Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
insomnia78
Been thanked: 1 time

#201 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by insomnia78 » 08/06/2018 19:37

A ovi masinci nek i nogama i rukama kopaju da se dofate zapada

KB9

#202 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by KB9 » 09/06/2018 07:56

ekonomski zavrsis, zaposlis se pa onda ucis o cemu se radi :izet:

IceCat

#203 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by IceCat » 09/06/2018 19:19

Evo ovako, ja ne znam puno o ekonomiji pa bih molio da ne zamjerite ako se moje mišljenje učini besmislenim u odnosu na dosadašnju raspravu ali ja i dalje kao laik u toj oblasti vidim stvari crno i bijelo pa jedino što mi pada na pamet je sljedeće poređenje, isto kao i na jednom od prethodnih postova.

Znam albansku porodicu u Sarajevu koji su ugostitelji i praktično sve što dotaknu pretvore u zlato a nemaju fakultet. S druge strane, ovdje u Beču imam prijateljicu koja je ekonomista, austrijski je državljanin ali se bukvalno muči i stalno prelazi sa loše plaćenog posla na još lošiji i praktično je uvijek na nekakvom početku.

Moja rodica sa vjerenikom java programerom sa početka priče takođe je ekonomista, isto prelazila sa posla na posao, uvijek slabo plaćeno, loše, na moje zaprepaštenje nije se zadržala više od par mjeseci na posljednjem poslu u jednoj velikoj naftnoj kompaniji, a izgledalo je kao posao koji je obećavao. Vjerenik je i dalje zatrpan ponudama, ali njegov život je vezan uz nju a i ne žuri toliko da mijenja mjesto boravka jer to nikada nije jednostavna odluka. Tako da je za sada tu, a to i nije problem jer njegova primanja su, kako sam već rekao na početku, ogromna u odnosu na većinu drugih profesija.

Kada se radi o bankama, tu je nešto drugačija priča. Znam ženu koja radi u banci, ima dosta solidna primanja, istina ima i dodatne kvalifikacije kao magistarski i znanje dva strana jezika ali je zaista dosta dobro. Međutim, bar ovdje nije lako doći do te pozicije.

Što se mene tiče, ja sam predao aplikaciju za master prekvalifikaciju i čekam. Probe radi pokušao sam promijeniti posao samo da vidim kako bi to išlo ali za hemiju to ide izuzetno teško. Evo zbog čega:

Danas se može raditi samo u oblasti analitičke hemije. Ne što je profitabilno nego što smo postali nešto kao nužno zlo. Analize se moraju uraditi, to ne donosi profit ali ne možeš nešto pustiti na tržište bez kontrole. Za današnje analize potrebno je znanje preskupih i vrlo komplikovanih instrumenata o kojim vas NEĆE učiti na faxu. Učit će vas kvantnu mehaniku, teorijsku hemiju i najgore od svega organsku hemiju. Problem sa instrumentima je što će svi tražiti ogromno iskustvo koje nećete steći nigdje ukoliko ga već nemate i tu se idiotski krug zatvara. S druge strane, problem sa organskom hemijom na koju specijalno upozoravam da se ne upisuje je to da se radi o potpuno propalom usmjerenju koje je u potpunosti zamijenjeno softverima i hemijskim inžinjerstvom. Dakle, organski hemičar nikome nije potreban i može raditi samo na faxu, naravno ukoliko ima doktorat i postdoktorski koji će koštati kamion para i uz to još da se malo uvuče glavnom profesoru koji će ga malo "gurnuti" na mjesto asistenta, isto preslabo plaćenog jer jedina svrha njegovog postojanja je da dalje predaje jedan potpuno beskoristan predmet. Jer ovaj smjer po "perspektivi" ravan je rodnim studijama pomenutim već u prvom postu.

Tačno je da je u EU bolje što se tiče potražnje ali to apsolutno ne znači da se velika većina pomenutih fakulteta i ovdje ne smatra potpuno beskorisnim i može vas trajno ostaviti bez posla. Stoga još jednom, veliki oprez kad upisujete fakultet.

