Nacrtaj WORD, sirotinjo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
512MB
Posts: 10574
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#276 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by 512MB »

Tomahawk11 wrote:
512MB wrote: To su samo komercijalni alati kojih danas ima sutra nema, grubo rečrno informatika je znanost koja se bavi sistematskim rješavanjem problema. Djeca bi trebala počinjati sa razvijanjem jednostavnijih algoritama, rješavanjem logickih zadataka, itd. A za to je dovoljna olovka i sveska.
Kad i ako dođe do nečeg što će zamijeniti Word, tad će se prilagođavati.
Ovo je sad aktuelno. Danas svi pišu maturske, seminarske, diplomske u, pazi sad, Wordu. Ako ti ne znaš kako i šta, to će ispasti nakaradno.
Ne kažem da se ne treba znati, nego to ne bi trebao bit dio nastave iz informatike.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#277 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Tomahawk11 »

512MB wrote: Ne kažem da se ne treba znati, nego to ne bi trebao bit dio nastave iz informatike.
U principu i nije, znaš šta se kod nas uči na osnovama informatike, dakle osnovno i srednje obrazovanje, učiš šta je Abacus, prve faze razvoja računara i tamo nekad, kako rekoše, pred kraj školske godine se dođe do paljenja računara.
Minorno je znanje, čak i ono osnovno koje djeca ponesu iz škole. Više kući nauče.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#278 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by hizo ramidovic »

512MB wrote:
hizo ramidovic wrote:
512MB wrote: To su samo komercijalni alati kojih danas ima sutra nema, grubo rečrno informatika je znanost koja se bavi sistematskim rješavanjem problema. Djeca bi trebala počinjati sa razvijanjem jednostavnijih algoritama, rješavanjem logickih zadataka, itd. A za to je dovoljna olovka i sveska.
znas li da se sa pojmom algoritma djeca upoznaju vec u IV razredu osnovne skole?
I onda crtaju word u sedmom? :)
bezvezna ti je konstatacija, al hajd...
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#279 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kabal1337 »

512MB wrote: To su samo komercijalni alati kojih danas ima sutra nema, grubo rečrno informatika je znanost koja se bavi sistematskim rješavanjem problema. Djeca bi trebala počinjati sa razvijanjem jednostavnijih algoritama, rješavanjem logickih zadataka, itd. A za to je dovoljna olovka i sveska.
Da sigurno ces djetetu objasniti koje je tek zakoracilo u skolu sta je algoritam i jos logicki zadaci. Pa nece svako od djece biti sutra programer niti ima zelju za tim.
Osnovna skola kao sto i sama kaze osnovno znanje. Ti bi njega da ucis logickim zadacima koje cak ni iz matematike ne radi u tim godinama. To je proces koji mora ici kroz neki vid igre i vizualizacije u tim godinama.
Uvijek se sjetim klipa one djece id 80-tih sto pisu programske jezike i sl. Genijalci, a danas propali...
Ucit ga necemu sto nema primjene je jednako filerima sto stavljaju u hljeb.
User avatar
512MB
Posts: 10574
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#280 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by 512MB »

kabal1337 wrote:
512MB wrote: To su samo komercijalni alati kojih danas ima sutra nema, grubo rečrno informatika je znanost koja se bavi sistematskim rješavanjem problema. Djeca bi trebala počinjati sa razvijanjem jednostavnijih algoritama, rješavanjem logickih zadataka, itd. A za to je dovoljna olovka i sveska.
Da sigurno ces djetetu objasniti koje je tek zakoracilo u skolu sta je algoritam i jos logicki zadaci. Pa nece svako od djece biti sutra programer niti ima zelju za tim.
Osnovna skola kao sto i sama kaze osnovno znanje. Ti bi njega da ucis logickim zadacima koje cak ni iz matematike ne radi u tim godinama. To je proces koji mora ici kroz neki vid igre i vizualizacije u tim godinama.
Uvijek se sjetim klipa one djece id 80-tih sto pisu programske jezike i sl. Genijalci, a danas propali...
Ucit ga necemu sto nema primjene je jednako filerima sto stavljaju u hljeb.
Moja djeca su u vrtiću već razvijala algoritme pomoću lego kockica. To je srž svega, a ne učiti kako radi Word.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#281 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kabal1337 »

512MB wrote: Moja djeca su u vrtiću već razvijala algoritme pomoću lego kockica. To je srž svega, a ne učiti kako radi Word.
Bravo, pomocu interakcije, i vizualizacije. A gdje to u skolama zastupljeno? ( papir i sveska = ko slova u matematici...)
User avatar
512MB
Posts: 10574
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#282 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by 512MB »

hizo ramidovic wrote: bezvezna ti je konstatacija, al hajd...
Pa pričamo valjda o slučaju crtanja Word programa ili ne? Samo se pitam ako već u 4. barataju sa algoritmima zašto u sedmom precrtavaju programe...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24862
Joined: 08/09/2005 20:08

#283 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Haris.ba »

Saznalo se koja je škola? Koji je profesor? Da se ode i pita. Te metodike, planovi i klinci.

