Hiper kosmos

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
bjelost66
Posts: 73
Joined: 06/03/2017 11:41
Contact:

#26 Re: Hiper kosmos

Post by bjelost66 »

Ovo do sada je TEMELJ teorije pod nazivom UNION.

Eto toliko za sada pa ako imaš još pitanja rado ću pojasniti. :-D :thumbup: :bih:


www.hyperkosmos.com

:run:
Last edited by bjelost66 on 18/10/2020 13:30, edited 1 time in total.
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#27 Re: Hiper kosmos

Post by L u c i f e r »

Zanimljivo, hvala
Trebace mi vremena za detaljniju analizu
User avatar
bjelost66
Posts: 73
Joined: 06/03/2017 11:41
Contact:

#28 Re: Hiper kosmos

Post by bjelost66 »

Last edited by bjelost66 on 18/10/2020 13:31, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#29 Re: Hiper kosmos

Post by karanana »

bas zajebano. moram reci da ne kontam, a tema me interesuje, ali je ovo totalno van mog dometa pa makar i bilo crtano ovako jednostavno post po post.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#30 Re: Hiper kosmos

Post by apsidejzi »

Ovo nije teorija nego hipoteza. TI sad lagano moras napraviti neko predvidjanje sa svojom formulom i od toga napraviti teoriju a zatim moras napraviti eksperiment i dokazati svoju teoriju. Tek tada ce formula imati neku vrijednost.

Svako moze napisati formulu. Malo je teze napraviti dokazivo predvidjanje sa tom formulom.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#31 Re: Hiper kosmos

Post by zijancer »

hoćeš reći nešto kao: što je tramp više odlijepio to je bliže svojoj jediničnoj cjelini?

edit: sviđa mi se problem dvije beskonačnosti koje jedna drugu generišu
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#32 Re: Hiper kosmos

Post by BarbaDue »

Ja bi volio da naš prijatelj @bjelost66 izračuna beskonačnu glupost na ovim prostorima.
Njenu dužinu i vijek trajanja, te kako joj napraviti balans. Također postoje li vrijednosti obrnuto proporcionalne tom fenomenu.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#33 Re: Hiper kosmos

Post by zijancer »

kosmička šala ima dva kraka

evo na primjer, konkretno, glupost sa limitiranim priključkom u tibri
ovo od mk ultra je tacno... burazer je stanovao u Tibri, i on koji ne zna razliku izmedju W i V :D je sve naucio napamet koliko sta trosi i palio prema tome da ne bi silazio dole da vrati sklopku... a kablovi su prica za sebe...
a onda sa druge strane postoji neko ko razmišlja u ovom pravcu ---> smart zero energy community (koga zanima detaljnije, može
proguglati ako ima vremena ha, ha,)

e, pa taj nečiji burazer bi sasvim jednostavno uskočio u ovu drugu zajednicu, zahvaljujući iskustvu iz tibre
ili još luđe, tibra je jedna verzija smart enerdži komjunitija (omg)

oprostite na spamu
User avatar
bjelost66
Posts: 73
Joined: 06/03/2017 11:41
Contact:

#34 Re: Hiper kosmos

Post by bjelost66 »

apsidejzi wrote: 09/10/2020 08:22 Ovo nije teorija nego hipoteza. TI sad lagano moras napraviti neko predvidjanje sa svojom formulom i od toga napraviti teoriju a zatim moras napraviti eksperiment i dokazati svoju teoriju. Tek tada ce formula imati neku vrijednost.

Svako moze napisati formulu. Malo je teze napraviti dokazivo predvidjanje sa tom formulom.
:thumbup:

U pravu si. Ali imam u svoju odbranu nekoliko stvari ...

Naime, ako si primjetio ja sam naveo vrijednost brzine svjetlosti malo preciznije nego što se može naći na internetu. Kada tražiš na en-wikipedia dobit ćeš informaciju …

https://en.wikipedia.org/wiki/Speed_of_light

Image

… dakle ... “Exact Values???”

c = 299 792 458 (m/s)

… što podrazumijeva da je brzina svjetlosti precizirana do tolerancije od jednog metra. Ono što možeš primjetiti kod moje vrijednosti brzine svjetlosti na mojoj stranici

www.hyperkosmos.com

… da je ona puno preciznije određena odnosno …

c = 2,99792457.999 398 778 469 e+8 (m/s)

… ja navodim preciznost od nekoliko piko-metara u sekundi. Možda nisi primjetio ali to je vrlo bitan podatak na mojoj stranici.