TRANCE
Been thanked: 5 times

#204 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by TRANCE » 11/06/2018 01:48

detroit-mercy wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Fakulteti su obezvrijedjeni i niko me ne moze ubijediti da to nije uradjeno planski i svjesno. Pritom ne mislim samo na poplavu instant fakulteta na ledinama Srednje Bosne, to je samo dio price.
Obezvrijedjena je ekonomija pa su zbog toga obezvrijedjeni i fakulteti. Da imas ekonomiju koja usisava radnu snagu vidio be da li su obezvrijedjeni, ovako malo studenata zavrsava a i to je poprilicno za ovu krzljavu ekonomiju.
Kad imas jaku ekonomiju (kao npr ovdje) sve sto izadje sa fakulteta u roku od par mjeseci je vec na radnom mjestu i jos ima i manjka ( a izadje dibeka kojima je licno ne bih dao dvije ovce na papiru da cuvaju, ali kroz posao se sve nauci). Nas ukopa ta neka socijalna ekonomija/tranzicija koja traje vec 20 i nesto godina, pa onda dolazimo do ovakvih rapsprava.
Suština problema :thumbup:
U SAD-u svi što završe npr. arhitekturu, menadžment, pravo, politologiju, veterinu i slične fakultete koji su u Bosni predmet ismijavanja kroz par sedmica nađu posao, a nakon nekoliko godina iskustva mlate preko 100k dolara godišnje. Tržište kod nas:

Image

:lol: :run:

HardcoreMX

#205 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by HardcoreMX » 11/06/2018 01:54

mozda neki glumci i klepaju milione...ali zato hrpa drugih su sretni ako uopce dobiju i gazu, aranzman, angazman etc....

duminjo

#206 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by duminjo » 11/06/2018 02:04

Zurnalistikaaaaa
Ako nije bila eto. Ako je bila, moze opet :mrgreen:

Amaya

#207 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Amaya » 11/06/2018 02:31

Ovi me svaki dan posjecuju :D
Image

Nisrin
Has thanked: 82 times
Been thanked: 61 times

#208 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Nisrin » 11/06/2018 08:50

Bas je maloumna prica koji je fax bezvrijedan! Pa znam ogroman broj ljudi sa FPNa, DIFa i Pravnog faxa koji su se snasli bolje nego neko sa ETFa, a tek sto poznajem ljude samo sa srednjom koji su razvili super biznise- znaci, fakultet nije mjerilo nicega, ali je svaki fakultet donekle vrijedan, jer ako nista opismeni ljude u svakom smislu!
S obzirom da zivimo u Bosnu, vaznije je koga poznajes i koliko srece imas, nego koji si fax zavrsio! Tek kad ljudi odu vani, onda se cijene fakulteti i znanje steceno na istim! Btw, svugdje u Evropi i svijetu itekako se cijene zurnalistika, socijalni rad, pravo, naravno kada znas jezik. Odlicno placeni poslovi, samo se kod nas posmatraju inferiorno!

klixoris
Been thanked: 19 times

#209 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by klixoris » 11/06/2018 09:18

Tomahawk11 wrote:
Pa i nije više fakultet ekonomije, sad je to ekonomija i menadžment, pa se onda račva u milion nekih smjerova menadžmenta.
Naravno, ovo što si napisao u zadnjoj rečenici bi bilo logičnije, ali neće time niko da se zamara.
Vidi, ja sam u prošlom postu naveo slučaj sa smjerom aktuarstva, ali očito da nekom nije odgovaralo da sutra bude 60 novih aktuara. Ili 30, nije bitno.
Zato imamo 5000 marketing menadžera, 3000 međunarodnih menadžera, 4000 finansijskih menaždera....nastavi niz.
To bi fakat trebali malo popeglati na Ekonomiji. Svi idu na te marketing smjerove. Ja kada sam zavrsavao, na mom smjeru nije bilo 20 ljudi (Informacioni sistemi), a mislim da je prilicno dobar smjer jer kobinuje ekonomiju i informatiku... Bio je i onaj smjer Turizam :-) , ali mislim da ga nema vise... I fakat pretjeruju sa marketingom u zajednickom dijelu studija i prije racvanja na smjerove.
Ja sam inace uradio kontra - prvo nasao posao, stekao nesto iskustva i radnog staza u bransi koja me zanima (IT), pa onda paralelno sa poslom zavrsio fax. Sto je sigurno, sigurno je :mrgreen:

