Bachelor za rad u srednjoj?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
FemaleMe
Posts: 239
Joined: 29/03/2012 22:29

#26 Re: Bachelor za rad u srednjoj?

Post by FemaleMe »

charrrmed wrote:
FemaleMe wrote:

Ja sam iz Sarajeva i Bachelor sam, i kad su me primili u skoli rekli su mi da sam VSS i da je to izjednaceno, tako da niko nema prednost. Mrzim one price i stvarno je neprihavtljivo kad neko kaze, bachelor je viša škola..bla bla.
Ali opet ti se obrati ili nazovi ministarstvo obrazovanja ili sindikate koji su predsjednici za osnovno obrazovanje, pa dobij potvrdu od njih.
Kad sam vidjela da u osnovnim skolama jos uvijek ima nastavnika koji rade sa SSS, zlo mi doslo. Jeste da oni imaju radnog iskustva i staza 20-25 godina, ali opet je njihova duznost bila zadnjih godina da se doskoluju, neki su to doduse i uradili, zavrsili su vanredno fakultet bojeci se mozda za svoje radno mjesto, a neki ko vele ma boli me, ko ce mi izabciti nakon toliko godina. :x
Je li ovo gore fkt istinito? bachelor je izjednacen sa VSS? Zar nije maste zapravo VSS?
meni su rekli da je bachelor VSS, tako da. :-)
FemaleMe
Posts: 239
Joined: 29/03/2012 22:29

#27 Re: Bachelor za rad u srednjoj?

Post by FemaleMe »

altgr wrote:
FemaleMe wrote:
senainter wrote:Ok, a ko ima prednost Bachelor ili 4 godine po starom sistemu ?
Nema niko prednost, to je sad izjednaceno. Bachelor je VSS isto kao i prijasanja diploma sa zavrsene 4 godine - VSS.
Prednost ima ko ima vezu ili stelu :)
Zasigurno imaju prednost sa 4 godine po starom sistemu nad bechlerima,mada sam i ja zavrsila 4 godine, nazalost.
Zahvaljujuci ovoj prednosti sam izgubila ove skolske godine posao u skoli u kojoj sam prolse godine radila.
Ako si i ti zavrsila 4 godine, ko je onda imao prednost nad tobom? Ne razumijem! Vjerovatno neko dosao sa stelom!
User avatar
charrrmed
Posts: 1003
Joined: 08/06/2009 13:37

#28 Re: Bachelor za rad u srednjoj?

Post by charrrmed »

altgr wrote:
charrrmed wrote:E to je to...Moras imati 240 ECTS bodova za rad u skoli, a sa bachelor diplomom ja imam 180.
Bas tako. :)
Napominjem da je za gimnazije potrebno 300 ECTS bodova ili 4 godine po starom sistemu.
Znaci realno nisam nigdje i moram upisati master a i onda je pitanje hoce li me primiti ili ne, cak i sa debelom stelom :(
User avatar
MASTER_NO1
Posts: 142
Joined: 31/08/2004 23:42
Location: kosmos i okolina
Contact:

#29 Re: Bachelor za rad u srednjoj?

Post by MASTER_NO1 »

charrrmed wrote:E to je to...Moras imati 240 ECTS bodova za rad u skoli, a sa bachelor diplomom ja imam 180.
ja imam sa 3+2 (master) 300 ECTS, a moj prijatelj je predavao na konkurs sa istim brojem kredita gdje se trazio 4 godine starog sistema ili bakaleurat na sto su mu oni rekli da je prekvalifikovan i hladno ga od*ebali..
Najgore je to sto to jos uvjek nije zazivjelo pa svako na svoj nacin to tumaci sto ostavla prostor za razne malverzacije pogotovo ukoliko se konkurise "bez stele".
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#30 Re: Bachelor za rad u srednjoj?

Post by amko76 »

Pa nađete štelu i ne zamarate se tim bodovima. Ha ja :D
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#31 Re: Bachelor za rad u srednjoj?

Post by Ambrozija »

sancho wrote:
charrrmed wrote:E to je to...Moras imati 240 ECTS bodova za rad u skoli, a sa bachelor diplomom ja imam 180.
ja imam sa 3+2 (master) 300 ECTS, a moj prijatelj je predavao na konkurs sa istim brojem kredita gdje se trazio 4 godine starog sistema ili bakaleurat na sto su mu oni rekli da je prekvalifikovan i hladno ga od*ebali..
Najgore je to sto to jos uvjek nije zazivjelo pa svako na svoj nacin to tumaci sto ostavla prostor za razne malverzacije pogotovo ukoliko se konkurise "bez stele".
Cekaj, ja koliko sam upucena bachelor je 180 a master 240 ECTS. Kako je moguce ovo 300? Ili sam ja nesto pogresno shvatila....
I obraca li iko paznju na to uopce u ovoj nasoj lijepoj drzavi?
User avatar
altgr
Posts: 184
Joined: 09/04/2012 23:43

#32 Re: Bachelor za rad u srednjoj?

