Astrologija

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
saschka
Posts: 87
Joined: 01/01/2017 14:29

#1 Astrologija

Post by saschka »

Ej raja....imate li iskustva sa astrologijom, yotišom, natalnom kartom, uporednim horoskopom?
Jeli vam iko ikad tumačio?

Kakva su vam iskustva?
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#2 Re: Astrologija

Post by superiska »

saschka wrote:Ej raja....imate li iskustva sa astrologijom, yotišom, natalnom kartom, uporednim horoskopom?
Jeli vam iko ikad tumačio?

Kakva su vam iskustva?
Da :-D
Imam prijatelja koji se bavi astrologijom i on me je ubjedio da, fakat, tu ima nesto.
Volim horoskop i rado procitam.
Uglavnom, skontah da su djevice teski namcori, jarcevi radoholicari, strijelcevi vjecita djeca adrenalina, lavovi najvjerniji, bikovi gurmani, rakovi najemotivniji...itd :D

:thumbup: za temu.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#3 Re: Astrologija

Post by Dope_Man »

https://en.wikipedia.org/wiki/Barnum_effect

I dodaj na ovo milion drugih razloga zasto ljudi vole bajke i lagati sami sebe. Tvoj zivot je u tvojim rukama, za dobre odluke trebas ti biti ponosan, za zajebe prihvatiti da nisi savrsen i grijesis il da nekad nije ni do tebe. Zvijezde, planete i ostalo nit su svjesne, nit bi ih, sve i da jesu svjesna bica, bolilo nesto juznije od duse za nase postojanje i zivote.
El malagueño
Posts: 332
Joined: 04/06/2013 20:26

#4 Re: Astrologija

Post by El malagueño »

Kakva astrologija tobejarabi.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6753
Joined: 20/02/2013 14:14

#5 Re: Astrologija

Post by Cherry-Cherry »

Radila mi je jedna žena natalnu, ali onako uopšteno. Jest pogodila dosta toga vezano za moje karakterne osobine, ali nije ništa konkretno govorila, šta će mi se desiti i slično.

Išla sam nekada davno kod gatara, sve su fulile. :mrgreen:

Idete li vi kod gatara, ali iskreno? :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#6 Re: Astrologija

Post by uglavnomja »

samo milan tarot :D

imal'dje lika?

sjecam se price da je nekog natjeroa da skace po sobi i nesto kukrice ili sta li vec :-)
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#7 Re: Astrologija

Post by triconja »

Cherry-Cherry wrote:Radila mi je jedna žena natalnu, ali onako uopšteno. Jest pogodila dosta toga vezano za moje karakterne osobine, ali nije ništa konkretno govorila, šta će mi se desiti i slično.

Išla sam nekada davno kod gatara, sve su fulile. :mrgreen:

Idete li vi kod gatara, ali iskreno? :mrgreen: :mrgreen:
Kad kupis grah bacis saku graha u serpu pa vidis jel dosta, pa jope sve dok ne bidne.

Kad pijes kafu ako je telva jos friska malo je tam vamo pa prospes u sudoper i pogledas u fildjan. Ako je zapeklo za dno moras pod mlaz pa tek onda spuzvicom.

Tako me nene ucila i radi svaki put. :thumbup:

Edit: gledanje u kasike je vec malo teze, mora bit jako svjetlo da se fino ociste. A bogami i kad se uzimaju moras vidjet da nije ostala mrva.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#8 Re: Astrologija

Post by Secer_033 »

superiska wrote:
saschka wrote:Ej raja....imate li iskustva sa astrologijom, yotišom, natalnom kartom, uporednim horoskopom?
Jeli vam iko ikad tumačio?

Kakva su vam iskustva?
Da :-D
Imam prijatelja koji se bavi astrologijom i on me je ubjedio da, fakat, tu ima nesto.
Volim horoskop i rado procitam.
Uglavnom, skontah da su djevice teski namcori, jarcevi radoholicari, strijelcevi vjecita djeca adrenalina, lavovi najvjerniji, bikovi gurmani, rakovi najemotivniji...itd :D

:thumbup: za temu.
:thumbup: ovo je tacno.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#9 Re: Astrologija

Post by Secer_033 »

Ne vjerujem u one horoskope iz novina i casopisa. Pisu se samo da bi se popunila prazna mjesta, ali dobri astrolozi te mogu jako dobro opisati, iako te ne znaju.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6753
Joined: 20/02/2013 14:14

#10 Re: Astrologija

Post by Cherry-Cherry »

Mogu opisati tebe, ali nisam sigurna da ti mogu i predvidjeti budućnost.
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#11 Re: Astrologija

