Nacrtaj WORD, sirotinjo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#476 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by ¤ jelena ¤ »

S4mpion wrote:Ovo crtanje ima svoju svrhu i džaba ti da imaš milione na raspolaganju, ovu metodu ne može zamijeniti ništa.

Sve počinje od crtanja i dan danas, bez obzira na tehnologiju.
Koju svrhu ima nacrtano kad ga ne možeš primijeniti bez upotrebe tehnologije? I to tehnologije koju će dijete maltene svakodnevno koristiti i imati na raspolaganju u životu. Zapravo, već je ima, ali, eto, nemaju sva djeca kompjuter kod kuće pa zato kažem će imati.

Elem, bespotrebno i besmisleno gubljenje vremena za dijete koje pored informatike ima još hrpu predmeta.

Ovo crtanje je u 21. vijeku ''svrhovito'' koliko i crtanje terena za košarku ili tehničke olovke za domaći iz fizičkog i tehničkog. :-)
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#477 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by emric »

Logovan wrote:Na informatici NEMA nikakvog crtanja, nego lijepo sjedneš na stolicu ispred kompjutera, miš i tastatura ispred tebe i uči.
Ko kaže da to djeca ne rade u sarajevskim školama?

Zašto crtanje ne može biti nadopuna za teoretski i praktični rad?

Škola je prije svega papir, a praksa je nadogradnja.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#478 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by tranquil »

S4mpion wrote:Ovo crtanje ima svoju svrhu i džaba ti da imaš milione na raspolaganju, ovu metodu ne može zamijeniti ništa.

Sve počinje od crtanja i dan danas, bez obzira na tehnologiju.
emric wrote:Zašto crtanje ne može biti nadopuna za teoretski i praktični rad?

Škola je prije svega papir, a praksa je nadogradnja.
Crtanje interaktivnog interface-a programske aplikacije je nekorisno i glupo.

Crtanje bilo kakve ilustracije iz udžbenika u sedmom razredu je rezultat najobičnije lijenosti i nedostatak kreativnosti sa nastavničke strane. Nastavnici su mogli mnogo bolje osmisliti program nastave u kom nemaju sva sredstava za rad, ali najlakše im je bilo dati djeci da crtaju sliku iz knjige, i na taj način svoju nekreativnost prenose novim generacijama.
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#479 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by emric »

tranquil wrote:
S4mpion wrote:Ovo crtanje ima svoju svrhu i džaba ti da imaš milione na raspolaganju, ovu metodu ne može zamijeniti ništa.

Sve počinje od crtanja i dan danas, bez obzira na tehnologiju.
emric wrote:Zašto crtanje ne može biti nadopuna za teoretski i praktični rad?

Škola je prije svega papir, a praksa je nadogradnja.
Crtanje interaktivnog interface-a programske aplikacije je nekorisno i glupo.

Crtanje bilo kakve ilustracije iz udžbenika u sedmom razredu je rezultat najobičnije lijenosti i nedostatak kreativnosti sa nastavničke strane. Nastavnici su mogli mnogo bolje osmisliti program nastave u kom nemaju sva sredstava za rad, ali najlakše im je bilo dati djeci da crtaju sliku iz knjige, i na taj način svoju nekreativnost prenose novim generacijama.
Nastavnici ne uređuju udžbenike i nastavni program, nisi fulio krug nego cijelu metu.
User avatar
Logovan
Posts: 94353
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#480 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Logovan »

emric wrote: Ko kaže da to djeca ne rade u sarajevskim školama?

Zašto crtanje ne može biti nadopuna za teoretski i praktični rad?

Škola je prije svega papir, a praksa je nadogradnja.
Ne može biti nikakva nadopuna jer je bespotrebno i glupo, a i rekoh ti već primjer. Ako ne znaš plivati, lezi na pod i mlataraj rukama i nogama i naučit ćeš plivati. Nema veze što nisi u vodi, ti ćeš mlatarati i naučit ćeš. :oops:

Dijete ne možeš ni ocijeniti na osnovu crteža iz informatike. Zna se kako se dobija ocjena iz informatike.

Ko je smislio ovakav program tačno je za dobre kazne i zabrane da ne smije više raditi na pripremanju programa.
S4mpion wrote:Ovo crtanje ima svoju svrhu i džaba ti da imaš milione na raspolaganju, ovu metodu ne može zamijeniti ništa.

