!! AKCIJA !! Sarajevo-X UNITED za Djeciji Dom Bjelave

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#51

Post by valterbranisarajevo »

Evo sa dodatim Marcovim "amandmanima"


Apel organima vlasti u Kantonu Sarajevo i Gradu Sarajevo za hitnu akciju pomoći Domu za nezbrinutu djecu Ljubica Ivezić

Suočeni sa današnjom tragedijom koja se dogodila u Domu za nezbrinutu djecu Ljubica Ivezić u Sarajevu.tražimo hitnu akciju od nadležnih organa u Kantonu i Gradu Sarajevo i poduzimanje adekvatnih mjera da se ova stravična nesreća više nikada ne ponovi

Od vas zahtjevamo sljedeće:

Da se odmah pristupi adaptaciji prostorija koje su stradale u požaru.

Da se izvrši kompletan pregled i eventualna zamjena svih elektroinstalacija u domu

Da se ugradi vatrodojavni sistem uz pomoć koga bi se u najkraćem roku o eventualnom požaru mogli obavijesiti vatrogasci kao i da se preuzmu sve ostale mjere protivpožarne zaštite po svjetskim standardima.

Da se uvede 24-satni video nadzor.

Da se u najkraćem roku zapošljavanje dodatnog odgovarajućeg kadra, koji će svojom stručnošću i radom osigurati kvalitetne uvjete života štićenika doma;

Da se otvori žiro račun u banci, na koji bi svi građani i pravna lica mogli dati svoje dobrovoljne priloge s ciljem financijske pomoći i što hitnije obnove Doma;

Da se nađe modus za dugoročno održiv način financiranja Doma, kojim bi uz redovite doznake iz budžeta, bila osigurana dodatna sredstva iz priloga dobrovoljnih donatora u novcu ili stvarima;

Da se u svim kantonalnim ministarstvima i drugim kantonalnim organima uprave zaposlenim predčoži mjesečno-trajno odbijanje od plaće 1-2KM za poboljšavanje uslova života u domu ( Ukoliko se skupi veća svota novca jedan dio bi se mogao usmjeriti na
poboljšavanje uslova u domovima Mjedenica, Hum i školi za djecu sa specijalnim potrebama “Vladimir Nazor”.

Da se utvrde odgovorni koji su svojim nemarom doprinijeli da se ova tragedija dogodi.

Da se odlukama Kantonalne vlade i zakonskim aktima osigura hitno provođenje ovih mjera.

U nadi, da ćete što hitnije pristupiti rješavanju nastale tragične situacije, koja je potresla sve stanovnike Sarajeva i BiH,

Pozdrav!

Ovom prilikom se obraćamo svim našim prijateljima novinarima da, ako su u mogućnosti u medijima gdje rade prenesu ovaj apel !

Sarajevo-X United tim za pomoć djeci iz Doma “Ljubica Ivezić”


Ima li još prijedloga ili da usvajamo ovako??? :?
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#52

Post by Ivy »

Meni izgleda OK tako!
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#53

Post by suncica24 »

Zaista se izvinjavam što nisam "odmah" reagovala, ali nekako sam mislila da je jutro pametnije od večeri, te sam htjela prvo neke stvari izdefinisati u svojoj glavi. Jer, ipak, ovdje se radi o djeci.
Kao prvo, Ivy, ja sam slobodna sutra, pa pošto si već stupila u kontakt (dok sam ja čekala jutro), moj mail je [email protected], pa te molim da me obavjestiš.
Preko nekih akcija u kojima se surađivalo s Domom, znam da su malo "zatvoreni", ali opet, iz ličnog iskustva, nisam stekla takav utisak.
Međutim, i dalje mislim da prvo mi ovdje moramo definisati šta hoćemo i tek tada "nastupiti".
Mislim da je za sada najbitnije da pitamo šta TRENUTNO I ODMAH možemo uraditi (znači, novac, materijalna pomoć, prihvat djece na određeno vrijeme, možda čak i neka aktivnost da ih obradujemo i skrenemo misli sa crnog na bijelo).
Svejedno, ja bih zaista voljela da ovo preraste u stalnu akciju (prijedlog o izdvajanju po 1KM je zaista nešto što može dugoročno utjecati na poboljšanje), ali i u ličnu akciju svakog od nas ponaosob.
Također, pošto je jutro pametnije od večeri, molim sve zainteresovane za usvajenje da "ohlade" kojih mjesec dana... pa i ako tada želja bude ista, to je to. To je jedna veoma komplikovana procedura, kojem se, zaista najviše postiže, ali jako teško dolazi do samog čina usvajanja, tako da tu pomoć dobije najmanji dio djece.
Također, i oni koji su spremni biti "sponzori" nekom od djece moraju biti svjesni da je i to vrlo zahtjevna uloga, te da ćemo morati... dobro razmisliti i sagledati svaki aspekt te uloge. Jer, ako vi izvedete dijete iz Doma na kolače sa svojom djecom, na, naprimjer prvi izlazak, veoma je moguće da postigne se suprotan efekat i da... zajebemo stvar.

