PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#926 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Connaisseur Karlin »

Sliver wrote: 22/02/2020 09:54 Uh sad se sjetih, nije vise "uticnica"", sad je "prikljucnica". Valjda prevlad'o termin onih sto se na crno prikljucuju na mrezu, pa prikljucnica :lol:
jao, preludo :-) :lol:


meni je ovo interesantno:

utikac je dio koji se stavi u uticnicu

uticnica je dio iskljucivo u zidu, a utikac se "ubaci" u uticnicu :D

sjecas se "baka i djed" kopce :D

eh, o tome pisem :P
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4878
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#927 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

Sanjarko wrote: 21/02/2020 23:07
Nsiam vrevoala da zpavrao mgou rzmaueti ono sto ctaim. Zaavljhuujci nobniecoj mcoi ljdksuog mgzoa, pemra irtazsiavnjima nucainka sa Kmbreidza, njie vzano kjoim su roedsldoem npiasnaa slvoa u rcei, jdieno je btino da se pvro i psldeonje sovlo nlaaze na sovm msteu. Otasla solva mgou btii u ptponuom nerdeu i bez ozibra na ovu oloknost, tkest mzeote ctiati bez pobrelma. Ovo je zobg tgoa sto ljduksi mzoak ne ctia savko slvoo pnaooosb, vec rcei psmraota kao cleniu. Oavj preomecaj je sljiavo nzavan tipoglikemija. Zacudjujuce, zar ne? A uevk ste msilili da je pavrpois vzaan.
:zoka:
Čemu ovi zarezi, tačke i velika slova ako je pravopis nevažan? :roll:

Treba otići korak dalje: napisati žalbu ili zahtjev na ovaj način i poslati ga nekoj državnoj ustanovi pa onda vidjeti koliko je tačno ovo da se tekst, ovako napisan, može čitati bez problema. Ili još bolje...poslati naučni rad ozbiljnom naučnom časopisu ili seminarski i doktorat iz bilo koje naučne oblasti predati na čitanje mentoru u ovakvoj formi ili samo bez interpunkcije i velikih slova...

:meza:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#928 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by piupiu »

¤ jelena ¤ wrote: 22/02/2020 10:26
Sanjarko wrote: 21/02/2020 23:07
Nsiam vrevoala da zpavrao mgou rzmaueti ono sto ctaim. Zaavljhuujci nobniecoj mcoi ljdksuog mgzoa, pemra irtazsiavnjima nucainka sa Kmbreidza, njie vzano kjoim su roedsldoem npiasnaa slvoa u rcei, jdieno je btino da se pvro i psldeonje sovlo nlaaze na sovm msteu. Otasla solva mgou btii u ptponuom nerdeu i bez ozibra na ovu oloknost, tkest mzeote ctiati bez pobrelma. Ovo je zobg tgoa sto ljduksi mzoak ne ctia savko slvoo pnaooosb, vec rcei psmraota kao cleniu. Oavj preomecaj je sljiavo nzavan tipoglikemija. Zacudjujuce, zar ne? A uevk ste msilili da je pavrpois vzaan.
:zoka:
Čemu ovi zarezi, tačke i velika slova ako je pravopis nevažan? :roll:

Treba otići korak dalje: napisati žalbu ili zahtjev na ovaj način i poslati ga nekoj državnoj ustanovi pa onda vidjeti koliko je tačno ovo da se tekst, ovako napisan, može čitati bez problema. Ili još bolje...poslati naučni rad ozbiljnom naučnom časopisu ili seminarski i doktorat iz bilo koje naučne oblasti predati na čitanje mentoru u ovakvoj formi ili samo bez interpunkcije i velikih slova...
revolucionarno :mrgreen: :lol:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4878
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#929 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

piupiu wrote: 22/02/2020 10:28
¤ jelena ¤ wrote: 22/02/2020 10:26
Sanjarko wrote: 21/02/2020 23:07

:zoka:
Čemu ovi zarezi, tačke i velika slova ako je pravopis nevažan? :roll:

Treba otići korak dalje: napisati žalbu ili zahtjev na ovaj način i poslati ga nekoj državnoj ustanovi pa onda vidjeti koliko je tačno ovo da se tekst, ovako napisan, može čitati bez problema. Ili još bolje...poslati naučni rad ozbiljnom naučnom časopisu ili seminarski i doktorat iz bilo koje naučne oblasti predati na čitanje mentoru u ovakvoj formi ili samo bez interpunkcije i velikih slova...
revolucionarno :mrgreen: :lol:
:lol:

