Dekan ETF -a - diskusija

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
polyx
Posts: 3
Joined: 07/04/2021 17:52

#276 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by polyx »

erentedia wrote: 07/04/2021 18:18
Da, kolegice s godine su mi govorile kako im se javlja, ne bira ni kojoj ce, kao i svakoj koja tek upise fakultet. Moji drugovi i ja se doslovno grozimo na te stvari, niko ga ne voli.
Pa lože li se makar na njega?
Ne, niko ga ne voli i svi ga blokiraju.
selma-etf
Posts: 25
Joined: 07/04/2021 13:54

#277 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by selma-etf »

Vjerovatno nije htio da bude zabrinuti prodekan nego pod punim imenom i prezimenom da komentariše. Ja sam se zaista danas prvi put logovala a Željko je ranije bio član foruma ali ne pod svojim imenom a u ovoj temi to nema smisla
Zeljko Juric
Posts: 19
Joined: 07/04/2021 13:44

#278 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by Zeljko Juric »

smijesni_ste wrote: 07/04/2021 18:16
Zeljko Juric wrote: 07/04/2021 13:48 Ko god ima šta da me pita, nek izvoli. Ja svoja mišljenja ne iznosim anonimno.
Evo jedno pitanjce, zašto ste napravili novi account na forumu, a posljednji put ste se logirali koristeći stari account baš danas koliko vidim :D

Da ostavite dobar utisak jer vam je sada nick ime i prezime ili je neko drugi ipak u pitanju? :D
Napravio sam novi account baš da pišem pod imenom i prezimenom. A tačno, imam ja i drugi account godinama, ko me bolje zna, ili ko bar zna moj stil pisanja, zna i o kojem se accountu radi.
Waxxyyxxyy
Posts: 58
Joined: 29/12/2020 19:30

#279 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by Waxxyyxxyy »

selma-etf wrote: 07/04/2021 18:19 Vjerovatno nije htio da bude zabrinuti prodekan nego pod punim imenom i prezimenom da komentariše. Ja sam se zaista danas prvi put logovala a Željko je ranije bio član foruma ali ne pod svojim imenom a u ovoj temi to nema smisla
Deaktiviraj, davala i naplacivala instrukcije studentima, pokusaj plagijata doktorata, plagirala papire za smjenu dekana, i jos cv

https://scholar.google.com/citations?us ... AAAJ&hl=en

Mogao bi i ja radit na fakultetu :izet: :izet: :izet: :izet:
topss
Posts: 368
Joined: 10/11/2020 02:38

#280 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by topss »

Zar nemate fb grupe za ovakve stvari i diskusiju? :D
smijesni_ste
Posts: 5974
Joined: 09/10/2009 16:46

#281 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by smijesni_ste »

Zeljko Juric wrote: 07/04/2021 18:21 Napravio sam novi account baš da pišem pod imenom i prezimenom. A tačno, imam ja i drugi account godinama, ko me bolje zna, ili ko bar zna moj stil pisanja, zna i o kojem se accountu radi.
Hvala na pojašnjenju (kao i Selmi), slično sam pretpostavio...

Medjutim, znate li da je zabranjeno korištenje više računa na forumu? :D (malo šale, vjerujem da će Bobi progledati kroz prste u ovom slučaju)

Samo naprijed :thumbup:
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#282 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by erentedia »

topss wrote: 07/04/2021 18:24 Zar nemate fb grupe za ovakve stvari i diskusiju? :D
Realno ovo na fb nije za fb, na forumima ljudi iznose konstruktivno na fb sve nešto kratko zato ovo i jest forum.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#283 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by Guadalajara »

topss wrote: 07/04/2021 18:24 Zar nemate fb grupe za ovakve stvari i diskusiju? :D
lakse je ovako...malo pravi...malo lazni profili...pa anonimno...pa javi forum....auuu :lol:
Zeljko Juric
Posts: 19
Joined: 07/04/2021 13:44

#284 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by Zeljko Juric »

smijesni_ste wrote: 07/04/2021 18:25
Zeljko Juric wrote: 07/04/2021 18:21 Napravio sam novi account baš da pišem pod imenom i prezimenom. A tačno, imam ja i drugi account godinama, ko me bolje zna, ili ko bar zna moj stil pisanja, zna i o kojem se accountu radi.
Hvala na pojašnjenju (kao i Selmi), slično sam pretpostavio...

