Nacrtaj WORD, sirotinjo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#76 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by CPT »

kabal1337 wrote:
CPT wrote:
kabal1337 wrote:Da i nastavnik uci ih word preko knjige dok isti ucenik ima telefon na kojem moze da gleda video.
Zasto isti taj nastavnik ne bi napravio zanjimljivi klip u vezi worda, ili prezentaciju. Vise se upija vizualizaciom nego citanjem. Barem rad na racunaru.
Zato sto su isti odustali od svoje profesije, ne pokusavaju nove metode. Najlakse je djeco evo vam procitajte, ja ispricam. Ispunio sam kvotu i vidimo se za 7 dana
klipovima, telefonima i tablicama unisist nastavni proces, pogotovo u OS
Unisti ih?
Zbog cega? Napravis kratke video tutorijale kako da rijese zadacu iz worda. Posaljes im materijale ( video tutorijale), i oni treba da urade .
Samim time on kada dodje kuci, ili na nastavi gleda video i uporedno radi. Proces jednak skoro da sam sebe uci.
- Nece unistit jer je informatika.
Halo bolan, matematika - Toni Milun - koliko ima pregleda. Kolikom broju ucenika je pomogao.
Nemoj biti smijesan da bi se unistilo. To je samo dokaz da nastavnicima nije stalo da te nauce i da pronadju nove metode, vec samo da ispune kvotu casova.
- Naravno ne koristenje telefona na casu u gluposti igrice i sl.
Da, dokazno unisti. Cim izvucu telefonu (vec to dijelis djecu na bogatije ili siromasnije al ok) vecine ce istog momenta visiti na snapchetu, fb i candy crush sagi. Ti imas 25 glava i 45 minuta pa ces svake minute svakom viriti u ekran. Pokusaj to nekad :lol: Skola nije samo tutorijal ili Word. I najlakse je slati tutorijale. :wink:
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#77 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by zforumas »

Ko kec na desetku. Evo opet prilike za 300+ strana naprdjivanja. Taman parada isfurala.

I ja sam "programirao" kredom na tabli, pa evo me, zivim od IT-a, ne fali mi nista.
Samo seremo, niko da mrdne malim prstom.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#78 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by plain vanilla »

detroit-mercy wrote:
plain vanilla wrote:
Maraschino wrote:Nista strasno da je za plakanje.
Nije za plakanje, vise je za bjezat' iz drzave.
Drzava ima para za hiljade zastupnika, raznih lezihljebovica, a word cemo crtati.
Ma to je do nastavnika informatike, ja mislim da je word trebalo pisati a ne crtati :mrgreen: .
Vidim da najhumoristicniji komentari dolaze iz dijaspore :mrgreen:
Nekad je bilo zavadi pa vladaj,
A sad bjezi pa pod*ebavaj :mrgreen:
Last edited by plain vanilla on 12/09/2019 21:24, edited 1 time in total.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#79 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by detroit-mercy »

insomnia78 wrote:Samo. Nije ni vani bolje. Ako imas para, dobro je. Ako ne skoluj se sa crncicima i arapcadima
Ocam, nije dugo proslo da se javis da nam kazes kako nije ni vani bolje :mrgreen:, vec sam se bio zabrinuo da ce ti promac nakno sto je uvodnicar otvorio temu i dva tri posta se vec pribiljezila :mrgreen: .
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#80 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kabal1337 »

plain vanilla wrote:
SaraFina wrote:
Pa i nepotrebna je po meni.
Po nasem nastavnom programu je potrebna. I ako vec neko prima platu za ovo, onda je glupo da se u 21.vijeku crta word.

Ako se mene pita, radije bih da djeca u sedmom razredu uce informatiku nego da prave korpice.
Neka je tebi nepotrebna. Dosta djece sami nauce programirati, dizajnirati, photoshop, pa kroz igrice snimaju kako igraju, pa poslije prave montaze. Elem. sve freelancer djelatnosti koje su trazene i koje mogu sutra da unovce. To sto se cijela industrija okrece prema informatici nema veze.
Ako je tebi nebitno svaka cast.
Neka uce praviti korpice, sigurno ih mogu sutra unovciti. Nema veze sto robot istu tu napravi jeftinije i brze. A ko je robota napravio? Sigurno nije onaj koji ne zna ni napisati nesto u wordu
To sto ce sutra on doci sa SSS ili cak sa OS da trazi posao ili u 21. vijeku da ne zna koristiti kompjuter je tuzno
Last edited by kabal1337 on 12/09/2019 21:24, edited 1 time in total.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#81 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by SaraFina »

plain vanilla wrote:
SaraFina wrote:
Pa i nepotrebna je po meni.
Po nasem nastavnom programu je potrebna. I ako vec neko prima platu za ovo, onda je glupo da se u 21.vijeku crta word.