Uglavnom, ja sam tu... ali zaista tu, i ne dozvolimo da ovo bude samo trenutni akt dobročinstva, već treba da postane svakodnevnica svakog od nas.

I još jednom, da ponovim... vjerujte, sutra će se svi sjatiti da pomognu, skupit će se sredstva i za obnovu, i za igračke, i za videonadzor, ali za mjesec, dva... ta djeca će ponovo ostati sama. I TO JE ONO ŠTO... IM MI MOŽEMO DATI!
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#54

Post by suncica24 »

Valter: To je to. Svaka čast!
PS: Mada, mislim da ćeš sutra čuti iste zahtjeve sa svih strana (od same Vlade, preko političkih partija, nevladinih organizacija, same Službe socijalne zaštite, različitih pedagoga, psihologa, novinara, pojedinaca, estradnih ličnosti...).
PS: Pitanje i dalje ostaje... šta će biti za dva mjeseca?
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#55

Post by Abu FEED el-Castro »

Ivy wrote:
_BosanaC wrote:
Ivy wrote: Ajd se raspitaj kakva je procedura za usvajanje djece pliz, sto malih sto starijih i mogu li "single parents" usvojiti djecu! Hvala :)
Hocu, nije problem nikakav :)
Muchas gracias :)
Svaka čast oboma :) :) Da bogdom mogu i ja nešto tako...
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#56

Post by suncica24 »

PPS: Ja sam do ujutro oko 8.30 off line, čisto da znate.
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#57

Post by Ivy »

SUTRA UJUTRO, NAJKASNIJE DO PODNE SVI CETE BITI OBAVIJESTENI U KOLIKO SATI JE SASTANAK. ZBORNO MJESTO CE BITI ISPRED DOMA, SVI ZNAJU GDJE JE TO, DA SE LJUDI NE TRAZE PO GRADU! SUNCICE MOLIM TE PRATI FORUM DA SAZNAS TACNO VRIJEME DA NE BISMO LJUDE GANJALI EMAILOVIMA I PRIVATNIM PORUKAMA!

Ukoliko bude potrebno proslijedite brojeve moba na moj i na PM _Bosanca! HVALA!
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#58

Post by valterbranisarajevo »

Super onda !

nadam se da će nam naši prijatelji novinari pomoći da ovaj apel čuju oni koji trebaju.

To je samo jedan dio-onaj koji mi, realno teško možemo postići sami, a doprinjeće da se, što je najvažnije, ova tragedija više nikada ne ponovi...

A ono što možemo uraditi MI, saznaćemo vjerovatno sutra... :)
freak_with_a_laptop
Posts: 1024
Joined: 12/10/2006 13:01
Location: Kifino selo

#59

Post by freak_with_a_laptop »

cHupjahalic@ wrote:Mene nesto interesuje a to je:
- da li postoji ikakva organizacija ili nesto slicno preko koje covjek moze uplatiti jednu odredjenu sumu svaki mjesec (znaci da se obavezujes za jedno dijete i da ne mozes dici ruke nakon mjesec, dva)?