Tomahawk11
Globalni moderator
Has thanked: 225 times
Been thanked: 290 times

#210 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Tomahawk11 » 11/06/2018 09:32

klixoris wrote:
To bi fakat trebali malo popeglati na Ekonomiji. Svi idu na te marketing smjerove. Ja kada sam zavrsavao, na mom smjeru nije bilo 20 ljudi (Informacioni sistemi), a mislim da je prilicno dobar smjer jer kobinuje ekonomiju i informatiku... Bio je i onaj smjer Turizam :-) , ali mislim da ga nema vise... I fakat pretjeruju sa marketingom u zajednickom dijelu studija i prije racvanja na smjerove.
Ja sam inace uradio kontra - prvo nasao posao, stekao nesto iskustva i radnog staza u bransi koja me zanima (IT), pa onda paralelno sa poslom zavrsio fax. Sto je sigurno, sigurno je :mrgreen:
Smjer MIS je li?
Dobar je bio, samo Lagumdžije nije bilo ni na slici :D
Posao se tražio nekako paralelno sa izborom smjera, pa se bilo našlo nešto što je bilo bliže IT nego ekonomiji, ali sada je više obrnuto.
A ono što je bilo ljudi na smjeru, svi su se zaposlili i to na dosta dobrim poslovima.
Nema interesa za mijenjanje, rekoh već, bio je veliki interes za smjer aktuarstvo i čak se anketa radila, tražili 30+ ljudi, bilo 60+ i ništa.

klixoris

#211 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by klixoris » 11/06/2018 09:56

Tomahawk11 wrote:
klixoris wrote:
Smjer MIS je li?
Dobar je bio, samo Lagumdžije nije bilo ni na slici :D
Posao se tražio nekako paralelno sa izborom smjera, pa se bilo našlo nešto što je bilo bliže IT nego ekonomiji, ali sada je više obrnuto.
A ono što je bilo ljudi na smjeru, svi su se zaposlili i to na dosta dobrim poslovima.
Nema interesa za mijenjanje, rekoh već, bio je veliki interes za smjer aktuarstvo i čak se anketa radila, tražili 30+ ljudi, bilo 60+ i ništa.
RPIS na VPS odsjeku. Nisam ni ja Lagumdziju vidjao, njegove predmete su uglavnom vodili asistenti :mrgreen: I prof. Savo Stupar je takodjer bio prilicno nevidljiv :mrgreen: Dugo sam u IT svijetu, uglavnom pri bankama, pa mi je ovaj smjer fino legao da i formalno zaokruzim it/ekonomiju :thumbup: Steta sto ga se raja boje pa idu linijom manjeg otpora (marketing i slicne gluposti), mislim da je smjer jako dobar :thumbup:

Tomahawk11
Globalni moderator

#212 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Tomahawk11 » 11/06/2018 10:03

klixoris wrote:
RPIS na VPS odsjeku. Nisam ni ja Lagumdziju vidjao, njegove predmete su uglavnom vodili asistenti :mrgreen: I prof. Savo Stupar je takodjer bio prilicno nevidljiv :mrgreen: Dugo sam u IT svijetu, uglavnom pri bankama, pa mi je ovaj smjer fino legao da i formalno zaokruzim it/ekonomiju :thumbup: Steta sto ga se raja boje pa idu linijom manjeg otpora (marketing i slicne gluposti), mislim da je smjer jako dobar :thumbup:
To je sigurno preteča MIS-a, znači da si prije mene upisao :D
Ma smjer nije uopšte težak, a bilo je itekako zanimljivo :thumbup:
To si u pravu, raja konta, daj marketing menadžment, može se nabubati.

Ili kad kaže, joj jes mi problem statistika, metode, modeli, matematika...jarane, što si upisao ekonomiju :roll:

ExNihilo
Has thanked: 19 times
Been thanked: 91 times

#213 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by ExNihilo » 11/06/2018 10:10

Šta se radi od statistike, koje metode, kakvi modeli? Ukratko, ako nije problem. :D

Tomahawk11
Globalni moderator

#214 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Tomahawk11 » 11/06/2018 10:19

ExNihilo wrote:Šta se radi od statistike, koje metode, kakvi modeli? Ukratko, ako nije problem. :D
Kako misliš, šta se radi? Misliš, šta je po planu i programu?
Evo, recimo, modeli, tj. kvantitativni modeli, iz dva dijela, finansijska i aktuarska matematika.

