Nacrtaj WORD, sirotinjo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#251 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Tomahawk11 »

512MB wrote:Problem je što Word ama nikakve veze sa informatikom nema, pa ni kompjuteri. Još veći problem je što učitelji to ne znaju.
Ima, kako nema veze?

Slažem se za učitelje.
Naslovnica
Posts: 27897
Joined: 20/03/2013 15:38

#252 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Naslovnica »

Imam osnovce i odgovorno tvrdim da nam je osnovno obrazovanje, počevši od programa i nastavnog kadra, pa do udžbenika - u qrtzu, žešćem.
Bar u ovim školama koje se vode za "široke narodne mase".
Ove nekakve francuske, američke, turske, katoličke, bošnjačke - za njih pojma nemam. A ni para.
8-)
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#253 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by plain vanilla »

Radio Sarajevo wrote:
plain vanilla wrote: Ja bih da repliciram :mrgreen:
Jesil zato ovako agresivan? :oops:

Mene roditelji nisu tukli, ali znamo svi da je to bilo normalno u naše doba. A da sam agresivan, jesam vala kad čujem gluposti. Ili kad neko želi biti relevantan za bilo šta, a ima 60.000 postova na nekom forumu. Ne vjerujem iskreno da od foruma imaš vremena za bilo šta.
mozda nisu, ali haman su trebali :mrgreen:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#254 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by wewa »

ima li iko od vas djecu skolskog uzrasta?

mnogo se na temi nadrobilo, a bez uvida u stvarno stanje.
djeca prema najnovijem nastavnom planu i programu informatiku imaju od 1. razreda osnovne skole
informatika se u 7, 8 i 9 razredu 'uci' iz iste knjizice od jedva 100 stranica - svake skolske godine iznova uce sta je input a sta output, sta je hardware a sta software.
nastava je koncipirana tako da imaju obicno dvocas informatike, koji je cist gubitak vremena, cak i ako imaju iole funkcionalne racunare na raspolaganju.
moj je sin u 8. razredu kompjuter upalio tek negdje u aprilu, dotad im je to nastavnik zabranjivao. prethodne casove su prepisivali gradivo iz udzbenika dok bi nastavnik provodio vrijeme na FB. ili na kafi u zbornici. ili pored sale za tjelesni s nastavnikom tjelesnog.

ovo je iskustvo iz osnovne skole u Sarajevu, skole koja je prethodnih godina punila novinske clanke dok je na celu ministarstva obrazovanja KS bio jaran direktora skole.

sposobni nastavnici se u ovakvim skolama ne zadrzavaju, a direktor je taj koji ima najznacajniji uticaj pri angazovanju sposobnih kadrova. nazalost, ogroman je broj direktora nezainteresovanih za obrazovni dio skolskog posla, a odgojnog se doticu po sistemu gasenja vatre.

konkretno, 'ulaganjem' u informatizaciju u mandatu Kazazovica, a i prije njega, bavio se Skolegijum intenzivno:

http://www.skolegijum.ba/tekst/index/14 ... nformatika
http://www.skolegijum.ba/tekst/index/14 ... tuzilastvo
http://www.skolegijum.ba/tekst/index/14 ... h-ucionica - ovo preporucujem da procitaju svi kojima djeca tek krecu u osnovnu skolu
http://www.skolegijum.ba/tekst/index/37 ... mis-u-ruci
Forsaken
Posts: 825
Joined: 11/02/2005 10:51

#255 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Forsaken »

Realno, veci problem je sta uce.

Word? Excel? Paint?

Sta ce im to?? Hoce li biti sekretarice? Racunar sluzi za milion drugih stvari.

Evo prijedloga nasim vrlim skolama: ne treba vam PC! Kupite raspberry pi. Sastavljen kosta 200km u vrh glave. Na njega se moze nabaciti i Win10 IoT ili Linux. E tu imate sve besplatno sto vam treba(libre office, gimp bla bla) ali sto je jos vaznije imate hiljadu drugih stvari kojima mozete da pokrenete mastu djece da zavole STEM edukaciju. Napravite neke eksperimente, prikljucite led diodu na raspberry pa nek zasvijetli kad se napise kod u pythonu.

kit robota + software za raspbian kosta 99$. tu mozete djecu uciti da PROGRAMIRAJU i da odma vide rezultate programiranja, isto kao da se igraju lego kockica.(https://www.dexterindustries.com/raspbe ... -software/)

