design which would require a well-trained and imaginative optical engineer todevelop today" in the words of David Raup, a professor of geology.
ImageImageImage
This eye emerged 530 million years ago in a perfect state. No doubt,the sudden appearance of such a wondrous design cannot be explained by evolution and it proves the actuality of creation.
Moreover, the honeycomb eye structure of the trilobite has survived to our own day without a single change. Some insects such as bees and dragonflies have the same eye structure as did the trilobite. This situation disproves the evolutionary thesis that living things evolved progressively from the primitive to the complex.


ImageThe idea that "dinosaurs grew wings while trying to catch flies" is not a joke, but rather a theory which evolutionists claim is very scientific. This example is sufficient by itself to show how seriously we should take evolutionists.

ImageDuring Stalin's rule in the Soviet Union, all scientific research had to conform to Marx and Engels' "dialectical materialism." Those who portray Darwinism as being the basis of biology have the same dogmatic mentality.

ImageImage
EVOLUTIONISTS' VOLTE-FACE(sudden reversal in opinion )REGARDING THE NEANDERTHALS

Since the beginning of the twentieth century, evolutionists have been portraying the Neanderthals, a vanished human race, as semi-ape creatures. The above portrayal of Neanderthals was used as evolutionist propaganda for decades. However, since the 1980s this myth has begun to collapse. Both fossil studies and traces of Neanderthal culture have shown that these people were not semi-apes. For example, this 26,000-year-old needle proved that Neanderthals were civilised humans who possessed the ability to sew. As a result of this, evolutionist publications such as National Geographic had to start portraying them as civilised, as in the picture below.
Image
1975. PORTRAYAL OF NEANDERTHALS -Geheimnisse der Urzeit, Deutsche Übersetzung, 1975
Image
2000. PORTRAYAL OF NEANDERTHALS-National Geographic, July 2000

i za kraj, šlag. Walt Disney bi se postidio pred ovolikom maštom,fikcijom,crtićima... :lol:
Image
ImageImageImageImageImage
In pictures and reconstructions, evolutionists deliberately give shape to features that do not actually leave any fossil traces, such as the structure of the nose and lips, the shape of the hair, the form of the eyebrows, and other bodily hair so as to support evolution. They also prepare detailed pictures depicting these imaginary creatures walking with their families, hunting, or in other instances of their daily lives. However, these drawings are all figments of the imagination and have no counterpart in the fossil record.

još jedna za raju...
Image
As a matter of fact, evolutionists invent such "preposterous stories" that they even ascribe different faces to the same skull.
For example, the three different reconstructed drawings made for the fossil named Australopithecus robustus (Zinjanthropus), are a famous example of such forgery.

The biased(prejudiced) interpretation of fossils and outright fabrication of many imaginary reconstructions are an indication of how frequently evolutionists have turned to tricks.

Yet these seem innocent when compared to the deliberate forgeries that have been perpetrated in the history of evolution...
...to be continued

selam svima
:music:
Peace&Joy
Last edited by Gorcin on 18/01/2007 13:59, edited 1 time in total.
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#1040

Post by digger »

Gorcin wrote: selam svima
:music:
Peace&Joy
Ok, ocito je da si putem ovih izvadaka iz mejtefskog bukvara, napredovao. Jos malo pa ces moci da se upises u skolu.
:D
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#1041

Post by amrino »

digger wrote:
Gorcin wrote: selam svima
:music:
Peace&Joy
Ok, ocito je da si putem ovih izvadaka iz mejtefskog bukvara, napredovao. Jos malo pa ces moci da se upises u skolu.
:D
Jao genijalac- nisam te prepoznala...
Ovi sto su postali od majmuna su haman varzda pametniji od onih glupaka glupih sto idu u mekteb i vjeruju da je razlog njihovog postojanja mnogo veci od jedne obicne slucajnosti...e jesmo i glupi...bas nesto kontam- da li ce za kojih par hiljadica godina od tvojih potomaka nastati neka nova, naprednija bica? ili ce se proces vrtiti u krug pa ce od tebe opet postati majmun...ili je evolucija jednostavno- stala? :?
Gorcin
Posts: 95
Joined: 26/02/2006 12:28

#1042

Post by Gorcin »

EVOLUTION FORGERIES


......they "produce" the fossils they cannot find......


