Priznatost nasih fakulteta u svijetu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
lexington1
Posts: 90
Joined: 03/08/2013 18:03

#1 Priznatost nasih fakulteta u svijetu

Post by lexington1 »

Zanima me da li neko ima informaciju koliko su nasi drzavni fakulteti priznati u svijetu? Gdje vani mozemo raditi sa nasom diplomom? Ili ici dalje na master vani?

Koliko sam cuo Svedska je jedna od zemalja koja ne priznaje nase skole. Koliko je to istina? Ako neko ima informacija , neka podijeli :)
User avatar
zanimljiv
Posts: 291
Joined: 19/08/2013 10:13

#2 Re: Priznatost nasih fakulteta u svijetu

Post by zanimljiv »

Može se raditi u većini zemalja EU, a studirati sigurno znam da može u: Sloveniji, Austriji, Njemačkoj(uz jednu dodatnu godinu), Belgiji, Hrvatskoj, Holandiji, Švicarskoj, Češkoj, Italiji i Finskoj. :thumbup:
Možeš još u Turskoj i svim ex-yu republikama.

Ima vjerovatno još mnogo zemalja, ali ovo je provjereno.
To znam sigurno, a mislim da se sa boljih fakulteta možeš prebaciti na bilo koju visokoškolsku ustanovu u EU ako se program ne razlikuje previše. ;-)
lexington1
Posts: 90
Joined: 03/08/2013 18:03

#3 Re: Priznatost nasih fakulteta u svijetu

Post by lexington1 »

Aha, hvala ti puno na informacijama. :thumbup: Studiram Menadzment na nasem drzavnom fakultetu (program na engleskom). Planiram ici vani, pa da znam kakve su mi sanse.
Sta je sa SAD? Moze li se tamo uspjeti sa ovim fakultetom, posao, master?
dorkcic
Posts: 753
Joined: 19/12/2008 20:26

#4 Re: Priznatost nasih fakulteta u svijetu

Post by dorkcic »

A šta je sa položenim stručnim ispitima? Mogu li dobiti posao vani (i gdje) u mojoj profesiji ako imam u Bosni položen stručni nakon odrađenog pripravničkog staža? Dakle posao za koji se traži položen stručni recimo u Francuskoj ili Sloveniji ili moram tamo opet obavljati pripravnički i polagati ispit (znam da nije tema, ali eto da vidim zna li neko :D )
User avatar
sds zdk
Posts: 205
Joined: 21/06/2014 13:34
Location: http://www.sdsrs.com
Contact:

#5 Re: Priznatost nasih fakulteta u svijetu

Post by sds zdk »

Zavisi od fakulteta, tehnički i prirodne nauke su priznate, a društvene ništa.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#6 Re: Priznatost nasih fakulteta u svijetu

Post by mirsek »

Ekonomija je skoro citava priznata u austriji, pogotovo ako hoces postdiplomski da upises.Moras oko 3-4 predmeta razlike da polozis i to je to.

Poslano sa mog Grand X Pro koristeći Tapatalk 4
robinbhhood
Posts: 12
Joined: 23/04/2013 08:48

#7 Re: Priznatost nasih fakulteta u svijetu

Post by robinbhhood »

lexington1 wrote:Zanima me da li neko ima informaciju koliko su nasi drzavni fakulteti priznati u svijetu? Gdje vani mozemo raditi sa nasom diplomom? Ili ici dalje na master vani?

Koliko sam cuo Svedska je jedna od zemalja koja ne priznaje nase skole. Koliko je to istina? Ako neko ima informacija , neka podijeli :)
Prvo što se gleda je državna lista priznatih fakulteta, onda ostalo od zemlje do zemlje. Nedavno baš DW pisao o tome.
http://www.cip.gov.ba/index.php/bs/2014-01-21-22-32-01
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#8 Re: Priznatost nasih fakulteta u svijetu

Post by mirsek »

robinbhhood wrote:
lexington1 wrote:Zanima me da li neko ima informaciju koliko su nasi drzavni fakulteti priznati u svijetu? Gdje vani mozemo raditi sa nasom diplomom? Ili ici dalje na master vani?

Koliko sam cuo Svedska je jedna od zemalja koja ne priznaje nase skole. Koliko je to istina? Ako neko ima informacija , neka podijeli :)
Prvo što se gleda je državna lista priznatih fakulteta, onda ostalo od zemlje do zemlje. Nedavno baš DW pisao o tome.
http://www.cip.gov.ba/index.php/bs/2014-01-21-22-32-01
Fali lista iz H-N kantona.
Post Reply