Web dizajn i Wordpress

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
stidljiv
Posts: 2750
Joined: 05/07/2004 15:09
Location: Sarajevo

#26 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by stidljiv »

Samo jedna opaska radi pravilne standardizacije:

WordPress, a ne Wordpress :izet:
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#27 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

stidljiv wrote: 03/05/2021 15:46 Samo jedna opaska radi pravilne standardizacije:

WordPress, a ne Wordpress :izet:
:thumbup: :bih:

Hvala.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#28 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

11. Kako napraviti prototip web stranice - 5.dio - Vizuelni dizajn stranice

Upoznali smo vas sa dijelom kako planirati web stranicu, sta to cine njene elemente ili strukturu, kako se kreira wireframe i sta znaci sajt map, sada je na red da krenemo uciti o osnovama grafickog dizajna koristenjem nekog od alata namjenjenih za to i kreirati prvi prototip web stranice tj. njen vizuelni dizajn.

Ukoliko Vam nije dovoljno bilo gore navedeno da savladate barem prve tri faze planiranja sajta,
mozete procitati nesto od toga ovdje jos:

https://www.webizrada.com/blog/izrada-sajta-planiranje
https://www.web-hosting.work/9-prakticn ... b-stranice

Sada nastavljamo dalje, nakon sto smo se podsjetili ukratko. Svaki dizajn ima svoje principe, osnove koje morate savladati, takodjer i striktna pravila i najbolje prakse za primjeniti pri dizajniranju.

Lijepo bi bilo prije nego sto krenete u crtanje svoga dizajna, nauciti ponesto i o HTML kao jezikom markiranja strukture stranice i CSS kao jezikom stila svake web stranice. Ima mnogo mjesta na webu na kojim mozete besplatno uciti o tome. Kroz ucenje HTML i CSS naucicete dosta i o samome dizajnu jer cete uciti kroz prakticne primjere o tome kakav dizajn mogu imati web stranice, sta znaci fluidan dizajn, primjenjiv na sve uredjaje, sta responsive web dizajn. Isto tako osjeticete sta to znaci zivo razvijati tj. kodirati web stranicu.

Ukoliko Vam je nepoznanica engleski jezik ili se osjecate da nebi na njemu mogli najbolje razumjeti sta vam koja naredba u jeziku znaci, preporucujem Vam da krenete od ove domace stranice:

https://ittutorijali.net/

Ako ipak znate engleski onda idealno mjesto za ucenje vam je sajt
https://www.w3schools.com/ na kome mozete uciti i pored dva navedena jezika i mnoge druge.

Svakako nasa preporuka vam je google free code camp, upravo jer je on namjenjen za ucenje, ali i certifikaciju svoga znanja, ono sto je sigurno dobro, na ovome mjestu mozete nauciti mnogo o svemu sto cini dizajn danas, ali i kodirati sljedeci najbolju praksu, a imate i pristojnu zajednicu korisnika kampa koji ce vam u svakome momentu moci pomoci da savladate nesto sto ne znate:

https://www.freecodecamp.org/

O svemu ovome cu napisati jos ponesto u narednom postu jer zaista postoji mnogo resursa za ucenje na koje vjerovatno ne obracate paznju, ali vremenom hocete. Mnogo je tu stranica za ucenje, tu je i youtube sa mnogim kanalima domacim sto stranim gdje se da uciti jezici, ali spomenucu samo ono sto smatram neophodnim, cisto da bi imali siri izbor i sebi po volji izabrali nacin za ucenje koji vam odgovara.
Last edited by kiligonzales on 08/05/2021 15:25, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#29 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

12. Kako napraviti prototip web stranice - 6.dio - Vizuelni dizajn stranice

Dobro pamtite imena stranica koje cu nabrojati jer mi bbforum ne omogucava da postavim vise od 7 linkova. Spomenuo sam googleov free code camp kao izuzetno mjesto za ucenje, ali vrijedi spomenuti
i naredne sajtove, poput Html.com, Css-tricks.com, Code Academy, Khan Academy,Frontend Masters, Do not fear the internet, do video sajtova poput Udemy.com, Coursera.org, tu su jos vrijedni spomena Tuts+, te Tutorial republic i td.


