Skraćenje casova tokom ramazana

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#76 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by nivla »

MehmedPasaMoric wrote: 31/03/2023 22:04
nivla wrote: 31/03/2023 21:58 deklarativno jesu, to sto je tebi to neshvatljivo i neprihvatljivo je nesto sasvim drugo
"drze do propisa" nema nikakve veze sa deklarisanjem, ne izvlaci se. Nije mi ni neshvatljivo nj neprihvatljivo nego nerealno jer znam svoj grad i ljude koji zive u njemu. U Sarajevu zivi hiljadu muslimana maksimalno, ako se mozemo sloziti oko toga sta rijec musliman uistinu znaci a ne da je svodimo na deklerativne muslimane
napisao sam drze u manjoj ili vecoj mjeri, do propisa je i kad obavi bajram namaz i nista vise, drzi do neceg, sad sto bi se ti igrao Boga i odredjivao sta je a sta nije vozdrica

inace za ocitovanje pripadnosti islamu vaze imanski sarti koji su šest stubova vjerovanja, odnosno pripadnosti islamu. Osoba koja srcem prihvaća, odnosno vjeruje u tih šest stvari je musliman. Tih šest stubova vjere su:

vjerovati u Allaha (Amentu-Billahi);
vjerovati u Božije meleke (Ve Melaiketihi),
vjerovati u Božije kitabe (Ve Kutubihi),
vjerovati u Božije poslanike (Ve Rusulihi),
vjerovati u Sudnji dan (Vel-Jevmil-Ahiri)
vjerovati u Božije određenje (kader)
Uz ovo bi trebalo praktikovati i islamske sarte, ali ako osoba vjeruje u imanske ona je musliman (bez praktikovanja islamskih )
Last edited by nivla on 31/03/2023 22:12, edited 1 time in total.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#77 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by kakavdanakneiskustvu »

muha_sa wrote: 31/03/2023 19:40
mali_balon wrote: 31/03/2023 19:36

E vidis to sam zaboravio....obavezno...ko kafenise za vrijeme posta da ga izsibaiju
I ko se u Vilsonovom na klupi facka obavezno šipkom po guzovima
:thumbup:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#78 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by agent_zero »

avetinja wrote: 31/03/2023 21:44 Ova odluka je izglasana na sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, pri čemu su 23 zastupnika glasala za, dva zastupnika su bila suzdržana, dok je jedan zastupnik bio protiv; što bi značilo da su zastupnici iz lijevog bloka također bili saglasni sa odlukom. Ako neko ima primjedbu, najbolje je da kontaktira stranku kojoj je dao povjerenje i uputi protestnu notu.
Slažem se.

A apropo toga, ima li negdje neka lista ko je glasao ZA?
User avatar
W0rM
Posts: 2370
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#79 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by W0rM »

Skracena nastava je bila i za mog vakta dok sam se skolovao, sto je bilo netom poslije rata, helem, ako ne mogu profe ispricati za 40 minuta ono sto mogu za 45, onda i ne treba da predaju. Kao eto ucenici ce biti osteceni za tih 5 minuta, jasta ce. Za ove sto govore da smo u "sekularnom sistemu" i kod Nijemaca za praznike tipa uskrsa idu sedmica ili 2 odmora, jesu li oni osteceni? je li to sekularizam?
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#80 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by MehmedPasaMoric »

nivla wrote: 31/03/2023 22:06
MehmedPasaMoric wrote: 31/03/2023 22:04

"drze do propisa" nema nikakve veze sa deklarisanjem, ne izvlaci se. Nije mi ni neshvatljivo nj neprihvatljivo nego nerealno jer znam svoj grad i ljude koji zive u njemu. U Sarajevu zivi hiljadu muslimana maksimalno, ako se mozemo sloziti oko toga sta rijec musliman uistinu znaci a ne da je svodimo na deklerativne muslimane
napisao sam drze u manjoj ili vecoj mjeri, do propisa je i kad obavi bajram namaz i nista vise, drzi do neceg, sad sto bi se ti igrao Boga i odredjivao sta je a sta nije vozdrica
Pa sam bog je i odredio sta covjeka cini muslimanom i kad sam zadnji put provjerio taj spisak je ukljucivao mnogo vise stvari od bajram namaza. Ja te osobine ne vidim kod mojih sugradjana
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#81 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by mali_balon »

Koliko znam post za vrijeme ramazana pravog vijernika ne ogranicava u izvrsavanju svakodnevnih duznosti i obaveza....ako moze olaksa si sam gdje moze i kako moze.....
Da smo dzamahirija sa serijatskim zakonima i tradicijom nemam nista protiv, ovako ovo je smijurija i samo cekam kada ce uvesti neradni mjesec ramazana da bi vjernici 1992 mogli spavati od sehura do iftara a poslje iftara hodati po carsiji u abajama i praviti se da su veci vjernici od samog poslanika
Last edited by mali_balon on 31/03/2023 22:15, edited 1 time in total.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#82 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by bitanga_sa_otesa »

