Majmun nastao od čovjeka

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#1 Majmun nastao od čovjeka

Post by Murisno1 »

Ne znam da li je postojala tema, vjerovatno nije. Prečešljo sam neke strane tekstove, osvrte, komentare, od ozbiljnih do neozbiljnih na ovu temu i, kako se ispostavilo, ovo nije neka tabu teorija, čak neki posljednji nalazi idu u tom smjeru, tj. čovjek nije nastao od majmuna, nego je majmun nastao od čovjeka. Ovdje sam naišao na neke informacije (http://anthropology.net/2007/12/15/a-hu ... -the-apes/) , ali volio bih čuti stručno mišljenje, naše raje :), po ovom pitanju, dokazi, analize, istraživanja i sl.
johnlock071
Posts: 339
Joined: 03/08/2013 17:38

#2 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by johnlock071 »

.
Last edited by johnlock071 on 05/11/2015 18:22, edited 1 time in total.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#3 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by apsidejzi »

johnlock071 wrote:Nisam znao da su naučnici tako daleko dogurali. Dobro je, napreduju. :)
5:60 Reci: "Hoćete li da vam kažem koji su gori od takvih i koje će Allah još teže kazniti? Oni koje je Allah prokleo i na koje se rasrdio i u majmune i svinje pretvorio, oni koji su se šejtanu klanjali - njih čeka najgore mjesto, jer oni su najdalje s Pravoga puta odlutali."

2:65 Vama je poznato ono što se dogodilo onima od vas koji su se o subotu ogriješili, kao i to da smo im mi rekli: "Budite majmuni prezreni!"

7:166 I pošto su oni bahato odbili da se okane onoga što im se zabranjivalo, Mi smo im rekli: "Postanite majmuni prezreni!"
Nisi imao izbora. Morao si. Jel da?

:zid:
johnlock071
Posts: 339
Joined: 03/08/2013 17:38

#4 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by johnlock071 »

Malo jače lupi glavom možda se dozoveš. :D
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#5 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by broj dva »

Ma sta majmun, dinosaurus je od covjeka nastao !
saimidin
Posts: 2788
Joined: 20/05/2011 17:53

#6 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by saimidin »

Murisno1 wrote:Ne znam da li je postojala tema, vjerovatno nije. Prečešljo sam neke strane tekstove, osvrte, komentare, od ozbiljnih do neozbiljnih na ovu temu i, kako se ispostavilo, ovo nije neka tabu teorija, čak neki posljednji nalazi idu u tom smjeru, tj. čovjek nije nastao od majmuna, nego je majmun nastao od čovjeka. Ovdje sam naišao na neke informacije (http://anthropology.net/2007/12/15/a-hu ... -the-apes/) , ali volio bih čuti stručno mišljenje, naše raje :), po ovom pitanju, dokazi, analize, istraživanja i sl.
neznam sta si ti citao, ali je bolje pitanje sta si prije toga pio ili pusio

ovdje nije samo pogresna pretpostavka da je majmun(neznam na koju vrstu mislis, ali vjerovatno primate) postao od covjeka,
nego i ova da je covjek nastao od majmuna

naime, obojica su imali od zajednickog pretka(ne jednog nego citavu vrstu njih), ali su pojedine grupe, pod utjecajem razlicitih uslova,
evoluirale u potpuno razlicite vrste, i danas su jedni majmuni, a drugi ljudi, mada i medju ljudima ima "majmuna"

a kod teorija nije bitno da procitas sve sto pise, pa nedjes prosjek, ne ide to tako, bitni su dokazi,
i prihvacenost od strane naucno priznatih institucija, tj. potvrda tih dokaza od njih

sve ostalo su bajke, tipa biblije i kurana, mislim mozes ti vjerovati u to, ali ne bas bukvalno
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#7 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by It_is_a_Leclerc »

Čovjek nije nastao od majmuna, niti je majmun nastao od čovjeka.