Piltdown Man, which may be the biggest scandal in the history of science, is a typical example of this method.

In 1912, a well-known doctor and amateur paleoanthropologist named Charles Dawson came out with the assertion that he had found a jawbone and a cranial fragment in a pit in Piltdown, England.

Even though the jawbone was more ape-like, the teeth and the skull were like a man's. These specimens were labelled the "Piltdown man".

Alleged to be 500,000 years old, they were displayed as an absolute proof of human evolution in several museums. For more than 40 years, many scientific articles were written on "Piltdown man", many interpretations and drawings were made, and the fossil was presented as important evidence for human evolution.


No fewer than 500 doctoral theses were written on the subject. While visiting the British Museum in 1921, leading American paleoanthropologist Henry Fairfield Osborn said
"We have to be reminded over and over again that Nature is full of paradoxes" and proclaimed Piltdown "
a discovery of transcendant importance to the prehistory of man.

In 1949, Kenneth Oakley from the British Museum's Paleontology Department, attempted to use "fluorine testing", a new test used for determining the date of fossils.
A trial was made on the fossil of the Piltdown man.
The result was astonishing.
During the test, it was realised that the jawbone of Piltdown Man did not contain any fluorine.

This indicated that it had remained buried no more than a few years.
The skull, which contained only a small amount of fluorine, showed that it was not older than a few thousand years old.

It was determined that the teeth in the jawbone belonging to an orangutan, had been worn down artificially and that the "primitive" tools discovered with the fossils were simple imitations that had been sharpened with steel implements.

In the detailed analysis completed by Joseph Weiner,
this forgery was revealed to the public in 1953. The skull belonged to a 500-year-old man, and the jaw bone belonged to a recently deceased ape!
The teeth had been specially arranged in a particular way and added to the jaw, and the molar surfaces were filed in order to resemble those of a man.

Then all these pieces were stained with potassium dichromate to give them an old appearance.

These stains began to disappear when dipped in acid.


Sir Wilfred Le Gros Clark, who was in the team that uncovered the forgery, could not hide his astonishment at this situation and said:

"The evidences of artificial abrasion immediately sprang to the eye. Indeed so obvious did they seem it may well be asked-how was it that they had escaped notice before?"


In the wake of all this, "Piltdown man" was hurriedly removed from the British Museum where it had been displayed for more than 40 years.

The Story of this Hoax

Image1) The fossils are unearthed by Charles Dawson and given to Sir Arthur Smith Woodward.

Image2) Pieces are reconstructed to form the famous skull.

Image3) Based on the reconstructed skull, various drawings and skulptures are made, numerous articles and commentaries are written. The original skull is demonstrated in the British Museum.

Image4) After 40 years of its discovery, the Piltdown fossil is shown to be a hoax by a group of researchers.

Piltdown Man went from being one of the biggest discoveries of the 20th Century to being its greatest scientific embarrassment.

:music:
Peace&Joy
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#1043

Post by digger »

Gorcin wrote:EVOLUTION FORGERIES...
Jasta, svasta se dogadja kada se radi. Jer ko radi taj i grijesi.

Srecom za tebe, takvo se nesto tebi ne bi moglo dogoditi. :D
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#1044

Post by vatrogasac »

digger wrote:
Gorcin wrote:EVOLUTION FORGERIES...
Jasta, svasta se dogadja kada se radi. Jer ko radi taj i grijesi.

