Nacrtaj WORD, sirotinjo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3256
Joined: 28/01/2012 11:38

#451 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kamberovica polje »

kiligonzales wrote: Otkud uopste potreba oslanjanja na sistem? Covjeku svakako pripada ono sto uradi sam.
Šta ćeš kad se, ne daj bože, razboliš pa budeš primoran da ideš nekom korumpiranom mesaru pod nož?
Šta kad ti nekog bliskog pokupi neki babin sin u bjesnom autu, a babo ga na političku vezu izvuče?
Onda se možeš do sutra oslanjati na sebe.
¤ jelena ¤ wrote:
Btw, jeste da živimo u doba koje zahtijeva i informatičku pismenost, ali ne bi trebalo, vala, ni onoj elementarnoj, koja podrazumijeva razumijevanje pročitanog i prepoznavanje ironije, dozvoliti da baš skroz-naskroz zakržlja.
U moju odbranu, debelo si namazala ironiju. Ispričavam se. :D
PSC
Posts: 83
Joined: 02/04/2017 18:56

#452 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by PSC »

"mladji, pametniji i sa novim idejama" ovdje ne prolaze, ugrozavaju ustolicene i tu kliku je tesko razvaliti. predstavljas prijetnju. nepozeljno je svako drmanje kaveza koje preispituje kriterije i dosadasnji nacin rada. i zdrav razum, a ne samo mjerljivi parametri, kazu da nesto s tim nije u redu, ali upadnes u zacarani krug nezamislivo nelogicnih razloga zasto je nesto takvo, slegnes ramenima I BJEZIS IZ ZEMLJE :)

doduse, ima "mladjih, pametnijih i sa novim idejama" koji se ne libe igrati tu igru koju treba igrati. njima glasnost i eksponiranje daje njihov naucni brand. ili samocitiranje. vidimo takve zadnjih dana po medijima, ovo oko stanja "nauke u bih".

stanje obrazovanja i nauke u bih bi se promijenilo kada bi se prestali praviti kompromisi tamo gdje ih ne prave ni oni mnogo pametniji od nas.
inace ovo crtanje worda nije neka tema sama po sebi, koliko cijeli sistem...a to je dobra, interesantna i bitna tema, ali eto..
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#453 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kiligonzales »

kamberovica polje wrote:
kiligonzales wrote: Otkud uopste potreba oslanjanja na sistem? Covjeku svakako pripada ono sto uradi sam.
Šta ćeš kad se, ne daj bože, razboliš pa budeš primoran da ideš nekom korumpiranom mesaru pod nož?
Šta kad ti nekog bliskog pokupi neki babin sin u bjesnom autu, a babo ga na političku vezu izvuče?
Onda se možeš do sutra oslanjati na sebe.
¤ jelena ¤ wrote:
Btw, jeste da živimo u doba koje zahtijeva i informatičku pismenost, ali ne bi trebalo, vala, ni onoj elementarnoj, koja podrazumijeva razumijevanje pročitanog i prepoznavanje ironije, dozvoliti da baš skroz-naskroz zakržlja.
U moju odbranu, debelo si namazala ironiju. Ispričavam se. :D
Bio mesarima pod nozem, nikoga morao kupiti nisam.
A taj drugi scenarij vala nebi nikome pozelio, a i znam osobu kojoj se to i desilo...

Mnoge krivice su nase, nisu sve sistemske u tome je stvar. Imamo mentalitet poprilicno los kada se tice nas samih, kao sto rekoh prvaci smo zaljenja, nismo najcesce u stanju popraviti stvari koje se ticu nas samih, a htijeli bi da se drzava o nama bolje stara, kad se pozove da se glasa drugacije ili na neki protest, najcesce se presjedi kuci uz rijeci sta cu tamo, to se mene ne tice. Kad se solidarisemo s nekim lakse nam je dati nekim pozivom 2 KM nego ga nauciti kakvom poslu da ga obavlja i sebi zaradi barem dnevnicu. Najace proteste imamo na FB za promjenu stanja, na ulici nikoga. Sami nauceni da trazimo i ocekujemo vise nego sto dajemo i trudimo se da uradimo sebi i hocemo da nam je dobro i bolje. Ne moze tako ako si posten i neces da koristis kratice (veze, mito, stranku). Preostaje nam samo borba.