Black swan

#215 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Black swan » 11/06/2018 10:24

duminjo wrote:Zurnalistikaaaaa
Ako nije bila eto. Ako je bila, moze opet :mrgreen:
žurnalistika je truba
ali nudi širok dijapazon zaposlenja
i nemanje stida da se radi od prodavača tepiha do direktora na BHT-u

i da... ne znam nikoga iz moje generacija da je nezaposlen
dosta su rukovodeći kadar u medijima, voditelji u dobrim kućama ili rade kao glasnogovornici centrotransa Rada i ostalih javnih

ove generacije poslije 2004. vjerojatno kvare prosjek zaposlenosti

ExNihilo
Has thanked: 19 times
Been thanked: 91 times

#216 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by ExNihilo » 11/06/2018 10:24

Tomahawk11 wrote:
ExNihilo wrote:Šta se radi od statistike, koje metode, kakvi modeli? Ukratko, ako nije problem. :D
Evo, recimo, modeli, tj. kvantitativni modeli, iz dva dijela, finansijska i aktuarska matematika.
Da, po planu i programu, ali malo specifičnije. Koliko duboko se ide u statistiku, postoje li ekonometrijski predmeti, i slično.

klixoris

#217 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by klixoris » 11/06/2018 10:27

ExNihilo wrote:
Tomahawk11 wrote:
Da, po planu i programu, ali malo specifičnije. Koliko duboko se ide u statistiku, postoje li ekonometrijski predmeti, i slično.
Evo ti dio drito iz syllabusa :mrgreen:

1. Statistika i statistička istraživanja
2. Programska podrška za statističku analizu podataka i modela
3. Analiza empirijskih distribucija frekvencija
4. Mjere centralne tendencije i disperzije
5. Mjere oblika distribucije i koncentracije
6. Regresiona i korelaciona analiza (jednostavna linearna regresija, jednostavna
krivolinijska regresija, višestruka regresija, mjere reprezentativnosti modela, metod
najmanjih kvadrata, analiza varijanse).
7. Indeksi i mjerenje evolucije (apsolutne i relativne promjene, individualni indeksi,
agregatni indeksi)
8. Vremenske serije (metod pokretnih sredina, trend modeli, aditivni i multiplikativni
metodi)
9. Vjerovatnoća i teorijske distribucije vjerovatnoće (definicije i tipovi vjerovatnoće,
prekidne i neprekidne distribucije vjerovatnoće)
10. Osnovi metode uzoraka
11. Određivanje intervala povjerenja (aritmetička sredina, varijansa i proporcija)
12. Testiranje hipoteza (aritmetička sredina, varijansa, proporcija, parametri regresionog
modela)

Tomahawk11
Globalni moderator

#218 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Tomahawk11 » 11/06/2018 10:33

Pratim i podižem za metode:

1. Ekonometrijske funkcije
2. TMP
3. Linearno programiranje
4. Input - Output analiza

Muhamed Đakmić

#219 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Muhamed Đakmić » 11/06/2018 10:42

Postoje i operaciona istraživanja, solidan predmet, uglavnom analiza zasićenosti radnih sistema, modeli upravljanja zalihama, dinamičko programiranje proizvodnje i zaliha, teorija redova čekanja i slično.

Ma obrađuje se na ekonomiji sve što je ekonomisti i menažderu potrebno u stvarnosti, ali jednako vrijedi nekakav kvazimenadžment kao i ovo, pa se ne stigne čovjek posvetiti.

Tomahawk11
Globalni moderator

#220 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Tomahawk11 » 11/06/2018 10:49

Muhamed Đakmić wrote:Postoje i operaciona istraživanja, solidan predmet, uglavnom analiza zasićenosti radnih sistema, modeli upravljanja zalihama, dinamičko programiranje proizvodnje i zaliha, teorija redova čekanja i slično.