Po meni jedan posebno vrijedan kanal na engleskom bi bio THE NEW BOSTON, izuzetno mjesto za ucenje mnogo cega sto se tice informatike:
https://www.youtube.com/user/thenewboston

Za nas malo starije znalce ovo je bilo nezaobilazno mjesto za ucenje. Posto sam i sam (m)ucenik i pored decenije u IT sektoru, prije nekoliko godina su mi ovog sjajnog lika preporucili za ucenje, doduse angulara, sjajni momci iz firme Omnitask.

https://www.youtube.com/user/programmingwithmosh

Jos jedno dobro mjesto za ucenje, ali ovaj put na nasem jeziku jeste youtube kanal fakulteta informacionih tehnologija u Mostaru. Topla preporuka vam je ovaj serijal.

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... kvD4GWCDxY

Posto je moje ucenje krenulo 2006-2007 godine, na tada algebrinom kursu macromedia web dizajnera, radeci zivo na grupnim radionicama, te poslje uceci kroz poslovne angazmane, da se naslutiti da se o svemu ovome moralo uciti daleko drugacije nego danas, kada vam je po meni dostupno interaktivno ucenje na nekoj online platformi na kojoj odmah mozete testirati vlastiti kod i vidjeti njegov rezultat.

Ovo su sve nacini na koje mozete uciti o kodu, ali nasa preporuka je free code camp jer cete prelazeci sa jedne vrste gradiva na drugo imati potvrdu kreirajuci projekat dizajna samostalno te slati njima na uvid, kako bi kurs nastavili dalje.
Last edited by kiligonzales on 08/05/2021 15:23, edited 1 time in total.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#30 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by belfy »

kiligonzales wrote: 03/05/2021 12:34
belfy wrote: 02/05/2021 22:27 uhvati me sjeta... ja sam nesto prije 15 godina tako naletio na joomla -u... igrao se sa php-om i javasciptom... napravio finih par sajtova za bagatelu i kada sam vidio da u tome kod nas nema para odustao. isto kao i od Flasha koji je u to doba bio jako popularan...
wordpress ti je izmislio svijet za joomlu i vjeruj mi dosta ljudi dobro zivi od njega ukoliko rade za strano trziste. sto se tice posla kao posla, raditi bilo sto za domace trziste je obezvrijedjeno dosta jer nasi ljudi imaju misljenje o razvoju web stranica bilo koristeci gotova rijesenja ili razvijajuci svoja to je tebi 3 klika posla :D

Ali da ne trolamo temu, moze se napraviti posebna gdje svi zbirno mozemo pricati o temi i uopste o trendovima u dizajnu i razvoju web stranica i mobilnih aplikacija.
u doba kada sam ja to radio bili su tu negdje u korak... bilo mi je svejedno sa cim radim, kao sto bi mi bilo i danas. tada sam se zaista potrudio oko Flasha u kojem sam pravio sve ono sto se na netu moglo pobrati... eto, danas ni njega nema...

ja sam malo starija generacija, koja je pocela od Pascala, koji je bio odlican uvod, pa preko Cobola, pa Basica da bi zavrsilo sa C/C+ koji je tada bio predmet na ETF-u u Tuzli. odmah potom jako lako savladao css koji je tada bio trend, a potom i javascript i Flash. poslije se malo potrudio oko boljeg razumijevanja mySQL-a i nakon svega toga shvatio da kod nas nema hljeba od toga. mislim da sam u najboljem periodu dobijao 450 KM. tu sam negdje i odustao od toga i zaposlio se u Zeljezari. poslije sam samo radio sporadicno dobijajuci sicu. ovo sto ti pises i postavljas ovdje je pisano vec prije 20 godina. mozda nekoga i zainteresuje. ja se nadam da hoce. cak, kad vidim da se o istome pise pomislim da se i sam vratim u te vode, ali samo kao hobi ili dodatni posao...
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#31 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

belfy wrote: 03/05/2021 22:37
u doba kada sam ja to radio bili su tu negdje u korak... bilo mi je svejedno sa cim radim, kao sto bi mi bilo i danas. tada sam se zaista potrudio oko Flasha u kojem sam pravio sve ono sto se na netu moglo pobrati... eto, danas ni njega nema...