ZAŠTO u piko-metarskoj preciznosti?

Odgovor je jednostavan, kad su mjerili brzinu svjetlosti nisu mogli izmjeriti preciznije, međutim ja je nisam mjerio već sam je izračunao …

U vezi s tim su naučnici izračunali i masu neutrona i ona na en-Wikipedia iznosi

https://en.wikipedia.org/wiki/Neutron

Image

… i kako vidiš na mojoj stranici,

www.hyperkosmos.com

… tu je navedena masa neutrona od …

m = 1,67492749804 e-27 (kg)

… i ja polazim od toga da su je oni precizno izmjerili i primjenjujem je kao dokaz za svoju tezu. Naime, ako posmatraš jednakost koju sam već spomenuo, odnosno …

Image

… na osnovu jednostavne matematike preko digitrona ako uneseš vrijednosti trenutne izmjerene svjetlosti odnosno ....

c = 299 792 458 (m/s)

… dobit ćeš masu neutrona od, približno …

mn = 1,6759348032915265136932414747027e-27 (kg)

… i ako usporediš sa trenutnom izračunatom vrijednošću mase neutrona od …

mn = 1,67 492749804 e-27 (kg)
mn = 1,67 59348032915265136932414747027e-27 (kg)

… možeš primjetiti da već kod druge decimale dolazi do odstupanja u masi neutrona. Međutim ako u digitron ubaciš moju vrijednost brzine svjetlosti, odnosno …

c = 2,99792457.999398778469e+8 (m/s)

… dobit ćeš masu neutrona od, približno …

1,6749274838554194447227945052563e-27 (kg)

… i ako usporediš sa trenutnom izračunatom vrijednošću mase neutrona od …

mn = 1,67492749804 e-27 (kg)
mn = 1,67492749804 03803655605587171177e-27 (kg)

... dobijaš “Exact Values???” mikro-mase neutrona. Tako da, na osnovu toga, i nečega što još nije spomenuto u ovom forumu, ja polazim da je moja izračunata brzina svjetlosti preciznija …

Preporučujem ti da se malo poigraš sa digitronom i promjeniš vrijednosti brzine svjetlosti i posmatraj šta ćeš dobiti ako primjeniš moju jednakost. Može ti biti zanimljivo.

Hvala na komentaru
:thumbup: :bih:
RtrnOfSalisbury
Posts: 3563
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#35 Re: Hiper kosmos

Post by RtrnOfSalisbury »

i mene ovo zanima al nije mi jasno ko je taj sto bi vadio i dodavo jabuke i zasto :shock: kad bi neko i odvadio jabuku kako bi opazac (berac) to registrovo :?
User avatar
bjelost66
Posts: 73
Joined: 06/03/2017 11:41
Contact:

#36 Re: Hiper kosmos

Post by bjelost66 »

:-D
Postavio si dva “krupna” pitanja koja zahtjevaju jedno duže obrazloženje. Za sada ću ti odgovoriti na prvo a to je:

"al nije mi jasno ko je taj sto bi vadio i dodavo jabuke ?"

Naime … Ti si, sada, postavio pitanje koje zadire u egzistencijalnu tematiku. I ono nema direktnu vezu sa modernim fizičko-matematičkim pitanjima (Ne direktnu ali ima indirektnu vezu). Pođi od samog sebe.

Da li se ti pitaš dali postojiš?
Vjerovatno ćeš odgovoriti na to da je to glupost i to da naravno da postojiš.
A, da li ja postojim?
Vjerovatno ćeš odgovoriti na to da je to glupost i da, naravno, i ja postojim jer ti ja odgovaram na ovo egzistencijalno pitanje.
Međutim, ti znaš o sebi da imaš 5 čula i na osnovu njih imaš kontakt sa svijetom oko tebe. Imaš razum i inteligenciju koji ti daju moć da prihvatiš činjenicu da ti postojiš i da oko tebe postoji jedan svijet koji ti vrlo malo obuhvaćaš sa svojih 5 čula i ograničenim razumom i inteligencijom (Ovo ograničeno nije uvreda već jedna činjenica kojom smo svi mi (ljudi) ograničeni).

Razum i inteligencija???