Ne mogu da shvatim tu priču da eto samo oni koji su završili pedagogiju znaju tajne obrazovanja. Pa valjda svrha i osnovne škole i daljih škola jeste da nas nauče da donekle shvatimo i kompleksne sisteme iako iste nismo studirali. Nisam doktor, ali znam razliku između aorte i vene. Ne znači da bih znao operisati, davati medicinske savjete, ali mi ne možeš prodati priču da aorta je kost.

To je najbolje na primjeru pravnih nauka. Iako svako ne zna šta je pravo i zakon u nekom trenutku, čovjek ima "usađen" osjećaj pravde i zna je li nešto pravedno ili nije. Malo dijete to zna na određeni način.

Tako da priča da postoji neka obrazovna tajna koju mi obični smrtnici ne možemo dokučiti u crtanju vorda je baš smiješna.
User avatar
512MB
Posts: 10574
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#284 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by 512MB »

kabal1337 wrote:
512MB wrote: Moja djeca su u vrtiću već razvijala algoritme pomoću lego kockica. To je srž svega, a ne učiti kako radi Word.
Bravo, pomocu interakcije, i vizualizacije. A gdje to u skolama zastupljeno? ( papir i sveska = ko slova u matematici...)
Pa neka ih pišu u svesci, đe problem tu?
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#285 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by hizo ramidovic »

512MB wrote:
hizo ramidovic wrote: bezvezna ti je konstatacija, al hajd...
Pa pričamo valjda o slučaju crtanja Word programa ili ne? Samo se pitam ako već u 4. barataju sa algoritmima zašto u sedmom precrtavaju programe...
jesi li procitao npp za VII razred?
de me uputi gdje se to nalazi u npp da djeca trebaju crtati to u sveske?
samoinicijativni postupak jednog nastavnika ne mozes trpati u isti kos sa vazecim npp.
koliko si ti imao godina kada si prvi put cuo rijec 'algoritam' a koliko kad si shvati sta je to?
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#286 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kabal1337 »

512MB wrote:
kabal1337 wrote:
512MB wrote: Moja djeca su u vrtiću već razvijala algoritme pomoću lego kockica. To je srž svega, a ne učiti kako radi Word.
Bravo, pomocu interakcije, i vizualizacije. A gdje to u skolama zastupljeno? ( papir i sveska = ko slova u matematici...)
Pa neka ih pišu u svesci, đe problem tu?
sto ti nisi svoje ucio u svesci da pisu pa bi vidio đe problem
User avatar
512MB
Posts: 10574
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#287 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by 512MB »

hizo ramidovic wrote: jesi li procitao npp za VII razred?
de me uputi gdje se to nalazi u npp da djeca trebaju crtati to u sveske?
samoinicijativni postupak jednog nastavnika ne mozes trpati u isti kos sa vazecim npp.
koliko si ti imao godina kada si prvi put cuo rijec 'algoritam' a koliko kad si shvati sta je to?
Hizo ba jasno mi je da je ovo postupak nevoljnog učitelja i da preslikavanje worda nije u npp :mrgreen:
User avatar
512MB
Posts: 10574
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#288 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by 512MB »

kabal1337 wrote: sto ti nisi svoje ucio u svesci da pisu pa bi vidio đe problem
Jel ti imaš inform. background?
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#289 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by int21 »

U vukojebini iz koje sam ja dosao (jedan od najljepsih gradova u BH) smo '98 imali 10 racunara u gimnaziji. I radili prakticnu nastavu. Po grupama ali je bilo. 20 godina poslije, moje dijete u jednoj od boljih sarajevskih skola, u 5. razredu je crtalo tastaturu. Samo 15 dana poslije su imali prakticnu nastavu na racunarima. Ono najosnovnije. Sad u 6. razredu nemam pojma sta ce raditi....

Ali ova "vijest" je malo onako prenapuhana. Mama je ocito zeljna paznje pa umjesto da pogleda NPP ili da ode razgovarati u skolu sa nekim, ona odmah na klix.