Dom Bjelave - nazaslost - nema godparenthood-program, gdje se ugovorom obavezujes na redovno placanje. Sto ne znaci, da ti naravno mozes odrediti svotu novca, koju ces redovno uplacivati.
http://www.djecijidombjelave.com/index.htm

Na podrucju BiH meni je samo poznata organizacija S.O.S. djecije selo, koji nude takve programe. Imaju dva djecija sela - jedno je u Sarajevu, sa 105 djece, a drugo u Gracanici (Tuzla) sa 78 djece.
http://www.sos-ds.ba/

Dom Bjelave:
Trenutno u domu boravi 110 djece od sedam do 15 godina, kojima zaposleni pokušavaju pružiti sve ono što nisu uspjeli ostvariti u biološkoj porodici. Direktor Zelić je ovom prilikom naglasio da su djeca u domu sretna i da niko ne treba biti tužan jer da nije doma, alternativa ovoj djeci bila bi ulica.

Godišnje kroz dom prođe od 60 do 70 djece. U posljednjih deset godina, kako je kazao Zelić, usvojeno je oko 150 djece, njih 300 vraćeno je u biološke porodice, a oko 20 ih je poslano u druge institucije.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#60

Post by Bumbar »

freak_with_a_laptop wrote:
cHupjahalic@ wrote:Mene nesto interesuje a to je:
- da li postoji ikakva organizacija ili nesto slicno preko koje covjek moze uplatiti jednu odredjenu sumu svaki mjesec (znaci da se obavezujes za jedno dijete i da ne mozes dici ruke nakon mjesec, dva)?

Dom Bjelave - nazaslost - nema godparenthood-program, gdje se ugovorom obavezujes na redovno placanje. Sto ne znaci, da ti naravno mozes odrediti svotu novca, koju ces redovno uplacivati.
http://www.djecijidombjelave.com/index.htm

Na podrucju BiH meni je samo poznata organizacija S.O.S. djecije selo, koji nude takve programe. Imaju dva djecija sela - jedno je u Sarajevu, sa 105 djece, a drugo u Gracanici (Tuzla) sa 78 djece.
http://www.sos-ds.ba/

Dom Bjelave:
Trenutno u domu boravi 110 djece od sedam do 15 godina, kojima zaposleni pokušavaju pružiti sve ono što nisu uspjeli ostvariti u biološkoj porodici. Direktor Zelić je ovom prilikom naglasio da su djeca u domu sretna i da niko ne treba biti tužan jer da nije doma, alternativa ovoj djeci bila bi ulica.

Godišnje kroz dom prođe od 60 do 70 djece. U posljednjih deset godina, kako je kazao Zelić, usvojeno je oko 150 djece, njih 300 vraćeno je u biološke porodice, a oko 20 ih je poslano u druge institucije.
hvala na stranici njihovoj :)...vidim da imaju vanskolske aktivnosti :)
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#61

Post by Simply_Red »

Joj kad odem na gallery njihove stranice pa vidim one bebe :( :( :( :( :( :( :(
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#62

Post by Bumbar »

Simply_Red wrote:Joj kad odem na gallery njihove stranice pa vidim one bebe :( :( :( :( :( :( :(
isto :( :( ...ona malena kako spava...jaoj srce malo... :( :(
User avatar
ja_sarajevo
Posts: 390
Joined: 25/05/2003 00:00
Location: Sarajevo

#63

Post by ja_sarajevo »

valterbranisarajevo wrote:Super onda !

nadam se da će nam naši prijatelji novinari pomoći da ovaj apel čuju oni koji trebaju.

To je samo jedan dio-onaj koji mi, realno teško možemo postići sami, a doprinjeće da se, što je najvažnije, ova tragedija više nikada ne ponovi...

A ono što možemo uraditi MI, saznaćemo vjerovatno sutra... :)
Cim se nesto vise sazna, tj vec od sutra mozemo i novinare da kontaktiramo.

Nadam se da nesmeta, evo pokusavam da nadjem neke kontakte putem interneta.