Naravno, sve ovo sto sam rekao kod nas nece vjerovatno NIKAD doci(barem u javne skole ) al et, mozda neko dobije ideju
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#256 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Tomahawk11 »

wewa wrote:ima li iko od vas djecu skolskog uzrasta?

mnogo se na temi nadrobilo, a bez uvida u stvarno stanje.
djeca prema najnovijem nastavnom planu i programu informatiku imaju od 1. razreda osnovne skole
informatika se u 7, 8 i 9 razredu 'uci' iz iste knjizice od jedva 100 stranica - svake skolske godine iznova uce sta je input a sta output, sta je hardware a sta software.
nastava je koncipirana tako da imaju obicno dvocas informatike, koji je cist gubitak vremena, cak i ako imaju iole funkcionalne racunare na raspolaganju.
moj je sin u 8. razredu kompjuter upalio tek negdje u aprilu, dotad im je to nastavnik zabranjivao. prethodne casove su prepisivali gradivo iz udzbenika dok bi nastavnik provodio vrijeme na FB. ili na kafi u zbornici. ili pored sale za tjelesni s nastavnikom tjelesnog.

ovo je iskustvo iz osnovne skole u Sarajevu, skole koja je prethodnih godina punila novinske clanke dok je na celu ministarstva obrazovanja KS bio jaran direktora skole.

sposobni nastavnici se u ovakvim skolama ne zadrzavaju, a direktor je taj koji ima najznacajniji uticaj pri angazovanju sposobnih kadrova. nazalost, ogroman je broj direktora nezainteresovanih za obrazovni dio skolskog posla, a odgojnog se doticu po sistemu gasenja vatre.

konkretno, 'ulaganjem' u informatizaciju u mandatu Kazazovica, a i prije njega, bavio se Skolegijum intenzivno:

http://www.skolegijum.ba/tekst/index/14 ... nformatika
http://www.skolegijum.ba/tekst/index/14 ... tuzilastvo
http://www.skolegijum.ba/tekst/index/14 ... h-ucionica - ovo preporucujem da procitaju svi kojima djeca tek krecu u osnovnu skolu
http://www.skolegijum.ba/tekst/index/37 ... mis-u-ruci
Znači, nije se maklo s mrtve tačke.
I ja sam te gluposti učio u školi prije 20 godina.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#257 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by wewa »

nije se pomaklo i nece skoro, dok god se direktori imenuju po partijskom principu

eto, izgubila je SDA vlast nad obrazovanjem u KS, ali su ostali direktori koje je postavila... drugi par opanaka je cijeli niz upropastenih generacija nastavnika, jer nije unisteno samo osnovno obrazovanje, steta je mozebit i veca na nivou univerziteta.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#258 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Tomahawk11 »

Forsaken wrote:Realno, veci problem je sta uce.

Word? Excel? Paint?

Sta ce im to?? Hoce li biti sekretarice? Racunar sluzi za milion drugih stvari.

Evo prijedloga nasim vrlim skolama: ne treba vam PC! Kupite raspberry pi. Sastavljen kosta 200km u vrh glave. Na njega se moze nabaciti i Win10 IoT ili Linux. E tu imate sve besplatno sto vam treba(libre office, gimp bla bla) ali sto je jos vaznije imate hiljadu drugih stvari kojima mozete da pokrenete mastu djece da zavole STEM edukaciju. Napravite neke eksperimente, prikljucite led diodu na raspberry pa nek zasvijetli kad se napise kod u pythonu.

kit robota + software za raspbian kosta 99$. tu mozete djecu uciti da PROGRAMIRAJU i da odma vide rezultate programiranja, isto kao da se igraju lego kockica.(https://www.dexterindustries.com/raspbe ... -software/)

Naravno, sve ovo sto sam rekao kod nas nece vjerovatno NIKAD doci(barem u javne skole ) al et, mozda neko dobije ideju
Bolan, mora se od nečeg krenuti.
Treba prvo da nauče neke osnovne stvari, pa onda dalje.
To što si ti napisao je naučna fantastika za naše školstvo.
Mislim, prijedlog je dobar, ali o čemu pričamo, vjerovatno još ima guzonja kompjutera po školama sa wordom iz 2000-tih koji se pali samo da se pokaže kako izgleda paljenje računara.
vrapcic
Posts: 243
Joined: 20/07/2011 16:53

#259 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by vrapcic »