Sve počinje od crtanja i dan danas, bez obzira na tehnologiju.
I ti zaplivao na suhom. :-) :-)
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#481 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by tranquil »

emric wrote:
tranquil wrote:
S4mpion wrote:Ovo crtanje ima svoju svrhu i džaba ti da imaš milione na raspolaganju, ovu metodu ne može zamijeniti ništa.

Sve počinje od crtanja i dan danas, bez obzira na tehnologiju.
emric wrote:Zašto crtanje ne može biti nadopuna za teoretski i praktični rad?

Škola je prije svega papir, a praksa je nadogradnja.
Crtanje interaktivnog interface-a programske aplikacije je nekorisno i glupo.

Crtanje bilo kakve ilustracije iz udžbenika u sedmom razredu je rezultat najobičnije lijenosti i nedostatak kreativnosti sa nastavničke strane. Nastavnici su mogli mnogo bolje osmisliti program nastave u kom nemaju sva sredstava za rad, ali najlakše im je bilo dati djeci da crtaju sliku iz knjige, i na taj način svoju nekreativnost prenose novim generacijama.
Nastavnici ne uređuju udžbenike i nastavni program, nisi fulio krug nego cijelu metu.
Imaš očitih problema sa čitanjem, jer sam bio vrlo jasan, ali ću ponoviti, još jednostavnije.

Nisam rekao da je problem udžbenik i program, niti sam rekao da nastavnici uređuju udžbenike. Problem je u tome što je nastavnik, u nedostatku sredstava za rad (računara), pribjegao alternativi u vidu zadavanju crtanja ilustracija iz udžbenika, što je lijeno, nekorisno i glupo rješenje. Svaki nastavnik ima određeni stepen slobode da osmisli nastavu unutar zadatog programa, naročito ako se originalni program ne može u potpunosti ispoštovati zbog nedostatka sredstava, ali ovaj je to uradio na neadekvatan način.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#482 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Thorgerson »

Jebiga da nastavnik ima računar mogo bi onda fino djeci reći: " eh djeco otvorite Word, pritisne tipku print screen, isprintajte to i ugasite računare pa da vježbamo ovaj software."
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#483 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by S4mpion »

¤ jelena ¤ wrote:
S4mpion wrote:Ovo crtanje ima svoju svrhu i džaba ti da imaš milione na raspolaganju, ovu metodu ne može zamijeniti ništa.

Sve počinje od crtanja i dan danas, bez obzira na tehnologiju.
Koju svrhu ima nacrtano kad ga ne možeš primijeniti bez upotrebe tehnologije? I to tehnologije koju će dijete maltene svakodnevno koristiti i imati na raspolaganju u životu. Zapravo, već je ima, ali, eto, nemaju sva djeca kompjuter kod kuće pa zato kažem će imati.

Elem, bespotrebno i besmisleno gubljenje vremena za dijete koje pored informatike ima još hrpu predmeta.

Ovo crtanje je u 21. vijeku ''svrhovito'' koliko i crtanje terena za košarku ili tehničke olovke za domaći iz fizičkog i tehničkog. :-)
Ne radi se o nedostatku tehnologije. I mi smo svojevremeno imali na raspolaganju računare, ali crtanje je bilo neizostavan dio edukacije. Crtanje je najbolja metoda uviđanja i identifikacije elemenata interfejsa, kao i rasporeda istih.

I ne radi se o edukaciji koja je lišena tehnologije, djeca će, kada za to dođe vrijeme, sjesti za računar i koristiti zadane alate. Roditelji bespotrebno prave dramu.
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#484 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by emric »

tranquil wrote:Problem je u tome što je nastavnik, u nedostatku sredstava za rad (računara), pribjegao alternativi u vidu zadavanju crtanja ilustracija iz udžbenika, što je lijeno, nekorisno i glupo rješenje.
Kao prvo, nastavnik ne odlučuje kako će provoditi nastavni program, on radi svoj posao koji je unaprijed određen.

Kao drugo, crtanje nije alternativa nego sastavni dio cijele priče.
Logovan wrote:Dijete ne možeš ni ocijeniti na osnovu crteža iz informatike.
Ko kaže da će ga neko ocjenjivati na osnovu crteža?

