Skola?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Bujrum majstore
Posts: 878
Joined: 06/08/2014 03:31
Location: Tesko je reci...nosaju me vile vazdi.

#1 Skola?

Post by Bujrum majstore »

Kakva su vasa gruba predvidjanja u vezi institucije skole a uz postojanje interneta
kao neogranicenog izvora informacija?
Dal joj prijeti nestanak, ostaje ista ili slicna ili ce joj cak biti data i veca uloga,
obzirom da uz internet nemate nikakv filter informacija?
Takodjer uzmite u razmatranje razlicite dobi djece, predskolsko, osnovna, srednja, fakultet itd.

Takodjer brisite temu ako ima slicna.

Hvala. :)

Kljucaj komotno, tacno ne znam postaviti temu. :D
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#2 Re: Skola?

Post by Lounge Act »

Moje predvidjanje - u Bosni ce skola da prolazi jos kroz mnoge reforme jer svaka vlast misli da je pametnija od prethodne i vrsi promjene, a sve preko nasih ledja
Vaznost skole iz godine u godinu postaje sve manja, neophodna jeste, ali slabo ko zavrsava skolu zato sto je pametan vec prije zato sto moze, ima stelu, pare, itd
Zbog toga imamo masu nastavnog kadra koji nema pojma ni o cemu
Magistri, doktori i ostali nicu kao gljive poslije kise

Osim toga znacaj skole umanjuju i ljudi koji se bogate kradjom, seksom i inim stvarima, a ne znanjem
Kad se spomene ovako neka tema uvijek se sjetim jedne koja je isla sa mnom u razred, u prvom razredu srednje skole pala iz 9 predmeta. moja najbolja prijateljica i ja zavrsile odlicnim, sa svim peticama. sad ta sto je pala ima svoj kafic, pravo joj dobro ide. gdje god krenes svi slusaju turbofolk i svi znaju pjevat pa svake sedmice ima nekog gosta koji se "proslavio" gostovanjem u nekoj tv emisiji, realitiju itd, ima vozni park dva bmw terenca boli glava kako su mocni, bmw limuzinu koja samo sto sama ne vozi i jos neki slabiji bmw. ja i moja prijateljica sto smo kofol bile dobre propale u zivotu, ja zavrsila fakultet, radim od godine do godine, a zivim dan za dan kao podstanar. moja prijateljica ostala na srednjoj, uspije raditi 2-3 mjeseca godisnje kad je sezona godisnjih odmora i to preko veze. tjesimo se sto imamo djecu koja su nam zdrava i ziva i istovremeno zalimo sto im nista ne mozemo niti cemo moci pruziti
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#3 Re: Skola?

Post by Megiddo »

Lounge Act wrote: Kad se spomene ovako neka tema uvijek se sjetim jedne koja je isla sa mnom u razred, u prvom razredu srednje skole pala iz 9 predmeta. moja najbolja prijateljica i ja zavrsile odlicnim, sa svim peticama. sad ta sto je pala ima svoj kafic, pravo joj dobro ide. gdje god krenes svi slusaju turbofolk i svi znaju pjevat pa svake sedmice ima nekog gosta koji se "proslavio" gostovanjem u nekoj tv emisiji, realitiju itd, ima vozni park dva bmw terenca boli glava kako su mocni, bmw limuzinu koja samo sto sama ne vozi i jos neki slabiji bmw. ja i moja prijateljica sto smo kofol bile dobre propale u zivotu, ja zavrsila fakultet, radim od godine do godine, a zivim dan za dan kao podstanar. moja prijateljica ostala na srednjoj, uspije raditi 2-3 mjeseca godisnje kad je sezona godisnjih odmora i to preko veze. tjesimo se sto imamo djecu koja su nam zdrava i ziva i istovremeno zalimo sto im nista ne mozemo niti cemo moci pruziti
Odavno me nečiji post nije ovako slatko nasmij'o. U pozitivnom i slatkom smislu. :-D
User avatar
Truba
Posts: 81730
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Skola?