ja sam malo starija generacija, koja je pocela od Pascala, koji je bio odlican uvod, pa preko Cobola, pa Basica da bi zavrsilo sa C/C+ koji je tada bio predmet na ETF-u u Tuzli. odmah potom jako lako savladao css koji je tada bio trend, a potom i javascript i Flash. poslije se malo potrudio oko boljeg razumijevanja mySQL-a i nakon svega toga shvatio da kod nas nema hljeba od toga. mislim da sam u najboljem periodu dobijao 450 KM. tu sam negdje i odustao od toga i zaposlio se u Zeljezari. poslije sam samo radio sporadicno dobijajuci sicu. ovo sto ti pises i postavljas ovdje je pisano vec prije 20 godina. mozda nekoga i zainteresuje. ja se nadam da hoce. cak, kad vidim da se o istome pise pomislim da se i sam vratim u te vode, ali samo kao hobi ili dodatni posao...
Ovo ti vala nije zgoreg znati, na wp se da zaraditi, doduse daleko vise na stranom trzistu nego kod nas. Doduse najskuplji sajt koji sam uradio u wp samostalno kostao je 1500 maraka. Sto opet nije lose za nekih mjesec dana posla i to lijenog rada. U timu mi je najskuplji domaci projekat bio preko 10+ hiljada maraka, ali razvijali smo u cakePHP frameworku sajtove. Timu u kome sam tada bio najskuplji projekat je bio rad flash igrica za Telekomov portal. Imao sam i sam mnogo razocarenja, ali vjeruj mi to je sastavni dio posla. Moja najveca boljka je sto nisam usavrsio engleski. Sada glavninu posla dobijam u kooperaciji sa drugim, oni traze na stranom trzistu, pa im pomazem u radu na projektima.

Pa ovo je bas onako kako se radilo u proslosti, danas je sve olaksano, ali lijepo je za sticanje osnova. Prije mjesec i malo jace sam jednog momka pripremao za posao wp developera, u najmanju ruku pomogao sam mu da nauci barem kroz buildere da pravi sajtove. Pokazao mu kroz par sajtova da je to vrlo lako i bez programerskog znanja, cak sta vise nije morao ni uciti ovo gore pomenuto i sve ono sto mislim ovdje poducavati druge. Osnove koje su bitne nije znao, ali eto uveo sam ga u sistem prakticno mu pokazujuci kako wp da instalira na lokalu, pa preseli na server, pa onda kupi ili skine krekovanu temu, plugin i odakle, te instalira demo sadrzaj i prilagodi ga prema svojim potrebama. Pomogao sam mu na 3 sajta, uveo ga u stvari i sada radi sam. Na tri sajta je naucio kako da koristi tri razlicita buildera brizy, elementor i wp bakery.

Doduse ja se snalazim, umijem napraviti i cutom temu, ali sada to vise nije potrebno nakon pojave oxygen buildera, koji je doslovno napravljen da bi developerima olaksao posao razvijanja sajta na nevjerovatno lagan nacin upravo dajuci mogucnost mjenjanja apsolutno i onih funkcionalnosti koji se su duboko hardkodirane u neku od tema, fakticki po instalaciji plugina, tema ti uopste ni ne treba sa aktivnom osnovnom temom twenty twenty mozes kreirati kroz plugin izgled i funkcionalnosti koji nemaju nikakve veze sa njom.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#32 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

12. Kako napraviti prototip web stranice - 7.dio - Vizuelni dizajn stranice

Treba spomenuti i zasluge drugih forumasa koji su se na ovome forumu potrudili da posvete vremenu poducavanju html, css i nekih drugih stvari na podforumu e-learning, dijela foruma nauka i edukacija.
e-learning-f70

Svako ko zeli da se bavi web dizajnom ponesto mora znati o osnovama grafickog dizajna, naravno to se najvise tice rada u nekom od grafickih alata. Photoshop koji je graficki alat firme Adobe iako je prvenstveno alat za uredjivanje rasterske grafike, itekako vam moze posluziti za kreiranje vaseg prvog prototipa web stranice ili tacnije njenog vizuelnog dijela ili ti ga dizajna.

Osnove grafickog dizajna i njegove teorije mozete uciti na ovome linku:
https://design.tutsplus.com/articles/50 ... --psd-2916

Tu cete uciti o tipografiji opcenito, o fontovima na internetu, o teoriji boja, o kolor modu i teoriji za web dizajnere, terminima, principima grafickog dizajna, web dizajna i ui/ux dizajna prema najnovijim standardima. Sve cete to poslje primjeniti u photoshopu ili u nekome drugom alatu. Mi sada savjetujemo photoshop, a vremenom se mozete prebaciti na Adobe XD.