Ma obrađuje se na ekonomiji sve što je ekonomisti i menažderu potrebno u stvarnosti, ali jednako vrijedi nekakav kvazimenadžment kao i ovo, pa se ne stigne čovjek posvetiti.
Statistika - Kv. Metode - OI
Linija predmeta
Upravo to, toliko, hajmo reći, matematskih predmeta zastupljenih u ekonomiji i skoro da nema smjera koji bi pokrivao iste.
Meni je to pokazatelj nezainteresovanosti struktura na fakultetu za unaprijeđenjem. Dobro je i ovako.

Buckethead

#221 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Buckethead » 12/06/2018 11:47

Sve sam pročitao.

Pratim sa zanimanjem

Klitemnestraaa

#222 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Klitemnestraaa » 21/06/2018 19:08

Nisrin wrote:Bas je maloumna prica koji je fax bezvrijedan! Pa znam ogroman broj ljudi sa FPNa, DIFa i Pravnog faxa koji su se snasli bolje nego neko sa ETFa, a tek sto poznajem ljude samo sa srednjom koji su razvili super biznise- znaci, fakultet nije mjerilo nicega, ali je svaki fakultet donekle vrijedan, jer ako nista opismeni ljude u svakom smislu!
S obzirom da zivimo u Bosnu, vaznije je koga poznajes i koliko srece imas, nego koji si fax zavrsio! Tek kad ljudi odu vani, onda se cijene fakulteti i znanje steceno na istim! Btw, svugdje u Evropi i svijetu itekako se cijene zurnalistika, socijalni rad, pravo, naravno kada znas jezik. Odlicno placeni poslovi, samo se kod nas posmatraju inferiorno!

Niti vani se faksovi ne nesto ne cijene, ono sto se cijeni je praktikum tijekom faksa kojeg studenti imaju gdje imaju priliku da nesto prakticno nauce te vanskolske aktivnosti tipa ako su part-time radili nesto u struci, sami se ucili ili volontirali u nekoj nevladinoj organizaciji i sl.

Ja sam Filozofski zavrsila, ali sam i dan i noc volontirala po nevladinim organizacijama, ucila strane jezike, isla na razne konferencije,isla na internship vani te na kraju i dobila posao vani zahvljujuci CV-ju. Znam masu ljudi u BiH koji su van faksa bili aktivni da imaju danas posao, jer su se sami ucili,a i smisao faksa nije vise da ljude poducava, vec da ih nauci kako da se sami uce te da kriticki razmisljaju. Tak da faks ovaj ili onaj.. dokle god pojedinac ima cilj i radi na njemu, papir je nebitan, samo se vjestine cijene.

Nisrin
Has thanked: 82 times
Been thanked: 61 times

#223 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Nisrin » 22/06/2018 15:12

Klitemnestraaa wrote:

Niti vani se faksovi ne nesto ne cijene, ono sto se cijeni je praktikum tijekom faksa kojeg studenti imaju gdje imaju priliku da nesto prakticno nauce te vanskolske aktivnosti tipa ako su part-time radili nesto u struci, sami se ucili ili volontirali u nekoj nevladinoj organizaciji i sl.

Ja sam Filozofski zavrsila, ali sam i dan i noc volontirala po nevladinim organizacijama, ucila strane jezike, isla na razne konferencije,isla na internship vani te na kraju i dobila posao vani zahvljujuci CV-ju. Znam masu ljudi u BiH koji su van faksa bili aktivni da imaju danas posao, jer su se sami ucili,a i smisao faksa nije vise da ljude poducava, vec da ih nauci kako da se sami uce te da kriticki razmisljaju. Tak da faks ovaj ili onaj.. dokle god pojedinac ima cilj i radi na njemu, papir je nebitan, samo se vjestine cijene.

Naravno, sve napisano je istina ali koliko god bila proaktivna tokom studija i poslije, ovdje ces tesko biti dobro placena bez dobre srece ili dobre stele, kako zelis! A vani ljudi to sve prepoznaju i ipak si bolje placena, pa tamam bila sa FPNa, Filozoffskog, Ekonomije itd..

