Skraćenje casova tokom ramazana

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4835
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#51 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by duh_sa_sjekirom »

Ako se nastava završava iza 18:45, skraćuju se zadnja dva časa po 10 min.
Ako se završava prije 18:45, nema nikakvog skraćivanja i svi ostali časovi traju kao inače.
User avatar
Truba
Posts: 81730
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#52 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by Truba »

Isto bi se skracivalo da bosna prodje u osminu cetvrtinu i polufinale...u lopti...a vala i u drugim sportovima
Nista ne bi radilo
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58728
Joined: 03/08/2010 19:04

#53 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by kakavdanakneiskustvu »

mali_balon wrote: 31/03/2023 19:32 Djevojcicama zabraniti u skolu...klanjati svaki vakat u skoli....ucenje samo kurana i hadisa...ucitelji da su razni ucenjaci i sejhovi sa bradama
Da, i ne do bog spomenuti nešto oko evolucije, ateizma
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#54 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by -Chesterfield- »

Desetak minuta kraći školski radni dan neće nikome napraviti štetu.
Mislim da se neće previše buniti ni nastavnici, profesori koji ne poste.
Svako voli šmugnuti ranije s posla.

Sreća pa nemamo, a nadam se da nećemo ni imati ovih i sličnih događaja...
http://www.klix.ba/clanak/230331169

Ne znam šta je uzrok pa se na zapadu ovo, u zadnje vrijeme, često događa?
Naslovnica
Posts: 27896
Joined: 20/03/2013 15:38

#55 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by Naslovnica »

canvra888 wrote: 31/03/2023 20:05 Ja uživancije čitat ova kmečanja na odluku za koju je većina saglasna 8-)
Niti ko kmeči, niti je to odluka za koju je većina saglasna. ☝️
User avatar
canvra888
Posts: 4336
Joined: 09/07/2021 15:03

#56 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by canvra888 »

Naslovnica wrote: 31/03/2023 21:29
canvra888 wrote: 31/03/2023 20:05 Ja uživancije čitat ova kmečanja na odluku za koju je većina saglasna 8-)
Niti ko kmeči, niti je to odluka za koju je većina saglasna. ☝️
Nije ni nebo plavo, lijepi.
suspect_zero
Posts: 25826
Joined: 11/10/2008 21:45

#57 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by suspect_zero »

nivla wrote: 31/03/2023 20:40
NediM17 wrote: 31/03/2023 20:37 Naravno da zna biti i do pola 8 navece.
ma nije istina , do 3 sata zavrsi druga smjena :run:
nisam jednom ostao na nastavi do 8 navece u srednjoj skoli, a na fakultetu do 9 navece od 9 ujutro
Ti si možda generacija kada je bilo po 6-7 odjeljenja jednog razreda.
Broj učenika odavno u padu, dosta OŠ ima samo prvu smjenu jer nema potrebe za dvije....ima više učionica nego djece :oops: ....za srednje ne znam ali vjerujem da u nekim nije neka posebna navala učenika.

Kada se vjera počne baviti uređenjem države a ti isti koji stoje na braniku i usrani i upišsni dozavrat e onda smo u k....
Poslije toliko Ramazana koji treba da budu dio onog najintimnijeg povezivanja sa Uzvišenim i tabirenja sa samim sobom....došlo se i do ovakve halabuke.
Sljedeće godine onda ko ne posti smanjene vladanja, premještaj u drugu školu, izbacivanje ?
Sekularna država stoko primitivna!
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58728
Joined: 03/08/2010 19:04

#58 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by kakavdanakneiskustvu »

Zašto ne skratiti nastavu i kad nije ramazan,jebo učenje,ko je od tog vidio korist
Naslovnica
Posts: 27896
Joined: 20/03/2013 15:38

#59 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by Naslovnica »

canvra888 wrote: 31/03/2023 21:33
Naslovnica wrote: 31/03/2023 21:29
Niti ko kmeči, niti je to odluka za koju je većina saglasna. ☝️
Nije ni nebo plavo, lijepi.
Lijep sam samo mami, i nikome drugome. 🥺
Nebo je plavo kada je vedro, kao danas. A zna biti takvo da se ne vidi, po mjesec dana. A zna biti i crno, kada je mrak.
I trava je zelena, ali zna je spržiti sunce pa nestane.
Elem, jope ponavljam, odakle ti to da je većina saglasna?
Puke pretpostavke.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58728
Joined: 03/08/2010 19:04