Medjutim, znate li da je zabranjeno korištenje više računa na forumu? :D (malo šale, vjerujem da će Bobi progledati kroz prste u ovom slučaju)

Samo naprijed :thumbup:
Nisam znao, nit sam ikakvo upozorenje dobio kad sam se registrirao. A nije meni nikakav problem obrisati onaj drugi profil. Ionako su svi znali da sam to ja.
selma-etf
Posts: 25
Joined: 07/04/2021 13:54

#285 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by selma-etf »

Waxxyyxxyy wrote: 07/04/2021 18:22
selma-etf wrote: 07/04/2021 18:19 Vjerovatno nije htio da bude zabrinuti prodekan nego pod punim imenom i prezimenom da komentariše. Ja sam se zaista danas prvi put logovala a Željko je ranije bio član foruma ali ne pod svojim imenom a u ovoj temi to nema smisla
Deaktiviraj, davala i naplacivala instrukcije studentima, pokusaj plagijata doktorata, plagirala papire za smjenu dekana, i jos cv

https://scholar.google.com/citations?us ... AAAJ&hl=en

Mogao bi i ja radit na fakultetu :izet: :izet: :izet: :izet:
Da si imao prosjek 9,3 1991 godine vjerovatno bi i radio.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#286 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by S4mpion »

S4mpion wrote: 07/04/2021 17:33
Waxxyyxxyy wrote: 07/04/2021 17:22
zz215 wrote: 07/04/2021 17:20
Previše znaš za nekog običnog prolaznika ili običnog studenta. Dok mi nismo ni znali za peticiju za smjeni, vidim ti si upućen i u broj potpisa. Prosvijetli nas.
Cekamo da nam zeljko kaze kako je glaso o svojoj ostavci
Hajd' nam reci u kojoj si stranci, dok čekamo Željka?

I koliko pite se dobije za dnevno učešće na temi?
Vidi ga, fakat neće da odgovori. :lol: :lol: :lol:
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#287 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by Humljanin »

Waxxyyxxyy wrote: 07/04/2021 17:27
selma-etf wrote: 07/04/2021 17:26 Protiv jer sam ostavku podnijela početkom januara a stavljena je na dnevni red vijeća kad je promijenjen poslovnik (da se može elektronski glasati i uticati) krajem marta.
U međuvremenu je pokrenut zahtjev za smjenu pa je postalo bezpredmetno usvajati ostavke.
Evo vam studenti vasih profesora
Ili si dekan lično ili neko iz njegovog užeg kruga, dok barataš sa tolikim povjerljivim informacijama.
Red bi bio kada javno raspravljaš koristeći povjerljive informacije da se javno i potpišeš.
Svi sa kojima javno polemišeš su potpisani imenom i prezimenom, samo se ti kriješ.
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#288 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by hrasno38 »

megaribi1 wrote: 07/04/2021 17:57
zz215 wrote: 07/04/2021 17:55
Da li je moguce banovati?
Vjerovatno, vi ste pokretač teme.
Ne moze banovati niko osim moderatora ja mislim ali ne treba ga banovati neka se vidi kako su razuzadana djeca danasnjih glavonja.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#289 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by Guadalajara »

hrasno38 wrote: 07/04/2021 18:33
megaribi1 wrote: 07/04/2021 17:57
zz215 wrote: 07/04/2021 17:55
Da li je moguce banovati?
Vjerovatno, vi ste pokretač teme.
Ne moze banovati niko osim moderatora ja mislim ali ne treba ga banovati neka se vidi kako su razuzadana djeca danasnjih glavonja.
ko je cije dijete. o cemu se radi ? de nama neupucenima pojasnite o cemo je rijec :mrgreen:
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#290 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by hrasno38 »

