Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Forum za humanitarne akcije.
chudna
Posts: 98
Joined: 27/05/2005 13:14
Location: sarajevo-sada sam daleko

#1 Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by chudna »

Dakle, ne zelim da ih blatim jer sam previse odusevljena onim cime se oni bave, samo me interesuje zasto novac, koji se on line donira, ide preko Frankfurta? Dakle kada uplacujete novac - on ide u Frankfurt???? Pa se ja nadam da ga iz Frankfurta dalje proslijedjuju na pravu adresu. Samo me interesuje, je li to ne zeli nijedna banka u BiH da im pruzi saradnju, niko se ne bavi on line bankingom ili o cemu se radi????
Molim vas da me obradujete i kazete mi da iza ovoga ne stoji jos jedna prevara jer sam zaista odusevljena postojanjem takve stranice kao i on line donacijama.
User avatar
protest.ba
Posts: 105
Joined: 03/03/2008 23:29
Location: Sarajevo
Contact:

#2 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by protest.ba »

chudna wrote:Dakle, ne zelim da ih blatim jer sam previse odusevljena onim cime se oni bave, samo me interesuje zasto novac, koji se on line donira, ide preko Frankfurta? Dakle kada uplacujete novac - on ide u Frankfurt???? Pa se ja nadam da ga iz Frankfurta dalje proslijedjuju na pravu adresu. Samo me interesuje, je li to ne zeli nijedna banka u BiH da im pruzi saradnju, niko se ne bavi on line bankingom ili o cemu se radi????
Molim vas da me obradujete i kazete mi da iza ovoga ne stoji jos jedna prevara jer sam zaista odusevljena postojanjem takve stranice kao i on line donacijama.
Nakon svega sto Udruzenje DOBRO radi ne mogu da vjerujem da imas obraza ovako nesto postirati...

Rad Udruzenja DOBRO je potpuno transparentan i svako, ali bas svako ima uvid u njega sto putem stranice > http://www.dobro.ba, sto putem kontakata, sto putem ogromnog broja akcija i pomognutih porodica i pojedinaca...

Cuj "kada uplacujete novac - on ide u Frankfurt?"... nevjerovatno! Vjerovatno bi svi mi volili da moze i u Busovacu, al' eto, ne moze... osudjeni smo na globalne online servise, pa ko hoce nek' vjeruje.... kako rekoh svaki ali bas svaki potez Udruzenja DOBRO je potpuno transparentan i nerijetko medijski popracen, pa prije ovakvog i slicnih postova prvo provjerite na izvoru, pa tek onda, naravno ako ima smisla, zadajite teme za raspravu.
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#3 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by teAMICA »

chudna wrote:Dakle, ne zelim da ih blatim jer sam previse odusevljena onim cime se oni bave, samo me interesuje zasto novac, koji se on line donira, ide preko Frankfurta? Dakle kada uplacujete novac - on ide u Frankfurt???? Pa se ja nadam da ga iz Frankfurta dalje proslijedjuju na pravu adresu. Samo me interesuje, je li to ne zeli nijedna banka u BiH da im pruzi saradnju, niko se ne bavi on line bankingom ili o cemu se radi????
Molim vas da me obradujete i kazete mi da iza ovoga ne stoji jos jedna prevara jer sam zaista odusevljena postojanjem takve stranice kao i on line donacijama.
Jesi li ti ikad učestvovala u nekoj "njihovoj" akciji?
Jesi li donirala novac preko čudnih ti puteva pa se sad bojiš ili imaš dokaz da nije stigao tamo gdje treba?
Jesi li možda pomislila da ovo čita još ljudi koji bi htjeli pomoći, zašto im nisi poslala mail pa pitala šta ti nije jasno?

Niđe veze, moramo mi odmah naći manu svemu...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#4 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by mIRCerka »

dzizs krajst jao teme... :(
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#5 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by mIRCerka »

chudna wrote:Dakle, ne zelim da ih blatim jer sam previse odusevljena onim cime se oni bave, samo me interesuje zasto novac, koji se on line donira, ide preko Frankfurta? Dakle kada uplacujete novac - on ide u Frankfurt???? Pa se ja nadam da ga iz Frankfurta dalje proslijedjuju na pravu adresu. Samo me interesuje, je li to ne zeli nijedna banka u BiH da im pruzi saradnju, niko se ne bavi on line bankingom ili o cemu se radi????
Molim vas da me obradujete i kazete mi da iza ovoga ne stoji jos jedna prevara jer sam zaista odusevljena postojanjem takve stranice kao i on line donacijama.
U stvari znas sta?
Evo ja ti kazem, kao moderator humanitarnih akcija na ovom forumu, da iza toga ne stoji ne prevara, da je vecina volontera dobro.ba u minusu debelom jer osim sto daju svoje vrijeme i fizicku snagu, daju i svaku markicu koju ne potrose na svoje osnovne potrebe...
Kao neko ko je odahnuo kad se dobro.ba pojavilo, pa ne mora bas 5-6 forumasha svaku akciju iznijeti, kao neko kome je vise puta receno "ma to donirano cete vi prodat na pijaci, znam ja vas", kao neko ko cijeni svaku pomoc onome kome je potrebna, ovakva pitanja dozivljavam kao shamar...
Da bogdom imamo vise DOBRICA, mogli bismo pomoci vecem broju ljudi...
Sve sto te interesuje, slobodno pitaj na [email protected] ... jer to nije firma....i to nije "organizacija", vec skup volontera koji jos uvijek ima SRCE.
Sta sve necu procitati...
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#6 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by Pearl »

sto kaze mirci, mogla si prvo poslati mail na [email protected], pa onda otvoriti temu ako ima razloga :D ovako je ovo samo pljuvanje koje ce nekoga mozda odvratiti da pomogne...
zato ce post biti malo duzi, da se objasne osnove uplacivanja na devizne racune i online uplate (za ubuduce).. da nekog drugog ne napadate bez da se malo raspitate..

nejse, DOBRO se trudi da sve bude maksimalno transparentno, tako da ovakva pitanja ne predstavljaju problem (osim cinjenice da se optuzuje bez dokaza :) ).. nemamo oraha u dzepovima, sve se moze provjeriti - ukoliko si novac uplatila online i to preko stranice http://www.dobro.ba (jedino za to mozemo garantovati da ce doci do nas, jer to ima veze s nama) novac si, kako i pise na stranici, uplatila preko moneybookers sistema.
ako si to uradila, novac ce SIGURNO doci na nas devizni racun, samo je pitanje da li za 5, 7, 15 ili mjesec dana (to ne zavisi od nas nego od banaka preko kojih transfer ide)... za to je dokaz devizni racun, sa kojeg mi ne mozemo "magicno" skinuti tvoj novac bez ikakvog traga..