I ovi sto odmah govore treba ici odavde, pa idite odmah, sta serete vise. Niko nece da mrdne guzicom da se nesto promijeni, svi cekaju da hraknu na nekoga cim cuju polu-vijest, i samo seru kako ovo kako ono. Niko da se pomakne.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3267
Joined: 28/01/2012 11:38

#290 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kamberovica polje »

int21 wrote:U vukojebini iz koje sam ja dosao (jedan od najljepsih gradova u BH) smo '98 imali 10 racunara u gimnaziji. I radili prakticnu nastavu. Po grupama ali je bilo. 20 godina poslije, moje dijete u jednoj od boljih sarajevskih skola, u 5. razredu je crtalo tastaturu. Samo 15 dana poslije su imali prakticnu nastavu na racunarima. Ono najosnovnije. Sad u 6. razredu nemam pojma sta ce raditi....

Ali ova "vijest" je malo onako prenapuhana. Mama je ocito zeljna paznje pa umjesto da pogleda NPP ili da ode razgovarati u skolu sa nekim, ona odmah na klix.

I ovi sto odmah govore treba ici odavde, pa idite odmah, sta serete vise. Niko nece da mrdne guzicom da se nesto promijeni, svi cekaju da hraknu na nekoga cim cuju polu-vijest, i samo seru kako ovo kako ono. Niko da se pomakne.
Nema promjene ovdje, pomirite se s tim. Nema te osobe i te sile koja može od ove žabokrečine napraviti tekućicu.
Mi smo skoro pa zapeli u Orwelovoj 1984 što se tiče kolektivne svijesti.
Last edited by kamberovica polje on 13/09/2019 10:10, edited 1 time in total.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#291 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by CPT »

vrapcic wrote:Zasto bi oni na casu gledati tutorijale?? Pa nastavnik objasni gradivo na satu, pokaze sta i kako, a klinci kao dopunsku opciju imaju tutorijal, ako nisu zapamtili u skoli, da se mogu podsjetiti i nauciti. Za ocjenu bi dobili tekst koji bi trebalo urediti tako da primijene nauceno.
Pa ovo vise nema ni u Africi, cuj crtati Word, o zivote...
De prvo pogledaj sta je objavila. Nastavnik je ocigledno objasnio i dao skriptu. Slika je na njenoj objavi. Sta je njen uradio ili nije ...
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#292 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by int21 »

kamberovica polje wrote:
int21 wrote:U vukojebini iz koje sam ja dosao (jedan od najljepsih gradova u BH) smo '98 imali 10 racunara u gimnaziji. I radili prakticnu nastavu. Po grupama ali je bilo. 20 godina poslije, moje dijete u jednoj od boljih sarajevskih skola, u 5. razredu je crtalo tastaturu. Samo 15 dana poslije su imali prakticnu nastavu na racunarima. Ono najosnovnije. Sad u 6. razredu nemam pojma sta ce raditi....

Ali ova "vijest" je malo onako prenapuhana. Mama je ocito zeljna paznje pa umjesto da pogleda NPP ili da ode razgovarati u skolu sa nekim, ona odmah na klix.

I ovi sto odmah govore treba ici odavde, pa idite odmah, sta serete vise. Niko nece da mrdne guzicom da se nesto promijeni, svi cekaju da hraknu na nekoga cim cuju polu-vijest, i samo seru kako ovo kako ono. Niko da se pomakne.
Nema promjene ovdje, pomirite se s tim. Nema te osobe i te sile koja može od ove žabokrečine napraviti tekućicu.
Mi smo skoro pa zapeli u knjizi 1984 što se tiče kolektivne svijesti.
Sta si probao uraditi pa da zakljucis nesto takvo?
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#293 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by BHCluster »

int21 wrote:U vukojebini iz koje sam ja dosao (jedan od najljepsih gradova u BH) smo '98 imali 10 racunara u gimnaziji. I radili prakticnu nastavu. Po grupama ali je bilo. 20 godina poslije, moje dijete u jednoj od boljih sarajevskih skola, u 5. razredu je crtalo tastaturu. Samo 15 dana poslije su imali prakticnu nastavu na racunarima. Ono najosnovnije. Sad u 6. razredu nemam pojma sta ce raditi....

Ali ova "vijest" je malo onako prenapuhana. Mama je ocito zeljna paznje pa umjesto da pogleda NPP ili da ode razgovarati u skolu sa nekim, ona odmah na klix.