Humljanin wrote: 07/04/2021 18:32
Waxxyyxxyy wrote: 07/04/2021 17:27
selma-etf wrote: 07/04/2021 17:26 Protiv jer sam ostavku podnijela početkom januara a stavljena je na dnevni red vijeća kad je promijenjen poslovnik (da se može elektronski glasati i uticati) krajem marta.
U međuvremenu je pokrenut zahtjev za smjenu pa je postalo bezpredmetno usvajati ostavke.
Evo vam studenti vasih profesora
Ili si dekan lično ili neko iz njegovog užeg kruga, dok barataš sa tolikim povjerljivim informacijama.
Red bi bio kada javno raspravljaš koristeći povjerljive informacije da se javno i potpišeš.
Svi sa kojima javno polemišeš su potpisani imenom i prezimenom, samo se ti kriješ.
To je dekanov nasljednik a baabuka gaa filuje informacijama :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: identicna "gramatika" i kod jednog i kod drugog
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#291 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by hrasno38 »

Guadalajara wrote: 07/04/2021 18:39
hrasno38 wrote: 07/04/2021 18:33
megaribi1 wrote: 07/04/2021 17:57
Vjerovatno, vi ste pokretač teme.
Ne moze banovati niko osim moderatora ja mislim ali ne treba ga banovati neka se vidi kako su razuzadana djeca danasnjih glavonja.
ko je cije dijete. o cemu se radi ? de nama neupucenima pojasnite o cemo je rijec :mrgreen:
Citaj od pocetka pa mozda i skontas :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#292 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by Guadalajara »

hrasno38 wrote: 07/04/2021 18:41
Guadalajara wrote: 07/04/2021 18:39
hrasno38 wrote: 07/04/2021 18:33

Ne moze banovati niko osim moderatora ja mislim ali ne treba ga banovati neka se vidi kako su razuzadana djeca danasnjih glavonja.
ko je cije dijete. o cemu se radi ? de nama neupucenima pojasnite o cemo je rijec :mrgreen:
Citaj od pocetka pa mozda i skontas :D
A vidio sam to, borba oko nekog radnog mjesta. Pa je cilj diskreditovati protivnike...nesto tako :mrgreen:
last mohicans
Posts: 11945
Joined: 09/08/2012 23:19

#293 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by last mohicans »

Moderatori,ključajte ovo. Desetine klonova, sve sama mahalština i insinuacije. Svoje lične frustracije neka u oči rješavaju, ne da zamajavaju forumsko pučanstvo.
selma-etf
Posts: 25
Joined: 07/04/2021 13:54

#294 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by selma-etf »

Upravo sam dobila sljedeću poruku:

Postovana profesorice imam obavezu da vam se obratim kao jedan od studenata koje je dekan indirektno prozvao i optuzio. Ovo sto se desava je prosto moguce u ovakvom toksicnom drustvu. Posto je ovo vec otislo predaleko i razne rijeci su iznesene zelim da vam se zahvalim na vasoj borbi za ugled ove ustanove. Sve sam mogao podnijeti ali da se profesor Zeljko onako ponizava od strane najobicnijeg uhljeba to ne mogu da podnesem (kao ni vase ponizavanje), ja bih vas zamolio da istrajete u vasoj borbi i da se uvijek koristite dokazima i cinjenicama. Takodjer bih vas zamolio da ponovo postavite mail u kome dekan prijeti da ce nas tuziti.
Lijep pozdrav.

Zbog toga objavljujem mail da se može pročitati:
<<

Poštovani predstavnici studenata,

Prošli put sam Vas zamolio da vodite računa o dignitetu Institucija na kojoj studirate i da svojim postupcima, pisanjem i govorom ne iznositi neistine, ili da širite dezinformacije. Vaša osnovna zadaća je da se ozbiljno posvetite učenju i polaganju ispita, a ne da trošite vrijeme na nepotrebne diskusije, a što je najgore da loše pričate o dekanu (što se nikada u istoriji ETF-a nije desilo). Odakle sloboda da se tako priča? Razlog je jednostavan, ekipa okupljena oko "dva smijenjena prodekana", gđice Dženite i vašeg studenta prodekana je marljivo radila na pokušaju smjenjivanja dekana. Epilog je jasan, dekan je ostao još jači, a izgubljeni pokušavaju studente uvlačiti u svoje igre (s obzirom da imam u posjedu obiman dokazni materijal, nisam ga bio planirao koristiti, ali ću ga predati Tužilaštvu KS). A da stvar bude još gora, student prve godine, koji nije položio niti jedan ispit, priča gnusne laži protiv dekana, a dekan je najreferentniji profesor na ETF-u. Vodite računa da dekan jako dobro poznaje pravne procedure.