Ovdje mozete besplatno proci kurs photoshopa za pocetnike:
https://design.tutsplus.com/courses/fro ... -beginners

Kada prodjete kroz ovaj kurs mozete pogledati ovaj video koji je jedan od mnogih koji su dostupni na youtube a ticu se dizajna web stranice:


Pored stranice design.tutplus.com ima jos jedna sjajna stranica koja vam moze koristiti a to je Smashing magazine, gdje imate nevjerovatnu bazu tutorijala, ali i tekstova na temu savremenih trendova u dizajnu uopste.

Ono sto je sigurno savremenije i bolje od Photoshopa jeste Adobe XD, za razliku od photoshopa, Adobe XD necete naci besplatno osim kao krekovan alat negdje na torentima. Photoshop vec postoji u starijim verzijama kao free, primjerice u cs2 verziji i moze se naci na Adobe sluzbenom sajtu.

Kakav je Adobe XD alat, saznajte ovdje.
Last edited by kiligonzales on 08/05/2021 15:22, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#33 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

13. Kako napraviti prototip web stranice - 8.dio - Vizuelni dizajn stranice

Prije nego nacrtate svoj prvi dizajn web stranice morate nauciti nesto o responsive web dizajnu. Responsive web dizajn podrazumjeva dizajn web stranice koji je prilagodljiv svim uredjajima od racunara, tableta, do mobilnih uredjaja.

Prije nego se pojavio responsive web design, stranice su mogle biti fiksne po svome dizajnu, na racunarima bi to izgledalo drugacije nego na mobilnim telefonima. Nacin da se to prevlada bio je je pokusaj pisanja dizajna stranice u css davajuci postotke divovima. To je omogucavalo da barem dizajn stranice bude fluidan tecan, prema sirini ekrana uredjaja. To je bila preteca responsive web designu.

Taj standard u webu je bio poznat kao web 2.0 standard, te je bio aktuelan do 2010 godine. 2010 godina je vec davale naznake golemih promjena, s pojavom html5 i css3, kao jQuery-a te jQuery mobile, te bootstrapa kao javascript frameworka to se pocelo mjenjati, te je omoguceno da se kroz pomenuto da se dizajn stranice mjenja prema velicini ekrana tj. rezoluciji uredjaja.

Image

Jedan stari tekst na tu temu ce vam biti itekako od koristi sa Smashing magazina
https://www.smashingmagazine.com/2011/0 ... eb-design/

Tada se za razliku od danas, mnogo toga moralo obratiti paznja u pisanju naredbi u html5 i css3 i njihovoj primjeni u preglednicima jer im nisu bili uskladjeni standardi primjene, recimo Chrome preglednik, Opera, Safari su imali svoje nacine primjene napisanog koda, a Internet Explorer je bio pakao za svakoga koje pokusavao da uskladi svoj dizajn pomenutim verzijama toga browsera jer pomenuti browser nije imao update, te se primjena razlikovala od verzije browsera 6, 7, 8, 9. Ta patnja se prekratila sa pojavom update i internet edgea.
Last edited by kiligonzales on 08/05/2021 15:21, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#34 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

14. Kako napraviti prototip web stranice - 9.dio - Vizuelni dizajn stranice

Internet je poprilicno ziva grana, a razvoj stranica grabi uvijek naprijed, kao i dizajna. Nekada je jQuery uz Bootstrap bio jedan od najpopularnijih Javascript frameworka, Less i sass od CSS frameworka, danas vec postoje mnogi drugi koji su sami po sebi daleko napredniji poput Reacta js, Vue.js, Angulara, te recimo Tailwind.css. Sve je to uvjetovano sve vecim brojem pametnih mobilnih telefona i njihovom upotrebom, kao i potrebom da se sto vise olaksa razvoj web stranica i mobilnih aplikacija.

To je uvjetovalo da se i dizajn web stranica i aplikacija, razgrana na one koji ce iskljucivo raditi user interface dizajn u kome ce se davati paznja bojama, tipografiji, dizajnu elemenata, te njihovoj prilagodbi na razlicitim uredjajima, te user expirience dizajn u kome ce teziste dizajna biti funkcionalnost i interaktivnost stranice uz teznju da se to odvija sto jednostavnije s ciljem zadrzavanja korisnika na njima sto duze.

