Bibliotekarstvo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#1 Bibliotekarstvo

Post by celeron »

Da li neko zna gdje se ovo moze zavrsiti. Da li je to komlet fakultet i kako vec to funkcionise. Da li se moze poloziti neka razlika predmeta, ukoliko si vec profesor nekog predmeta.
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#2 Re: Bibliotekarstvo

Post by Kruler »

celeron wrote:Da li neko zna gdje se ovo moze zavrsiti. Da li je to komlet fakultet i kako vec to funkcionise. Da li se moze poloziti neka razlika predmeta, ukoliko si vec profesor nekog predmeta.
Filozofski fakultet u Sarajevu, odsjek za komparativnu književnost i bibliotekarstvo. Da jeste, "komplet fakultet". Može se položiti magistarski, najvjerovatnije, ukoliko ste već završili neki drugi fakultet.
FemaleMe
Posts: 239
Joined: 29/03/2012 22:29

#3 Re: Bibliotekarstvo

Post by FemaleMe »

A sta si to ti, profesor nekog predmeta u skoli, pa hoces sad vanredno da polozis nabrzinu da se uvalis u skolsku biblioteku. Vi nastavnici, ucitelji i profesori zauzimate nase radno mjesto, nas blibotekara! Kakav si ti profesor ako ne znas sta je bibliotekarstvo gdje i kako se to zavrsava, na kojem li si ti univerzitetu zavrsio za profesora nekog predmeta!
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#4 Re: Bibliotekarstvo

Post by celeron »

FemaleMe wrote:A sta si to ti, profesor nekog predmeta u skoli, pa hoces sad vanredno da polozis nabrzinu da se uvalis u skolsku biblioteku. Vi nastavnici, ucitelji i profesori zauzimate nase radno mjesto, nas blibotekara! Kakav si ti profesor ako ne znas sta je bibliotekarstvo gdje i kako se to zavrsava, na kojem li si ti univerzitetu zavrsio za profesora nekog predmeta!
Ne znam zašto bi mene zanimao bilo koji drugi predmet ili bibliotekarstvo, a ja nastavnik Informatike i Matematike. Zašto bi ja trebao znati šta je bibliotekarstvo? Kakve veze to ima s mojim predmetima.

Jedan fakultet završio na Pedagoškom fakultetu u Zenici (nekadašnji dvogodišnji studij), a drugi u Travniku na Univerzitetu "VITEZ". Uostalom, šta je problem u mojoj ili tuđoj namjeri da se još više doškoluje. Da li je to zabranjeno?
FemaleMe
Posts: 239
Joined: 29/03/2012 22:29

#5 Re: Bibliotekarstvo

Post by FemaleMe »

celeron wrote:
FemaleMe wrote:A sta si to ti, profesor nekog predmeta u skoli, pa hoces sad vanredno da polozis nabrzinu da se uvalis u skolsku biblioteku. Vi nastavnici, ucitelji i profesori zauzimate nase radno mjesto, nas blibotekara! Kakav si ti profesor ako ne znas sta je bibliotekarstvo gdje i kako se to zavrsava, na kojem li si ti univerzitetu zavrsio za profesora nekog predmeta!
Ne znam zašto bi mene zanimao bilo koji drugi predmet ili bibliotekarstvo, a ja nastavnik Informatike i Matematike. Zašto bi ja trebao znati šta je bibliotekarstvo? Kakve veze to ima s mojim predmetima.

Jedan fakultet završio na Pedagoškom fakultetu u Zenici (nekadašnji dvogodišnji studij), a drugi u Travniku na Univerzitetu "VITEZ". Uostalom, šta je problem u mojoj ili tuđoj namjeri da se još više doškoluje. Da li je to zabranjeno?
Pa ako te ne zanima i ne znas sto bi te zanimao, sto se raspitujes na forumu, izgleda da te bas zanima? A cim si NASTAVNIK matematike i informatike, ti si po starinskom sistemu znaci zavrsio 2 godine, jer danas nema vise NASTAVNIKA po zvanju, svi su PROFESORI koji sada zavrse Visoku skolu - Fakultet. A u Travniku si zavrsio drugi,i mislis da li postoji mogucnost za razliku predmeta, kakvu bi ti razliku predmeta polagao, matematiku i informatiku zavrsio i Travnik, i ti bi razliku predmeta za bibliotekarstvo, gdje je tu povezanost? ne mozes bibliotekarstvo tako zavrsiti, nema njega na ovim fakultetima u Travniku, Kiseljaku ili gdje vec da ono usput zavrsis, ti navikao sve nesto nabrzino uz kafu i faks zavrsiti.
Last edited by FemaleMe on 19/09/2014 21:00, edited 1 time in total.
FemaleMe
Posts: 239
Joined: 29/03/2012 22:29