Sad su nase gladne oci vidjele da je u EU plata bolja, standard zivljenja bolji, posla ima daleko vise, ima i socijale i sada bi svi van, odu gore mnogi i onda kazu u lave sto se tamo mnogo radi, pa sta si ocekivao da ce ti neko i ovdje i tamo dati platu za dzaba. Hladni stranci. Lijepa bi Bosanci i lijepa Bosna. Ne mogu ja gore, odo nazad. Dodje ovdje onda kaze joj ja ne mogu ovdje, fali mi raditi, hocu nazad gore. :lol:

I meni je samom trebalo dugo da se kutarisem tih navika, te ucmalosti nase sredine da se i covjek koji zivi daleko bolje od tebe i finansijski stoji odlicno, daleko vise zali nego ti sam i tako redom svi okolo tebe, dok i ti ne pocnes. Odes na kafu s drustvom, na pice i slusas KUK ili pricu treba ovo treba ono raditi, mjenjati, kurac palac. Mars.Prica nam ko da nas neko uvijek treba voditi u zivotu, umjesto da vodimo sami sebe. Nisam ja ohol, niti se smatram i od koga boljim, cak nemam ni materijala za to kad ovo govorim, ali ta negativnost nasa cak i oduzima volju pojedincu da bilo sta sam krene mjenjati, cak i na licnom planu. O tome se radi.

Evo i sada na forumu ovdje kada bi se organizovali, svako sa svojim konekcijama, moglo bi se jednom odjeljenju i dva kupiti oprema da informatiku uce u boljim uslovima. 50-100 maraka pa kako je ko u mogucnosti koliko nas ima, sto radnika, sto nekih poslodavaca forumasa, do nekih sa boljim ili losijim poslovnim i politickim vezama i eto akcije. Ko god sebi moze izdvajati petaka za cigara, taj moze i 50 za ove namjene, to je realno.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#454 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kiligonzales »

CPT wrote:
kiligonzales wrote:Ko hoce, taj i moze, da se i novo nekoristeno naci po manjim cijenama od navedene, koliko ima te tehnike danas i proizvodjaca, lagerovane stare opreme koja se nije prodala, a ispravna, dzabaluka da se prodaje i ovdje i vani, jbg samo kod nas se poslovi vole rjesavati pregovarajuci sa drugom ili trecom rukom prodavaca racunarske opreme. Tender pa ko jari nabaci posao. Sta fali kompaniji na vlasti u kantonima FBIH, otici i pregovarati sa jednim Dellom, HP, Compaqom, Acerom, Asusom, Lenovom i td.
vrlo naivan pogled na stvari :wink:
Nije to naivno nista. U zadnjih 12 godina promjenio sam 7 IT firmi, od distributera racunara, servisiranja racunara, do razvoja weba i app. Nisu sva ta iskustva bila posve dobra, a ni losa. Znam poprilicno dobro kako stvari izgledaju iznutra u pogledu siljenja tendera vezicama, strankama, dilovima u stilu imali mene tu. Trenutno ne radim uopste nesto vezano za bransu. Odmaram od nje. Kad bi rekao sto radim trenutno, rekli bi sto ce ti ta muka, ali meni pase, a mogu se kladiti da masu forumasa to nebi ni pomislilo da radi.

Drzava moze sve kad hoce, tacnije oni koji su na vlasti i funkciji, sami koriste rupe u zakonu, krse zakon i rade ono sto je protivno mnogo cemu sto se tice javnih nabavki, kad neko kaze da se ne moze, nece jer nema njega tu, u biti nece dok se i on sam ne ogradi tu i to je nas najveci problem. Cast izuzecima ima ih, ali su rijetki oni koji hoce samo da rade casno, vrijedno i posteno.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#455 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by tranquil »

Moram priznati da su mi neke stvari koje sam pročitao zadnjih dana na ovu temu "otvorile oči", pa sam promijenio mišljenje.

Na početku ovog slučaja smatrao sam da obrazovni sistem koji drži apsurdno prepisivanje za uspješnu edukacijsku metodu, stvara od djece polupismene klimoglavce.