Srecom za tebe, takvo se nesto tebi ne bi moglo dogoditi. :D
...na ovoj Image su nađeni tragovi turpije...to je malo više od greške koja se potkrala u radu....a ono .....kada prelistam ljudsku povijest za čovječanstvo je bolje bilo da su nekima odmah dali penziju nego što su im dali da bilo šta rade.....ko zna gdje bi čovječanstvo bilo danas.....
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#1045

Post by Gost123 »

vatrogasac wrote: ...na ovoj Image su nađeni tragovi turpije...to je malo više od greške koja se potkrala u radu....a ono .....kada prelistam ljudsku povijest za čovječanstvo je bolje bilo da su nekima odmah dali penziju nego što su im dali da bilo šta rade.....ko zna gdje bi čovječanstvo bilo danas.....
pa pricali smo o tome vatrogasac... najveca greska je bila sto se tada odredjeni istrazivaci nisu drzali dosljedno znanstvenen metode, sto nisu bili dovoljno skepticni i rigirozni u istrazivanju... i na kraju, znanstvenici su ti koji su na kraju otkrili da je to bila prijevara...
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#1046

Post by vatrogasac »

Gost123 wrote:
vatrogasac wrote: ...na ovoj Image su nađeni tragovi turpije...to je malo više od greške koja se potkrala u radu....a ono .....kada prelistam ljudsku povijest za čovječanstvo je bolje bilo da su nekima odmah dali penziju nego što su im dali da bilo šta rade.....ko zna gdje bi čovječanstvo bilo danas.....
pa pricali smo o tome vatrogasac... najveca greska je bila sto se tada odredjeni istrazivaci nisu drzali dosljedno znanstvenen metode, sto nisu bili dovoljno skepticni i rigirozni u istrazivanju... i na kraju, znanstvenici su ti koji su na kraju otkrili da je to bila prijevara...
...i onako slučajno omakla im se turpija u ruci.....nemam ništa protiv naučnika....šta više....ali.....pričali smo već....
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1047

Post by NIN »

Da ste vi meni zdravi i zivi, hehe...

Samo vi lagano odradjujte ono sto kontate i nemojte plaho profuravat'!

Upravo stojim kraj skeleta tiranosaura i on vam upravo mase, hehe...

Zelim vam ugodu i da se manite deluzije!

Pozdrav...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#1048

Post by KOGOD KADGOD »

KOGOD KADGOD wrote:Do sada se mogu klasifikovati tri osnovna misljenja sto se tice stvaranja opcenito i postanka zivih bica odredjeno.

1. Bukvalno religiozno shvatanje da je Bog stvorio sve u sest "dana" (a sedmi po nekima, navodno, da se odmori, beli se k'o "umorio"). Oni koji shvataju Objave bukvalno, smatraju da je sve stvoreno "najednom" mada se njihovo shvatanje vise centrira oko ljudskog bica za kojeg vjeruju da je Bog od vlazne zemlje "izvajao" covjekoliki kip i u njega "udahnuo" dusu.

2. Potpuno odbacivanje ikakvog "mijesanja" Boga (i samog postojanja prvobitnog bica/energije/sile) i negiranje ikakvog inteligentnog dizajna. Po ovom misljenju (a kojih ima mnogo varijacija, jedna od njih bivajuci Darwinova teorija, iako je on vjerovao u Boga), ziva bica su nastala iz sustinski JEDNE celije koja je pod odredjenim uslovima postala organska iz neorganske materije. Dalje se iz te jedne "jednostavn"e celije, navodno, razvila kompleksnija, pa grupa celija pa dalje slicno "lancu" sa karikama, svako drugo bice nastalo mutacijom prijethodnog, i sto je vise celija nastajalo iz one prve - to su se one "SLUCAJNO" preobracale u kompleksnije mutacije raznolikih stvorenja. UKRATKO. Vecina je upoznata sa detaljima ove teorije.

LICNO SE NE SLAZEM SA GORNJE DVIJE I SMATRAM DA JE ODGOVOR NEGDJE U SREDINI.