Post by superiska »

Cherry-Cherry wrote:Mogu opisati tebe, ali nisam sigurna da ti mogu i predvidjeti budućnost.
To ne bih ni voljela znati :shock:
Interesantna je, opustajuca i sluzi u svrhu zabave. Dnevni, mjesecni, godisnji.... to su ublehe.
macchiato
Posts: 612
Joined: 31/05/2013 21:39

#12 Re: Astrologija

Post by macchiato »

nikad astrologija nije predviđala budućnost niti može niti joj je to u opisu posla.

eventualno dobar astrolog može pomoću natalne karte, lupam, sugerisati osobi kojim zanimanjem da se bavi tj. ka čemu ima sklonosti i u kojem momentu života, ali predviđati budućnost... jok.


meni je to interesantno i fascinantno u isto vrijeme tj. ona prava astrologija (a ne ona sranja iz novina i magazina) gdje nije bitan samo znak u kojem si rođen nego položaji planeta, kuća, aspekti, trigoni, sekstili, ovo ono, sve se gleda i sklapa jedna cjelina, koja stvarno opiše čovjeka do u detalje. :mrgreen:
volim i ja laički čeprkati po nečijim kartama, pogotovo u kojim znacima se nalazi venera, mjesec, mars pa na osnovu toga mogu sklopiti neku šturu sliku o osobi. :skoljka:
saschka
Posts: 87
Joined: 01/01/2017 14:29

#13 Re: Astrologija

Post by saschka »

Natalnu ,kad neko zna da ti pročita, stvarno opisuje osobu. Zavisi sve koliko astrolog zna svoj posao.E sad predviđanja nešto mi nikad nisam ni pratila.
Mada mi je poprilična razlika yotiša i zapadne astrologije. Baš poprilična razlika. Baš sam čitala da yotiš ili vedska astrologija, je razlika sa zapadnom 500 god.Ima li neko da ima oba iskustva?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#14 Re: Astrologija

Post by Connaisseur Karlin »

saschka wrote:Ej raja....imate li iskustva sa astrologijom, yotišom, natalnom kartom, uporednim horoskopom?
Jeli vam iko ikad tumačio?

Kakva su vam iskustva?
zabavna :D
You will trade in wood and stones (Pashan also means poison)
You will be interested in serving the king.
be an astrologer,
evo ti link :

https://www.onlinejyotish.com/free-astr ... undali.php
saschka
Posts: 87
Joined: 01/01/2017 14:29

#15 Re: Astrologija

Post by saschka »

Ma nađem i ja link ali ajde ga ''prevedi'
Anabella_
Posts: 76
Joined: 18/03/2018 22:08

#16 Re: Astrologija

Post by Anabella_ »

Connaisseur Karlin wrote:
saschka wrote:Ej raja....imate li iskustva sa astrologijom, yotišom, natalnom kartom, uporednim horoskopom?
Jeli vam iko ikad tumačio?

Kakva su vam iskustva?
zabavna :D
You will trade in wood and stones (Pashan also means poison)
You will be interested in serving the king.
be an astrologer,
evo ti link :

https://www.onlinejyotish.com/free-astr ... undali.php
You will not be happy during boyhood, but the end of your life you will be happy
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6753
Joined: 20/02/2013 14:14

#17 Re: Astrologija

Post by Cherry-Cherry »

superiska wrote:
Cherry-Cherry wrote:Mogu opisati tebe, ali nisam sigurna da ti mogu i predvidjeti budućnost.
To ne bih ni voljela znati :shock:
Interesantna je, opustajuca i sluzi u svrhu zabave. Dnevni, mjesecni, godisnji.... to su ublehe.
Ja bih više voljela da mi kaže budućnost, ali ne ono dnevni, sedmični horoskop, nego baš za mene... A to što mi kaže moje osobine me ne interesuje, znam to i bez astrologije.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#18 Re: Astrologija

Post by njonjica »

