U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
WinnieThePooh
Posts: 30
Joined: 03/12/2016 11:41

#1 U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by WinnieThePooh »

Pozdrav svima.

Imam zavrsenu Gradjevisnko - geodetsku skolu u Sarajevu. Ne moram ni reci da sam vec godinama na birou.
Skola kao skola nije losa, dapace sigurno jedna od boljih u gradu, ali jednostavno geodetski smjer koji sam ja zavrsila nije toliko trazen.
Voljela bih se prekvalifikovati u neko zanimanje koje je vise trazeno i sa kojim je lakse doci do posla (kod nas ili u inostranstvu).

Oduvijek mi je zelja bila nauciti programirati, ali sticajem okolnosti, finansijskih i drugih problema, nisam nikada bila u prilici da vidim kako to sve izgleda. A da budem iskrena matematika i fizika mi nikad nisu bile jaca strana, tako da ne znam ni da li bih se snasla. Ali eto, svi imamo neke neostvarene zelje.

Ako neko ima neki prijedlog, savjet, informacije koje mogu pomoci... Slobodno napisite.
Mislim da je mnogo mladih ljudi koji su u poziciji kao ja i da ce mozda pronaci neku ideju kojim putem krenuti.

Hvala svima unaprijed.
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#2 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by chengaba »

Matematika i fizika ti bas nisu neophodni ako hoces da naucis da programiras (ali dobro znanje pogotovo iz matematike ti sigurno nece odmoci!)...
Ne znam sada sta ste radili u geodetskoj skoli, ali zasto ne probas da probas nesto sto je izmedju te dvije branse - geoinformation science. Ja se npr. bavim time, i nema puno ljudi koji se kod nas time bave... Pa ako ste u skoli barem malo nesto oko GIS-a ucili, bit ce ti korisno... Proguglaj malo oko geo-information science i geo-informatics, pa mozda ti bude interesantno... Primjenjivo je na razne oblasti, of toga da radis u katastru, ili pravis razlicita rjesenja za firme, ili npr. ja sam u tome malo vise na naucnoj strani oko ekologije i tih stvari...
Ako zapnes i bas znas sta radis, posao obicno nije tesko naci... Ako ti je interesantno ovako nesto, pocni online uciti python (ima million besplatnih stranica online, npr. edx, courser, codeacademy itd.), pa nakon odredjenog vremena ako ti bude dobro islo pocnes lagano sa nadogradnjom u ovom pravcu... I javi se u inbox slobodno ako ti treba vise detalja ;)
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#3 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by KB9 »

uci programske jezike, ustedi, nakupuj knjiga i udri
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by insomnia78 »

Il to il postani varioc
[emoji23]
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#5 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by sema911s »

insomnia78 wrote:Il to il postani varioc
[emoji23]
ili medicina
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#6 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by JedanOdBraceMorica »

Vise i ti programeri, kako je krenulo za 10 godina svaki drugi covjek ce biti nekakav programer a u isto vrijeme na molera ces cekati 2 mjeseca... Mislim neka svako radi sta hoce, ali cini mi se da je trziste prezasiceno programerima, nisu ovo vise 80te i 90te pa da je rukovanje racunarom kao nekakva nadnaravna moc
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by insomnia78 »

Ma obicno preseravanje
User avatar
WinnieThePooh
Posts: 30
Joined: 03/12/2016 11:41

#8 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by WinnieThePooh »

Ne znam bas je li "moler" i slicna zanimanja za zenu. :sad:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by insomnia78 »

Sto da nije. Vani imas kamaru cura koje rade te i takve poslove
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#10 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by Saian »

WinnieThePooh wrote:Pozdrav svima.

Imam zavrsenu Gradjevisnko - geodetsku skolu u Sarajevu. Ne moram ni reci da sam vec godinama na birou.
Skola kao skola nije losa, dapace sigurno jedna od boljih u gradu, ali jednostavno geodetski smjer koji sam ja zavrsila nije toliko trazen.
Voljela bih se prekvalifikovati u neko zanimanje koje je vise trazeno i sa kojim je lakse doci do posla (kod nas ili u inostranstvu).

Oduvijek mi je zelja bila nauciti programirati, ali sticajem okolnosti, finansijskih i drugih problema, nisam nikada bila u prilici da vidim kako to sve izgleda. A da budem iskrena matematika i fizika mi nikad nisu bile jaca strana, tako da ne znam ni da li bih se snasla. Ali eto, svi imamo neke neostvarene zelje.

Ako neko ima neki prijedlog, savjet, informacije koje mogu pomoci... Slobodno napisite.
Mislim da je mnogo mladih ljudi koji su u poziciji kao ja i da ce mozda pronaci neku ideju kojim putem krenuti.