#6 Re: Bibliotekarstvo

Post by FemaleMe »

FemaleMe wrote:
celeron wrote:
FemaleMe wrote:A sta si to ti, profesor nekog predmeta u skoli, pa hoces sad vanredno da polozis nabrzinu da se uvalis u skolsku biblioteku. Vi nastavnici, ucitelji i profesori zauzimate nase radno mjesto, nas blibotekara! Kakav si ti profesor ako ne znas sta je bibliotekarstvo gdje i kako se to zavrsava, na kojem li si ti univerzitetu zavrsio za profesora nekog predmeta!
Ne znam zašto bi mene zanimao bilo koji drugi predmet ili bibliotekarstvo, a ja nastavnik Informatike i Matematike. Zašto bi ja trebao znati šta je bibliotekarstvo? Kakve veze to ima s mojim predmetima.

Jedan fakultet završio na Pedagoškom fakultetu u Zenici (nekadašnji dvogodišnji studij), a drugi u Travniku na Univerzitetu "VITEZ". Uostalom, šta je problem u mojoj ili tuđoj namjeri da se još više doškoluje. Da li je to zabranjeno?
Pa ako te ne zanima i ne znas sto bi te zanimao, sto se raspitujes na forumu, izgleda da te bas zanima? A cim si NASTAVNIK matematike i informatike, ti si po starinskom sistemu znaci zavrsio 2 godine, jer danas nema vise NASTAVNIKA po zvanju, svi su PROFESORI koji sada zavrse Visoku skolu - Fakultet. A u Travniku si zavrsio drugi,i mislis da li postoji mogucnost za razliku predmeta, kakvu bi ti razliku predmeta polagao, matematiku i informatiku zavrsio i Travnik, i ti bi razliku predmeta za bibliotekarstvo, gdje je tu povezanost? Ne mozes bibliotekarstvo tako zavrsiti, nema njega na ovim fakultetima u Travniku, Kiseljaku ili gdje vec da ono usput zavrsis, ti navikao sve nesto nabrzino uz kafu i faks zavrsiti.
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#7 Re: Bibliotekarstvo

Post by celeron »

Moje pitanje je informativno, i nigdje nisam naveo da "JA" to želim, a i ako želim moje je pravo da se informišem na svakom mogućem mjestu gdje mogu dobiti informaciju. Kasnije ide provjera tačnosti iste. Ja sam i naveo da sam NASTAVNIK matematike i informatike u drugom postu(vikendom - bio vanredan student). U Travniku sam takođe za vrijeme vikenda (al u čaršijskim pričama) zavrsio još jednu godinu i dobi zvanje profesora Informatike.

Da li ti znaš, jer bi po tvojoj teoriji trebao/la, šta treba završiti kako bi u osnovnim školama predavao predmet Građansko obrazovanje?
FemaleMe
Posts: 239
Joined: 29/03/2012 22:29

#8 Re: Bibliotekarstvo

Post by FemaleMe »

celeron wrote:Moje pitanje je informativno, i nigdje nisam naveo da "JA" to želim, a i ako želim moje je pravo da se informišem na svakom mogućem mjestu gdje mogu dobiti informaciju. Kasnije ide provjera tačnosti iste. Ja sam i naveo da sam NASTAVNIK matematike i informatike u drugom postu(vikendom - bio vanredan student). U Travniku sam takođe za vrijeme vikenda (al u čaršijskim pričama) zavrsio još jednu godinu i dobi zvanje profesora Informatike.