ZA KORIST SVIH KOJE ZANIMA OVA TEMA, NECU PROSTIRATI TEKSTOVE NA ENGLESKOM, JER ONI KOJI TECNO CITAJU ENGLESKI VEC IMAJU PRISTUP MORU INFORMACIJE O TRECEM STAVU KOJI OBJASNJAVA NASTANAK I RAZVOJ STVORENOG KOJI SPAJA PRVA DVA GORE-NAVEDENA

EVOLUCIJI U OKVIRU TJ. KAO DIO I IZUCAVANJE NACINA BOZIJEG STVARANJA

Ta "prva" celija (ili celiJE? zasto iskljucivati mogucnost simultanog nastanka vise od "jedne" ako su uslovi pogodni u datom trenutku?) koja je pod odredjenim uslovima "ozivjela" tj. postala organska iz neorganskih faktora u Darwinovo doba smatrana "jednostavnom" tj. u sustini mala "kuglica" ispunjena tecnoscu koja je "prazna" - u nedostatku jacih mikroskopa.

Danas je opcepoznato da ta "jednostavna" celija nije ni po cemu "jednostavna" i da je daleko od "prazne".

Svaka, i njjednostavnija celija je u svom nukleusu i oko njega ISPUNJENA milijardama genetskog materijala od prostih kiselina do kompleksnih.

Ovaj GENETSKI "buckuris" je osnova treceg shvatanja evolucije.

Sto prostije receno, pri samom cinu formacije prve organske materije (celije) iz neorganske, pod povoljnim i neophodno preciznim uslovima, nastanak organskog genetskog materijala sadrzanog u toj najprostijoj celiji je isto tako precizan, svrsishodan i savrseno "nagodjen" kao i same okolnosti pod kojima se neorgansko>organska transformacija i desila.

Svaki od milijardi gena i genetskih "dijelova" su sa sobom nosili, i u sebi sadrzavali, POTENCIJAL za dalji razvoj u kompleksne organske skupove celija i, dalje, odredjenog tipa/vrste zivog bica.

Dakle, ovaj stav NAPOREDNE EVOLUCIJE je u sustini shvatanje da - od Velikog Praska do najsitnijeg gena - iza svega stoji inteligentni dizajn prapocetne nekreirane Energije (koju zovemo Bog).

Sva ziva bica JESU nastala iz te prvobitne celije (celija) koja je pod okolnostima prisustva vode, svjetlosti i drugih faktora postala organska.

Medjutim, sva bica su NAPOREDO evoluirala noseci jedan genetski kod koji je mutacijom nastajao u forme kompleksnijih bica sa istim genetskim materijalom kao i osnovni gen iz kojeg je "krenula" evolucija kao dio prvobitne celije. Dakle umjesto nastajanja razlicitih vrsta zivih bica JEDNIH OD DRUGIH nastaju ziva bica samo istog genetskog porijekla MUTACIJOM iz jednog oblika u drugi

To znaci da su ziva bica evoluirala u kompleksnije forme ali samo u okviru odredjenog ZAJEDNICKOG genetskog "porijekla".

Npr. riboliko bice, nastalo evolucijom jednog od milijardi gena prvobitne celije se dalje razvijalo i genetskim mutacijama mijenjalo forme ali samo u okviru ribolikih stvorenja. Iz njih je nastala "moderna" riba sa svim vrstama i podvrstama - ali nije mogla nastati, recimo, ptica jer je ptica ishod evolucije potpuno odvojenog prvobitnog genetskog materijala i od prvobitnih "pticolikih" formi desavala se samo evolucija i mutacija u okviru odredjenog osnovnog genetskog bluprinta.

Ljudsko bice je, takodje, nastalo slicnim metamorfozama ali samo u okviru svog genetskog origina (sve se vise otkrivaju tjelesni ostaci ljudskih bica koja po "pravilima" evolucije ne bi "trebalo" da su postojala tako davno), dok su npr. majmuni nastajali NAPOREDO sa ljudima a ne kao dio njihove genetske osnove. ITD.

Radi obima ovog gradiva, moramo svesti ovo "TRECE" shvatanje stvaranja i postanka na jednu sazetu definiciju.

Evolucija zivih bica se odvijala NAPOREDO jedni UZ druge - a ne IZ jednog u drugo.

