Skraćenje casova tokom ramazana

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
canvra888
Posts: 4271
Joined: 09/07/2021 15:03

#276 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by canvra888 »

konami666 wrote: 01/04/2023 17:24
canvra888 wrote: 01/04/2023 16:45

Svakako da nije, ali kako se to jedna razvijena Njemačka usuđuje uplitati vjeru u te sfere života i krojiti višesedmične odmore po vjerskim praznicima? Ili je samo problem kad se u BiH nešto tako uradi, a i ne uradi vala, za Bajram je koliko ono, 2 dana? :)

A nije, ključnih 10 minuta skraćenih je problem. Pa nas puštali sa kompletnih časova kad je reprezentacija igrala, niko ni glasa zbog toga nije pustio :lol:
Vidi se da su vas puštali :)

De mi reci sad, koliko traje ljetni raspust u jednoj Njemačkoj a koliko u Bosni?
Dalje, de mi reci kako prolaze đaci iz Njemačke na Pisa testovima a kako đaci iz Bosne? De mi reci kakvi su Nijemci sto se tiče nepotizma, zajebati i prevariti, uvaliti i sličnih kerefeka a kakvi su Bosanci? De mi dalje reci, gdje je jedna Njemačka bila 30 godina nakon sto je bila sravljena sa zemljom a gdje je Bosna?

Tebi ako je normalno u raspaloj Bosni skraćivati casove radi vjere onda drug moj sve ok, neću vise ništa dalje reci, i ukinuti školsku nastavi ako treba :)
Jest, kraći im je ljetni raspust, ali su zato neuporedivo duži vjerski praznici. Pa zamisli da se u nas skrati ljetni raspust, a produže vjerski praznici, kakve biste tek tad izlive bijesa imali :run:

Postavljaš retorička pitanja, a bježiš od suštine. Naravno da djeca iz BiH nisu na istom nivou na Pisa testovima kao djeca iz Njemačke, niti su na istom nivou svega ostalog za šta si pitao. Ali šta je tu ključno? Ključno je da nijedan od tih segmenata nema veze sa 10 minuta skraćenih časova, dvije sedmice u godini po učeniku. Apsolutno nikakve, a to je, je li, cijela suština pokretanja ove rasprave.

Napisao sam još na početku da se reforma školstva treba na druge načine provoditi, a ovo oko čega se ova tema vrti nema nikakve veze s tim.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3148
Joined: 22/07/2017 18:36

#277 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by Leopard_SA »

JohnnyS wrote: 01/04/2023 18:36 Slažem se. Zato nisu trebali ništa skraćivati u školi nego se baviti pravim problemima
Jer skracenje zadnjeg casa u skoli nas sprjecava da se bavimo losom ekonomskom i politickom situacijom?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#278 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by ¤ jelena ¤ »

no_sikiriki wrote: 01/04/2023 18:04
¤ jelena ¤ wrote: 01/04/2023 18:00 Da li je post vjerska obaveza za dijete?
Dobro pitanje. Ne, bar ne dok nije "pubertetski" punoljetno.
Ali ja svakodnevno po društvenim mrežama viđam poznanike koji se "hvale" kako im dijete od 4 godine posti i sl. Tako da je to način života, djeca uglavnom žele da imitiraju odrasle članove porodice, i većina roditelja ih puštaju. Tako da u osnovnoj i srednjoj školi tinejdžeri obično već uveliko poste.
Ekstrema nam ne fali ni u jednom taboru, Bogu fala. :D

Pubertetsko punoljetstvo je individualna stvar, ali uglavnom obuhvata tinejdžere od 12-13. do 18. godine života. Radim s djecom, gledam ih svaki dan i znam da mnogo djece navedenog uzrasta posti. Kod pravoslavaca više, nego kod muslimana, mada pravoslavni post nije na taj način zahtjevan pa nema potrebe za ustupcima, a kod katolika ne znam čak nijednu odraslu osobu koja posti. Sve u svemu, ne vidim način da se tolika različitost stavi pod jednu kapu po principu: dati ustupak svima za vrijeme njihovih dana posta - kao u slučaju vjerskih praznika.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13602
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#279 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by JohnnyS »