Šta je inteligencija to je manje više poznato i tu se sada neću zadržavati nego o razumu.
Šta je razum?
Životinje imaju inteligenciju, ali da li su razumne???
Vjerojatan odgovor bi bio da nemaju razum.
Pa šta je to onda što nas razlikuje od životinjske inteligencije?
Kako je nauka zaključila inteligencija ima puno da ih sad ne nabrajamo i životinje ih imaju puno ali
mi ljudi imamo jednu inteligenciju koju nemaju životinje i to nas najviše čini različitim od životinja.
Tu inteligenciju nauka naziva - apstraktna inteligencija. Životinje, ako je i imaju, one ih imaju na nekom minimalnom nivou u odnosu na nas ljude.

Šta, između ostalog, obuhvata apstraktna inteligencija?

Najjednostavniji odgovor bi bio da na osnovu životnog iskustva možemo pretpostaviti stvari koje ne dodirujemo sa svojih 5 čula tj.: ne vidimo to, ne čujemo to, ne osjetimo to, ne mirišemo to ne možemo okusiti to ALI ipak znamo da to postoji. Kako? Zašto? Pa na osnovu razuma.

Ti vjeruješ da ja postojim iako me nisi dotakao ni sa jednim od 5 čula to ti saopštava razum. Obrati pažnju na to da sam upotrijebio riječ VJERUJEŠ da ja postojim. Ti to vjeruješ na osnovu tvog (našeg) ograničenog životnog iskustva (već sam prije spomenuo zašto ograničenog).
Osim toga ti vjeruješ da je postojao život srednjem vijeku na osnovu informacija koje su ti nametnuli “naučnici”. Vjeruješ da je postojao Napoleon i ako ga nisi vidio, ili Aleksandar Makedonski. Možda vjeruješ i da je čovjek postao od majmuna na osnovu onoga što moderna nauka kaže. Obrati pažnju da sam opet rekao VJERUJEŠ. Jer to je faktum. Ti vjeruješ u to iako to nisi doživio ni na koji čulni način. Vjeruješ jer ti to tvoj RAZUM govori da je tako. Životinje nemaju razum niti način da to pojme onako kako to mi ljudi možemo. One imaju istoriju kao i mi ali ne razumiju pojam istorije i još mnogo čega.

Ali razum može i da prevari. Na primjer, na osnovu nekih historijskih činjenica nekadašnja nauka je tvrdila da je zemlja ploča i da je neko u to vrijeme ustvrdio da je okrugla kao kugla, proglasili bi ga nerazumnim (ludim). Nekada je bilo razumno da se vjeruje da je čovjeka stvorio Bog danas mnogi misle da je to nerazumno.

Današnja nauka tvrdi ra je razumno smatrati da je kosmos nastao sam od sebe “slučajno” i to prihvata Bog zna koliko naučnika i običnih ljudi. Danas je nerazumno smatrati (vjerovati) da je Bog stvorio svijet i čovjeka. Ali to su samo trendovi koji se mijenjaju vremenom.

Da ti sada predstavim moje mišljenje (vjerovanje) na tvoje pitanje:

“i mene ovo zanima al nije mi jasno ko je taj sto bi vadio i dodavo jabuke i zasto ”

Ja vjerujem da je TAJ ko dodaje i vadi jabuku BOG i imam jednu prilično određenu sliku u mojoj glavi na koji način i zašto.
Neko vjeruje drugačije ali to je samo VJERA pa bila to da je moja, bilo tvoja ili nekog trećeg.

A, dokaz za moju vjeru je neka druga tema (ali vrlo zanimljiva).

:thumbup: :bih:


www.hyperkosmos.com

:run:
Last edited by bjelost66 on 18/10/2020 13:32, edited 2 times in total.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3563
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#37 Re: Hiper kosmos

Post by RtrnOfSalisbury »

heh ... ukratko: iskustvena spoznaja je davno dovedena do apsurda i ne vazi ... ali to ne znaci da se vilicom more landarat svedno ko kad susis ves na plasticnom striku na vjetru. to sam ukratko napiso i u elektricnom mejlu ovom jednom glavonji a on kae da moraju landarat jer nemaju kud a i isplati se, spominje nekog vagnera i grupacije, nikad cuo :-?
jednom sam pito i nekog popa sto oni kad isceruju djavola, pitaju ga za ime :shock: osto pop bez komentara 8)
User avatar
drag_gost
Posts: 5502
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#38 Re: Hiper kosmos

Post by drag_gost »

Pozdrav,

Hvala ti, potrudio si se, a ja cu se potruditi da ovo iscitam, pa da ti postavim par pitanja ukoliko si voljan da odgovoris. :)

Zanima me kako si izracunao brzinu svjetlosti?
User avatar
bjelost66
Posts: 73
Joined: 06/03/2017 11:41
Contact:

#39 Re: Hiper kosmos

Post by bjelost66 »

:-D Relativno jednostavno ... :run:
... ako primjenjuješ jednakost prema kojoj se računa masa protona ...