Da li ti znaš, jer bi po tvojoj teoriji trebao/la, šta treba završiti kako bi u osnovnim školama predavao predmet Građansko obrazovanje?
Ko je zavrsio fakultet drustvenog smjera - nastavnicki smjer, sta tacno ne znam, i ne moram znati jer me ne zanima, a tebe ocigledno zanima. A ja i nisam rekla da moramo znati koji predmet koja struka moze predavati, jer si ti ocigledo pobrkao, ja sam se cudila kako ne znas gdje se bibliotekarstvo studira i kako. Odmah da ti kazem jer ciljas ka tome, u biblioteci po zakonu rade samo diplomirani bibliotekari, nikakvi nastavnici ovoga ili onoga.
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#9 Re: Bibliotekarstvo

Post by celeron »

Bezveze si se "zapalila" na čisto informativno pitanje. Ne znam zašto je čudno ne znati nešto? Stvarno ne znam, zašto te čudi to što ne znam gdje se studira da bi bio bibliotekar. Ni ti ne znaš sve. Ni kuhar ne zna sva jela napravit, pa tako ni ja. i još jednom da kažem, ako sam JA pitao, ne znači da MENE zanima.

P.S. Ukoliko si nezaposlena, ja ti želim da što prije dobiješ posao u struci. "JA" nikom ništa ne kradem, vjerovala ili ne POŠTEN sam čovjek.
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#10 Re: Bibliotekarstvo

Post by trcicu trceci »

Pita covjek, e svasta :-)
ako imas nekih pitanja salji PP ja ti mogu odgovoriti
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#11 Re: Bibliotekarstvo

Post by Individualism18 »

Mogao si i na Google ukucati "studij bibliotekarstva Sarajevo" (ili koji te već grad interesuje). Kada nađeš fakultet koji te zanima, nazoveš studentsku službu i dobiješ provjerene informacije.
Što se tiče pitanja da li možeš polagati razliku predmeta, mislim da ne možeš jer, prema onom što si naveo o svom prethodnom obrazovanju, nisi imao nijedan predmet koji imaju studenti ovog odsjeka.
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#12 Re: Bibliotekarstvo

Post by tagomago »

bilo je na blogu openbook tačka ba (koja je jednostavno nestala, kaže administracija) zanimljivih stvari oko studija bibliotekarstva i simultane proizvodnje knjižničara (koji kasnije rade na pozicijama bilbiotekara, osobe koja ima vss i to bibliotekarstva) za sitne novce degradirajući struku od strane vrle nacionalne i univerzitetske biblioteke (nub-a) no sve po zakonu. sve dok se ne kreira masa (bilo je i ima simpatičnih pokušaja) studentske populacije (jer mahom njih čeka problem zapošljenja) koja bi djelovala i predlagala zakone (ima već par godina spremljena izmjena i dopuna zakona, koju niko ne može ubaciti poslanicima jer isti nemaju sluha za ovu struku, ili na univerzitet jer je nub pridružena članica unsa-a, ako se ne varam, itd. itd.) bit će tako da će neko druge struke opremljen od strane nub-a raditi na tim pozicijama.

so, šta uraditi, osim razvijati svijest i djelovati na taj smiješni cirkus, pisati o tome, za početak, kako bi buduće generacije imale gdje raditi, a ne da njihove pozicije čuvaju pedagozi, diplomirani komparativisti i sl. ili još haotičnije (no ne sudimo o kvaliteti) neko sa srednjom školom i papirčinom od strane nub-a da je kompetentan. ges vat.

što se studiranja tiče, imaš organizovan petogodišnji (3+2) studij bibliotekarstva, a od ove godine bi trebao krenuti i doktoralni studij bibliotečkih nauka na ffunsaba.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#13 Re: Bibliotekarstvo

Post by kox »

Koliko mi je poznato studij bibliotekarstva postoji i u Istočnom Sarajevu i Mostaru (univerzitet Džemal Bijedić), ali ovo u Mostaru je neka kombinacija sa dvogodišnjim studijem bosanskog jezika. Inače, na ovim našim prostorima je bibliotekarstvo više povezano sa studijima književnosti, jezika, istorije umjetnosti i sl. dok je vani (pa već i u Hrvatskoj) taj studij više usmjeren prema informacijskim tehnologijama. Odatle vjerovatno i interesovanje @celerona.
aPosteriori
Posts: 2
Joined: 27/09/2014 14:51

#14 Re: Bibliotekarstvo

Post by aPosteriori »