Sada, međutim, vidim da takvi đaci ipak mogu postati u potpunosti pismeni, pa onda za neke portale pišu tekstiće umočene u ljigavu nostalgiju, pune anegdotalnih iskustava, i u kojima lamentiraju nad vremenima kada je autoritet nastavnika bio nepovrediv, a današnje validne prigovore roditelja o kvaliteti nastave nazivaju "kmečanjem".
User avatar
drag_gost
Posts: 5525
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#456 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by drag_gost »

Radio Sarajevo wrote:Image
Ti si ono vec pobjegao?
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#457 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by emric »

plain vanilla wrote:U 21.vijeku djeca crtaju word u sveskama. Laku noc, Bosno i Hercegovino!
Pa šta ako crtaju?

Danima kmečanje na ovu temu, u čemu je problem?
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72778
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#458 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Velkoski »

problem je što je informatika, a ne likovno
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#459 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by cyprus »

plain vanilla wrote:
...ne bismo kmecali kako treba bjezati iz drzave...

Nije li autor teksta u Holandiji? :?
Za tekst rekoh da je zanimljiv, a ne da je upravu :-D Glavna poenta je bez sumnje promašena, ali imaju dvije stvari sa kojima bih se složio... Prva je da u našem obrazovnom sistemu, kakav god da je, ima i dobrih stvari, ili bolje rečeno dobrih nastavnika, te da oni koji zaista žele nešto naučiti ili postići, naše školstvo mu nije prepreka u tome... I drugo, čovjek je definitivno upravu kada kaže ovo:
...Svi se slažemo da su prosvjetni radnici potplaćeni, i da nam je sistem loš, a kada ljude pitate šta je tačno loše, uvijek će vam navesti za primjer nešto što se dešava apsolutno svugdje...
Mislim da bi zaista trebali prestati posmatrati naš javašluk kao nešto specifično na dunjaluku i nešto u čemu smo najgori... To naravno ne znači pomirit se sa tim i prestat se borit protiv istog, ali znači stajanje ukraj širenju sveopšte depresije i beznađa... Često sam recimo imao priliku čut ili pročitat da smo na afričkom nivou ili čak ispod... U tim sam situacijama uvijek u dilemi dal da izudaram sebe u glavu ili tog koji je iznio tu besmislicu :-D Naravno, figurativno govoreći :-D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#460 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by plain vanilla »

@cyprus
Naravno da ima jos dobrih nastavnika, ne vjerujem da je iko rekao da nema. Ali sve je to jednostavno kilavo. I evo, kad se pobunis, ljudi te popljuju. Napisa se kolumna jer je zena rekla da je crtanje worda smijurija. Kolumne o crtanju worda jos nema.
Zao mi je sto ne slikah braticevu skriptu koju je za neko takmicenje pripremila nastavnica istorije. Pravopisnih gresaka u izobilju.
Imam primjera koliko hoces, ali napast ce me da kmecim.
:mrgreen:
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#461 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by valjuga »

Velkoski wrote:problem je što je informatika, a ne likovno
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#462 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by pici »

sta uradise od obrazovanja allahu dragi... nista ko ima pare u privatne skole, ove kokuzanerske zaobilazit u sirokom luku... plati i imasces doktora nauka.
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#463 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by TheGodfather001 »

Ovaj vozač Riđanov nas je, nakon 29 godina vožnje, vratio na početnu poziciju.
User avatar
Logovan
Posts: 94338
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#464 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Logovan »

emric wrote:
plain vanilla wrote:U 21.vijeku djeca crtaju word u sveskama. Laku noc, Bosno i Hercegovino!
Pa šta ako crtaju?

Danima kmečanje na ovu temu, u čemu je problem?
:shock:

Tebi treba crtati, ali ne word, nego u čemu je problem oko crtanja worda. :oops:
User avatar
Layne
Posts: 5716
Joined: 24/04/2008 14:12

#465 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Layne »

TheGodfather001 wrote:Ovaj vozač Riđanov nas je, nakon 29 godina vožnje, vratio na početnu poziciju.
Trebali smo na okretaljci izaći, ne praviti čitav krug.
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#466 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Naslovnica »

Jarane, da su crtali Word u drugom-trećem razredu osnovne, pa i nekako...
Ali u SEDMOM razredu?!?!
:roll:
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#467 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by teuta06 »

Ja sam kratko predavala u srednjoj školi... i netko je naveo da djeca danas imaju mobitel i znaju štošta... znaju igrice igrati i gledati youtoube... (svaka čast pojedincima)...