Post by Truba »

jbg prijateljica ima osjećaj za kintu
to se ne ocjenjuje u školi niti se može naučiti
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#5 Re: Skola?

Post by Lounge Act »

Megiddo wrote: Odavno me nečiji post nije ovako slatko nasmij'o. U pozitivnom i slatkom smislu. :-D
hehehe, hajd drago mi je :)

@Black swan - ima neki "osjecaj za feeling" sigurno :lol:
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#6 Re: Skola?

Post by Lalena »

Lounge Act wrote:Moje predvidjanje - u Bosni ce skola da prolazi jos kroz mnoge reforme jer svaka vlast misli da je pametnija od prethodne i vrsi promjene, a sve preko nasih ledja
Vaznost skole iz godine u godinu postaje sve manja, neophodna jeste, ali slabo ko zavrsava skolu zato sto je pametan vec prije zato sto moze, ima stelu, pare, itd
Zbog toga imamo masu nastavnog kadra koji nema pojma ni o cemu
Magistri, doktori i ostali nicu kao gljive poslije kise

Osim toga znacaj skole umanjuju i ljudi koji se bogate kradjom, seksom i inim stvarima, a ne znanjem
Kad se spomene ovako neka tema uvijek se sjetim jedne koja je isla sa mnom u razred, u prvom razredu srednje skole pala iz 9 predmeta. moja najbolja prijateljica i ja zavrsile odlicnim, sa svim peticama. sad ta sto je pala ima svoj kafic, pravo joj dobro ide. gdje god krenes svi slusaju turbofolk i svi znaju pjevat pa svake sedmice ima nekog gosta koji se "proslavio" gostovanjem u nekoj tv emisiji, realitiju itd, ima vozni park dva bmw terenca boli glava kako su mocni, bmw limuzinu koja samo sto sama ne vozi i jos neki slabiji bmw. ja i moja prijateljica sto smo kofol bile dobre propale u zivotu, ja zavrsila fakultet, radim od godine do godine, a zivim dan za dan kao podstanar. moja prijateljica ostala na srednjoj, uspije raditi 2-3 mjeseca godisnje kad je sezona godisnjih odmora i to preko veze. tjesimo se sto imamo djecu koja su nam zdrava i ziva i istovremeno zalimo sto im nista ne mozemo niti cemo moci pruziti
Zalosno ali istinito :(
Mene su na fakultetu zakacile te "reforme"... A kada mi je sin krenuo u skolu, tek onda sam se razocarala...
Jedno vrijeme bilo je govora o skolovanju "kod kuce", ali ni to se vise ne spominje?! Ne mislim da bi to bila dobra ideja, niti da ce skola nestati...

Program je skroz naopak, ja se i ne oslanjam da ce u skoli nesto posebno nauciti... ono sto mi predstavlja najveci problem jeste nasilje, problematicna djeca koja maltretiraju ostale, ciji su tate i mame "neko i nesto", pa skola ili ne moze ili nece nista da ucini...
Prva godina mi je bila veoma teska... a i malom... Tjesim se da je to bilo neophodno, i da ga je ucinilo jacim i boljim...

Zato nije ni cudo kada u posti sretnem mladica koji nije u stanju pravilno adresirati paket ili ne zna ispuniti uplatnicu... Plan i program je toliko opsiran, ali nisam primjetila da su djeca nesto obrazovanija, naprotiv, veoma lose se izrazavaju, pricaju... informacija mozda i imaju, ali ne znaju kada i kako upotrijebiti te informacije... A internet mladji i ne koriste za nesto pozitivno, vecinom samo za igrice i drustvene mreze, sto je steta, zaista... Internet bi se dao puno bolje iskoristiti u obrazovne svrhe, i bilo bi dobro da im neko pokaze kako to uciniti?!

Na You Tube imaju odlicna predavanja dr, Ranka Rajovica o odgoju, inteligenciji i manama danasnjeg obrazovnog sistema...
User avatar
madridist
Posts: 1043
Joined: 07/07/2012 22:34
Location: Middle Earth

#7 Re: Skola?

Post by madridist »

....
Post Reply