Poljoprivredno Prehrambeni Fakultet u Sarajevu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
crnixmaliX
Posts: 4
Joined: 11/04/2018 01:44

#1 Poljoprivredno Prehrambeni Fakultet u Sarajevu

Post by crnixmaliX »

Pozdrav svima!
Ja sam se upisao u prvu godinu, smjer Biljna Proizvodnja.
Da li je iko od vas isao ili trenutno ide? Ili da li imate ikakvih informacija?
Mnogo mojih drugova i poznanika je upisalo i vec idu, dosad niko se nije zalio, kazu dobar fakultet, dobro osoblje, profesori ok, nije previse tesko itd...
Sada naravno svaki pojedinac ima drugacije iskustvo ali eto fino je cuti iskustva i price drugih ljudi.
Imate li neke savjete, sugestije ili misljenja?

Slobodno recite sta bi mogao ocekivati, kako ide itd...
Hvala vam.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#2 Re: Poljoprivredno Prehrambeni Fakultet u Sarajevu

Post by safran »

Od svega je najvažniji odgovor na pitanje: "Zašto si upisao baš taj fakultet?".
crnixmaliX
Posts: 4
Joined: 11/04/2018 01:44

#3 Re: Poljoprivredno Prehrambeni Fakultet u Sarajevu

Post by crnixmaliX »

Sada ima vise razloga.
Zavrsio sam srednju poljoprivrednu, pa izgleda mi logicno da nastavim dalje unutar svoje struke.
Fakultet nije daleko i mnogo ljudi kojih znam iz srednje i generalno su se upisali i zato necu biti sam medju strancima.
I najvazniji razlog, poljoprivreda me je uvijek zanimala i smatram to kao odlicnom naukom za ucenje.
Botanika, biljke, patogeni biljaka, familije biljaka itd.. me zanimaju.
Zato odgovor je da sam upisao taj faks jel me zanima i smatram da je perspektivan.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#4 Re: Poljoprivredno Prehrambeni Fakultet u Sarajevu

Post by safran »

Najbitnije je ovo: "poljoprivreda me je uvijek zanimala" - onda nemaš problema ni sa studiranjem ni sa traženjem posla.

Ovo "smatram to kao odlicnom naukom za ucenje" - je pogrešno po više osnova - nauka se ne uči, kroz naučni proces istražuješ nepoznato; poljoprivreda nije nauka, poljoprivreda je primjena naučnih principa na rješavanje konkretnog problema a naučne principe treba naučiti.

Botanika, biljke, patogeni biljaka, familije biljaka itd.. me zanimaju - odlično, primarna proizvodnja no, ne znam kakav si sa fizikom i hemijom ali one su ti temelji fiziologije biljaka a studenti to počesto zanemaruju. Ako si iole tanak sa ovim naukama imaš vremena da sustigneš. Također, računaj da će ti biti potrebno i solidno znanje matematike radi primjene statistike. (

"Zato odgovor je da sam upisao taj faks jel me zanima i smatram da je perspektivan." - trebao bi biti no u "jednoj zemlji seljaka na brdovitom Balkanu" to počesto nije tako. Ako pogledaš statistiku EU - poljoprivredni proizvođač u Njemačkoj ili Francuskoj u prosjeku ima završenu višu školu do prvi ciklus studija (poljoprivredne proizvodnje, stočarstva, agroekonomike, prehrambene tehnologije i sl.) dok na prostorima bivše Jugoslavije je to raspon osnovne škole do srednje škole. Tu leže razlike u uspješnosti primarne proizvodnje i prerađivačke industrije na tim prostorima.
U svijesti naših ljudi završen fakultet još uvijek predstavlja garant da se nećeš morati "patiti" na zemlji ko babo što se patio (zato se mnogi pate u Bingu, Amku). Sa druge strane, u poljoprivredno uspješnim zemljama fakultet se završava kako bi se uspješnije bavio poljoprivredom.
Tebi sretno - odabrao si dobar studij, od nastavnika na PPF čujem da diplomanti sa poljoprivredne proizvodnje lakše nađu posao i bolje su plaćeni od svojih kolega sa prehrambene tehnologije. Downside je da posao trebaš tražiti izvan velikih gradova.
crnixmaliX
Posts: 4
Joined: 11/04/2018 01:44