Nek nama revolucionarni duh ne jenjava, a za pravopis ćemo lako. :D :sax:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#930 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by piupiu »

strucnjakdemagog wrote: 22/02/2020 08:38 I ti se tim bakćeš... :)
Lako mi je za to. Kod mene je problem višak zareza. Ja non-stop zarezujem. :oops: :D :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#931 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by piupiu »

¤ jelena ¤ wrote: 22/02/2020 10:32
:lol:

Nek nama revolucionarni duh ne jenjava, a za pravopis ćemo lako. :D :sax:
Tako, tako, tako, tako... to srce želi! :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4878
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#932 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by ¤ jelena ¤ »

:lol: :lol:
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#933 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by strucnjakdemagog »

piupiu wrote: 22/02/2020 11:21
strucnjakdemagog wrote: 22/02/2020 08:38 I ti se tim bakćeš... :)
Lako mi je za to. Kod mene je problem višak zareza. Ja non-stop zarezujem. :oops: :D :lol:

Zarezi nikada nisu višak. Sve zavisi gdje uzimaš vazduh, dok čitaš. :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#934 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Sanjarko »

piupiu wrote: 22/02/2020 06:15 Evo, vidiš, @Sanjarko, kad vlada ta jezička anarhija, onda na Klixu napišu i ovakav uvod u tekst:
Posljednji obrok mu je poslužen tri sata prije egzekucije, a jeo je svinjski kotler, piru krompir i pitu od breskve sa sladoledom od vanilije
Em 'kotleR', em nekakvo jelo zvano 'pirA krompir', em nema tačke na kraju rečenice... i sad ako svi budemo izmišljali svoje riječi, kako će izgledati rječnik bosanskog jezika i kako će neko sa strane taj jezik naučiti, ako medju nama nema dogovora da kotlet ne može biti kotleR, ni pire pirA?
To je drugo. Ja sam za reformu jezika. Da se izbace slova s kvacicama, meka i tvrda slova i da se propis sto se tice ovoga olaksa. Da je ispravno i jedno i drugo, i nisam jedini koji je za ovo prvo, u vezi slova a ovo drugo, negacija uz glagol i imenicu je slabo ko spominjao.

Jedne vam se negacije pisu odvojeno uz glagol, jedne zajedno sa glagolom, i sa imenicama se pisu zajedno.

Pa zbog toga zbrka. Na forum.hr su o tome davno raspravljali. Cak i jekavica da se uvede.

Najcesce pravopisne greske su ove greske. A ovo sto si navela su nepravilno skroz napisane rijeci, pa i tekst.
Last edited by Sanjarko on 22/02/2020 15:37, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#935 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Sanjarko »

¤ jelena ¤ wrote: 22/02/2020 10:26
Sanjarko wrote: 21/02/2020 23:07
Nsiam vrevoala da zpavrao mgou rzmaueti ono sto ctaim. Zaavljhuujci nobniecoj mcoi ljdksuog mgzoa, pemra irtazsiavnjima nucainka sa Kmbreidza, njie vzano kjoim su roedsldoem npiasnaa slvoa u rcei, jdieno je btino da se pvro i psldeonje sovlo nlaaze na sovm msteu. Otasla solva mgou btii u ptponuom nerdeu i bez ozibra na ovu oloknost, tkest mzeote ctiati bez pobrelma. Ovo je zobg tgoa sto ljduksi mzoak ne ctia savko slvoo pnaooosb, vec rcei psmraota kao cleniu. Oavj preomecaj je sljiavo nzavan tipoglikemija. Zacudjujuce, zar ne? A uevk ste msilili da je pavrpois vzaan.
:zoka:
Čemu ovi zarezi, tačke i velika slova ako je pravopis nevažan? :roll:

Treba otići korak dalje: napisati žalbu ili zahtjev na ovaj način i poslati ga nekoj državnoj ustanovi pa onda vidjeti koliko je tačno ovo da se tekst, ovako napisan, može čitati bez problema. Ili još bolje...poslati naučni rad ozbiljnom naučnom časopisu ili seminarski i doktorat iz bilo koje naučne oblasti predati na čitanje mentoru u ovakvoj formi ili samo bez interpunkcije i velikih slova...

:meza:
Ko je spominjao o tome i to bas? Fino sam rekao da pogledate intervju Midhat Ridzanovic BHT1 prije jedno desetljece mozda i vise star.