NTV Hayat
[email protected]
Informativni program: [email protected]
Centrala 271 110
PR: [email protected]

FTV
[email protected]
telefon: +387 (0)33 461 561

BHT
INFORMATIVNI PROGRAM BHT1
Tel: 033 650 452
fax: 033 450 717
[email protected]
PR: [email protected]

RSG
Redakcija Radija Stari Grad
[email protected]
Centrala 251-435

FENA
[email protected]
033/663-772 (centrala)

AVAZ
[email protected]

OBN
[email protected]
+387 33 648 888

PINK BH
[email protected]
Tel: + 387 33 458 830

OSLOBODJENJE
[email protected]
++387(0)33-276-900
Princess Fiona
Posts: 313
Joined: 16/03/2007 20:45
Location: far far away

#64

Post by Princess Fiona »

_BosanaC wrote:Kako god bilo, sutra idem do Doma, pa makar sam, a oni koji nisu u mogucnosti otici sa mnom bice ovim putem obavjesteni ko-sta-kako. Sto se tice ziro racuna to cu probati dogovoriti s direktorom, i mislim da im nece biti problem otvoriti jedan ziro racun za te namjene, ali cemo morati, barem sto se foruma tice, dogovoriti internu kontrolu na neki nacin.

Takodje bi bilo dobro da se sto prije skontamo na koji jos nacin, osim finansijskog, ko moze pomoci. Kakve se radionice mogu organizovati za djecu, uciti ih necemu, jer ovdje ipak ima ljudi koji su strucnjaci u svojim oblastima.

_BosanaC

Molila bih da sutra na sastanku vidite da li neko od forumasa ima PAYPAL account (ili mogucnost da otvori isti) da bi mi koji nismo u BiH mogli napraviti uplatu. Time bi se skupilo vise novca jer se ne bi placala provizija banci, npr. moja banka mi naplacuje 30GBP (90KM) za transfer u drugu zemlju, a tih 90KM bi ipak nesto znacilo. Kada se skupi odredjena svota to bi se onda moglo uplatiti na ziro racun Doma.

Umjesto PAYPAL-a mozda bi se mogao iskoristiti MONEYBOOKERS account koji je Pegasus317 ponudio na koristenje (sad sam citala na ovom linku http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... c&start=25).

Na taj PAYPAL ili MONEYBOOKERS account bi onda mogli redovito uplacivati, te bi se moglo pomoci i drugima.
karlita
Posts: 41
Joined: 20/04/2007 08:18
Location: Sarajevo
Contact:

#65

Post by karlita »

Pozdrav svima,
imala sam priliku volontirati po raznim ustanovama tipa vrtica u Mjedenici, uglavnom tako sam nekako stigla i do doma na Bjelavama, a cut cete sta se desilo....
Radim i studiram i nekako je raji s odsjeka bilo normalno da se tako ukljucimo u neki projekt volontiranja gdje bi nekome mogli pomoci...
E dragi moji da vam prenesem nasa iskustva...
Sve se to desavalo negdje pocetkom 2006., volontirali smo u dijelu gdje su djeca s posebnim potrebama ali oni mali skroz, oko 3-4godine...Kad smo vidjeli sta se desava zlo nam je doslo...od prostorija u kojima se presvlaci njihovo osoblje nije bilo nista, tako da je vani padao snijeg a mi smo se skidali u gace i presvlacali na balkonu !?!?! toliko o tome...nikad necemo zaboraviti djecaka koji je bio bolestan i koji je bio sa drugim djecakom zavtoren u jednu sobicu, znaci njih dvoje sami samcati u kreveticima, i cim smo dosli oni su skocili uz ugradicu i rucice pruzali da ih uzmemo..jako jako jako tuzno za vidjet....ima u domu ispred toga odjela onaj prostor za izvođenje predstava(to je ono gdje oni sjede kad gledamo priloge na TV-u) tu smo se mi igrali s njima zabavljali ih, sjecam se djecaka koji dok mi je dosao do ruku od ostale djece bio je sav upisken, ali hladan, mislim nekome je ovo sad mozda smijesno, ali kako radim s djecom u vrticu trenutno, znam da treba proci dosta vremena dok se dijete ˝ohladi od momenta kad se upiskilo˝i kad smo se ponudili da ga odemo presvuci jer je jadan bio sav mokar(mozda ima 2godine) kao ne ne ne, svakako cemo uskoro (a to je bilo za nekih 15min!!!)cemo unutra, a ljudi vani zima!!!!!!
Taj djecak je ujedno imao po9teskoca s hodanjem, jedva je uopce hodao, i da vidite samo kako ih vode uz stepenice, zgrabi za jednu ruku i ko vrecu krompira uprti..sad ce te vjerovatno na mene svi pa koliko je djece ni ne mogu drugacije, e pa za onog ko u to vjeruje neka ode u vrtic u Mjedenici gdje zene koje gore rade obavljaju svoj posao tako da trebaju biti ponos sebi i svakome ko ih vidi, imaju 10ak djece(koliko smo ih i mi gore otprilike vidjeli na volontiranju), njih su tri(kao nekako i na Bjelavama), ljudi moji mislim da ih tretiraju bolje nego vlastitu djecu!!!!ko ima vremena neka ih jednom posjeti!!!PONOS SU BOSNE I POTVRDA DA POSTOJE LJUDI KOJI SE MOGU NAZVATI ČOVJEKOM!!!!!
Nego da skratim, uglavnom mene je put nanio u Zagreb i nije me bilo duze i kako sam se vratila pitam prijatelja sta im gore, kaze rekli im da ne dolaze vise jer NISU POTREBNI!!!!!!!!!!!!!!!!KAKO TI U DOMU ZA NAPUSTENU DJECU VOLONTERI MOGU BITI VISAK??????
Ne znam ljudi moji, ja sam jako skepticna, i nazalost nakon svega sto sam svuda po malo vidjela vjerujem jedino kada to sto covjek da ode direktno u ruke ili usta toga djeteta...
Ja radim u vrticu, mogla bi se dogovoriti s kolegicama da probamo smisliti neku radionicu recimo pravljenje igracaka, rad s glinom/plastelinom, razne tehnike slikanja i sl. samo bi mi trebali pomoci da kupimo materijal jer ne cu imati love za sve...mogli bi se organizirati ko sta da kupi recimo..
evo ja sad moram opet putovati u ZG ali vracam se uskoro i odmah bi se javila pa da pokusamo nesto?recimo subotom napraviti radionice...
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#66