Nadalje, odluku o tome da li će neki dan biti radni ili neradni donosi dekan, a ne Vijeće ETF-a. Neko je u ime studenata poslao mail Vijeću, a ne dekanu, valjda pokušavajući da omalovaži dekana. Dekan neće niti jedan dan, koji zakonom nije proglašen kao državni, proglasiti neradnim. Zašto? Zato što bi se u tom slučaju morala zadovoljiti ravnopravnost svih, pa bi neradni dani bili i Jevrejski praznici, Romski praznici,..., i na kraju bi imali više neradnih, nego radnih dana. Sada je postavljam pitanje: "Kako to da sve dosadašnje godine niko od studenata nije postavljao ovo pitanje, a sada je odjedanput postalo važno???"

Osim toga, posebno me žalosti, da iznosite totalne neistine po pitanju organizacije nastave, bez bilo kakvih dokaza. Raspored ispita za parcijalni ispitni rok je već napravljen, prati se dinamika odluke o organizaciji, i sada se raspoređuju dežurači. Prvi put se parcijalni ispit organizira rasterećeno u dvije sedmice, u radnim danima, vikend slobodan. Nikakvih nadoknada neće biti niti ima potrebe za tim, postoji dovoljno prostora. Mene zabrinjava što se studenti ne bore za svoja prava da im pojedini profesor ne nameće više obaveza nego što propisuje broj ECTS-ova, što se borite za 0.1 bod kao da se radio o 10 bodova, itd. Takvi vam ne smetaju? Zašto? Zato što su neki od predstavnika studenata demonstratori na predmetu gdje nastavnik hoće da drži 56 umjesto propisanih 44 sata da bi maksimalno opteretio studenta. To više neće moći. A demonstratori na tom predmetu ne uče studente ono što bi trebalo (riješiti i demonstrirati studntima 3-4 programa - pogledajte na FER-u proceduru za demonstartora i kakakav uspjeh treba ostvariti sa svojim studentima da bi ostao sljedeće godine). Studenti ne smiju biti u bliskom odnosu sa profesorima, odnos mora biti kolega-kolega.

Ja sam do sada dobio mnogo mailova od studenata gdje se žale kako određeni predstavnici neće da delegiraju probleme koje oni iznesu. Studenti na prvoj godini imaju ogromne primjedbe na jedan predmet, ali na Vijeću studenata demonstratori na tom predmetu (predstavnici studenata viših godina) stopiraju te inicijtaive. Međutim, to neće predstavljati nikakav problem. Samo da vas još jednaput upoznam da ste vi studenti, a da sam ja dekan koji je odgovoran za rad fakulteta i kompletan nastavni proces i njegov kvalitet. Ja ću rješavati opravdane probleme tih studenata i rezultati će se vidjeti vrlo brzo.

Ono što me posebno zabrinjava jest činjenica da Odbor za kvalitet, kojim je presjedavao bivši prodekan za nastavu, nikada nije održan sastanak, nije nakon svakog semetra pravljena analiza kvaliteta nastave, prolaznost studenata. Znate li vi kakva je prolaznost po pojedinim godinama, ili vas to možda ne zanima. Nekima od vas je izgleda bilo važnije da ste u prisnom odnosu sa smijenjenim prodekanom nego da zastupate studente.

U posljednji mjesec dana je dekan obavio kompletnu analizu i pronašao sve probleme koje će u narednom periodu rješavati. Meni je žao što ste vi dozvolili da vas neko uvodi u svoje igre protiv dekana, od čega nećete imati nikakve koristi. Svoj obraz ste pokazali time što kontaktirate raznorazne osobe okolo, izmišljate probleme na ETF-u kojih nema, a mislite da možete zaobići dekana. Samo bujrum.

Nemojte pričati neistine kako na fakultetu ništa ne funkcionira,... To dolazi iz usta onih koji su poraženi, koji bi voljeli da je tako. Sa samo jednom pravnicom, kolega Tarik Uzunović i ja smo odradili sve poslove. A rezultati rada ETF-a u 2020. godini su najbolji u istoriji fakulteta, a neki od vas pričaju kako ništa ne funkcioniše? Kako ste do takvog zaključka došli? Da vam nije to rekla osoba koja je pobjegla sa fakulteta od muke što nisu uspjeli u namjeri smjene dekana i još je na bolovanju. A sjetili ste je se kontaktirati danas, baš lijepo, nemate od nje nikakve pomoći.