#60 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by kakavdanakneiskustvu »

suspect_zero wrote: 31/03/2023 21:35
nivla wrote: 31/03/2023 20:40

ma nije istina , do 3 sata zavrsi druga smjena :run:
nisam jednom ostao na nastavi do 8 navece u srednjoj skoli, a na fakultetu do 9 navece od 9 ujutro
Ti si možda generacija kada je bilo po 6-7 odjeljenja jednog razreda.
Broj učenika odavno u padu, dosta OŠ ima samo prvu smjenu jer nema potrebe za dvije....ima više učionica nego djece :oops: ....za srednje ne znam ali vjerujem da u nekim nije neka posebna navala učenika.

Kada se vjera počne baviti uređenjem države a ti isti koji stoje na braniku i usrani i upišsni dozavrat e onda smo u k....
Poslije toliko Ramazana koji treba da budu dio onog najintimnijeg povezivanja sa Uzvišenim i tabirenja sa samim sobom....došlo se i do ovakve halabuke.
Sljedeće godine onda ko ne posti smanjene vladanja, premještaj u drugu školu, izbacivanje ?
Sekularna država stoko primitivna!
Zamisli šta tek sa onim učenicima koji kažu da nisu vjernici
Naslovnica
Posts: 27896
Joined: 20/03/2013 15:38

#61 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by Naslovnica »

kakavdanakneiskustvu wrote: 31/03/2023 21:36 Zašto ne skratiti nastavu i kad nije ramazan,jebo učenje,ko je od tog vidio korist
Pa uveliko se radi na tome da se skrati na 40 minuta, išlo se na to prema Vijeću roditelja, dalje prema roditeljima.
Apsolutno većina je bila, naravno, protiv toga.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/da-li-t ... /230208166
Last edited by Naslovnica on 31/03/2023 21:48, edited 1 time in total.
konami666
Posts: 2511
Joined: 11/05/2015 21:57

#62 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by konami666 »

kakavdanakneiskustvu wrote: 31/03/2023 21:36 Zašto ne skratiti nastavu i kad nije ramazan,jebo učenje,ko je od tog vidio korist
Jebo školu, treba samo stranku ganjati. Ova djeca da su pametna ganjala bi stranačke članske kartice umjesto da kofol uče.
User avatar
Edin H.
Posts: 47025
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#63 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by Edin H. »

Svaka vlast voli ispirati mozgove djeci svojom ideologijom ako im se dozvoli.
User avatar
avetinja
Posts: 31427
Joined: 19/07/2014 13:31

#64 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by avetinja »

Ova odluka je izglasana na sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, pri čemu su 23 zastupnika glasala za, dva zastupnika su bila suzdržana, dok je jedan zastupnik bio protiv; što bi značilo da su zastupnici iz lijevog bloka također bili saglasni sa odlukom. Ako neko ima primjedbu, najbolje je da kontaktira stranku kojoj je dao povjerenje i uputi protestnu notu.
suspect_zero
Posts: 25826
Joined: 11/10/2008 21:45

#65 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by suspect_zero »

kakavdanakneiskustvu wrote: 31/03/2023 21:38
suspect_zero wrote: 31/03/2023 21:35

Ti si možda generacija kada je bilo po 6-7 odjeljenja jednog razreda.
Broj učenika odavno u padu, dosta OŠ ima samo prvu smjenu jer nema potrebe za dvije....ima više učionica nego djece :oops: ....za srednje ne znam ali vjerujem da u nekim nije neka posebna navala učenika.