Ljudi, konstruišete sami sebi neke priče koje nisu realne i na osnovu toga kljuckate zdrav razum.
Thorgerson wrote:Jebiga da nastavnik ima računar mogo bi onda fino djeci reći: " eh djeco otvorite Word, pritisne tipku print screen, isprintajte to i ugasite računare pa da vježbamo ovaj software."
A ko kaže da nema računar? Ima li iko od vas djecu, rođake i sl. pa da ih pita imaju li računar(e) u školi? Ja znam da imaju.

Prije svega, ko kaže da djeca uopšte treba da uče Word u osnovnoj školi? Odakle vam je nadošla ta ideja? To je svakako nerealno, osim osnova koje se mogu naučiti na jednom času.

Ovdje se cijela priča o kritikama svela na frustracije neke prostitutke kojoj je zasmetalo što je dijete nacrtalo okvir sa obilježenim elementima interfejsa kompjuterskog programa. Ko je ona i po čemu je relevantno to što ona misli da je crtanje zastarjelo ili šta već?

Internet "kritičari" su često samo učesnici hajki, koji uopšte ne razmišljaju o stvarima koje ponavljaju za nekim. AKo je neko rekao da je nešto loše, hajde da svi pišu kako je loše. To se zove nekorištenje intelektualnih sposobnosti koje su nam podarene. Tada si sličan životinjama.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#485 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by tranquil »

emric wrote:
tranquil wrote:Problem je u tome što je nastavnik, u nedostatku sredstava za rad (računara), pribjegao alternativi u vidu zadavanju crtanja ilustracija iz udžbenika, što je lijeno, nekorisno i glupo rješenje.
Kao prvo, nastavnik ne odlučuje kako će provoditi nastavni program, on radi svoj posao koji je unaprijed određen.

Kao drugo, crtanje nije alternativa nego sastavni dio cijele priče.
Priča je glupa. Nisu imali računara, pa su dali djeci u sedmom razredu da crtaju ilustracije iz knjige. Lijeno, i do bola bijedno, kao i odbrana istog postupka.

Ako su imali opremu kao što kažeš da je možda slučaj, utoliko gore.
emric wrote:Prije svega, ko kaže da djeca uopšte treba da uče Word u osnovnoj školi? Odakle vam je nadošla ta ideja? To je svakako nerealno, osim osnova koje se mogu naučiti na jednom času.
Dakle ti možeš kritikovati da koncept učenja Word-a u osnovnoj školi kao nepotreban (i ima osnove u tome), dok s druge strane, one koji kritikuju upotrebljenu metodu učenja Worda nazivaš već u idućem pasusu "frustriranim prostitutkama" i "sličnim životinjama" :roll:
emric wrote:Ovdje se cijela priča o kritikama svela na frustracije neke prostitutke kojoj je zasmetalo što je dijete nacrtalo okvir sa obilježenim elementima interfejsa kompjuterskog programa. Ko je ona i po čemu je relevantno to što ona misli da je crtanje zastarjelo ili šta već?

Internet "kritičari" su često samo učesnici hajki, koji uopšte ne razmišljaju o stvarima koje ponavljaju za nekim. AKo je neko rekao da je nešto loše, hajde da svi pišu kako je loše. To se zove nekorištenje intelektualnih sposobnosti koje su nam podarene. Tada si sličan životinjama.
E čuj, kritikuje metode podučavanja djece, i za to je zaradila izraz "prostitutka" :roll: Neko ju je podržao na Internetu, i odmah postao "sličan životinjama". :roll: Ova kritika lijenih nastavnika te je baš pogodila, vrlo moguće i lično, zar ne?
PSC
Posts: 83
Joined: 02/04/2017 18:56

#486 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by PSC »

frustracije neke prostitutke?
pa bolje bi onda bilo da si i ti na svojim obrazovno-odgojnim casovima pisao sonete o excelu, kad si ih vec tako protracio.
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#487 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by emric »

Dramite oko ničega. Djeca se školuju sasvim normalno i puno bolje nego mnogi od nas u ranija vremena. Ja sam morao učiti srpsku istoriju i hrvatsku povijest, srpske književnike i hrvatske pjesmice, raspale priče prevaziđenih ideologija, puna mi glava bila suvišnih informacija. Srećom, izbjegao sam da još i ruski jezik učim.

Gledajući današnju djecu koja uče svoj jezik, historiju, izučavaju djela svojih književnika (između ostalih), ne truju se vojvodama i šajkačama, uče engleski i njemački, moderne informacijske tehnologije, kulturu življenja i vrijednosti vjere, a pri tome im ne stoje slike političkih lidera SFRJ i SSSR-a (ni bilo koji drugi) po zidovima... ja sam sasvim zadovoljan i sretan kako se obrazuju i odrastaju.