Na kraju, da li želite da javno objavim šta su neki od vas pričali i pisali protiv dekana? Hoćete da
posebno objavim šta je student prodekan pisao protiv dekana, a posebno u korespodenciji sa jednim od smijenjenih prodekana. Student prodekan nije član Vijeća ETF-a, članovi Vijeća su predstavnici studenata sva tri ciklusa, odnosno po jedan student. E sada, pošto vi mislite da ste otišli korak dalje i da budete sredstvo u ponovnom pokušaju smjene dekana, dobro, ali će se i dekan postavljati na drugčiji način u budućnosti. Već sam vam rekao, pošto je dekan javna i odgovorna osoba, on će sve dokazne materijale isključivo kroz tužilaštvo slati. Još mi ne ide u glavu da ne vodite računa da je riječ protiv dekana, riječ protiv institucije, a onda to ima teške pravne reprekusije.

Ovo je zadnji put da sam Vam se kao predstavnicima studenata svima obratio, Šta ćete vi raditi je vaša stvar, ali morate znati da dekan neće dozvoliti nikome, pa ni bilo kojem predstavniku studenata da urušava ugled ETF-a, iznosi neistine i širi priču kako ništa na ETF-u ne funkcioniše. Funkcioniše sve puno bolje nego što vi mislite i što vas neko nagovara da u to povjerujete. Moj savjet vama je da se posvetite učenju i da delegirate probleme iz vašeg djelokruga koji se odnose na kvalitet nastave, da vam se iz nekih predmeta ne drže vježe (asistenti i demonstratori sjede dok studenti sami rade), da tutorijali traju puno duže nego što je definirano, da vam jedan profesor ubacuje 56 umjesto 44 sata predavanja i oduzima vam 50 % ukupnog vremena aktivnostima na svom predmetu,... Dekan je već ostvario kvalitetnu saradnju sa mnogim studentima (koji nisu predstavnici studenata), meni ništa ne znači da li je neko predstavnik ili ne, već kakvu primjedbu, prijedlog ili sugestiju ima. I još vama za info dekan ima podšku ogromnog broja studenata, pa niste samo vi studenti ETF-a.

S poštovanjem.

prof.dr. Jasmin Velagić
>>
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#295 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by hrasno38 »

last mohicans wrote: 07/04/2021 18:44 Moderatori,ključajte ovo. Desetine klonova, sve sama mahalština i insinuacije. Svoje lične frustracije neka u oči rješavaju, ne da zamajavaju forumsko pučanstvo.
A sta ces onda ovdje?? Razgulis sa teme i citas ono sta nije mahalastina. Zasto bi se zatvaralo?
Waxxyyxxyy
Posts: 58
Joined: 29/12/2020 19:30

#296 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by Waxxyyxxyy »

selma-etf wrote: 07/04/2021 18:45 Upravo sam dobila sljedeću poruku:

Postovana profesorice imam obavezu da vam se obratim kao jedan od studenata koje je dekan indirektno prozvao i optuzio. Ovo sto se desava je prosto moguce u ovakvom toksicnom drustvu. Posto je ovo vec otislo predaleko i razne rijeci su iznesene zelim da vam se zahvalim na vasoj borbi za ugled ove ustanove. Sve sam mogao podnijeti ali da se profesor Zeljko onako ponizava od strane najobicnijeg uhljeba to ne mogu da podnesem (kao ni vase ponizavanje), ja bih vas zamolio da istrajete u vasoj borbi i da se uvijek koristite dokazima i cinjenicama. Takodjer bih vas zamolio da ponovo postavite mail u kome dekan prijeti da ce nas tuziti.
Lijep pozdrav.