Post by senada »

Godina prije rata, imala sam lose iskustvo sa domom... Obicaj je dati sadaku do uoci 27.Noci ramazana... Obzirom da na svoj nacin postujem neka vjerska pravila, zeljela sam obradovati djete, a ne kako to vjera nalaze odraslu vjernicu/vjernika ili dati sadaku u dzamiju... U Dom sam jednom samo na jedna od ostalih zakljucanih vrata uspjela provuci kao lopov Slucajno sam zalutala na gornji sprat i ugledala stravican prizor beba i djece do 3 godine povaljanih po golom podu, polugolih, odreanih, uzasno prljavih... tada nisam uspjela naci dijete kome bih mogla dati bilo sto a novac najmanjen... uzasnutu silazeci niz stubiste, iz neke sobe u prizemlju presrete me nek zena.. prvo me pitala zasto sam dosla vidjeti svoje dijete tada kad nisu posjete, ocekujuci da je nagradrim za njen rad....
sutradan sam otisla ispred doma i cekala djecu... kasnije sam ih redovno vidjala po izlasku iz skole, druzila se s njima.....
nego vjerujte da sistem na koji se svi stalno pozivamo i na cijoj adresi peremo svoje ruke, taj isti nas sistem, pored glavnih nasih projektanata, cinimo i gradimo i mi... zrno po zrno...svi.
Last edited by senada on 23/04/2007 09:24, edited 1 time in total.
User avatar
Rania
Posts: 395
Joined: 09/10/2006 11:40
Location: Sarajevo

#67

Post by Rania »

Ivy wrote:
_BosanaC wrote:Ja upravo dogovorih s ljepsom polovinom da jednu od prezivjelih beba uzmemo 'pod svoje', naravno ako je to uopste moguce. Vjerovatno cemo jos sutra ici do Doma pa se raspitati.
Ajd se raspitaj kakva je procedura za usvajanje djece pliz, sto malih sto starijih i mogu li "single parents" usvojiti djecu! Hvala :)
Ovo i mene jako zanima. Ako saznate nesto, molim vas da mi posaljete pp. Hvala unaprijed.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#68

Post by _BosanaC »

senada wrote: nego vjerujte da sistem na koji se svi stalno pozivamo i na cijoj adresi peremo svoje ruke, taj isti nas sistem, pored glavnih projektanata, cinimo i gradimo i mi... zrno po zrno...svi.
Potpisujem.