Jah, nije to tema u užem smislu, ali sasvim sigurno dramite oko ničega.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#488 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by tranquil »

Jah, mi dramimo. Nek' je tvoj pristup sa "frustriranim prostitutkama" i "ponašanjem sličnom životinjskom" i bizarno skretanje teme na "barem ne uče srpsku i hrvatsku historiju" umjeren i lišen bilo kakve drame.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#489 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by seldzuk »

Pandakonda wrote:Neki nastavnik se oglasio na statusu majke i rekao da je to metoda koju koriste za djecu koja ne žele da uce (pa da im se navuce ocjena), i oni koji nisu "rođeni" za informatiku. Haj ti znaj sta je istina :-)
I meni je bilo zaprepascujuce kada mi je prijatelj, nastavnik bosanskog, rekao da dosta djece ne bira informatiku jer ih ne interesuje. Koliko se sjecam, mi smo tehnologiju gutali. I sada nam je interesantna.
Ne mogu da shvatim da djeci informatika nije interesantna. Da ima losih nastavnika, da vjerovatno fali kadra koji bi ta mjesta popunio kako treba... i to je sigurno istina.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#490 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by CPT »

seldzuk wrote:
Pandakonda wrote:Neki nastavnik se oglasio na statusu majke i rekao da je to metoda koju koriste za djecu koja ne žele da uce (pa da im se navuce ocjena), i oni koji nisu "rođeni" za informatiku. Haj ti znaj sta je istina :-)
I meni je bilo zaprepascujuce kada mi je prijatelj, nastavnik bosanskog, rekao da dosta djece ne bira informatiku jer ih ne interesuje. Koliko se sjecam, mi smo tehnologiju gutali. I sada nam je interesantna.
Ne mogu da shvatim da djeci informatika nije interesantna. Da ima losih nastavnika, da vjerovatno fali kadra koji bi ta mjesta popunio kako treba... i to je sigurno istina.
ne zanima... sve izvan snapchata, instagrama i fb je mrak... svakog 30og (mozda) zanima fortnite i slicno
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#491 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by seldzuk »

CPT wrote:
seldzuk wrote:
Pandakonda wrote:Neki nastavnik se oglasio na statusu majke i rekao da je to metoda koju koriste za djecu koja ne žele da uce (pa da im se navuce ocjena), i oni koji nisu "rođeni" za informatiku. Haj ti znaj sta je istina :-)
I meni je bilo zaprepascujuce kada mi je prijatelj, nastavnik bosanskog, rekao da dosta djece ne bira informatiku jer ih ne interesuje. Koliko se sjecam, mi smo tehnologiju gutali. I sada nam je interesantna.
Ne mogu da shvatim da djeci informatika nije interesantna. Da ima losih nastavnika, da vjerovatno fali kadra koji bi ta mjesta popunio kako treba... i to je sigurno istina.
ne zanima... sve izvan snapchata, instagrama i fb je mrak... svakog 30og (mozda) zanima fortnite i slicno
Igr'o sam i ja igrice. I visio na mircu. I Bog zna koliko vremena potrosio tako. Ali opet ne mogu da shvatim.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#492 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by CPT »

seldzuk wrote:Igr'o sam i ja igrice. I visio na mircu. I Bog zna koliko vremena potrosio tako. Ali opet ne mogu da shvatim.
druga generacija... samo u telefon bleje, kakav crni Word

irc danes ne bi prosao :wink:
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#493 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by seldzuk »

CPT wrote:
seldzuk wrote:Igr'o sam i ja igrice. I visio na mircu. I Bog zna koliko vremena potrosio tako. Ali opet ne mogu da shvatim.
druga generacija... samo u telefon bleje, kakav crni Word

irc danes ne bi prosao :wink:
Doce maca na vratanca kad se bude pos'o trazio. Ucice onda i sto im se nikad nije ucilo.
User avatar
Arminovski
Posts: 1234
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#494 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Arminovski »

Malo ste previše zaoštrili rogove svi... Za sve ima mjesto i vrijeme. Možda nije sve tako crno bijelo.