Drugo, DOBRO ima i devizni racun, naveden odmah iznad dijela "online" uplate, na koji se takodjer moze uplatiti i to direktno, ali su provizije ogromne - iz tog razloga smo i otvorili moneybookers account, da dobri ljudi osim onima kojima pomoc treba, usput ne "pomazu" i bankama...

kako moneybookers radi: detalje zaista ne znam.. ono sto znam je da novac ne moze ( i nece nikad) stici direktno nama na racun, vec preko jedne ili vise banaka posrednica (koje onda sebi uzimaju proviziju) .. kod tebe je to banka u frankfurtu, kod jedne volonterke nedavno je banka posrednica bila u amsterdamu...
stanje je takvo kakvo jeste, jer zivimo u bosni a ne u frankfurtu ili becu.. i nemamo nijedne jake domace banke, koja ima podruznice u navedenom frankfurtu ili becu (vec je obratno), pa mi i zavisimo od stranih banaka...

AKO si novac uplatila preko online uplate na http://www.dobro.ba, uplata ce stici.. kako rekoh, za bilo koji drugi nacin online uplate ne mozemo garantovati jer ga nismo mi kreirali
u tom slucaju se javi na mail [email protected], sa imenom i prezimenom (sa kojeg si uplatila). javit cemo ti se cim uplata dodje do nas, i javiti koliko je novca stiglo (nadam se da provizije nece biti velike)...
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#7 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by daduli_sa »

Prokladan nick za pokretacicu teme....
Toliko od mene.

Davno su rekli - nije se jos rodio taj ko je svima udovoljio.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#8 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by omar little »

Kao prvo, ne vidim uopce razlog da se korisnicu "chudna" zbog postavljenog pitanja, automatski optuzuje za zle namjere i ne vidim
nista nelegitimo niti zlonamjerno u njenom pitanju. A jos manje vidim razlog da ona to pitanje postavlja na dobro.ba. Zasto? Moze ga postaviti gdje god hoce i njeno pitanje, u slucaju da joj vi date legitiman i adekvatan odgovor, nece odvratiti nikoga od pomoci, cak naprotiv. I, onako osobno, ne vidjeh nikakvo pljuvanje u njenom postu, vec samo zabrinutost proizaslu iz dobre namjere. Djevojka je samo pohvalila rad udruzenja i pitala za pojasnjenje procedure jer nekome iz inostranstva stvari ne moraju (niti mogu) biti kristalno jasne kao nekome ko recimo zivi u Sarajevu i poznaje osobno sve volontere. Sa druge strane, intenzitet i brzina "odbrane" u kombinaciji sa licnim napadima na ovu djevojku ne ostavljaju najbolji utisak. Eto, volonteri pohitase da se brane od optuzbi koje nisu niti insinuirane a kamoli da su izrecene glasno. Neko bi rekao, pametnom je i isaret dosta.


Eh, sad, evo imam i ja pitanja. Pregledala sam detaljno dobro.ba sajt, i mnoge mi stvari nisu jasne. Prvo, mene zanima, ako dobro.ba nisu "organizacija" kako je gore napisano, vec grupa volontera, na cije je ime onda otvoren donatorski racun u Raiffaisen
banci? Ako je na ime udruzenja, to bi onda moralo znaciti da su dobro.ba ipak registrirani kao pravno lice, tj. kao udruzenje, te ova prica kako je to grupa "volontera" postaje pomalo smijesna. Udruzenje bi u tom slucaju moralo biti zakonski registrirano, imati evidenciju ishoda i rashoda, predsjednika, i slicno. Sa registriranjem udruzenja idu mnoga prava, ali i mnoge obaveze. A ako je tacno da to jeste neformalna grupa volontera, onda me zanima na cije je LICNO ime otvoren racun -- jer koliko je meni poznato, racun u banci moze otvoriti ili fizicko lice (gradjanin) ili pravno lice (zvanicno registrirana organizacija). Govori se o transparentnosti na sajtu. OK, ja bih zamolila da me neko uputi na dio tog sajta dje su navedeni brojcano svi ishodi i rashodi, te racunsko stanje, jer i dalje polazim od pretpostavke da je racun otvoren na ime udruge. Izdaju li se potvrde za donacije date u keshu ili robi, kao i potvrde za razduzenja? Postoji li evidencija racunovodna -- ja je na sajtu ne vidim, osim komentara ispod pojedinacnih slucajeva tipa "taj i taj dao cizme, taj i taj dao 100KM, ta i ta dala 50KM, od toga kupljena drva i djetetu lopta, a od ostatka najvjerojatnije ce biti placena kirija" i slicno. Oprostite, ali ovo se ni u kojem slucaju ne moze smatrati iole ozbiljnim racunovodstvom. Ako grijesim ja se ispricavam ali prica je vec pokrenuta o "transparentnosti"... A ova evidencija bi valjda trebala postojati bez obzira da li je u pitanju "organizacija" ili "grupa volontera"? Ili ja grijesim?