Da ne gubimo vrijeme, dajte da skontamo sta uraditi s lecima, odnosno kako bi leci trebali izgledati i sta bi trebalo biti na njima, pa da krenemo i u tu realizaciju.

Takodje, moze li neko ko uredjuje portal postaviti @valterov tekst i prosljediti ga organima kojima je namjenjen? [/b]
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#69

Post by senada »

PS.Gornjim komentarom zeljela sam poruciti svima da svi pored pritisaka na organe sistema, da u kontinuitetu daju svoj doprinos na razne nacine - novcano, setnjama, druzenjem, poklonima, igraonicama itd. ali doprinos namijenjen iskljucivo samoj djeci... u ovom slucaju oni koji nisu u mogucnosti otici licno, onda posredstvom djelatnika sax-a.
toliko i jos jednom hvala Suncici, Ivy, _Bosancu, Valteru i svima vama.
damirm
Posts: 542
Joined: 07/03/2007 10:19

#70

Post by damirm »

:shock:
Last edited by damirm on 23/04/2007 14:00, edited 1 time in total.
damirm
Posts: 542
Joined: 07/03/2007 10:19

#71

Post by damirm »

:shock:
Last edited by damirm on 23/04/2007 14:01, edited 2 times in total.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#72

Post by _BosanaC »

damirm wrote:Dragi forumasi,

Moja djevojka i ja smo prije dva mjeseca, u sklopu zavrsne faye postdiploskog studija, inicirali konsultantski projektat za Dom na bjelavama. Link za nas projektni zadatak je:

http://f1.grp.yahoofs.com/v1/cFksRk7AW6 ... nguage.doc
Damire, jeste li sta uradili po ovom pitanju? Procitah projekat, i u principu to je to. Ako ste vec zapoceli nesto interesuje me u kojoj ste fazi, a ako niste daj da dogovorimo barem kafu pa da se izorganizujemo. Novac je ljudima uvijek najveci problem, ali i licnim angazmanom se moze puno toga uraditi.
damirm
Posts: 542
Joined: 07/03/2007 10:19

#73

Post by damirm »

Ukratko:

1. Potrebno je efikasnije rjesiti finansiranje doma na dugorocnoj osnovi npr. obuciti osoblje Doma za project management, ono sto nas NGO dobro radi vec deceniju kako bi se mogli dodatno finansirati iz fondovih nemalog broja organizacija,
2. Nije jedini Dom na Bjelavama u shitu- ima domova po BiH jos,
3. Ljudima koji rade gore treba strucna pomoc (nije nimalo lako raditi taj posao) koja bi se finansirala preko spomenutih projekta.
4. Domove treba međusobno organizovati kako bi mogli zajedno nastupiti i traziti vise novaca od vlasti
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#74

Post by _BosanaC »

damirm wrote:Ukratko:

1. Potrebno je efikasnije rjesiti finansiranje doma na dugorocnoj osnovi npr. obuciti osoblje Doma za project management, ono sto nas NGO dobro radi vec deceniju kako bi se mogli dodatno finansirati iz fondovih nemalog broja organizacija,
2. Nije jedini Dom na Bjelavama u shitu- ima domova po BiH jos,
3. Ljudima koji rade gore treba strucna pomoc (nije nimalo lako raditi taj posao) koja bi se finansirala preko spomenutih projekta.
4. Domove treba međusobno organizovati kako bi mogli zajedno nastupiti i traziti vise novaca od vlasti
Posto vidim da ti je to struka stavljam ti svoje slobodno vrijeme na raspolaganje. Ako mogu ikako pomoci, naravno.
damirm
Posts: 542
Joined: 07/03/2007 10:19

#75

Post by damirm »

Moze kafa, moze sve. Uspjeli smo potpisati ovaj doc i sad smo u fazi nalazenja s ljudima. Steta je nakon ove tragedije manji problem. Ljudima gore treba podrska. Također, prije ovoga sta se dogodilo, u Domu su pokusavali skupiti neke pare da djeca idu na planinu ovo ljeto. Mislim da ce im to poslije svega kroz sta su prosli dobro doci.
Post Reply