Ako vas buni koji dizajner sta radi i sve vam ovo zvuci konfuzno, ovaj video ce vam malo pomoci u tome da razbistrite terminologiju.



Korisni linkovi o ui/ux dizajnu:
https://www.freecodecamp.org/news/ui-ux ... ype-figma/
https://uxdesign.cc/ui-ux-case-study-a- ... b5b379d7ce
Last edited by kiligonzales on 08/05/2021 15:19, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#35 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

15. Kako napraviti prototip web stranice - 9.dio - Vizuelni dizajn stranice

Kada ovladate nekim od gore pomenutih alata, kao i prodjete neke od tutorijala, sav proces mozete prekratiti tako sto cete naci stranice koje ce vam omoguciti da vec skinete gotov mockup dizajna stranice koji bi potom obradili primjerice u photoshopu i pokazali vasem klijentu.

Isto tako mozete i skinuti html/css template, koji vam moze posluziti za stvaranje nekog statickog web sajta, ukoliko vas klijent ne insistira na necemu dinamicnijem i zahtijevnijem.

Jedan od takvih stranica je i Freebiesbug. Tu mozete preuzeti ikone, photoshop mockupe za razlicite stvari od dizajna, template web stranica, do slobodnih fontova, slobodnih slika i td.

Slicne stranice koje vam mogu posluziti su 365PSD, Dribbble, Behance, DB Freebies, PSD Repo, Vecteezy, Graphic Burger i td.


Jos jedan koristan link koji ce vam pomoci da kreirate odgovarajuci html, css, js template za vas web sajt i to responsive web dizajn jeste sljedeci:

https://www.vvveb.com/vvvebjs/editor.html

Vvvebjs je sjajan editor koji je baziran na drag and drop principu i bukvalno prevlacenjem elemenata omogucavama da izradite sopstveni html/css/jss template ili predlozak kojeg mozete primjeniti kao staticki web sajt ili za frontend sajta, kojem cete kasnije razviti backend dio, to jest prezentacijski dio sajta, na koji cete poslje iskodirati funkcionalni administracijski dio koji ce komunicirati sa bazom.
Last edited by kiligonzales on 08/05/2021 15:18, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#36 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

16. Kako napraviti prototip web stranice - 9.dio - Vizuelni dizajn stranice

Pretpostavimo da ste naucili sve sto ste trebali do sada, time i html i css, te nesto javascripta. Nemate vise potrebu kreirati od nule kod. Kad je vec tako, mozete se koristiti gotivim html/css temama ili bootstrap temama.

Bootstrap je front end framework koji sadrzi html, css i javascript komponente u formi JQuey-ja koje se koriste za razvoj web sajtova i web aplikacija.

Ovo su mjesta gdje mozete sebi da prekratite muke
https://www.free-css.com/free-css-templates
https://nicepage.com/html-templates
https://www.creative-tim.com/bootstrap-themes/free
https://themewagon.com/theme_tag/free/

Ovo ce vam olaksati implementaciju bilo kojeg dizajna, ali isto tako omoguciti vam da prema html/css templateu dizajnirate sajt, pa potom jos lakse integrisete sve u njega.

Pitate se kako bi to uradili?

Downloadujete html/css template sa sajta potom ga otpakujete. Udjete u folder i kliknete na index.html te ga otvorite u Chrome. Imate Chrome ekstenziju GoFullPage za snimanje web stranice i tako uhvatite screenshoot zeljenih podstranica otvorene html css teme. OTvorite slike screenshoteva u photoshopu i doradite po svojim zeljama. Potom to sto nacrtate isjecete i integrisete u vas html/css template te promjenite oboje i tekst koji vam odgovara.

Tako cete napraviti samostalno svoj prvi staticki web sajt.


Kako izgleda jedan html/css template?
https://www.free-css.com/assets/files/f ... /pro-line/

Gdje preuzeti html/css template ili temu?
https://www.free-css.com/free-css-templ ... 6/pro-line
Last edited by kiligonzales on 08/05/2021 15:17, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#37 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

17. - u cemu razvijati sajt - 1. dio

Vidjeli smo da je osnov svega poznavanje html i css, javascript je vazno nauciti, spomenuli smo i druge jezike koje ce nasem sajtu dati dinamiku, kao php, asp, ruby, python i neke druge, jezik baze sql, te servis baze mysql. Postoje mnogi servisi baze, koje vrijedi poznavati.