Pravila trebaju da postoje ali u vezi ovoga ih treba olabaviti ili se dogovoriti tacno kako da idu ta pravila, a ne malo ovako, malo onako.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#936 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by plain vanilla »

Koliko si pratio rasprave o pravopisu, bolje da si sjeo i naucio ga. :mrgreen:
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#937 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by musicman80 »

Sanjarko wrote: 22/02/2020 15:30
piupiu wrote: 22/02/2020 06:15 Evo, vidiš, @Sanjarko, kad vlada ta jezička anarhija, onda na Klixu napišu i ovakav uvod u tekst:
Posljednji obrok mu je poslužen tri sata prije egzekucije, a jeo je svinjski kotler, piru krompir i pitu od breskve sa sladoledom od vanilije
Em 'kotleR', em nekakvo jelo zvano 'pirA krompir', em nema tačke na kraju rečenice... i sad ako svi budemo izmišljali svoje riječi, kako će izgledati rječnik bosanskog jezika i kako će neko sa strane taj jezik naučiti, ako medju nama nema dogovora da kotlet ne može biti kotleR, ni pire pirA?
To je drugo. Ja sam za reformu jezika. Da se izbace slova s kvacicama, meka i tvrda slova i da se propis sto se tice ovoga olaksa. Da je ispravno i jedno i drugo, i nisam jedini koji je za ovo prvo, u vezi slova a ovo drugo, negacija uz glagol i imenicu je slabo ko spominjao.

Jedne vam se negacije pisu odvojeno uz glagol, jedne zajedno sa glagolom, i sa imenicama se pisu zajedno.

Pa zbog toga zbrka. Na forum.hr su o tome davno raspravljali. Cak i jekavica da se uvede.

Najcesce pravopisne greske su ove greske. A ovo sto si navela su nepravilno skroz napisane rijeci, pa i tekst.


Ako ti ne pravis razliku izmedju č i ć, to znaci da se afrikati iz jezika trebaju u potpunosti eliminisati? Ako ljudi u zadnje vrijeme ne postuju pravilo da se negacija pise odvojeno od glagola, pa pisu: "neznam" ili "nerazumijem", ne znaci da treba ukinuti gramaticka pravila i prilagoditi ih onima koji se ocigledno nikada, kada se ucila gramatika nisu potrudili da istu nauce. Ja sam samo na ovom forumu zapazio da masa ljudi nepravilno pise i da ih nije briga kako izgleda ono sto su napisali niti se trude da tekst uoblice da to lici na nesto, nego samo nabacaju rijeci i recenice. Najbolje mi je kada pojedini kazu: " Jao sto ste dosadni sa gramatikom, pa ovo je forum, nismo u skoli" Svaki komentar je suvisan. Ovo nije samo slucaj u BIH, nego je vrlo ucestalo u svim republikama bivse nam drzave.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#938 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Sanjarko »

musicman80 wrote: 22/02/2020 15:53
Sanjarko wrote: 22/02/2020 15:30
piupiu wrote: 22/02/2020 06:15 Evo, vidiš, @Sanjarko, kad vlada ta jezička anarhija, onda na Klixu napišu i ovakav uvod u tekst:



Em 'kotleR', em nekakvo jelo zvano 'pirA krompir', em nema tačke na kraju rečenice... i sad ako svi budemo izmišljali svoje riječi, kako će izgledati rječnik bosanskog jezika i kako će neko sa strane taj jezik naučiti, ako medju nama nema dogovora da kotlet ne može biti kotleR, ni pire pirA?
To je drugo. Ja sam za reformu jezika. Da se izbace slova s kvacicama, meka i tvrda slova i da se propis sto se tice ovoga olaksa. Da je ispravno i jedno i drugo, i nisam jedini koji je za ovo prvo, u vezi slova a ovo drugo, negacija uz glagol i imenicu je slabo ko spominjao.

Jedne vam se negacije pisu odvojeno uz glagol, jedne zajedno sa glagolom, i sa imenicama se pisu zajedno.

Pa zbog toga zbrka. Na forum.hr su o tome davno raspravljali. Cak i jekavica da se uvede.

Najcesce pravopisne greske su ove greske. A ovo sto si navela su nepravilno skroz napisane rijeci, pa i tekst.