Image

... i ako znamo "tačnu" masu neutrona ...

mn = 1,67 492749804 e-27 (kg)

... potom ako krenemo od poznate vrijednosti prema kojoj je brzina svjetlosti kako si ti već naveo ...

c = 299 792 458 (m/s)

... ubacimo je u gore navedenu jednakost i vidimo rezultat mase neutrona koji biva u tom slučaju ...

mn = 1,67 59348032915265136932414747027e-27 (kg)

... pri tome se da zaklučiti da se rezultat mase neutrona ne poklapa sa priznatom masom neutrona i ako je jednakost (prema teoriji uniona) ispravna tada mijenjam vrijednost brzine svjetlosti na ...

c = 299 792 457,9 (m/s)

... ponovim računicu, uporedim sa masom neutrona; potom, promjenim vrijednost brzine svjetlosti toliko puta dok ne dobijem tačnu vrijednost mase neutrona - i u suštini to je to. Na kraju dobijam vrijednost brzine svjetlosti od ...

c = 2,99792457.999398778469e+8 (m/s)

... koja kada se ubaci u jednakost ima za rezultat tačnu vrijednost mase neutrona.


www.hyperkosmos.com

:run:
Last edited by bjelost66 on 18/10/2020 13:33, edited 1 time in total.
User avatar
drag_gost
Posts: 5502
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#40 Re: Hiper kosmos

Post by drag_gost »

Jasno, optimizovao si dok nisi dosao do tog broja.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#41 Re: Hiper kosmos

Post by belfy »

odavno nisam vidio gluplju cirkularnu logiku. uzdravlje!
User avatar
drag_gost
Posts: 5502
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#42 Re: Hiper kosmos

Post by drag_gost »

belfy wrote: 10/10/2020 00:41 odavno nisam vidio gluplju cirkularnu logiku. uzdravlje!
Nije sramota nesto ne shvatati.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#43 Re: Hiper kosmos

Post by belfy »

nigdje ja nisam rekao da mi nesto nije jasno. cak sam iznad vrlo lijepo iznio koliko mi je sve jasno. osim ako nisi mislio na sebe. onda lijepo pitaj sta ti nije jasno brate. jel tako?
User avatar
drag_gost
Posts: 5502
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#44 Re: Hiper kosmos

Post by drag_gost »

belfy wrote: 10/10/2020 14:39 nigdje ja nisam rekao da mi nesto nije jasno. cak sam iznad vrlo lijepo iznio koliko mi je sve jasno. osim ako nisi mislio na sebe. onda lijepo pitaj sta ti nije jasno brate. jel tako?
Onda objasni sta je glupost. Meni je jasno, ove formule sam ucio na fakultetu.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#45 Re: Hiper kosmos

Post by belfy »

nigdje nisam rekao nista protiv formula. no, posto tvrdis da si ovo ucio na fakultetu, onda da cemo korak po korak. sta on ovdje tvrdi svojim upisima i onom svojom web stranicom?
User avatar
drag_gost
Posts: 5502
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#46 Re: Hiper kosmos

Post by drag_gost »

Hajde prvo objasni sta je glupost.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#47 Re: Hiper kosmos

Post by belfy »

drag_gost wrote: 11/10/2020 15:50 Hajde prvo objasni sta je glupost.
opet mi stavljas rijeci u usta. ja nisam rekao da je nesto glupost, negu ukazao na glupu cirkularnu logiku, sto mozes lijepo i procitati ako se vratis samo malo unazad. kada ja ovako lijepo odgovorim tebi na pitanje odgovori i ti meni na prethodno, jer bi obicno to bila kultura dijaloga. odgovoris na moje pitanje, pa meni postavis iduce. jel tako?

elem, zamolio bih te da odgovoris na moje pitanje iz prethodnog posta. hvala. :kakoste:
User avatar
bjelost66
Posts: 73
Joined: 06/03/2017 11:41
Contact:

#48 Re: Hiper kosmos

Post by bjelost66 »

belfy wrote: 11/10/2020 16:59
drag_gost wrote: 11/10/2020 15:50 Hajde prvo objasni sta je glupost.
opet mi stavljas rijeci u usta. ja nisam rekao da je nesto glupost, negu ukazao na glupu cirkularnu logiku, sto mozes lijepo i procitati ako se vratis samo malo unazad. kada ja ovako lijepo odgovorim tebi na pitanje odgovori i ti meni na prethodno, jer bi obicno to bila kultura dijaloga. odgovoris na moje pitanje, pa meni postavis iduce. jel tako?

elem, zamolio bih te da odgovoris na moje pitanje iz prethodnog posta. hvala. :kakoste:
:-D

Dozvoli da ti ponovim ono što sam napisao u prvom postu
U okviru teorije koju razvijam došao sam do određenih proračuna na osnovu kojih se preko poznate brzine svjetlosti mogu izraziti vrijednosti kao što su:
  • masa neutrona
  • starost kosmosa
  • dubina kosmosa
  • zapremina kosmosa
Evo na primjer kako računamo masu neutrona ...

Image

... više o tome na linku

www.hyperkosmos.com

rado ću otvoriti diskusiju na ovu temu

poz :-D
između ostalog tvrdim da imam preciznije određenu (izračunatu) brzinu svjetlosti od one koja je izmjerena (manuelno) od strane istraživaća, što možeš vidjeti podrobnije objašnjeno na postu
#34 Re: Hiper kosmos
Post by bjelost66 » 09/10/2020 16:09

:thumbup:
User avatar
drag_gost
Posts: 5502
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#49 Re: Hiper kosmos

Post by drag_gost »

belfy wrote: 11/10/2020 16:59
drag_gost wrote: 11/10/2020 15:50 Hajde prvo objasni sta je glupost.
opet mi stavljas rijeci u usta. ja nisam rekao da je nesto glupost, negu ukazao na glupu cirkularnu logiku, sto mozes lijepo i procitati ako se vratis samo malo unazad. kada ja ovako lijepo odgovorim tebi na pitanje odgovori i ti meni na prethodno, jer bi obicno to bila kultura dijaloga. odgovoris na moje pitanje, pa meni postavis iduce. jel tako?

elem, zamolio bih te da odgovoris na moje pitanje iz prethodnog posta. hvala. :kakoste:
I sta je tu glupo? Ne stavljam ti ja nista u usta, a najmanje rijeci, pitam te jednostavno pitanje.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#50 Re: Hiper kosmos

Post by belfy »

@bjelost66, da imas takvo nesto ne bi to ovdje pokusavao prezentirati, nego zajednici koja je bitna. ovako samo pokusavas dobiti na populizmu. jednostavno mi je previse mrsko da se zadajem u opovrgavanje ovoga sto govoris, jer nemam volje da to radim. ocigledno je da ovo ovdje postavljas jer nemas gdje drugo, bas kao i Ljubo o Zakonu o postojanju svega ili kako se vec ono zove. ako ti je bitno misljenje mase, a ne pametnih, onda se bavi politikom. vrlo jednostavno. :kakoste:
drag_gost wrote: 11/10/2020 20:59
belfy wrote: 11/10/2020 16:59
drag_gost wrote: 11/10/2020 15:50 Hajde prvo objasni sta je glupost.
opet mi stavljas rijeci u usta. ja nisam rekao da je nesto glupost, negu ukazao na glupu cirkularnu logiku, sto mozes lijepo i procitati ako se vratis samo malo unazad. kada ja ovako lijepo odgovorim tebi na pitanje odgovori i ti meni na prethodno, jer bi obicno to bila kultura dijaloga. odgovoris na moje pitanje, pa meni postavis iduce. jel tako?

elem, zamolio bih te da odgovoris na moje pitanje iz prethodnog posta. hvala. :kakoste:
I sta je tu glupo? Ne stavljam ti ja nista u usta, a najmanje rijeci, pitam te jednostavno pitanje.
mani me bezobrazluka. budi tako bezobrazan negdje drugo. a prije toga se nauci kako razumjeti procitano. kada ti meni odgovoris na moje pitanje koje sam ti postavio onda ces dobiti odgovor i na svoje. jel posteno?
Post Reply