#5 Re: Poljoprivredno Prehrambeni Fakultet u Sarajevu

Post by crnixmaliX »

Hvala vam puno na detaljnom odgovoru!
Posto sam ovaj prethodni komentar preko mobitela pisao, izostavio sam nekoliko stvari i nisam se dobro izjasnio.
Ne smatram da je poljoprivreda nauka, vec da je poljoprivreda zanimljiva i da nauke koje se vezu za nju su interesantne.
Sto se tice predmeta, po nastavnom planu i programu imam samo matematiku u prvom semestru prve godine, drugi semestar statistiku ali nemam drugu godinu. Fiziku nemam niti fizikalnu hemiju (To imaju Prehreambene Tehnologije).
Hemiju i BioHemiju imam, ne bih je nazvao mojom slabom stranom zato sto nikad prije nisam imao sansu ni volju da se nje uhvatim i naucim je (To krivim nastavnike iz osnovne) i u srednjoj imo sam hemiju samo prve dvije godine. Zato ako ista pretpostavljam da mi je teska zato sto mi je iskreno ne poznata.
Fiziologoija Biljaka je zapravo grana botanika i meni zvuci zanimljiva, posto nisam imao dosad ovaj specifican predmet ne mogu reci oce li mi biti tesko ili slabo.
Ali zvuci mi zanimjivo.
Matematiku mrzim iz dna duse i najezim se kad pomislim na nju, ali previse je rano da razmisljam kako ce mi biti, jos nisam bio ni na jednom predavanja. Hhahahha
Sto se tice posla i toga, otome cu misliti tek kasnije, mozda u drugoj ili trecoj godini (Ako dodjem dotle).
Opet hvala na odgovoru!
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#6 Re: Poljoprivredno Prehrambeni Fakultet u Sarajevu

Post by safran »

crnixmaliX wrote: 25/08/2020 18:13 Sto se tice predmeta, po nastavnom planu i programu imam samo matematiku u prvom semestru prve godine, drugi semestar statistiku ali nemam drugu godinu. Fiziku nemam niti fizikalnu hemiju (To imaju Prehreambene Tehnologije).
Hemiju i BioHemiju imam, ne bih je nazvao mojom slabom stranom zato sto nikad prije nisam imao sansu ni volju da se nje uhvatim i naucim je (To krivim nastavnike iz osnovne) i u srednjoj imo sam hemiju samo prve dvije godine. Zato ako ista pretpostavljam da mi je teska zato sto mi je iskreno ne poznata.
Fiziologoija Biljaka je zapravo grana botanika i meni zvuci zanimljiva, posto nisam imao dosad ovaj specifican predmet ne mogu reci oce li mi biti tesko ili slabo.
Ali zvuci mi zanimjivo.
Matematiku mrzim iz dna duse i najezim se kad pomislim na nju, ali previse je rano da razmisljam kako ce mi biti, jos nisam bio ni na jednom predavanja. Hhahahha
Sto se tice posla i toga, otome cu misliti tek kasnije, mozda u drugoj ili trecoj godini (Ako dodjem dotle).
Opet hvala na odgovoru!
Vidiš, ti razmišljaš o polaganju ispita a ja pričam o alatima. Poznavanje nekih oblasti fizike (bez obzira što nemaš taj predmet) ti je potrebno da bi nekada kasnije radio svoj posao. Pa fotosinteza je priča o hvatanju energije svjetlosti i njenom zarobljavanju u energiju hemijskih spojeva. Hemija i biohemija, matematika i statistika nisu samo ispiti - to su alati sa kojima se podrobnije upoznaješ tokom kurseva a kasnije se očekuje da ih koristiš. Fiziologija je biološka disciplina koja proučava kako zdrav organizam funkcioniše - u biti ti je to mobilizacija znanja biohemije.
Evo ti konkretnog primjera problema kakav bi trebao riješiti inženjer biljne proizvodnje. Ove godine se na plodu paprike često može uočiti lokalizovana nekroza, kreće kao izrazito bijela fleka koja postepeno tamni, nema truljenja i ne širi se na susjedno tkivo. Trebaš identifikovati uzrok i predložiti rješenje.
Mogući uzroci su patogeni, fizičko-hemijski uzroci (posljedice grada npr.) i disbalans nutrijenata. Isključiš patogene jer se ne širi, znaš da nije bilo grada i pređeš na nutrijente. Takva nekroza može nastati kao posljedica nedostatka Ca. Nedostatak Ca može biti uzrokovan stvarnim nedostatkom Ca ali i usljed bionedostupnosti Ca (prisutan je u tlu ali ga biljka iz nekog razloga ne može usvojiti - npr. nizak pH zemljišta). I evo ti matematike i hemije - trebaš izmjeriti pH, skontati koji ti je spoj najbolji za puferiranje zemljišta, izračunati koliko ti određenog spoja treba da postigneš kurativni efekat. Trebaš uzeti u obzir i ekonomski efekat (možda je cijena tretmana veća od očekivanog prihoda) pa i to treba izračunati. Poljoprivreda je ekonomija. Kažem ti, super si fakultet izabrao ali je do tebe kako će na kraju ispasti. Nadam se da ti je navedeni primjer dovoljno interesantan da te zaintrigira. Sretno i neću više :run:
yuser
Posts: 21
Joined: 26/04/2020 12:54