CPT wrote:
kabal1337 wrote:
CPT wrote:
klipovima, telefonima i tablicama unisist nastavni proces, pogotovo u OS
Unisti ih?
Zbog cega? Napravis kratke video tutorijale kako da rijese zadacu iz worda. Posaljes im materijale ( video tutorijale), i oni treba da urade .
Samim time on kada dodje kuci, ili na nastavi gleda video i uporedno radi. Proces jednak skoro da sam sebe uci.
- Nece unistit jer je informatika.
Halo bolan, matematika - Toni Milun - koliko ima pregleda. Kolikom broju ucenika je pomogao.
Nemoj biti smijesan da bi se unistilo. To je samo dokaz da nastavnicima nije stalo da te nauce i da pronadju nove metode, vec samo da ispune kvotu casova.
- Naravno ne koristenje telefona na casu u gluposti igrice i sl.
Da, dokazno unisti. Cim izvucu telefonu (vec to dijelis djecu na bogatije ili siromasnije al ok) vecine ce istog momenta visiti na snapchetu, fb i candy crush sagi. Ti imas 25 glava i 45 minuta pa ces svake minute svakom viriti u ekran. Pokusaj to nekad :lol: Skola nije samo tutorijal ili Word. I najlakse je slati tutorijale. :wink:
Zasto bi oni na casu gledati tutorijale?? Pa nastavnik objasni gradivo na satu, pokaze sta i kako, a klinci kao dopunsku opciju imaju tutorijal, ako nisu zapamtili u skoli, da se mogu podsjetiti i nauciti. Za ocjenu bi dobili tekst koji bi trebalo urediti tako da primijene nauceno.
Pa ovo vise nema ni u Africi, cuj crtati Word, o zivote...
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#260 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by plain vanilla »

wewa wrote:nije se pomaklo i nece skoro, dok god se direktori imenuju po partijskom principu
ovo je sva mudrost, ebala ih stranacka podobmost
Forsaken
Posts: 825
Joined: 11/02/2005 10:51

#261 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Forsaken »

Tomahawk11 wrote:
Forsaken wrote:Realno, veci problem je sta uce.

Word? Excel? Paint?

Sta ce im to?? Hoce li biti sekretarice? Racunar sluzi za milion drugih stvari.

Evo prijedloga nasim vrlim skolama: ne treba vam PC! Kupite raspberry pi. Sastavljen kosta 200km u vrh glave. Na njega se moze nabaciti i Win10 IoT ili Linux. E tu imate sve besplatno sto vam treba(libre office, gimp bla bla) ali sto je jos vaznije imate hiljadu drugih stvari kojima mozete da pokrenete mastu djece da zavole STEM edukaciju. Napravite neke eksperimente, prikljucite led diodu na raspberry pa nek zasvijetli kad se napise kod u pythonu.

kit robota + software za raspbian kosta 99$. tu mozete djecu uciti da PROGRAMIRAJU i da odma vide rezultate programiranja, isto kao da se igraju lego kockica.(https://www.dexterindustries.com/raspbe ... -software/)

Naravno, sve ovo sto sam rekao kod nas nece vjerovatno NIKAD doci(barem u javne skole ) al et, mozda neko dobije ideju
Bolan, mora se od nečeg krenuti.
Treba prvo da nauče neke osnovne stvari, pa onda dalje.
To što si ti napisao je naučna fantastika za naše školstvo.
Mislim, prijedlog je dobar, ali o čemu pričamo, vjerovatno još ima guzonja kompjutera po školama sa wordom iz 2000-tih koji se pali samo da se pokaže kako izgleda paljenje računara.
jebga moro sam rec, znam da je SciFi :D realno sve ovo bi bilo 10x jeftinije nego PC + Win+ Office
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#262 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by hizo ramidovic »

preceraste ga vala...
danas su svi strucnjaci za sve, svi su magistri pedagogije, doktorirali na metodici, didaktiku u malom prstu imaju...
nista se skolstvo ne razlikuje od bilo kog drugog javnog sektora, mislim na postavljenja rukovodnih pozicija.
a eto, jedino u skolstvu postoje kakvi-takvi pravilnici za zaposljavanje i procedure su mahom javne i transparentne..
Amaryl
Posts: 73
Joined: 23/09/2011 17:40

#263 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Amaryl »

Sta očekivati gdje se u skolama i dan danas radi po planu i programu iz 95 ili 96.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#264 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by hizo ramidovic »