Leopard_SA wrote: 01/04/2023 18:39
JohnnyS wrote: 01/04/2023 18:36 Slažem se. Zato nisu trebali ništa skraćivati u školi nego se baviti pravim problemima
Jer skracenje zadnjeg casa u skoli nas sprjecava da se bavimo losom ekonomskom i politickom situacijom?
Zlobnici bi rekli da je sve to povezano
User avatar
canvra888
Posts: 4271
Joined: 09/07/2021 15:03

#280 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by canvra888 »

Usput, je li forumskom atašeu smetao kult ličnosti u svakoj učionici, svake javne obrazovne ustanove u bivšoj državi?

Ili vam je to obilježje bilo napredno za razliku od ovih današnjih stvari što vam smetaju? Neka korelacija sa jako naprednom i utopijskom, Svejevrnom Korejom, recimo, u kojoj se to i dan danas praktikuje.
Last edited by canvra888 on 01/04/2023 18:48, edited 1 time in total.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#281 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by ¤ jelena ¤ »

bitanga_sa_otesa wrote: 01/04/2023 18:06
¤ jelena ¤ wrote: 01/04/2023 18:00 Da li je post vjerska obaveza za dijete?
to ti je mainstream :thumbup:
Ma gle, oni koji poste već godinama i decenijama, neće ni iskoristiti tih 10 minuta.

A neko je već spomenuo, u narodu postoje lijepi običaji postepenog uvođenja djeteta u post od strane roditelja, ali to nije mainstream pa ništa od toga. :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58696
Joined: 03/08/2010 19:04

#282 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by kakavdanakneiskustvu »

JohnnyS wrote: 01/04/2023 18:36
konektovan wrote: 01/04/2023 18:24 Kila fileta 15 maraka, puter 9 KM, tariguz 10 KM a ovdje problem mjeseca a i godine 2023, ce biti skracenje casova 10 minuta.. :lol:

Doktori bez diplome..profesori bez diplome i to nije problem., ali jeste 10 minuta.. :-)
Slažem se. Zato nisu trebali ništa skraćivati u školi nego se baviti pravim problemima
:thumbup:
no_sikiriki
Posts: 17134
Joined: 11/12/2012 13:21

#283 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by no_sikiriki »

¤ jelena ¤ wrote: 01/04/2023 18:39
no_sikiriki wrote: 01/04/2023 18:04

Dobro pitanje. Ne, bar ne dok nije "pubertetski" punoljetno.
Ali ja svakodnevno po društvenim mrežama viđam poznanike koji se "hvale" kako im dijete od 4 godine posti i sl. Tako da je to način života, djeca uglavnom žele da imitiraju odrasle članove porodice, i većina roditelja ih puštaju. Tako da u osnovnoj i srednjoj školi tinejdžeri obično već uveliko poste.
Ekstrema nam ne fali ni u jednom taboru, Bogu fala. :D

Pubertetsko punoljetstvo je individualna stvar, ali uglavnom obuhvata tinejdžere od 12-13. do 18. godine života. Radim s djecom, gledam ih svaki dan i znam da mnogo djece navedenog uzrasta posti. Kod pravoslavaca više, nego kod muslimana, mada pravoslavni post nije na taj način zahtjevan pa nema potrebe za ustupcima, a kod katolika ne znam čak nijednu odraslu osobu koja posti. Sve u svemu, ne vidim način da se tolika različitost stavi pod jednu kapu po principu: dati ustupak svima za vrijeme njihovih dana posta - kao u slučaju vjerskih praznika.
Ne znam, svakako sam već rekla juče da lično smatram ovo nepotrebnim, i ne vjerujem da je uopće toliki broj postača da bi bilo "opravdano" mijenjati čitav "sistem" na ovaj način.
Vjerujem da postoje drugi načini da se ima razumijevanja prema postačima - sjećam se da bi na fakultetu postači ponijeli po neki sok, čokoladicu da se omrse (prekinu post) i to je svima bilo OK. Čak se nekad i naručivala hrana, pa bismo svi zajedno (i postači i nepostači, uključujući profesore/asistente) "iftarili." U svakom slučaju bilo je normalno biti i postač i nepostač, i niko nije tražio neke posebne ustupke, a sad je sve u nekim krajnostima.
Ja sam npr. u školi manje-više bila primorana na post, jer se nije moglo izlaziti na pauzu, i niko nije "javno" jeo, (podrazumijevalo se da svako posti.)
User avatar
W0rM
Posts: 2346
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#284 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by W0rM »