MehmedPasaMoric wrote: 31/03/2023 22:12
Pa sam bog je i odredio sta covjeka cini muslimanom i kad sam zadnji put provjerio taj spisak je ukljucivao mnogo vise stvari od bajram namaza. Ja te osobine ne vidim kod mojih sugradjana
gdje spadaju ovi sto se ubijaju 11 mjeseci od alkohola i onda odjednom dodju tobe mjesec,pa onda opet nastave po starom ???
znam takvih bas mnogo :run:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13648
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#83 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by JohnnyS »

W0rM wrote: 31/03/2023 22:10 Skracena nastava je bila i za mog vakta dok sam se skolovao, sto je bilo netom poslije rata, helem, ako ne mogu profe ispricati za 40 minuta ono sto mogu za 45, onda i ne treba da predaju. Kao eto ucenici ce biti osteceni za tih 5 minuta, jasta ce. Za ove sto govore da smo u "sekularnom sistemu" i kod Nijemaca za praznike tipa uskrsa idu sedmica ili 2 odmora, jesu li oni osteceni? je li to sekularizam?
Imamo li išta drugo za kopirati iz Njemačke osim pogrešnih stvari poput miješanja religije u državne institucije?
User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#84 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by nivla »

bitanga_sa_otesa wrote: 31/03/2023 22:14
MehmedPasaMoric wrote: 31/03/2023 22:12
Pa sam bog je i odredio sta covjeka cini muslimanom i kad sam zadnji put provjerio taj spisak je ukljucivao mnogo vise stvari od bajram namaza. Ja te osobine ne vidim kod mojih sugradjana
gdje spadaju ovi sto se ubijaju 11 mjeseci od alkohola i onda odjednom dodju tobe mjesec,pa onda opet nastave po starom ???
znam takvih bas mnogo :run:
znam i ja, kao sto znam i da vecina mojih prijatelja koji su ateisti/agnostici imaju vise vidljivih moralnih vrijednosti od prosjecnog deklarativnog muslimana
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3169
Joined: 22/07/2017 18:36

#85 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by Leopard_SA »

kakavdanakneiskustvu wrote: 31/03/2023 21:38

Zamisli šta tek sa onim učenicima koji kažu da nisu vjernici
Tuku ih u podrumu skole dva sata dnevno, svaki dan… Na roditeljskom, isto se dogodi njihovim roditeljima. A povremeno delegacija skole im baci bombu na kucu

Kakve se gluposti valjaju na ovoj temi, to je strasno. Sta ce im biti? Jel imas neki primjer iz svoje okoline ili nesto slicno koji ukazuje da se prema njima postupa drugacije?
Last edited by Leopard_SA on 31/03/2023 22:21, edited 1 time in total.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13648
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#86 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by JohnnyS »

Ili ih izbodu u tramvaju
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#87 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by kakavdanakneiskustvu »

mali_balon wrote: 31/03/2023 22:14 Koliko znam post za vrijeme ramazana pravog vijernika ne ogranicava u izvrsavanju svakodnevnih duznosti i obaveza....ako moze olaksa si sam gdje moze i kako moze.....
Da smo dzamahirija sa serijatskim zakonima i tradicijom nemam nista protiv, ovako ovo je smijurija i samo cekam kada ce uvesti neradni mjesec ramazana da bi vjernici 1992 mogli spavati od sehura do iftara a poslje iftara hodati po carsiji u abajama i praviti se da su veci vjernici od samog poslanika
:thumbup:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#88 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by agent_zero »

W0rM wrote: 31/03/2023 22:10 Skracena nastava je bila i za mog vakta dok sam se skolovao, sto je bilo netom poslije rata, helem, ako ne mogu profe ispricati za 40 minuta ono sto mogu za 45, onda i ne treba da predaju. Kao eto ucenici ce biti osteceni za tih 5 minuta, jasta ce. Za ove sto govore da smo u "sekularnom sistemu" i kod Nijemaca za praznike tipa uskrsa idu sedmica ili 2 odmora, jesu li oni osteceni? je li to sekularizam?
Naravno, kada je već u ratu počelo islamiziranje onoga što je javno, građansko, državno... a drugima se prodaje lažna priča o multikulti gradu, građanskoj državi bla, bla, bla...