Osobno, vec vise od tri tjedna pokusavam saznati da li je moja donacija primljena. I ne, necu pisati na dobro.ba nego komuniciram sa
volonterom koji je apelirao za pomoc preko foruma (te je forum stoga sasvim legitiman medij za postavljanje ovakvih pitanja) i kojem sam se prvobitno obratila za adresu i podatke. Neprofesionalno je (iako ste volonteri niste liseni kodeksa profesionalnosti i uljudnosti) i neugodno da ja tu osobu moram konstanto moliti za apdejte o stanju i primanju. Jer ako je u pitanju neka greska (recimo u banci ili u imenu, sto se moglo omaci bilo kome, od posiljaoca podataka pa do tete u banci koja je ukucavala podatke za transfer) valjda je za ocekivati da je svima stalo da se ta greska pronadje i ispravi, ako je vec javljeno da je novac poslat. Zasto ja moram vuci ljude za rukav da mi daju izvjestaj koji se u ostatku svijeta podrazumijeva -- da li je moj novac legao, i kako je utrosen? Cijela situacija je meni osobno bila vrlo neugodna, i ostavila mi utisak aljkavosti i neorganizovanosti u najboljem slucaju, jer zaista nema smisla da ja iz Kanade moram slati 50 e-mailova pitajuci sta se desava, da li je uplata legla, ima li problema, i slicno? I nemojte mi sada reci da su volonteri zauzeti, da imaju obaveza, da je frka. Ako je to situacija, onda se ne prihvatajte ovakvog posla. Volontiranje i baratanje tudjim parama su ozbiljne stvari, koji zahtijevaju predanost, azurnost, i odgovornost. To nije nesto sto se radi zbrda-zdola, pa kad ko stigne.

A transparentnost i javni pristup informaciji i postoji zato da bi se zastitile SVE stranke u procesu: volonteri/radnici, oni koji novce salju i oni koji novce primaju. Sta vise, zastita je najpotrebnija onima koji donacije uzimaju, te mi je osobno sokantno vidjeti da udruga nema bolju javnu evidenciju -- ako nista, a ono zarad svoje sopstvene zastite. Malo mi to tipicno balkanski zvuci da se izbjegava javno o tome razgovarati (jer ipak, ne zive svi ucesnici u Sarajevu niti su svi raja, parovi, skolski poznanici i slicno) i da se sve automatski osobno prima i vrlo nisko odgovara. Nema potrebe za tim i zaista mi nije jasno cemu vrijedjanje djevojke koja je pitala u najboljoj namjeri i nije nikoga niti napadala niti optuzivala. Sta vise, vasi odgovori odaju posve drugaciji utisak od onog koji vam je, pretpostavljam, bio cilj. Zar nisu svi akteri ove price ljudi sa dobrim namjerama i zeljama za pomoc?!?
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#9 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by d2 »

ljudi dragi ako zena/djevojka pita nema razloga da se napada, pa valjda ima pravo da pita kuda ide novac...

pobogu...
User avatar
protest.ba
Posts: 105
Joined: 03/03/2008 23:29
Location: Sarajevo
Contact:

#10 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by protest.ba »

@ omar little

Ocito pojma nemas koliko vremena zahtjevaju sve aktivnosti vezane za organizaciju svega sto ekipa Udruzenja DOBRO potpuno VOLONTERSKI i BEZ IKAKVE NAKNADE organizuje. S tim u vezi, apsolutno svaka informacija je apsolutno dostupna na upit, sto mailom, sto telefonom. Ukoliko se na bilo sto ne odgovori odmah, odgovorice se u 24h nakon upita, bilo o cemu da se radi. Insinuacija osobe pod nickom "chudna" je sasvim dovoljna da stvori dojam kod mnogih da se - citiram - "radi o prevari". Tvoja prica o kontaktiranju volontera ne pije vode iz jednostavnog razloga sto ukoliko kod tebe zaista postoji zabrinutost o tvojim uplatama LOGICNO je da ces se obratiti direktno na Udruzenje DOBRO, a ne na volontera koji je ipak kako i sam kazes pozvao na akciju, ne i predstavio sebe kao JEDINU RELEVANTNU I BITNU OSOBU koja ima i kojoj su dostupne SVE MOGUCE informacije ovog svijeta, posebno nakon kako kazes nekoliko obracanja... dakle, LOGICNO je da se obratis direktno na Udruzenje...

Sve stvari na svijetu nisu savrsene, a ono sto radi Udruzenje DOBRO je nesto fantasticno i zbog toga ne pokusavaj dovoditi u pitanje njihov nacin rada i njihovu dobru volju, a posebno nemoj vec u startu optuzivati za bilo sta o cemu nesto manje znas nego ljudi koji se krecu ulicama BH gradova. Ne zato sto nisi tu, nego sto nisi svjestan svih poteskoca koje ovakva aktivnost zahtjeva u uslovima u kojima zive i rade BH gradjani. Ukoliko znas sve to onda mi ovakvo tvoje obracanje ZAISTA NIJE JASNO, a posebno ne kao DOBRONAMJERNO.

Kako rekoh, nista nije savrseno, pa ni svaka informacija dostupna iz prostog razloga sto je daleko bitnije uraditi organizaciju pomoci nekome, nego se prezentovati i reklamirati na svakom koraku, a zapostaviti stvarni smisao postojanja.

Ukoliko imas bilo kakvih prijedloga, preporuka, kritika i slicno, NAJLAKSI NACIN je da se obratis na [email protected], i vjeruj mi da ce ti svaka nejasnoca biti objasnjena promptno. Hvala na razumjevanju i pozivam te da pomognes i Udruzenju DOBRO i onima kojima i Udruzenje DOBRO pomaze, umjesto sto BESPOTREBNO insinuiras sve i svasta...

Sve ovo oko Udruzenja DOBRO se tesko i mukotrpno stvaralo da bi se te tako urusilo besmislenim raspravama na forumu.... Pridruzi se, radi i budi DOBRO!
User avatar
protest.ba
Posts: 105
Joined: 03/03/2008 23:29
Location: Sarajevo
Contact:

#11 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by protest.ba »

d2 wrote:ljudi dragi ako zena/djevojka pita nema razloga da se napada, pa valjda ima pravo da pita kuda ide novac...

pobogu...
Niko nikog nije napao, samo se trazi malo LOGIKE u svemu. Informacija se ne trazi pretpostavkama i vec izrecenim insinuacija, nego tamo gdje je najlakse doci do nje - na izvoru (lako dostupne) informacije.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#12 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by d2 »

mislim da takvim stavom postizete kontra efekat, govorim vam to za "vase" dobro odnosno dobro onih kojima pomazete

ja cu nastaviti pomagati kao i do sada radi ljudi kojima je pomoc potreba ali i jer u dobro ba znam neke ljude kojima jako vjerujem odnosno vjerujem u njihovo postenje, ali radi drugih koji ne znaju nekoga u toj organizaciji mislim da bi trebali imati malo drugaciji pristup...