konami666 wrote: 01/04/2023 05:27
Vidim da djeca u Njemačkoj idu u školu većinu juna i jula i onda august slobodan. U Bosni koliko znam djeca su slobodna od sredine juna pa do kraja Augusta.
Da ali kao sto si mogao vidjeti raspusti su podredjeni vjerskim praznicima i simbolima, od uskrsa, bozica, 3 kralja itd.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58696
Joined: 03/08/2010 19:04

#285 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by kakavdanakneiskustvu »

canvra888 wrote: 01/04/2023 18:44 Usput, je li forumskom atašeu smetao kult ličnosti u svakoj učionici, svake javne obrazovne ustanove u bivšoj državi?

Ili vam je to obilježje bilo napredno za razliku od ovih današnjih stvari što vam smetaju? Neka korelacija sa jako naprednom i utopijskom, Svejevrnom Korejom, recimo, u kojoj se to i dan danas praktikuje.
Tad je malo od svih nas koji pišemo na forumu bio punoljetan ,mnogo se nisu ni rodili,smiješno takve pitati takvo pitanje,kako će smetati nekog ko je bio u pelenama
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#286 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by piupiu »

skupljac_zeljeza wrote: 01/04/2023 18:00 Reakcija na komentar da se vjera zadrži među 4 zida. Zar to nije ideologizacija sekularizacije pa sekularizam postaje izrođenje i izopačenje sekularizacije. Podvrsta antiteizma.


Ipak će biti podvrsta homofobije, jer frazeologija nepogrješivo 'tukne' na opštenarodni sentiment oko LGBT populacije. :D :lol:
To je stvorilo otpor o kome pišu savremeni filozofi i sociolozi pa imamo dekršćanizaciju Zapada što ne bi bio neki problem da se to kao u slučaju Orbana, Trumpa i sličnih ne pomiješa sa delatinizacijom. A to je veći problem od talibanizacije kada se prekontamo kakvim resursima vladaju.
Antiteizam je u srži modernog svijeta koji je počeo Francuskom revolucijom. Možda ne toiko antiteizam, koliko napad na korumpirane religijske institucije, koje ni danas nisu ništa bolje. Ali ja ne bih rekla da je sekularazija proizvela otpor, mislim da su ga proizveli predatorski kapitalizam i globalizacija, razočarenje modernim svijetom i modernim političkim poretkom. A pošto novih ideologija nema na vidiku, onda se čovjek okreće onim starim.

Što se Bosne tiče, ovdje svakako ljudi nemaju čime drugo da se bave, zemlja je uništena, raseljena i podijeljena na etno-feude, pa narodu ostaje samo da se glodje oko medje i diže ruke prema nebu. U Bosni su stvarno ugroženi samo Bosanci, ateisti i gay populacija. :D O svemu ostalom samo uopšteno ćaskamo.
User avatar
W0rM
Posts: 2346
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#287 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by W0rM »

Ludzak wrote: 01/04/2023 10:24
Bošnje bi multikulti, ali da oni glavnu riječ vode. To se misli i ma Hrvate i Srbe. Svvi mi multikulti, ali da se oni najviše pitaju.
Da, s tim da kod Bosnja imas lijevu opciju, dok to kod H i S komponente nije vidljivo, ako nije i marginalno. Ne vidim da je u ZHK Hrvatska SDP ili NS verzija nego je to kod Bosnja, isto je i kod Srba, alternativa nacionalnim strankama, su pazi sad, nacionalne stranke,
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#288 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by bitanga_sa_otesa »

canvra888 wrote: 01/04/2023 18:44 Usput, je li forumskom atašeu smetao kult ličnosti u svakoj učionici, svake javne obrazovne ustanove u bivšoj državi?