Kada se vjera počne baviti uređenjem države a ti isti koji stoje na braniku i usrani i upišsni dozavrat e onda smo u k....
Poslije toliko Ramazana koji treba da budu dio onog najintimnijeg povezivanja sa Uzvišenim i tabirenja sa samim sobom....došlo se i do ovakve halabuke.
Sljedeće godine onda ko ne posti smanjene vladanja, premještaj u drugu školu, izbacivanje ?
Sekularna država stoko primitivna!
Zamisli šta tek sa onim učenicima koji kažu da nisu vjernici

K'o da djecu neko nešto pita....kad kreću u prvi podrazumijeva se da idu na vjeronauku.
Ja oko svog svakako nisam imala dileme jer sam htjela da ide, gradivo je više o odgoju i može samo naučiti dobro ....ali bila jedna mama koja je tražila da njena curica pohađa nešto kultura religije ili tako nešto....lijepo joj učiteljica složi priču kako će jadna biti izolovana i osjećati se loše jer je sama.....fazon bio u tome što ima samo nastavnica vjeronauke i ministarstvo ne šalje nikog drugog :lol:
konami666
Posts: 2511
Joined: 11/05/2015 21:57

#66 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by konami666 »

-Chesterfield- wrote: 31/03/2023 21:19 Desetak minuta kraći školski radni dan neće nikome napraviti štetu.
Mislim da se neće previše buniti ni nastavnici, profesori koji ne poste.
Svako voli šmugnuti ranije s posla.

Sreća pa nemamo, a nadam se da nećemo ni imati ovih i sličnih događaja...
http://www.klix.ba/clanak/230331169

Ne znam šta je uzrok pa se na zapadu ovo, u zadnje vrijeme, često događa?
To je taj mentalitet nažalost koji je i doveo do ovakvog stanja, smugnuti iz škole, sa posla, zajebati, prevariti, ukrasti, itd. I onda se čudi zašto institucije ne valjaju, zašto vlada nepotizam, zašto mu dijete ode u Njemačku da radi kad se on/ona borio/la za Bosnu. Sto su djeca iz Japana, Koreje, Singapura uvijek medju top 5 na svim listama u Pisa testovima, obrazovanju, koeficijentima inteligencije a zašto je Bosna na dnu kace. I umjesto da se posveti vise pažnje obrazovanju, ono skraćuje časove, nastavu jer je bitnija vjera u sekularnom društvu :)
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#67 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by nivla »

suspect_zero wrote: 31/03/2023 21:35
nivla wrote: 31/03/2023 20:40

ma nije istina , do 3 sata zavrsi druga smjena :run:
nisam jednom ostao na nastavi do 8 navece u srednjoj skoli, a na fakultetu do 9 navece od 9 ujutro
Ti si možda generacija kada je bilo po 6-7 odjeljenja jednog razreda.
Broj učenika odavno u padu, dosta OŠ ima samo prvu smjenu jer nema potrebe za dvije....ima više učionica nego djece :oops: ....za srednje ne znam ali vjerujem da u nekim nije neka posebna navala učenika.

Kada se vjera počne baviti uređenjem države a ti isti koji stoje na braniku i usrani i upišsni dozavrat e onda smo u k....
Poslije toliko Ramazana koji treba da budu dio onog najintimnijeg povezivanja sa Uzvišenim i tabirenja sa samim sobom....došlo se i do ovakve halabuke.
Sljedeće godine onda ko ne posti smanjene vladanja, premještaj u drugu školu, izbacivanje ?
Sekularna država stoko primitivna!
mnogo karikiras ovim, niko to ne namece niti zeli postaviti
evo ja koji kritikujem i stare i nove na vlasti pozdravljam ovu odluku, kao i sve odluke koje ce olaksati i drugim konfesijama da obave svoje vjerske duznosti

kad sam isao u srednju imao sam iftar na malom odmoru jer za ovo nije bilo senzibiliteta i poslije iftara koji je u 4-5 ostajao na nastavi do 8 sati
sto se tice koristenja pogodnosti dosta poznanika koji su ateisti/agnostici se cesto uklapaju u bajrame i druge vjerske praznike i bas malo ih ne koristi nista