savjet iz najbolje namjere a vi kako hocete

pozdrav i sretno
User avatar
protest.ba
Posts: 105
Joined: 03/03/2008 23:29
Location: Sarajevo
Contact:

#13 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by protest.ba »

Ovakav stav je valjda konacni rezultat svih prepreka na koje se nailazi u svakodnevnom pokusaju pruzanja bezrezervne pomoci svima onima kojima je pomoc neophodna. Bez namjere da ikome "crtam", zaista je vise krajnje vrijeme da se prestane gubiti vrijeme na gluposti, nelogicnost i podmetanja, nego da se konkretno zasucu rukavi i ukoliko nije SIGURNO pomagati putem Udruzenja DOBRO, oformiti vlastitu grupu ili udruzenje i pokusati sve ovo sto Udruzenje DOBRO radi. Nakon pola godine sjedemo svi na kafu i razmjenimo misljenjima o "je li ovo prevara" i slicnim situacijama. Moramo pomagati, a ne trositi slova na shuplje i prazno! Dovidjenja i prijatno.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#14 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by d2 »

...
roba_s_greskom
Posts: 158
Joined: 16/03/2008 07:49

#15 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by roba_s_greskom »

protest.ba wrote:@ omar little

Ocito pojma nemas koliko vremena zahtjevaju sve aktivnosti vezane za organizaciju svega sto ekipa Udruzenja DOBRO potpuno VOLONTERSKI i BEZ IKAKVE NAKNADE organizuje. S tim u vezi, apsolutno svaka informacija je apsolutno dostupna na upit, sto mailom, sto telefonom. Ukoliko se na bilo sto ne odgovori odmah, odgovorice se u 24h nakon upita, bilo o cemu da se radi. Insinuacija osobe pod nickom "chudna" je sasvim dovoljna da stvori dojam kod mnogih da se - citiram - "radi o prevari". Tvoja prica o kontaktiranju volontera ne pije vode iz jednostavnog razloga sto ukoliko kod tebe zaista postoji zabrinutost o tvojim uplatama LOGICNO je da ces se obratiti direktno na Udruzenje DOBRO, a ne na volontera koji je ipak kako i sam kazes pozvao na akciju, ne i predstavio sebe kao JEDINU RELEVANTNU I BITNU OSOBU koja ima i kojoj su dostupne SVE MOGUCE informacije ovog svijeta, posebno nakon kako kazes nekoliko obracanja... dakle, LOGICNO je da se obratis direktno na Udruzenje...

Sve stvari na svijetu nisu savrsene, a ono sto radi Udruzenje DOBRO je nesto fantasticno i zbog toga ne pokusavaj dovoditi u pitanje njihov nacin rada i njihovu dobru volju, a posebno nemoj vec u startu optuzivati za bilo sta o cemu nesto manje znas nego ljudi koji se krecu ulicama BH gradova. Ne zato sto nisi tu, nego sto nisi svjestan svih poteskoca koje ovakva aktivnost zahtjeva u uslovima u kojima zive i rade BH gradjani. Ukoliko znas sve to onda mi ovakvo tvoje obracanje ZAISTA NIJE JASNO, a posebno ne kao DOBRONAMJERNO.

Kako rekoh, nista nije savrseno, pa ni svaka informacija dostupna iz prostog razloga sto je daleko bitnije uraditi organizaciju pomoci nekome, nego se prezentovati i reklamirati na svakom koraku, a zapostaviti stvarni smisao postojanja.

Ukoliko imas bilo kakvih prijedloga, preporuka, kritika i slicno, NAJLAKSI NACIN je da se obratis na [email protected], i vjeruj mi da ce ti svaka nejasnoca biti objasnjena promptno. Hvala na razumjevanju i pozivam te da pomognes i Udruzenju DOBRO i onima kojima i Udruzenje DOBRO pomaze, umjesto sto BESPOTREBNO insinuiras sve i svasta...

Sve ovo oko Udruzenja DOBRO se tesko i mukotrpno stvaralo da bi se te tako urusilo besmislenim raspravama na forumu.... Pridruzi se, radi i budi DOBRO!
Nisi odgovorio covjeku ni na jedno njegovo pitanje!!
User avatar
protest.ba
Posts: 105
Joined: 03/03/2008 23:29
Location: Sarajevo
Contact:

#16 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by protest.ba »

roba_s_greskom wrote:Nisi odgovorio covjeku ni na jedno njegovo pitanje!!
pamet, išaret, logika... i to..... POMOZIMO GLADNIMA I UGROŽENIMA!
User avatar
legionarka
Posts: 812
Joined: 24/10/2005 21:24

#17 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by legionarka »

Izvini, ali iako u potpunosti podrzavam rad ovog udruzenja i divim se njihovim rezultatima i naporima da pomognu onima kojima je to najpotrebnije, ne vidim zasto se toliko ljutite ako je neko postavio pitanje o transparetnosti rada udruzenja. Ne vjerujem da je pitanje postavljeno iz zle namjere.
Svi dobro znaju sta je udruzenje uradilo do sada, to i nije upitno... ali napadati nekoga jer ima pitanje koje niti je uvredljivo niti zlonamjerno...
Kazes ne kontaktirati volontere koji su na forumu sa takvim pitanjima, a "dobtro" je udruzenje koje se sastoji od volontera... pa koga onda kontaktirati..??
Ne znam, iskreno mislim da ako ljudi imaju pitanja, treba pokusati dati im odgovor na ista ako je moguce ili ih uputiti na pravu adresu, bez napadanja...
U svakom slucaju, 5+ za sve akcije koje " DOBRO" cini... :)
ferhi
Posts: 3
Joined: 26/09/2004 17:30

#18 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by ferhi »

Pa dragi moji i drage moje, ja ovdje primijetim samo jedno svi zele pomoci nekome i ne vidim razloga za ovakakv ton i price.
Zainteresovalo me malo ovo pa sam googlala i o moneybookersu a cackala sam i stranicu Dobra (ljudi ce dobiti more novih posjeta i detaljnih analiza stranice).

Ono sto sam mogla zakljuciti o moneybookersu je to da generalno sve zemlje u regionu imaju problema uopste sa online uplatama. Tesko je da na bilo koji nacin preko interneta stigne novac u ovu nasu i nama slicne zemlje. Nazalost ali je tako. Koliko vidim to su procedure i dosta dugo potrebno vrijeme.