Ako ti ne pravis razliku izmedju č i ć, to znaci da se afrikati iz jezika trebaju u potpunosti eliminisati? Ako ljudi u zadnje vrijeme ne postuju pravilo da se negacija pise odvojeno od glagola, pa pisu: "neznam" ili "nerazumijem", ne znaci da treba ukinuti gramaticka pravila i prilagoditi ih onima koji se ocigledno nikada, kada se ucila gramatika nisu potrudili da istu nauce. Ja sam samo na ovom forumu zapazio da masa ljudi nepravilno pise i da ih nije briga kako izgleda ono sto su napisali niti se trude da tekst uoblice da to lici na nesto, nego samo nabacaju rijeci i recenice. Najbolje mi je kada pojedini kazu: " Jao sto ste dosadni sa gramatikom, pa ovo je forum, nismo u skoli" Svaki komentar je suvisan. Ovo nije samo slucaj u BIH, nego je vrlo ucestalo u svim republikama bivse nam drzave.
Jarane i tebi i svima: "Jezik treba da sluzi narodu, a ne da narod sluzi jeziku."
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#939 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by plain vanilla »

Image

Image
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#940 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by John Cleese »

plain vanilla wrote: 22/02/2020 16:32 Image
Jer tu nesto pogresno napisano?

Pitam, je l' mi nije jasno :|
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#941 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by John Cleese »

¤ jelena ¤ wrote: 22/02/2020 10:32
piupiu wrote: 22/02/2020 10:28
¤ jelena ¤ wrote: 22/02/2020 10:26

Čemu ovi zarezi, tačke i velika slova ako je pravopis nevažan? :roll:

Treba otići korak dalje: napisati žalbu ili zahtjev na ovaj način i poslati ga nekoj državnoj ustanovi pa onda vidjeti koliko je tačno ovo da se tekst, ovako napisan, može čitati bez problema. Ili još bolje...poslati naučni rad ozbiljnom naučnom časopisu ili seminarski i doktorat iz bilo koje naučne oblasti predati na čitanje mentoru u ovakvoj formi ili samo bez interpunkcije i velikih slova...
revolucionarno :mrgreen: :lol:
:lol:

Nek nama revolucionarni duh ne jenjava, a za pravopis ćemo lako. :D :sax:
Samo se vi zafrkavajte :|

Bezbeli ste zaboravile kako Reuf red zavodi...

https://www.youtube.com/watch?v=KAfKFKBlZbM

:D
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#942 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by piupiu »

Sanjarko wrote: 22/02/2020 16:22 Jarane i tebi i svima: "Jezik treba da sluzi narodu, a ne da narod sluzi jeziku."
"Matematika treba da sluzi narodu, a ne da narod sluzi matematici."
"Hemija treba da sluzi narodu, a ne da narod sluzi hemiji."
"Fizika treba da sluzi narodu, a ne da narod sluzi fizici."

Nastavi niz sve po istom principu... :?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#943 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Sanjarko »

piupiu wrote: 22/02/2020 23:09
Sanjarko wrote: 22/02/2020 16:22 Jarane i tebi i svima: "Jezik treba da sluzi narodu, a ne da narod sluzi jeziku."
"Matematika treba da sluzi narodu, a ne da narod sluzi matematici."
"Hemija treba da sluzi narodu, a ne da narod sluzi hemiji."
"Fizika treba da sluzi narodu, a ne da narod sluzi fizici."

Nastavi niz sve po istom principu... :?
Jest tako je, upravu si. Ali dosta toga kao sto znas dobro je stvar dogovora a ne nauke. Dogovori se i tako bude. Kako vidim 35% ljudi nerazlikuje meka i tvrda slova, koliko ovi ostali razlikuju je isto pitanje jer izgleda mnogima je stecena tj., naucena ta sposobnost, i bas me zanima koliko ljudi grijese i sto se tice negacije uz glagol i sa imenicom.

35% nije malo. A ovo su pravila koja smo uveli. Prije bas i nisu postojala ovakva. Jedno vrijeme je se Ch koristilo. Nasao clanak o tome davno i citao ga ali ga vise nikad nisam pronasao.

Znaci mi svi, nas 35% je nepismeno i glupo i zatucano i neobrazovano.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#944 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Sanjarko »

https://en.wikipedia.org/wiki/Slovene_alphabet

Evo znaci i Slovenci su nepismeni, zatucani, neobrazovani i glupi. Ljudevit ovo uveo prije 2 stoljeca skoro, na osnovu Ceskog nekog reformatora i Ceskog jezika i Dj koje je Ljudevit predlozio i uveo je iz Srbije neko predlozio da se zamjeni sa D sa crticom.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#945 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by plain vanilla »

Ni ja nisam razlikovala č i ć, pa sam se potrudila nauciti.
Razumijem da ti nije stalo, nije ni meni do kvantne fizike, ali ne kontam zasto mislis da ce neko ukinuti pravopis jer si ti lijen nauciti?
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#946 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by John Cleese »