Kao sto kaze i @tagomago, grobari bibliotekarstva u BiH su okupljeni u interesni klan predvodjen metuzalemima iz NUB, koji su potpomognuti nekim osobama sa Filozofskog fakulteta i nekim drugim osobama iz struke. One su uspjele do kraja unistiti ovu profesiju, sve zbog svojih sitnih licnih interesa koji se ogledaju u ubiranju novca od komisija za polaganje takozvanih strucnih ispita, kroz koje se proizvodi kadar koji otima mjesto diplomiranim bibliotekarima/kama, a da se nikada u zivotu nije sreo sa bilbilotekarstvom. Pojedine osobe sa FF novac ubiru tako sto idu u Mostar i tamo proizvode instant bibliotekare/ke, sto je protivno svim normama i etickom kodeksu bibliotekara koji nalaze zastitu digniteta struke, bas kao i proizvodnja kadrova u NUB za nepunih sedam dana. NUB, javne odnosno gradske biblioteke, visokoskolske i skolske, kao i specijalizovane biblioteke, pune su kadrova koji imaju veze sa bibliotekarstvom, koliko i pokretac teme. Svako ko je imalo upucen u ovu problematiku, zna poimenicno ko su krivci za bijedni polozaj u kojem se nalazi bibliotekarstvo u BiH, ali do sada ih niko nije javno prozvao. Naravno, ovakvo stanje pojedinim osobama u NUB ne samo da odgovara, vec su spremne po svaku cijenu da ga brane kako bi se zadrzalo isto ili jos vise degradirala struku iz razloga sto su i same dosle na mjesta bibliotekara tako sto su zavrsile kurs i polozile strucni ispit.

Otuda i ocajno stanje u kojem se nalaze nase biblioteke, za razliku od biblioteka u svijetu, pa cak i u okruzenju gdje predstavljaju temeljnu pretpostavku za naucni, kulturni i svaki drugi razvoj drustva.

Pokretac teme ako zeli ozbiljno studirati bibliotekarstvo, a bibliotekarstvo jeste ozbiljna nauka i ozbiljna profesija, koja nema nikakve veze sa nastavnickim pozivom, to moze na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti, cak i u Zadru i Osjeku. Studij bibliotekarstva postoji i u Istocnom Sarajevu. Ako zeli samo da se uhljebi na neko mjesto umjesto diplomiranih bibliotekara/ki, samo neka se obrati u NUB i za nekih 1000 KM rijesit ce sve u najkracem mogucem roku (petodnevni kurs + polaganje strucnog ispita). Bibliotekarstvo u BiH ce sigurno time biti na dobitku.

Tekst autora Aleksandra Đukanovica, objavljen na jednom banjaluckom portalu, dobro opisuje stanje u kojem se nalazi bibliotekarstvo u cijeloj BiH.

Bibliotekarstvo u RS - Silovana profesija


Preko 80% kulturno-obrazovnih institucija u RS već godinama kontinuirano krši sve relevantne zakone kada je u pitanju moja profesija.
Autor: Aleksandar Đukanović


Raj sam uvijek zamišljao kao neku vrstu biblioteke.
Horhe Luis Borhes

Kad čujemo za zvanje – diplomirani bibliotekar, mašimo se za pištolj!
direktori biblioteka u Republici Srpskoj


Aktuelno stanje u oblasti bibliotekarstva u Republici Srpskoj

Preko 80% kulturno-obrazovnih institucija u RS već godinama kontinuirano krši sve relevantne zakone kada je u pitanju moja profesija. Partijsko-burazerskim potkusurivanjem, profesionalno prostituisanje radnog mjesta bibliotekar dovedeno je do savršenstva. Bibliotečki makroi koji odlučuju o raspoređivanju radnika na ovo radno mjesto se ne obaziru na važeće zakone, propise i pravilnike koji su i onako sami po sebi loši i degradirajući. Nerijetko se konkursi i ne raspisuju jer nijedna nadležna institucija za kontrolu (prije svih Republička prosvetna inspekcija RS), do sada nije čestito obavljala svoj posao po ovom pitanju, naprotiv.