Mi vam mozemo savjetovati odakle da krenete sa ucenjem bilo kojeg od ovih jezika posebice, na internetu postoji impresivna baza sajtova, ali i video materijala, sto slobodno besplatnog sto onog premium. Vas je izbor sta od toga da koristite.

Vec smo spominjali sajtove odakle krenuti, ukoliko se okrenete iskljucivo programiranju, ovo je jos jedan sajt koji ce vam biti od pomoci:
https://www.classcentral.com/

Lijepo je da naucite nesto elementarno o tome. Ukoliko zelite uciti na nasem jeziku i od najbolji, te pratiti akademsku zajednicu onda mozete uciti sa youtube kanala fakulteta informacionih tehnologija u Mostaru.
https://www.youtube.com/user/eduFITba/playlists

Ovo je jedan serijal videa, koji mozete samostalno proci, a u kome je sadrzano sve bitno vezano za razvoj web stranica:
https://www.youtube.com/watch?v=rucQ3nd ... FMU0r2Flki
Last edited by kiligonzales on 08/05/2021 15:16, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#38 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

18. - u cemu razvijati sajt - 2. dio - Ponesto o WordPressu

Mogao sam snimiti serijal videa na temu, kako od nule krenuti u dizajn pa do toga kako isti integrisati u neku html/css temu ili istu iskodirati sam i time dobiti prvi staticki web sajt, ali to nisam uradio namjerno.

Cilj mi je da vas podstaknem da probate to sami.

Sto se tice programiranja, pomognuti ste konkretnim smjernicama, ali ukoliko smatrate da vam je to tesko i da se ne snalazite najbolje. Ne brinite se postoji rijesenje za vas problem.

41% web stranica je kreiano u WordPressu. Mnogi mali biznisi, ali i veliki koriste WordPress. On je najzastupljeniji sistem za upravljanje sadrzajem web stranice od svih sistema danasnjice. Sa milionima korisnika i developera koji rade na njegovom svakodnevnom razvoju, sa sirokom zajednicom i podrskom, svoje mjesto je zasluzio. Preko 50 000 besplatnih tema i plugina govori vam dovoljno o napretku ove zajednice.

Historija krece od ovoga sajta koji je i danas mjesto gdje besplatno mozete napraviti svoj blog, te nauciti prve korake o wordpresu.

https://wordpress.com/

Sto je ovo dobro mjesto za pocetak ucenja?

Zato sto ce vam omoguciti da napravite besplatno svoj blog. Taj blog ce biti limitiran i kreiran sa subdomainom wordpress.com sto ce izgledati ovako imevasegbloga.wordpress.com. Imate poslje mogucnost da vas blog personalizujete ili komercijalizujete te dobijete pogodnosti sa odabirom nekog od paketa, ali to vam za pocetak nije potrebno.

Wordpress ce 27. maja ove godine postati punoljetan. Krenuo je kao b2/cafeblog, zasnovan na PHP i MySQL bazi podataka. Lansirao ga je Michel Valdrighi, a dofatio ga se Matt Mullenweg. Osmisljen sa ciljem da bude elegantaj, jednostavan, dobro osmisljen sistem za upravljanje sadrzajem dotakao je srca mnogih. Lansiraj je zvanicno 27. maja 2003. godine. Zao mi je nekad sto sam se s njim upoznao tek 2013. godine. Otad je sve historija.

Poceo je kao blog platforma Wordpress.com, potom mjesto gdje ste u svoje namjene mogli preuzeti prvu verziju cms i njegovu dokumentaciju, postalo je mjesto gdje i danas mozete pratiti sve vezano za wordpress i gdje mozete nauciti kako i sami da pravite cuda u njemu jeste stranica WordPress.org.
poznatija kao Wordpress Codex.

Zajednica je rasla a Wordpress je dobio i svoju fondaciju 2010. godine.

Oduvijek besplatan i open source software ili cms za izradu sajtova, dozivio je mnogo promjena u ovih 18 godina. Danas u njemu mozete razvijati na mnogo nacina sajt, ali ja cu vas nauciti mnogo cemu vezano za to.