I ovi sto odmah govore treba ici odavde, pa idite odmah, sta serete vise. Niko nece da mrdne guzicom da se nesto promijeni, svi cekaju da hraknu na nekoga cim cuju polu-vijest, i samo seru kako ovo kako ono. Niko da se pomakne.
:thumbup:

Pogotovo za ovaj zadnji paragraf. :bih:
User avatar
512MB
Posts: 10574
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#294 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by 512MB »

Evropa tu nije puno bolja, ogromnih propusta tu ima što se tiče informacionih tehnologija u obrazovanju, tu su Japan/US/Južna Korea miljama ispred nas.
User avatar
Logovan
Posts: 94404
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#295 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Logovan »

Crtanje worda hahahahah :lol: :lol:

Nevjerovatno.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#296 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by wewa »

int21 wrote:U vukojebini iz koje sam ja dosao (jedan od najljepsih gradova u BH) smo '98 imali 10 racunara u gimnaziji. I radili prakticnu nastavu. Po grupama ali je bilo. 20 godina poslije, moje dijete u jednoj od boljih sarajevskih skola, u 5. razredu je crtalo tastaturu. Samo 15 dana poslije su imali prakticnu nastavu na racunarima. Ono najosnovnije. Sad u 6. razredu nemam pojma sta ce raditi....

Ali ova "vijest" je malo onako prenapuhana. Mama je ocito zeljna paznje pa umjesto da pogleda NPP ili da ode razgovarati u skolu sa nekim, ona odmah na klix.

I ovi sto odmah govore treba ici odavde, pa idite odmah, sta serete vise. Niko nece da mrdne guzicom da se nesto promijeni, svi cekaju da hraknu na nekoga cim cuju polu-vijest, i samo seru kako ovo kako ono. Niko da se pomakne.
evo, jedna majka se 'pomakla', reagovala i objavila nesto s cime se ne slaze.

reaguju i drugi roditelji, obicno tako sto rupe u obrazovanju svoje djece popunjavaju vlastitim sredstvima.
moji roditelji su do 3. osnovne pratili sta ucim, poslije nisu znali nista osim onog sto bih donijela u knjizici.
danas do u detalj znam sta djeca rade iz kojeg predmeta i kakve probleme imaju, kako bismo im mogli pomoci kad zapne. a zapinje redovno, bez obzira na trud. da ne velim koliko sad kao srednjoskolci trpe zbog neadekvatne nastave u osnovnoj skoli...
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#297 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Henry Chinaski »

Ako napišete dovoljno postova i nakenjate na forumu, možda se stanje promijeni.
Isto tako, ako se pokupite i odete odavde uz konstataciju kako nema budućnosti, stanje će se drastično popraviti.

Ako sjedite u kući kad su izbori svima će biti bolje.
Ako se ne bunite ili se bunite samo preko tastature kad predsjednik države najavljuje raspad ili kad premijerka entiteta dokazano kupuje izbore, sigurno će nam zasijati sunce prosperiteta.
Kad ne obrazujete dijete nego mislite da mu je bolja životna škola i da svako ima svoju nafaku, nadajte se lijepoj budućnosti i za vas i za vašu djecu.
Ako vam je životni san da se zaposlite u državnoj službi i obezbijedite se za cijeli život, svaka vam čast, pomažete svojoj zemlji.

Da ne nabrajam dalje, ne serite više nego počnite ovdje nabrajati šta ste vi konkretno uradili da nam svima bude bolje.
Je li iko od vas poduzeo neki korak osim palamuđenja i koji?

Plačipičke kojima su svi drugi krivi su gori od ovih što nas jebu za svoju ličnu korist.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#298 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by int21 »

Nije se pomakla, ona je samo prebacila problem i ceka da neko drugi to rijesi. Kao i sve kod nas.

4000000 selektora, profesora, nastavnika, doktora......to je ono sto BH ima.

I da, takve majke koje nisu prosvetni radnici a seru po vazdan gledam redovno na roditeljskim sastancima. Muka mi je od njih.
Zadnji put su trazile od nastavnice da spusti kriterije iz svog predmeta jer boze moj, on je razrednica, moze malo popustiti.
Samo kuknjava, tesko ovo tesko ono.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#299 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Tomahawk11 »

Odoste vi daleko, tema je crtanje Worda.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#300 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by int21 »

Tomahawk11 wrote:Odoste vi daleko, tema je crtanje Worda.
Nije tema crtanje worda, tema je o ljudima koji seru po svemu (kao ova doticna mama) a ne mrdnu prstom.
Na kraju krajeva sta i ako nacrtaju nesto.

Zamislite li se vi pametnjakovici da li svako dijete ima kompjuter kod kuce? Da li svaka skola ima dovoljno sretstava za racunarski centar?

Umjesto da se pokusaju rijesiti ti problemi, ovdje se navija za mamu kako zna poslati vijest na klix.

Fuj.
Post Reply