Zbog prisutnog stručno-profesionalnog vakuuma u ovoj oblasti, zvanje diplomiranog bibliotekara bi trebalo po svim parametrima biti jedno od najperspektivnijih. Veliki broj različitih vrsta biblioteka podrazumijeva i značajan broj radnih mjesta. Ipak, realna slika ne može biti gora. Desetine (sada već i stotine) diplomiranih bibliotekara u Republici Srpskoj i BiH već godinama s one strane ruba egzistencije čeka na posao u struci bezuspiješno obijajući pragove Biroa za zapošljavanje, dok sa one druge i „vedrije“ strane diletantske zemlje Dembelije, njih 95% zaposlenih u različitim vrstama biblioteka (matične, narodne, visokoškolske, univerzitetske, školske...) nemaju adekvatno zvanje i stručnu spremu! Dakle, u prosjeku, 95 od 100 radnika koji su zaposleni u bibliotekama Republike Srpske se nisu školovali za ovu profesiju, a svega 3% diplomiranih bibliotekara u Republici Srpskoj nalazi se na poziciji direktora biblioteke?! Pitanja se dalje nameću sama po sebi...

U koliko visokoškolskih biblioteka na državnim i privatnim univerzitetima su zaposleni diplomirani bibliotekari? Po propisima uređenim Bolonjskom deklaracijom, taj broj bi trebao biti stoprocentan u odnosu na broj zaposlenih radnika u bibliotekarskoj struci, ali je realnost neuporedivo drugačija i nepovoljnija po dipl. bibliotekare (manje od 2%). Iz ovoga proizilazi da se pored kršenja Zakona o visokom obrazovanju ne sprovodi ni pomenuta Deklaracija u koju se čelnici akademskih institucija često kunu. U bibliotekama osnovnih i srednjih škola mahom rade nastavnici i profesori koji dopunjavaju norme za časove u nastavi, što je u direktnoj suprotnosti sa Zakonom o osnovnom obrazovanju i Zakonom o srednjoškolskom obrazovanju, odnosno Pravilnicima o vrsti stručne spreme, a u drugom slučaju na tim radnim mjestima je zaposlen je nestručno zastupljen kadar! Nerijetko ćete na radnom mjestu bibliotekar naći i nekog ko ima III ili IV stepen stručne spreme mašinske, ekonomske, građevinske, trgovačke, drvoprerađivačke, hemijske i ko zna kakve još struke.

Zakon o bibliotečkoj djelatnosti RS , Narodna i Univerzitetska biblioteka Republike Srpske (NUB RS) i Društvo bibliotekara RS

Član 39. stav 1. Zakona o bibliotečkoj djelatnosti RS glasi: Stručne poslove u biblioteci zavisno od vrste i složenosti mogu obavljati lica sa odgovarajućom visokom, višom i srednjom stručnom spremom i položenim stručnim ispitom. Ovaj, kao uostalom ni drugi članovi pomenutog Zakona ali i podzakonskih akata (prije svih, Pravilnik o stručnim zvanjima u bibliotečko-informacionoj djelatnosti), ne preciziraju sa kojom vrstom stručne spreme kandidat može polagati Stručni ispit, i to uopšte nije slučajno. To praktično znači da je sticanje zvanja – bibliotekar omogućeno svakom ko ima bilo kakvu diplomu, stečenu bilo gdje, počev od onih studenata koji su stručno znanje akumulirali na ''vazdušnim'' fakultetima sokolačkih pašnjaka, do kolega koji akademsku mudrost i vještine, teškom mukom prepunom samopregora sticaše na tavan-golubarnicima bijeljinskih, brčanskih, prijedorskih i ko zna još čijih ''urbanih'' fakulteta. Za zvanje – knjižničar čak nije potrebno ni to, te je prisutan poražavajući broj malverzacija u svim vrstama biblioteka širom RS, a sve u suprotnosti sa relevantnim zakonima i pravilnicima.

Dakle, ukoliko si neshvaćena poetska duša jer si u životu pročitao čak više od dvije knjige uključujući i jednu ''deblju'', ako si u osnovnoj školi imao loše ocjene jer su te mrzili nastavnici, a tajo, opštinski odbornik, ti je vanredno završenu srednju platio punim ''tamićem'' drva iz državne šume, ne očajavaj, ima nade, postaćeš – knjižničar ili bibliotekar! Ništa ne brini, sredićemo da položiš Stručni ispit. Da bi bilo sve po zakonu, pobrinuće se Narodna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske (NUB RS)!