Dope_Man wrote:https://en.wikipedia.org/wiki/Barnum_effect

I dodaj na ovo milion drugih razloga zasto ljudi vole bajke i lagati sami sebe. Tvoj zivot je u tvojim rukama, za dobre odluke trebas ti biti ponosan, za zajebe prihvatiti da nisi savrsen i grijesis il da nekad nije ni do tebe. Zvijezde, planete i ostalo nit su svjesne, nit bi ih, sve i da jesu svjesna bica, bolilo nesto juznije od duse za nase postojanje i zivote.
Tvoj zivot je u tvojim rukama sve do momenta okoline u kojoj zivis, nametnutih normi, klime, ljudi oko tebe i genetike. To se ne kontrolise.
Planete nisu svjesne naravno ali vidi plima i oseka zavise od nesvjesnih Sunca i Mjeseca, kazu i vjetrovi isto tako. Zenski ciklus u skladu sa mjesecevim mijenama, hormoni malo polude oko mladjaka itd.
Za pomracenja kao da smo i mi malo pomraceni, glavobolje, migrene, nemir jer je Zemlja izmedju Sunca i Mjeseca..a sve se to desava, vidis cuda na ekliptici dalekih zvijezdja koja su eto mrtva. Itd....da ne nabrajam.
Svako ko iole poznaje astrologiju kad pogleda horoskope Hitlera, Milosevica, Karadzica...znat ce da se zlocinac radja. Sa zlocinackim horoskopom.

Za laksi zivot naucite osnove astrologije, pratite tranzite bar ovlas. Ucite od Saturna, trgujte sa povoljnim Merkurom, ljubite trigonom Marsa i Venere.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#19 Re: Astrologija

Post by njonjica »

Cherry-Cherry wrote:Radila mi je jedna žena natalnu, ali onako uopšteno. Jest pogodila dosta toga vezano za moje karakterne osobine, ali nije ništa konkretno govorila, šta će mi se desiti i slično.

Išla sam nekada davno kod gatara, sve su fulile. :mrgreen:

Idete li vi kod gatara, ali iskreno? :mrgreen: :mrgreen:
Ne idem kod gatara.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#20 Re: Astrologija

Post by njonjica »

Secer_033 wrote:Ne vjerujem u one horoskope iz novina i casopisa. Pisu se samo da bi se popunila prazna mjesta, ali dobri astrolozi te mogu jako dobro opisati, iako te ne znaju.
Horoskopi iz novina su uvreda astrologije.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#21 Re: Astrologija

Post by njonjica »

saschka wrote:Natalnu ,kad neko zna da ti pročita, stvarno opisuje osobu. Zavisi sve koliko astrolog zna svoj posao.E sad predviđanja nešto mi nikad nisam ni pratila.
Mada mi je poprilična razlika yotiša i zapadne astrologije. Baš poprilična razlika. Baš sam čitala da yotiš ili vedska astrologija, je razlika sa zapadnom 500 god.Ima li neko da ima oba iskustva?
Jest...vedska astrologija u obzir uzima Mjesec kao vladara osobe pa tako ste u horoskopu onaj znak u kojem se nalazi vas Mjesec (mislim da je odstupanje 23 stepena od zapadne astrologije). Sasvim je drugacija, drugacije se rade analize, drugacije izgleda, ma sve....ja bih jako voljela nauciti
Jyotish.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#22 Re: Astrologija

Post by Dope_Man »

njonjica wrote: Svako ko iole poznaje astrologiju kad pogleda horoskope Hitlera, Milosevica, Karadzica...znat ce da se zlocinac radja. Sa zlocinackim horoskopom.

Za laksi zivot naucite osnove astrologije, pratite tranzite bar ovlas. Ucite od Saturna, trgujte sa povoljnim Merkurom, ljubite trigonom Marsa i Venere.
Svako ko zna ista o psihologiji, a ja je magistrirah, ce prestati vjerovati u sve gore napisano jer zna sta je placebo efekat, sujevjerje i ostale gluposti.
Svako ko zna ista o nauci i metodologiji istrazivanja ce te pitati gdje su rigorozna istrazivanja, gdje su predikcije i rezultati koji pokazuju da tu postoji metod i rezultat.

A boldirano je posebno opasna stvar jer ljudi misle da se zlocinac radja iz tako bzveznih razloga. Zlocinac se postaje. SVAKO od nas ce uz prave uslove odgajanja postati zlocinac i to stalno moramo imati na umu. Nije Hitler nista posebno, samo covjek koji se nasao u odredjenoj situaciji, sa odredjenom idejom, i takvih je medju nama koliko hoces. Daj petorici astrologa sve o Hitleru, osim imena i podataka koji bi otkrili identitet, i napisace ti pet razlicitih horoskopa i sudbina ili sta vec. Da to ima ikakvu prediktivnu valjanost davno bi se ljudi poceli time koristiti ozbiljnije, ne bi ostalo na zadnjoj stranici novina da ubije dosadu ljudima koji se boje uzeti u kostac sa zivotom pa radije sve pripisuju svemu osim sebi i svojim odlukama.