cinjenica je da je u kantonu sarajevo vecina bosnjaka, vise od 83% prema posljednjem popisu i velika vecina tih bosnjaka su i muslimani po vjeroispovjesti koji u manjioj ili vecoj mjeri drze do propisa, shodno tome i za ocekivati je da se u toku ramazana skrati koji cas kako bi se moglo iftariti kako treba a ne po kafanama, pivnicama i sa sendvicom u ruci
sto se same dzume tice, zakon predvidio da u toku sedmice mogu imati pauzu od 1h, zasto to ne bih dao na petak i dzumu te se vratio na posao, istina je da u nekim dzamijama imami nemaju senzibiliteta i razvuku namjerno hutbu na 30-45 minuta pa im ko radi i ne dolazi jer se ne moze vratiti na vrijeme na posao, ali je takodjer istina da se u 1h moze izaci s posla i vratiti nazad, opet pogresna slika o vecini zahvaljujuci vjerovatno onim koji odu na “dzumu” a zapravo produze kuci i skrate sebi radno vrijeme(manjina)
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#68 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by MehmedPasaMoric »

nivla wrote: 31/03/2023 21:51
suspect_zero wrote: 31/03/2023 21:35

Ti si možda generacija kada je bilo po 6-7 odjeljenja jednog razreda.
Broj učenika odavno u padu, dosta OŠ ima samo prvu smjenu jer nema potrebe za dvije....ima više učionica nego djece :oops: ....za srednje ne znam ali vjerujem da u nekim nije neka posebna navala učenika.

Kada se vjera počne baviti uređenjem države a ti isti koji stoje na braniku i usrani i upišsni dozavrat e onda smo u k....
Poslije toliko Ramazana koji treba da budu dio onog najintimnijeg povezivanja sa Uzvišenim i tabirenja sa samim sobom....došlo se i do ovakve halabuke.
Sljedeće godine onda ko ne posti smanjene vladanja, premještaj u drugu školu, izbacivanje ?
Sekularna država stoko primitivna!
mnogo karikiras ovim, niko to ne namece niti zeli postaviti
evo ja koji kritikujem i stare i nove na vlasti pozdravljam ovu odluku, kao i sve odluke koje ce olaksati i drugim konfesijama da obave svoje vjerske duznosti

kad sam isao u srednju imao sam iftar na malom odmoru jer za ovo nije bilo senzibiliteta i poslije iftara koji je u 4-5 ostajao na nastavi do 8 sati
sto se tice koristenja pogodnosti dosta poznanika koji su ateisti/agnostici se cesto uklapaju u bajrame i druge vjerske praznike i bas malo ih ne koristi nista

cinjenica je da je u kantonu sarajevo vecina bosnjaka, vise od 83% prema posljednjem popisu ivelika vecina tih bosnjaka su i muslimani po vjeroispovjesti koji u manjioj ili vecoj mjeri drze do propisa , shodno tome i za ocekivati je da se u toku ramazana skrati koji cas kako bi se moglo iftariti kako treba a ne po kafanama, pivnicama i sa sendvicom u ruci
sto se same dzume tice, zakon predvidio da u toku sedmice mogu imati pauzu od 1h, zasto to ne bih dao na petak i dzumu te se vratio na posao, istina je da u nekim dzamijama imami nemaju senzibiliteta i razvuku namjerno hutbu na 30-45 minuta pa im ko radi i ne dolazi jer se ne moze vratiti na vrijeme na posao, ali je takodjer istina da se u 1h moze izaci s posla i vratiti nazad, opet pogresna slika o vecini zahvaljujuci vjerovatno onim koji odu na “dzumu” a zapravo produze kuci i skrate sebi radno vrijeme(manjina)
Sta rece i ostade ziv :shock: :shock: :shock: Ili ne poznajes propise islama ili ne poznajes gradjane Sarajeva (a i cijele BiH), trece opcije nema
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#69 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by nivla »

deklarativno jesu, to sto je tebi to neshvatljivo i neprihvatljivo je nesto sasvim drugo

evo screenshota https://prnt.sc/VevRqxbnbBvF

izvor https://fzs.ba/wp-content/uploads/2016/ ... a-2013.pdf strana 32
Last edited by nivla on 31/03/2023 22:03, edited 1 time in total.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58728
Joined: 03/08/2010 19:04