Mislim da je bolje da krenem sada sa snimanjem tutorijala.
Last edited by kiligonzales on 12/05/2021 18:52, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#39 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

1. kako kreirati wordpress blog

Ako se pitate zasto kreiramo blog, a ne skacemo odmah u vatru, to je zato sto je priprema pola pobjede. Kreiranjem bloga, mi cemo dobiti priliku da na blog platformi wordpressa ucimo o tome kako wordpress izgleda iznutra, te sta je koja stavka u njegovome administracijskom tj. pozadinskom dijelu i kako to upravljajuci procesima u administracijskom dijelu dobijamo konacni izgled naseg bloga.

NE NAM JE SVIMA SA SRECOM. NEMOJTE DA VAS PREPADNE MOJ GLASIC. NISAM TAKO MLAD. PRVI PUT SNIMAM NAKON MNOGO VREMENA.

kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#40 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

2. Razlike izmedju admin i prezentacijskog dijela bloga

Nakon instalacije bloga, mozete pogledati kako izgleda nas administracijski i prezentacijski dio bloga, te uvidjeti razlike medju njima. Iz administracijskog dijela upravljamo prezentacijskim dijelom bloga.

Sve ovo radimo sa ciljem da se upoznamo sa wordpressom iznutra, ali i s ciljem da i sami razvijete naviku bloganja.

kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#41 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

3. upoznavanje sa administracijskim dijelom nase blog platforme

oprostite mi ako sam malo opsiran i peglativan, ali jos sam u grcu, uglavnom prosli smo ukratko kroz sve sekcije administracijskog dijela a sad cemo
posebno.

kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#42 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

Uredjivanje bloga po kratkom postupku na WordPress blog platformi

Mozda sam malo bio podugacak i nezanimljiv, ali svakako ovo je bio kratak postupak mjenjanja izgleda sadrzaja naseg bloga na WordPress blog platformi. Vidite i sami da nije komplikovano

Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#43 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by Android Knego »

Super ti je ovo, samo naprijed!
:thumbup:
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#44 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

Kreiranje stranice, kategorije clanaka, definisanje menija i koristenje widgeta u Wordpressu

U ovome videu kreirali smo jednu stranicu, jednu kategoriju nasih clanaka,
te kreirali smo jedan vanjski link dodali iste u primarni meni, te koristili widgete ili dodatke i dodali ih u njihova rezervisana mjesta u nasem footeru.

Pored toga obecali smo vam pokazati kako kreirati facebook i instagram profil, te povezati ih sa nasim blogom. Naravno jos cemo svasta nacuti prije nego se upustimo u koristenje wordpress cms, za sada ovo ce vam pomoci da savladate neke osnove koje ce vam koristiti u buducnosti.

kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#45 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

Kreiranje socijalnih mreza i uvezivanje sa blogom, te mjenjanje teme ili izgleda bloga



U tutorijalima do sada smo vam pokazali kako da kreirate vlastiti blog na wordpress.com blog platformi, s ciljem da se upoznate sa wordpressom barem osnovno sa onim sto ga cini iznutra i izvana, te vas proveli kroz administracijski tj. pozadinski dio sajta koji upravlja njegovim vanjskim ili prezentacijskim dijelom sajta tj. izgledom i kako sve to izgleda u praksi.

Jos cemo se baviti Wordpress blog pratformom prije nego se upustimo u pokazivanje kako razvijati samostalno sajt na svome racunaru u Wordpress cms i kako ga uciniti javnim, to jeste dostupnim na internetu.

U ovome video smo vam pokazali kako da kreirate socijalne mreze, uvezete ih sa blogom, te zamjenite temu bloga tj. promjenite izgled.

Bilo koji blog ili sajt da kreirate, pored toga sto ste ga ucinili javnim na internetu, nece biti adekvatno primjecen ukoliko se ne zabavite njegovim prisustvom na internetu.

Vas blog, sajt kasnije je nevidljiv i neprimjetan ukoliko mislite da ce ga vidljivim uciniti samo postojanje na internetu. Vasem blogu sajtu treba reklama, stoga link vaseg bloga, sajta morate uciniti dostupnim bilo gdje na internetu, a njegove sadrzaje reklamirati na mnoge nacine, jedan od nacina ste vidjeli u nasem videu.

Mi smo temu sa kursom namjerno kreirali na klix.ba forumu, s ciljem da ljudi, uce, ali isto tako kurs trajno ucinimo dostupnim drugima sa kreiranjem teme, potom bloga, te socijalnih mreza, kako bi time napravili zajednicu koja ce ga pratiti i okoristiti se njime.