Meni to crtanje interfejsa olovkom i bojicama daje izmedju ostalog večeru na stol i još mnogo toga. Studenti trebaju da znaju nacrtati osnovne elemente interfejsa ako je poenta kursa ili predmeta dizajn istih. Meni je malo smiješno ako se djeci daje da se moraju učiti word i slično. I nije čudo da neće. Dajte im nešto interesantno. Dajte im da se igraju, da prave igre, da vide rezultat svoga rada.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4380
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#495 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Pandakonda »

Više su krive same škole koje drže starije profesore informatike koji uopšte nisu up to date sa novijim tehnologijama i jednostavno ne znaju pravilno prenijeti znanje i napraviti informatiku zanimljivom. Ali hvala bogu danas je globalizacija jako izražena tako da djeca mogu sama preko interneta naucit stvari. Sad kad se bolje sjetim nedo bog da sam se oslanjao na znanje informatike iz osnovne :-)
User avatar
Arminovski
Posts: 1234
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#496 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Arminovski »

Pandakonda wrote:. Sad kad se bolje sjetim nedo bog da sam se oslanjao na znanje informatike iz osnovne :-)
Hahahaha 100% tačno. Ja je nisam ni imao u osnovnoj pa bi reka isto za srednju.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#497 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by ¤ jelena ¤ »

Kakvo biranje informatike?

Šta je druga opcija?
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#498 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by emric »

Pandakonda wrote:Sad kad se bolje sjetim nedo bog da sam se oslanjao na znanje informatike iz osnovne :-)
Tako i treba da bude.

Informatika u osnovnoj školi i ne služi i ne treba da služi da djecu uči kompleksnim stvarima, ona je tu samo da im probudi želju.

Uostalom, sve u osnovnoj školi, osim čitanja, pisanja, osnovnih matematičkih operacija i još ponečeg je kao jedan sadržaj velike knjige, spisak mogućnosti, da djeci otkrije svijet, pa ti poslije u životu istražuj šta želiš od svega toga. Neko će se zaljubiti u informatiku, neko u biologiju, nekoga će zanimati šta sve može hemija, fizika, ili će imati želju da piše pjesme, slika, muzicira...

Smiješno je kad majka jednog učenika drami što joj dijete crta interfejs kompjuterskog programa. Pa zar stvarno ona očekuje da dijete iz osnovne treba izaći kao ekspert za Office? Za to dijete ima računar kod kuće, ili po želji upiše kurs, ili iskoristi internet da uči. Ili možda dijete to uopšte i ne zanima, i zašto bi ga neko tim smarao?

Gospođa je malo "preskočila" i poletila da ispadne pametna bez dubljeg razmišljanja o suštini osnovnog obrazovanja.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#499 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by ¤ jelena ¤ »

Prvo prostitutka pa sad gospođa.

Kakav preskok...ma, civilizacijski iskorak na nivou pojedinca, može se reći.

Bravo, bravo.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#500 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Haris.ba »

emric wrote: Tako i treba da bude.

Informatika u osnovnoj školi i ne služi i ne treba da služi da djecu uči kompleksnim stvarima, ona je tu samo da im probudi želju.

Uostalom, sve u osnovnoj školi, osim čitanja, pisanja, osnovnih matematičkih operacija i još ponečeg je kao jedan sadržaj velike knjige, spisak mogućnosti, da djeci otkrije svijet, pa ti poslije u životu istražuj šta želiš od svega toga. Neko će se zaljubiti u informatiku, neko u biologiju, nekoga će zanimati šta sve može hemija, fizika, ili će imati želju da piše pjesme, slika, muzicira...

Smiješno je kad majka jednog učenika drami što joj dijete crta interfejs kompjuterskog programa. Pa zar stvarno ona očekuje da dijete iz osnovne treba izaći kao ekspert za Office? Za to dijete ima računar kod kuće, ili po želji upiše kurs, ili iskoristi internet da uči. Ili možda dijete to uopšte i ne zanima, i zašto bi ga neko tim smarao?

Gospođa je malo "preskočila" i poletila da ispadne pametna bez dubljeg razmišljanja o suštini osnovnog obrazovanja.
Mislim da ti ne razumiješ šta je smisao osnovne škole. Ai, hajde ovako. Nek tvoje dijete crta vord, a moje neka ga koristi. Je li pošteno?
Nek se tvoje dijete zaljubi u informatiku crtajući vord, a moje nek zamrzi informatiku radeći na računaru.
Post Reply