Dalje, ono sto sam vidjela na stranici udruzenja je "Naša misija je stvaranje prostora gdje će se susresti oni koji žele i mogu pomoći i oni kojima je ta pomoć najpotrebnija." Koliko ja vidim cilj ovdje je bio spojiti omara i tog nekoga kome je pomoc potrebna. Sada ne znam je li omar uplacivao/la novac udruzenju ili direktno onome kome je namijenjena posto vidim da gotovo uz svaki apel i stoji broj racuna osobe kojoj se uplacuje ili je koristio/la moneybookers. Ako je novac uplacen osobi ne znam kako se onda udruzenje moze pozivati na odgovornost ako ne onda svakako udruzenje treba razapeti kako bi se dokazalo gdje je novac. Dosta nam je profitnih humanitarnih organizacija ali ove ljude zaista cijenim, jer ja sam licno koristila brojeve racuna sa njihove stranice kako bih placala direktno ljudima novac, jer sam zeljala da to ucinim licno bez posrednika i to je ono sto bih ovdje istakla kao pozitivnu stvar, oni su me samo uputili. Moje uplate su bile uspjesne jer sam koristila placanje unutar BIH i nisam imala slicne probleme. Ja licno ovo ne radim ni zbog ljudi kojima vjerujem u udruzenju ni zbog ljudi koji su posteni radim to zbog ljudi kojima je to potrebno i to je ono zbog cega smo svi bas na ovoj temi i ovom dijelu foruma.

Kopala sam malo dublje i ne bih se slozila da su samo update-i tipa citiram omara: "taj i taj dao cizme, taj i taj dao 100KM, ta i ta dala 50KM, od toga kupljena drva i djetetu lopta.." ja sam nasla i sljedece informacije:
1. Druzenje s dobrim povodom 2: Skupljeno je 500 KM
2. Humanitarni party u klubu Jez: Sinoc se u Jezu skupilo 230.5 KM od ulaznica. Iznos je danas uplacen na Amirov racun.
3. Noc dobrih ljudi 13: SInoc skupljeno 1849.6 KM za kupovinu drva socijalno ugrozenim porodicama. Hvala puno svima koji su dali svoj doprinos :)
....
Ipak ovaj tip informacije moram priznati ne znam da sam negdje nasla. Prihode i rashode je iskreno malo smijesno ocekivati da cemo vidjeti na web stranici :S ako grijesim pokazite mi primjer. Ja ne znam ni gdje ide novac koji svaki mjesec i godinu uplacujem na silne poreze a da imam uvid u prihode i rashode nekog udruzenja i organizacije ciji nisam clan niti uposlenik, niti clan nekog odbora. Ovo mi je prosto nevjerovatno.

Izvinjavam se zbog duzine posta ali ova tema mi itekako zvuci zanimljiva, pasivan sam pratilac foruma ali ovdje sam morala dati misljenje.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#19 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by ljubav_aha »

omar little wrote: Osobno, vec vise od tri tjedna pokusavam saznati da li je moja donacija primljena. I ne, necu pisati na dobro.ba nego komuniciram sa
volonterom koji je apelirao za pomoc preko foruma (te je forum stoga sasvim legitiman medij za postavljanje ovakvih pitanja) i kojem sam se prvobitno obratila za adresu i podatke. Neprofesionalno je (iako ste volonteri niste liseni kodeksa profesionalnosti i uljudnosti) i neugodno da ja tu osobu moram konstanto moliti za apdejte o stanju i primanju. Jer ako je u pitanju neka greska (recimo u banci ili u imenu, sto se moglo omaci bilo kome, od posiljaoca podataka pa do tete u banci koja je ukucavala podatke za transfer) valjda je za ocekivati da je svima stalo da se ta greska pronadje i ispravi, ako je vec javljeno da je novac poslat. Zasto ja moram vuci ljude za rukav da mi daju izvjestaj koji se u ostatku svijeta podrazumijeva -- da li je moj novac legao, i kako je utrosen? Cijela situacija je meni osobno bila vrlo neugodna, i ostavila mi utisak aljkavosti i neorganizovanosti u najboljem slucaju, jer zaista nema smisla da ja iz Kanade moram slati 50 e-mailova pitajuci sta se desava, da li je uplata legla, ima li problema, i slicno? I nemojte mi sada reci da su volonteri zauzeti, da imaju obaveza, da je frka. Ako je to situacija, onda se ne prihvatajte ovakvog posla. Volontiranje i baratanje tudjim parama su ozbiljne stvari, koji zahtijevaju predanost, azurnost, i odgovornost. To nije nesto sto se radi zbrda-zdola, pa kad ko stigne.

..vasi odgovori odaju posve drugaciji utisak od onog koji vam je, pretpostavljam, bio cilj. Zar nisu svi akteri ove price ljudi sa dobrim namjerama i zeljama za pomoc?!?
BRAVO
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#20 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by mIRCerka »

ljubav aha i omar little, evo jedno pitanje za vas.
Zasto CHUDNA nije napisala LJUDI MOJI MOZETE LI MI JAVITI JE LI STIGLO ILI NIJE a ne JE LI OVO PREVARA???
Kod mene jos uvijek stoji jedan kompjuter za dobar.pc, ljudi jednostavno NE STIZU DOCI PO TO.
Online transakcije jos uvijek ne rade kako treba sa BiH (pranje novca i slicno) pa se na taj nacin mora vrdati okolo...
Kad smo skupljali pare za prve paketice, meni je jedna forumasica na kraju poslala kesh u koverti jer su tako iskomplikovali proceduru da to nije bilo humano...
E sad, svi ti komentari "nemojte tako reagovati bla bla", JA PRVA HOCU TAKO DA REAGUJEM!Meni je potpuno normalno da neko pita sta i kako i gdje, ali na ovom forumu se provlace skoro sve akcije dobro.ba tako da mi nije jasno uopste otkud chudnoj ideja ovdje da pita je li to lopovluk ili ne. Da je pitala na biulo kojem drugom forumu pa hajd, jer sve i da jeste nesto negativno, ne mislim da bi joj ovdje to iko rekao.
I jos nesto, posto se fakat radi o cistom skupu volontera, i to da vas obavijestim: volonterka koja inace dezura na dobro telefonu u cetvrtak ide na operejsn, pa nema potrebe da otvarate novu temu "zasto se niko ne javlja na taj fon"...