Što se nijemaca tiče, ako je to tačno, s te strane si u pravu, ali koliko znam u evropi ako se radi nečeg ne radi onda se to odnosi na sve, a ne na određene vjerske ili nacionalne kategorije.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#89 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by agent_zero »

mali_balon wrote: 31/03/2023 22:14 Koliko znam post za vrijeme ramazana pravog vijernika ne ogranicava u izvrsavanju svakodnevnih duznosti i obaveza....ako moze olaksa si sam gdje moze i kako moze.....
Da smo dzamahirija sa serijatskim zakonima i tradicijom nemam nista protiv, ovako ovo je smijurija i samo cekam kada ce uvesti neradni mjesec ramazana da bi vjernici 1992 mogli spavati od sehura do iftara a poslje iftara hodati po carsiji u abajama i praviti se da su veci vjernici od samog poslanika
:thumbup:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#90 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by kakavdanakneiskustvu »

Leopard_SA wrote: 31/03/2023 22:20
kakavdanakneiskustvu wrote: 31/03/2023 21:38

Zamisli šta tek sa onim učenicima koji kažu da nisu vjernici
Tuku ih u podrumu skole dva sata dnevno, svaki dan… Na roditeljskom, isto se dogodi njihovim roditeljima. A povremeno delegacija skole im baci bombu na kucu

Kakve se gluposti valjaju na ovoj temi, to je strasno. Sta ce im biti? Jel imas neki primjer iz svoje okoline ili nesto slicno koji ukazuje da se prema njima postupa drugacije?
Imam,čujem iskustva ljudi koji imaju stariju djecu
HelaS
Posts: 5661
Joined: 22/09/2018 13:21

#91 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by HelaS »

Ludzak wrote: 31/03/2023 17:32 Ma gdje ti to piše da je ovo sekularna država? I otkud ti to?
U Zakonu o vjeri, Ludžače
konami666
Posts: 2515
Joined: 11/05/2015 21:57

#92 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by konami666 »

W0rM wrote: 31/03/2023 22:10 Skracena nastava je bila i za mog vakta dok sam se skolovao, sto je bilo netom poslije rata, helem, ako ne mogu profe ispricati za 40 minuta ono sto mogu za 45, onda i ne treba da predaju. Kao eto ucenici ce biti osteceni za tih 5 minuta, jasta ce. Za ove sto govore da smo u "sekularnom sistemu" i kod Nijemaca za praznike tipa uskrsa idu sedmica ili 2 odmora, jesu li oni osteceni? je li to sekularizam?
Ne izmišljaj, slobodni su četvrtak i petak iduće sedmice te ponedjeljak.
Na zapadu se radi za prvi maj u Bosni se ne radi par dana i mora se janje okrenut.
Osim toga, ne može se Bosna porediti sa njemačkom, možda za nekih 70 godina minimalno mentalna svijest u Bosni će biti kao danas u Njemačkoj. I to ako bude išlo svaki dan na bolje i ne bude skraćivanje nastave
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#93 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by liyf »

konami666 wrote: 31/03/2023 22:28
W0rM wrote: 31/03/2023 22:10 Skracena nastava je bila i za mog vakta dok sam se skolovao, sto je bilo netom poslije rata, helem, ako ne mogu profe ispricati za 40 minuta ono sto mogu za 45, onda i ne treba da predaju. Kao eto ucenici ce biti osteceni za tih 5 minuta, jasta ce. Za ove sto govore da smo u "sekularnom sistemu" i kod Nijemaca za praznike tipa uskrsa idu sedmica ili 2 odmora, jesu li oni osteceni? je li to sekularizam?
slobodni su četvrtak i petak iduće sedmice te ponedjeljak.
iz kojeg razloga?
User avatar
canvra888
Posts: 4353
Joined: 09/07/2021 15:03

#94 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by canvra888 »

agent_zero wrote: 31/03/2023 22:24
W0rM wrote: 31/03/2023 22:10 Skracena nastava je bila i za mog vakta dok sam se skolovao, sto je bilo netom poslije rata, helem, ako ne mogu profe ispricati za 40 minuta ono sto mogu za 45, onda i ne treba da predaju. Kao eto ucenici ce biti osteceni za tih 5 minuta, jasta ce. Za ove sto govore da smo u "sekularnom sistemu" i kod Nijemaca za praznike tipa uskrsa idu sedmica ili 2 odmora, jesu li oni osteceni? je li to sekularizam?
Što se nijemaca tiče, ako je to tačno, s te strane si u pravu, ali koliko znam u evropi ako se radi nečeg ne radi onda se to odnosi na sve, a ne na određene vjerske ili nacionalne kategorije.
https://www.iamexpat.de/education/prima ... es-germany

Ukupno 4 do 5 sedmica neodlaska u školu zbog katoličkih praznika u Njemačkoj.