Nas kurs web dizajna i wordpressa, sada mozete pratiti na sljedecim linkovima:
web-dizajn-i-wordpress-t159607s25.html
https://kilikurs.wordpress.com/

Te na socijalnim mrezama na fb profilu:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100068043212862

na facebook fun page:
https://www.facebook.com/Web-dizajn-i-W ... 4927928728

te na instagram profilu:
https://www.instagram.com/kilikurswp/

Jos cemo se baviti wordpress blog platformom, koja ce vam biti lijepo za upoznavanje interneta, svijeta blogerisanja, kao i mjesto za upoznavanje osnova administriranja wordpressa, marketinga na socijalnim mrezama, kreiranjem sadrzaja na blogu, socijalnim mrezama, te pravljenje promo materijala i videa za njih.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#46 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

Ako vam je zadnji video malo konfuzan, ne brinite se i meni je jer su facebook i instagram uslozili nacin kreiranja profila u odnosu na prije nakon sto su promjenili interfejs, pravila i korake. Prije je bilo malo prostije. :D
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#47 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

Jos koja rijec o blog platformi Wordpress.com

U ovome videu smo vam pokazali sta je jos to bitno znati na platformi wordpress.com , te vam pokazali koliko je ista ogranicena, koliko smo limitirani besplatnom verzijom naseg bloga, kako i koliko se placa mogucnost koristenja plugina godisnje, kako izgleda besplatna verzija plugina jetpack, sta nam omogucava, isto tako smo se upoznali sa sekcijom alati povrsno i sta nam ona omogucava, te podsekcijom marketing, te kako vidjeti ko prati nas blog i kako graditi tim na blogu dodjeljujuci uloge pratiocima bloga...



Sve ovo radimo kako bi vas naveli da i sami pocnete baviti se blogerisanjem, ali i upoznate wordpress blog platformu i kasnije kroz ucenje wordpress cms uvidjeli sta im je zajednicko, a sta ne...
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#48 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

Malo smo se potrudili da uljudimo naš blog https://kilikurs.wordpress.com/
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#49 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by kiligonzales »

Sada cemo ozbiljnije o svemu nakon vaših primjedbi.

Link sam namjerno objavio na wp zajednicama našeg regiona.

Pa su mi kao WP developeru spocitali da ne umijem razliku izmedju wordpress.com i wordpress.org stranice.

Sad cu ih nazalost morati razuvjeriti.
User avatar
drag_gost
Posts: 5502
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#50 Re: Web dizajn i Wordpress

Post by drag_gost »

kiligonzales wrote: 04/05/2021 02:01 14. Kako napraviti prototip web stranice - 9.dio - Vizuelni dizajn stranice

Internet je poprilicno ziva grana, a razvoj stranica grabi uvijek naprijed, kao i dizajna. Nekada je jQuery uz Bootstrap bio jedan od najpopularnijih Javascript frameworka, Less i sass od CSS frameworka, danas vec postoje mnogi drugi koji su sami po sebi daleko napredniji poput Reacta js, Vue.js, Angulara, te recimo Tailwind.css. Sve je to uvjetovano sve vecim brojem pametnih mobilnih telefona i njihovom upotrebom, kao i potrebom da se sto vise olaksa razvoj web stranica i mobilnih aplikacija.

To je uvjetovalo da se i dizajn web stranica i aplikacija, razgrana na one koji ce iskljucivo raditi user interface dizajn u kome ce se davati paznja bojama, tipografiji, dizajnu elemenata, te njihovoj prilagodbi na razlicitim uredjajima, te user expirience dizajn u kome ce teziste dizajna biti funkcionalnost i interaktivnost stranice uz teznju da se to odvija sto jednostavnije s ciljem zadrzavanja korisnika na njima sto duze.

Ako vas buni koji dizajner sta radi i sve vam ovo zvuci konfuzno, ovaj video ce vam malo pomoci u tome da razbistrite terminologiju.



Korisni linkovi o ui/ux dizajnu:
https://www.freecodecamp.org/news/ui-ux ... ype-figma/
https://uxdesign.cc/ui-ux-case-study-a- ... b5b379d7ce
Od svega sto si nabrojao, samo je Angular (Angular 2+) framework. Eto samo mala opaska, sretno, vratio si me u mladost.
Prijedlog: kada ovo sve zavrsis, posveti se Woocommerce-u.
Post Reply