Ili vam je to obilježje bilo napredno za razliku od ovih današnjih stvari što vam smetaju? Neka korelacija sa jako naprednom i utopijskom, Svejevrnom Korejom, recimo, u kojoj se to i dan danas praktikuje.
pises gluposti i glupa poredjenja.
zasto bi nekome smetala slika predsjednika drzave?? nije mi smetala ni alijina slika ni titova...to je isto ko da kazes da ti smeta zastava drzave u kojoj zivis...
smetalo bi mi da je bila slika isusa,crkve,dzamije,fudbalskog stadiona....
User avatar
canvra888
Posts: 4271
Joined: 09/07/2021 15:03

#289 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by canvra888 »

bitanga_sa_otesa wrote: 01/04/2023 18:57
canvra888 wrote: 01/04/2023 18:44 Usput, je li forumskom atašeu smetao kult ličnosti u svakoj učionici, svake javne obrazovne ustanove u bivšoj državi?

Ili vam je to obilježje bilo napredno za razliku od ovih današnjih stvari što vam smetaju? Neka korelacija sa jako naprednom i utopijskom, Svejevrnom Korejom, recimo, u kojoj se to i dan danas praktikuje.
pises gluposti i glupa poredjenja.
zasto bi nekome smetala slika predsjednika drzave?? nije mi smetala ni alijina slika ni titova...to je isto ko da kazes da ti smeta zastava drzave u kojoj zivis...
smetalo bi mi da je bila slika isusa,crkve,dzamije,fudbalskog stadiona....
U kojoj to državi na zapadu imaš sliku predsjednika u učionici?
Hajde, da čujem.

A svakako se zna da nije samo slika bila u pitanju, nego cijela indoktrinacija kulta ličnosti, zna se šta je to sve nosilo sa sobom.

I ne, država nije jednako njen predsjednik. Ponovo se referiši na zapadne zemlje.

Ili Sjevernu Koreju u ovom slučaju ipak...
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#290 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by ¤ jelena ¤ »

canvra888 wrote: 01/04/2023 18:44 Usput, je li forumskom atašeu smetao kult ličnosti u svakoj učionici, svake javne obrazovne ustanove u bivšoj državi?

Ili vam je to obilježje bilo napredno za razliku od ovih današnjih stvari što vam smetaju? Neka korelacija sa jako naprednom i utopijskom, Svejevrnom Korejom, recimo, u kojoj se to i dan danas praktikuje.
Nekad bilo - danas ga nema.

I nkakva koleracija upravo zbog toga što se kod njih to i dan-danas praktikuje, a kod nas to ne praktikuje eo već 30 godina.

Dakle, kult ličnosti onakvih razmjera kao u vrijeme KP dominacije više ne postoji, dok nešto tome oprečno danas uzima maha sve više i više....brzinom i intenzitetom pomnoženim sa 3 u poređenju sa tamo nekim korejama i bivšim državama.
Last edited by ¤ jelena ¤ on 01/04/2023 19:06, edited 2 times in total.
User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#291 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by TriDe »

Ludzak wrote: 01/04/2023 18:34
Ne možeš ti meni reči da postom testiraš svoju samokontrolu, a čim dođe Bajram kreneš sa porocima. Nije to nikakvo herojstvo. Herojstvo je znati se kontrolisati i izolovati se od lošeg društva preko čitave godine.
Pa istina mnogi pokleknu pred izazovima koje nosi život. Ne mogu djeca tek tako "otvrdnuti" već to je dug proces. Fizički rad, aktivnosti u nekim udruženjima pa post, koji će doći njihovom željom a ne zato jer ga otac tjera ili iz želje da se dokaže.