Zbog toga objavljujem mail da se može pročitati:
<<

Poštovani predstavnici studenata,

Prošli put sam Vas zamolio da vodite računa o dignitetu Institucija na kojoj studirate i da svojim postupcima, pisanjem i govorom ne iznositi neistine, ili da širite dezinformacije. Vaša osnovna zadaća je da se ozbiljno posvetite učenju i polaganju ispita, a ne da trošite vrijeme na nepotrebne diskusije, a što je najgore da loše pričate o dekanu (što se nikada u istoriji ETF-a nije desilo). Odakle sloboda da se tako priča? Razlog je jednostavan, ekipa okupljena oko "dva smijenjena prodekana", gđice Dženite i vašeg studenta prodekana je marljivo radila na pokušaju smjenjivanja dekana. Epilog je jasan, dekan je ostao još jači, a izgubljeni pokušavaju studente uvlačiti u svoje igre (s obzirom da imam u posjedu obiman dokazni materijal, nisam ga bio planirao koristiti, ali ću ga predati Tužilaštvu KS). A da stvar bude još gora, student prve godine, koji nije položio niti jedan ispit, priča gnusne laži protiv dekana, a dekan je najreferentniji profesor na ETF-u. Vodite računa da dekan jako dobro poznaje pravne procedure.

Nadalje, odluku o tome da li će neki dan biti radni ili neradni donosi dekan, a ne Vijeće ETF-a. Neko je u ime studenata poslao mail Vijeću, a ne dekanu, valjda pokušavajući da omalovaži dekana. Dekan neće niti jedan dan, koji zakonom nije proglašen kao državni, proglasiti neradnim. Zašto? Zato što bi se u tom slučaju morala zadovoljiti ravnopravnost svih, pa bi neradni dani bili i Jevrejski praznici, Romski praznici,..., i na kraju bi imali više neradnih, nego radnih dana. Sada je postavljam pitanje: "Kako to da sve dosadašnje godine niko od studenata nije postavljao ovo pitanje, a sada je odjedanput postalo važno???"

Osim toga, posebno me žalosti, da iznosite totalne neistine po pitanju organizacije nastave, bez bilo kakvih dokaza. Raspored ispita za parcijalni ispitni rok je već napravljen, prati se dinamika odluke o organizaciji, i sada se raspoređuju dežurači. Prvi put se parcijalni ispit organizira rasterećeno u dvije sedmice, u radnim danima, vikend slobodan. Nikakvih nadoknada neće biti niti ima potrebe za tim, postoji dovoljno prostora. Mene zabrinjava što se studenti ne bore za svoja prava da im pojedini profesor ne nameće više obaveza nego što propisuje broj ECTS-ova, što se borite za 0.1 bod kao da se radio o 10 bodova, itd. Takvi vam ne smetaju? Zašto? Zato što su neki od predstavnika studenata demonstratori na predmetu gdje nastavnik hoće da drži 56 umjesto propisanih 44 sata da bi maksimalno opteretio studenta. To više neće moći. A demonstratori na tom predmetu ne uče studente ono što bi trebalo (riješiti i demonstrirati studntima 3-4 programa - pogledajte na FER-u proceduru za demonstartora i kakakav uspjeh treba ostvariti sa svojim studentima da bi ostao sljedeće godine). Studenti ne smiju biti u bliskom odnosu sa profesorima, odnos mora biti kolega-kolega.

Ja sam do sada dobio mnogo mailova od studenata gdje se žale kako određeni predstavnici neće da delegiraju probleme koje oni iznesu. Studenti na prvoj godini imaju ogromne primjedbe na jedan predmet, ali na Vijeću studenata demonstratori na tom predmetu (predstavnici studenata viših godina) stopiraju te inicijtaive. Međutim, to neće predstavljati nikakav problem. Samo da vas još jednaput upoznam da ste vi studenti, a da sam ja dekan koji je odgovoran za rad fakulteta i kompletan nastavni proces i njegov kvalitet. Ja ću rješavati opravdane probleme tih studenata i rezultati će se vidjeti vrlo brzo.

Ono što me posebno zabrinjava jest činjenica da Odbor za kvalitet, kojim je presjedavao bivši prodekan za nastavu, nikada nije održan sastanak, nije nakon svakog semetra pravljena analiza kvaliteta nastave, prolaznost studenata. Znate li vi kakva je prolaznost po pojedinim godinama, ili vas to možda ne zanima. Nekima od vas je izgleda bilo važnije da ste u prisnom odnosu sa smijenjenim prodekanom nego da zastupate studente.

U posljednji mjesec dana je dekan obavio kompletnu analizu i pronašao sve probleme koje će u narednom periodu rješavati. Meni je žao što ste vi dozvolili da vas neko uvodi u svoje igre protiv dekana, od čega nećete imati nikakve koristi. Svoj obraz ste pokazali time što kontaktirate raznorazne osobe okolo, izmišljate probleme na ETF-u kojih nema, a mislite da možete zaobići dekana. Samo bujrum.