Kamo sreće da je gospodin Blaško Sibinčić najpoznatiji portir-bibliotekar u BiH i šire, samo izolovan slučaj. Najeminentnija bibliotečka institucija u prekodrinskih Srbalja zapravo je u poslednjih dvadesetak godina u RS fabrikovala približno onoliki broj nekvalifikovanih ''bibliotekara'' koliko je Kim Jong-un regrutovao vojnika u rezervni sastav vojnih formacija Sjeverne Koreje. Navešću još uvijek svjež primjer klasičnog lažiranja konkursa i tendencioznog prijema u radni odnos prilikom zapošljavanja radnika u NUB RS. U januaru tekuće godine ova institucija je raspisala konkurs za prijem sedam radnika. Jedno od njih je i bilo radno mjesto bibliotekar za koje se isključivo tražilo zvanje-profesor srpskog jezika i književnosti.


To bi zapravo značilo sledeće: da su se po konkursu za radno mjesto - bibliotekar javili dipl. bibliotekari, odnosno osobe koje su stekle stručno zvanje akademskim putem, dobili bi odgovor da ne zadovoljavaju uslove konkursa! Treba li napominjati da je svih sedam osoba već mjesecima radilo u NUB-u RS i prije raspisivanja konkursa te je isti bio nacrtan samo za njih, a ovakva praksa zapošljavanja se redovno dešavala i ranije?!!!

Što se pak stručnog rada tiče, javnosti je malo poznato da NUB RS jedina u Republici Srpskoj koristi bibliografski onlajn sistem COBISS (koji se uzgred, podebelo plaća). Ujedno, kao vrhovni autoritet u struci, zabranila je korišćenje istog bilo kojoj drugoj biblioteci u RS, uz groteskno obrazloženje da njegova upotreba ugrožava vitalne nacionalne interese srpskog naroda jer se srpski autori rođeni u BiH u navedenom sistemu svrstavaju u bosansku književnost! Sve ove godine, niko se nije usudio da pita, pa kako to NUB RS korišćenjem COBISS-a ne ugrožava vitalne nacionalne interese srpskog naroda, a svi drugi bi ga ugrožavali?!

Elem, kada su stvoreni zakonski uslovi da i ''ali i vrani'' bude omogućen ulazak u ovu prelijepu profesiju, ista je izrodila samozvanu elitu koja, sa manjim ''izmjenama i dopunama'' još od rata vedri i oblači u ovoj oblasti.

Uzmimo još jedan primjer, gospođa Slavica Divjak-Obrenović izabrana je za direktora Matične biblioteke u Foči (ni manje ni više). Pomenuta gospođa je dipl. pedagog, pritom, među kandidatima za direktora pomenute institucije se našlo nekoliko diplomiranih bibliotekara sa položenim stručnim ispitom. Diplomirani bibliotekari sa pet, deset, petnaest... godina rada u struci, ispostavilo se, nisu bili ''ni do koljena'' osobi koja se prilikom sticanja akademskog obrazovanja u okviru svog studijskog programa ni u putu nije srela sa bibliotečkom djelatnošću. Čak su pojedini kandidati na intervjuu bili izloženi i verbalnim napadima od strane gospođe Milke Davidović (NUB RS), inače predsjednice komisije za izbor direktora, valjda zato što su se usudili uopšte da konkurišu.

Neko će reći, sve je tu čisto jer Zakon o bibliotečkoj djelatnosti nije prekršen. Upravo u tome i jeste stvar! Pomenuti otužni Zakon je dobrim dijelom proizvod predstavnika NUB RS i Društva bibliotekara RS koji su učestvovali u njegovoj izradi. Pisali su ga za svoj interes i interes sebi sličnih, a ne za unapređenje profesije. Treba li uopšte isticati da su taj ''famozni zakon'' u izjavama za medije predstavnici pomenutih institucija ocjenjivali kao ''jednog od boljih''.

I gle čuda, nakon najave donošenja novog Zakona o bibliotečkoj djelatnosti RS, u izjavama za medije, gospođa Stojka Mijatović (po profesiji učiteljica), doživotna predsjednica Društva bibliotekara RS, kao i pomenuta gospođa Divjak-Obrenović (pedagog), stadoše ''na branik interesa profesije'' kritikujući najavljeni zakon. Kao što to obično biva, konstruktori giljotine koja je bibliotekarstvo u Republici Srpskoj odavno obezglavila, sad i sami treba da stave glavu na panj.