Naravno, pod ovim naporednim razvojem i mutacijama se u okviru jedne vrste desavalo i prezivljavanje najjaceg / najotpornijeg, ali to se samo odigravalo u okviru iste genetske vrste
(mada je prirodna selekcija tema za sebe, sa svojim falinkama, ali da ne komplikujemo).

Ovo trece objasnjenje, a koje je i najskorije nastalo sa napretkom tehnologije kao i pokusaja da se shvate svi oni "nestali" linkovi ili "karike" koje su dio svakog "lanca" evolucije "objasnjenog" na nacin slican Darwinovom, je najpopularnije u naprednim krugovima naucnika raznih grana biologije i antropologije jer daje potpuno novo svjetlo i novu osnovu koja ima vise smisla, objasnjava nepostojece "karike" i opcenito pruza priliku da se napokon rasvijetli i naucno objasni nastanak zivota na Zemlji.
Sto je jos interesantnije je da u Knjizi koja je "napisana" preko 1400 godina sve gornje naucne cinjenice se podrzavaju (sto je zaista cudo s obzirom da se tada vrlo malo znalo o intrikativnim i zapanjujucim nacinima postajanja i evolucije a kamoli o:

- stadijima embrija od zaceca do potpuno formiranog fetusa (sto je tek pod mikroskopom postalo dovoljno uvelicano da bi se moglo vidjeti, i prvi stadiji embrija nisu vidljivi golim okom uopste),

-ili o polinaciji biljaka, kruzenju vode (kada su ljudi vjerovali da je kiza "suze bogova" a sunce "odlazilo" u pod-svijet i ratovalo sa "bogovima" tame),

-ili o orbitiranju nebeskih tijela (kada su ljudi vjerovali da je Zemlja ravna, i "centar" svemira),

-ili o orbiti naseg suncevog sistema oko galaktickog centra (kada ljudi nisu ni znali da postoji galaksija a kamoli galaksiJE),

-ili da je svrha planina da stabiliziraju Zemljinu koru jer ima "korijen" u tlu ekvivalentan visini planine koji sluzi kao "klin" koji se zabije u tlo da cuva sator (kada su ljudi vjerovali da su planine divovi sa cijih se vrhova moglo prici blize bogovima),

-ili da postoje odredjena mjesta u okeanima gdje slana i svjeza voda teku naporedo a ne mijesaju se (kada vecina arapa nije znala ni da pliva a kamoli da istrazuje okeane milione milja udaljene od pustinje u kojoj su zivjeli),

-ili kako postoje mora koja "gore" (kada se znalo samo da vatru voda gasi),

-ili o bezdimnoj vatri ogromne jacine (kada se ni obicna vatra jos nije "savladala" a kamoli elektricna, mikrovalna, infracrvena ultrazvucna, laserska i nuklearna energija)

i jos mnogo mnogo slicnih otkrovenja koja se nisu mogla poznavati tada bilo gdje u svijetu a kamoli u zaostaloj arabijskoj pustinji.

Ta Knjiga se zove Qur'an ili Posljednji Zavjet - Bozija Objava koja potrvrdjuje Objave i Poslanike prijasnjih vremena i koja sdrzi more informacije u koje smo tek malo "zavirili" a koja "ceka" da bude objelodanjena za dobrobit covjecanstva... Gdje su oni koji ce uputu primiti, koji ce progledati...?

SVE sto ljudska masta moze da zamisli - ljudsko bice moze da napravi - to je Boziji Dar covjecanstvu.

Apsolutni Kreator je ljudskom bicu podario sposobnost kreativnosti i obezbjedio da na Zemlji na kojoj zive imaju sve sirovine da naprave bilo sta sto mogu da zamisle - sa dovoljno ulozenog proucavanja i truda.

Granice ljudskih dostignuca su ogranicene samo njihovom sposobnoscu da apstraktno "vide" bilo sta - sto je ogromna odgovornost jer sto name dato - dato nam je pod uslovom da to iskoristimo za DOBROBIT covjecanstva - a ne za medjusobno unistavanje i naudjivanje...