Islam nije posti, klanjaj, zatvori se u kuću, budi u krugu familije i to je sve. Tu se lahko kontrolisati. Islam je stil života, guraj se u EU, SAD, neke velegradove, budi u svim ekonomski (dozvoljenim) tokovima, budi društven, oženi 4 ako ih možeš izdržavat, budi karakter, okušaj se ko sportista, naučnik i šta sve ne. Budi aktivan član zajednice i tu se kontrolisi. Budi normalan i eto ga. :mrgreen:
Last edited by TriDe on 01/04/2023 19:10, edited 1 time in total.
User avatar
canvra888
Posts: 4271
Joined: 09/07/2021 15:03

#292 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by canvra888 »

kakavdanakneiskustvu wrote: 01/04/2023 18:55
canvra888 wrote: 01/04/2023 18:44 Usput, je li forumskom atašeu smetao kult ličnosti u svakoj učionici, svake javne obrazovne ustanove u bivšoj državi?

Ili vam je to obilježje bilo napredno za razliku od ovih današnjih stvari što vam smetaju? Neka korelacija sa jako naprednom i utopijskom, Svejevrnom Korejom, recimo, u kojoj se to i dan danas praktikuje.
Tad je malo od svih nas koji pišemo na forumu bio punoljetan ,mnogo se nisu ni rodili,smiješno takve pitati takvo pitanje,kako će smetati nekog ko je bio u pelenama
Mislim da samo na ovoj temi imaš više forumaša koji su u petoj, šestoj deceniji života.

A i da nema, ne vidim problem retrospektivno prozvati takve stvari? Ali naravno da nema ništa od toga.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#293 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by bitanga_sa_otesa »

canvra888 wrote: 01/04/2023 19:04

U kojoj to državi na zapadu imaš sliku predsjednika u učionici?
Hajde, da čujem.

A svakako se zna da nije samo slika bila u pitanju, nego cijela indoktrinacija kulta ličnosti, zna se šta je to sve nosilo sa sobom.

I ne, država nije jednako njen predsjednik. Ponovo se referiši na zapadne zemlje.

Ili Sjevernu Koreju u ovom slučaju ipak...
opet valjas nebuloze .... ne interesuju mene druge drzave,ne zivim na zapadu,zivim u bosni i hercegovini.zivio sam u jugoslaviji i tamo je bilo zakonom definisano da ta slika mora biti svugdje okacena . posto vidim da sve znas oko drzavnih uredjenja odgovori mi na jednostavno pitanje na koje niko nije odgovorio ,a demagogisete vazdan.
da li je BiH islamska drzava ?
User avatar
canvra888
Posts: 4271
Joined: 09/07/2021 15:03

#294 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by canvra888 »

¤ jelena ¤ wrote: 01/04/2023 19:05
canvra888 wrote: 01/04/2023 18:44 Usput, je li forumskom atašeu smetao kult ličnosti u svakoj učionici, svake javne obrazovne ustanove u bivšoj državi?

Ili vam je to obilježje bilo napredno za razliku od ovih današnjih stvari što vam smetaju? Neka korelacija sa jako naprednom i utopijskom, Svejevrnom Korejom, recimo, u kojoj se to i dan danas praktikuje.
Nekad bilo - danas ga nema.

I nkakva koleracija upravo zbog toga što se kod njih to i dan-danas praktikuje, a kod nas to ne praktikuje eo već 30 godina.

Dakle, kult ličnosti onakvih razmjera kao u vrijeme KP dominacije više ne postoji, dok nešto tome oprečno danas uzima maha sve više i više....brzinom i intenzitetom pomnoženim sa 3 u poređenju sa tamo nekim korejama i bivšim državama.
Pa upravo posljedice indoktrinacije tog kulta ličnosti i prateće ideologije su produkt da se ovolika halabuka diže oko skraćenih 10 minuta zbog nečega s vjerskog podlogom.

Ponovo se pitam, kakve bi tek bile reakcije da se školski praznici prilagode vjerskim praznicima, a da se skrati ljetni raspust, kao u Njemačkoj?
User avatar
canvra888
Posts: 4271
Joined: 09/07/2021 15:03

#295 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by canvra888 »

bitanga_sa_otesa wrote: 01/04/2023 19:11
canvra888 wrote: 01/04/2023 19:04

U kojoj to državi na zapadu imaš sliku predsjednika u učionici?
Hajde, da čujem.