Da neko ne bi pogrešno shvatio sadržaj daljeg teksta, moram reći da je najavljeni prednacrt novog Zakona o bibliotečkoj djelatnosti RS vjerovatno još gori od aktuelnog. S obzirom da nas prije ili kasnije čeka početak pregovora sa Evropskom Unijom, neminovno će doći do razgovora i u vezi sa usklađivanjem standarda u bibliotečkoj djelatnosti. Umjesto da se prilika za promjenu Zakona iskoristi za približavanje standardima kojim se vodi cijeli razvijeni svijet, novi zakon će još više urušiti i onako truo sistem. Jedini motiv donošenja novog zakona je prebacivanje matičnih i narodnih biblioteka sa Budžeta RS na rastočene budžete opština. Slučajno ili ne, kakve li ironije, novim zakonom NUB RS ne bi podijelila zlu sudbinu namijenjenu ostalim bibliotekama u RS, stoga se njeni predstavnici nisu ni oglašavali po ovom pitanju, iako su morali oglasiti prvi.

Nedvojbeno, takav zakon bi bio eutanazija za bibliotekarstvo Srpske, koje je i onako teški hronični bolesnik. Ipak, ne mogu se oteti utisku da kamarila iz Društva bibliotekara Republike Srpske podiže svoj glas za spas struke, samo kad se osjete ugroženim njihovi lični interesi (koji su se eto pod datim okolnostima ovog puta poklopili i sa interesima profesije). Jao nama, kuku nama, ostasmo bez plate! Pa da, samo plata je važna! Što se niko nije bunio kada su ljudi bez kvalifikacija masovno zapošljavani u narodnim i matičnim bibliotekama bez konkursa, a suprotno odredbama Zakona?! Bilo je divno u biblioteci zaposliti bez ikakvog ozbiljnog kriterijuma sestru, rođaka, svastiku, tunjavog zeta, političkog saborca ili ljubavnicu. Redovna plata, ništa ne radiš, niko ništa ne smije da ti kaže... Je li možda i tada bila ugrožena profesija? Nešto nisam čuo gospodo da ste se i tada bunili!

Da je iko od tih ljudi od drveta uspio vidjeti šumu, znali bi da se bačeni bumerang uvijek vraća, prije ili kasnije. Nevolja je što će, ako novi zakon bude pravosnažan, taj bumerang pokositi i kolege koje čestito obavljaju svoj posao, a neko ukleto pravilo je i da će upravo oni i najviše stradati. Kad brod tone, pacovi i onako prvi napuste brod.

Za kraj, svi mi, i stručni radnici i korisnici biblioteka, trebali bi se pitati postoji li način da se ova bolesna intelektualna močvara isuši i ova retrogradna situacija preokrene, te stvore uslovi zarad koristi biblioteke kao institucije iskonskog hrama znanja i svih koji u taj hram sa iskrenom i čistom namjerom ulaze? Možda... Snažnom institucionalnom borbom, crpeći sva zakonska sredstva, konstantno ukazujući na karcinome bibliotečke profesije Ministarstvu prosvjete i kulture RS, Republičkoj prosvetnoj inspekciji RS, te organizacijama IFLA, UNESCO i Savjet Evrope, vjerujem da je uz pomoć sredstava javnog informisanja moguće postići krajnje ciljeve. Za početak, treba samo pogledati kako su ovu oblast uredile komšije iz Hrvatske i pročitati njihov Zakon o knjižnicama. Potpuno je nevažno da li ih je EU na to natjerala ili su sami došli pameti.

Autor je dipl. komparativista i bibliotekar
aPosteriori
Posts: 2
Joined: 27/09/2014 14:51

#15 Re: Bibliotekarstvo

Post by aPosteriori »