Hvala svima unaprijed.
Tvoj geodetski smjer se moze fino iskoristiti u programiranju spatial i aplikacija koje ovise o GPS triangulacijama, manje vise sve koje mapiraju neku uslugu na geo-podatke (sto postaje manje-vise neizostavan dio). Imas tu vjerovatno vise znanja od klasicnog programera. Tako da, nije losa kombinacija, geodezija i motivacija da se posvetis programiranju. Samo moje ovlashno misljenje.
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#11 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by Saian »

insomnia78 wrote:Ma obicno preseravanje
:D
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#12 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by Saian »

chengaba wrote:Matematika i fizika ti bas nisu neophodni ako hoces da naucis da programiras (ali dobro znanje pogotovo iz matematike ti sigurno nece odmoci!)...
Ne znam sada sta ste radili u geodetskoj skoli, ali zasto ne probas da probas nesto sto je izmedju te dvije branse - geoinformation science. Ja se npr. bavim time, i nema puno ljudi koji se kod nas time bave... Pa ako ste u skoli barem malo nesto oko GIS-a ucili, bit ce ti korisno... Proguglaj malo oko geo-information science i geo-informatics, pa mozda ti bude interesantno... Primjenjivo je na razne oblasti, of toga da radis u katastru, ili pravis razlicita rjesenja za firme, ili npr. ja sam u tome malo vise na naucnoj strani oko ekologije i tih stvari...
Ako zapnes i bas znas sta radis, posao obicno nije tesko naci... Ako ti je interesantno ovako nesto, pocni online uciti python (ima million besplatnih stranica online, npr. edx, courser, codeacademy itd.), pa nakon odredjenog vremena ako ti bude dobro islo pocnes lagano sa nadogradnjom u ovom pravcu... I javi se u inbox slobodno ako ti treba vise detalja ;)

evo sad vidjeh ovo, mogao sam si ustedit' tastature :oops:
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#13 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by JedanOdBraceMorica »

WinnieThePooh wrote:Ne znam bas je li "moler" i slicna zanimanja za zenu. :sad:
Nuzda zakon mijenja, zene u zemljama treceg svijeta a sve cesce i na zapadu rade sve moguce poslove, od rudnika i komunalnih preduzeca pa do gradjevine i mjesalice... Moleraj uopste nije toliko tezak zanat, a kvadrat je od 2 do 5 maraka pa ti vidi :lol:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#14 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by Tomahawk11 »

Matematika mozda nije potrebna da laicki naucis programirati, ali ako hoces da se skolujes, e onda se mozes slikati bez matematike.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#15 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by insomnia78 »

Ma kakvo skolovanje. "Naucis" ko sto se sve ostalo uci po BiH
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#16 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by jao_situacije »

uči o bazama podataka, ako već misliš u it
database dizajneri administratori itd.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#17 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by vješalica »

WinnieThePooh wrote:Ne znam bas je li "moler" i slicna zanimanja za zenu. :sad:

jesu,ali ne ovdje...kako kaže insomnia78

ovdje bi te zajebavao prosječni zatucani seljačina sa kamare drva ako bi odabrala neki profitabilni zanat
osim toga ovdje ne bi uspjela u tome ukoliko nemaš privatni biznis da radiš sa nekim npr iz porodice,,,pa da radiš tako te sitne posliće zanatske koji mogu biti jako dobri i kreativni
shvati da živimo u guzici/anusu od zemlje i to je to...naravno sa guzicama od ljudi
lelan
Posts: 186
Joined: 13/10/2008 00:24

#18 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by lelan »

jao_situacije wrote:uči o bazama podataka, ako već misliš u it
database dizajneri administratori itd.
Preporuka ako može.
Završio sam CCNA Routing and Switching. Naravno posla nema. Šta bih trebao dodatno uciti koje software ? PHP, SQL, LINUX... isl. Vaša preporuka. Hvala
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#19 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by jao_situacije »

lelan wrote:
jao_situacije wrote:uči o bazama podataka, ako već misliš u it
database dizajneri administratori itd.
Preporuka ako može.
Završio sam CCNA Routing and Switching. Naravno posla nema. Šta bih trebao dodatno uciti koje software ? PHP, SQL, LINUX... isl. Vaša preporuka. Hvala
nemam neku preporuku, ne bavim se ovim konkretno
ja bih ti savjetovao sql, ali u svakom slučaju istraži i nemoj uzimati moje mišljenje kao mjerilo
User avatar
mk ultra
Posts: 19528
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#20 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by mk ultra »

zavrsi akademiju neku negdje i za 3 mjeseca "programer" :mrgreen:

a da mu neko jednostavan logicki problem zada da isprogramira, tuta...
jbg

i onda određeni ljudi imaju problem radi njihovog neznanja...

Programiranje nije znati programirati u C, C# nemam pojma... sve je to isto... od fortrana pa do pitona :skoljka:

PHP, HTML, XML, "programski jezici" za koje ti treba 2h da skontas osnove ako znas ista u zivotu

:run:
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#21 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by Mr.Penguin »

Imaš trenutno otvoren kurs u Kulturnom Centru Kralj Fahd pa vidi ako te neki kurs od programiranja zanima.
User avatar
Truba
Posts: 81788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by Truba »

ja bih nesto bez puno muke
al da je zarada oghromna :mrgreen:

sex stop
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#23 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by JedanOdBraceMorica »

Nemoj mi samo tih kurseva u KC Kralj Fahd zivota ti :run:
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#24 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by prog321 »

udaj se i radjaj djecu.
nek muž radi. ko ga ebe. :-D
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#25 Re: U koje zanimanje se prekvalifikovati?

Post by Zoya »

Laser, nutricionista, personalni trener.
Programeri su dosadili :-?
Post Reply