PS Pitanje je bilo IMA LI NEKO VISE INFORMACIJA O DOBRO.BA, tako da dadosmo vise informacija. U cemu je problem?
konyan
Posts: 1285
Joined: 21/06/2004 10:03
Location: Sarajevo

#21 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by konyan »

chudna wrote: Dakle, ne zelim da ih blatim jer sam previse odusevljena onim cime se oni bave, samo me interesuje zasto novac, koji se on line donira, ide preko Frankfurta? Dakle kada uplacujete novac - on ide u Frankfurt???? Pa se ja nadam da ga iz Frankfurta dalje proslijedjuju na pravu adresu. Samo me interesuje, je li to ne zeli nijedna banka u BiH da im pruzi saradnju, niko se ne bavi on line bankingom ili o cemu se radi????
Molim vas da me obradujete i kazete mi da iza ovoga ne stoji jos jedna prevara jer sam zaista odusevljena postojanjem takve stranice kao i on line donacijama.
Pisem kao clan Udruzenja DOBRO.

Chudna, tvoje pitanje je sasvim na mjestu i bezveze mi je sto je proizvelo ovakve reakcije. Jednostavno ne postoji drugi nacin bavljenja online uplata kad zivis u ovoj drzavi. Nijedna banka ovdje ne podrzava takav sistem. A i da podrzava, vjerovatno bi bio preskup. Moneybookers je firma registrovana u Velikoj Britaniji i pruza usluge posredovanja u novcanim tokovima putem interneta. Tu se radi o pravom bankovnom transferu onog koji uplacuje na racun moneybookers-a, a zatim moneybookers prosljedjuje novac (na zahtjev korisnika) obicnim bankovnim transferom korisniku. Ovo sve s ciljem olaksavanja postupka onome ko zeli da donira novac. Zasto Frankfurt, zaista ne znam. Vjerovatno tamo imaju jednu od korespondentnih banaka. Ali na kraju krajeva, njihova je stvar koje banke koriste u tom cijelom procesu.

Prevara nije. Izvodi sa moneybookers-a i sa deviznog racuna ovdje u Raiffeisen banci su dostupni cak i tebi na uvid. Samo pisi na [email protected], ako imas pitanja i sve ces vidjeti. Nazalost, tu i nema toliko materijala za prevaru. Dosad smo sa moneybookersa imali samo jedan transfer od oko 300 EUR na devizni racun i ta uplata je stigla prosle sedmice.

omar little wrote:Kao prvo, ne vidim uopce razlog da se korisnicu "chudna" zbog postavljenog pitanja, automatski optuzuje za zle namjere i ne vidim
nista nelegitimo niti zlonamjerno u njenom pitanju.
Ja se 100% slazem. :D
omar little wrote:Eh, sad, evo imam i ja pitanja. Pregledala sam detaljno dobro.ba sajt, i mnoge mi stvari nisu jasne. Prvo, mene zanima, ako dobro.ba nisu "organizacija" kako je gore napisano, vec grupa volontera, na cije je ime onda otvoren donatorski racun u Raiffaisen
banci?
Organizacija se zove Udruzenje altruista DOBRO i registrovana je kao udruzenje gradjana. Ne znam odakle informacija da je neformalna grupa. Tacno je i to da je to grupa volontera. Svi koji se bave DOBRO-m imaju poslove od kojih zive i finansiraju dijelom aktivnosti udruzenja. Niko od Udruzenja DOBRO ne zaradjuje ni pfening. Udruzenje nema kancelariju. Udruzenje nema nijednog zaposlenog. Udruzenje ima dva racuna. Jedan je transakcijski racun za lokalne KM transakcije (sto je i zakonska obaveza), a odnedavno ima i devizni racun za uplate iz inostranstva. Udruzenje nema donatorski racun.
omar little wrote:Udruzenje bi u tom slucaju moralo biti zakonski registrirano, imati evidenciju ishoda i rashoda, predsjednika, i slicno. Sa registriranjem udruzenja idu mnoga prava, ali i mnoge obaveze. Izdaju li se potvrde za donacije date u keshu ili robi, kao i potvrde za razduzenja? Postoji li evidencija racunovodna -- ja je na sajtu ne vidim, osim komentara ispod pojedinacnih slucajeva tipa "taj i taj dao cizme, taj i taj dao 100KM, ta i ta dala 50KM, od toga kupljena drva i djetetu lopta, a od ostatka najvjerojatnije ce biti placena kirija" i slicno. Oprostite, ali ovo se ni u kojem slucaju ne moze smatrati iole ozbiljnim racunovodstvom. Ako grijesim ja se ispricavam ali prica je vec pokrenuta o "transparentnosti"... A ova evidencija bi valjda trebala postojati bez obzira da li je u pitanju "organizacija" ili "grupa volontera"? Ili ja grijesim?
Kao sto rekoh gore, udruzenje jeste zakonski registrovano, ima predsjednika koji se zove Admir Mujagic (imena ostalih ukljucenih se nalaze na http://www.dobro.ba). Udruzenje ima zakonsku obavezu izrade godisnjih finansijskih izvjestaja (ukljucujuci bilans stanja i evidenciju gotovine). Racunovodstveno nepostivanje ovoga bi povlacilo i zakonske kazne. Ovi izvjestaji su dostupni za 2007 ako iko zeli da ih vidi, a za 2008. jos uvijek nemaju godisnji izvjestaji, ali zato postoje tekuce evidencije.

Mi ne zelimo vise posla nego sto je neophodno. Zelimo, kao sto misija udruzenja kaze, biti prostor na kojem se susrecu oni koji zele pomoci sa onima kojima treba pomoc. Uglavnom sve gotovinske donacije ili donacije u stvarima urucuju sami oni koji zele pomoci. Ako je u opticaju gotovina, onda onda ide preko zaduzenog blagajnika koji ima evidenciju porijekla uplate radi naknadne povratne informacije.