Dvije stvari ujedinjuju sve ljude:
- zajednicki cilj i
- zajednicki neprijatelj.

Ili cemo naci zajednicki cilj koji ce nam dati razloga da se sve zemlje svijeta ujedine za dobro i opstanak covjecanstva - ili ce mozda napad vanzemaljaca uzrokovati da sastavimo sposobnosti i ujedinimo se za odbranu planete.

Ili ni jedno ni drugo - i necemo moci da "krivimo" Boga za "kijametski Dan" nego samo sebe, jer nam je dato sve sto nam je potrebno da uspijemo kao globalna zajednica ljudskih bica a mi to iskoristili u obratne svrhe.

Kada bi mogli da nas vide oni od prije 1000 ili 500 godina?!... Pricamo "u zrak" i gledamo u "prazno" a cujemo i vidimo... koliko je covjecanstvo napedovalo tehnoloski a kako jos ima zaostalog naroda intelektualno... cudesno... kako smo sretni da zivimo bas u ovom vremenu kada svjedocimo najbrzi i najveci napredak covjecanstva na polju nauke i tehnologije (koliko god da bi voljeli da smo zivjeli u doba Muhammeda - ipak ne znamo na cijoj bi "strani" bili, kakvih ljudi, cak i vjernika ima - da su zivjeli tada - bili bi prvi protiv Poslanika jer stoje za ono sto su od svojih starih naslijedili po svaku cijenu i nista novo i drugacije ne prihvataju - koliko trebaju da su zahvalni sto im je vjera data "na tacni").

Tako lijepo vrijeme u kojem je Bog dao da se rodimo - a koliko ljudi provede svoj zivot a da se nisu osvrnuli oko sebe kako treba - i dok u svom tvrdoglavom jednostranstvu "tapkaju u mjestu" svaki trenutak koji je prosao se nikada nece povratiti... Kad bi insan mogao da ne spava - opet ne bi bilo dovoljno vremena da sve vidimo i shvatimo - djecije radoznalosti nezasitni trazeci odgovore na sve sto vidimo i pojmimo...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1049

Post by NIN »

KGKG,
moj ti je prijedlog da se latis starogrckih mislilaca pa ces MOZDA tek tada shvatiti da je covjecanstvo MNOGO znalo HILJADU GODINA PRIJE 'objave' knjige (?).
:D
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#1050

Post by digger »

KGKG wrote:...Sto je jos interesantnije je da u Knjizi koja je "napisana" preko 1400 godina sve gornje naucne cinjenice se podrzavaju sto je zaista cudo ...
@KGKG
Zar je stvarno potrebno da te NIN napomene da je kultura i civilizacija znala vise ne samo prije 1400 nego i 3500 godina? Zar ti faraonska, mesopotamijska ili kineska kultura nista ne znace a o staroj Grckoj a posebno starom Rimu da i ne govorimo? Rim je bio daleko napredniji prije 2000 godina nego bilo koji dio Arapskog Poluotoka 600 godina nakon toga. Pa ciju li je Muhamed pamet pokupio?

Ljudi su znali i 'kupovali' znanje koje su generacije ponudile. Ali mi imamo kratko pamcenje i isuvise smo vazni sami sebi tako da mnogi smatraju da je svijet nastao od vlastite spoznaje ili tumacenja istog.

I kada se o ovome govori, nemoj molim te da upotrebljavas termin 'naucne cinjenice' vezano za Muhamedovo pisanje ukoliko to vezes sa njim. Niti je Muhamed bio naucnik, niti mu je Gabrijel nesto o tome suflirao, a niti je on znao nesto vise nego sto su znali mnogi drugi.

Mogu ti na svoj nacin isto dokazati. Uzmimo bilo koju knjigu—svetu ili ne—pa ti izaberi par pasusa i daj mi svoj pogled na taj dio materije. Ja cu ti na bazi iste dati sasvim drugacije pogled. Jer kao uvijek, neko ce da vidi flasu na pola punu, a drugi na pola praznu.
Post Reply