#70 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by kakavdanakneiskustvu »

konami666 wrote: 31/03/2023 21:41
kakavdanakneiskustvu wrote: 31/03/2023 21:36 Zašto ne skratiti nastavu i kad nije ramazan,jebo učenje,ko je od tog vidio korist
Jebo školu, treba samo stranku ganjati. Ova djeca da su pametna ganjala bi stranačke članske kartice umjesto da kofol uče.
Pa ja,plus obavezno biti veliki vjernici,na sav glas o tome razglasiti
User avatar
canvra888
Posts: 4336
Joined: 09/07/2021 15:03

#71 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by canvra888 »

Naslovnica wrote: 31/03/2023 21:38
canvra888 wrote: 31/03/2023 21:33

Nije ni nebo plavo, lijepi.
Lijep sam samo mami, i nikome drugome. 🥺
Nebo je plavo kada je vedro, kao danas. A zna biti takvo da se ne vidi, po mjesec dana. A zna biti i crno, kada je mrak.
I trava je zelena, ali zna je spržiti sunce pa nestane.
Elem, jope ponavljam, odakle ti to da je većina saglasna?
Puke pretpostavke.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/skupsti ... /230329049
Od 32 prisutnih zastupnika, 23 su glasala "za", jedan je bio "protiv", dok su dva zastupnika bila "suzdržana".
Također, po popisu iz 2013. 81,69% Sarajlija se izjasnilo kao muslimani po religijskoj pripadnosti, naprema samo 8,30% koji su se izjasnili kao 'ateisti, agnostici i bez izjašnjavanja'.

Ako ti ovo dvoje nije dovoljno, ne znam šta jest. To što su na forumu brojniji forumaši sa ateističkom/agnostičkom pozadinom i mišljenjem, ne znači da je to prava slika demografije.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58728
Joined: 03/08/2010 19:04

#72 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by kakavdanakneiskustvu »

suspect_zero wrote: 31/03/2023 21:48
kakavdanakneiskustvu wrote: 31/03/2023 21:38

Zamisli šta tek sa onim učenicima koji kažu da nisu vjernici

K'o da djecu neko nešto pita....kad kreću u prvi podrazumijeva se da idu na vjeronauku.
Ja oko svog svakako nisam imala dileme jer sam htjela da ide, gradivo je više o odgoju i može samo naučiti dobro ....ali bila jedna mama koja je tražila da njena curica pohađa nešto kultura religije ili tako nešto....lijepo joj učiteljica složi priču kako će jadna biti izolovana i osjećati se loše jer je sama.....fazon bio u tome što ima samo nastavnica vjeronauke i ministarstvo ne šalje nikog drugog :lol:
Moj sin ima predmet etika ,nisam dalabu slati ga na vjeronauku
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#73 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by agent_zero »

konami666 wrote: 31/03/2023 17:26 https://www.klix.ba/vijesti/bih/nakas-n ... /230331137

Kakva je ovo sad glupost? Ovo je sekularna država i vjera ne smije utjecati na uskraćivanje obrazovanja omladini pa da je i minut dnevno! Šta je sljedeće? Žene ne smiju ići u školu? :-)
Polako se ostvaruje Alijin san o islamskoj feudalnoj državici.

Užas, uvoditi vjerske pogodnosti u nešto što je javno, državno, svačije je maliciozno.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#74 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by MehmedPasaMoric »

nivla wrote: 31/03/2023 21:58 deklarativno jesu, to sto je tebi to neshvatljivo i neprihvatljivo je nesto sasvim drugo
"drze do propisa" nema nikakve veze sa deklarisanjem, ne izvlaci se. Nije mi ni neshvatljivo nj neprihvatljivo nego nerealno jer znam svoj grad i ljude koji zive u njemu. U Sarajevu zivi hiljadu muslimana maksimalno, ako se mozemo sloziti oko toga sta rijec musliman uistinu znaci a ne da je svodimo na deklerativne muslimane
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#75 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by agent_zero »

mali_balon wrote: 31/03/2023 19:52
Naslovnica wrote: 31/03/2023 19:50 Koliko vidim, ovo se skraćuje samo drugoj smjeni, da bi djeca koja poste stigla na iftar?
Ili se skraćuje i prvoj i drugoj?
Ma kakva djeca pusti suplju......ako se toliko brinu za djecu sto ne smanje tezinu torbe i ne poboljsaju gradivo i ne uce ih gluposti
:thumbup:
Post Reply