Ako se mene pita, radije bih da djeca u sedmom razredu uce informatiku nego da prave korpice.

Ja sam u gimnaziji radila 2 godine i to jednoj od poznatih i među najvećim u Beču ( Polgagym). I dan danas prave korpice, rade s drvetom i metalom tokom 5, 6, 7, 8 razreda. Werken taj. Ne znam definisati na našem.
Privatne škole imaju obično nastavu na engleskom i fokus je engleski, francuski, spanjolski. U ovisnosti "čija" je škola.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#82 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by paladinka »

Nije , ali treba i gledati sta djete voli raditi , nema gore od izgorenog informaticara koji sa 35 godina trazi nacina da izadje iz te struke. Ja kazem uvjek dobar zanat je isto vrijedan . To sto roditelji imaju ocekivanja to je druga stvar.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#83 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by detroit-mercy »

Haris.ba wrote:
paladinka wrote:Misli da se izgradila ta linija izmedju porodica koji mogu platiti bolju skolu i roditelja gdje su djeca u drzavnoj skoli.
Pucanj u prazno. Nema više komunizma. Logično je u kapitalizmu da se to dešava.
U kom kapitalizmu, moja djeca idu u javne skole, od prvog razreda su imali radili na Ipad, svaki ucenik ima Mac., btw knjige se ne placaju, kupis par sveski i to je to.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#84 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kabal1337 »

SaraFina wrote:
plain vanilla wrote:
SaraFina wrote:
Pa i nepotrebna je po meni.
Po nasem nastavnom programu je potrebna. I ako vec neko prima platu za ovo, onda je glupo da se u 21.vijeku crta word.

Ako se mene pita, radije bih da djeca u sedmom razredu uce informatiku nego da prave korpice.

Ja sam u gimnaziji radila 2 godine i to jednoj od poznatih i među najvećim u Beču ( Polgagym). I dan danas prave korpice, rade s drvetom i metalom tokom 5, 6, 7, 8 razreda. Werken taj. Ne znam definisati na našem.
Privatne škole imaju obično nastavu na engleskom i fokus je engleski, francuski, spanjolski. U ovisnosti "čija" je škola.
rade obradu metala i u drugim srednjim skolama od strucnih tehnickih do likovne
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#85 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by SaraFina »

kabal1337 wrote:
plain vanilla wrote:
SaraFina wrote:
Pa i nepotrebna je po meni.
Po nasem nastavnom programu je potrebna. I ako vec neko prima platu za ovo, onda je glupo da se u 21.vijeku crta word.

Ako se mene pita, radije bih da djeca u sedmom razredu uce informatiku nego da prave korpice.
Neka je tebi nepotrebna. Dosta djece sami nauce programirati, dizajnirati, photoshop, pa kroz igrice snimaju kako igraju, pa poslije prave montaze. Elem. sve freelancer djelatnosti koje su trazene i koje mogu sutra da unovce. To sto se cijela industrija okrece prema informatici nema veze.
Ako je tebi nebitno svaka cast.
Neka uce praviti korpice, sigurno ih mogu sutra unovciti. Nema veze sto robot istu tu napravi jeftinije i brze. A ko je robota napravio? Sigurno nije onaj koji ne zna ni napisati nesto u wordu
To sto ce sutra on doci sa SSS ili cak sa OS da trazi posao ili u 21. vijeku da ne zna koristiti kompjuter je tuzno

Ja sam to napisala. Ne Vanilla. Takav je plan i program u Beču, Berlinu, Cirihu jbg :D

https://www.bildungssystem.at/schule-un ... nterstufe/
Last edited by SaraFina on 12/09/2019 21:26, edited 1 time in total.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#86 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by dječak sa šibicama »

tako tipicno za nas skolski sistem, kod nas neki profesori dan danas djecu tjeraju da matematiku bubaju napamet, ono "procitajte lekciju i naucite".