#7 Re: Poljoprivredno Prehrambeni Fakultet u Sarajevu

Post by yuser »

Vidiš, ti razmišljaš o polaganju ispita a ja pričam o alatima. Poznavanje nekih oblasti fizike (bez obzira što nemaš taj predmet) ti je potrebno da bi nekada kasnije radio svoj posao. Pa fotosinteza je priča o hvatanju energije svjetlosti i njenom zarobljavanju u energiju hemijskih spojeva. Hemija i biohemija, matematika i statistika nisu samo ispiti - to su alati sa kojima se podrobnije upoznaješ tokom kurseva a kasnije se očekuje da ih koristiš. Fiziologija je biološka disciplina koja proučava kako zdrav organizam funkcioniše - u biti ti je to mobilizacija znanja biohemije.
Evo ti konkretnog primjera problema kakav bi trebao riješiti inženjer biljne proizvodnje. Ove godine se na plodu paprike često može uočiti lokalizovana nekroza, kreće kao izrazito bijela fleka koja postepeno tamni, nema truljenja i ne širi se na susjedno tkivo. Trebaš identifikovati uzrok i predložiti rješenje.
Mogući uzroci su patogeni, fizičko-hemijski uzroci (posljedice grada npr.) i disbalans nutrijenata. Isključiš patogene jer se ne širi, znaš da nije bilo grada i pređeš na nutrijente. Takva nekroza može nastati kao posljedica nedostatka Ca. Nedostatak Ca može biti uzrokovan stvarnim nedostatkom Ca ali i usljed bionedostupnosti Ca (prisutan je u tlu ali ga biljka iz nekog razloga ne može usvojiti - npr. nizak pH zemljišta). I evo ti matematike i hemije - trebaš izmjeriti pH, skontati koji ti je spoj najbolji za puferiranje zemljišta, izračunati koliko ti određenog spoja treba da postigneš kurativni efekat. Trebaš uzeti u obzir i ekonomski efekat (možda je cijena tretmana veća od očekivanog prihoda) pa i to treba izračunati. Poljoprivreda je ekonomija. Kažem ti, super si fakultet izabrao ali je do tebe kako će na kraju ispasti. Nadam se da ti je navedeni primjer dovoljno interesantan da te zaintrigira. Sretno i neću više :run:
Kada pogledam koliko se veliki doktori medicine i stomatologije i ostalih bolonjskih nauka "na zaokruzivanje" dice...pa 99% njih bi na slican problem iz sopstvene struke samo zinuli kao tele u sarena vrata.
Amir_575
Posts: 20
Joined: 26/04/2021 14:25