A svakako se zna da nije samo slika bila u pitanju, nego cijela indoktrinacija kulta ličnosti, zna se šta je to sve nosilo sa sobom.

I ne, država nije jednako njen predsjednik. Ponovo se referiši na zapadne zemlje.

Ili Sjevernu Koreju u ovom slučaju ipak...
opet valjas nebuloze .... ne interesuju mene druge drzave,ne zivim na zapadu,zivim u bosni i hercegovini.zivio sam u jugoslaviji i tamo je bilo zakonom definisano da ta slika mora biti svugdje okacena . posto vidim da sve znas oko drzavnih uredjenja odgovori mi na jednostavno pitanje na koje niko nije odgovorio ,a demagogisete vazdan.
da li je BiH islamska drzava ?
Pa i u Sjevernoj Koreji je isto to zakonom definisano :lol:

BiH nije islamska država, ali se poštuje ono što je većina izglasala. Kontaš li ti to i ostatak foruma? Znači izglasano uredno i regularno.

To što vas ima na forumu u solidnom broju koji se ne slažete sa ovom odlukom i bilo kakvom drugom koja ima veze sa vjerom, nije realna slika demografije.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#296 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by bitanga_sa_otesa »

canvra888 wrote: 01/04/2023 19:19



BiH nije islamska država,
hvala,ostalo me ne zanima ,ni koreje, ni skraceni casovi :thumbup:
izvrsni direktor
Posts: 9321
Joined: 20/12/2018 16:11

#297 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by izvrsni direktor »

W0rM wrote: 01/04/2023 18:55
konami666 wrote: 01/04/2023 05:27
Vidim da djeca u Njemačkoj idu u školu većinu juna i jula i onda august slobodan. U Bosni koliko znam djeca su slobodna od sredine juna pa do kraja Augusta.
Da ali kao sto si mogao vidjeti raspusti su podredjeni vjerskim praznicima i simbolima, od uskrsa, bozica, 3 kralja itd.
Jel smatras da u bosni raspust bit prilagodjen vjerskim praznicima?
User avatar
W0rM
Posts: 2346
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#298 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by W0rM »

izvrsni direktor wrote: 01/04/2023 19:28
Jel smatras da u bosni raspust bit prilagodjen vjerskim praznicima?
Sto se mene tice, ako se furamo na Nijemce, kad mogu oni, sto ne mi? Nama je uvijek super tudje, furamo se na strano, kao sekulraizam ha hu, kad taj isti sekularizam ima negdje vjerske konotacije, i veze se za tradiciju drzave, kao nas je toga stid da to primjenimo? ma hajte molim vas.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#299 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by Bloo »

izvrsni direktor wrote: 01/04/2023 19:28 Jel smatras da u bosni raspust bit prilagodjen vjerskim praznicima?
Koja bi to dobrota bila :D
Ispostovati sve Abrahamce i dodati malo egzotike (jer smo imam multikultivitaminski grad u kojem zive i stranci)...i djeca i nastavnici ce da se vesele. :D
User avatar
JohnnyS
Posts: 13602
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#300 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by JohnnyS »

canvra888 wrote: 01/04/2023 19:19
bitanga_sa_otesa wrote: 01/04/2023 19:11
opet valjas nebuloze .... ne interesuju mene druge drzave,ne zivim na zapadu,zivim u bosni i hercegovini.zivio sam u jugoslaviji i tamo je bilo zakonom definisano da ta slika mora biti svugdje okacena . posto vidim da sve znas oko drzavnih uredjenja odgovori mi na jednostavno pitanje na koje niko nije odgovorio ,a demagogisete vazdan.
da li je BiH islamska drzava ?
Pa i u Sjevernoj Koreji je isto to zakonom definisano :lol:

BiH nije islamska država, ali se poštuje ono što je većina izglasala. Kontaš li ti to i ostatak foruma? Znači izglasano uredno i regularno.

To što vas ima na forumu u solidnom broju koji se ne slažete sa ovom odlukom i bilo kakvom drugom koja ima veze sa vjerom, nije realna slika demografije.
Je li to znači da se ne smiju kritizirati odluke koje vode u klerikalizaciju društva?
Post Reply