nedo Bog da on jedan sat provede na tabli i objasni djeci o cemu se tu radi

i ovo sa racunarima je cista balkanska logika, sto bi o prakticnoj stvari ucili prakticno, kad mogu teoretski nabubati

kabineti fizike i kemije najcesce nemaju nikakve laboratorije, vrhunac je ona tabela periodni sistem elemenata, o nekakvim kemijskim pokusima u vecini skola nema govora

samo vi djeco bubajte napamet
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#87 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by plain vanilla »

SaraFina wrote:
Ja sam u gimnaziji radila 2 godine i to jednoj od poznatih i među najvećim u Beču ( Polgagym). I dan danas prave korpice, rade s drvetom i metalom tokom 5, 6, 7, 8 razreda. Werken taj. Ne znam definisati na našem.
Privatne škole imaju obično nastavu na engleskom i fokus je engleski, francuski, spanjolski. U ovisnosti "čija" je škola.
Pravili smo i mi na tehnickom kucice, kupis pilu i u skolu :mrgreen: ali ne znam kakve to veze ima s informatikom :mrgreen:
Na domacinstvu smo i kuhali :mrgreen:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#88 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by detroit-mercy »

paladinka wrote:Nije , ali treba i gledati sta djete voli raditi , nema gore od izgorenog informaticara koji sa 35 godina trazi nacina da izadje iz te struke. Ja kazem uvjek dobar zanat je isto vrijedan . To sto roditelji imaju ocekivanja to je druga stvar.
Samo sto je problem da je ovo informaticko doba a ne doba industrijske revolucije :mrgreen:. Tako da informatike nikad dosta.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#89 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kabal1337 »

dječak sa šibicama wrote:tako tipicno za nas skolski sistem, kod nas neki profesori dan danas djecu tjeraju da matematiku bubaju napamet, ono "procitajte lekciju i naucite".

nedo Bog da on jedan sat provede na tabli i objasni djeci o cemu se tu radi

i ovo sa racunarima je cista balkanska logika, sto bi o prakticnoj stvari ucili prakticno, kad mogu teoretski nabubati

kabineti fizike i kemije najcesce nemaju nikakve laboratorije, vrhunac je ona tabela periodni sistem elemenata, o nekakvim kemijskim pokusima u vecini skola nema govora

samo vi djeco bubajte napamet
nasa djeca imaju toliko potencijala, samo vecina prosvjetnih radnika nema zelje da objasni zasto i kako. Tuzno, jer su djeca gladna znanja. Samo im treba prilagodit nacin prezentacije gradiva.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#90 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by SaraFina »

plain vanilla wrote:
SaraFina wrote:
Ja sam u gimnaziji radila 2 godine i to jednoj od poznatih i među najvećim u Beču ( Polgagym). I dan danas prave korpice, rade s drvetom i metalom tokom 5, 6, 7, 8 razreda. Werken taj. Ne znam definisati na našem.
Privatne škole imaju obično nastavu na engleskom i fokus je engleski, francuski, spanjolski. U ovisnosti "čija" je škola.
Pravili smo i mi na tehnickom kucice, kupis pilu i u skolu :mrgreen: ali ne znam kakve to veze ima s informatikom :mrgreen:
Na domacinstvu smo i kuhali :mrgreen:

Pa nikakve. Hoću ti reći da taj predmet ne postoji. U jednoj Austriji ni dan danas. Pa niko ne piše da proizvodi nazadne učenike i ljude.
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#91 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by 512MB »

SaraFina wrote:
paladinka wrote:da jer tek kasnije dolazi do te tacke , gdje omladina odlucuje sta ce dalje ?

I sada je isto u Austriji. Nema informatike kao predmeta do prvog srednje.
Koja glupost, postoje NMS sa smjerom informatike.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#92 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kabal1337 »

smijesno je porediti situaciju u AT i BA. Nekim cudom uvozite bruku programera i sl.
Pogledaj malo Indiju i koliko imaju programera, osoba koji se bave CAD crtezima... To je masovno trazeno i tek postaje. Ti da ne ucis dijete ovome a imas raspoloziva sredstva koja skupljaju prasinu pa ti si lud-a
Last edited by kabal1337 on 12/09/2019 21:33, edited 1 time in total.
Havarija!
Posts: 209
Joined: 25/04/2010 13:34

#93 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Havarija! »

Skiciranje screen-ova u IT svijetu nije stran pojam uopste. To je proces koji obavlja UX dizajner, te se u vecini slucajeva upravo pocinje s olovkom i papirom. Rijec je o 'wireframing-u', odnosno 'low fidelity wireframing'; kad se prije nego krene dizajnirati ugrubo pocne skicirati arhitektura informacija, sadrzaja, akcija i svega ostalog.