S druge strane, za sve sto ide preko racuna, postoji bankovni izvod kao dokaz uplate ili isplate i to sve mora biti itekako pravdano. Ne samo zbog same transparentnosti udruzenja, vec i zbog zakona koji to zahtijeva.

omar little wrote:Osobno, vec vise od tri tjedna pokusavam saznati da li je moja donacija primljena. I ne, necu pisati na dobro.ba nego komuniciram sa
volonterom koji je apelirao za pomoc preko foruma (te je forum stoga sasvim legitiman medij za postavljanje ovakvih pitanja) i kojem sam se prvobitno obratila za adresu i podatke. Neprofesionalno je (iako ste volonteri niste liseni kodeksa profesionalnosti i uljudnosti) i neugodno da ja tu osobu moram konstanto moliti za apdejte o stanju i primanju. Jer ako je u pitanju neka greska (recimo u banci ili u imenu, sto se moglo omaci bilo kome, od posiljaoca podataka pa do tete u banci koja je ukucavala podatke za transfer) valjda je za ocekivati da je svima stalo da se ta greska pronadje i ispravi, ako je vec javljeno da je novac poslat. Zasto ja moram vuci ljude za rukav da mi daju izvjestaj koji se u ostatku svijeta podrazumijeva -- da li je moj novac legao, i kako je utrosen?
Mislim da znam o cemu se radi. Ako sam u pravu, bilo bi takodjer fer da kazete da taj novac niste uplatili na racun Udruzenja DOBRO, vec na racun osobe za koju je apel upucen. Meni je zao ako je doslo do problema sa transferom. Volonteru je data informacija da je gospodja (cije ime necu navesti iz razumljivih razloga) rekla da novac nije stigao na njen racun, jer je to ono sto ste pitali.

U ovom slucaju Udruzenje ne moze nikako, ali nikako apsolutno garantovati za ispravnost bankovnih podataka koje je gospodja dala. Greske u bankovnim transferima se desavaju i u okviru posla koji radim iz razloga neispravnih ili nepotpunih podataka. Ali ljepota bankovnih transfera je sto se takvoj gresci moze uci u trag i novac ne moze biti izgubljen. Mi mozemo samo garantovati da posjecujemo gospodju i njeno dvoje djece i da oni stvarno zive u uslovima koji su navedeni u apelu. S obzirom da se radi o bankovnom transferu, taj novac ne moze nestati niti vi ili bilo ko drugi moze biti ostecen. Znam da kontaktirate sa Dejanom, ali ako zelite da pokusamo zajedno otkriti o cemu se radi, pisite na [email protected] i rado cu vam pokusati pomoci, barem savjetom, jer mi to jeste dio struke. A gresku kao gresku mozete samo vi ispraviti kao nalogodavac. Udruzenje je u tom transferu totalni autsajder i nema formalnog osnova da se petlja u tehnicka pitanja uplate ili kontaktira ukljucene banke. Transfer je izmedju vas i gospodje. Vi ste uputili novac direktno korisnici, tako da mi tesko mozemo imati ista s tim, osim eventualno telefonskog poziva gospodji da pitamo da li je primila novac, sto mozete i vi sami uraditi, na kraju krajeva.

Informacija da li je novac legao i kako je utrosen je nasa obaveza kada uplatite na nas racun. Tesko da mozemo odgovarati za ove direktne uplate. Tu uspostavljate odnos povjerenja sa osobom kojoj poklanjate sredstva. Ako mislite drugacije, pisite nam, jer i mi jos uvijek pokusavamo da nadjemo najsretnija rjesenja za ovo sto radimo. Nije se rodio ko je svima ugodio. :D
omar little wrote:Cijela situacija je meni osobno bila vrlo neugodna, i ostavila mi utisak aljkavosti i neorganizovanosti u najboljem slucaju, jer zaista nema smisla da ja iz Kanade moram slati 50 e-mailova pitajuci sta se desava, da li je uplata legla, ima li problema, i slicno? I nemojte mi sada reci da su volonteri zauzeti, da imaju obaveza, da je frka. Ako je to situacija, onda se ne prihvatajte ovakvog posla. Volontiranje i baratanje tudjim parama su ozbiljne stvari, koji zahtijevaju predanost, azurnost, i odgovornost. To nije nesto sto se radi zbrda-zdola, pa kad ko stigne.
Ne mislim da ste imalo fer sa ovom izjavom. Napisali ste na pocetku da niste kontaktirali sa udruzenjem, vec iskljucivo sa volonterom (koji je mogao biti bilo ko, neko ko je ukljucen vrlo povrsno, ko ne zna kako stvari funkcionisu i slicno), a ovdje kazete kako vam udruzenje djeluje aljkavo i neorganizovano?

U vasem slucaju, naglasavam ponovo, mi ne baratamo vasim novcem, jer ste ga odlucili poslati direktno gospodji, a ne udruzenju. Medjutim, rado cemo vam pomoci koliko mozemo da detektujemo gdje je nastao zastoj sa uplatom.

omar little wrote:A transparentnost i javni pristup informaciji i postoji zato da bi se zastitile SVE stranke u procesu: volonteri/radnici, oni koji novce salju i oni koji novce primaju. Sta vise, zastita je najpotrebnija onima koji donacije uzimaju, te mi je osobno sokantno vidjeti da udruga nema bolju javnu evidenciju -- ako nista, a ono zarad svoje sopstvene zastite. Malo mi to tipicno balkanski zvuci da se izbjegava javno o tome razgovarati (jer ipak, ne zive svi ucesnici u Sarajevu niti su svi raja, parovi, skolski poznanici i slicno) i da se sve automatski osobno prima i vrlo nisko odgovara. Nema potrebe za tim i zaista mi nije jasno cemu vrijedjanje djevojke koja je pitala u najboljoj namjeri i nije nikoga niti napadala niti optuzivala. Sta vise, vasi odgovori odaju posve drugaciji utisak od onog koji vam je, pretpostavljam, bio cilj. Zar nisu svi akteri ove price ljudi sa dobrim namjerama i zeljama za pomoc?!?
Ja se slazem da je cijela ova tema pisana izrazito balkanskim tonom (ukljucujuci i vas post).

Ko god uplati novac direktno nama (ako navede kontakt podatke uz uplatu) bude direktno obavijesten o iskoristavanju novca (obicno su namjenske uplate). Takodjer uz apel bude postavljen update o uplati ili slicno.