Ali našim dušebrižnicima krv pjeni zbog ukupno nekoliko minuta po učeniku za cijeli mjesec Ramazan. Fakat strašno koliko preuveličavate :lol:
User avatar
avetinja
Posts: 31427
Joined: 19/07/2014 13:31

#95 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by avetinja »

agent_zero wrote: 31/03/2023 22:08
avetinja wrote: 31/03/2023 21:44 Ova odluka je izglasana na sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, pri čemu su 23 zastupnika glasala za, dva zastupnika su bila suzdržana, dok je jedan zastupnik bio protiv; što bi značilo da su zastupnici iz lijevog bloka također bili saglasni sa odlukom. Ako neko ima primjedbu, najbolje je da kontaktira stranku kojoj je dao povjerenje i uputi protestnu notu.
Slažem se.

A apropo toga, ima li negdje neka lista ko je glasao ZA?
Mislim da nema, ali je podnosilac inicijative Muamer Bandić (SBiH). Zapravo, na YouTube kanalu TVSA imaju snimci šeste radne sjednice pa možeš pronaći dio kada se glasa o ovoj inicijativi. https://www.youtube.com/@tvsa/streams
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#96 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by liyf »

canvra888 wrote: 31/03/2023 22:32
agent_zero wrote: 31/03/2023 22:24

Što se nijemaca tiče, ako je to tačno, s te strane si u pravu, ali koliko znam u evropi ako se radi nečeg ne radi onda se to odnosi na sve, a ne na određene vjerske ili nacionalne kategorije.
https://www.iamexpat.de/education/prima ... es-germany

Ukupno 4 do 5 sedmica neodlaska u školu zbog katoličkih praznika u Njemačkoj.

Ali našim dušebrižnicima krv pjeni zbog ukupno nekoliko minuta po učeniku za cijeli mjesec Ramazan. Fakat strašno koliko preuveličavate :lol:
Nikome ne smeta kada se vjera izbacuje iz škole, i učenje o moralu (koje uči svaka vjera, a ne samo Islam) samim time briše iz školskih klupa, ne smeta narodu kada se zabranjuje obavljanje namaza učenicima u školi u Hrasnici, niti smeta kada se očigledno i svjesno narušavaju prava djece, Bošnjaka - muslimana, u mješovitim školama širom Bosne.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#97 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by Truba »

lavi wrote: 31/03/2023 22:31
konami666 wrote: 31/03/2023 22:28
slobodni su četvrtak i petak iduće sedmice te ponedjeljak.
iz kojeg razloga?
Vaskrsnuce naseg gospodina isusa hristosa
Pogledaj kalendar i ponedjekjak je slobodan
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#98 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by kakavdanakneiskustvu »

lavi wrote: 31/03/2023 22:34
canvra888 wrote: 31/03/2023 22:32

https://www.iamexpat.de/education/prima ... es-germany

Ukupno 4 do 5 sedmica neodlaska u školu zbog katoličkih praznika u Njemačkoj.

Ali našim dušebrižnicima krv pjeni zbog ukupno nekoliko minuta po učeniku za cijeli mjesec Ramazan. Fakat strašno koliko preuveličavate :lol:
Nikome ne smeta kada se vjera izbacuje iz škole, i učenje o moralu (koje uči svaka vjera, a ne samo Islam) samim time briše iz školskih klupa, ne smeta narodu kada se zabranjuje obavljanje namaza učenicima u školi u Hrasnici, niti smeta kada se očigledno i svjesno narušavaju prava djece, Bošnjaka - muslimana, u mješovitim školama širom Bosne.
Nikome ne smeta,kako je to moguće???
User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#99 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by nivla »

Truba wrote: 31/03/2023 22:35
lavi wrote: 31/03/2023 22:31 iz kojeg razloga?
Vaskrsnuce naseg gospodina isusa hristosa
Pogledaj kalendar i ponedjekjak je slobodan
nije to uredu u sekularnoj drzavi, cuj petak i ponedjeljak neradni u skolama, smjena ministrice sto je takvo nesto dozvoljeno
Last edited by nivla on 31/03/2023 22:39, edited 1 time in total.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#100 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by MehmedPasaMoric »

bitanga_sa_otesa wrote: 31/03/2023 22:14
MehmedPasaMoric wrote: 31/03/2023 22:12
Pa sam bog je i odredio sta covjeka cini muslimanom i kad sam zadnji put provjerio taj spisak je ukljucivao mnogo vise stvari od bajram namaza. Ja te osobine ne vidim kod mojih sugradjana
gdje spadaju ovi sto se ubijaju 11 mjeseci od alkohola i onda odjednom dodju tobe mjesec,pa onda opet nastave po starom ???
znam takvih bas mnogo :run:
Otprilike gdje i ovi sto poste pa spavaju do podne i onda odu u kladionicu da bace petaka na kerove, ili gdje i Turci koji jednom rukom vrte tespih a drugom razvlace cizu. U cirkus
Post Reply