Nemojte pričati neistine kako na fakultetu ništa ne funkcionira,... To dolazi iz usta onih koji su poraženi, koji bi voljeli da je tako. Sa samo jednom pravnicom, kolega Tarik Uzunović i ja smo odradili sve poslove. A rezultati rada ETF-a u 2020. godini su najbolji u istoriji fakulteta, a neki od vas pričaju kako ništa ne funkcioniše? Kako ste do takvog zaključka došli? Da vam nije to rekla osoba koja je pobjegla sa fakulteta od muke što nisu uspjeli u namjeri smjene dekana i još je na bolovanju. A sjetili ste je se kontaktirati danas, baš lijepo, nemate od nje nikakve pomoći.

Na kraju, da li želite da javno objavim šta su neki od vas pričali i pisali protiv dekana? Hoćete da
posebno objavim šta je student prodekan pisao protiv dekana, a posebno u korespodenciji sa jednim od smijenjenih prodekana. Student prodekan nije član Vijeća ETF-a, članovi Vijeća su predstavnici studenata sva tri ciklusa, odnosno po jedan student. E sada, pošto vi mislite da ste otišli korak dalje i da budete sredstvo u ponovnom pokušaju smjene dekana, dobro, ali će se i dekan postavljati na drugčiji način u budućnosti. Već sam vam rekao, pošto je dekan javna i odgovorna osoba, on će sve dokazne materijale isključivo kroz tužilaštvo slati. Još mi ne ide u glavu da ne vodite računa da je riječ protiv dekana, riječ protiv institucije, a onda to ima teške pravne reprekusije.

Ovo je zadnji put da sam Vam se kao predstavnicima studenata svima obratio, Šta ćete vi raditi je vaša stvar, ali morate znati da dekan neće dozvoliti nikome, pa ni bilo kojem predstavniku studenata da urušava ugled ETF-a, iznosi neistine i širi priču kako ništa na ETF-u ne funkcioniše. Funkcioniše sve puno bolje nego što vi mislite i što vas neko nagovara da u to povjerujete. Moj savjet vama je da se posvetite učenju i da delegirate probleme iz vašeg djelokruga koji se odnose na kvalitet nastave, da vam se iz nekih predmeta ne drže vježe (asistenti i demonstratori sjede dok studenti sami rade), da tutorijali traju puno duže nego što je definirano, da vam jedan profesor ubacuje 56 umjesto 44 sata predavanja i oduzima vam 50 % ukupnog vremena aktivnostima na svom predmetu,... Dekan je već ostvario kvalitetnu saradnju sa mnogim studentima (koji nisu predstavnici studenata), meni ništa ne znači da li je neko predstavnik ili ne, već kakvu primjedbu, prijedlog ili sugestiju ima. I još vama za info dekan ima podšku ogromnog broja studenata, pa niste samo vi studenti ETF-a.

S poštovanjem.

prof.dr. Jasmin Velagić
>>
Kako to da dekan ima vecinu na vijecu :koluta:
smijesni_ste
Posts: 5974
Joined: 09/10/2009 16:46

#297 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by smijesni_ste »

Ove priče u vezi sa uznemirivanjem studentica su bile aktuelne i u moje vrijeme ( koje nije tako davno bilo) i to od nekih koji su u medjuvremenu postali 'ugledni' profesori, dr., mr. i šta već ne

Navedeno sam čuo od meni veoma pouzdanih osoba, ali ne može čovjek biti pametan na kraju i odlučiti kome i šta vjerovati :o

Sve u svemu tužno sve skupa
perspektivaaa
Posts: 1
Joined: 07/04/2021 18:46

#298 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by perspektivaaa »