#8 Re: Poljoprivredno Prehrambeni Fakultet u Sarajevu

Post by Amir_575 »

Pozdrav! Može li mi neko pomoći oko odabira fakulteta. Trenutno sam 3. razred srednje tehničke škole i u septembru ove godine upisujem 4. razred srednje škole. Ja sam prehrambeni tehničar, poljoprivredno prehrambena tehnička škola. Odličan sam učenik sa prosjekom 5,0 od prvog razreda do dan danas Može li mi neko pomoći oko odabira fakulteta. Dvoumim se oko dva fakulteta. Da li da upišem Prirodno - matematički fakultet u Sarajevu ili ovaj Poljoprivredno - prehrambeni fakultet u Sarajevu. Trenutno razmišljam. Ne mogu da se odlučim..Jedni kažu ovako, drugi onako... Jedni kažu da poslije nema posla, drugi kažu teško.....Osim što znam je da ću od ova dva fakulteta upisati jedan fakultet. Moji izbori su: Poljoprivredno - prehrambeni fakultet, ili odsjek Prehrambena tehnologija, ili odsjek Nutricionizam. Pored toga moje želje su i Prirodno- matematički fakultet, odsjek BIOLOGIJA. Interesuje me koji bi od ovih fakulteta bio povoljniji za mene da mi bude korisni za budućnost. Najviše bih voljeo kada bi uspješno završio jedan od ova dva fakulteta i zaposlio se kao nastavnik ili profesor koji predaje Prehrambenu tehnologiju ili za profesora koji predaje predmet biologiju. Iskreno, to su koje želje. E sad sudbina će odlučiti čime ću se baviti. Da li se danas traže profesori ovih predmeta ili da li se danas traže prehrambeni tehnolozi. Pored toga, kakav je ODSJEK Biologija. Koji je od ovih fakulteta povoljniji i boki za mene. Potrebna su mi neka mišljenja i iskustva. Hvala!
danees6
Posts: 2
Joined: 16/05/2021 10:51

#9 Re: Poljoprivredno Prehrambeni Fakultet u Sarajevu

Post by danees6 »

Ako se smijem nadovezati na ovaj post, da ne pravim novi.
Ako ste studirali na ovom fakultetu (PPF) , sada studirate ili znate nekoga ko jeste. Kakve su mogućnosti rada poslije poslije fakulteta (mogućnosti rada u državnim firmama, u velikim privatnim ili pak otvaranje / započinjanje manjeg privatnog biznisa)? Uglavnom me interesuju odsjeci biljna proizvodnja (1. voćarstvo i vinogradarstvo ili 2. ratarstvo i povrtlarstvo)?
Hvala unaprijed :) !
DebelinJoe
Posts: 1574
Joined: 03/03/2021 20:06

#10 Re: Poljoprivredno Prehrambeni Fakultet u Sarajevu

Post by DebelinJoe »

danees6 wrote: 16/05/2021 13:22 Ako se smijem nadovezati na ovaj post, da ne pravim novi.
Ako ste studirali na ovom fakultetu (PPF) , sada studirate ili znate nekoga ko jeste. Kakve su mogućnosti rada poslije poslije fakulteta (mogućnosti rada u državnim firmama, u velikim privatnim ili pak otvaranje / započinjanje manjeg privatnog biznisa)? Uglavnom me interesuju odsjeci biljna proizvodnja (1. voćarstvo i vinogradarstvo ili 2. ratarstvo i povrtlarstvo)?
Hvala unaprijed :) !
Evo ja bih te sada zaposlio. I bilo koga sa Poljoprivrednim fakultetom.
Post Reply