Ipak, čovjekoliki majmuni i ljudi imaju zajedničkog evolucionog pretka, ali su se razvijali potpuno nezavisno jedan od drugog.
johnlock071
Posts: 339
Joined: 03/08/2013 17:38

#8 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by johnlock071 »

saimidin wrote: neznam sta si ti citao, ali je bolje pitanje sta si prije toga pio ili pusio

ovdje nije samo pogresna pretpostavka da je majmun(neznam na koju vrstu mislis, ali vjerovatno primate) postao od covjeka,
nego i ova da je covjek nastao od majmuna

naime, obojica su imali od zajednickog pretka(ne jednog nego citavu vrstu njih), ali su pojedine grupe, pod utjecajem razlicitih uslova,
evoluirale u potpuno razlicite vrste, i danas su jedni majmuni, a drugi ljudi
, mada i medju ljudima ima "majmuna"

a kod teorija nije bitno da procitas sve sto pise, pa nedjes prosjek, ne ide to tako, bitni su dokazi,
i prihvacenost od strane naucno priznatih institucija, tj. potvrda tih dokaza od njih

sve ostalo su bajke, tipa biblije i kurana, mislim mozes ti vjerovati u to, ali ne bas bukvalno
:lol: Kako si odlično sam svoj post analizirao. Drama. :D
saimidin
Posts: 2788
Joined: 20/05/2011 17:53

#9 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by saimidin »

johnlock071 wrote:
saimidin wrote: neznam sta si ti citao, ali je bolje pitanje sta si prije toga pio ili pusio

ovdje nije samo pogresna pretpostavka da je majmun(neznam na koju vrstu mislis, ali vjerovatno primate) postao od covjeka,
nego i ova da je covjek nastao od majmuna

naime, obojica su imali od zajednickog pretka(ne jednog nego citavu vrstu njih), ali su pojedine grupe, pod utjecajem razlicitih uslova,
evoluirale u potpuno razlicite vrste, i danas su jedni majmuni, a drugi ljudi
, mada i medju ljudima ima "majmuna"

a kod teorija nije bitno da procitas sve sto pise, pa nedjes prosjek, ne ide to tako, bitni su dokazi,
i prihvacenost od strane naucno priznatih institucija, tj. potvrda tih dokaza od njih

sve ostalo su bajke, tipa biblije i kurana, mislim mozes ti vjerovati u to, ali ne bas bukvalno
:lol: Kako si odlično sam svoj post analizirao. Drama. :D
i tebi bi bilo bolje da sta popijes, jetru je lahko zamijeniti,
od tih tvojih knjiga, kad ode mozak, moš se jebat,
:izet:

a ti citati ti mogu proci kao dokazi u mektebu, kod djece koja jos vjeruju u djeda mraza i sl.,
mada mi se cini da ni ti nisi mnogo dalje od toga odmakao

u nauci tome nema mjesta, jer sve sto nije podlozno kritici i opovrgavanju je dogma,
pa ti sad bujrum nastavi zivjeti u svom svijetu gdje se sve mora uklopiti u kuran(necije tumacenje istog),
a ako se ne uklapa, pa primijenis brate prvo pravilo da se sve mora uklopiti, pa i mirna bosna, i ti glup ko tocak.

al sta te briga,

nikom i onako nije bitno sta ti mislis
johnlock071
Posts: 339
Joined: 03/08/2013 17:38

#10 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by johnlock071 »

Nije ovo neki misticizam, nema dogme u Islamu.

Kur'an je između ostalog i naučna knjiga, ako nećeš da vidiš koliko je stvari upravo nauka dokazala iz Kur'ana i pomoću istog, i dalje zatvaraj oči nad tim.

Većina bitnih naučnika i istraživača su vjerovali u Bogu, a danas nam glupi i slijepi ateisti poput tebe pokušavaju "oteti" nauku, koja se uopšte i nikako ne kosi sa Islamom.

Dosta stvari iz Kur'ana je naučno dokazano, a ono šta nije - biće.
saimidin
Posts: 2788
Joined: 20/05/2011 17:53

#11 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by saimidin »

johnlock071 wrote:Nije ovo neki misticizam, nema dogme u Islamu.

Kur'an je između ostalog i naučna knjiga, ako nećeš da vidiš koliko je stvari upravo nauka dokazala iz Kur'ana i pomoću istog, i dalje zatvaraj oči nad tim.