Post by altgr »

FemaleMe wrote:

Ako si i ti zavrsila 4 godine, ko je onda imao prednost nad tobom? Ne razumijem! Vjerovatno neko dosao sa stelom!
Bechelor sa tri godine ima 180 bodova, sa cetri ima 240, dok sa 5 (tj mastar) ima 300.
Zvala i kantolane inspekcije (sarajevsku i zenicku) i federalnu i oni su mi rekli da u zakonu o srednjem obrazovanju kaze se da bechler moze raditi u srednjim skolama ako ima ostvarenih:
180 ECTS bodova- moze u srednjim strucnim skolama (i naravno svim osnovnim)
240 -u svim tehnickim i ekonomskim skolama
300- u gimnazijama.
Nije sa stelom zasigurno jer sam ja konkurisla u gimnaziji,a imam 240 bodova dok djevojka koju su primili ima staru diplomu od cetri godine.
Kod nas se 4 godine sa starim sistemom izjednacava sa 5 godina po bolonji.
User avatar
MASTER_NO1
Posts: 142
Joined: 31/08/2004 23:42
Location: kosmos i okolina
Contact:

#33 Re: Bachelor za rad u srednjoj?

Post by MASTER_NO1 »

altgr wrote:
FemaleMe wrote:

Ako si i ti zavrsila 4 godine, ko je onda imao prednost nad tobom? Ne razumijem! Vjerovatno neko dosao sa stelom!
Bechelor sa tri godine ima 180 bodova, sa cetri ima 240, dok sa 5 (tj mastar) ima 300.
Zvala i kantolane inspekcije (sarajevsku i zenicku) i federalnu i oni su mi rekli da u zakonu o srednjem obrazovanju kaze se da bechler moze raditi u srednjim skolama ako ima ostvarenih:
180 ECTS bodova- moze u srednjim strucnim skolama (i naravno svim osnovnim)
240 -u svim tehnickim i ekonomskim skolama
300- u gimnazijama.
Nije sa stelom zasigurno jer sam ja konkurisla u gimnaziji,a imam 240 bodova dok djevojka koju su primili ima staru diplomu od cetri godine.
Kod nas se 4 godine sa starim sistemom izjednacava sa 5 godina po bolonji.
Titule po bolonji
180 Bakaleurat
300- Master
doktor 480 ECTS po zakonu.( ovo je za one koji studiraju po principu (3+2) Zakon o visokom obrazovanju
http://www.unze.ba/download/Zakon_o_vis ... ju_bos.pdf
Međutim mene buni ovo izjednacavanje Mastera sa starim diplomantima, (ako je to tako uopste vidio sam u jednom postu) Zasto se onda na pojedinim fakultetima organizuje 1 (studij 4+1 namjenjen starom sistemu) godina master studija za stari 4 godisnji sistem, kako bi dobili titulu Master i ako je po zakonu bolonjskom ne mogu nikada dobiti. Taj vid skolovanja koliko ja znam priznat je po Bolonji ali se ne dobiva titula Master nego specijalizant.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#34 Re: Bachelor za rad u srednjoj?

Post by ljuspica »

to znaci da VŠS po starom sistemu vrijedi i kao bakaleurat od 180 bodova....u biti nema diplomskog ni nakon zavrsetka bakaleurata od 180 bodova.
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#35 Re: Bachelor za rad u srednjoj?

Post by celeron »

SVi koji imaju 3 godine, tj. 180 ECTS su VSS po struci. Međutim prilikom konkurisanja u školama 180 ECTS dobiva 3.5 boda, a 240 dobiva 4 boda prilikom bodovanja.

Eh sad neko je tamo fino rekao, u nekim srednjim možeš u nekim ne, konkurisat sa 180 ECTS. Gimnazija traži 300, Ekonomska - 240 (prije 2 godine 180), Tehnička oduvjek 240, Medicinska 240 (prije 2 godine 180).....SSS traže 180 ECTS (neke čak i 240-300). Sve je to jako konfuzno, pa mijenjaju ove kriterije kad je njima ćejf.

Ovo se odnosi na ZE-DO kanton, ne znam kako je u ostalim. Bilo bi fino ako neko ima taj zakon u kojem je definisano, pa da ga okači ovdje.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#36 Re: Bachelor za rad u srednjoj?

Post by ljuspica »

celeron wrote:SVi koji imaju 3 godine, tj. 180 ECTS su VSS po struci. Međutim prilikom konkurisanja u školama 180 ECTS dobiva 3.5 boda, a 240 dobiva 4 boda prilikom bodovanja.

Eh sad neko je tamo fino rekao, u nekim srednjim možeš u nekim ne, konkurisat sa 180 ECTS. Gimnazija traži 300, Ekonomska - 240 (prije 2 godine 180), Tehnička oduvjek 240, Medicinska 240 (prije 2 godine 180).....SSS traže 180 ECTS (neke čak i 240-300). Sve je to jako konfuzno, pa mijenjaju ove kriterije kad je njima ćejf.

Ovo se odnosi na ZE-DO kanton, ne znam kako je u ostalim. Bilo bi fino ako neko ima taj zakon u kojem je definisano, pa da ga okači ovdje.
Pa da.Ja ovdje govorim/pisem o strucnoj spremi,kako ce se izjedacavati struce spreme starog sistema sa strucim spremama ovog sistema.Sve je kofuzno dabome,ali pr. u Hrvatskoj se izglasao taj zakon tako da je situacija slijedeca:

180 ECTS Bachelor se izjednacava sa starim sistemom skolovaja VŠS od 2 god
300 ECTS se tzv master se izjednacava sa starim sistemom skolovaja od 4 god faxa.
Kako god nekom smetalo nekome dobro doslo tako je kako je....
Post Reply