Image

Naravno i dalje stoji pitanje zasto su djeca crtala, odnosno da li su uopste ucili 'wireframing'? Ako nista, na dobrom su putu da nauce.
Last edited by Havarija! on 12/09/2019 21:35, edited 2 times in total.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#94 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by SaraFina »

512MB wrote:
SaraFina wrote:
paladinka wrote:da jer tek kasnije dolazi do te tacke , gdje omladina odlucuje sta ce dalje ?

I sada je isto u Austriji. Nema informatike kao predmeta do prvog srednje.
Koja glupost, postoje NMS sa smjerom informatike.
Sa smjerom (IZBOROM), u klasičnim slučajevima školovanja NE.

Bogati zaobiđi me ako si nabrijan od danas. Slobodno.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#95 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by SaraFina »

kabal1337 wrote:smijesno je porediti situaciju u AT i BA. Nekim cudom uvozite bruku programera i sl.
Pogledaj malo Indiju i koliko imaju programera, osoba koji se bave CAD crtezima... To je masovno trazeno i tek postaje. Ti da ne ucis dijete ovome a imas raspoloziva sredstva koja skupljaju prasinu pa ti si lud-a

Ja ti kažem da informatike nema.

https://www.bildungssystem.at/schule-un ... nterstufe/
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#96 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kabal1337 »

Havarija! wrote:Skiciranje screen-ova u IT svijetu nije stran pojam uopste. To je proces koji obavlja UX dizajner, te se u vecini slucajeva upravo pocinje s olovkom i papirom. Rijec je o 'wireframing-u', odnosno 'low fidelity wireframing'; kad se prije nego krene dizajnirati ugrubo pocne skicirati arhitekture informacija, sadrzaja, akcija i svega ostalog.

Image

Naravno i dalje stoji pitanje zasto su djeca crtala, odnosno da li su uopste ucili 'wireframing'? Ako nista, na dobrom su putu da nauce.
Da sigurno ih uci kako da dizajnira vec dizajnirani interfejs a pojam WORD. Ma daj.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#97 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by plain vanilla »

SaraFina wrote:

Pa nikakve. Hoću ti reći da taj predmet ne postoji. U jednoj Austriji ni dan danas. Pa niko ne piše da proizvodi nazadne učenike i ljude.
Mislim da radite skroz pogresna poredjenja. Kod nas zavrsis fax pa ides na biro, da ne govorim o srednjoj skoli. Ljudi sa zavrsenim fakultetima upisuju srednju medicinsku da bi isli u Njemacku.

Umjesto da iskoristimo ekspanziju it sektora, taj voz prolazi pored nas. A da ne govorim da nikako ne moze biti beskorisno da djeca budu informaticki pismena.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2536
Joined: 16/06/2014 20:33

#98 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by Dosadno mii »

Havarija! wrote:Skiciranje screen-ova u IT svijetu nije stran pojam uopste. To je proces koji obavlja UX dizajner, te se u vecini slucajeva upravo pocinje s olovkom i papirom. Rijec je o 'wireframing-u', odnosno 'low fidelity wireframing'; kad se prije nego krene dizajnirati ugrubo pocne skicirati arhitekture informacija, sadrzaja, akcija i svega ostalog.

Image

Naravno i dalje stoji pitanje zasto su djeca crtala, odnosno da li su uopste ucili 'wireframing'? Ako nista, na dobrom su putu da nauce.
:thumbup:

Realno, nisu sva djeca genijalci i nisu sva informaticki nadarena. Al roditelji nikako da se pomire.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#99 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by kabal1337 »

E pa vala ne moras biti nadaren da koristis Word. To su sve osnovne koje svaka osoba treba da zna danas.
User avatar
mk ultra
Posts: 19519
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#100 Re: Nacrtaj WORD, sirotinjo

Post by mk ultra »

a LaTex?
Post Reply