Kao neko kome su predavali profesor Jurić i profesorica Selma, mogu da kažem da su jedni od rijetkih na ovom fakultetu koji se trude da to što rade, rade kvalitetno. Ako se studenti ne bune za tih 50 i kusur časova, za zadaće koje se godinama boduju isto, zašto bi to smetalo nekom drugom ? (Naravno, postoji ona manjina koja se buni, ali takvi obično ne vole da rade i da se trude, niti im je bitno da nešto nauče, nego da što prije dođu do diplome). I zašto baš sada ? Otkud odjednom ta želja i potreba za neku borbu ? Nije dotična osoba tek sada došla na tu poziciju. Zašto do danas ništa nije napravljeno ? Zašto nisu sankcionisani profesori na koje se studenti mjesecima (u nekim slučajevima i godinama) žale, da ne obavljaju svoj posao ? Zašto bi se trebali žaliti na one koji ga obavljaju ? Ovo su samo neka pitanja, na koja odgovarajuće odgovore vjerovatno nećemo dobiti. Btw. profesor Jurić je barem pokušao da se izbori sa nepravdom koliko je bio u mogućnosti, i uvijek je bio tu za studente kada su imali neke probleme.
nado_tor
Posts: 2
Joined: 07/04/2021 18:29

#299 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by nado_tor »

Ovo je sve otislo u pogresnom smjeru. Vjerujem da pokretacu teme nije bila namjera, ali nedopustive su ovako nezasnovane uvrede na racun doticnih profesora, a i kolicina nekulture kod takvih koji vrijedjaju je nezamisliva. Zelio bih samo reci prof. Juricu i prof. Hanjalic da su studenti u svakom smislu uz vas.
Isto tako volio bih kazati da ja, licno, kao osoba koja slavi bajrame, bih radije da Bajram bude radni dan, kao sto je za svaki drugi praznik, vise nego to da se neko dovede u situaciju da "dopusteno" ne prisustvuje nastavi prilikom svojih praznika, a da pri tome snosi posljedice propustanja gradiva( sto znamo da na ovom fakultetu nije mala stvar). Ako vec zelimo vidjeti neke promjene suzivota u nasem drustvu, treba krenuti od "malih" stvari.
Pored svega toga, off-topic, treba naglasiti da studenti ne zele online nastavu niti online ispite, ne zna se sta je od ta dva manje zlo.
Lijep pozdrav
polyx
Posts: 3
Joined: 07/04/2021 17:52

#300 Re: Kako je dekan ETF-a umislio da je Bog

Post by polyx »

gux wrote: 07/04/2021 16:39 Ja evo čitam i ne vjerujem, tačno me stid. Ja mislim da je svima ovdje jasno, da poenta nije uopšte oko praznika jel radni ili neradni, nego je poenta da se vrši napad na dekana, da se proba i preko foruma i grupa, kad već nije prošlo regularnim putevima. Koristi se situacija kad je dekan na bolničkom liječenju, na kisiku zbog korone. Zaista jadno.

Po akademskom kalendaru, Uskrs (kao i ostali vjerski praznici) je neradni dan za osobe koji slave isti praznik i tu se ne vrši nikakva diskriminacija. Uvijek se izlazilo u susret studentima koji slave neki praznik, pa se nastava ili pomjeri ili student dođe u drugu grupu koja ima vježbe drugi dan i slično. Da je zaista bio cilj da se riješi "problem vjerskih praznika", student prodekan bi poslao kulturan mail upravi, koja bi bez sumnje našla neki kompromis i riješila to pitanje. Ja ne sumnjam da bi uprava poslala mail profesorima da predavanja ako su u mogućnosti ne održavaju (jer većina predmeta ima 12-13 predavanja u 15 sedmica nastave) ili da se predavanja snime i budu dostupna studentima poslije (što dio profesora svakako već i radi za vrijeme ove online nastave). Međutim student prodekan je odlučio da napiše vrlo tendeciozan mail i to u nedjelju (dan pred ponedjeljak) svim profesorima na fakultetu s jednim u neku ruku napadačkim tonom, u kojem se traži da od "od sutra i u buduće" svi vjerski praznici budu neradni dani za sve studente (ne samo za studente koji ih slave), i dalje se navodi kako se nepoštivanjem toga vrši diskriminacija i ruši integritet fakulteta.
Na taj mail je dobila odgovor od dekana da pogleda legendu akademskog kalendara u kojem piše da je Uskrs neradni dan za one koji ga slave, i da nije njeno da odlučuje koji će dan biti radni a koji neradni.

Da ne bude da je anonimno, ovo je pisao predstavnik studenata drugog ciklusa.
Uključi komentare na objavi ETF Materijali Prva godina AKO SE USUĐUJEŠ. Prestani lagati studente!!!
Post Reply