Sretan zivot u sjeni Marsa i Merkura, dok prava nauka covjeka salje na Mars i Merkur.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#23 Re: Astrologija

Post by njonjica »

Dope_Man wrote:
Svako ko zna ista o psihologiji, a ja je magistrirah, ce prestati vjerovati u sve gore napisano jer zna sta je placebo efekat, sujevjerje i ostale gluposti.
Svako ko zna ista o nauci i metodologiji istrazivanja ce te pitati gdje su rigorozna istrazivanja, gdje su predikcije i rezultati koji pokazuju da tu postoji metod i rezultat.

A boldirano je posebno opasna stvar jer ljudi misle da se zlocinac radja iz tako bzveznih razloga. Zlocinac se postaje. SVAKO od nas ce uz prave uslove odgajanja postati zlocinac i to stalno moramo imati na umu. Nije Hitler nista posebno, samo covjek koji se nasao u odredjenoj situaciji, sa odredjenom idejom, i takvih je medju nama koliko hoces. Daj petorici astrologa sve o Hitleru, osim imena i podataka koji bi otkrili identitet, i napisace ti pet razlicitih horoskopa i sudbina ili sta vec. Da to ima ikakvu prediktivnu valjanost davno bi se ljudi poceli time koristiti ozbiljnije, ne bi ostalo na zadnjoj stranici novina da ubije dosadu ljudima koji se boje uzeti u kostac sa zivotom pa radije sve pripisuju svemu osim sebi i svojim odlukama.

Sretan zivot u sjeni Marsa i Merkura, dok prava nauka covjeka salje na Mars i Merkur.
Na Marsu jos nismo bili a na Merkur tesko da cemo uopste otici. Ikad.
U svakom horoskopu se vide predispozicije, sta ce od toga prevagnuti zavisi od vremena u kojem zivi i okolnosti.
Astroloski, zlocinac se radja. Kao i heroj. Kao i vrhunski sportist.
Ne banalizuj moje rijeci.
S druge strane, Jung je u svom istraživačkom radu, u jednom trenutku nabasao i na astrologiju. O tome je izveštavao i Frojda. Pohvalio mu se da je u astrologiji otkrio neverovatne stvari. Večeri je provodio u proračunavanju dijagrama i izveštavao Frojda: "... čini se da znaci zodijaka predstavljaju slike karaktera, drugim rečima, simbol libida koji oslikava tipične kvalitete libida u datom trenutku".

Po njegovim rečima, astrologija je za njega bila "neverovatan svet zvezda i beskonačnog svemira". Pošto natalna karta prikazuje trenutak rađanja, ona je povezana sa odvajanjem od majke, a samim tim i sa spiritualnim ponovnim rađanjem, ovo ga je posebno zainteresovalo. Ostala je zabeležena prva natalna karta jedne pacijentkinje koju je Jung pomenuo Frojdu. Radilo se o ženi koja je imala kompleks majke, a u čijem je horoskopu Jung prepoznao dominaciju iste.
Na srecu pa ni svi psiholozi nisu isti :oops:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#24 Re: Astrologija

Post by Dope_Man »

Na ovu temu sam samo ostavio jedan komentar davno nekad, ne znam uopste otkud potrebu da se odgovori na taj komentar od prije ko zna koliko vremena.

U svakom slucaju ja sam svoje rekao tad, ponovio iznad, a dalje te ne namjeravam uvjeravati u bilo sta jer znam da je nemoguce promijeniti vjeru ljudima. To zahtjeva dugotrajan proces ucenja i spremnost osobe da uci. Ali to je tesko, vjerovati je puno lakse. Tako ti nastavi vjerovati u svoje, jeste da rezultata, kako vec napisah, nema, ali kad je to vjeri smetalo.

I naravno, Junga je lako citirati jer je lik sve moguce na sta je naisao uzimao i pisao o tome. Skoro nista od onoga sto je on govorio, a isto vrijedi i za Frojda, ne prolazi u danasnjoj psihologiji fokusiranoj na istrazivanja i dokazivanje putem sve rigoroznijeg pristupa metodologiji. Oni su samo pisali, pisali i pisali.. nista zivo nisu testirali i svako ko imalo postuje sebe kao naucnika njihove teorije ne uzima pretjerano ozbiljno jer one nisu uopste formulisane kao naucne teorije vec su obicna filozofija i licna promisljanja o svijetu bez pokusaja da se ista testiraju i tako objektivno potvrde ili modifikuju u skladu sa rezultatima istrazivanja.
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#25 Re: Astrologija

Post by Men_of_Numenor »

Šta će ova tema na podforumu "Nauka i edukacija"?

Astrologija je šarlatanstvo, glupost.

Ili ugasite temu ili je prebacite na podforum "Alternativa".

Ovdje joj nije mjesto.
Post Reply