kox wrote:Inače, na ovim našim prostorima je bibliotekarstvo više povezano sa studijima književnosti, jezika, istorije umjetnosti i sl. dok je vani (pa već i u Hrvatskoj) taj studij više usmjeren prema informacijskim tehnologijama.
Nije bibliotekarstvo povezano sa studijama knjizevnosti, jezika, historije umjetnosti, vec se osobe koje su zavrsile ove studije, a ne mogu naci posao u struci, kako sam napisao vec, za 5-7 dana prekvalificiraju i uzmu mjesto bibliotekarima/kama, mada je medju knjiznicarima/ka moguce naci i ekonomskih tehnicara/ki, kao i poljoprivrednih, tekstilnih, masinskih i drugih, a medju "bibliotekarima", pravnika/ca, nastavnika/ca, zurnalista/ca i kakvih sve ne drugih profesija, sve zahvaljujuci rupama u zakonu i zloupotrebama koje se vrse zahvaljujuci interesnom klanu koji je na ovoj temi vec nekoliko puta spomenut. Ako bi proveli istrazivanje u svim bibliotekama u KS, a u drugim kantonima je cak i gore, i ispitali koliko je u njima zaposleno diplomiranih bibliotekara, rezultati bi sigurno pokazali da nam je pored NUB suvisan i studij bibliotekarstva i da se komotno moze raspustiti, jer je ionako kadar koji se obrazuje tokom 3+5 godina na FF potpuno nekonkurentan u odnosu na kadar koji proizvede NUB za 5+2 dana. To sto radi klan iz NUB i pojedinci i pojedinke okupljene oko njega, isto je kao da diplomirani bibliotekar zavrsi visednevni kurs i ide da radi kao gradjevinski inzinjer ili hirurg.
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#16 Re: Bibliotekarstvo

Post by sinuhe »

Zalosno zaista. Cijenim biblioteku vise i od skole.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#17 Re: Bibliotekarstvo

Post by kox »

aPosteriori wrote:
kox wrote:Inače, na ovim našim prostorima je bibliotekarstvo više povezano sa studijima književnosti, jezika, istorije umjetnosti i sl. dok je vani (pa već i u Hrvatskoj) taj studij više usmjeren prema informacijskim tehnologijama.
Nije bibliotekarstvo povezano sa studijama knjizevnosti, jezika, historije umjetnosti, vec se osobe koje su zavrsile ove studije, a ne mogu naci posao u struci, kako sam napisao vec, za 5-7 dana prekvalificiraju i uzmu mjesto bibliotekarima/kama, mada je medju knjiznicarima/ka moguce naci i ekonomskih tehnicara/ki, kao i poljoprivrednih, tekstilnih, masinskih i drugih, a medju "bibliotekarima", pravnika/ca, nastavnika/ca, zurnalista/ca i kakvih sve ne drugih profesija, sve zahvaljujuci rupama u zakonu i zloupotrebama koje se vrse zahvaljujuci interesnom klanu koji je na ovoj temi vec nekoliko puta spomenut. Ako bi proveli istrazivanje u svim bibliotekama u KS, a u drugim kantonima je cak i gore, i ispitali koliko je u njima zaposleno diplomiranih bibliotekara, rezultati bi sigurno pokazali da nam je pored NUB suvisan i studij bibliotekarstva i da se komotno moze raspustiti, jer je ionako kadar koji se obrazuje tokom 3+5 godina na FF potpuno nekonkurentan u odnosu na kadar koji proizvede NUB za 5+2 dana. To sto radi klan iz NUB i pojedinci i pojedinke okupljene oko njega, isto je kao da diplomirani bibliotekar zavrsi visednevni kurs i ide da radi kao gradjevinski inzinjer ili hirurg.
Koliko mi je poznato, u Sarajevu su bibliotekari mogli studirati komparativnu književnost i bibliotekarstvo ili historiju umjetnosti i bibliotekarstvo. Sada je valjda dozvoljeno i kombinovanje sa nekim dr. odsjecima FF-a (historija, filozofija itd.), ali sa nekim oblikom IT-a i dalje ne.
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#18 Re: Bibliotekarstvo

Post by tagomago »

ono što pokušavamo kolega i ja podrctati jeste to što su većina trenutno zaposlenih bibliotekara zapravo knjižničari - nisu završili studij bibliotekarstva (koji se može kombinirati s izvjesnim grupacijama). a kako su došli do toga, gore lijepo objašnjeno - imaju sss i malo kursa iz bibliotekarstva, imaju neki drugi (a ne bibliotekarstvo) vss i malo kursa produced by nub, u saradnji, za milju maraka.

stoga i ne čudi degradacija struke i nekvalitet usluge, ne iznenađuje apsolutno ništa, ni da magistri bibliotekarstva rade sve samo ne bibliotekarstvo, jer od toga vidljivo nema hajra sve dok se ne zaustavi masovna proizvodnja neprofesionalnog kadra. a dok se mi bavimo analognim primjercima i lektirama i redamo na police, ljudi u svijetu razvijaju ono za šta mi nismo ni spremni. ali zato imamo nub.

ide li neko na ovaj sastanak u utorak?
Post Reply