IceCat

#224 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by IceCat » 29/06/2018 05:14

Ozbiljno upozorenje svima onima koji namjeravaju (gluho i daleko bilo) da upišu hemiju – pogledajte dobro ovaj link!

https://www.thoughtco.com/what-its-like ... ist-606123

Ovo su iskustva ljudi na koje je palo brutalno prokletstvo da upišu hemiju – i obezbijede sebi kartu u jednom pravcu za ireverzibilnu propast.
Danas je hemija po „perspektivi“ na veoma ozbiljnom putu da daleko premaši čak i rodne studije, i sama po sebi je nešto mnogo više od običnog bezvrijednog fakulteta, nešto što će vas do dna dna poniziti i odvesti u duboku bijedu iz koje se nećete lako izvući.

Ono što je od izuzetne važnosti za pomenuti fakultet je definitivno radno okruženje i uslovi rada. Poznati su medijski stereotipi koji prikazuju hemičare kao geek-ove koje u školi „zli“ sportisti brutalno tuku i ponižavaju. Ono što vam isti mediji neće reći je da osim što oni zaista jesu geek-ovi i to u stvarnosti često mnogo smiješniji od onih koje vidite na filmovima su uz to i izuzetna đubrad i patološki cinkaroši, te nije čudo da ih u školi pomenuti sportisti brutalno premlaćuju. Hemičar bi vam odrezao glavu iz čiste patološke isfrustriranosti i jednostavno zato što ga to izuzetno zabavlja. Na mom bivšem poslu jedna hemičarka sa klikom iz laboratorije naravno je bila direktorov vjerni pit bull i okorjeli cinkaroš. Mene su pokušali izbaciti bezbroj puta, a vrhunac je kada je izbacila vrhunsku inžinjerku samo da bi uzela njen računar. Izbacila je čitavu postavu vrhunskih inžinjera koji su svi odreda, na svoju veliku sreću našli poslove na rukovodećim položajima u najjačim firmama. Ova šteta koštala je preduzeće toliko ugovora da je na kraju propalo. Poslije je naravno dobila otkaz, ali bilo je prekasno, zar ne?

Moj kolega mi je ispričao o službenom putu na kojem su on i kolege malo popili jedno slobodno veče koje su imali i malo se hajmo reći „zabavili“. Nažalost rekao je to pred njom. Odmah je otišla ispričati direktoru i kompletnoj upravi. Momku su uskraćena sva buduća službena putovanja iako je visoko kotirao među stranim partnerima. Ubrzo je i sam otišao. Ja vrlo brzo poslije njega.

Ni ovdje nije bolje. Mom kolegi hoće da odbiju dvije plate jer navodno nije prekontrolisao bure sa hemikalijom. Ono izgleda kao da je neko istu zapalio na dnu (možda i jeste) a košta preko 2000 eura. Ja sam organizovao prikupljanje novca za njega sa drugim sektorima – ne sa hemijskom laboratorijom naravno koja mu je to i napravila. Inače, sve vezano za hemiju je fantastično skupo. Obična staklena posudica bez oznaka lošija od ambalaže koju bacamo košta preko 100 eura. Vjerenik moje rodice java programer sa početka priče britalno se ovome ismijao. Normalan momak. Smije se budalama. Cijenja preosjetljivih uređaja kreće se u milionima eura a dijelovi za iste kreću se u desetinama hiljada eura. Sve ovo ćete vi kao hemičari od svojih najnižih na svijetu primanja morati da nadoknađujete jer će sva odgovornost biti prebačena isključivo na vas. Pa ko voli nek izvoli.

Pomenuti java programer toliko fantastično zarađuje da otvara vlastitu firmu. Ono što je izuzetno, ponudio mi je neku vrstu prekvalifikacije tako da ću možda umjesto master studija ukoliko to ne bude sigurno ovu fantastičnu ponudu definitivno prihvatiti. Moj prijatelj iz teretane matematičar koji je sam naučio programirati našao je pristojno plaćen entry level posao. Jer u strukama koje prave novac ako iole savladaš materiju da možeš efikasno izaći na kraj sa zahtijevima preduzeća i rokovima ne postavlja se previše nepotrebnih pitanja.

Zato budući studenti shvatite već jednom da je đavo odavno odnio šalu te da je praktično pitanje života i smrti odabrati pravi fakultet.

Post Reply