Amaryl wrote:Sta očekivati gdje se u skolama i dan danas radi po planu i programu iz 95 ili 96.
sta konkretno?
Naslovnica
Posts: 27897
Joined: 20/03/2013 15:38

#265 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Naslovnica »

Amaryl wrote:Sta očekivati gdje se u skolama i dan danas radi po planu i programu iz 95 ili 96.
Što se mene tiče, mislim da bi djeca stekla bolje i kvalitetnije znanje iz osnovnih predmeta kada bi vratili plan i program iz 1982, i pogotovu osmogodišnje školovanje. Ovo devetogodišnje je niđe veze.
U prvom bilo 6 odjeljenja po 45-46 učenika. I svi poštovali i slušali učitelja i kasnije nastvanike bolje nego roditelje.
Učili smo i mi kojekakvih bespotrebnih gluposti, ali ovo čime danas popunjavaju nastavni plan i program i zamaraju djecu je nevjerovatno, vjerujte mi.
Iz matematike uče osnovne računske operacije pa onda uče na 22 razna načina kako se brojevi mogu sabirati, oduzimati, množiti, dijeliti...djeci u neka doba više ništa nije jasno, ubije u njima svaku želju za matematikom i djeca je zamrze. Isto je tako i sa većinom ostalih predmeta. Prva lekcija iz geografije za sedmi razred, nisam mogao da vjerujem. Ašćare onaj ko je pisao otvorio Wikipediju i copy/paste.
Žalosno je kakvi udžbenici prolaze i šta nam rade od djece.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#266 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by wewa »

sav uzas nase svakodnevnice spoznas tek kad ti dijete krene u skolu...
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#267 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kabal1337 »

vrapcic wrote:/quote]
Zasto ne, ima projektor omoguciti live prikaz ekrana ucitelja. On objasnjava kako sta, a djeca rade zajedno sa njim i prate ga.
CPT wrote:
Imali smo profesora na fakultetu iz jednog predmeta strucnog crtanja. Veliki amfiteatar, znaci cca 100+ osoba, desetak redova. Covjek crta, melja po tabli ofrlje... Kaze upravo to sto si ti rekao. A znas koliko bi nam pomoglo da je napravio prezentaciju gdje se jasno vide gdje koja linija ide, koji postupkom se dodje do nje i poslije da mozemo preuzet taj materijal.
Prvo sto ti ne vidis, a drugo imas resurs i neces da ga koristis jer ga sam nisi implementirao a kaze " ah meni je tako najlakse"
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#268 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by MaksprotivMarksa »

Radio Sarajevo wrote:
MaksprotivMarksa wrote:
Ima na jubi tubiju klip iz Sarajeva gdje niko nije dosao do tacnih pet glavnih gradova, maksimum je bio 2 tacna odgovora, toliko o tome da nesto mi kao znamo.
I YouTube video ti je izvor za nešto? Pomoću YouTubea ćeš zaključiti ko je koliko pametan, i da su Holanđani u zbiru pametniji od nas. Ja ne znam kako bih to nazvao do kompleksom niže vrijednosti.
Referirao sam se na tvoju tvrdnju da Holadjani ne znaju geografiju, s obzirom da je to bila tvoja teza naveo sam primjer da ni u Sarajevu nije bolje, svoju tvrdnju, s obzirom da zivimo u kapitalistickom sistemu cu da podrzim sljedecim podacima:

- 48.223 USD BDP po glavi stanovnika - Holandija
- 5.180 USD BDP po blavi stanovnika - BiH

O slobodi, stanju kolektivnog duha, prosvijetiteljstvu i drugim pokazateljima ne zelim ni da govorim, sve su to poazatelji gdje je Holandija, a gdje smo mi, nacija sa takvom umjetnoscu, filozofijom i sportom se jednostavno ne moze nazvati glupom, moze samo od strane najpametnijih Bosnjaka, slusao sam ja teze i o Pruscaku kao da je u ravni sa Hegelom, a za Erazma Roterdamskog nisu ni culi.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#269 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Radio Sarajevo »

MaksprotivMarksa wrote:
Referirao sam se na tvoju tvrdnju da Holadjani ne znaju geografiju, s obzirom da je to bila tvoja teza naveo sam primjer da ni u Sarajevu nije bolje, svoju tvrdnju, s obzirom da zivimo u kapitalistickom sistemu cu da podrzim sljedecim podacima:

- 48.223 USD BDP po glavi stanovnika - Holandija
- 5.180 USD BDP po blavi stanovnika - BiH

O slobodi, stanju kolektivnog duha, prosvijetiteljstvu i drugim pokazateljima ne zelim ni da govorim, sve su to poazatelji gdje je Holandija, a gdje smo mi, nacija sa takvom umjetnoscu, filozofijom i sportom se jednostavno ne moze nazvati glupom, moze samo od strane najpametnijih Bosnjaka, slusao sam ja teze i o Pruscaku kao da je u ravni sa Hegelom, a za Erazma Roterdamskog nisu ni culi.
Kompleks niže vrijednosti, ništa drugo.

Mogao bih ti sad na ovo odgovoriti pet stranica, ali se samo sjeti utakmice Zrinjski - Utrecht, pa uporedi njihove budžete, infrastrukturu, plate, stadion itd.

O današnjoj umjetnosti i da ne pričam. Imaju tri filma da valjaju, a s muzikom se sastali nisu. Žive na staroj slavi slikarstva od prije nekoliko stoljeća. Umjetnost i Holanđani ne idu u istu rečenicu.

Ali eto ti valjda znaš bolje, iako sam ja u Holandiji, a ti ne.

Toliko od mene.
User avatar
512MB
Posts: 10555
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#270 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by 512MB »

Tomahawk11 wrote:
512MB wrote:Problem je što Word ama nikakve veze sa informatikom nema, pa ni kompjuteri. Još veći problem je što učitelji to ne znaju.
Ima, kako nema veze?

Slažem se za učitelje.
To su samo komercijalni alati kojih danas ima sutra nema, grubo rečrno informatika je znanost koja se bavi sistematskim rješavanjem problema. Djeca bi trebala počinjati sa razvijanjem jednostavnijih algoritama, rješavanjem logickih zadataka, itd. A za to je dovoljna olovka i sveska.
Forsaken
Posts: 825
Joined: 11/02/2005 10:51

#271 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Forsaken »

realno bolje je djetetu kuci sjedit i gledat youtube. Kvalitet Khan academy za recimo matematiku: https://www.youtube.com/watch?v=Jsiy4TxgIME
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#272 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kabal1337 »

Kako tehnologija, i kako se razvija tehnoloski napredak drustva tako treba da bude praceno i sistemom za obrazovanje.
Treba znati razlike izmedju generacija X,Y, Z da bi im se pristup prenosenja znanja olaksao i ucinio zanimljivijim. Dijete ce brze nauciti kroz igru jer uziva, a kada ga ovako sistem tjera jer je i sam sistem nezainteresovan.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#273 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by hizo ramidovic »

512MB wrote: To su samo komercijalni alati kojih danas ima sutra nema, grubo rečrno informatika je znanost koja se bavi sistematskim rješavanjem problema. Djeca bi trebala počinjati sa razvijanjem jednostavnijih algoritama, rješavanjem logickih zadataka, itd. A za to je dovoljna olovka i sveska.
znas li da se sa pojmom algoritma djeca upoznaju vec u IV razredu osnovne skole?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#274 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Tomahawk11 »

512MB wrote: To su samo komercijalni alati kojih danas ima sutra nema, grubo rečrno informatika je znanost koja se bavi sistematskim rješavanjem problema. Djeca bi trebala počinjati sa razvijanjem jednostavnijih algoritama, rješavanjem logickih zadataka, itd. A za to je dovoljna olovka i sveska.
Kad i ako dođe do nečeg što će zamijeniti Word, tad će se prilagođavati.
Ovo je sad aktuelno. Danas svi pišu maturske, seminarske, diplomske u, pazi sad, Wordu. Ako ti ne znaš kako i šta, to će ispasti nakaradno.
User avatar
512MB
Posts: 10555
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#275 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by 512MB »

hizo ramidovic wrote:
512MB wrote: To su samo komercijalni alati kojih danas ima sutra nema, grubo rečrno informatika je znanost koja se bavi sistematskim rješavanjem problema. Djeca bi trebala počinjati sa razvijanjem jednostavnijih algoritama, rješavanjem logickih zadataka, itd. A za to je dovoljna olovka i sveska.
znas li da se sa pojmom algoritma djeca upoznaju vec u IV razredu osnovne skole?
I onda crtaju word u sedmom? :)
Post Reply