u drugom razredu srednje škole djeca jedva tipkaju na tipkovnici... jedni druge pitaju kako staviti zagradu ili dvotočku na tipkovnici??!!! i to ne zna više od 70% djece... a u školi koja se zove birotehnicka - administrativni tajnik... znaci djecu sam trebala naučiti kako da napišu ponudu, žalbu, reklamaciju na robu... a oni ne znaju tipkati... i sad tko je kriv? Krivi smo svi...od nastavnika, roditelja do profesora u srednjoj...

svjesna sam da neke škole i roditelji djeci nisu u stanju priuštiti računar.. al nemoj upisivati nešto za sto nemas potrebne stvari..kad vec imas izbora...
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#468 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by int21 »

pici wrote:sta uradise od obrazovanja allahu dragi... nista ko ima pare u privatne skole, ove kokuzanerske zaobilazit u sirokom luku... plati i imasces doktora nauka.
Mozes ti sebi i isprintati diplomu ako ti je samo do toga.
Mislis platis pa ces naucit. Aha......u hrkanovcima....
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#469 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by plain vanilla »

int21 wrote:
pici wrote:sta uradise od obrazovanja allahu dragi... nista ko ima pare u privatne skole, ove kokuzanerske zaobilazit u sirokom luku... plati i imasces doktora nauka.
Mozes ti sebi i isprintati diplomu ako ti je samo do toga.
Mislis platis pa ces naucit. Aha......u hrkanovcima....
cuj printat, moze se diploma i nacrtat :mrgreen:
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#470 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by pici »

int21 wrote:
pici wrote:sta uradise od obrazovanja allahu dragi... nista ko ima pare u privatne skole, ove kokuzanerske zaobilazit u sirokom luku... plati i imasces doktora nauka.
Mozes ti sebi i isprintati diplomu ako ti je samo do toga.
Mislis platis pa ces naucit. Aha......u hrkanovcima....
Njemačka priznaje diplome i državnih i privatnih bh. fakulteta
Afera "Diploma" otvorila Pandorinu kutiju obrazovanja u BiH
ne treba ti printer samo potpis i pečat... i koja milja mara
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#472 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by emric »

Logovan wrote:
emric wrote:
plain vanilla wrote:U 21.vijeku djeca crtaju word u sveskama. Laku noc, Bosno i Hercegovino!
Pa šta ako crtaju?

Danima kmečanje na ovu temu, u čemu je problem?
:shock:

Tebi treba crtati, ali ne word, nego u čemu je problem oko crtanja worda. :oops:
Problem? Nikakav. Crtanje kao i svako drugo.

I ja sam crtao ptice u školi iako ih mogu vidjeti čim izađem vani.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8227
Joined: 25/05/2013 23:49

#473 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by apsidejzi »

emric wrote:
Logovan wrote:
Problem? Nikakav. Crtanje kao i svako drugo.

I ja sam crtao ptice u školi iako ih mogu vidjeti čim izađem vani.
Crtao si na casu likovnog. A na casu informatike se ocekuje da radis nesto drugo. To je isto da na casu bosanskog jezika crtas most zamisljajuci da citas Na Drini cuprija...
User avatar
Logovan
Posts: 94338
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#474 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Logovan »

emric wrote: Problem? Nikakav. Crtanje kao i svako drugo.

I ja sam crtao ptice u školi iako ih mogu vidjeti čim izađem vani.
Crtanje je za LIKOVNOG. Na informatici NEMA nikakvog crtanja, nego lijepo sjedneš na stolicu ispred kompjutera, miš i tastatura ispred tebe i uči.

Ovo što ti govoriš je kao plivanje na suhom. Lezi na pod i mlataraj rukama i nogama da naučiš plivati kada se nađeš u vodi. Kako ćeš naučiti da plivaš, ako si na suhom bez obzira koliko da mlataraš rukama i nogama? Pa isto ti je i ovo, kako ćeš naučiti word ako nisi pred kompjuterom bez obzira koliko ga crtao. Gubljenje vremena. Zatupljivanje djece.

I nije word samo ono što vidiš pod "home", Imaš tu i "insert", pa "review", itd. Hoće li se onda sve ovo crtati? :oops: :lol:

Čuj crtao ptice. Šta si sa ovim htio reći, kakav je ovo argument?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#475 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by S4mpion »

Ovo crtanje ima svoju svrhu i džaba ti da imaš milione na raspolaganju, ovu metodu ne može zamijeniti ništa.

Sve počinje od crtanja i dan danas, bez obzira na tehnologiju.
Post Reply