Sanjarko wrote: 22/02/2020 23:46 https://en.wikipedia.org/wiki/Slovene_alphabet

Evo znaci i Slovenci su nepismeni, zatucani, neobrazovani i glupi. Ljudevit ovo uveo prije 2 stoljeca skoro, na osnovu Ceskog nekog reformatora i Ceskog jezika i Dj koje je Ljudevit predlozio i uveo je iz Srbije neko predlozio da se zamjeni sa D sa crticom.
Da, strasno!
A tek Englezi, pa Francuzi, Italijani, Poljaci...
Ima ih koliko hoces koji su se drznuli da u svome jeziku ne primjenjuju nasa pravila, kao da se, gluho bilo, radi o stranom jeziku. Nedopustivo, zar ne? :|
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#947 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by John Cleese »

plain vanilla wrote: 23/02/2020 00:01 Ni ja nisam razlikovala č i ć
Mislis - ć i ć? :| :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#948 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by Sanjarko »

plain vanilla wrote: 23/02/2020 00:01 Ni ja nisam razlikovala č i ć, pa sam se potrudila nauciti.
Razumijem da ti nije stalo, nije ni meni do kvantne fizike, ali ne kontam zasto mislis da ce neko ukinuti pravopis jer si ti lijen nauciti?
Nisam ja protivnik pravopisa, protivnik sam nekih greski u pravilima njegovim i nametanja ljudima da to tako mora biti kad se vidi da nemora. Evo podastro sam vam Slovenski jezik i abecedu koji nema dosta ovih nasih slova. A pravilo negacija uz glagol i sa imenicom je isto uvedena i dogovorena i odlucio neko da tako mora da bude kao u vezi slova i abecede.

35% nas ima. Mozda i vise. Nisam lijen. Volim ucit, saznati/doznati neke nove stvari itd. Samo vam kazem da moze i drugacije kao sto se vidi i nisam jedini koji to kaze/govori.

Meni ni iz djepa, ni u dzep. Oba su mi prazna.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#949 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by plain vanilla »

John Cleese wrote: 23/02/2020 00:08
plain vanilla wrote: 23/02/2020 00:01 Ni ja nisam razlikovala č i ć
Mislis - ć i ć? :| :D
Izvinjajem se svjema :mrgreen:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#950 Re: PRAVOPIS BOSANSKOG JEZIKA

Post by piupiu »

Sanjarko wrote: 22/02/2020 23:32 Jest tako je, upravu si. Ali dosta toga kao sto znas dobro je stvar dogovora a ne nauke. Dogovori se i tako bude. Kako vidim 35% ljudi nerazlikuje meka i tvrda slova, koliko ovi ostali razlikuju je isto pitanje jer izgleda mnogima je stecena tj., naucena ta sposobnost, i bas me zanima koliko ljudi grijese i sto se tice negacije uz glagol i sa imenicom.

35% nije malo. A ovo su pravila koja smo uveli. Prije bas i nisu postojala ovakva. Jedno vrijeme je se Ch koristilo. Nasao clanak o tome davno i citao ga ali ga vise nikad nisam pronasao.

Znaci mi svi, nas 35% je nepismeno i glupo i zatucano i neobrazovano.
Znaš šta je problem, što ja, na primjer, ne bih vjerovala ljekaru da me zna liječiti ako nije uspio savladati osnovna pravila svoga jezika. To su nekakvi društveni ugovori koji postoje s razlogom. Oni imaju i društvenu funkciju. Ljudi koji odbijaju da nauče osnovna pravila jezika oko kojih smo se složili sutra će odbiti da interpretiraju neka druga pravila onako kako su ona napisana.

Recimo, zato što oni ne razumiju ili ne žele savladati neko pravilo, izdaju ti skuplju kartu za autobus, ili ne žele da ti prihvate pošiljku u pošti, ili pogrešno interpretiraju kako da ti spase život tokom anafilaktičkog šoka, ili ne staju na crveno, jer semafori trebaju služiti vozačima, a ne vozači semaforima. Nisu sva pravila besmislena, to hoću da kažem.

Ne mislim da su jezička pravila urezana u kamen, jezik je živa stvar, ali baš zato neke stvari imaju smisla - kad kažeš 'ne postoji' to zvuči kao dvije riječi, pa zašto bi se pisalo kao jedna? To č i ć je i izašlo iz narodnog govora kad standard, pa zašto bi ga silom mijenjali zbog šačice ljudi kojima je mrsko naučiti pravilo?
Post Reply