Većina bitnih naučnika i istraživača su vjerovali u Bogu, a danas nam glupi i slijepi ateisti poput tebe pokušavaju "oteti" nauku, koja se uopšte i nikako ne kosi sa Islamom.

Dosta stvari iz Kur'ana je naučno dokazano, a ono šta nije - biće.
zanci kuran je podlozan kritici, i moze se promijeniti, ako se nesto dokaze suprotno, i tada ne bi bio dogma,

ili ti mislis da nista nije dokazano ako se ne slaze sa kuranom, sto bi bilo dogma,

ili ce se promijeniti tumacenje kurana da bi se poklopilo sa dokazima, ali reci da je kuran u krivu je nedopusteno, je opet dogma
johnlock071
Posts: 339
Joined: 03/08/2013 17:38

#12 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by johnlock071 »

saimidin wrote:
zanci kuran je podlozan kritici, i moze se promijeniti, ako se nesto dokaze suprotno, i tada ne bi bio dogma,

ili ti mislis da nista nije dokazano ako se ne slaze sa kuranom, sto bi bilo dogma,

ili ce se promijeniti tumacenje kurana da bi se poklopilo sa dokazima, ali reci da je kuran u krivu je nedopusteno, je opet dogma
Nije nikad ništa naučno dokazano a da je suprotno Kur'anu.
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#13 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by Država »

Ovako to ide:


Budeš homosapiens,

Počneš gledati GRAND PARADU na OBN-u,

Počneš vjerovati da su Ceca i Stoja estradni umjetnici,

Prestaneš čitati knjige,

Počneš čitati Avaz,

Počneš kupovati La Vita sok i MB pivo..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... nakon par miliona godina, idući u tom pravcu, degradiraš svoj um do te mjere da jednostavno završiš na grani.






:sax:
saimidin
Posts: 2788
Joined: 20/05/2011 17:53

#14 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by saimidin »

johnlock071 wrote:
saimidin wrote:
zanci kuran je podlozan kritici, i moze se promijeniti, ako se nesto dokaze suprotno, i tada ne bi bio dogma,

ili ti mislis da nista nije dokazano ako se ne slaze sa kuranom, sto bi bilo dogma,

ili ce se promijeniti tumacenje kurana da bi se poklopilo sa dokazima, ali reci da je kuran u krivu je nedopusteno, je opet dogma
Nije nikad ništa naučno dokazano a da je suprotno Kur'anu.
jesi mozda cuo za evoluciju, pa i evoluciju homo sapiensa, sto je i osnova rasprave na ovoj temi,
ili ces mi sad reci, da je evolucija u skladu sa kuranskom dogmom o kreaciji covjeka,
ma vjerovatnije je da ces reci kako nema dokaza, bla bla bla, sve u svemu nista sto se ne poklapa sa kuranom se ne pika,
a to ti je druze upravo dogma.

i da su ti naucnici tako slijepo vjerovali ko ti, nikada nista nebi otkrili, jer nauka ide za dokazima,
ne za bajkama iz bronzanog doba.

vrati se na svoj prvi post, ti tvrdis da kuran dokazuje da su ljudi, pa cak i svinje nastali od ljudi,
iako je evolucija dokazala suprotno, dakle ti ne priznajes naucne dokaze, nego dogmu.

ja stvarno nisam imao namjeru da stobom raspravljam, jer sam odmah vidio da si ti izgubljen slucaj,
zatucani dogmatik, i znam da ti tvoja religija ne dopusta da vidis dalje od dogme,
ali mi stvarno nije jasno, da li si ti svejstan koliko sam sebe ogranicavas
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#15 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by the_stick »

dokazi se svakodnevno mogu vidjeti... dovoljno prosetati gradom...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#16 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by _BataZiv_0809 »

Nijedan ozbiljan naucnik ne tvrdi da je covjek nastao od majmuna, vec da imaju zajednickog pretka.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#17 Re: Majmun nastao od čovjeka

Post by ja71 »

Murisno1 wrote:... stručno mišljenje, naše raje ...
nadam se da nisi ostao uskracen :D
Post Reply