Ne znam kakvu transparentnost ocekujete konkretno. Ja bih bio zahvalan kad biste nam napisali konkretne prijedloge za poboljsanje transparentnosti, kako vi to vidite.

Razumijem i nepovjerenje i sve ostale dileme koje ljudi imaju. Iz tog razloga pozivamo apsolutno svakog ko je iole zainteresovan da nam se pridruzi, da postane aktivista i da se licno uvjeri kako stvari funkcionisu (mnogi su nam se zapravo tako i pridruzili, jer kad dodjes, zarazis se) :D.

Mi cak i stotine maraka goriva svaki mjesec za razvozenje namirnica u akciji "Jedno DOBRO, stotinu ruku, hiljadu sitih" pokrivamo iz vlastitih dzepova, a ne iz vasih donacija. Ne mozemo te troskove jos dugo podnositi, pa pocinjemo razmisljati o apliciranju za neke grantove i slicno, ali nemamo vremena da se bavimo time, pa ako neko zeli da pomogne, neka nam se javi na [email protected]. :D

Ako iko ima bilo kakvih dilema vezano za rad udruzenja, transparentnost i slicno, na raspolaganju smo, sva je evidencija na raspolaganju, kao i osmijeh i lijepa rijec. :D

@mirCerka i @ protest.ba Ne mislim zaista da ima potrebe za takvim tonom. Mozemo sve objasniti blagim rjecnikom. Nesporazumi se desavaju. Protok informacija, razumijem, ne moze biti potpun nikad i uvijek ce postojati neka dilema. Ne moramo se odmah sjeci macetama. :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#22 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by mIRCerka »

konyan,
Organizacija se zove Udruzenje altruista DOBRO i registrovana je kao udruzenje gradjana. Ne znam odakle informacija da je neformalna grupa. Tacno je i to da je to grupa volontera. Svi koji se bave DOBRO-m imaju poslove od kojih zive i finansiraju dijelom aktivnosti udruzenja. Niko od Udruzenja DOBRO ne zaradjuje ni pfening. Udruzenje nema kancelariju. Udruzenje nema nijednog zaposlenog. Udruzenje ima dva racuna. Jedan je transakcijski racun za lokalne KM transakcije (sto je i zakonska obaveza), a odnedavno ima i devizni racun za uplate iz inostranstva. Udruzenje nema donatorski racun.
on je zakljucio da je je neformalna grupa na osnovu moga posta, a ja mu htjedoh reci da niko tu nije na plati, da to nije jos jedan NGO ili UG gdje se neko uhljebi...
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#23 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by daduli_sa »

@konyan,

hvala na iscrpnom pisanju i pojasnjenju.
Sto se mene licno tice, ovim diskusija na ovu temu na forumu za sada zakljucena.

Za sva ostala pitanja kontaktirati direktno Udruzenje jer ne mislim da jos trebam za radnog vremena kontati da li nam je neko negdje na nekom forumu postavio neko pitanje.
Cemu nam onda slizu nasa stranica?!

Naravno, ako su u pitanju dobronamjerni upiti, sugestije, pohvale i kritike, a ne cisto "balkanski sindrom pljuc-pljuc".

:thumbup:
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#24 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by Loulou »

konyan wrote:
chudna wrote: Dakle, ne zelim da ih blatim jer sam previse odusevljena onim cime se oni bave, samo me interesuje zasto novac, koji se on line donira, ide preko Frankfurta? Dakle kada uplacujete novac - on ide u Frankfurt???? Pa se ja nadam da ga iz Frankfurta dalje proslijedjuju na pravu adresu. Samo me interesuje, je li to ne zeli nijedna banka u BiH da im pruzi saradnju, niko se ne bavi on line bankingom ili o cemu se radi????
Molim vas da me obradujete i kazete mi da iza ovoga ne stoji jos jedna prevara jer sam zaista odusevljena postojanjem takve stranice kao i on line donacijama.
Pisem kao clan Udruzenja DOBRO.

Chudna, tvoje pitanje je sasvim na mjestu i bezveze mi je sto je proizvelo ovakve reakcije. Jednostavno ne postoji drugi nacin bavljenja online uplata kad zivis u ovoj drzavi. Nijedna banka ovdje ne podrzava takav sistem. A i da podrzava, vjerovatno bi bio preskup. Moneybookers je firma registrovana u Velikoj Britaniji i pruza usluge posredovanja u novcanim tokovima putem interneta. Tu se radi o pravom bankovnom transferu onog koji uplacuje na racun moneybookers-a, a zatim moneybookers prosljedjuje novac (na zahtjev korisnika) obicnim bankovnim transferom korisniku. Ovo sve s ciljem olaksavanja postupka onome ko zeli da donira novac. Zasto Frankfurt, zaista ne znam. Vjerovatno tamo imaju jednu od korespondentnih banaka. Ali na kraju krajeva, njihova je stvar koje banke koriste u tom cijelom procesu.

Prevara nije. Izvodi sa moneybookers-a i sa deviznog racuna ovdje u Raiffeisen banci su dostupni cak i tebi na uvid. Samo pisi na [email protected], ako imas pitanja i sve ces vidjeti. Nazalost, tu i nema toliko materijala za prevaru. Dosad smo sa moneybookersa imali samo jedan transfer od oko 300 EUR na devizni racun i ta uplata je stigla prosle sedmice.
Ovo je jedini pravi odgovor na postavljeno pitanje. Svaka čast. :thumbup:
A za imidž organizacije itekako je bitno kako komuniciraju s javnošću, odgovaraju na bilo kakva pitanja i sl.
Pozdrav i sretno! :-D
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#25 Re: Ima li neko malo vise informacija o "dobro .ba"

Post by encian »

mislim da biste pitanje chudne trebali docekati objerucke da pokazete kako ste otvoreni, kako i u praksi bez pogovora podrzavate transparentnost i kako ste spremni za kritike jer cete tako saznati sta trebate unaprijediti.

ali ovo je mnogo teze nego odmah uzeti sve licno i poceti sa "znas li ti ..."?

u medjuvremenu, hvala na vasem radu. stvarno je inspirativan i krajnje pozitivan.
Post Reply